Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 54
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vesti iz "unutrasnjosti" - Pampers vesti :)  (Pročitano 356086 puta)
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Kako da predupredim šuljeve i šta ako ih ipak dobijem?

Šuljevi – hemoroidi – se često razvijaju tokom trudnoće i porođaja, a rezultat su povečane cirkulacije krvi i povećanog pritiska na krvne sudove u karlici. Postanu još jače izraženi neposredno nakon porođaja, zbog napora i guranja tokom samog akta porođaja, i obično nestanu nekoliko nedelja nakon njega.

Da biste predupredili njihovu pojavu, regulišite stolicu – jedite pravilno, hranu bogatu vlaknima, pijte puno tečnosti, neka vam stolica bude meka da bi se izbegao napor prilikom pražnjenja. Ako ih ipak dobijete, da biste smanjili bol i svrab koji može da prati njihovu pojavu mažite ih  biljnim mastima za tu namenu i obavezno izbegavate začinjenu hranu.
Često imam grčeve u nogama, šta da radim?

Razgovarajte sa lekarom o tome da li je potrebno da uzimate kalcijum i magnezijum, a svakako unosite namirnice bogate ovim mineralima. Tokom dana nosite posebne čarape za trudnice, a kad god možete podignite noge kada sedite. Kada se razvije grč, ispravite nogu i savijte članak, povlačeći nožne prste ka sebi. Nekada pomaže i masaža stopala i listova, nakon što ste ih držali u slanoj vodi.
Krvare mi desni. Da li je to normalno i šta da radim?

Perite zube bar dva puta dnevno, redovno upotrebljavajte konac za čišćenje zuba, a idite kod stomatologa bar jednom u svakom trimestru trudnoće. Na taj način ćete preduprediti ozbiljnije kvarove, a on će odrediti i da li su vam potrebne neke dodatne intervencije i da li je krvarenje desni posledica trudnoće ili je potrebno da i on reaguje.

I ne zaboravite da, ako su vam potrebne neke opravke zuba, nema potrebe da trpite bol – lokalna anestezija za opravku zuba je dozvoljena u trudnoći.
Desi se da mi trnu ruke. Da li je to opasno?

Ako vam se to dešava posle buđenja, vodite računa o položaju tokom spavanja – nemojte ležati na rukama i nemojte ih držati visoko zabačene iznad glave. Kada se probudite, radite male vežbe – otvarajte i zatvarajte dlanove, stiskajući ih u pesnicu, tako će se ruke brže prokrviti. Ako i dalje imate osećaj trnjenja u rukama, konsultujte se sa lekarom o eventualnom započinjanju terapije vitaminom B6, u dozi od 50 mg tri puta dnevno, ali to svakako nemojte raditi na svoju ruku.
Izmenio mi se kvalitet kože - suvlja je i svrbi. Da li je to opasno?

Ne, nije opasno, nekada se tip kože izmeni tokom trudnoće – normalna koža postane suva ili pak dođe do stvaranja bubuljica, masna koža se normalizuje – sve je moguće...Obično se koža vrati na staro nakon trudnoće, kada nestanu i promene u njenoj boji, kao što su mrlje po licu i crna linija na stomaju, hiperpigmentacija pupka i ostale izmene.

Da biste izbegli da se promene u boji kože jako vide, izbegavajte sunčanje, stavljajte visok zaštitini faktor i nosite šešir, a kožu koja se izmenila negujte kako to trenutna situacija nalaže. Ako je postala suvlja, zbog čega hoće i da svrbi, više je hranite, izbegavajte upotrebu sapuna, mažite se i nekoliko puta dnevno...Ako jako svrbi, recite to svom lekaru, jer je možda potrebno da se urade dodatna ispitivanja koja će više reći o stanju organizma, posebno jetre i žučne kese.
Imam problema sa sekretom – više ga ima nego pre trudnoće, ali drugih tegoba nemam – nije pojačanog mirisa i ne svrbi. Da li da ga lečim?

Nešto pojačan sekret je u trudnoći normalna pojava i ako nema drugih simptoma – neprijatnog mirisa, svraba, crvenila i pečenja, nema potrebe za terapijom. Ako vam jako smeta, lekar će vam verovatno uraditi bris na čistoću sekreta ili bakteriološki pregled brisa vagine, pa će se onda videti da li vam je potrebna neka terapija. Nemojte se prati jako duboko – za to nema potrebe nikada, pa ni u trudnoći, samo možete izmeniti vaginalnu floru i napraviti problem.

