Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 05:54:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 9 10 12 13 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Romanticne price  (Pročitano 222104 puta)
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Zatrudnela sam s neznancem jer moj muž nije mogao da ima decu

Znala sam da je Jovan čovek mog života istog trenutka kada sam ga ugledala. Iako su moji roditelji bili protiv, udala sam se za njega kada mi je bilo dvadeset godina. U početku je sve bilo kao u snu, ali kako je vreme odmicalo, shvatili smo da se moramo suočiti s ozbiljnim problemom – nismo mogli da imamo decu...

Otkad znam za sebe, maštala sam o ljubavi koja će trajati čitavog života, o porodici, o kući punoj dece. U šesnaestoj godini upoznala sam četiri godine starijeg Jovana i bio mi je mnogo zanimljiviji od mojih vršnjaka koji su još uvek trčali za loptom.

Volela sam prvi put u životu, iskreno, do kraja tog visokog, pažljivog, duhovitog, uvek nasmejanog momka. Sve slobodno vreme provodili smo zajedno i drugarice su me zadirkivale da se ponašam kao "udata žena" dok su se one provodile idući sa žurke na žurku, što je normalno za devojke u tim godinama.
Meni, ipak, sve to nije bilo važno. Jovan je bio čitav moj svet, nisam mogla nijedan dan da izdržim bez njega. Moji roditelji su u početku protestovali, govorili su da mi je rano za ozbiljnu vezu, da moram da mislim na školu ali čini mi se da im je najviše smetalo to što je Jovan stariji od mene i što već radi, pa su se plašili da će njihova jedinica odlučiti da se uda iako je previše mlada za bračni život.
A mnogo toga isplanirali su u vezi sa mnom... Da završim fakultet, da postanem bogata, uspešna, da budem sve ono što oni nisu, da preko mene ostvare svoje snove.
Prestali su da se nadaju kada sam im, čim sam proslavila dvadeseti rođendan, saopštila da smo Jovan i ja odlučili da se venčamo. Bili su veoma iznenađeni i besni.
– Samo mi još reci da si trudna – prosiktala je mama kada je tata izašao iz sobe. – Još nam ta bruka treba!
– Nisam trudna – odgovorila sam uvređeno.
– Zašto onda tako žurite?
– Pobogu, mama, kako ne shvataš, volimo se i hoćemo da živimo zajedno!
– Ko vam brani da se volite, ali zašto morate da se venčate? Možeš lepo da završiš bar neku višu školu ako nećeš na fakultet... To su dve-tri godine. Ako je vaša ljubav velika kao što kažeš, volećete se i tada.
– Mama, odlučili smo...
– Dobro, Višnja, neka bude tako – rezignirano je podigla ruke mama izašavši iz sobe.

Sve je bilo kao u snu

Mislim da su se i ona i tata ipak potajno nadali da ćemo Jovan i ja odustati od venčanja ili da ćemo ga bar odložiti, ali...
Dva meseca kasnije nas dvoje smo stali pred matičara.
Bilo je leto, početak jula, sunčan dan, bez ijednog oblaka... Mislila sam da ćemo sigurno biti srećni. Stariji ljudi kažu: "Kakav je dan venčanja, takav će biti i brak".
Bilo je razloga da verujem da će naš brak uspeti, da smo rođeni jedno za drugo. I nije to obećavalo samo lepo vreme već i naša postojana ljubav.
U početku je sve bilo kao u snu. Bilo nam je dovoljno to što smo zajedno, što imamo svoj kutak, naše sklonište od spoljnog sveta. Za sreću su nam bile dovoljne noći u kojima smo se, ušuškani pod ćebetom, privijali jedno uz drugo i prva jutarnja kafa koju smo pili u krevetu pre nego što izađemo u stvarni svet.
Možda će neko pomisliti da Jovanova i moja ljubav nije uspela da pobedi probleme koje nosi život zato što smo bili mladi. Ne, nije to bio razlog. O svemu smo mogli da razgovaramo, sve probleme zajedno smo rešavali. Nije bilo druge žene u njegovom, niti drugog muškarca u mom životu. Imali smo svoj stan, oboje smo radili i često smo putovali. Ali...
Uvek to "ali". Novcem se ne može kupiti sve. Ni ljubav nije pomogla.
Želeli smo, očajnički smo želeli dete...
Pet godina bili smo mirni, strpljivi, mislili smo "desiće se". Ali, godine su prolazile i postalo je jasno da treba da se suočimo sa ozbiljnim problemom.
Išla sam od ginekologa do ginekologa, u razne banje, pila svakojake čajeve, uzimala vitamine. Navodno, sve je bilo u redu. Govorili su mi:
– Ponekad je problem prevelika želja, treba da se opustite.
Lako je to reći, a ja sam stalno bila u grču jer sam polako počinjala da gubim nadu.
Jovan je bio pažljiv, pun razumevanja, tešio me je. Znala sam da i on želi dete i da se svesno odriče mogućnosti da ga ima sa drugom ženom da bi ostao sa mnom. Retki su brakovi koji bi u takvim uslovima opstali. Bio je to još jedan, hiljaditi u nizu, dokaz njegove ljubavi. S njim je sve u redu, "greška" je u meni, a ipak je sa mnom...
Volela sam ga zbog toga još više, a opet, s vremena na vreme, osećala sam se krivom što ne mogu da mu pružim ono što najviše želi.

Postala sam razdražljiva i očajna

I tako, prolazili su dani, meseci, godine, oboje smo već prešli tridesetu a još nismo mogli da se pomirimo sa činjenicom da nikada nećemo postati roditelji.
Postala sam razdražljiva, svadljiva, nervirala sam se zbog sitnica, kao da sam podsvesno želela da Jovana oteram od sebe, baš zato što ga volim, da mu pružim šansu da pronađe sreću.
Probdela sam mnoge noći, isplakala reke suza kada niko nije mogao da me vidi i, u trenutku najvećeg očajanja, učinilo mi se da sam pronašla izlaz, rešenje...
Noć je bila tiha, hladna, februarska.
Stajala sam u kupatilu posmatrajući svoj odraz u ogledalu. Zašto da živim, pitala sam se. Ovako će sve biti lakše, Jovan će patiti neko vreme a onda će možda biti srećan.
Spavao je. Kada se probudi, sve će biti gotovo. Uzela sam kutiju žileta. Nekoliko minuta kasnije sedela sam na pločicama, u lokvi krvi. Osećala sam olakšanje, kao da tonem. Još samo malo...
Kada sam ponovo otvorila oči, ugledala sam neonsku svetiljku na plafonu. Osvrnula sam se oko sebe shvativši da sam u bolnici. Spustila sam pogled na ruke. Debeli zavoji oko oba zgloba iznad šaka...
Ipak, nije bio kraj.
Tada sam, na stolici nedaleko od svog kreveta, ugledala Jovana. Spavao je. Izgledao je veoma umorno, iscrpljeno. Da se bar nisam probudila! Kako ću ga pogledati u oči posle svega, kako ću mu objasniti da sam ovo uradila zbog nas, zbog njega...
Nije mnogo prošlo i on je otvorio oči. Prišao mi je nežno me zagrlivši.
– Višnja, kako si mogla to da uradiš? Znaš koliko te volim... Moj život nema smisla bez tebe.
– Ne mogu da gledam kako patiš... Ja sam kriva zbog toga. Sve si učinio za mene svih ovih godina, a ja, šta mogu da ti pružim?
– Sve, dušo moja...
– A dete, Jovane? – zaplakala sam.
Ćutao je. Uzeo je moje ruke nežno mi poljubivši dlanove. Spustio je glavu na moje krilo i zaplakao. Nikada ga nisam videla tako bespomoćnog, tako slomljenog.
– Višnja, ne zaslužujem te, htela si da umreš zbog mene, a ja... – ramena su mu se tresla.
– Šta ti, Jovane?
– Ja sam kriv za sve.
– O čemu to pričaš?
– Višnja, ne mogu više da ćutim, ne posle ovoga što se noćas desilo... Već četiri godine znam da ne mogu da imam decu. Bio sam u šoku kada mi je doktor rekao. Sterilan sam, Višnja... Možda ti možeš da imaš decu, ali ne sa mnom.
Gledala sam ga nepoverljivo. Mislila sam da pokušava da krivicu prebaci na sebe da bi mi olakšao i pomogao da se izvučem iz trenutnog stanja.
– Nema potrebe da me lažeš, Jovane...
– Nikada nisam bio iskreniji. Kunem ti se u sve lepo što smo doživeli ovih godina, kunem ti se u našu ljubav, jer mi je to najsvetije... Istina je, Višnja.
– Zašto mi nisi odmah rekao? Znaš li kroz kakav sam pakao prošla misleći da sam odgovorna za tvoju tugu, znaš li koliko sam patila svaki put kada sam primetila da na ulici krišom gledaš tuđu decu?
– Bio sam sebičan. Ti si mi sve i ne bih podneo da te izgubim. Plašio sam se da ćeš otići...
– Mislio si da je moja ljubav lažna, da se pretvaram svaki put kada ti kažem da te volim, svaki put kada te dodirnem? – bes je narastao u meni. – A kako ti pokazuješ ljubav? Lažeš me godinama, gledaš kako patim i dozvoljavaš da se osećam krivom...
Od ljubavi do mržnje deli nas samo korak. Bože, koliko je istine u tome!

Smetala mi je Jovanova blizina

Iz bolnice nisam otišla kući već svojim roditeljima. Nisam mogla da podnesem Jovanovu blizinu. Ne posle svega. On je patio, molio me je da razgovaramo, da pokušam da ga razumem, da mu oprostim. Posle skoro mesec dana činilo se da je odustao.
Moji roditelji trudili su se da me oraspolože, ugađali mi, Jovana nisu spominjali. A meni je ipak svakog dana sve više nedostajao. Nisam tek tako mogla da zaboravim godine koje smo proveli zajedno, trenutke koje smo delili.
A nisam mogla ni da mu oprostim.
I tako, razapeta između prošlosti i sadašnjosti, između sreće i tuge, tonula sam sve više. Hodala sam po kući neočešljana, s tamnim kolutovima ispod očiju, u starim farmerkama koje su "visile" na meni.
Spas ni ovoga puta nisam potražila tamo gde bih ga možda pronašla. U regalu u dnevnoj sobi bio je bar pun raznih pića i svakodnevno sam posezala za bocama. Alkohol mi je pomagao da brže zaspim, kao i da se suočim sa novim danom.
Moji roditelji su ubrzo shvatili šta se dešava. Obećala sam da će to prestati, a oni su mi predložili da nekud otputujem, da promenim sredinu. Uplatili su mi desetodnevni paket-aranžman na Tari.
Nisam se radovala tom putovanju, mislila sam da ću se osećati loše kud god da odem. Ali, planine i u proleće zaista su divne. Sve je zeleno, sve miriše, sve se budi.
Dani su prolazili a ja sam uživala u dugim šetnjama na svežem vazduhu, osluškivala sam cvrkut ptica koji je bio pravi melem za moje slomljeno srce.
Za samo sedam dana dobila sam tri kilograma i moji obrazi su se zarumeneli. Sve što se desilo počelo je da liči na ružan san. Sve ređe sam mislila na Jovana.
A onda se pojavio on. Stefan.

Htela sam da ga odbijem

Radio je na recepciji i bio je deset godina mlađi od mene. Izgleda da je to smetalo samo meni. Iako je Jovan bio jedini muškarac u mom životu, nije mi mnogo trebalo da primetim da me mladi recepcionar zainteresovano posmatra. Jednog jutra skupio je hrabrost i pozvao me da izađemo.
– Znaš, Višnja, danas mi je rođendan pa bih želeo sa nekim da ga proslavim.
Najpre sam htela da ga odbijem ali sam se predomislila i pristala. I inače je tužno kada je čovek sam, a pogotovo kada su u pitanju rođendani, praznici. Nema u tome ničeg strašnog, mislila sam, popićemo piće i popričati. I meni je bilo potrebno društvo.
Ali, nekoliko pića popili smo u restoranu a onda smo, uz bocu finog crnog vina, završili u mojoj sobi...
Bilo mi je previše lepo u Stefanovom zagrljaju da bih mogla da razmišljam. Bio je mlad, lep, širokih ramena... i prepustila sam mu se. Bilo je to potpuno novo iskustvo i dozvolila sam da me ponesu trenutna osećanja.
Ta noć je bila prva, ali ne jedina. I sve ostale do kraja mog boravka proveli smo zajedno. Nisam prema njemu osećala ništa osim fizičke privlačnosti. Nije to bilo zato što smo Jovan i ja i dalje u braku, jednostavno sam sebi obećala da se nikada više ni za koga neću vezati, da nikada više neću voleti niti ću dopustiti nekome da mi se dovoljno približi da bi mogao da me povredi kao što je to učinio Jovan.
Ležala sam u Stefanovom naručju.
– Višnja, mislim da sam se zaljubio u tebe. Znam da se moramo rastati, da ćeš za tri dana zauvek otići ali, veruj mi, nikada se nisam ovako osećao.
Ništa nisam rekla.
Na rastanku nisam bila tužna. Ostaće mi uspomene.
Međutim, Stefan je sve što se desilo između nas shvatio mnogo ozbiljnije. Molio je da mu dam svoju adresu i telefon. Rekla sam da ću se ja njemu javiti, a znala sam da to neću učiniti...
Svi su bili iznenađeni kada su me ugledali svežu i preplanulu, punu energije i dobro raspoloženu. Malo kasnije mama je rekla:
– Višnja, Jovan je zvao dok si bila na odmoru.
– Dobro, javiću mu se, svakako je vreme da popričamo o razvodu – odgovorila sam mirno.
Nazvala sam ga i, u dogovoreno vreme, pozvonila sam pred vratima našeg stana. Kako je to bio čudan osećaj!

Večna ljubav

Sva moja samouverenost i snaga nestali su u trenutku kada je Jovan otvorio vrata, bled, mršav, sa tamnim podočnjacima. Čvrsto me je zagrlio. Oboje smo smo se rasplakali.
– Bože, toliko si mi nedostajala...
Osećala sam se divno u poznatom naručju. Izgleda da nikada neću prestati da ga volim...
Odlučili smo da pokušamo još jednom, sa decom ili bez njih, svejedno. Neke ljubavi su zaista večne.
Vratila sam se u naš stan i sve je bilo savršeno dok mesec dana kasnije nisam osetila nesvesticu i mučninu. Da li je moguće... Nisam smela da dovršim misao.
Bila sam trudna! Za Jovana je to bio veliki šok. Rekla sam mu da je u pitanju obična avantura, da prema Stefanu ne osećam ništa, ali da ću dete roditi bez obzira na sve.
Dugo je razmišljao, a onda rekao:
– Višnja, znaš koliko volim decu. Ako želiš da ostanemo zajedno, prihvatiću dete kao da je moje.
Nestrpljivo smo očekivali porođaj. Uredili smo dečju sobu, napunili je igračkama, kupili krevetac, kolica. Zidove smo obojili u svetlozeleno pošto nismo znali da li će biti dečak ili devojčica pa nismo hteli da rizikujemo.
Kad se Bojan rodio, oboje smo bili presrećni. Stefan nikada nije saznao da sam rodila njegovog sina. Neće ni saznati. Jovan je Bojanov otac i tako treba da ostane.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Mojoj ujni muž je dokazao koliko ju je voleo tek posle njene smrti

Naša omiljena učiteljica postala mi je ujna i, mogu da kažem, najbolja prijateljica. Iako je zaslužila sve najbolje u životu, nije je zadesila takva sudbina. Bila je odvojena od svoje porodice, rastavljena od bliske prijateljice, ujak ju je zanemarivao i – što je najgore – rano je obolela.

Pošla sam u drugi razred osnovne kada je u našu školu došla nova učiteljica, mlada, lepa, u belom kožnom mantilu, gotovo nezamislivom modnom detalju sredinom šezdesetih, sa dugom, crnom kosom, toliko crnom da je na suncu imala neki tamnoplavi odsjaj. Kao i uvek, devojčicama je veoma mnogo značilo da baš njihova učiteljica bude najlepša i svi smo nestrpljivo iščekivali da saznamo kojem će odeljenju biti dodeljena. Još kada smo saznali da je Nemica, zapravo folksdojčerka, da je njeno ime veoma neobično – Hildegard Nojbauer, definitivno smo odlučili da mora da bude naša. Znali smo da je u igri naš razred – zato što nas je po završetku prve godine učiteljica Ljubica napustila radi odlaska u veliku gradsku školu – i jedno završno odeljenje nižih razreda. Smatrali smo da uz takve pola-pola šanse treba samo jako da želimo i sve će biti u redu. Na našu sreću, bilo je.
Tek svršena srednjoškolka imala je samo devetnaest godina, zvonak glas i predivan osmeh neobično punih usana iza kojih su, na tamnoputom licu, bleštali krupni, zdravi, beli zubi. Osvojila nas je naprečac. Zbog nje smo želeli da budemo najbolji, zbog nje smo učili, zbog nje smo bili pristojna deca. Ništa zbog sebe. Osećala je to naša Hilda i uzvraćala nam najtoplijom i najiskrenijom ljubavlju. U početku prilično usamljena, umela je da nas nekoliko svojih ljubimica pozove u podstanarsku sobicu, da nam spremi sendviče, pušta ploče i uči nas da plešemo. Eh, kako smo bile ponosne na to druženje!
Kako je školska godina odmicala, sve češće sam je na odmorima primećivala u društvu mog ujaka Strahinje, nastavnika fizičkog vaspitanja, krupnog, temeljitog momka za kojim su devojke uzdisale. Naravno da sam navijala da od te veze nešto bude, pogotovo što su mnoge Hildine kolege pokazivale da su zainteresovane za nju.
Na sreću, Hilda se zaljubila baš u mog Strahinju, koji je, nevoljno priznajem, bio pravi boem i više je vremena provodio sa svojim muškim društvom, u kafani uz piće i karte, nego s njom. A šta se moglo očekivati od tridesetdvogodišnjaka, ženskaroša, uspešnog sportiste koji je iza sebe imao mnogo državnih prvenstava u bacanju kugle i koplja, iživljenog i nepostojanog – tako su ga doživaljavale mama i njene sestre, pa sam i ja na neki način usvojila njihovo mišljenje.
Na početku drugog polugodišta, u februaru, Hilda se udala za mog ujaka. Svadba je organizovana u dedinoj kući, skromnoj ali prostranoj. Kada su počeli da pristižu Hildini rođaci, divila sam se bundama, elegantnim haljinama, šeširima koje su, gle čuda, nosile i žene! Bila sam toliko oduševljena tim spoljašnjim efektima da sam jedva primećivala, više podsvesno, da je moja ujna, inače vesela i razdragana, nekako previše tiha i zamišljena.
Došli su svi koje je pozvala, osim njenog oca, koji je upravo bio na bračnom putovanju sa trećom ili četvrtom ženom. Hilda je ostala bez majke u trinaestoj godini, pa ju je otac, zajedno s dve godine mlađim bratom, ostavio na staranje babi po majci. A Jozef Nojbauer nikada nije vodio računa o osećanjima svoje kćerke, smatrao je dovoljnim to što je uredno uplaćivao pristojnu svotu za njeno školovanje i izdržavanje. Po tetki joj je poslao podebelu kovertu bez propratnog pisamceta, na šta je Hilda gorko zaplakala.

