Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 10. Sep 2025, 16:01:37
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 265 266 268 269 ... 463
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vesti sa Kosmeta - status, pregovori  (Pročitano 251041 puta)
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Džonson: Razgovor o podeli Kosova bi mogao doneti pomak

Podela Kosova bi mogla da bude jedini značajan predmet nove runde pregovora Beograda i Prištine uz posredovanje trojke Kontakt grupe, smatra saradnik vašingtonskog Centra "Vudro Vilson" Ros Džonson

U intervjuu Glasu Amerike Džonson je rekao da smatra da ti sastanci mogu dati malo rezultata obzirom na čvrst stav Srbije da ne prizna nezavisnost Kosova i podrške Rusije "u kontekstu svojih nastojanja da se potvrdi kao svetska sila".

Rekao je da bi možda moglo biti pomaka u pregovorima kada bi se koncentrisalo na tehnička pitanja i na prava srpske i drugih manjina na Kosovu ali je naglasio da je teško o tome pregovarati kad se ne zna ko vlada Kosovom i njegovim delovima.

"Po mom mišljenju jedini stvarni i značajni predmet pregovora mogla bi da bude podela, što, cini mi se, dobija na zamahu."

On je dodao da se nije promenilo da na Kosovu ima 90 odsto albanskog i 10 odsto srpskog stanovništva i da je status kvo neodrživ kao i to da je plan Martija Ahtisarija još uvek osnova za rešavanje budućeg statusa.

Rekao je da su novina "nagoveštaji mogućnosti podele Kosova, kao i zahtev srpske strane za stacioniranjem svojih vojnika u pokrajini, u skladu sa rezolucijom UN 1244".

"Pored toga, pitanje je - kada je u istoriji jedna zemlja dala saglasnost za otcepljenje dela svoje teritorije. Teritorija se odvaja ratom, revolucijom ili nametnutim rešenjem spolja. Stoga mislim da je teško očekivati da će dve strane postići saglasnost o budućem statusu Kosova, što me navodi na zaključak da bi trebalo očekivati nametnuto rešenje."

"Jedno od rešenja je, međutim, i podela Kosova," rekao je on dodavši da u teoriji ako se cepa deo Srbije zašto se ne bi mogla otcepiti i teritorija naseljena Srbima na Kosovu.

Džonson je dodao da je pitanje suvereniteta Srbije nad Kosovom "idealistički koncept Beograda bez političke realnosti" ali da bi "svakako moglo da dođe do modifikacije granica".

Pregovaračka trojka za Kosovo sapoštila je u četvrtak posle razgovora sa delegacijama Beograda i Pristine da proces rešavanja statusa pokrajine ostaje na principima Kontakt grupe i da nije bilo reči o podeli Kosova.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Išinger: Posle 10. decembra mora se doneti odluka o Kosovu

Posle okončanja obnovljenih pregovora i predaje izveštaja generalnom sekretaru Ujedinjenih nacija Ban Ki-Munu koja je predviđena za 10. decembar, mora da bude doneta odluka o trajnom statusu Kosova, rekao je za austrijski dnevnik "Standard" (Der Standard) predstavnik Evropske unije u "trojci" za Kosovo, Volfgang Išinger

Nemački diplomata je rekao takođe da mu se sada verovatnijim čini da do isteka četvoromesečnog roka neće biti postignuto sporazumno rešenje.

Istovremeno je Išinger isključio mogućnost podele Kosova rekavši da to sada "uopšte nije tema" i da "ni od jedne ni od druge strane do sada nije došao ni najmanji podstrek da se takva diskusija vodi".

"Ali, ako uzmete ograničenu nadziranu nezavisnot i proširenu autonomiju, koju Srbi nažalost još nisu posebno interesantno razradili, moglo bi se doći do rezultata da mi možda ipak više sporimo oko pojmova, nego oko sadržaja", rekao je Išinger.