Ako sekret postane gust i beličast, velike i male usne budu crvene i javi se intenzivno crvenilo i svrab, moguće je da imate gljivice, koje se često javljaju u trudnoći. Njih treba lečiti, i za to se javite vašem lekaru.

Bilo kakav sukrvav sekret ili sveža krv je razlog za momentalno javljanje lekaru!
Šta da radim sa otečenim nogama?

O otocima na naogama morate obavestiti svog lekara, jer to može biti deo mnogo šireg problema koji može da se javi u trudnoći – preeklampsije. U tom slučaju treba tražiti druge simptome – povišen pritisak i belančevine u mokraći. Ako su otoci na nogama izolovani, pa je još i toplo vreme, a vi ste dugo stajali, najverovatnije da neće biti nikakvih problema, ali čak i tada obavestite svog lekara o tome.

Da biste kontrolisali otoke, vodite računa da kad god možete podignete noge, a da ih, kad sedite, držite iznad nivoa poda. Da li ćete za to upotrebiti neku klupicu ili samo nekoliko knjiga koje ste stavili jednu na drugu zavisi samo od vas...Nosite čarape za trudnice koje su posebno ojačane, a obucite ih odmah nakon buđenja, dok noge još nisu krenule da otiču. Nemojte slušati savete onih koji kažu da ne treba da pijete tečnost jer to doprinosi stvaranju otoka – to je potpuno netačno. Ako ne pijete dovoljno vode, opteretićete bubrege i napraviti još više problema – pijte koliko god ste žedni, a kada je toplo vreme, i malo više od toga.

Trudite se da redovno vežbate – najbolje da šetate ili plivate. Izbegavajte slanu hranu, nemojte koristiti mnogo soli ni kada kuvate, a čuvajte se i mešanih začina u kojima ima mnogo soli...Što blaža hrana, barena ili kuvana na pari, što manje prženog i pohovanog...

Nakon porođaja će otoci polako nestajati, kako se vaše telo bude oslobađalo viška nakupljene tečnosti, a vi ćete to možda primetiti kao obilno znojenje i učestalo mokrenje.


Bebac.com
« Poslednja izmena: 02. Mar 2011, 20:36:09 od sandra80 »
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Izgled u trudnoci

Kako da negujem kosu tokom trudnoće i da li smem da se farbam?

Tokom trudnoće kosa manje opada, ali se njen kvalitet može izmeniti. Nekim trudnicama kosa postaje sjajnija i bujnija, dok je drugima teško da je ukrote. Pokušajte da promenite šampon i da koristite blaže preparate. Ono što može da bude opasno u vezi sa negom kose je pranje nad kadom. Trudite se da, ako tako perete kosu savijeni preko ivice kade, ne naprežete leđa i vrat, i da ne pritiskate stomak.

Nakon porođaja kosa uglavnom opada više nego ikad. To je normalno - opada ona kosa koja bi i inače opala tokom trudnoće. Kako to ne bi traumatično podneli, najbolje bi bilo da je nakon porođaja skratite. Nema dokaza da farbanje kose štetno utiče na trudnoću ili bebu.
Da li će mi se kvalitet kože izmeniti tokom trudnoće?

Delovi kože koje su inače tamniji, poput mladeža ili pegica, mogu tokom trudnoće još da potamne, posebno kod tamnokosih i žena sa tamnijom kožom. Često se, čak, javlja i “maska trudnoće” - potamnela koža čela, nosa i brade. To će sve nestati posle trudnoće, ali može još više da se primeti ako se izlažete suncu, tako da bi trebalo da ga što više izbegavate. Ako ste prinuđeni da ipak idete na sunce, obavezno stavite kremu sa visokim zaštitnim faktorom.
Da li mogu izbeći pojavu strija?