Zasnovala je porodicu

Mladenci su prvih nekoliko meseci živeli u porodičnoj kući zajedno s dedom i babom. Uživala sam da preturam po nevestinim stvarima, garderobi, nakitu, dragim sitnicama i fotografijama na kojima sam pronalazila njen večno nasmejani lik.
Jednog popodneva poklonila mi je mali zlatni prsten, najlepši i najdraži koji sam u životu dobila. Nesebična, kakva je bila, želela je da mi daruje sve što mi se dopalo.
Pred kraj školske godine ujak i Hilda preselili su se u novi stan u neposrednoj blizini škole, u Učiteljskoj koloniji. Tada se već dobro primećivao njen zaobljeni stomačić. Lujzu, koja je dobila ime po njenoj majci, rodila je u novembru, i u sledeća dva meseca, koliko je imala pravo na porodiljsko odsustvo, naše odeljenje preuzeo je mladi, novopridošli učitelj.
Jedva smo dočekali da nam se Hilda vrati jer se s njom vratilo i dobro raspoloženje u naš razred. Kao Lujzinoj sestri, pripala mi je posebna uloga na koju sam bila veoma ponosna: naime, svakodnevno sam, za vreme časova, po nekoliko puta pretrčavala tih stotinak metara do Učiteljske kolonije proveravajući da li se Lujza probudila, plače li, treba li je presvući... A ona je bila divna beba. Često sam je zaticala budnu, igrala se svojim ručicama i bezbrižno gukala. Majka nije imala vremena da je razmazi.
Kako sam odrastala, sve više sam se vezivala za moju Hildu. U početku je to bila dečja zaslepljenost i naprosto zaljubljenost u svoju učiteljicu s kojom su sve devojčice želele da se poistovete, kasnije su se ta osećanja iskristalisala i znala sam da je volim zbog nje same.
Ujak je, naravno, nastavio da bekrija ostavljajući je često i dugo samu, a ona je privremeno utočište pronašla u druženju sa svojom koleginicom, takođe pridošlicom, nastavnicom ruskog jezika Anđelkom. Veoma lepo su se slagale, Anđelka je bila nekoliko godina starija, takođe udata, i imala je preslatkog dečaka Milana, dve godine starijeg od Lujze.
Volele su da se šale na račun svoje dece "planirajući" da se jednog dana orode. Poveravale su se jedna drugoj i, sada to znam, bile su prave, iskrene prijateljice. Umele su da budu nestašne kao deca koju su podučavale. U tim njihovim nestašlucima učestvovala sam i ja, doduše, nesvesno i posredno.
Sećam se da su me jedne večeri, kao i toliko puta ranije, ostavile u ujakovom stanu da čuvam decu i izašle da prošetaju. Vratile su se dva sata kasnije histerično se smejući. Iz njihovog razgovora, ispresecanog smehom i suzama, shvatila sam da su iskoristile okrilje noći da isprepadaju mladog lekara koji se nedavno uselio u stan iznad seoske ambulante. Iz velikog, mračnog dvorišta vrebale su trenutak kada se čovek opustio a onda su počele da mu zasipaju osvetljeni prozor sitnim kamenčićima. Kada je otvorio prozorsko okno da proveri šta se dešava, ugledao je dve prilike umotane u bele čaršave kako sumanuto igraju pod sablasnom svetlošću punog meseca. Prestravljen, vrisnuo je i pobegao kod komšije apotekara.
Njih dve su, naravno, odmah potrčale kući smejući se i uživajući u tome što su uspele da mu sasvim bezazleno napakoste. Kasnije sam saznala da su u stvari želele da osvete svoju koleginicu iz škole koja je bila zaljubljena u mladog doktora a on nije pokazivao znake zainteresovanosti.
Nažalost, Hildino i Anđelkino prijateljstvo nije potrajalo. Za to se pobrinuo Anđelkin muž, namćorasti ljubomorko koji se plašio čak i ujakove senke. Bio je ubeđen da njegova lepa i negovana žena odlazi kod Hilde da bi se viđala sa Strahinjom. Kakav kreten! Uništio je najlepše, najodanije i najnevinije prijateljstvo kakvo nikada više nisam bila u prilici da vidim. Obe su patile, obema je nedostajala ta fina bliskost kojom su se ogradile u svoj mali svet čiji sam ja bila samo slučajni, nehotični svedok.
Vreme je prolazilo, Hilda je rodila još jednu devojčicu Milenu, moju ljubimicu, koja je, ravnoteže radi, dobila ime po ujakovoj majci a mojoj baki.

Tuga i bolest

Godine koje su usledile bile su natopljene gustom Hildinom tugom, kojoj ja, tinejdžerka, nisam videla razlog. Iz dugih razgovora koje smo vodile dobila sam nejasne obrise koji su se potpuno uobličili tek u mojoj devetnaestoj godini. Nažalost, njene neme vapaje niko nije čuo. Osećala se odbačenom, nevoljenom, bespotrebnom. Ujak je i dalje samoživo uživao u društvu svojih jarana s vremena na vreme dovodeći ih u stan na kartanje, Hildin otac se posvetio svojoj novoj ženi, majčina porodica ju je retko ili nikako posećivala. Moja mama i tetke lepo su je prihvatile, ali nijedna od njih ni po godinama ni po interesovanjima nije joj bila bliska. A na Anđelku više nije mogla da računa...
Kratkotrajno poboljšanje uočila sam u periodu kada je, kao i ostali učitelji, morala da završi učiteljsku pedagošku akademiju. Odradila je to moja Hilda "levom nogom", i to sa najvišim ocenama. Diplomirala je prva u klasi. A onda je nastavila tamo gde je zastala, opet se utopila u sivilo svakodnevice. Bila je nesrećna, toliko da čak ni deca nisu uspevala da je trgnu iz letargije. Gledala sam je kako se muči i troši a nije bilo načina, ili ga bar ja nisam videla, da joj pomognem. Jedini svetli trenuci bili su oni kada joj je, doduše retko, u posetu dolazio brat sa porodicom. Tada je iz ujakovog stana odjekivala pesma puna čežnjivih, nežnih, toplih tonova. I Hilda i Jozef mlađi prekrasno su pevali balade.
Na Badnji dan sredinom sedamdesetih ujaka Strahinju zadržali su u bolnici. Kafanski, neuredan život odrazio se na njegovim plućima i operacija je bila neizbežna. Unezverena Hilda trčala je svakodnevno kod njega, zapostavila je i posao i decu, koju je poverila mojoj majci na staranje, užasnuta mogućnošću da bi mogla izgubiti čoveka koga je očajnički volela. Gotovo je prestala da jede, pušila je cigaretu za cigaretom, ispijala kafu za kafom. Tamni podočnjaci na njenom lepom licu postajali su sve uočljiviji.
Jednog jutra, krajem februara iste godine, kod nas je banula devetogodišnja Lujza i kroz plač ispričala mojoj mami da su se Hildina usta iskrivila i da ne može da govori niti da se kreće. Mama je kao bez duše otrčala do njihovog stana i, videvši da se ujna šlogirala, pozvala je Hitnu pomoć i odmah su moju ujnu odvezli na neurologiju. Dijagnoza je bila poražavajuća – šlog usled začepljenja krvnog suda koji vodi u mali mozak, potpuna amnezija i oduzetost desne strane tela.

Nije izdržala

Ujaka Strahinju su odmah, na lični zahtev, otpustili iz bolnice, iako je njegova operacija već bila zakazana, i on je otputovao u Beograd, na Vojnomedicinsku akademiju, gde je moj najstariji ujak bio načelnik na neurohirurškom odeljenju. U najkraćem roku sve je dogovoreno i Hilda je prebačena na VMA. Naravno, dobila je najbolji mogući tretman i negu pa je polako počela da se oporavlja. Mislim da je malo onih koji su se mogli pohvaliti tolikim brojem "navijača" i lepih želja za ozdravljenje kao moja Hilda.
Ipak, najstrašnije mi je bilo kada sam prilikom prve posete primetila da me ne prepoznaje, da me s nerazumevanjem posmatra dok joj pričam o Lujzi i Mileni i da sve vreme uporno gleda prema vratima. Kada je ušao Strahinja, po njenom pogledu shvatila sam da je usled moždanog udara zaboravila sve, ali sve osim njega. Toliko ga je volela da ga je poslednjim tračkom svesti zadržala u sećanju iako je sve drugo nestalo...
Svakim danom njen oporavak bio je primetniji. S logopedom je učila i vežbala govor, ponovo je učila da piše – gle ironije – učiteljica u tridesetoj godini uči azbuku i abecedu i sriče kratke, jednostavne tekstove! Sećanje joj se polako vraćalo i svi mi ponovo smo dobili svoje mesto u njenom srcu. Kada su lekari na VMA ustanovili da njen dalji oporavak zavisi isključivo od nje i njene želje da ponovo bude ona nekadašnja, vratili su je u našu bolnicu da bi bila bliže familiji.
U to vreme bila sam na prvoj godini matematike i svakodnevno sam, pre i posle predavanja, odlazila u rehabilitacioni centar da je obiđem, da je oraspoložim, da je obradujem ponekim Lujzinim ili Mileninim "biserom". Radovala se vestima od kuće i jedva je čekala vikende, kada je po dva dana provodila sa svojom decom i Strahinjom, koji se, doduše, vratio na pulmologiju, ali su njegovu operaciju odlagali dok se Hildino stanje znatno ne poboljša. Decu je, naravno, preuzela moja mama.
Prilikom jedne posete Hilda je bila veoma dobro raspoložena i osetila je potrebu da mi kaže:
– Znaš, Sonja, ko zna zašto je dobro ovo što me je snašlo. Imala sam vremena da razmislim o svemu i odlučila sam da nikada više neću patiti ni zbog tate ni zbog mamine familije, od sada ću  brinuti i voleti samo svoju decu, Strahinju i još nekolicinu ljudi koji su oduvek bili dobri prema meni i koji to zaista zaslužuju. Samo da Bog pomogne da se Strahinja izvuče, videćeš, sve će biti drugačije. Obećao mi je da će se promeniti i znam da ovoga puta hoće. Konačno ćemo biti porodica u pravom smislu reči.
Kovala je tako mnogo planova, prosto se preobrazila. Bila sam srećna zbog nje i jedva sam čekala da joj se sve telesne funkcije konačno vrate. Fantastično je napredovala, još je samo desnu ruku trebalo potpuno osposobiti.
Uverena da je Hilda na najboljem putu da se uskoro vrati kući, tog ranog, prohladnog aprilskog jutra žurila sam u rehabilitacioni centar noseći joj novu trenerku za vežbe. Medicinsko osoblje me je poznavalo i niko se nije obazirao na mene, mogla sam da dođem u svako doba.
Širom otvorena vrata Hildine sobe i njen krevet bez posteljine udarili su me svom silinom posred grudi. Mlada medicinska sestra, izbegavajući moj pogled, zamolila me je da odem u sobu doktorke Lazarević. Znala sam, u podsvesti sam znala šta se dogodilo iako sam očajnički želela da mi kaže da su Hildu premestili u drugu sobu ili na drugo odeljenje. Onoga trenutka kada sam videla doktorkine oči pune suza nije mi trebalo nikakvo objašnjenje. Sručila sam se u stolicu bezglasno plačući. Uopšte se ne sećam ostatka dana, ali znam da sam sve što je trebalo besprekorno obavila. A te večeri sam se prvi i poslednji put u životu napila kao zver.
Sahranjena je sutradan na seoskom groblju, uz zvuke pesme "Tijo, noći, moje zlato spava", koju sam, zajedno s članovima hora osnovne škole, poslednji put otpevala mojoj Hildi. Tog dana glas mi je "pukao" i nikada više nisam mogla da otpevam bilo šta svojim nekada lepim, lirskim sopranom. Ko zna, možda ne bih ni poželela.


Trideset godina kasnije Strahinja je sahranjen pored Hilde uprkos činjenici da je bio u drugom braku s divnom ženom koja mu je rodila još dve kćerke i sina koga je želeo, činilo se, više od života. Ujna Milica ničim nije pokazala da joj je ta njegova odluka zasmetala – čitavog života morala je da trpi poređenje s Hildom, koju je ujak idealizovao kompenzujući na taj način osećaj krivice što ju je zapostavljao onda kada joj je bio najpotrebniji. Sigurna sam da su tamo, na onom svetu, konačno srećni, jer je to – zauvek.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 8.0
mob
Nokia 
Moj deda istinski je voleo dve žene

Moj deda Ljubomir zaista ima o čemu da priča, njegov život mogao bi se pretočiti u film. Rođen je dvadeset i neke, po završetku Drugog svetskog rata ostao je u vojsci, a njegovo srce volelo je dva puta. Prvu, zabranjenu ljubav nesrećno je izgubio, a onda je jednoga dana sreo moju baku...


Moj deda Ljubomir Petrović i danas voli da ga oslove činom zastavnika. Brk mu se nasmeje kada mu se neko tako obrati... A njegove oči, već zamućene vremenom, zasijaju pa se spuste u neki ćošak uspomena... Savršeno razumem zašto je to tako.

A upravo kao zastavnik ostavio je trag u istoriji, osvojio lepu Fatimu, a onda i moju baku. Da nije bilo bitke na Neretvi, ne bi bilo ni odlikovanja, pa mu Fatimini roditelji verovatno ne bi, kao što na kraju ipak jesu, oprostili sve razlike među njima, a da nije bilo lepe Pazarke i traga koji je ostavila za sobom, ne bi ušetao u život moje bake i ja se verovatno ne bih rodio, ili bih, ali ne kao unuk plemenitog i hrabrog zastavnika Petrovića...
Učestvovao je on u čuvenoj bici na Neretvi. Nisu na prestižnim svetskim vojnim akademijama decenijama kasnije baš nju uzimali kao svetli primer borbe dobrog i lošeg, kao pozornicu na kojoj je savršeno prikazana nesebičnost, požrtvovanost i viteštvo, ali jedan od tih vitezova beše i moj deda...
Često je, kada bi vetar sa sobom doneo dašak sete, miris uspomena i sećanje na prošle dane, pričao o tome. Nije mi bilo mrsko da slušam kako je poveo vod nasumice kada pod fijucima okupatorskih metaka nisu znali u kojem smeru da pođu. Vidali su rane jedni drugima, nosili naizmenično ranjene drugove i hrabrili se međusobno iako gladni, žedni i iscrpljeni. Kada je sve bilo završeno, četiri meseca kasnije, deda je bio srećan, živ i odlikovan.
Podoficirski čin zadržao ga je u vojsci, a nedugo potom služba ga je odvela u Novi Pazar. I tamo je, pričao je on, ali i svedoci, mada nisam siguran jesu li oni samo prepričavali njegovu priču ili su zaista bili svedoci, privlačio veliku pažnju, kao, uostalom, gde god da se pojavio. Nije on bio galamdžija niti nametljiv tip. Naprotiv, upadao je u oči vojničkom elegancijom u kombinaciji s tajanstvenošću. Oči tamne kao ugarak doprinosile su kompletnom utisku. Uvek su svetlele, diskretne, ali upućene u sve.

Lepa Fatima

Tako ga je u potaji pogledom pratila i lepa Fatima, jedinica u majke, drugom namenjena ako su se roditelji pitali. Nisu oni sumnjali u njenu pamet ili izbor, samo su hteli da budu sigurni u to da će njihovoj kćerki biti dobro, a loše nije moglo da joj bude u kući njihovih prvih komšija, čijem su je vižljavom i bubuljičavom sinu namenili. I možda vrckava Fatima, okretna i vesela, tamnoputa i temperamentna, ne bi osetila potrebu da se pobuni protiv udaje da se nije zagledala u zgodnog zastavnika. Gledala ga je dok joj nije prišao. Toliko je smela da uradi, jer, iako je delovala drsko i prkosno s visoko podignutom kosom u rep i prćastim nosićem, pred nepoznatim mladićem u uniformi, zgodnim i gordog držanja, izgubila je hrabrost. Srećom, zastavnik je i u tom slučaju podigao zastavu... predaje...
Predao joj je najdragocenije što je imao, svoje srce. Da ne bi ostao bez njega, uzvratila mu je istom merom i planula je vatra u oboma...
Dok su na obali Raške sanjarili o zajedničkom životu, ćutali su o konkretnim potezima jer su se plašili prepreka. Onakvih na kakve su naišli – sasvim sigurno nisu.
– Ubiću i tebe i njega! – prosiktala je Fatimina majka kada joj je ova potvrdila da u gradskim govorkanjima ima istine. Podsećala je u tom trenutku na zmiju skupljenih usana i izbečenih očiju. Čudno, pomislila je zaljubljena Fatima, kako ljubav na jednoj strani može izazvati mržnju na drugoj. Trebalo bi svi da se volimo.
– Ti to ne bi mogla! – prkosno je odgovorila majci testirajući njenu ozbiljnost.
– Isprobaj me ako smeš – žena ni za sekund nije oborila pogled. – Rodila sam te u bolovima, u bolu ću ti i suditi! Bolje je da te ne gledam nego da gledam kako si prodala čast i ugled ove porodice!
Shvatila je tada Fatima da je vrag odneo šalu. Znala je i to da njena majka nije osoba širokih shvatanja i da je umela da se sveti...
– Nije nam tada palo na pamet da se rastanemo – pričao mi je deda čim sam stasao da razumem teške priče. – Jesam bio mlad, ali bio sam i odgovoran... Jesam li ti rekao da sam u to vreme bio zastavnik?
Posle ratne epopeje, koju je pamtio do najsitnijih detalja, vratio se na priču o Fatimi iako je baka Dara nekako preterano zveckala šoljicama za kafu u kuhinji. Prala ih je, a zvučalo je kao da ih razbija... Možda sam i mogao da se udubim u priču o prvoj dedinoj ljubavi, ali ona nije. Valjda je ljubomora i u tim godinama prirodna. Ili joj je samo dosadila ista priča.
Uzeo je Fatimu za ruku i, s činom na epoletama, otišao dalje. Kao uzoran zastavnik dobio je premeštaj. Otišli su dovoljno blizu da ih ne sustigne nostalgija, ali i daleko od osvete besne Fatimine majke.
I, konačno su mogli slobodno da se vole. Deda je ostao u vojsci, a Fatima je, kao svaka uzorna žena uniformisanog lica, vodila računa o kući i okućnici. Ubrzo je ostala u drugom stanju.
Posle devet meseci rodila se Jugoslava, moja tetka. I baš kad su mislili da su sve probleme ostavili iza sebe, život im je pokazao da ume da iznenadi.
Jugoslavi je bilo jedva godinu dana kad je Fatima teško obolela. Majčina kletva ili tuga, tek, nešto ju je stiglo...
S detetom od dve godine Ljubomir je ostao udovac. Zadrhtao je tada zastavnikov glas, a ponosno držanje nestalo je pod teretom tuge. Na sahranu je došla i Fatimina majka, i po tome koliko je naricala činilo se da se pokajala, ali tada je za mnogo šta bilo kasno.
Iako olajan, deda je stegnuo zube i krenuo dalje. Motivisala ga je, pričao je, beba koju mu je Fatima u amanet ostavila, ali i obaveza koju mu je čin nametnuo jer za mog dedu to nije bilo tek puko odlikovanje, već karakterno obeležje, moralna vertikala koju nije smeo da upropasti kakve god mu okolnosti život nametnuo.
Međutim, shvatio je da njegova odlučnost i čvrst karakter ne mogu popuniti prazine u praktičnom smislu, pa je morao da deluje brzo. Znao je ko će mu pomoći, zapravo, ko jedva čeka da mu pomogne. Zaželeo se rodnog kraja, starih običaja i komšijskih pozdrava... Srce ga je, sada osiromašeno za ljubav koja ga je ispunjavala, vuklo u rodni kraj. Zatražio je premeštaj i dobio ga je.

Na obali reke

S bebom u naručju i naročito izglancanom pločicom s činom uputio se u Bosanski Novi, sadašnji Novi Grad, roditeljima na prag.
Dočekali su ga kako dolikuje dugo željenom jedincu, sa suzama u očima i grčevitim zagrljajima. Od tog dana za Jugoslavu i njega počela su srećnija vremena...
Dete je dobilo ženski uzor u liku bake, ali i nekoga da je presvuče, nahrani i posavetuje. Ljubomir je čuvao uspomenu na Fatimu i često je šetao sam uz obale Une.
Jednom je tako, obuzet žuborom te brze planinske reke, zalutao u uspomenama na neku drugu obalu neke druge reke, pa se spustio sasvim blizu da bolje čuje tok života... Želeo je da se priseti svega, da još jednom pokuša da preboli... Međutim, na obali ga je čekalo društvo, u sličnom melanholičnom raspoloženju, ali i jednako željno samoće. Shvatio je to kada se ženska prilika trgnula, pogledala u njega pa se namrštila. Dvoumio se da li da produži, ali neka sličnost među njima navela ga je da se ipak spusti do reke, na samo nekoliko metara od devojke.
Shvatio je da u društvu ne može da se prepusti uspomenama... U prvih nekoliko minuta to ga je gušilo, a onda je pomislio da je tako možda bolje. Svako sećanje otvaralo je staru ranu, a ona će i tako zauvek ostati u srcu, mada će vremenom biti manje pominjana, pa tako, možda, manje i uznemiravana.
Nastavio je zato da razgleda okolinu, tako dragu i poznatu. Neka milina razlila mu se u duši...
U takvom raspoloženju bacio je pogled na “sapatnicu”. Očekivao je da će ga ona ignorisati, ali baš u tom trenutku njen pogled radoznalo je šarao po njemu. Kada su im se oči srele, brzo je skrenula pogled. On je mirno nastavio da je gleda…
I ipak nije mogao da se otme uspomeni na Fatimu mada je odmah shvatio da je ova devojka, bar kad je fizički izgled u pitanju, njena sušta suprotnost. Plava kosa u slapovima se spuštala niz usko lice pravilnih crta. Iako je sedela, video je da je visoka, njene noge su se, lagano prekrštene, spuštale u nedogled… Tankim prstima lagano je dobovala po naborima haljine s cvetnim motivom. Znao je da je svesna činjenice da je posmatra… Neko vreme pratila ga je perifernim vidom, a onda se osmelila i pogledala ga pravo u oči. Oboje su se zbunjeno nasmejali…
Potom je zastavnik opet preuzeo stvar u svoje ruke. Ustao je i, hodom sigurnijim nego što su bile njegove misli, prišao devojci i čučnuo pored nje.
– Smetam li? – upitao je.
Odmahnula je glavom. Seo je pored nje.
I opet je čuo taj žamor.
– I vi ste usamljeni? – zaključio je i pitao istovremeno. Hteo je da joj dâ do znanja da on nije  nepristojni divljak koji spopada sve redom nego usamljena dušica kakvu je u njoj prepoznao.
– Manje otkad sam se vratila, ali ipak jesam, osećam neku prazninu u duši – odgovorila je.
– A odakle ste se vratili?
– Iz Varaždina.
– I ja sam povratnik, razumem tu vrstu nostalgije, ali i neusklađenosti.
– Sami ste? – upitala je.
– Tu su mi roditelji, a imam i kćerku, dve i po godine su joj.
– Da? – izvila je obrve, zato je Ljubomir odmah dodao:
– Supruga mi je, nažalost, preminula.
Usledio je minut ćutanja.
– To je tužno… – rekla je saosećajno. – I moja priča je tužna – gorko se nasmejala.
– I vi ste nekog izgubili?
– Roditelje, ja sam siroče. Ratno siroče…Tokom rata bila sam u logoru a roditelji nisu preživeli. Nemam nikoga od roda…
– A s kim ste odrasli? – persirao joj je a već je duboko zagazio u njenu intimu. Ipak, granicu poštovanja, uprkos otvorenoj ispovesti, nije prelazio.
– Usvojila me je jedna grofovska porodica u Varaždinu, oni su me podigli.
– Nemci?
– Da.
Sličnosti između to dvoje mladih ljudi preplitale su se iz minuta u minut. Nešto je u svemu tome bilo “deža vi”…
– Oni su me školovali, izučila sam za učiteljicu, ali sam onda ipak, kada su moji usvojitelji umrli, poželela da se vratim u rodni grad, nešto me je vuklo.
Da je deda živeo u današnjem vremenu, sigurno bi joj šmekerski namignuo i odgovorio “da, znala si da te tu negde čekam”. Ovako, kultura starog zastavnika nije mu dozvolila ni najsitniju notu nepristojnosti, tim pre što nije znao da je taj susret zaista bio sudbinski. To se ispostavilo tek kasnije…
Susret su završili kurtoaznim pozdravom i zahvalnošću za prijatno provedeno vreme. Baš po meri vremena i njihovog odnosa…
– Ja sam Ljubomir – dodao je deda na odlasku gotovo zaboravivši da se nisu zvanično upoznali, a toliko toga su saznali jedno o drugom.
– Dara – dodala je ona i otišla.