Istakao je da trojka "mora da ubedi obe strane (Beograd i Prištinu) da je dogovoreno rešenje, hiljadu puta bolje nego bilo koje jednostrano rešenje".

Međutim dodao je da je, "kao i drugi članovi trojke, realista koji zna da su šanse da se to i postigne, posle svega što se dogodilo, ipak male".

Na pitanje da li je 10. decembar kraj pregovaračkog procesa, Išinger je odgovorio potvrdno rekavši da posle tog datuma "mora da se donese odluka".

"Ko želi da drugačije interpretira situaciju, vara se. Generalni sekretar UN je tražio od nas izveštaj, a ne međuizveštaj", rekao je EU-predstavnik u "trojci".

Išinger je naglasio i nužnost da EU sačuva jedinstvo i ukoliko se dogodi da se za Kosovo ne pronađe kompromisno rešenje, već dođe do jednostranih poteza.

"EU se mora pripremijti za sporazumno rešenje kojem se nadamo. Ali, za slučaj da to ne ostvarimo što je, ako hoćemo da budemo realni, skoro i verovatnije rešenje, EU se mora pripemitii za alternativu", naveo je član "trojke".

Dodao je da "ne sme da se dogodi da EU tokom rada trojke govori jednim glasom kroz gospodina Išingera, a da posle 10. decembra bude 27 glasova i da bi "bila tragedija kada bi EU dozvolila da je u ovom pitanju podele".

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Jeremić: Vlada razmatra odgovore na nezavisnost

Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić izjavio je danas da Vlada Srbije ozbiljno razmatra načine o mogućim odgovorima na jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije

"Srbija neće imati druge nego da na jedan ozbiljan način odgovori na akte koji bi ugrozili državni suverenitet i teritorijalni integritet", rekao je Jeremić na konferenciji za novinare, istakavši da Vlada Srbije pažljivo analizira i razmatra sve mogućnosti da odgovori na takve akte.

Za izjavu premijera Srbije Vojislava Koštunice da se na štetu mora uzvratiti štetom, Jeremić je kazao da je to logično razmišljanje i da postoji široka lepeza odgovora na akte koji nekoj državi nanose štetu i atakuju na njen teritorijalni integritet.

"Bilo kakav jednostrani akt doneo bi dubinsku nestabilnost regiona u dužem vremenskom periodu", istakao je Jeremić i ocenio da je sada najvažnije da se u ovom trenutku Srbija koncentriše na pregovore i na pronalažanje kompromisnog rešenja kojim će se to izbeći.

Upitan da oceni izjave pojedinih srpskih ministara da se na Kosovu stvara NATO država, Jeremić je odgovorio da je za kompromis neophodna podrška svih ključnih mejunarodnih činilaca, među kojima je i veliki broj zemalja, članica NATO.

"Bez obzira na naš stav po pitanju evroatlantskih integracija, moramo da vodimo računa o odnosima sa onima koji su kritični činioci u događanjima od vitalnog nacionalnog interesa za Srbiju", rekao je Jeremić.

Dodao je da se te izjave pojedinih ministara odnose na aneks 11 plana Martija Ahtisarija koji je sada prošlost i o kome se ne pregovara, tako da su i svi aneksi tog plana prošlost.

Ministar spoljnih poslova ocenio je da su jučerašnji razgovori o statusu Kosova sa posredničkom trojkom u Beču protekli u korektnoj i konstruktivnoj atmosferi, ali da se sada treba koncentrisati na predstojeće direktne pregovore.

"Pozicije Beograda i Prištine su razdvojene pre svega po pitanju statusa Kosova, ali do sada nije pronađeno rešenje po tom pitanju", kazao je Jeremić.

On je ocenio da će sa otpočinjenjem direktnih pregovora krajem septembra u Njujorku, početi da se smanjuju razlike u stavovima Beograda i Prištine i doći do kompromisnog rešenja.