Strije, ružičaste brazde koje vremenom postaju sedefaste a koje se javljaju zbog rastezanja kože, pojavljuju se kod nagle promene težine i u trudnoći. Najčešće se pojavljuju na grudima, stomaku i bedrima, ali mogu se primetiti i na butinama i laktovima – gde god se koža rasteže. Kod nekih žena su one veoma vidljive, dok se kod drugih nikad ne pojave. Izbijanje strija možete da izbegnete ili da ga ublažite tako što ćete smanjiti izlaganje suncu ili ga zaobići u potpunosti. Ako ne želite da vam kao uspomena na trudnoću ostanu strije, mažite kožu svakodnevno  neutralnim kremama da bi ona bila meka i elastična. Ipak, nemojte da zaboravite da nema dokaza da će išta od navedenog sprečiti njihovo pojavljivanje.
Da li smem da idem kod zubara u trudnoći?

Tokom trudnoće su problemi sa desnima i zubima česti, a najčešće se javlja gingivitis, upala desni kod koje su desni obično otekle i crvene, a nije retko da lako prokrvare i da budu vrlo osetljive. Ovaj problem može da nastane već oko osme nedelje trudnoće, a maksimalno je izražen u osmom mesecu. Gingivitis je rezultat hormonskih promena u organizmu, posebno dejstva progesterona i estrogena.

Sem toga, izgleda da tokom trudnoće imuni sistem reaguje drugačije na naslage koje se nakupljaju na zubima kao i da postoji izmena nivoa bakterija koje se nalaze u desnima. Trudnica će smanjiti ove tegobe sa desnima ako vodi računa o higijeni usta – treba detaljno da pere zube najmanje dva puta dnevno i da ih čisti koncem za tu namenu, jednom dnevno. Korisno je i ispiranje usne duplje specijalnim, namenskim rastvorima za usta ili toplom slanom vodom.

Vrlo je važno da vodite računa o zdravlju zuba tokom trudnoće. Redovne kontrole nemojte da izbegavate – posetite stomatologa najmanje dva puta u toku trudnoće. Popravke zuba ne treba odlagati za posle trudnoće.  Stomatolog može da vam da lokalnu anesteziju, a ako se radi o nekim većim zahvatima, konsultujte svog ginekologa o potrebi za antibioticima i tretmanu trudnoće u takvom slučaju. Snimanja zuba izbegavajte u prvom trimestru, a ako su neophodna kasnije, treba da zaštitite stomak duplom zaštitnom keceljom.
Da li smem da idem u solarijum?

Većina dermatologa tvrdi da nema «dobrog, sigurnog i zdravog načina» za postizanje tamne boje kože, bilo prirodnim putem, sunčanjem na otvorenom, ili sunčanjem u solarijumu. Izlaganje kože dejstvu ultraljubičastog zračenja dovodi do prevremenog starenja kože i povećava rizik od razvitka raka kože. Nema nekih značajnijih analiza o direktnom uticaju sunčanja u solarijumu na trudnice i njihove bebe, ali imajući u vidu negativne efekte zračenja na kožu majke, možda je najbolje izbegavati ovakva izlaganja tokom trudnoće.
Da li smem da se sunčam u trudnoći?

Sunčanje ni u jednom periodu života, pa ni u trudnoći, više nije preporučljivo, posebno ako se izlažete sunčevim zracima onda kada su najopasniji, od polovine juna do septembra, od 11 do 16 časova. Sem povećanja rizika od raka kože, što nam je svima poznato, u trudnoći izlaganje suncu pojačava boju onim tamnim mrljama koje se i inače javljaju na licu i na trbuhu. Zato, ako planirate neko letovanje, planirajte ga početkom juna ili u septembru i nikako se ne izlažite suncu posle 15 i pre 17 časova. Naravno, napolje izlazite sa adekvatnom UV zaštitom!


Bebac.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Emocije

Da li je normalno što stalno menjam raspoloženja?

Apsolutno! Trudnoća predstavlja jedno potpuno novo stanje ne samo u fizičkom već i u psihičkom smislu. Prvorotke strepe od porođaja jer ne znaju šta ih čeka. Svesni ste da će dete koje očekujete izmeniti sve aspekte vašeg života, od emocija, do odnosa sa partnerom, preko karijere, novih potreba… Sasvim je razumljivo što ste opterećeni brigom oko trudnoće, da li će beba biti dobro, kako će proteći porođaj, kako ćete se, u ekonomskom smislu, snaći u proširenoj porodici, gde smestiti novog člana…Čak i da na vaše raspoloženje ne utiču hormoni – a itekako utiču – nije jednostavno izboriti se sa svim tim brigama…
Kada će promene raspoloženja biti najizraženije?