Novi početak

I, počeli su češće da se viđaju, na obali, u gradu, slučajno i namerno.
Već sledećeg puta Ljubomir je poveo Jugoslavu. Želeo je da provodi što više vremena s njom,  mada joj nedostatak majke niko nije mogao nadomestiti. Dara se sasvim dobro snašla s devojčicom, a dete je nju prihvatilo.
Iako među njima zapravo još uvek nije bilo ničeg, čim su dedini roditelji saznali da se on viđa sa slobodnom učiteljicom Darom, počeli su da ga nagovaraju na ženidbu.
– Šta više da čekaš… A Jugoslavi majka treba… – govorili su. Roditelji kao roditelji… Smatrali su da sve najbolje znaju.
On, svakako, nije hteo da takvi razlozi jednoga dana, ako odluči da se oženi, budu presudni.  Zvučali su strogo, vojnički, a emocije su ipak morale da budu malo više “civilne”. Hm, emocije…Prekorio je sebe što o njima razmišlja… Pekla ga je uspomena na Fatiminu humku, sećanje na njen osmeh i pitanje šta bi ona sada rekla… Pitao se da li je u redu, ako jednom, nekad, odluči da se oženi, da Jugoslavi bira majku… Ona je mala da je pita, a majka je samo jedna...
Dara je, s druge strane, uživala u društvu zgodnog zastavnika, ali nije želela da ga požuruje. Za razliku od njega, prvi put je volela, da, sada je to mogla da kaže, pa nije znala vodi li je srce ispravnim putem. I bila je plašljiva…
Jugoslava je svakog dana sve više ličila na Fatimu. Podsećala je dedu na to da će u njoj Fatima večno živeti i da je niko zapravo neće “istisnuti” ili zameniti… On će samo nastaviti dalje od trenutka kad su se rastali. I još jednom je bio ponosan na to što mu je čin zastavnika dao snagu da Daru povede u zajednički život.
S Darom u društvu bilo mu je prijatno, savršeno su razumeli jedno drugo. Ona je bila baš po meri skromnog i poštenog momka, kao i njegovih roditelja, dobra domaćica i kućevna žena. I volela je Jugoslavu, što je bilo najvažnije…
Teže nego prvog puta, ali ipak podjednako staloženo i mirno, odlučio je da zaprosi Daru.
To se dogodilo na obali reke, na mestu koje je u njegovom životu imalo posebnu simboliku. Zar je trebalo da posumnja u njen odgovor?
Naslonila mu je glavu na rame i onda je, siguran u to da je tada prikrila suze radosnice i jednu suzu tuge koju je savršeno dobro razumeo, duboko uzdahnula i sebi u nedra izgovorila:
– Hoću, hoću…
Ovoga puta deda nije smeo da pomisli da je preskočio sve prepreke do sreće, ali, ispostavilo se, pedesetak godina kasnije kad je rezimirao životne uspone i padove, da je zaista bilo tako.
Dara je ubrzo ostala u drugom stanju i rodila je mog oca Milana.


Da nikada ne greši, deda je pokazao i na primeru vaspitanja dece. Nikada se tetka i moj otac nisu odnosili jedno prema drugom nego kao najrođeniji, a takav odnos i poštovanje prema dedi zadržali su do danas.
I baš ove godine deda mi je, iz njemu znanih razloga, ponovio svoju životnu priču s poznatom potkom i nepoznatim detaljima. Sada me je smatrao dovoljno zrelim za integralnu verziju priče o njegovom životu. Danima mi se motala po glavi…
Čak sam, da je dočaram, šetao istom onom obalom na kojoj je neko gore smislio plan kako da dođem na svet. Za neke detalje pitao sam i tetku Jugoslavu, mada je deda bio najubedljiviji narator. Presavio sam tabak i na svoj način ispričao sam vam priču o mom dragom dedi Ljubomiru.
– Deda – rekao sam mu jednog jutra. – Napisao sam priču o tebi… O tvom neobičnom ljubavnom životu i životnom putu.
Oči su mu zasijale prepoznatljivim sjajem. Zamislio se…
– Gordane, jesi li napisao da sam bio zastavnik?
– Naravno, deda, pa ti jesi zastavnik – naglasio sam to. I opet mu se brk nasmejao, a oči zacaklile.
Moj stari, dobri deda, jednom zastavnik, uvek zastavnik.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Nasela sam na priču lažljivice

Naše prve komšije Mitići živeli su u bedi i neimaštini trudeći se da mukotrpnim radom zarade za preživljavanje. Pošto su bili pošteni i dobri ljudi, moj muž i ja sprijateljili smo se sa njima a naše kćerke i njihov sin Miroslav zajedno su odrasli. Dosta stariji od naših bliznakinja, Miroslav se prvi skućio oženivši se devojkom iz imućne porodice. Bila sam srećna zbog njih ali nova snaha nije ulivala poverenje...


Kad čovek dođe u pozne godine, nužno počne da svodi račune, one životne, nadajući se da će dobiti kao kusur mirnu starost, da je bar toliko zaslužio plaćenim cehom iz proteklih vremena. Starost obično, naspram celog života, izbroji tek nekoliko godina pa valjda zato dobar deo nagrade ili kazne Bog "prebaci" potomcima. U mladosti, dok još igramo utakmicu sa životom, ne mislimo mnogo o tome jer, ko za to ima vremena? Tek kada nas zadesi nesreća, skloni smo da kažemo: "Ko zna čiji greh okajavam, ne može čovek za tako kratko vrijeme da zasluži takvu kaznu".
Ja sam, možda zato što su mi to okolnosti dozvoljavale, oduvek pazila šta ću deci ostaviti u amanet. Ni psa povređenog na ulici nisam ostavila nezbrinutog nadajući se da će mi neko moj jednog dana biti zahvalan i, priznajem, bolje sam se osećala kad sam pomagala unesrećenima. Imala sam i vremena i mogućnosti da zastanem, pružim ruku i pomilujem. Godinama sam ulagala u svoju "kartu za raj", otplaćivala sam svaki cent njene vrednosti utabavajući put dobrog nasleđa svojoj deci.

Izgledali su kao beskućnici

Bio je dovoljan samo pogled preko ograde iz moje udobne baštenske garniture da se sretnem sa nesrećnicima koji su poneli nečiji krst. Komšije Mitiće od rođenja prate problemi i suočavali su se sa njima celog života, pa se moglo zaključiti da ih je stigla davna kletva ili da se na njih sručilo poravnanje neke porodične pravde.
Kad smo muž i ja došli u njihov neposredni komšiluk, Vesa i Stana već su imali trogodišnjeg Miroslava.
Suvonjavi, ubogi bračni par je već na prvi pogled izazivao sažaljenje. Mršavi od nemaštine, propali od teškog rada i bedno obučeni, izgledali su kao beskućnici. Živeli su u trošnoj kućici građenoj od ostataka građevinskog materijala, koja je bila u stanju raspadanja, a veranda je uveliko pretila svakom namerniku.
Tavanske daske cvilile su pod udarima vetra a crvotočina je ostatke prozorskih okvira odavno načela, pa je promaja nemilosrdno "vukla" kroz tanke zidove stvarajući čudni huk. Staklo na ulaznim vratima držalo se zahvaljujući selotejpu. Moglo se izbiti laganim potezom ruke, ali niko u tu sirotinjsku kuću nije gledao kao na potencijalni izvor plena. Teško je bilo u uslovima u kojima su živeli i okućnicu držati urednom jer su za ogrev koristili otpad dovučen sa deponije, koji nije bilo moguće fino složiti. Umesto staze, ispred kuće je bilo razgaženo blato kao redovni "dekor" dvorišta. Zime su preživljavali zahvaljujući svinji koja je i sama bila više gladna nego sita. Elem, nepodnošljivi smrad i groktanje iz klimavog svinjca svakodevno su ometali zadovoljstvo ispijanja popodnevne kafe u mom vrtu. Jedina pristojna građevina na njihovom placu bila je masivna ograda podignuta između njihove i naše kuće a podigli smo je uz njihovu saglasnost samo da bismo "zaokružili" eksterijer u koji smo muž i ja mnogo uložili, a nikako i da bismo postavili simboličnu ogradu između nas i Mitića.
Možda su, baš zbog viskog "bedema" koji nas je delio, od početka bili na distanci prema nama iako smo se trudili da uspostavimo bliske komšijske odnose. Nekoliko puta odbili su poziv na kafu odlazeći za svojim poslom bez suvislog objašenjenja. Ograda je postojala između nas sve do dana kada se Miroslav provukao kroz jednu rupu u trenutku majčine nepažnje, a onda se zaigrao na našem placu.
Volela sam decu pa sam ga ponudila sokom i slatkišima, koje je u sekundi halapljivo popio i pojeo i pre nego što je majka shvatila da ga nema. Kada sam čula da ga doziva, sa stola sam uzela tanjir pun kolača u jednu, Miroslava drugom rukom i uputila sam se u njihovo dvorište.

Njihova životna priča

Stana se zbunila kad nas je ugledala zajedno. Zbacila je naramak drva koji je dotad držala i grubim, žuljevitim rukama otresla je piljevinu sa svoje odeće.
- Gde si to bio? Smetaš gospođi... - rekla je smušeno, očigledno zatečena nenadanom posetom i postiđena svojim izgledom, dok se mališan već zabavio kolačima koje sam mu dala.
- Ne smeta mi, verujte. Muž mi je na poslu a ja ne radim, pa mi je društvo uvek dobrodošlo. Mališan je baš simpatičan, ne bi mi smetalo da dolazi svakoga dana.
Videvši da nisam ni nadmena ni uobražena, Stana je slabašno nasmešila.
- Onda ćemo popiti kafu, za toliko će se naći - odmah je osetila potrebu da ukaže na stid zbog okućnice, kuće i svega u njoj.
- Nemojte time da se opterećujete, ja sam zapravo pogrešila što sam došla na kafu, a bez kafe - nasmejala sam se. - Samo trenutak - pošla sam prema svom dvorištu.
- Nemojte, nemojte - shvatila je šta nameravam. I, pošto nisam htela da je uvredim, popila sam retku kafu ali sam istovremeno uživala u razgovoru sa njom. Videlo se da je pristojna i poštena ženica. Pametno je zborila i odmah je sa mnom podelila svoju životnu priču, nisam mogla da se oduprem tom utisku, da bi mi objasnila razlog bede u kojoj su živeli.
I Vesa i ona bili su siročad. I njegove i njene roditelje, takođe siromahe, odnela je bolest. Kleta sudbina ostavila je u komšiluku dvoje siročića odmalena upućenih jedno na drugo. Zajedno su odrastali, nadničili su za koru hleba koju su delili i, na kraju su, logično, stupili u brak. Kako Stanini za života nisu stekli nikakvu imovinu, preselila se iz tetkine kuće u kojoj je živela u Vesinu kuću. Ni dana škole nisu imali jer je trebalo preživeti - komšijama su za pristojan obrok ili neki dinar kupili seno, brali kukuruze ili obrađivali njive. Jedva bi im doticalo novca za osnovne potrebe.
- Vidimo mi da se sve istrošilo i nakrivilo, ali šta smo mogli... Bog nam dao živote, pa moramo da se borimo... I ovaj mali... znam da će se patiti u životu, ali i njega nam je Bog dao, pa ga podižemo kako znamo i umemo... - govorila je dok joj se duboka bora ocrtavala oko usana. - Ja ga čuvam a Vesa nadniči, pa preživećemo nekako - optimizam ju je držao u životu.
- Naravno - rekla sam zadivljena voljom te žene da se izbori sa sudbinom.

Rodila sam bliznakinje

Od toga dana redovno smo se viđale, a Miroslav je gotovo svakodnevno kroz istu rupu dolazio po kolače koje sam mu s ljubavlju pravila. Moj muž je najveći deo dana provodio na poslu, kao i Vesa uostalom, pa je njihovo zbližavanje teklo polaganije, ali jednako iskreno i dobronamerno. Kada god smo menjali nameštaj ili garderobu, ne želeći da se osećaju poniženim, davali smo im sasvim upotrebljive stvari da bismo im makar malo olakšali. I Miroslavu sam često kupovala garderobicu jer mi je bilo žao da ga gledam pokrivenog dekom dok bi čekao da mu se jedine pantalone koje je imao i isprljao, osuše. Vozila sam ga doktoru i sa njim prelebolovala sve dečije bolesti, od ospica do gripa i prehlada.
Slagali su se njih dvoje dobro, ali ne kaže se badava "kad glad zakuca na vrata, ljubav kroz prozor izlazi", ali nikada u njihovom odnosu nije bilo one potrebne nežnosti i bliskosti, kao da za to nisu imali ni volje ni vremena. Preživljavanje je bilo prvo na listi njihovih prioriteta...
Godine su prolazile, a jedino što se u njihovom životu menjalo bilo je Miroslavljevo odrastanje. I dalje su se mučili, krpili su kraj s krajem i oboje su venuli sve više. Mnogi bi na njihovom mestu odavno izgubili volju za životom, ali ne i oni...
Dok su u njihovom životu konstante bile nesreća i patnja, u mom su to bile sreća i lakoća postojanja. Miroslavu je bilo sedam godina kada sam rodila blizance. Dobili smo dve zdrave i lepe devojčice koje su izmenile redosled mojih prioriteta. Obaveza je sada bilo više a slobodnog vremena manje, pa sam i ispijanje kafa sa komšinicom Stanom proredila. Ipak, nalazile smo vremena da popričamo o svemu što se desilo između dva susreta i uglavnom sam bila upoznata sa dešavanjima u njenom životu.

Miroslavova ženidba

Vreme je brzo proletelo i, ni snašla se nisam, a moje curice bile su odrasle devojke, spremne da odu na studije u drugi, veći grad. Nekako sa njihovim odlaskom poklopila se i ženidba sina mojih dragih komšija. Tada mu je bilo već 26 godina i, za prilike u kojima smo živeli, bio je na granici da postane stari momak. Nije mu, naravno, bilo lako da pronađe devojku za udaju pa je zato dočekao te godine. Čudila sam se kad sam čula da je Brankica, njegova nevesta, devojka iz imućne kuće, jer su takvi kćerke retko davali siromasima.
Nisu njeni imali kuće ni stanove, ali jesu mnogo obradive zemlje i sve potrebne poljoprivredne mašine. Bilo mi je simptomatično to što je izabrala baš Miroslava, ali me je Stana, beskrajno srećna što se oženio, uverila da je u njihovom slučaju ljubav pobedila sve prepreke. Volela sam Miroslava kao svoju decu pa sam prisilila sebe da poverujem u njenu priču...
Pomogla sam im da nevesti pripreme najbolji mogući doček, i na večeri posle venčanja činilo se da će sve biti u redu. Radovala sam se Miroslavljevoj kao sreći svojih curica...
Brankičini roditelji uložili su nešto novca u njen novi dom pa je stara kuća dobila novo ruho. Mladi par delovao je zaljubljeno. Sada je sa Stanom i sa mnom kafe ispijala i Brankica jer nije radila, dok se Miroslav zaposlio u fabričkom pogonu. Nije mi se svidelo to što je, pored mlade snahe u kući, kafu kuvala Stana, ali ona na to nije imala prigovor. Zato se nisam mešala.
Onda je, na moju žalost, baš u mom dvorištu klupko počelo da se odmotava. Od druge komšinice saznala sam pozadinu Brankičine udaje za Miroslava...
- Imalo ju je celo selo - rekla mi je šapatom bacajući pogled na komšijsu kuću. - Kažu: ko nije tražio nije dobio... Otac joj nije mogao ništa. Izgubila je obraz i dobar glas. Niko više nije hteo ni rukavicama da je dotakne. Zalud bogatstvo, džaba miraz, još se u našem narodu sluša glas koji te prati. Sad kažu, ne znam je li istina, da je trudna. Neki gradski mangup ju je iskoristio i ostavio, a ona je, nemajući kud, pošla za Miroslava. Žao mi je siromaha, on je toliko dobar...

Monstum od žene

Na teške muke bacile su me infomacije koje sam čula. Žalila sam Miroslava pre svega, jer je u celoj situaciji najviše izmanipulisan upravo on. Žalila sam i njegove sirote roditelje koji su snahu dočekali otvorena srca. Nisam znala da li da ćutim ili da im ispričam to što sam saznala.
Nisam, uostalom, znala ni šta Brankica namerava, pa sam se plašila da ću nesvesno uništiti privid sreće u njihovim životima. Možda će prećutati istinu o očinstvu, a to opet ne bi bilo toliko strašno ukoliko ostane uz Miroslava i bude mu dobra žena.
Kako se šuškalo, Brankica je bila u trećem mesecu trudnoće. To što je njen stomak bio veoma uočljiv objasnila je kilogramima koje je u kratkom roku nabacila. Niko ništa nije sumnjao.
Prema očekivanju, kada je došlo vreme za porođaj, Brankica se razvrištala ponavljajući da se porađa u sedmom mesecu. Ni u to niko nije posumnjao. Mirnu je rodila u kući, u to vreme to nije bio nikakav izuzetak.
Iako se posle porođaja, dok je privijala bebu na grudima, činila srećnom, pokušavala sam da na njenom licu nazrem tragove one stare, prefrigane Brankice. Sumnjala sam da se tek tako, preko noći, transformisala u drugu osobu...
A onda se desilo... Stana me je zadužila da obiđem Brankicu i bebu dok oni budu na njivi te nedelje. Ona, po svoj prilici, nije znala da ću doći... Ušla sam na prstima da ne probudim bebu i - ostala sam šokirana prizorom. Nesvesna mog prisustva, od kreveta se upravo odmicala Brankica, sa jastukom koji je posle podužeg pritiska, shvatila sam, upravo podigla sa bebine glave.
- Šta to radiš? - vrisnula sam pritrčavši krevetu. - Ugušila si je?
- Nisam - zamucala je uhvaćena na delu. - Nije dobro disala, nešto nije bilo u redu, umrla je...
- Lažeš - najnežnije što sam mogla, podigla sam beživotno malo telo pokušavajući da reanimiram bebu. - Lažeš, ti si luda - povikala sam kad sam shvatila da je kasno. Počela sam da vrištim i da plačem na sav glas. Ona, ubica svog deteta, bila je mirna. Očigledno je sve dugo planirala. U dva koraka našla se pokraj mene, uzela mi je bebu iz naručja, spustila ju je u krevet a onda je počela da me šamara, sve dok se nisam pribrala od početnog šoka.
- Ćuti, samo ćuti o ovome što si videla - grčevito je stisnula članke mojih ruku. - Tako je najbolje... sve ću ti objasniti, samo nemoj nikom da kažeš... Morala sam ovo da uradim, jednostavno sam morala. Ona nije bila Miroslavljevo dete i plašila sam se da će se to otkriti...
- Pa šta i da se otkrilo? Zar nije zaslužila da živi?
- Plašila sam se... volim Miroslava... ne smem da ga izgubim... Nas dvoje ćemo imati svoje dete. Zato, nikome nemoj da kažeš, nemoj, molim te... - zaplakala je.

