Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 05:35:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Србија у анегдотама  (Pročitano 12276 puta)
08. Sep 2011, 10:30:21
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
„Збирка анегдота и максима за светског човека је највеће благо, ако оне прве уме на прикладном месту убацити у разговор и ако му ове друге у прави час падну на памет." (Гете) Ако се сложимо са неким савременим профаним теоријама, могли бисмо рећи да анегдоте постоје откад и свет. И само Постање може се тумачити, кажу, као збирка анегдота o Господу Богу, Адаму, Еви и потоњем друштванцету.

Анегдоте имају своју историју, баш као што се многе историје могу испричати анегдотама. „У античко доба, анегдота је била сажето дат догађај из живота историјских и митских личности. Хомерови епови Илијада и Одисеја су крцати анегдотама из живота богова, хеленских и тројанских јунака. Чак се Илијада завршава, a Одисеја почиње истом анегдотом (о Одисеју и тројанском коњу).

Римљани су под анегдотом подразумевали тајну историју из живота царева и најзнаменитијих људи. Касније, у свим традицијама, у анегдотама се све више појављују људи културе, умни књижевни и уметнички свет, такозване јавне личности уопште. У историји европске културе, сматра се, тај преокрет зачео је Диоген нз Лаерте својом књигом анегдота из живота најславнијих филозофа. Анегдоте су доцније постале показатељ богатства и ширине култура, мера духовитости, мале карактеролошке студије.

Пред вама је тема o неким од најпознатијих личности из српске историје, од Светог Саве до Николе Пашића. (из ризнице Милована Витезовића)
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
Растко Немањић

О oцy и сину

Огласила се правда у Растковом војводствт и многи хтедоше из његових уста да је приме. Тако пред кнеза Растка. у оногошком двору ступише
велможе, отац и син. „Реци, велможо!"
„Ваша свјетлости, син ме не слуша и не поштује". вели отац потиштено и постиђено.
..Је ли то тачно?" обрати се принц Растко млађем велможн. „Ја њега поштујем, али он не прима моје савјете и неће да ми уступи старјсешинство над властелинством!" Син није био потиштен ни постиђен но надмен„То je ваша кућна ствар."
„То сам и ја мислио", оца властелина није напуштао стид већ се и повећавао.„Срамота је да се брукамо. Отац сам му. јединац ми је..."
„Свеједно за брукање", син властелинов и даље је био бестидан „Свеједно отац и син јединац! Није питање што ће мени оставити, већ кад! Ваша свјетлости, Ви сте и млади кнез и млади војвода, Ви то можете промијенити. Пресуђујте за млађе!"
„Опростите му. Ваша свјетлости. Помутила му се памет за владалем". тражио је оправдање отац, у своме стиду.
„Ваша свјетлости, ми млађи морамо се ових старијих ослобађати! He каже се залуд да за старим не ваља ни узбрдо ићи."
„Прекрсти се!" заповедио је принц Растко.
„Шта имам да се крстим?... Крштен сам!"
„Прекрсти се!" понови. „Да видим и да чујем!"
„Во имја Оца и Сина..."
„Стани! Кога си прво поменуо?"
„Оца!" надмени син је био затечен.
..Где си прво метнуо прсте?"
„На чело."
„Шта је на челу или под челом?" ..Памет."
..Шта је онда код оца у молитви?" „Памет. ваљда." „Без: ваљда. Памет!"
„Добро, памет!" још син, изгледа, није схватио.

„Где си метнуо прсте кад си поменуо сина?"
„На трбух!"
„Има ли ту памети?"
„Нема, али..." надмени син властелин је почео да схвата. „Ко је такав распоред у молитви направио?" „Шта знам, ваљда Бог..."
„Видиш, силом против Господа Бога нашега не можемо. Устајући против оца, устајемо против Господње молитве. Он је изнад свега ставио оца и само по Божјој вољи може се тај ред променити. Свети апостоли су рекли, a јеванђелиста Лука записао: Hиje ваше знаши времена и лета које отац задржа у својој власти. Божјом вољом отац предаје властелинство сину. Кад дође Божја воља, и код вас ће бити тако. Будеш ли поштовао и слушао оца, стећи ће ти се што Јеванђеље каже: Чашу коју ми дaje отац, зар дa je не пијем?"
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
O човеку кога свет исмејава

 Нађе се пред принцом Растком и један ћелав човек: „Господине велики, свијет ме исмијава!" „Свет? Цео?" „Цио свијет, баш." „Што те исмејава?" „Због ћеле! Жив се поједох!" „Докон свет."
„Нека свијет буде докон на туђ рачун, a не на мој!" „А ти хоћеш да ја наредим свету да те не исмејава?" „Да наредите, велики господине, право је!" „Да наредим целом свету?" „Цијелом, баш."
„Како да наредим целом свету?" „Онако како сте велики господин!"
„Па да мене цео свет исмејава што наређујем целом свету?"
„Вас не смију исмијавати, јер им све можете наредити, и... нисте ћелави!"
„Да ли те свет и туче?"
„Не туче ме, велики господине, али се наслађује што се љутим на исмијавање. И у наслади се не може уставити."
„Исуса Христа су и тукли и исмејавали. Али се он никоме није тужио, и није се љутио, и није се жив јео, и ни од кога није тражио да светини забрани да га туче и исмејава, него се још молио Богу за своје непријатеље, опраштајући им. Ради и ти тако, па ћеш бити спасен и постидећеш своје непријатеље и подругљивце."
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
Карађорђе