Jeremić je kazao da će pregovarački tim biti formiran nakon sastanka sa članovima posredničke trojke sredinom septembra kada se definiše osnovni koncept i dinamika pregovora.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Lavrov: Rusija bi mogla da podrži podelu Kosova

Šef ruske diplomatije Sergej Lavrov danas nije isključio mogućnost da bi Rusija mogla da podrži podelu Kosova

Lavrov je, nakon razgovora sa južnokorejskim kolegom u Moskvi, na pitanje novinara da li je Rusija spremna da podrži podelu Kosova, odgovorio da će podržati ono rešenje o kojem se dogovore Beograd i Priština.

"Rusija i međunarodna zajednica će podržati to rešenje za Kosovo, o kojem se dogovore Beograd i Priština", rekao je Lavrov.

On je podsetio da se pregovori nastavljaju uz posredovanje "trojke", čiji je cilj, kako je naglasio "da pomogne stranama da dođu do sporazuma, a ne da forsiraju konkretno rešenje".

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
GENERAL DE MARNAK PREUZEO KOMANDU NAD KFOROM NA KOSMETU

PRIŠTINA – Francuski general Gzavije Bo de Marnak preuzeo je danas komandu nad Kforom na Kosmetu od nemačkog generala Rolanda Katera.

Ceremonijom u Glavnom štabu Kfora u Prištini rukovodio je američki admiral Hari Urlih, komandant združenih snaga NATO-a za južnu Evropu.

Admiral Urlih je visoko ocenio doprinos Kfora obezbeđenju sigurnosti i mira na Kosmetu i izrazio uverenje da će ubuduće Kosmet „biti izvoznik, a ne uvoznik bezbednosti”.

Američki admiral je ponovio odlučnost NATO-a da osigura bezbednost na Kosmetu.

Dosadašnji komandant Kfora Roland Kater je tokom ceremonije izjavio da je Kfor za 12 meseci, koliko je bio njegovov komandant, uspeo da obezbedi sigurnost, slobodu kretanja i mir na Kosmetu.

Admiral Urlih je generala Katera odlikovao medaljom NATO-a, dok je predsednik Kosmeta Fatmir Sejdiu, nemačkom generalu uručio Zlatnu medalju za vojne zasluge.

Beta
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
PRIŠTINSKI MEDIJI: POTVRĐENO – BEZ PODELE KOSMETA

PRIŠTINA – Prištinski dnevnici danas na naslovnim stranama izveštavaju o sastanku o statusu Kosmeta u Beču.

Mediji su tome posvetili veliki pažnju, a preovladava ocena da je na sastanku „trojke” Kontakt grupe i delegacija Beograda i Prištine potvrđeno da neće biti podele Kosmeta.

Pod naslovom „Priština nudi prijateljstvo - Beograd želi razgovore bez granica” najtiražniji kosmetski dnevnik „Koha ditore” na tri strane piše o jučerašnjim susretima, konferencijama za novinare međunarodne „trojke” i predstavnika Prištine i Beograda.

„Priština nije odustala od zahteva da Kosmet bude nezavisan, ali ni Beograd se nije pomerio sa pozicija protivljenja nezavisnosti Kosmeta”, navodi se u dnevniku „Zeri”.


Beta
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
KOSOVO MEĐU TEMAMA RUSKO-AMERIČKIH RAZGOVORA U SIDNEJU

VAŠINGTON , 31. avgusta (Tanjug) - Kosovo treba da bude jedna od tema američko-ruskog samita na marginama predstojeće konferencije Azijsko-pacifičkog ekonomskog foruma (APEC) u Australiji, saopštila je pres služba američkog Saveta za nacionalnu bezbednost.

Konferencija APEC biće održana 8. i 9. septembra u Sidneju na nivou šefova država i vlada zemalja članica te organizacije, preneo je danas Itar-tas.