Najverovatnije da će vam biti najteže u prvom trimestru kad se suočavate sa činjenicom da ste u drugom stanju. Stvari će se polako poboljšavati sve do kraja trudnoće, kada se strahovi ponovo mogu javiti pred sam porođaj. Strah je reakcija na nešto nepoznato, zato se dobro informišite za sve vezano za porođaj (kako ga prepoznati, koliko traje, šta možete da očekujete, šta će se dešavati u porodilištu kad vas prime...).
Opterećena sam trudnoćom i stalno pričam o tome, da li je to normalno?

Normalno je da ste usredsređeni na jedan od najvažnijih događaja u životu. Isto tako je moguće da drugima iz vaše okoline nije baš uvek naročito interesantno da stalno slušaju o tome kako se osećate, čemu se radujete a čega se bojite. Sa onima koje volite i koji vole vas sasvim je u redu da podelite sva svoja osećanja. Najvažnije od svega je da ih delite sa ocem bebe, da bi i on bio uključen u čitav proces i, bar delimično, razumeo zašto se vaša raspoloženja kreću od euforije do suza iIi depresije.
Stalno zaboravljam stvari, ima li to veze sa trudnoćom?

Nema nekih posebnih naučnih dokaza za to, mada se u praksi pokazalo kao čest slučaj. U svakom slučaju, nemojte se zbog toga nervirati - pišite podsetnike i sve će biti u redu.
Imam noćne more i plašim se da sa bebom nešto neće biti u redu. Šta da radim?
Uzmite knjigu umesto da budni ležite i u mraku i tako povećavate svoje strahove.

Ružni snovi i strah da sa bebom nešto neće biti u redu su vrlo česta stvar kod trudnica, i nastaju iz činjenice da sve mame najviše od svega žele da njihove bebe budu savršene. Razgovarajte o tome sa svojim lekarom, koji će vas uveriti da, ako su rezultati testova koje radite tokom trudnoće dobri i ako na UZ pregledu sve deluje normalno, nema potrebe da brinete jer je šansa da sa bebom nešto nije u redu zaista mala.

Isto tako, razgovarajte i sa svojim najbližima, kao i sa prijateljicama koje imaju decu i videćete da je normalno biti zabrinut. Noćne more pokušajte da izbegnete tako što ćete preko dana biti fizički aktivni, pa ćete kad bude vreme za krevet biti umorni i spavati bez snova. Takođe valja izbegavati obilne obroke pre spavanja. Ako i dalje ružno sanjate i budite se uplašeni za bebu, odustanite od spavanje i uzmite knjigu umesto da budni ležite i u mraku i povećavate svoje strahove.
Kako da se borim protiv promena raspoloženja?
Razgovarajte sa onima koji su vam bliski, idite u šetnju, gledajte neki film, čitajte… Radite nešto, da biste odvratili sebi pažnju od briga.
Debela sam i čini mi se da me muž više ne voli i ne želi kao pre!
Istaknite ono što je najlepše na Vama i ponosite se svojim izgledom.

Bojazan da nije više privlačna i da odnos sa mužem više neće biti kao pre je vrlo česta stvar kod trudnih žena. Morate o tome da razgovarati sa mužem. Ipak, prvo treba da se svidite sama sebi da biste mogli da prihvatite da vas i on vidi kao lepu, poželjnu ženu. Dakle, negujte se kao i ranije, oblačite se adekvatno, ali ne i neprivlačno, istaknite ono što je najlepše na vama i ponosite se svojim izgledom. Pričajte sa njim o tome kako izgledate, vodite ljubav kada je to moguće, nemojte ga izbegavati… U ogromnoj većini slučajeva takvi strahovi su neopravdani!

Bebac.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Seks u trudnoci?

Da li se tokom trudnoće menja želja za seksom?
O svojim seksualnim potrebama morate razgovarati sa partnerom.