Moj greh

Iako je scena koju je zabeležio moj mozak još uvek bila monstruozna i živa, smekšao me je očaj u Brankičinim očima. Poverovala sam joj, nisam htela da Miroslav i njegovi roditelji još više pate. Odlučila sam da ćutim i pomogla sam Brankici da odglumi šok zbog smrti bebe koja je umrla u snu, što tada nije bila retka pojava i stvar se posle velike tuge slegla.
Da sam i ja, kao i svi ostali, nasela na priču grešne lažljivice, pokazalo se vrlo brzo.
Ni četrdeset dana od zločina nije prošlo, a Brankica se spakovala i vratila roditeljima. Proširila je priču da nije mogla da podnese optužujuće poglede i osude što je rodila bolesnu bebu a u stvari je realizovala podli plan o "kupovini obraza" jer sada više nije bila ona koju je imalo celo selo, nego jadna, oterana majka i ponižavana snaha.
Kako me je nasamarila pričom o ljubavi propraćenom krokodilskim suzama... Sada je bilo kasno da se poteže to monstruozno ubistvo... Nakon tolikog ćutanja... Miroslav je njenim odlaskom izgubio volju za život. Trebalo je mnogo vremena da se oporavi tek toliko da živi normalno, bar naoko.
I tako se tuga ponovo uselila u malu kuću. Sada je, pritisnuta teretom nesreće koja ju je zadesila, delovala još jadnije, još trošnije. Njeni ukućani i danas venu, brže nego ikad.
Ja ću svoj greh nositi doživotno, greh što sam zaštitila ubicu, što nisam osvetila nevini život koji se ugasio gotovo pred mojim očima. Zato danas ne čekam mirna dan kada ću otići Bogu na istinu. Ne plašim se da će se nešto destiti meni, plašim se šta ću ostaviti u nasleđe svojoj deci koja ni o čemu ništa ne znaju, kao ni moj muž. Mogla bih da se opravdam lukavošću majke ubice i svojom naivnošću, ali slika beživotnog i bespomoćnog tela novorođenčeta jača je od svakog opravdanja. Ono mi nikada neće oprostiti...
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Zbog njene prošlosti zamalo sam ostala sama

Moja majka nikada nije bila zadovoljna momcima sa kojima sam se zabavljala. Kada bih je upoznala sa mladićem koga bih predstavila kao ozbiljnog, pronalazila mu je mane i polazilo joj je za rukoma da me odvoji od njega. Međutim, kada sam budućeg verenika dovela u kuću, a ona mi ispričala da se zabavljala sa njegovim ocem, poželela sam da ga napustim...

Veridba

Ponekad pomislim da ću zbog mame ostati usedelica. Dvadeset i pet mi je godina, školovanje sam odavno završila, "prikupila" sam i nekoliko godina radnog staža a sve to znači da mi je vreme da se udam.
- Do dvadeset pete godine cena u muškim očima stalno ti je rasla, Ružice! - kaže moja najbolja prijateljica Svetlana, odnedavno srećno udata i već u blagoslovenom stanju. - Odsad ćeš biti u drugom planu jer odrastaju nove devojke a momci više vole mlađe.
- Kao da to ne znam! Dosad mi nije bio problem da nađem momka ravnog sebi.
- Zašto se onda nisi udala?
- Da mi nisi najbolja prijateljica, naljutila bih se! - uzviknula sam. - Zapravo, ti ništa ne znaš.
- Šta ne znam? - pogleda me Svetlana.
- Ono najvažnije! Svaki momak sa kojim sam se zabavljala želeo da se oženi mnome! Da li ti je to dovoljno?
- Nije dok ne saznam zašto se nisi udala - odgovori Svetlana. - Pouzdano znam da prema nekima od njih nisi bila ravnodušna. Na primer, zašto se nisi udala za onog inženjera Dragišu? Baš je bio zgodan...
- Odgovor je jednostavan, nisam se udala za njega zbog moje mame.
- Zbog tvoje mama Rade? Ali, zašto? - začudi se Svetlana. - Činilo mi se da je Dragiša upravo tip mladića koji se dopada mamama kao potencijalni zet.

Terala ih je od mene

- To je tačno, ali moja mama očigledno nije tako mislila. Telefonirala je Dragiši i rekla mu je da ja nisam za njega i da bi mu bila zahvalna ako bi prestao da se viđa sa mnom. Mislim da ga je nazvala i "prokletim lovcem na miraz".
- A Dragiša? Mogu da mislim, mora da je odlepio! Šta ti je rekao?
- Da imam ludu majku i da treba da molim Boga da mi deca ne povuku njene gene! Dodao je i to da posle svega što mu je moja mama rekla smatra besmislenom našu vezu. "Treba mi žena koja će mi decu rađati, a ne prolazna avantura sa devojkom čija je majka umno poremećena. Ozbiljan sam čovek, znaš koliko mi je godina", rekao je i otišao. Otada ga nisam videla.
- Ko zna, možda je tetka Rada u pravu? Možda Dragiša zaista nije bio za tebe? Možda je on đubre od čoveka, lovac na miraz, koji te nije iskreno voleo? Mislim, nije se borio za tebe, ponašao se kao da je jedva dočekao bilo kakav razlog da raskine vašu vezu.
Neko vreme obe smo ćutale. Pijuckale smo kafu i pušile razmišljajući o onome o čemu smo domalopre pričale.
- Kažeš da se tvoja mama Rada slično ponašala i prema drugim momcima? - Svetlana je nastavila prekinuti razgovor.
- Sa svima koji su mi nešto značili! - potvrdila sam.
- Jesi li je pitala zašto se tako ponaša?
- Kako da ne! Odgovorila mi je da nijedan od njih nije dovoljno dobar za mene! Ako ona nastavi tako da se ponaša, ostaću usedelica.
- Možeš da se odseliš od mama Rade i da živiš sama. U tom slućaju ona neće znati sa kim si u vezi. Možeš i da se udaš a da joj ništa ne kažeš dok se ne vratiš sa medenog meseca. Na taj način ćeš je staviti pred svršen čin. Mama Rada će gunđati ali će i prestati. A kada rodiš decu, raspametiće se od sreće! Imaš li sada ozbiljnog dečka?
- Čini mi se da je na pomolu velika ljubav - nasmešila sam se zadovoljno.
- Zar ne možeš da mi kažeš nešto više? - zanimalo je Svetlanu.
- Mogu, ali neću da pričom nešto baksuziram - objasnila sam joj. - Zasad mi se čini da me voli i da mu je stalo do mene.
- A tvoja osećanja?
- Dovoljno će biti ako ti kažem da su uzajamna.
- Šta ćeš učiniti ako se veza razvije a u nekom trenutku se umeša tvoja mama Rada u nameri da sve pokvari? - postavila je Svetlana pravo pitanje.
- Još ne znam ali neprestano razmišljam o tome - odgovorila sam.

Insistirao je da je upuzna

- Mislim da bi bio red da se pre veridbe upoznam s tvojom majkom, Ružice - počeo je Branislav. - Voleo bih da dobijemo i njenu saglasnost. Smatram da nije u redu da me upozna tek na venčanju.
Sve je to lepo i krasno, pomislila sam, ali kako da to izvedem? Vrlo je verovatno da će se mama opet ponašati isto i da joj ni Branislav neće odgovarati. Plašila sam se da će ga izvređati pa šta ću onda? Zar ponovo sve ispočetka?
- Razgovaraću s njom - obećala sam mu.
- Znam da je tvoja mama udovica koja godinama živi samo s tobom. Takvim ženama obično je veoma teško da se rastanu od kćerke jer su navikle na zajednički život s njom a stare su i plaše se samoće - zaključio je Branislav.
- Tebi je umrla mama, a meni tata - rekla sam. - Znači li to da imamo isti problem?
- Ja nemam taj problem! - odmahnuo je. - Moj tata ne provodi večeri kod kuće gledajući televizijski program. Hiperaktivan je, član je raznih udruženja, ima prijatelje sa kojima se redovno viđa, odlazi na pecanje... Ne razmišlja on o starosti niti o prolaznosti života, naprotiv, živi "punim plućima" u najpozitivnijem smislu te reči...
- Onda se njih dvoje, kada se ti i ja venčamo, neće baš družiti! - zaključila sam. - Moja mama je ćutljiva intelektualka, ima veoma uzak krug prijateljica sa kojima se povremeno viđa, malo ko joj odgovara... Mnogo čita i ide na književne večeri i izložbe slika ali najviše vremena provodi sama u stanu čekajući da se vratim s posla ili iz izlaska. U stanju je da me čeka do jutra ako je to potrebno.
- To je sledeća faza! - zamišljeno reče Branislav. - Prvo tvoja mama i ja treba da se upoznamo i da popričamo a posle toga će se upoznati naši roditelji.
Za susret s Branislavom pripremila sam mamu najbolje što sam umela. Objasnila sam joj da mi je ovo dosad najozbiljnija veza i da mi je do Branislava veoma stalo.
Pažljivo me je saslušala čvrsto mi obećavši da će sve biti u redu. Naročito sam insistirala na tome da ako joj se Branislav zbog nečega ne dopadne, ne žuri da mu to odmah kaže. Obećala mi je to ozbiljno.

Histerija moje majke

Najzad nam je Branislav došao u posetu. Uvela sam ga u dnevnu sobu gde ga je čekala moja mama. Sa novom frizurom i u elegantnoj haljini, doterana i našminkana, izgledala je tako dobro da sam bila ponosna na nju.
Branislav joj je predao ogromni buket ruža i veliku bombonjeru. Kada se predstavio, dogodilo se ono čega sam se plašila: mama se istog trena izvinila rekavši da se loše oseća i da odmah mora da legne, pa je napustila dnevnu sobu.
Branislav i ja začuđeno smo se zgledali.
- Šta se dogodilo, da li sam u nečemu pogrešio? - zbunjeno me je upitao.
- Ne znam - odgovorila sam isto tako zbunjeno. - Idem da pokušam da utvrdim šta je u pitanju. Ostani tu! - rekla sam pošavši za mamom.
Sedela je za stolom nervozno pušeći moje cigarete.
- Mama, ostavila si pušenje pre deset godina! Šta...
- Nervozna sam, Ružice! - prekinula me je. - Ponovi mi, kako se preziva ovaj tvoj?
- Jovanović. Zašto to pitaš? I zašto si onako naglo otišla, osramotila si me. Šta će taj mladi čovek sada da misli o tebi?
Primetno se trgla kada sam izgovorila prezime mog Branislava.
- Znala sam - prošaputala je a lice joj je prebledelo. Cigareta joj je ispala iz ruke. - Čim sam videla to lice, te oči, odmah sam znala! To ne može da bude niko drugi osim njega... i bila sam u pravu!
Podigla sam opušak cigarete sa progorelog stolnjaka.
- Mama! Šta ti je? Zašto si se toliko uzbudila? Šta nije u redu sa Branislavom?
- Tebe brine šta će on pomisliti o meni? Brine te da sam te osramotila? - odjednom je prasnula. - Bolje bi bilo da on brine o svom ocu i da razmišlja o tome kakav je on! Ako nećeš ti to da mu kažeš, reći ću mu ja, i to odmah! - sada je vikala pokušavajući da ustane i da ode u dnevnu sobu u kojoj je bio Branislav.
- Kakav otac, takav sin! Beži od tog Branislava, Ružice, beži od njega dok još možeš, dok te nije ščepao! Sklanjaj se od tog lažljivog pokvarenjaka ako Boga znaš!
Postala je histerična. Nikad je nisam videla u takvom stanju i zabrinula sam se. Naterala sam je da popije bensedin da se smiri. Branislavu sam rekla da ne znam šta se dešava, da je mami pozlilo i da ću pozvati lekara a njega sam zamolila da ode.
Poslušao me je bez reči shvativši da je tako najbolje. Uostalom, bio je zbunjen kao i ja.

Ljubav iz klupe

- Zabavljala sam se sa Nikolom Jovanovićem dve poslednje godine srednje škole i četiri godine na fakultetu - jednoličnim glasom pričala je mama gledajući u tavanicu. - Odlazili smo zajedno na more, bili smo nerazdvojni jer smo se voleli. Planirali smo venčanje iako se nismo verili.
Bila sam sigurna da ću se udati za Nikolu i da ću s njim provesti ostatak života. Ni u najskrivenijem kutku duše nisam pomišljala da će otići bez pozdrava i bez reči objašnjenja. A upravo se to dogodilo! Nikola je jednostavno nestao! Raspitivala sam se i saznala sam da je on to ranije planirao, da je dobio neku američku stipendiju i da je odmah otputovao tamo na postdiplomske studije. Ružice, ne možeš da pretpostaviš kako sam se osećala! Ceo moj svet, sve moje nade odjednom su se srušile! Ne znam kako sam uspela to da prebolim. Onda sam upoznala tvog tatu, bio je miran, staložen čovek i zaljubio se u mene. Sve sam mu ispričala, a on me je zbog toga još više voleo! Prijali su mi njegova pažnja i razumevanje pa sam postepeno shvatila da je on za mene pravi čovek. Kada me je zaprosio, ni za trenutak se nisam kolebala. Shvatila sam da je Nikola bio pogrešan. Eto, to je moja priča koju nikada nikome nisam ispričala! Kada sam ugledala sina Nikole Jovanovića sa kojim želiš da se veriš, prepoznala sam crte lica njegovog oca... svega sam se setila i pozlilo mi je...
Saslušala sam mamu ali mi njena iskrenost nije donela nikakvo olakšanje.
Tek sada nisam znala šta da radim. Na kraju sam odlučila da raskinem veridbu.

Otrcana priča

- Prvi put čujem za sve to, Ružice! - rekao mi je Branislav kada sam mu ponovila sve što mi je mama ispričala. - Ako je to tačno, moj tata je običan gad i to ću mu reći u lice! Ali, pre toga moram da popričam s njim! Znam kako ti je, dušo, ali kroz ovo moramo da prođemo zajedno! Molim te da ne donosiš preuranjene odluke dok sve ne saznamo.
Pristala sam ali, u svakom slučaju, ničemu dobrom nisam se nadala jer je mamina priča bila isuviše iskrena i upečatljiva. Bilo mi je nezamislivo da se udam za sina čoveka koji se tako ružno poneo prema mojoj mami i to sam Branislavu otvoreno rekla.

On je ćutao...

- Bio je ovde, Ružice! - dočekala me je mama čim sam otvorila vrata stana. - Nikola Jovanović, otac tvog izabranika, bio je ovde!
Dovukla sam se do dnevne sobe i teško sam se spustila na fotelju vadeći iz džepa kutiju sa cigaretama i upaljač.
- Zašto je došao? Da se izvini zbog svog nekadašnjeg ponašanja prema tebi? Kako to da si ga pustila u stan? - upitala sam pripaljujući cigaretu.
- Prvo sam pomislila da treba da zalupim vrata i da pozovem policiju! - mama se slabašno osmehnula. - A onda je ženska radoznalost prevladala i pustila sam ga da uđe. Želela sam da čujem šta ima da mi kaže.
- I? - požurivala sam je. - Da li je rekao da on nije kriv za prekid vaše veze, da je u pitanju nesrećni splet okolnosti, da se on zbog toga kajao i patio celog života?
- Kako znaš? - začuđeno me je pogledala mama. - Došlo mi je da zaplačem.
- Mama, svi muškarci u takvim situacijama govore isto.
- Hoćeš li da čuješ njegovu verziju, Ružice?
- Suštinu znam, on nije kriv, zar ne? Unapred ti kažem da u njegovu priču ne treba da poverujemo.
Kao da nije čula poslednju rečenicu, mama je počela da priča:
- Nikola mi je rekao da mu se iznenada ukazala prilika da na četiri godine ode u Ameriku, na poznati univerzitet i da tamo završi postdiplomske studije. Smatrao je da se takva šansa ne propušta a znao je da ja na to ne bih pristala jer nije bilo šanse da i ja pođem s njim u Ameriku. Zato mi ništa nije rekao, jednostavno je otišao...
- Kukavički je pobegao, mama!
- I nikada mi se više nije javio! - završila je mama započetu rečenicu.
- To je cela priča?
- Ostalo se odnosi na to koliko je patio za mnom, kako mu je bilo teško bez mene i kako se nikada nije oporavio.
- Nije maštovit taj Nikola Jovanović, zar ne, mama? Priča je toliko otrcana i izlizana da ne zaslužuje pažnju.
- U redu, neka je i tako, Ružice! - saglasila se moja majka. - Radi se o nečemu važnijem, to su gluposti koje su se dogodile pre gotovo trideset godina i sada je sve to nevažno. Nevažno je za tebe i Branislava, a na vama treba da se slome kola! Da li je to u redu?

Ipak je popustila

- Mama, nažalost, u životu se ne događaju samo lepe stvari. Reći ću Branislavu da se više nećemo viđati.
Mama je pripalila cigaretu.
- Ne mislim da je to pametno, Ružice!
Iznenađeno sam je pogledala.
- Objasni! - zatražila sam.
- Mislim da treba da nastaviš vezu sa Branislavom, treba da se venčate.
Više nisam bila iznenađena već zaprepašćena.
- Ali, mama... Dosad si uvek bila protiv svih mojih momaka iako s njima nije bilo nikakvih problema!
- Razmislila sam i shvatila sam da grešim! - ozbiljno je rekla. - Plašila sam se samoće, grešila sam...
- U redu, to mogu da shvatim! Ali ovo sa Branislavom? Kako to da si sada promenila mišljenje, i pored zla koje ti je naneo njegov otac?
- I Branislav je bio ovde, i sa njim sam popričala, došao je sam nešto kasnije... Stekla sam utisak da te taj mladi čovek iskreno voli, Ružice, a on je ubeđen da i ti voliš njega. Potpuno mu je jasno da se njegov otac ružno poneo prema meni i stidi se zbog toga. To mi se svidelo, da znaš... Zato, slobodno se udaj za njega, Ružice, budite srećni. On je pravi čovek za tebe, dajem ti blagoslov da se udaš za njega...
Skočila sam i izljubila sam majku.
- Ja... imam najbolju mamu na svetu! - izgovorila sam gušeći se u suzama. - Mama, hvala ti...
Ona je ćutala nežno me milujući po kosi.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Moj muž uporedo je živeo s mojom najboljom prijateljicom

Lazi iprevareJednog lepog subotnjeg jutra pošli smo s komšinicom Dobrilom i njenom kćerkom Marinom na Savu. Tamo je Dragan doživeo infarkt. Ali to je bio samo početak mojih problema, usledila su bolna saznanja...

 
Subota je dan kome se moja porodica oduvek radovala jer je bio "rezervisan" za druženje, izlete, šetnje, posete prijatelja. Taj dan određen je za slavlja, pa ako su rođendani i godišnjice "padali" u druge dane, mi smo ih odlagali za subotu.
Ove subote spremali smo se da provedemo dan na Savi, tačnije, na splavu ujka Toše. Moj dragi ujak proživeo je poslednje godine života na tom splavu odvojen od sveta, gradske vreve i užurbanosti, mirno provodeći penzionerske dane u pecanju, kartanju s drugarima i u povremenom druženju s mojom porodicom. Kuvali smo riblji paprikaš, plivali i slušali priče iz ujka Tošine mladosti. Nisam se mnogo iznenadila da je baš meni zaveštao taj splav. Znao je da ću umeti da cenim i održavam to njegovo poslednje prebivalište, koje je pamtilo mnoge srećne zajedničke dane.
Sirena automobila opominjala me je da požurim. Još jednom sam proverila sadržaj izletničke korpe kao i da li su svi uređaji isključeni. Moj suprug Dragan sedeo je za volanom, a naša deca Sanja i Marko zauzeli su zadnja sedišta. Još je trebalo da svratimo po moju prijateljicu i komšinicu Dobrilu i njenu kćerku Marinu. Već deset godina nas dve smo nerazdvojne, baš kao i naše kćerke, vršnjakinje, koje su išle zajedno u školu. Dobrila je bila udovica, njena Marina nije zapamtila oca, koji je poginuo u saobraćajnoj nesreći. Posle te tragedije sa dvogodišnjom kćerkom doselila se u naš grad u potrazi za poslom. Lepo se snašla, a i mi smo joj pomagali koliko smo mogli. Čudnom igrom slučaja naše devojčice bile su veoma slične pa se dešavalo da nas na ulici pitaju da li su bliznakinje, što je i Dobrilu i mene silno zabavljalo. Naravno da nijedna subota nije mogla proći bez njih dve, iako moj pokojni ujak nije baš voleo Dobrilu. Izbegavao je njenu napadnu ljubaznost i što se ona više trudila da mu ugodi, on se sve više zatvarao. Ali, nikada nismo obraćali pažnju na to, ipak je on bio pomalo čudak.
Dobrila je istrčala iz dvorišta čim je čula automobilsku sirenu, u jednoj ruci nosila je tešku torbu a drugom je gurala Marinu da požuri.