Među temama rusko-američkih razgovora biće i situacija u Iranu, saradnja u oblasti protivraketne odbrane i neširenja nuklearnog naoružanja, pripreme Rusije za ulazak u Svetsku trgovinsku organizaciju.

Američki predsednik Džordž Buš imaće, na marginama Foruma, čitav niz bilateralnih i multilateralnih susreta, a trebalo bi da se sastane i sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom, čije učešće još nije potvrđeno.

Zamenik šefa za međunarodna ekonomska pitanja u američkom Savetu za nacionalnu bezbednost Den Prajs rekao je na konferenciji za novinare da još nije izvesno na kojem će nivou Rusija biti predstavljena na konferenciji APEC.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
LAVROV: RUSIJA ĆE PRIHVATITI SPORAZUMNO REŠENJE ZA KOSOVO

MOSKVA, 31. avgusta (Tanjug) - Rusija i međunarodna zajednica "podržaće ono rešenje za Kosovo o kojem se dogovore Beograd i Priština", izjavio je danas u Moskvi šef ruske diplomatije Sergej Lavrov.

Prema njegovim rečima, "sudbinu Kosova treba da rešavaju same strane", odnosno Beograd i Priština.

Lavrov je podsetio da se trenutno vode pregovori između Beograda i Prištine uz posredovanje "trojke" Kontakt-grupe, u kojoj su Rusija, Evrospka unija i SAD.

"O čemu se dogovore Beograd i Priština, to ćemo i mi podržati", rekao je ruski ministar a preneo je Itar-Taš.

"Naš zadatak je da stvorimo uslove za pregovore, a ne da donesemo rešenje. Najvažniji je dogovor između Beograda i Prištine", rekao je Lavrov.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
JEREMIĆ: VLADA NEĆE DOZVOLITI PONOVNU IZOLACIJU SRBIJE

Ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić izjavio je danas da će Srbija umeti da na adekvatan način odgovori svakoj zemlji ili organizaciji koja bude preduzela korake u pravcu narušavanja teritorijalnog integriteta Srbije, ali i naglasio da ova vlada neće dozvoliti da Srbija ponovo uđe u izolaciju.

Za korake kojima bi bili ugroženi suverenitet i teritorijalni integritet Srbije postoji široka lepeza odgovora, ali ''ova vlada neće dozvoliti da Srbija ponovo uđe u izolaciju i to je, između ostalog, zadatak diplomatije'', rekao je Jeremić na konferenciji za novinare na kojoj su predstavljeni rezultate rada tog ministarstva u proteklih 100 dana.

Tanjug
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5054
Zastava http://forum.burek.co.yu/Themes/default/images/flags/cs.png
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
IŠINGER U PONEDELjAK U BEOGRADU

BRISEL – Predstavnik Evropske unije u posredničkoj trojci za rešavanje statusa Kosova i Metohije Volfgang Išinger doputovaće u ponedeljak u dvodnevnu posetu Beogradu, tokom koje će razgovarati sa srpskim zvaničnicima o nastavku procesa pregovora, izjavio je „Tanjugu” u Briselu jedan zvaničnik EU.

Išinger će u Beogradu boraviti sam, uz podršku „trojke”, da bi sa zvaničnicima Srbije razgovarao o daljim detaljima u „neformalnijem ambijentu” od onog koji je juče vladao u Beču.

Nemački diplomata je prošle nedelje boravio u sličnoj poseti Prištini.

Evropski izvori preneli su „Tanjugu” da bi trebalo očekivati više ovakvih poseta Beogradu i Prištini tokom septembra, pred najavljene direktne pregovore dve strane.

Ti izvori su preneli da je EU ocenila da su jučerašnji sastanci u Beču „bili dobri, konstruktivni, strane angažovane i s pojedinim idejama, iako nisu predstavile nešto zaista novo”.

Tanjug
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 265 266 268 269 ... 463
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 10. Sep 2025, 16:01:37
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.059 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.