Tokom trudnoće različiti parovi imaju različite želje za intimnim odnosima, ali nije retkost da žene imaju povećanu želju i još više uživaju u seksu nego što je to bio slučaj pre trudnoće. Uglavnom u prvom trimestru želja za seksom nije naročito izražena, jer su trudnice umorne i iscrpene mukom i povraćanjem. Grudi su osetljive, nekada imaju osećaj težine u donjem delu stomaka, kao ni tokom kasnog trećeg trimestra, kada je beba već jako velika, bol u donjem delu leđa je sve jači i nije uvek jednostavno imati odnos. Ali  tokom drugog i trećeg trimestra moguće da će se, pod uticajem veće cirkulacije do koje dolazi i u genitalnim organima, želja za seksom povećati više nego ranije.

O svojim potrebama za seksom morate razgovarati i sa partnerom, koji nekada može vaš nedostatak interesa smatrati za odbijanje njega lično, a s druge strane nekada može imati strah od odnosa pa vašu pojačanu želju ne razumeti, što vi možete shvatiti kao odbijanje. Razgovarajte o strahovima i željama, o različitim mogućnostima i pozama kao i alternativnim metodama zadovoljavanja, oralnom seksu ili masturbaciji.
Da li odnosi mogu da naškode bebi?

Problemi sa seksom u trudnoći mogu proizilaziti iz straha kako trudnice tako i njenog partnera da odnosima mogu da naškode bebi, da je povrede, da pokrenu prevremeni porođaj ili izazovu krvarenje. Potrebno je mnogo ljubavi i razumevanja među partnerima i razgovora da bi se ovakvi problemi prevazišli, a osnovno je da oboje razumeju da, ako je trudnoća niskog rizika i nema nikakvih problema koji mogu da je komplikuju, seks nije zabranjen u trudnoći, i da predstavlja normalnu aktivnost u kojoj oboje partnera može nesmetano uživati, poštujući ograničenja koja donosi rast stomaka i bebe. Penis ne može da povredi bebu, jer je ona dobro zaštićena matericom i plodovom vodom, a sluz koja se nalazi u grliću sprečava bakterije i spermu da uđu u matericu. Treba izbegavati duboke penetracije koje bole, jer one mogu biti problem i mogu naneti povrede, kao i penetracije stranim predmetima.
Kada treba da izbegavamo odnose?
Ako trudnoća nije rizična, možete voditi ljubav sve do kraja trećeg trimestra.

Seks treba izbegavati ako postoji rizik od prevremenog porođaja, nekompetentan grlić materice ili problemi sa posteljicom kao što su nisko usadjena posteljica ili prethodno krvarenje u trudnoći. Tu se spisak otprilike i završava, i ako Vaša trudnoća ne spada u ovakve visoko rizične, možete voditi ljubav sve do kraja trećeg trimestra.

Tokom orgazma, bilo da je do njega došlo tokom odnosa ili bez njega, može doći do blažih kontrakcija materice i to je normalno, ne treba odmah da se uplašite, ali ako se kontrakcije nastave ili ih prati krvarenje, treba da se javite lekaru i o tome ga obavestite.
Koje su poze tokom trudnoće najprihvatljivije?

Sve što vam oboma prija, dozvoljeno je. Na početku trudnoće još uvek vam ne smeta da vodite ljubav i na klasičan način, da je partner od gore, ali to postaje sve teže kako trudnoća odmiče, kada treba pokušati sa alternativama.

Poza sa ženom od gore

Ova poza uglavnom odgovara oboma tokom cele trudnoće, ali će vam verovatno biti lakše da, u trećem trimestru, klečite iznad partnera, nego da ležite na njemu.

Poza kod koje partner leži na strani

Vaš partner leži na strani, a vi ste na leđima, sa nogama prebačenim preko njega. Ova poza vam omogućava da se gledate, bez pritiska na stomak, a dozvoljava i dobru predigru.

Adaptirana «klasična» poza

U ovoj pozi, partner je od gore, ali ne leži na vama, nego se oslanja na ruke. Ova poza će vam verovatno odgovarati sve dok vam stomak ne bude jako velik.

«Sedeća» poza

Sednete partneru u krilo, okrenuti licem ka njemu. Ova poza je odlična jer pruža dobru penetraciju, ali je verovatno nećete moći primenjivati kada vam stomak bude jako velik.

Penetracija «od nazad»

Kleknete i oslonite se na kolena i laktove, dok vaš partner klekne iza vas i uđe u vas otpozadi. Na ovaj način, nema nikakvog pritiska na vaš stomak, a partner istovremeno može da vam miluje grudi i klitoris.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Posao

Da li smem da radim tokom trudnoće?