Ca буковачким протом

 Пред сечу српских кнезова, једном Kapaђopђe, саставши се с буковачким протом, упита:
-"Којекуде, чича прото, знаш ли ти да Турци мисле и мене да убију?"
-"Знам, како не бих."
-"Па, којекуде, шта велиш?"
-"Велим: купи дружину, па се биј с Турцима! Ако ћутиш, погинућеш јамачно. Ако устанеш, може дати Бог да буде и што боље."
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
Ратни савет на Мишару

 Уочи Мишарске битке, беше ратни договор. Старешине веле: „Да се затворимо у шанац, шанац да утврдимо добро, па ту на топове и пушке да дочекамо Турке. И кад им ратнике побијемо. онда да гледамо да јуришамо у њих."

„И то je добро", Ћорђе ће, „али ћe ово бити боље: сви коњаници изађите до оног села одакле смо узели прошће, и онамо чекајте. Ја ћу са свима пешацима остати у шанцу, па кад оспу моји плотуни и кад топови учестају с обе стране, ви знајте да је онда мени тешко, па груните одонуда!" Милан и Јаков веле да би боље било да господар сам изађе с коњаницима. a они да остану у шанцу: „Могу тебе Турци опколити ако будеш овде у шанцу. па ко да ти помогне. A ако би ми били овде, ти би нас поздраво избавио." „Не, браћо, не!" одговори Карађорђе. „Ако мене Турци опколе, ви ћете мени помоћи онако исто као и ја вама. Ја морам остати у шанцу, са пешацима. Ако ја изађем, све ће се овде поплашити, мислећи да сам се ја измакао."

Старешине га послушаше, и све би добро.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
Руски пуковник Пауличија

Године 1807, у Малајници, на растанку с руским пуковником Пауличијем, Карађорђе: „Знајте, господине, да ја не желим ништа друго него да видим своју отаџбину ослобоћену од Турака, тако да никад више не страхује од њиховога јарма, и онда бих се мирно вратио плугу мојему."
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
Са Јованом-Савом, кнезом биорским

 После Битке на Суводолу, биорски кнез Јован-Сава, који je са својима био уз Турке, дође Карађорђу.
„Дошао сам ти, Господару, са целом нахијом, и предајем ти се. Али ти се не бих предао да нас ниси мушки, на сабљу, добио. Од сада ћу с тобом свуда, и где твоја длака, ту моја глава!" И доиста је тако војевао докле није погинуо.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
На Тичару, испод Лознице

 После српске победе у Боју на Тичару, дођу преко Дрине неколики Турци да се разговоре o примирју. „Бива, ко је међу вама Црни Ђорђе?"
„Којекуде, ја сам. Неком јесам црн, a неком сам и бео!"
Виде Турци њега у гуњу и опанцима, a све војводе у чоји, сребро и злато на њима се сија, не повероваше да баш то Карађорђе, главом. Кад свршише посао рад којег су дошли, праштајући се, рекну: ,И поздравите, бива, Карађорђа с наше стране!"
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
Са Гарашанином

 Милутин Савић из села Гараша, поплашивши се од Карађорђеве “мазије", побегне у планину. После неког времена Ђорће му поручи да дође, ништа му неће. И пошаље му тесте барута с поруком: .Којекуде, ако се боји мога пиштоља, нека ме убије, ево, мојим барутом. Верује ли ми. нека дође у село Раниловић, под ону крушку у пољу повише села, да се разговоримо!"
Милутин дође и нађе Карађорђа под крушком. У довољној даљини један од другога стојећи почну се разговарати:
„Милутине, врати се кући; видиш у каквом смо послу сад! Све нека ти је просто, али прости и ти мени."
„Господару, теби су изгорела сена, a мени кућа; не могу ти одмах на то одговорити. Ваља да се договорим са дружином. A ако се вратим, да ником не буде освете!"
„Разговори се, па ми дођи", рекне Ћорђе и оде у Тополу, a Милутин у Букуљу.
Сутрадан Милутин оде Карађорђу у Тополу. Затекавши га да поплеће плот, пристане и сам поплетати, не говорећи ни једне речи. ни он Ђорђу ни Ђорће њему.
Око пола дана Ђорђе погледа у сунце. па ће рећи:
„Којекуде, Милутине, досад је ручао и ко је говеда изгубио. Хајдемо да тражимо ручка!"
Пред кућом госпођа Јелена полије им обојици. те се умију, и постави ручак. Тако се измирише.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0.2
mob
Nokia 
O Чупићу и Молеру

Војвода Стојан Чупић био је човек врло говорљив, уз то се и много хвалио, a војвода Петар Николајевић Молер љубио је писати дуга писма. Карађорђе, који је врло мало говорио, рекао је једном приликом:
„Којекуде, ко ми надговори Чупића, или натпише Молера, даћу му што затражи!"
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 05:35:28
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: anegdotama jok

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.066 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.