Ostala sam bez Dragana


Dan je bio kristalno čist a plavetnilo neba gotovo je bolelo koliko je bilo lepo. Nigde oblačka, samo sunce i toplota, dan kao stvoren za uživanje i kupanje. Naravno, odmah po dolasku na splav deca su se bacila u vodu, dok smo nas dve raspremale stvari koje smo ponele. Moj muž se predao svojoj strasti, ribolovu, samouvereno nam obećavši da će upecati dovoljno ribe za paprikaš. Dobrila i ja smo sedele u platnenim stolicama i gustirale kafu prebirajući najnoviji trač iz komšiluka kad je do mene dopro neobični zvuk s druge strane splava gde je Dragan pecao. Pogledah u Dobrilu, ali je i ona napeto osluškivala i gotovo istovremeno smo skočile sa stolica i potrčale na tu stranu. Dragan je ležao na leđima grčevito se držeći obema rukama za grudi. Lice mu je bilo gotovo plavo, očito se borio za vazduh. Pritrčale smo mu.
– Dragane, dušo moja, šta ti je? – vrisnula sam prestravljeno.
Dobrila je bila "neupotrebljiva", stajala je potpuno okamenjena, užasnuta. Pokušala sam da mu masiram srce, ali nisam imala snage. Videla sam da trpi užasne bolove.
– Dobrila, zovi Hitnu, brzo, gde ti je mobilni?
Dok je ona nespretno prebirala po tipkama, ja sam pokušavala da primenim veštačko disanje. Bila sam sigurna da je Dragan pretrpeo srčani udar i polako sam se prisećala šta u takvom slučaju treba uraditi. Činila sam sve što mi je padalo na pamet, a onda sam odahnula jer sam čula zvuk sirene Hitne pomoći. Deca su čekala na obali da pokažu bolničarima put do nas i već sledećeg trenutka mog muža su odnosili. Dobrila i ja smo, zajedno s decom, krenule za njima. Koncentrisala sam se na vožnju, a Dobrila je sve vreme plakala. Nerviralo me je to pa sam joj grubo rekla da umukne.
U bolnici smo mogle samo da sedimo u čekaonici i da strepeći iščekujemo doktora koji će nam doneti vesti.
Posle nekoliko sati izašao je postariji lekar i saopštio nam ono što sam već znala: Dragan je doživeo infarkt, trenutno je stabilan, ali komplikacije nisu isključene. Dopustio mi je da ga nakratko posetim. Dok sam oblačila zaštitni mantil za ulazak na odeljenje intenzivne nege, krajičkom oka videla sam da se i Dobrila oblači. Podigla sam obrve, a ona je požurila da mi objasni da me neće pustiti samu u tako strašnom trenutku. Bila sam joj zahvalna.
Čovek koji je ležao na krevetu gotovo da nije ličio na mog muža. Bol i patnja su u ovih nekoliko sati izmenili njegov lik. Srce me je zabolelo od tuge i očaja. Tiho sam plakala gledajući ga priključenog na sve one aparate. Bio je budan. Nije mogao da govori pa je samo gledao čas mene, čas Dobrilu. Činilo mi se da želi nešto da nam kaže. Ogromna patnja ogledala se u njegovom pogledu. Priđoh i stisnuh mu ruku da ga ohrabrim. On drugom rukom potraži Dobrilinu ruku i nežno je stisnu. Začudih se. Da li je on pri svesti ili su mu misli potpuno zamućene? Prepoznaje li nas? Nisam stigla da razmišljam o tome jer se na ekranu krivulja rada njegovog srca naglo promenila, oglasio se alarm i u sledećem momentu oko njegovog kreveta sjatilo se mnoštvo sestara i doktora koji su činili sve da mu pomognu. Nas su blago izgurali napolje. Virila sam kroz staklena vrata moleći se Bogu. A onda se nakon silne užurbanosti sve smirilo i znala sam... gotovo je. Pala sam prijateljici u zagrljaj i nas dve smo plakale kao deca. Trebalo je reći mojoj deci, a nisam imala snage za to. Umesto mene, učinila je to Dobrila.


Dani tuge i bola

Narednih dana sećam se kao kroz maglu. Stalno sam bila pod sedativima jer taj užasni bol drugačije nisam mogla da podnesem. Ljudi su dolazili i prolazili, primala sam saučešće, slušala šta govore i ništa nisam shvatala. Bila sam svesna samo Draganove odsutnosti, činjenice da ga više nema i da ga nikada više neće biti. Šta je strašnije moglo da me snađe? Čak ni na decu nisam mislila tih dana. A onda se sve stišalo... Ostali smo sami. Zapravo, sve vreme uz mene su bile Dobrila i njena Marina, gotovo da nisu odlazile svojoj kući. Tugovale su isto kao i mi, članovi porodice. Ponekad mi se činilo da Dobrila pati više od mene, ako je to bilo moguće. Za tih nekoliko dana ona se potpuno promenila, kao da se slomila. Bila sam joj zahvalna na podršci i prijateljstvu, ali nisam mogla da razumem kako može toliko da saoseća s nama. Vrlo osetljiva duša...
Parastos sam pripremila već donekle pribrana. Deca su mi mnogo pomogla, bila su hrabra, brinula su o meni. Na groblje smo otišli Dobrila, deca i ja, pre svih. Nosili smo bukete cveća, a kad smo ih polagali na Draganov grob, Dobrila se onesvestila. Odjednom joj se telo ukočilo, oči joj se izvrnuše i ona se sruči na zemlju. Vrisnuh od straha, deca počeše da plaču. Pritrčaše neki ljudi i pomogoše joj da se povrati prskajući je vodom. Smestili smo je u kola i povezli u bolnicu. Slabašno je progovorila zatraživši da je vozimo kući, a ne u bolnicu, ali ja sam insistirala da je pregleda doktor. Ovakvo stanje zahtevalo je medicinsku intervenciju. Dovoljno sam straha preživela.
Bila sam s njom u ambulanti dok ju je doktor pregledao. Boja joj se polako vraćala u lice. Međutim, u sledećem momentu meni je gotovo pozlilo kad ju je doktor, potpuno siguran u to što govori, upitao:
– Gospođo, u kom ste mesecu trudnoće?
Ćutala je gledajući me, ali je doktor insistirao:
– Dakle, koji mesec?
– Četvrti... – tiho je odgovorila.
Nisam mogla da poverujem svojim ušima. Dobrila je trudna! Osoba s kojom provodim gotovo dvadeset sati dnevno trudna je a ja to na ovakav način saznajem. Ne mogu da verujem! Dovraga, o čemu se tu radi? Nešto tu ne štima. Najboljoj prijateljici prećutati tako važnu životnu činjenicu... A ne znam ni s kim bi mogla zatrudneti, pa ta žena otkad se poznajemo nije bila ni u kakvoj ljubavnoj vezi, bar koliko ja znam. A evo, sada vidim da ništa ne znam. Ko je otac njenog deteta i kad se sastajala s njim? Neverovatno! Ostala sam šokirana. Dok se Dobrila polako oblačila a doktor je savetovao šta treba da radi, ja sam stajala kao mumija čekajući da se probudim iz košmara.
Ćutke smo se vozile do kuće. Namerno nisam htela da postavim pitanja koja su navirala u mojoj glavi, a njoj nije palo na pamet da mi bilo šta objasni.
Kad smo se smestile u njenom udobnom dnevnom boravku, više nisam mogla da izdržim:
– Pobogu, Dobrila, kako si to mogla da mi prećutiš? Trudna si četiri meseca! S kim? Ko je otac?
Ćutala je, a onda je podigla oči i taj pogled više nije ličio na njen. Bio je to pogled žene koja me mrzi, koja se sprema da izgovori najužasnije stvari, osećala sam kako bes ključa ispod njene blede kože.
– Ovo je dete čoveka koga sam volela i koji je mene voleo više nego ikoga na svetu. Čoveka koji je otac i mog prvog deteta i još troje koje sam, nažalost, morala da "sklonim". Ovo neću, rodiću ga, iako mu je bila namenjena drugačija sudbina. Sada kad njega više nema, imaću bar uspomenu. Nadam se da će biti sin i daću mu očevo ime... Dragan – poslednje reči izgovorila je vrišteći.
Slušala sam i nisam mogla da poverujem ono što čujem. Moj pokojni muž bio je u vezi s mojom najboljom prijateljicom i otac je deteta koje ona nosi. Bio je i otac njihove nerođene dece, i njene kćerke Marine. Ne, ne, to je laž, pa on nije poznavao Dobrilu kad je Marina rođena.
– Lažeš, gaduro, sve si slagala, vređaš uspomenu na mog muža. Kako je mogao biti Marinin otac kad nisi živela u našem gradu u vreme kad si je rodila – sada sam i ja vrištala.
– Naravno da nisam, ali je Dragan pet meseci radio na terenu u mom rodnom gradu. I sreli smo se, da znaš, i zavoleli kao niko nikada. Voleo je zemlju po kojoj sam hodala, obećao da će se razvesti od tebe i da će se mnome oženiti. Onda je otišao na nekoliko dana kući i ti si zatrudnela. Ja sam tada već bila trudna, nosila sam Marinu. Dragan se lomio, nije znao šta da radi. Mene je obožavao, ali je voleo i tebe i sina, poštenje mu nije dopustilo da te ostavi trudnu. Za to vreme je moja trudnoća napredovala i on mi je predložio da rodim, da malo sačekam, a onda da se preselim u vaš grad. Sam se potrudio da mi pronađe ovu kuću. On mi je pomogao da se zaposlim i skućim. Obećao je da ćemo se venčati kad deca malo poodrastu, da će te najzad ostaviti. Oh, kako sam te mrzela čekajući svih ovih godina da moj čovek najzad bude samo moj, a ne potajni ljubavnik koji se šunja u moju postelju kad ti zaspiš ili u retkim trenucima kad nam nisi za vratom. Ali, zahvalna sam mu što je bio dovoljno mudar da te navede na prijateljstvo sa mnom. Tako je Marina mogla da se druži sa svojim tatom, a ja sa svojim voljenim. I kakva si glupača, ništa nisi primetila sve ove godine. Mislila si da ti je zvezda na čelu i da Dragan ne vidi nikog osim tebe. Malo sutra! Kako si bila smešna dok si mi se ispovedala. Meni, koja sam te mrzela najviše na svetu. Koliko sam želela da nestaneš, da te nema, a onda je moj Dragan, moja ljubav, moje sve na svetu, umro. Ti si ga ubila, gaduro! Na silu je s tobom živeo samo da ne povredi decu. Da te je davno ostavio, možda bi sada bio živ radujući se zajedno sa mnom ovoj našoj bebi.
Dobrila je sipala reči kao otrov na moje srce, raspadao se celi moj svet. Ništa više nije bilo na svom mestu. U jednom trenu postala sam žena bez života, uspomena, prijateljstva, ljubavi, bez svega što sam mislila da sam imala. Sve sam izgradila na mehuru od sapunice i onda u trenutku sve je i nestalo.
Nisam imala snage da ustanem i da krenem kući. Imam li uopšte svoju kuću? Jesu li moja deca još uvek moja, jesam li ja – ja? Kao poludela, počela sam da proklinjem sve po redu: i Dragana, i Dobrilu, i njihovo nerođeno dete, i Marinu... A onda sam se otreznila. Šta ja to govorim? Ne daj Bože da me neko čuje. Šta bi moja deca rekla na to? Kako da njima objasnim ovo što ni meni nije jasno? Kako da im tresnem u lice istinu o ocu koji se još nije ohladio u grobu, za kojim svaki dan plaču? Kako će to uticati na njihov dalji život? Odjednom mi je sve bilo kristalno jasno. Deca nipošto ne smeju da saznaju ovo što ja sada znam. Nikad. Moraju ostati pošteđeni surove istine o prevari i licemerju ljudi koji su im bili najdraži na svetu.
Okrenula sam se Dobrili.
– Slušaj me, zmijo! O ovome ćeš ćutati kao zalivena, a ja obećavam da nikome ni reč neću reći. Ti i ja ćemo se i dalje posećivati kao da ništa nije bilo, viđaćemo se kao pre. Da nijednu reč nisi zucnula ni pred mojom decom ni pred Marinom! Deca treba da sačuvaju uspomenu na Dragana onakvog kakvog ga se sećaju. Ne želim da pate više nego sada. Prekršiš li to, veruj mi, ubiću te, neću ni okom trepnuti. Dala si mi previše razloga za to. A sada, evo, dolaze deca, prekidamo razgovor o ovome.
 

Svako svojim putem

Deca utrčaše u sobu i sjatiše se oko kreveta na kojem je ležala Dobrila.
– Teta Dobrila, kako si? – zabrinuto je pitao moj sin Marko, a Sanja i Marina grlile su je ljubeći njene obraze.
– Dobro sam, deco, samo treba malo da se odmorim – sabrano je odgovorila Dobrila.
– Hajde da pustimo našu bolesnicu da se odmori. Idemo kući na sladoled – divila sam se sebi kako sam uspevala da zvučim kao i obično.
Dok su se deca zabavljala sladoledom, povukla sam se u svoju sobu jer sam jedva zadržavala suze. Osećala sam da u meni raste bes, da ću prepući od ljutine. Popila sam dve tablete za smirenje, ali uzalud. Odlučila sam da sutra ujutro odem psihijatru jer sama nisam bila u stanju da se izborim sa svim ovim što se na mene sručilo u nekoliko dana.
Doktorka Ružić pomno me je saslušala. Smirivala me je samo kad bih u naletu besa naglo ustala spremna da razbacujem stvari po njenoj ordinaciji. Posle prve seanse ništa nije komentarisala, propisala mi je jake sedative koji su mi pomogli da donekle funkcionišem i da bar malo spavam tokom noći. Vremenom sam, korak po korak, izašla iz lavirinta osećanja i zbrkanih misli. Počela sam da se vraćam u život. Zanimljivo, pomagalo mi je to što sam se svakodnevno susretala s Dobrilom i Marinom. Nisu mi davale vremena da se uljuljkujem u varljive misli niti da potiskujem ono što se zaista desilo, ili čak da počnem da branim Dragana u mislima, da ga idealizujem. Dolazile su mi svakodnevno te dve ženske osobe koje su bile nemo svedočanstvo izdaje i prevare, a ja sam se borila sa sobom i na kraju sam se izborila. Bila sam u stanju da jednoga dana sebi kažem: živa si, imaš svoju decu, mlada si, zdrava, ne smeš se predati, nije sve laž, ima negde i za tebe sreće. Ako sam živela tolike godine u iluziji, odsad ću biti oprezna i suvereno ću vladati svojim životom. Nikada više neću slepo verovati u ljubav i prijateljstvo, držaću oči širom otvorene a srce neću lako predati nikome, ali ću živeti, i neću gubiti nadu u to da negde postoji pošten čovek koji će me voleti.
Deca su počela da zapitkuju primetivši da se Dobrila svakodnevno širi u struku. Naterala sam je da im kaže da će uskoro roditi bebu. Nisam se uplitala u njeno objašnjenje, dobro se ona snašla, umela je da laže. Ispričala je priču o nekom čoveku koji je otac njenog deteta i koji je čeka u rodnom gradu da se venčaju. Čim je Marina završila školu, njih dve su se odselile Dobrilinim roditeljima. Nije me zanimalo to kako su je dočekali posle toliko godina, neudatu i trudnu. Sigurno joj se nisu mnogo obradovali. Bilo mi je pomalo žao Marine, mile i dobre devojčice, ali kad se setim kako je došla na svet, znam da je više ne bih mogla pomilovati kao pre. Sanja je patila za svojom drugaricom i često ju je spominjala. Marina joj nije pisala niti se javljala i Sanja ju je vremenom zaboravila.
Jednoga dana dobila sam pismo u kome je bila samo jedna rečenica: "Ime mu je Dragan". Nije bilo potpisa, a ta kratka, prosta rečenica gotovo me je vratila u stanje pre psihijatrijske terapije. Srećom, bila sam sama u kući, jer u suprotnom ne bih mogla da se suzdržim, poludela bih pred decom. Plakala sam satima u zamračenoj sobi, a onda sam izašla kao da ništa nije bilo. Odlučila sam da je ta priča za mene definitivno završena. Morala sam još to da izbacim iz sebe na papir i da ne mislim ni o Draganu, ni o Dobrili, ni o njihovoj deci ni trenutka više u svom životu.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Rođenom stricu namestio sam robiju


StricFizička sličnost između mog strica i mene je, kažu svi – zapanjujuća. Ja tu ne vidim ništa zapanjujuće. Ali, ako zanemarim fizičku sličnost, mislim da je najvažnije to što i karakterno više podsećam na strica. On je, za razliku od mog oca koji je previše „mek“, čovek od reči i dela - večiti neženja, u životu je probao sve ili bar tako mislim.
Uvek je bio u društvu lepih žena, imao je dovoljno novca za bahaćenje, ali i dovoljno hrabrosti da se bavi nedozvoljenim poslovima. Bio je i ostao čovek kome se divim, ali me ta činjenica ipak nije sprečila da ga strpam u zatvor. Nisam ga otkucao pandurima zato što sam pošteni građanin, taman posla, otkucao sam ga jer je to bio jedini način da se približim njegovoj prelepoj Nataliji. Ali, da krenem od početka.

Bilo je očito da se zaljubio

Moj otac je od svog rođenog brata Saše stariji deset godina, a ja sam od svog strica mlađi petnaest. Kada je Saša počeo da se zabavlja s Natalijom, njemu je bilo četrdeset a njoj nepunih osamnaest godina. Prosta računica ide u prilog tome da je po godinama Natalija bila bliža meni nego Saši. Ipak, desilo se da je on prvi na nju naleteo i da se zalepila za njega kao krpelj.
Sedeo sam sa ocem i gledao fudbal kada je Saša, kao i uvek, nenajavljen uleteo u naš stan noseći u ruci karton piva.
- Šta se radi? – zagrmeo je s vrata.
- Pssst – uglas smo rekli stari i ja očekujući da će se konačno šansa pretvori u gol.
- Želim nešto važno da vam saopštim – rekao je.
- Mhm – klimnuli smo potvrdno ne odvajajući pogled od televizora.
- Zaljubio sam se.
- Mhm...
Tek kada je iščupao kabl iz utičnice i kada se, umesto slike sa stadiona na ekranu pojavio mrak, pogledali smo ga i počeli da „premotavamo“ ono što nam je koji sekund pre rekao.
- Razumete li – ponovio je – zaljubio sam se! Doneo sam pivo da častim.
- Saša – javio je moj otac – je l’ ti dobro?
- Nikada bolje! Zaljubio sam se... ma, šta zaljubio, odlepio! Odmah ću se oženiti!
- Pa kime? – pitao je tata.
- Dovešću je – Saša se promeškoljio - samo prvo moram da je ubedim da sam ja čovek njenog života.
- A zajedno ste? – oglasio sam se i ja.
- Da – rekao je ponosno - od sinoć.
- I odmah hoćeš da se ženiš, večiti neženjo? – prokomentarisao je tata.
- Čekao sam je celog života pa je normalno da hoću da se ženim.
- I, kakva je? – upitao sam.
Od Sašinog opisa zavrtelo mi se u glavi. Nikada ga nisam video tako veselog i poetski raspoloženog. Pričao je kao da se radi o nekome ko dolazi s druge planete i s kim se apsolutno niko ne može porediti. Kada se umorio od prepričavanja, kratko je sumirao:
- Ma, zašto vam pričam, videćete je.
Ispio je pivo i krenuo. Pošao bih i ja s njim da me nije vratio rečima:
- Polako, macane, nisam te planirao za danas.
Toliko sam bio radoznao da saznam kuda će da sam poželeo da ga pratim. Ali, znajući da moj stric ima oči „na leđima“ i da bi me bez razmišljanja nokautirao, morao sam da se zadovoljim pićem sa svojim drugarima i prepričavanjem Sašinog euforičnog ponašanja.

I ja sam odlepio za njom

Za razliku od prethodnih devojaka koje je imao, ispostavilo se da je Natalija „tvrd orah“ jer je Saši trebalo duže od mesec dana da je ubedi u to da je on čovek iz njenih snova. Druge su se lepile na prvi njegov mig, ali ova se nije lako dala razoružati. Mislio sam da je to ono što ga je zapravo činilo zainteresovanim za nju... sve dok je nisam video.
Tog kasnog nedeljnog popodneva ispijao sam pivo u kafiću s ortacima kada se pojavio Saša, držeći za ruku pravog pravcatog anđela. O tome kako je tog dana izgledala, neki vešt pisac mogao bi da napiše trilogiju. Ja ću reći samo to da je nebeskoplavim očima preletela preko svih nas dok se nemirni vetar igrao njenom, kao ugalj crnom, kosom i krpicama koje je imala na sebi. E, te krpice zaslužuju poseban opis. Bela lepršava haljina prekrivala je veći deo njene preplanule kože, ali ono što je pod naletima vetrića moglo da se nazre ili vidi izazvalo je opuštanje moje donje vilice.
Nisam znao gde pre da pogledam, a kako sam kasnije shvatio iz razgovora s ortacima, nisam bio jedini. Saša je bio svestan toga pa nas je, pohvalivši se svojim „trofejom“, obavestio da moraju da „pale na drugo mesto“. Nisam se usudio da pitam mogu li s njima.
Jasno je da se Natalija uselila u moje misli. Isprva sam se trudio da ignorišem sećanje na nedeljno popodne kada sam je upoznao, ali kako mi je njen lik u sećanju postajao sve jasniji, odlučio sam da se borim. Razrađenu strategiju nisam imao, ali sam bio načisto sam sa sobom da želim Nataliju.
Da me Saša ne bi provalio, ređe sam ga zvao telefonom i češće prolazio pored njegove zgrade. Kako osim letimičnih i kratkih pogleda izdaleka na Nataliju nisam imao ništa, počeo sam da planiram slučajne susrete po mestima na koja sam tipovao da će Saša s njom doći.
Ugledavši me jedne večeri kako u uglu diskoteke ispijam pivo, Saša me je pozvao za njihov sto.
- Šta je, macane? Nešto si mi smoren.
- Ma nisam – odgovorio sam – čekam ortaka, a on nikako da se pojavi.
- Kakav ortak, bre - zagrmeo je ćušnuvši me po ramenu. – Bolje potraži neku devojku. Je l’ vidiš moje luče?
- Vidim.
- E tako nešto tebi treba, a ne ortak.
- Slažem se – potvrdio sam nadajući se da Saša ne naslućuje koliko to zapravo mislim.
Natalija je jedva progovarala, smešila se i povremeno zabacivala kosu preko ramena. Kada joj je ponestalo vremena ili živaca, obratila se Saši:
- Sada bih morala da krenem.
- Zar već? – molećivo ju je pogledao.
- Već – bila je nepokolebljiva.
Ustao je i, pre nego što ju je ispratio, obratio mi se:
- Vratiću se, čuvaj mi sto.
Posle sat vremena došao je primetno neraspoložen.
- Kako ovo mrzim – rekao je - nemaš pojma. Kada je vidim, tek što profunkcionišem, ona kaže da mora da ide.
- Pa, kuda ide? – zbunjeno sam upitao.
- Kako kuda? Kući. Nije punoletna pa mora da se nacrta pred roditeljima do ponoći... Lepo ću da izludim do njenog osamnaestog rođendana.
Iako nije bila idealna situacija, nasmejao sam se od srca.
- Šta je smešno? – zveknuo me je ovlaš po glavi.
- Ti si smešan – pogledao sam ga u oči. – Do pre mesec-dva poigravao si se devojkama, a pogledaj se sad. Sav si pozeleneo što ne možeš da izađeš s njenim roditeljima na kraj. Jesi li siguran da su oni problem? Možda ona ima neku varijantu...
Dobio sam još jedan, nešto jači, udarac po glavi.
- Sad si to rekao, kretenu mali, i nemoj da bi ti više palo na pamet. Zar da ona meni pokušava da maže oči? Nisi normalan.
- Otkud znam, i to je nekakva mogućnost. Osim toga, ne poznajem nikoga iz mog društva od koga su roditelji u tim godinama zahtevali da dođe kući do ponoći.
- Ti si muško, kretenu! Normalno je da se roditelji muške dece manje brinu. Da je ona moja dete, iz kuće je ne bih pustio dok ne napuni trideset, a za posle bismo se dogovarali. Ovako, čim napuni osamnaest, planiram da je zaključam... – rekao je smešeći se. - Nemoj tako da me gledaš... Nisam mislio bukvalno da je zaključam.
- A šta ako te u međuvremenu ostavi? – ovo pitanje koštalo me je trećeg udarca u glavu.
- Šta ti je, bre? Na kojim si drogama, keve ti? Onaj moj bangavi brat nije te nijednom u životu istukao kako treba pa zato lupaš gluposti! Trebalo bi da radiš, tada ne bi toliko razmišljao o tuđim životima!
- Nemam šta – rekao sam sležući ramenima.
- Imaćeš šta, evo, obećavam ti da ću ti već sutra pronaći posao... A sad, hajde, odvešću te kući da odspavaš kad te je već ortak očigledno ispalio.
Hteo sam da pitam koji ortak ali sam se na vreme ugrizao za jezik.

Posao kao ključ za „uspeh“

Probudio me je narednog jutra pre sedam sati. Došlo mi je da mu svašta kažem, ali sam se uzdržao.
- Hajde, mali, ustaj! Posao ne može da čeka.
- Zar već? – izustio sam.
- Nego šta? Ti znaš da sam preduzimljiv... Dođi do mene pa ću ti objasniti šta ćeš dalje raditi.
Objašnjenje se sastojalo u tome što sam dobio adresu na koju je trebalo da odnesem paket u koji nisam smeo da zavirujem, potom da uzmem lovu i da se vratim Saši. Za to trčkaranje trebalo je da zaradim dvadeset evra. Pristao sam bez razmišljanja i uskoro sam se osećao kao stalni član Sašine „poslovne“ ekipe.
U nekoliko navrata, kada sam odlazio kod njega po razne torbe i pakete, uspeo sam da vidim Nataliju. Javila mi se uz nežni osmeh, što je bilo dovoljno da se osećam kao paun. Njen osmeh držao me je do narednog posla.
Do njenog osamnaestog rođendana, kada je zvanično pobegla od kuće i preselila se kod Saše, zamišljao sam da ću zaraditi toliko novca da mogu parirati svom stricu. Međutim, kada je za Natalijin rođendan izvukao dijamantski prsten koji joj je stavio na ruku, i kada ga je ona, blistajući od sreće, zagrlila i poljubila, bilo mi je jasno da novac neće biti presudan u „trci“ za tom devojkom.
Na Sašinoj strani, kako sam ja to video, bile su godine i iskustvo, dok su na mojoj bile mladost i glupost. Iskoristio sam jedan od retkih momenata kada sam ostao nasamo s Natalijom da je pitam šta ona očekuje od muškarca u svom životu. Kratko je rekla:
- Da ostane to što jeste.
- Da postane? – pravio sam se blesav.
- Ne, nego da se nikada ne promeni – obrazložila je.
Osećao sam se smušeno. U trenutku sam poželeo da je poljubim ali i da je opaučim po glavi. O čemu razmišlja ta mala lepa glupača, pitao sam se. Saša je mogao svakog časa da završi u zatvoru samo da je neko otvorio paket ili da ga je prijavio...
Dugo sam smišljao način da tako nešto učinim s najmanje loših posledica po sebe. Bodrio sam se da nisam baš toliko glup koliko se mom stricu isprva činilo.
Uglavnom, kada je najmanje očekivao, anonimnim pozivom prijavio sam policiji da će mladić, zapravo ja, preneti paket određene sadržine od tačke A do tačke B. Normalno je bilo što su me presreli, oduzeli sve što sam nosio sa sobom i, napokon, što sam ocinkario Sašu. Kada su se završili pretresi, ročišta i sve što je bilo neophodno, kažnjen sam uslovno na šest meseci, a Saša na dve godine zatvora. Dovoljno, mislio sam, za ono što sam želeo.

Nije bilo onako kako sam očekivao

Natalija nije odgovarala na moje pozive. Sa Sašinim društvom, koliko sam saznao, jedva da je bila u kontaktu. Život joj se sveo na posete Saši i antidepresive koje je gutala da bi pregurala dve duge godine bez njega. Nekoliko puta odneo sam pred vrata njenog stana korpe pune voća nadajući se da će se otvoriti pre nego što izgubim volju da čekam.
Već sam bio odustao od pokušaja da joj se izokola dodvorim kada me je pozvala telefonom i zamolila da dođem. Nisam sačekao ni da poklopi slušalicu, već sam stajao sam pred vratima njenog i Sašinog stana.
- Hvala ti što si došao – rekla je fiksirajući me pogledom.
- Nema na čemu, biće mi drago ako mogu da ti pomognem.
- Možeš – izgovorila je mazno i pokazala kutiju koju je trebalo da podignem na ormar.
Prazna, lagana kutija koju je i sama mogla da postavi na željeno mesto, bila je jasan signal da me nije zato pozvala. Ipak, udovoljio sam Natalijinoj želji a onda sam je odvažnim glasom upitao:
- Jesi li sigurna da je kutija jedini razlog zbog kojeg si me pozvala?
- Zapravo... – izgovorila je opasno mi se približavajući - ne samo zbog toga.
Topio sam se ljubeći njene usne. Zagrljeni, stigli smo do spavaće sobe. Veštim pokretom skinula mi je kaiš i otkopčala svu dugmad na farmekama, a onda me je bukvalno gurnula na krevet. Ne skidajući garderobu sa sebe, sela je na mene. Zažmurio sam pokušavajući da obuzdam strast koja me je gušila. Napet kao struna, čekao sam njen sledeći potez kada je uzviknula:
- Gledaj me!
Više od njenog vriska nego od želje, otvorih oči i ugledah cev pištolja uporenog u moje čelo.
- Neće mi biti žao da te odrobijam ako me budeš slagao – rekla je besno. – Jesi li ti prijavio Sašu?
Zbunjen, zaprepašćen i uplašen, nepomično sam ležao.
- Čuješ li šta te pitam?! – viknula je ponovo.
- Jesam – rekao sam progutavši ono malo preostalog ponosa, a pre nego što me je odalamila pištoljem raskrvarivši mi slepoočnicu.
Niko ništa nije morao da mi kaže. Prvi put posle šest meseci, koliko je proveo u zatvoru, otišao sam Saši u posetu i sve sam mu priznao. Očekavao sam njegovu reakciju, ljutnju, bes, psovku, bilo šta, a on se šmekerski nasmejao i rekao:
- Jesi li video kakvu žensku imam, a? Hoće da ubije zbog mene. E, zbog toga, mali, vidiš, vredi živeti, a ponekad i robijati.
- Došao sam da ti se izvinim – rekao sam ignorišući njegove aluzije na Nataliju.
- Nemoj... Nikada nemoj da se izvinjavaš, mali, ma koliko da si kriv – ustao je sa stolice. – Uvek brani svoje postupke, zapamti to! Vidimo se napolju za godinu i po dana.

 
Ostalo je još nekoliko dana do Sašinog povratka. Ne mogu da kažem da mi je svejedno, ali mi je mnogo lakše od kada sam mu bio u poseti. Nataliju od one večeri nisam video, ali se nadam da će, kao i Saša, jednoga dana smoći snage da mi oprosti. Nisam smeo da se petljam u tuđu ljubav. Da sam bio dovoljno pametan, obuzdao bih srce. Ovako, sve što me je snašlo navelo me je na to da sagorim i zaboravim nebeskoplave oči koje su me jednog nedeljnog popodneva navele na maštanje. Iako mi iskrenost nije jača strana, priznajem da više podsećam na oca kada je strah u pitanju, ali se nadam da ću vremenom dostići Sašu...




Izvor: Lepota i Zdravlje
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 5.0
mob
Nokia 
Zajedno preko trnja do zvezda

Ovo je priča o velikom uspehu jednog siromašnog, neškolovanog ali talentovanog momka i njegovoj još većoj ljubavi s, naizgled, mnogo perspektivnijom devojkom


Naš grad i nije bio grad sve dok 1945. nisu isterali Nemce iz njega. Beše to selo s velikom pijacom u kome se pre rata pola sreza subotom okupljalo. Ubrzo po oslobođenju osnivale su se opštine i naše mesto je, na iznenađenje mnogih, postalo opštinsko. A onih sedam kuća oko pijace vraćeno je vlasnicima, odnosno vlasnicama jer se ispostavilo da je od svih tih porodica preživelo samo sedam žena.
Zorka Tatić, u detinjstvu označena kao “muškarača”, početkom rata pokušala je da se pridruži četnicima, ali su je oni odbili pa je nekako pronašla partizane, kojima se priključila. Do kraja rata dobila je neki čin, zaradila penziju i vratila se u svoju kuću zajedno s mršavim, ispijenim  Dalmatincem koji je u tom nazovibraku izdržao nekoliko meseci, a onda nestao (neki ljudi su, mnogo kasnije, govorili da su ga viđali u Šibeniku, odakle je bio rodom). Zorka ostade sama i nikada se više nije udala.
Esmeralda de Long bila je kćerka holandskog trgovca drvima koji je odmah posle Prvog svetskog rata došao u naše selo i počeo da organizuje seču šume. Usput je pronašao sebi ženu, bogatu udavaču koja je umrla na porođaju i ostavila Esmeraldu na brigu svom ocu. Holanđanin je, zajedno s kćerkom, nestao početkom Drugog svetskog rata, a ona se ipak tri godine kasnije, još dok su Nemci bili tu, vratila i uselila u veliku i nekad bogatu kuću. Otvorila je nekakvu školu plesa i flertovala sa svakim okupatorom koji je imao nešto činova na ramenima. Posle su nove opštinske vlasti čak iz Mađarske dovele doktora koji je zaključio da je Esmeralda još uvek devica i tako su je oslobodili privremenog kućnog pritvora pa je ponovo otvorila školu plesa, ali s mnogo manje uspeha nego ranije. Godine 1947. udala se za ranjenog partizanskog majora dugih i oštrih brkova i mračnog pogleda. Nisu imali dece.
Ljubomirka Simonović vratila se iz nekakvog izbeglištva, sama, bez članova ranije brojne porodice, i pokušala je da od stare kuće opet napravi dom, ali joj to nije polazilo za rukom jer novca gotovo da nije imala, pa se ubrzo udružila s Darinkom Jerić, sličnom sebi i po karakteru i po navikama, čak i po izgledu, i njih dve su, od tada, živele zajedno. Prodale su Darinkinu kuću, koja je pre rata pripadala njenom ocu, a bila je to najbogatija i najluksuznija kuća u kraju. U toj kući i danas rade opštinske službe.
Kata Permet živela je u kućici odmah pored današnje opštine. Bila je švalja ili šnajderka, kako se nekad govorilo, i odmah posle oslobođenja otvorila je radnju u prednjem delu kuće. I, bogami, koliko se sećam, taj njen šnajderaj radio je sve do kraja osamdesetih. Bila je vredna ženica ali se nikad nije udavala, već je isposlovala da usvoji plavokosog dečaka Ismaila, zvanog Samo, posleratno siroče koje se kroz osnovnu školu provlačilo, a onda je počeo da pušta kosu i da oblači nekakve kombinacije vojnih uniformi koje je pronalazio ko zna gde. I jedino je umeo da svira okarinu, a gde je, kad i kako to naučio, sam Bog zna...
Dragica Gojković i Dubravka Lazarević, obe iz nekad čuvenih trgovačkih porodica, odmah posle oslobođenja dođoše i useliše se u pomalo ruševne komšijske kuće, ali kao da nisu mogle izdržati nemaštinu... Dragica se udade za nekog državnog činovnika i odseli u Beograd početkom pedesetih, a odmah za njom nestade i Dubravka. Po nju, jedne noći, čini mi se novembarske, guste i plačne, dođoše ljudi u automobilu... Kuda su je odvezli, to niko nije  znao niti je mogao da nasluti. Tek, pojavila se opet sredinom sedamdesetih obnovivši kuću, u koju je dovela sedmoro dece, sve ružnije od ružnijeg, osim Slavomirke, najmlađe, plavušice svetlih očiju i nežne kože... anđeoskog lica...

Ljubav kraj fontane

U međuvremenu, naš grad, opština i sve drugo – poraslo, nadimalo se kao hleb kad se stavi u pećnicu pa poraste. I širilo se, što prema obližnjem brdu, što prema polju koje su nekad seljaci čuvali za uzgoj ovsa i pšenice. Iznikoše kuće, zgrade, skladišta, autobuska stanica, čak i ogranak “Zastavinog” preduzeća iz koga je već izlazio “fića”. Naše nekadašnje selo postade  pravi grad, doduše nevelik, ali se čak i na vestima domaće televizije ponekad pojavljivalo ponešto o njemu...
I, umesto pijace, na tom trgu s nekad sedam kuća unaokolo izgrađena je fontana. Istini za volju, opštinske vlasti su uvek brinule o tome da u fontani ima vode, čak i tokom žarkih leta kad je lokalni vodovod isključivao pojedine delove grada...
E, pored te fontane sretali su se Slavomirka i Samo. Verovatno je Slavomirku privukla muzika jer se Samo unosio u svirku kao da uranja u nepoznat, čarobni svet u kome nema ni kajanja, ni bola, ni nedoumice. Osim, možda, Slavomirki, malo je kome bilo poznato da Samo, u dubini duše, pati – zaboga, pa on je završio samo osnovnu školu... Nikakav zanat. Ništa od čega bi mogao da živi i, eto, oslanjao se isključivo na svoju “tetku”, kako je pomajku zvao.
Pokušavao je da nauči Slavomirku da svira okarinu. Bezuspešno...
– Nisam muzikalna, pa to ti je... – pravdala se devojčica.
– Ne verujem u to... Znaš, svako može... Samo, izgleda da tebi okarina ne leži... Možda...
I ostalo je na tome “možda”. Uostalom, u gimnaziji, tek otvorenoj pre godinu dana u našem gradu, Slava je imala sve petice i jedino iz muzičkog obrazovanja trojku... Ali uvek je davala  ritam Samovoj svirci, i to pravilan ritam, pa joj je on predložio:
– Možda umeš da pevaš?
– Ne umem ni to. Pokušala sam, ali ne ide... Samo ti sviraj. Ja, u svakom slučaju, uživam...
Sretali su se redovno kod fontane sedeći opasno blizu vode. A kad bi orosila kiša ili kad bi  ljuta zima zamrzla fontanu, okarina bi se onda čula s trema ispred “tetkine” kuće. I, tek da se pomene – mnogi su se prozori, i leti i zimi, otvarali i svi su se divili veštini te svirke... Svirao je Samo sve: od narodnih kola do Betovena i Stravinskog, preko sve brojnijih rokenrol numera, pa čak i džez... Ali nekako mu se najviše sviđao rokenrol. Nisu mu bile ni dvadeset četiri kad je Slava završavala gimnaziju...
Za tu proslavu mature – prve u našoj gimnaziji – pričalo se po gradu da će angažovati novu zvezdu Bajagu, ali se nekih mesec ili dva smatralo da je to samo trač... Otkud Bajaga u našem malom gradu?!
Ali, pokazalo se da Bajaga zaista dolazi... zahvaljujući opštinskom rukovodstvu i direktoru gimnazije (u to doba nekako se lakše odvezivala kesa nego danas). Bilo je to dovoljno da među stanovnicima zavladaju uzbuđenje i ponos.
– Ti ćeš mi biti pratilac na maturi – rekla je Slava Samu, na šta ju je on pogledao zapanjeno.
– Kako ja? Zar nemaš školskih drugova?
– Imam... ali... Ti si mi draži... Pitala sam... Majka je rekla da može – objasnila je Slava prećutavši da je pripretila majci da neće ići na proslavu mature ako joj Samo ne bude pratilac.
– A... novac? – rekao je Samo. – Stid me je da tražim od tetke.
Istovremeno, u njemu je rasla želja da bude pored Slave i da čuje Bajagu i njegove momke.
– Ja častim ovog puta – rekla je Slava iako to nije bilo samo “ovog puta”.
Bajaga i članovi njegovog orkestra stigli su praćeni uznemirenim pogledima starijih meštana i, tu i tamo, saletanjem devojčica. Proslava mature trebalo je da se održi u gimnazijskoj sali za fiskulturu i tamo su domaći majstori sklopili binu, čvrstu kao za tenk, a ne za nekolicinu mršavih muzičara. Grad je bio umiven, kako i dolikuje... Mnogi su se spremali da odu i vide svu tu decu, sada u odelima, s kravatama i u tesnim cipelama, ili u dugim haljinama i na visokim potpeticama. Prvi put u životu...

Proslava mature

Majke i očevi napravili su špalir ispred škole dovikujući svojoj deci ovo ili ono, a mnogi dokoni građani zverali su unaokolo tražeći pogledom čuvene beogradske muzičare koji su ušli na sporedni ulaz i sat pre početka proslave nameštali opremu i štimovali instrumente.
Slava i Samo privlačili su pažnju – on u čudnoj kombinaciji britanskih padobranskih pantalona i američke vojničke jakne, s australijskim šeširom na glavi, čupav ali vedar, i ona, u dugoj haljini boje kože i u sandalama s visokim potpeticama. Poseban detalj na Slavi bio je veliki broš za koji joj je majka rekla da je pripadao njenoj babi. Na sreću, broš se savršeno uklopio sa svečanom odećom... Profesori, zaduženi za red i mir, baš kao i neki milicionari koji su se tu zatekli po službenoj dužnosti, sumnjičavo su gledali Sama, ali kako je bio sa Slavom, ništa mu nisu rekli i njih dvoje su ušli i smestili se...
– Znam da voliš Bajaginu muziku... Zato sam te naterala da dođeš... – rekla je Slava.
“Ja volim tebe!”, nije rekao Samo ali ju je pogledao kao da je vidi prvi put u životu, sa svom onom životnom radošću mladića koji prvi put vidi NJU. Slava, naravno, nije uhvatila taj pogled niti je razmišljala o ljubavi. Bila je spremna da uživa – eto, završila je gimnaziju kao odličan đak (iako nije dobila nikakvu nagradu, majka je bila vrlo zadovoljna, a i Samo, što nije bilo bez značaja).
Počelo je uobičajeno – govorancijama... Prvo direktorka, pa zamenik, pa dvoje-troje omiljenih profesora i nekoliko nagrađenih učenika, a onda ih je pozdravio Bajaga i svirka je počela...
Samo je odslušao dve ili tri pesme, a onda, kao da je zaboravio i na matursku proslavu, i na  Slavu, i na Bajagu, i na sve ostalo, izvukao je iz džepa najveću okarinu iz svoje zbirke i počeo da svira... Svirao je gotovo tačno ono što je svirao Bajaga sa orkestrom. Gotovo tačno – jer je svakoj pesmi na neočekivanim mestima dodavao trilere ukrašavajući tako muziku koja je ispunjavala salu. Maturanti su se njihali i palili upaljače i šibice mašući u znak odobravanja.
– Lakše, Samo... – upozorila ga je u jednom trenutku Slava. – Lakše...
Nije nameravala da ga spreči da svira, ali se plašila reakcija... Međutim, Samo je nastavio da svira i njegovu svirku svi su čuli. U jednom trenutku, očekujući da mu hor publike odgovori u pesmi “Zažmuri”, Bajaga je dao gotovo nevidljivi znak orkestru da prestane da svira, osim basa, a onda je i on čuo Samovu okarinu. Taj zvuk bio je bezvremen... Bajaga je postavio dlan iznad očiju šarajući pogledom po publici i tražeći izvor te, drugačije muzike...
Jer, muzika koja je doprla do njegovih ušiju bila je neobična, čudna – i divna... U jednom trenutku ugledao je mladića koji je svojski duvao u okarinu. Potom se jedan njegov tehničar spustio među slavljenike i progurao do Sama i Slave, koju umalo da obori u žurbi... Slavi potpetica zakači rub duge haljine i ona posrnu, što je Samo pogrešno protumačio kao napad na njegovu drugaricu (i više od toga)...
Bez trunke razmišljanja postavio se između Slave i tog krupnog momka mračnih očiju. Samo je u trenu zaboravio i muziku, i okarinu, i slavlje, i jedino mu je bilo na umu da spreči tog grmalja da ponovo nasrne na Slavu, koja mu se u tom trenutku činila sitnom i nemoćnom – i tresnu okarinom tog rmpaliju posred čela!
Momak se sruči kao vreća, više od iznenađenja nego od bola, više od krvi koja ga zaslepi nego od nevelike rane na čelu...
– Nemoj, Samo! Nemoj... – povikala je Slava.
Njen glas zaustavi Sama. Uto dotrčaše neki profesori, a maturanti se skloniše... Niko nije znao šta se dogodilo – videli su samo čoveka krvavog čela kako sedi na podu, Sama s raširenim rukama iznad njega, i Slavu kako grli Sama s leđa...
Brzo se proguraše i dvojica milicionara, od kojih je jedan radio-stanicom pozvao Hitnu pomoć... Međutim, u opštoj gunguli i vrevi malo je ko primetio da se tu pojavio i Bajaga. Pozvao je milicionara u stranu objašnjavajući mu nešto, a potom je prišao uplašenoj Slavi...
– Izvini... Ovo nije bilo namerno... Čovek je samo... pokušavao da pronađe majstora koji svira okarinu...
– Malo je nezgodno... Moj pratilac... Samo... – Slava pokaza na svog, još uvek besnog, pratioca koji je stajao između dvoje profesora. Potom brzo dodade: – On je svirao... Nadam se da vas nije omeo...
– Imamo naređenje da privedemo... – reče jedan milicionar i tako su Slava, Samo i taj ranjenik, kome su sestre iz Hitne pomoći umotale glavu, ušli u plavi automobil i odvezli se u stanicu. Malo pre toga Bajaga je nešto prošaputao svom ranjenom čoveku, kome je, u suštini, malo šta bilo jasno osim da ga boli glava.
Svirka je nastavljena i ubrzo je većina prisutnih zaboravila da se bilo šta dogodilo. Za to vreme u načelnikovoj kancelariji trajalo je saslušanje.
– Dobro... – obratio se učesnicima incidenta načelnik milicijske stanice. – Da čujem! Šta se dogodilo?
Umesto Slave ili Sama, progovori onaj zamotane glave:
– Nezgoda, druže... – reče smireno. – Ja sam bio malo brzoplet pa sam drugaricu sapleo... Onda je njen pratilac... ovaj ovde, reagovao kao što bi i svaki drugi... Ne zameram mu ništa.
Niko od njih više nije primećivao da vreme prolazi i da je odavno prošla ponoć i da se matursko slavlje završilo a da su Bajaga i društvo već spakovali instrumente, pa kad je ušao dežurni i prišao načelniku da nu nešto šapne, ovaj namesti kravatu i bez reči izađe iz kancelarije...
Pojavio se desetak minuta kasnije s istim mrkim licem i nakostrešenim obrvama, ali mu je priča bila drugačija...
– Objasnio mi je drug Bajagić o čemu je reč – rekao je sručivši se u svoju stolicu. – I... Začudo, morao sam da mu poverujem... Ti, mala... Ne oblači više takve haljine i izbegavaj visoke štikle, zaista ćeš se saplesti i polomićeš ruku... ili nogu... Ti sa zavojem... Polako, brate, kad nekog tražiš da ne oboriš koga... Ti, mali čupavi... Odavno te držim na oku... Niti radiš niti ideš u školu... Samo sviraš i kradeš Bogu dane, a pomajka te izdržava... Sramota!
Zatim mahnu rukom, dohvati šapku pa izađe iz kancelarije ostavljajući vrata otvorena. A na hodniku je stajao Bajaga s još nekim ljudima iz orkestra...
I, tako, svi su pušteni bez pokretanja bilo kakvog postupka, a Bajaga ih je čekao da bi upoznao Sama i da bi mu dao nekakvu vizitkartu rekavši da obavezno mora da se javi tom čoveku u Beogradu... Zatim poljubi Slavi ruku i srdačno se pozdravi sa svima i pola sata kasnije on i njegov orkestar nestadoše u pravcu Beograda.
– Zaista nisam htela da ispadne ovako... – rekla je Slava dok ju je Samo, pomalo pokunjen, pratio kući. Pešice, kao što je nekad bio red. Bila je noć prepuna zvezda.
– Ja sam kriv... – prošaputao je Samo. – Učinilo mi se da te taj tip napada i...
– Znam... – reče Slava. – On te je prekinuo dok si svirao...
– Ne... Ne to... Gledao sam te kako se njišeš i učinilo mi se da uživaš...
– I uživala sam... – odgovorila je. – Uživala sam, pre svega, u tvojoj muzici...
– Ne znam... Izgleda da sam ti upropastio matursko veče...
– Nisi, mili... – reče iznenada Slava i približi mu se uhvativši ga pod ruku. – U stvari, bilo je mnogo zanimljivije nego što sam očekivala... Mislim, kad bih ja završila u milicijskoj stanici? Onda... Upoznala sam Bajagu i poljubio mi je ruku... Hoću da kažem, ponašao se prema meni kao prema pravoj gospođici...
– On je dobar tip... – reče Samo i onda se seti one vizitkarte pa je izvuče iz džepa i, ispod jedne ulične svetiljke, čitali su naslonjeni jedno na drugo... Ime, prezime, titula – predsednik Udruženja džez muzičara... Ali – Beograd...
– Kad ću ja u Beograd? – nasmejao se Samo.
– Možda ćeš... – rekla je Slava a onda su ućutali gledajući se neko vreme.
Poljubili su se prvi put i – zavrtelo im se u glavi... Bili su kao opijeni... Posle svega što se dogodilo... Posle svih tih godina provedenih kraj fontane... Posle svih onih razlika koje su ih delile... Ljubav kao da je rasla u njima tokom tih godina druženja...

Odlazak u Beograd

Kako je kasnije Slava objasnila svojima tu “posetu” miliciji i kako je uspela da ispriča priču o razbijenoj okarini (o čelo neopreznog Bajaginog druga), to niko nije saznao. Čak ni Samo. Ali ljubav prema Samu nekako nije uspela da objasni ni obrazloži...
– U redu... Drug... Muzika... Hajde, to razumem – govorila je njena majka. – Ali, pazi šta radiš... On nije završio nikakvu školu. Nigde ne radi. Njega pomajka...
– Ali, mama, Samo je tako dobar... – u tom trenutku Slava nije uspela ništa drugo da smisli.
S druge strane, Samova pomajka takođe nije umela da se snađe.
– Da ne bi da se ženiš, a?! Pa da mi dovedeš još jedna usta da ih hranim... Prvo se zaposli, druškane, pa kupi, napravi, iznajmi, pozajmi, šta ja znam... Stan ili kuću... A onda se, blago meni, oženi ako hoćeš i petnaest puta...
– Znam da ničim ne zaslužujem... Slavu... Ali, volim je... – reče Samo i pođe do fontane vadeći iz džepa malu okarinu u nameri da svira sve one pesme koje su se Slavi najviše sviđale. Kao da je želeo da je dozove...
Tog leta, neobično vrelog, Slava se spremala na fakultet. U Beograd... Odabrala je da studira engleski i nemački jezik pa je čak dobila stipendiju naše opštine.
Samo je svirao, ćutao i povremeno razgledao onu vizitkartu koju mu je dao Bajaga, a kad je u novinama ugledao fotografiju uz ime čoveka s podsetnice – e, tek je onda poverovao... Ne u Bajagu ili u tog čoveka, već u sebe. Samopouzdanje mu je toliko poraslo da je stao pred pomajku lepo je zamolivši da mu pozajmi nešto novca za put do Beograda...
– A šta ćeš ti tamo kad ni ovde ništa ne vrediš, Samo moj?! – uzvratila je. – Dobro, pomogneš ponekad oko kuće i... Nekako mi olakšavaš starost... Dovoljno mi je da te vidim i da čujem kako sviraš... odmah mi bude lakše...
To nije bilo odbijanje, kako je Samo pomislio. Bilo je to samo odlaganje koje se produžilo sve do septembra... Potom, baš kao da su se Samova “tetka” i Slavina majka dogovarale, a neki tvrde da jesu, u istom autobusu za Beograd nađoše se Slava i Samo (“...da se, bar prvih dana, nađe neko od naših tamo, s njom”, čuli su neki da govori Slavina majka). I mada su se i pre toga viđali, sada kao da su se videli prvi put, ili ponovo posle mnogo, mnogo godina...
– Ideš onom čoveku čiju vizitkartu imaš... – pogodila je Slava.
– A ti ideš da studiraš... Blago tebi... – odgovorio je Samo.
Elem, Samo je pronašao tog džezera, koji se oduševio mladićevom svirkom i odmah mu je ponudio mesto u svom orkestru, stan i ugovor s brojevima od kojih je Sama počela da boli glava, pa je sve ostavio “za prekosutra”... A sutradan...
– Ugovor? – Slava je podigla obrve u znak čuđenja. – Znaš li ti šta je to?
– Znam samo da bi me to nateralo... Mislim, dobro... Hoću ja da ostanem u Beogradu... I tetki  bi to bilo drago... A tebi?
Umesto odgovora, dobio je još jedan poljubac od koga mu se zavrtelo u glavi. Niko ne zna da kaže kad su se venčali ni da li su godinama živeli zajedno pre venčanja, ali zna se da je Samo vrlo brzo s tim orkestrom džezera počeo da snima ploče i kasete i zna se da se u Beogradu zadržao dok ga nije čuo nekakav Nemac, u nekom džez klubu... A to se dogodilo baš pred Slavinu odbranu diplomskog rada.
Slavina majka kasnije je pričala da je ponosna na zeta, a Samova pomajka je, nekako baš te godine, teško obolela...


Slava i Samo danas žive u Frankfurtu na Majni, u ogromnoj kući... imaju poslugu – dve mlade Grkinje... I, imaju decu – petoro dece! Sva ta deca idu u nemačke škole i gotovo da ne znaju naš jezik...
Slava prevodi s engleskog na nemački i ponešto na srpski. Samo svira po velikim salama, u studijima, po klubovima i svuda gde su ljudi spremni da plate... Ali, to više nije važno...
Važno je da su zajedno i da su, kažu, srećni... I da su njihova deca naučila da psuju... po naški...


Izvor: Lepota i Zdravlje
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0
mob
Nokia 
Kad nisu mogli oni, bar su njihova deca srećna zajedno


Teška je sudbina mog brata Veljka. Godinama je patio za Milenom, koja je posle jedne teške svađe otišla u Nemačku, gde se kasnije udala i rodila sina. Bio je ogorčen na sve oko sebe, a kratkotrajni mir pronašao je uz koleginicu sa studija Emiliju. Međutim, ona je poginula ostavivši za sobom bebu, moju Milicu. I baš se Milica zaljubila u Mileninog sina Sašu i... nastao je pakao


Kćerki jedinici moga starijeg brata bila sam sklona više nego ostaloj deci iz porodice, najverovatnije zato što je s nepunih godinu dana ostala bez majke, a ja sam, kao njena jedina tetka, smatrala svojom obavezom da to sićušno, nedužno biće odgajim sa svom ljubavlju koju mogu da pružim. Pored dvojice mojih sinova od kojih je stariji bio njen vršnjak, prijalo mi je da se brinem o devojčici, a Milica je bila toliko ljupko i drago dete da mi se svakim danom sve više podvlačila pod kožu. Primetila sam da joj i moj muž Dragan posvećuje mnogo više vremena nego našim dečacima Saši i Nebojši, i njega je Milica očarala svojim urođenim šarmom i veselošću.
Miličin otac, a moj obožavani brat, bio je "faca", kako su devojke u naše vreme nazivale zgodne momke. Uzdisale su mnoge za njim, a on je voleo samo svoju Milenu. Međutim, zbog neke, ne znam čime prouzrokovane, uzdržanosti i zatvorenosti, moj Veljko nikada nije pričao o njoj iako su se zabavljali nekoliko godina. Sve što znam o toj ljubavnoj priči od pre dvadeset i više godina jeste da se naglo završila, da je Milena otišla u Nemačku, i da je zbog nečega njen otac bio užasno ljut na Veljka. Sve ove godine jedva da su se javljali jedan drugom.

Porodična tragedija

Nekoliko godina kasnije moj brat se naprasno oženio Emilijom, svojom koleginicom sa studija, tihom, povučenom devojkom iz okoline Sarajeva, koja mu je, u roku kraćem od uobičajenog, rodila Milicu. Nisam bila sigurna u to da je posredi velika ljubav između mog brata i mirne Sarajke, ali ono malo vremena koje su proveli zajedno čini mi se da su dobro funkcionisali.
Nažalost, Emilijino kasnojesenje poslovno putovanje u Podgoricu završilo se kobno u kanjonu Morače. Veljko se, valjda da bi zaboravio na ovu strašnu tragediju, bacio na posao i dešavalo se da danima ne dođe da obiđe Milicu. Međutim, kada je njegov trud urodio plodom, kada je konačno i sam sebi mogao da kaže da je uradio sve što jedan smrtnik poštenim radom može da učini, kada je njegov privatni posao počeo da donosi više nego dobre finansijske efekte, Veljko je odlučio da je vreme da Milica pređe u njegovu kuću i da počne da živi sa svojim ocem. Njoj je tada bilo već petnaest godina, stasala je u lepuškastu, pametnu tinejdžerku koja je svakome umela da odgovori. Brza na jeziku, bistrog uma, s pozitivnim stavom o životu, bila je omiljena među svojim vršnjacima, a meni je posebno bilo drago to što se nije libila da zastane i porazgovara s dokonim babama. Jednom rečju, Milicu su voleli svi koji su je poznavali.
Nije mi bilo lako da se razdvojim od nje iako je odlazila samo u susednu kuću. Naime, Veljko i moj Dragan napravili su kuće jednu do druge na placevima koje im je poklonio moj otac. Četrnaest godina brinula sam o Milici, četrnaest godina slušala njen veseli smeh, i baš sada kada je postajala devojka, kada smo se toliko zbližile, ona je morala da ode. Naravno da nisam imala srca da nagovaram Veljka da je ostavi kod mene iako sam, priznajem, i na to pomišljala.
Mada me je njen odlazak zaboleo, bilo mi je drago što će se njih dvoje, živeći pod istim krovom, konačno bolje upoznati. Milica je upravo počela da pohađa gimnaziju, što je zahtevalo mnogo više truda i učenja, ali za njen uspeh u školi nisam se plašila. Stekla je radne navike, pomoć nije tražila, sve je uvek sama umela da uradi i reši. Naučila sam je da poštuje starije, ali da isto tako ne dozvoli da joj bilo ko nameće nešto što njoj ne odgovara. Bojim se da joj je upravo to dalo krila jer je umela da tako tvrdoglavo insistira na nekim gotovo nevažnim sitnicama da sam čak i ja, koja sam je uvek i u svemu podržavala, kada bih joj se suprotstavila, gubila bitku u "nadgornjavanju".
Pošto se nije oženio, Veljko je pre desetak godina zaposlio jednu Slovankinju iz susednog sela da mu održava kuću i kuva, pa s tim u vezi nisam morala da brinem. Ipak, navika je navika, i Milica je svakodnevno, pre ili posle škole, dolazila svojoj tetki na "čašicu razgovora". Tako sam stalno bila u toku s njenim problemima, ljubavima, druženjima i izlascima. Iako je veoma volela da se druži, uvek je imala meru i uvek je znala šta joj je prioritet, tako da njene obaveze nisu trpele. Zbog toga sam bila veoma ponosna.
Pored Veljka mogla je da radi šta hoće, bio je nevešt u ophođenju s njom i spreman da joj povlađuje u svemu. Na sreću, nije to zloupotrebljavala. Maturirala je bez problema, položila je prijemni ispit na medicini i uživala u najdužem raspustu u svom životu.

Miličina prva ljubav

Početkom avgusta primetila sam neobični sjaj u njenim očima ali, iako sam znala da to može da bude samo odsjaj ljubavi, ništa nisam htela da je pitam. Znala sam da će, kad oseti potrebu da se nekome poveri, kao i uvek izabrati mene i zato sam strpljivo čekala. Jedanaestog avgusta slavila je osamnaesti rođendan. Spremila sam svečanu večeru, ipak nisam mogla da dozvolim da kućna pomoćnica to uradi za punoletstvo moje mezimice, napravila sam njenu omiljenu tortu "markizu" i nestrpljivo čekala da ona i Veljko dođu. Kada je ušla u pratnji svog oca, unela je u kuću svežinu i mladost, veselo je izljubila Dragana i mene, i zacvrkutala:
- Tetkice, oprostićeš mi, ali ne mogu dugo da se zadržim. Dogovorila sam se s društvom, ići ćemo u "Amajliju" da se izludujemo. Velja je bio laf pa se "opružio" za stotku, sjajno ćemo se provesti!
U euforičnom raspoloženju večerala je na brzinu i ostavila nas u oblaku parfema. Veljko je zabrinuto gledao za njom, ali mu je na licu ipak titrao zadovoljni osmeh. Videlo se da je ponosan na svoju jedinicu.
Sutradan je Milica kao bez duše uletela kod mene. Bila sam sama, što joj je upravo odgovaralo. Njoj sasvim nesvojstveno, počela je brzo da priča tako da sam jedva shvatila da mi se poverava. Sva srećna gurala mi je pred oči filigransku zlatnu narukvicu koju je, kako reče, dobila od "svog dragog".
- Tetkice, dušice, golubice moja, da samo znaš kako je sladak! Cele večeri nije se odvajao od mene iako su mu se devojke besramno nabacivale. Znaš, to je onaj tip s kojim sam se nedavno upoznala i s kojim sam izašla nekoliko puta. Živeo je u Frankfurtu, došao je dedi u posetu, mama mu je umrla, pa će, izgleda, ostati ovde da studira - nepovezno je, u želji da mi što pre sve kaže, pričala moja zlatokosa devojčica koja mi se uvek obraćala tolstojevski zaneseno, koristeći deminutive.
- Milice, zlato tetkino, reci mi, jesi li se ti to zaljubila?
- Oh, jesam i to neizlečivo. Samo da ga vidiš, sigurno bi se i tebi dopao. Tako je drag, dobar i pažljiv... - ređala je Milica vrline svog dečka.
- I, šta kažeš, kod koga je došao, ko mu je deda? - htela sam da pokažem da sam se i ja zainteresovala.
- Znaš, onaj deda Milan, nekadašnji poštar sa glavne ulice, kuća mu je kod Baćine radnje.

Senke prošlosti

Prebledela sam. Znači, u pitanju je Milenin sin! Kako život može da se poigra ljudima! Kud baš na njega da naleti moja Milica, od svih "slatkih" momčića na svetu?! Veljka će to, kad sazna, dotući. I ko zna kako će deda Milan reagovati kada čuje da se njegov unuk viđa s kćerkom njemu omraženog čoveka.
Kao što sam i pretpostavljala, čim je saznao da je Saša Milenin sin, Veljko je načisto poludeo zabranivši Milici bilo kakve kontakte s njim. Nekako je pocrneo u licu i zatvorio se u svoju dobro branjenu ljušturu u koju ni ja nisam imala pristup. Očajna, Milica mi je stalno dodijavala neverovatnim predlozima kako da joj pomognem da se ipak vidi sa Sašom. Želela sam da joj pomognem, ali onda bih izneverila svog brata za koga sam smatrala da je već dovoljno patio.
Ipak, nisam mogla da sedim skrštenih ruku i da posmatram kako se Veljko i Milica muče. Grozničavo sam razmišljala o tome šta bih mogla da učinim. Razgovor s mojom ljubimicom nikud me nije vodio, Veljko je oduvek odbijao da priča o onome što ga je najviše bolelo, pa mi je i sama pomisao na to da ga prisiljavam da otvara stare rane bila mrska. Na sve strane - slepi koloseci. I kada sam već i ja, od nemoći da bilo šta učinim, gotovo pala u depresiju, moj uvek praktični Dragan predložio mi je:
- Zašto, Seko, pobogu, ne odeš do čika Milana da popričaš s njim. Ko zna, možda je Veljko u svojoj povređenosti predimenzionisao neke stvari. Pokušaj prvo da saznaš šta se to desilo pre dvadeset godina da bi mogla da pronađeš neki izlaz. Očigledno je da problem datira iz tog vremena.
Nekoliko dana skupljala sam hrabrost da to učinim. Pokucala sam na vrata kuće u kojoj nikada pre nisam bila i otvorio mi je visok dvadesetogodišnjak oštrih crta lica, ali blagih i setnih očiju, u kome sam odmah prepoznala Sašu. Predstavila sam se i on me je radoznalo posmatrao očekujući da kažem razlog svoje posete. Pitala sam ga da li mogu da vidim čika Milana.
- Deda je otišao do svog brice na šišanje. Sedite, uskoro će doći. Mogu li da vas ponudim kafom?

Zatajena pisma

Bilo je nečeg veoma prisnog u Sašinom ophođenju prema meni, iz čega sam zaključila da mu je Milica sigurno pričala o svojoj "tetkici". U neobaveznom razgovoru s njim stekla sam utisak da je vrlo pristojan, zanimljiv i vaspitan mlad čovek koji uliva poverenje.
- Znam da je mama veoma volela čika Velju, šta se to desilo između njih? - iznebuha me je upitao.
- Ne znam, sine, a više nisam sigurna u to da i Veljko zna. Davno je to bilo, a kada dugo patiš, sećanja postanu nepouzdana i mnogo toga vidiš u pogrešnom svetlu. I on je veoma voleo tvoju mamu, to je jedino u šta sam sigurna.
- Smem li da vam kažem nešto?
Gotovo nezainteresovano klimnula sam glavom očekujući da počne da mi priča o Milici. Međutim, ono što sam čula doboko me je dirnulo:
- Pronašao sam neka pisma u dedinoj škrinji. Dobro, nije pristojno to što sam tamo zavirio, ali otkako ne mogu da se viđam s Milicom, ne znam šta ću od tolikog slobodnog vremena. I znate li šta sam ponašao? Mamina pisma čika Velji. Uporno mu je pisala dve godine, sve dok se nije udala za mog oca. Zamislite šta je deda uradio: zloupotrebio je svoj posao na pošti i sva ta pisma je, umesto da ih prosledi, zadržao. I, nemojte se ljutiti što ću vam još nešto reći: mislim da deda neće biti oduševljen da s vama razgovara o mami. Previše je sveže sve to, umrla je pre samo pet meseci.
Prihvatila sam njegove argumente kao sasvim razumne i, ne sačekavši čika Milana, otišla kući. Ništa više nisam bila u stanju da učinim. Ćutala sam i gledala kako Milica kopni, kako joj podočnjaci sve više tamne, sve do trenutka kada je završila u bolnici. E, tada sam pukla po svim šavovima. Po povratku iz bolnice, kada sam se uverila da će s Milicom sve biti u redu, uletela sam u Veljinu kuću i s vrata počela da vrištim:
- Čoveče božji, šta to radiš svom detetu?! Zar je moguće da ti je važnija tvoja bolesna ljubav prema mrtvoj ženi nego jedino živo čedo? Veljko, učini nešto, zaboga, pomeri se, trgni se, zaboravi! - znam da sam bila odvratna, ali nisam više mogla da se uzdržim. Ako je već njegov život bio uništen, neću dopustiti da zbog te jalove, neprežaljene ljubavi ispašta moja Milica.
Gledao me je s neopisivim bolom u očima, svestan činjenice da je ovo prvi put da mu se obraćam na takav način.
- Seko, samo mi je još malo vremena potrebno. Preboleću - rekao je to toliko mirno da sam se zaledila.
Zagrlila sam ga kao kada smo bili deca i pomislila kako smo se, zbog njegove nesposobnosti da bilo kome, pa ni meni, poveri svoj bol, otuđili.
Milica je izašla iz bolnice, bila je slabašna ali je bar nestala ona bezvoljnost s kojom sam je ispratila na lečenje. Ugađala sam joj u svemu i, znajući šta će joj sigurno pomoći da potpuno ozdravi, ne osvrćući se na to šta bi njen otac mogao da kaže ili pomisli, jednog popodneva pozvala sam Sašu da je poseti. Došao je, sav ustreptao i zabrinut, noseći ogromni buket crvenih ruža. Uvela sam ga u Miličinu sobu i ostavila ih same. Veljko je sedeo u trpezariji, ćutao i posmatrao šta se dešava. Sela sam pored svog slomljenog brata i uhvatila ga za ruku. Bez reči smo se gledali a on je iz mog molećivog pogleda zaključio da ne treba da reaguje.
Posle izvesnog vremena Saša je izašao iz Miličine sobe i prišao Veljku. Pozdravio ga je a zatim, pruživši mu paket uvijen u belu hartiju, rekao:
- Mislim da je ovo vaše.
Znala sam da su u paketu Milenina pisma i zato sam odmah otišla kući. Htela sam da Veljka ostavim samog sa uspomenama. Ko zna, možda će sada kada shvati da ga je Milena, uprkos teškim rečima koje su na rastanku pale između njih, i dalje volela i da je pokušavala da stupi u kontakt s njim, preboleti.
Ipak, najvažnije mi je to što sada konačno mogu da gledam moju srećnu bratanicu kako, ruku pod ruku sa Sašom, svakodnevno odlazi na fakultet. To da li planiraju zajedničku budućnost nije mi važno. Važno je jedino da je sada srećna.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 6.0
mob
Nokia 
Pronašla sam izgubljenog brata


Zarad ljubavi i života s Markom napustila sam sve i otišla u Sloveniju. Višak slobodnog vremena iskoristila sam za to da, uz veliku podršku kume Maje, odgonetnem dugogodišnju porodičnu misteriju u vezi sa sinom mog pokojnog strica Veroljuba


Čudni su putevi Gospodnji...

Kada sam se u tridesetoj godini udala za mog Marka posle sedam godina zabavljanja, nije mi smetalo to što ću odjednom promeniti sve: i sredinu, i navike, i prijatelje... Volela sam ga dovoljno da s njim odem i na kraj sveta, samo da ostanemo zajedno. U početku mi je zaista bilo teško. Nikoga u Mariboru nisam poznavala, slovenački nisam znala pa mi je i sporazumevanje bilo otežano, a o mogućnosti da se zaposlim da i ne govorim. Dane sam provodila usamljena u našem iznajmljenom stanu čitajući sumanuto sve čega bih se domogla jer je, na sreću, gradska biblioteka bila dobro opremljena knjigama na srpskom. Marko je radio kao šef građevinske operative u preduzeću za puteve pa je njegov radni dan trajao od izlaska do zalaska sunca, osim zimi, kada je bio na podužem odmoru koji smo provodili kod mojih i njegovih roditelja u Somboru.
U međuvremenu sam upoznala mladi par, Markove prijatelje koji su postali i moji, družili smo se vikendom odlazeći na Roglu, gde je Darko imao vikendicu, ili na Areh, u "Habakuk" na ručak i u podužu šetnju. Darkova žena Tanja trudila se da me uvede u svoje društvo ali nekako - nisam se uklapala, što zbog različitog mentaliteta, što zbog, priznala ja to ili ne, moje podsvesne želje da vreme provodim sama i neopterećena ženskim pričama o garderobi, bračnim problemima, prevarama, pelenama, izlascima...
Ipak, jednom prilikom upoznala sam Tanjinu koleginicu sa studija, simpatičnu, detinjastu Maju koja me je odmah osvojila neposrednošću tako nekarakterističnom za Slovenke. Kasnije sam shvatila da je na njen razvoj veliki uticaj imala njena baka po majci, inače učiteljica, Beograđanka koja se odmah posle Prvog svetskog rata udala za Majinog dedu, Nemca poreklom, s kojim se nastanila u Mariboru, gde je ostala do kraja života.
Neosetno, Maja mi se "uvukla pod kožu" i postala je sastavni deo moje svakodnevice. Neverovatno inteligentna i obrazovana, uvek je imala nešto zanimljivo da mi ispriča i vreme s njom prolazilo mi je brzo, a Marko je konačno mogao da odahne jer je shvatio da sam stekla prijateljicu za ceo život. Uskoro smo upoznali i njenog dugogodišnjeg dečka Uroša, mirnog i staloženog momka koji mi se odmah dopao.
Gotovo da nije bilo večeri da je nismo proveli zajedno i nikada nam nije bilo dosadno. Maja je u to vreme tragala za poslom, Uroš je počeo da radi kao policijski inspektor za ekonomski kriminal i, naravno, planirali su venčanje.
Bila sam iznenađena, ali i počastvovana, činjenicom da je Maja baš mene izabrala da joj budem kuma, pored svih svojih dugogodišnjih prijateljica. S bračnog putovanja na Kanarska ostrva poslala mi je bezbroj razglednica koje su svakodnevno stizale, a kada su se vratili, dobila sam od nje najlepši poklon - saopštila mi je da je trudna.

Porodična misterija

Tih meseci već sam se navikla na novi život i, želeći da ispunim slobodno vreme, odlučila sam da pokušam da rešim jednu porodičnu misteriju za koju sam u detinjstvu saznala iz očeve priče. Naime, moj tata imao je dvojicu mlađe braće i obojica su bili piloti-oficiri posleratne JNA. Obesno hrabri i nekontrolisano iskreni, što su, inače, genetskim kodom definisane porodične osobine, obojica, i Dragoljub i Veroljub, imali su velikih problema s vojnom disciplinom, ali i sa "partizanskim" uverenjima. Stariji Dragoljub se tokom školovanja u tadašnjem SSSR-u inficirao "Staljinovom naukom" i, ne prihvatajući socijalno raslojavanje kao neminovnost u zemlji "između Istoka i Zapada", pravio je previše problema svojim nadređenima između ostalog i tako što je u skopskoj kasarni razbio kompletan inventar oficirske menze jer je shvatio da obični vojnici na meniju nemaju ni približno tako dobru hranu kao što je to slučaj s njihovim starešinama.
To je bio prvi "greh" ispisan krupnim slovima u njegovoj biografiji, dok je još teži prestup napravio odbivši, kao odlikovani komesar jedne hercegovačke brigade a sada pukovnik, da preuzme nacionalizovanu vilu u Opatiji. Propratio je to, naravno, prigodnim psovkama na račun onih kojima nisu bile mrske "zaslugama" stečene nekretnine. Šlag na torti bila je "urota" koju su vojni obaveštajci "otkrili" da kuje nepodobni idealista, pa su Dragoljuba na Badnje veče, pet godina posle rata, uhapsili i odveli u vojni istražni zatvor, a zatim u Lepoglavu, Bileću, pa na Goli otok...
Izašao je šest godina kasnije, nekoliko meseci nakon što sam se ja rodila i, iako je dobio mesto kontrolora letenja na Batajnici, život mu je namenio teži, emigrantski put. Veroljubova sudbina bila je mnogo "jednostavnija" - ubijen je iste noći u kojoj su uhapsili njegovog brata, pod nerazjašnjenim okolnostima, a imao je samo čin poručnika avijacije, dvadeset dve godine i devojku koju je voleo. Vojska je tvrdila da se utopio u Dravi, on, koji je bio plivač nad plivačima. Njegovo telo dopremljeno je u limenom sanduku, sahranjen je uz vojne počasti, ali sahrani je prisustvovao samo jedan brat - moj otac, jer Dragoljubu, koji je već bio u pritvoru, nisu dozvolili čak ni da isprati porodičnu mazu i ljubimca na put bez povratka. Tata mi je pokazao poslednje Veroljubovo pismo u kojem moj najmlađi stric ushićeno najavljuje skorašnju ženidbu jer je njegova devojka, Slovenka po imenu Mojca, već nekoliko meseci bila blagoslovena...
Na sirotu Mojcu svi su zaboravili u trenutku tragedije i, kada je moj otac Strahinja, sabravši se posle izvesnog vremena, pošao da je traži, sve je bilo uzalud. Kao da je u zemlju propala...

Uzaludna potraga

I, posle toliko godina odlučila sam da nastavim tamo gde je moj Strajo stao. Sve čime sam u tom trenutku raspolagala bilo je ime i prezime žene kojoj mora da je preko pedeset godina i koja ima kćerku ili sina starijeg od mene šest godina. Zahvaljujući Urošu, sada Majinom mužu, bile su mi dostupne policijske arhive iz tog vremena pa sam uspela donekle da propratim Mojcino kretanje ali i, što je još važnije, da saznam da je rodila sina, Veroljubovog sina, kome je dala očevo ime i prezime, i da je ubrzo potom prebegla u Austriju, verovatno u potrazi za boljim životom.
Na njenoj prvoj austrijskoj adresi u Gracu nisam je pronašla i moja "istraga" je zapela bez nade da ću ikada upoznati brata koji verovatno ne zna da postojim i ne zna da ga tražim...
Maja je bila svesna moje opsednutosti izgubljenim bratom i pokušavala je da mi pomogne. Pošto odlično govori nemački, nikakav problem nije joj bio da ode u Grac i da, pozivajući se na svoje germanske korene, kopa po arhivama policijske prefekture, gde je uspela da sazna da je Veroljub Jokić mlađi dobio iseljeničku vizu za Ameriku pre sedam godina. Dakle, nisam imala čemu više da se nadam.
Maja je u aprilu rodila moje prvo kumče, prelepu devojčicu sa nebeskoplavim očima. Dala sam joj ime Jelena insistirajući da je krstimo i po pravoslavnom i po katoličkom obredu zato što su i Maja i Uroš zahtevali da joj ja budem kuma, a kao pravoslavka, želela sam da to obavimo i u katedrali na Slomškovom trgu i u maloj evangelističkoj crkvi koju su nam, za liturgijske potrebe, iznajmljivali jednom mesečno. Jelena mi je, s obzirom na to da Marko i ja još uvek nismo imali potomstvo, bila velika uteha i zabava.
Maja i ja smo i ranije umele da se spakujemo i odemo na produženi vikend u Beč, Trst, na Bled ili na primorje, jer je naše muževe, večito zauzete i "na raspolaganju" u svojim firmama, bilo teško pridobiti za duže izlete od jednodnevnih. Kada je Jelena napunila pet meseci, Maja je uzela od svog oca ključeve apartmana u Poreču i pošle smo da malo uživamo u septembarskom suncu, kupanju bez gužve, ali i u šetnji rivom.
Iako se bližio kraj letu, apartmansko naselje bilo je popunjeno do poslednjeg mesta. Nismo se mnogo družile s gostima, od kojih je većina bila iz Novog Sada i Beograda, ali mlada Austrijanka, Majina vršnjakinja iz susednog apartmana, nekako se nametnula a da to nismo osetile. Odlično je govorila slovenački jer je njena majka, kako reče, "prava Slovenka, Korošica".
Vedrog duha, uvek spremna na šalu i svakojake aktivnosti, Ingrid je unela dašak svežine u naš ustaljeni red na koji se, inače, nas dve nismo žalile. Ponudila bi se da čuva Jelenu dok Maja i ja divljamo po diskotekama, pa smo tako skovale plan: uvek je jedna od nas ostajala sa mojim kumčetom, a druge dve su bezbrižno mogle da se zabavljaju.
Tih mesec dana prošlo je kao tren. Ingrid je obećala da će nas posećivati i u Mariboru i predložila da se i sledeće godine nađemo na istom mestu i u isto vreme.

Požutela fotografija

I bilo je tako. Vezu smo održavale što telefonom što povremenim susretima u Gracu, gde je Ingrid živela, ili kada bi ona došla kod nas. Prilikom druge posete Ingrid nas je povela u svoju vikendicu, gde je trebalo da se upoznamo s njenom majkom. Fina, sredovečna žena iskreno nam se obradovala zahvaljujući "bajkama" koje joj je kćerka napričala o nama.
U razgovoru je setno spomenula "svoje najlepše posleratne dane provedene u Mariboru". Donela je fotografije da ih zajedno pogledamo i u jednom trenutku gotovo sam se onesvestila kada sam na staroj, požuteloj, reckama obrubljenoj fotografiji ugledala srećno, nasmejano lice mog strica Veroljuba u zagrljaju nepoznate devojke!
- Ko je ovo? - upitala sam u neverici, gotovo sigurna da niko ne može toliko da liči na Veroljuba.
Ingridinoj majci oči se napuniše suzama.
- To je čovek koga sam volela više od života i, da nisam nosila njegovo dete, sigurno bih završila obešena o gredu kada su ga ubili.
- Kako... kako mu je ime? - mucala sam u groznici.
- Veroljub Jokić, poručnik-pilot JNA, iz Sombora. Upoznali smo se kada je došao na službu u Maribor, bilo mi je tada samo osamnaest godina. Kao da me je grom pogodio kada sam pogledala u njegove prelepe zelene oči. Osećanja su bila obostrana i od tog trenutka gotovo se nismo razdvajali. Pošto sam za vreme rata ostala bez roditelja, odrasla sam u sirotištu i odmah sam se, po završenoj srednjoj školi, zaposlila pri vojsci kao administrativni službenik zahvaljujući činjenici da je moj otac poginuo u partizanima. Brinuli su "oni" o svojima, ali su umeli i u crno da ih zaviju... Veroljub je, kada sam mu rekla da sam trudna, bio najrećniji čovek na svetu i samo je maštao o tome da dobije nekoliko slobodnih dana da me odvede svojima, u Vojvodinu. Međutim, u poslednjih mesec dana bio je veoma zabrinut zbog glasina koje su se širile o njegovom starijem bratu Dragoljubu, za koga se po kasarni pričalo da je izdajnik. Tako je jednom prilikom malo više popio i zapretio da će sve koji su na bilo koji način umešani u neverovatne priče o njegovom idolu svojim rukama zadaviti. Nisu mu to oprostili i istoga dana kada smo saznali da će Dragoljub biti uhapšen, mog Veroljuba su ubili. Znala sam da su to učinili, ali ništa nisam smela da kažem na ono licemerno službeno saopštenje da je "poručnik Jokić nastradao nesrećnim slučajem utopivši se u Dravi". Uostalom, šta je radio u Dravi usred zime?! Zato sam, čim sam se malo povratila od šoka, počela da razmišljam o tome kako da pobegnem odavde, da Veroljubovo dete, kada se rodi, odvedem nekud gde neću strepeti za njegov život. Teško je bilo ilegalno preći dobro čuvanu granicu, ali, uz pomoć dobrih ljudi, uspela sam i, sa dvomesečnom bebom u naručju, dokopala sam se Austrije.

Neraskidiva veza

Otvorenih usta slušala sam ispovest žene koja je neraskidivo bila vezana za našu porodicu. Milion pitanja naviralo je u mojoj glavi - od onog najvažnijeg zašto nije potražila mog oca do toga da li Veroljub mlađi zna ko je njegov otac, kao i da ima porodicu kojoj pripada.
Tek kada sam čula završnicu Mojcinog izlaganja u kojoj je ispričala da se posle nekoliko godina udala za Ingridinog oca i da je bila onemogućena da stupi u kontakt s našom porodicom zato što je sva pošta iz inostranstva proveravana i "zaustavljana", a ona, naravno, kao emigrant nije smela da se vrati u Jugoslaviju, jedva sam uspela da izgovorim:
- Veroljub je moj stric. Moje devojačko prezime je Jokić. U poslednje dve godine pokušavam da vas pronađem, a moj tata je dolazio u Maribor nekoliko meseci posle Veroljubove smrti da vas nađe i povede našoj kući.
Nekoliko trenutaka Mojca me je gledala kao da sam duh, a onda me je čvrsto zagrlila prepustivši se osećanjima. Plakale smo zajedno za svim tim izgubljenim godinama.
Iste večeri pozvala je telefonom Veroljuba mlađeg i uzbuđeno mu ispričala da je pronašla jednog člana njegove porodice.
Samo dva meseca kasnije na aerodromu u Gracu nestrpljivo smo cupkali tata i ja u Mojcinom i Ingridinom društvu iščekujući avion iz Pariza kojim je Veroljub trebalo da doleti.
Ne kaže se uzalud: čudni su putevi Gospodnji.
 
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 9 10 12 13 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 05:54:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.147 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.