Ako je sa trudnoćom sve u redu, nemate nikakve tegobe i dobrog ste opšteg stanja, naravno da možete da radite. Da li ćete nastaviti sa poslom odlučite sami, naravno ako to na prvom mestu stanje trudnoće dozvoljava. Opet, s druge strane teški, fizički poslovi nisu za trudnicu, kao ni oni kod kojih se izlažete opasnim zračenjima ili isparenjima. Važno je i da li ste tokom prethodnih trudnoća imali problema – ako je bilo spontanih pobačaja ili drugih komplikacija, možda je bolje da se u ovoj trudnoći maksimalno odmarate i ne izlažete naporu.
Na poslu često moram da podižem teške stvari, da li smem da nastavim?

Podizanje teških stvari, dugotrajno stajanje i poslovi za koje je potrebno održavanje ravnoteže nisu preporučljivi trudnicama. Ako ste imali pobačaj ili prevremeni porođaj tokom prethodne trudnoće, vi nikako ne biste smeli da radite ovakve poslove. Razgovarajte sa poslodavcem da privremeno, tokom trudnoće, promenite radno mesto kako biste izbegli ono što vam ne odgovara a da ipak ostanete na poslu i doprinesete.
Radim na mestu gde sam izložena raznim isparenjima, da li je to opasno po moju bebu?
Materije koje mogu da naškode bebi u razvoju zovu se teratogeni.

Moglo bi biti, ali to zavisi od vrste isparenja. Potrebno je najpre utvrditi kojim ste materijama izloženi, pa onda o tome obavestiti vašeg lekara. Materije koje mogu da naškode bebi u razvoju zovu se teratogeni. Oni mogu da dovedu do pobačaja, razvoja poremećaja kod bebe ili da dovedu do smrti u materici. Neke materije bebi mogu da naškode čak i preko mleka, kada su majke koje doje izložene visokim dozama u dužem vremenskom periodu. Uticaj teratogena zavisi od njihove vrste, doze i dužine izlaganja, te vremena kada je žena bila njima izložena.
Celo radno vreme provodim ispred kompjutera, da li je to štetno?

Nema podataka da je rad sa kompjuter štetan u trudnoći. Ipak, povremeno  napravite pauzu, prošetajte se, provetrite radno mesto i odmorite se. Ne zbog štetnog uticaja kompjutera, nego da biste se bolje osećali.
Kako da trpim jutarnju mučninu na poslu?
Jedite po malo, i to suvu hranu kao što su štapići i dvopek.

Većina žena ima problem sa jutarnjom mukom tokom prvog trimestra. Ako je to i vaš problem, pokušajte da se nosite sa tim tako da ćete jesti po malo, ali često, suvu hranu kao što su štapića ili dvopek. Pazite da se ne nalazite blizu izvora nekih mirisa i nemojte piti mnogo tečnosti odjednom. Ako ni to ne pomaže i povremeno ipak povraćate, proverite koliko vam treba do kupatila, uvek nosite četkicu i pastu sa sobom, a dobro će doći i vodica za ispiranje usta. Ako često povraćate, o tome morate obavestiti vašeg lekara, jer će vam možda trebati i njegova pomoć.
Kako da dokažem da mogu da radim isto kao i do sad?

To zavisi od vas. Pošto hoćete da vas i dalje gledaju kao i ranije te da se ne ponašaju prema vama kao da ste bolesni i kao da vas treba čuvati, maziti i paziti - tako se i ponašajte. Nemojte se žaliti, ne gnjavite okolo o trudnoći, nemojte gladiti stomak dok izlažete važne izveštaje, ne dajte da vas vide kako sanjarite ili kako čitate ovaj sajt u kancelariji. Ukratko, kad ste na poslu fokusirajte se na rad a kod kuće uživajte u svojoj trudnoći.
Šta da radim da bih se bolje osećala na poslu?

Razmislite o tome šta vama prija. To, naravno, zavisi i od toga kako napreduje trudnoća, ali i od toga kakav posao obavljate. Ako radite u trgovini, češće sedate, podignite noge na kraće vreme, nemojte se penjati na merdevine niti istezati da dohvatite stvari koje su smeštene visoko.

Ne podižite teške stvari i, ako je potrebno, tražite pomoć. Ako radite u kancelariji, zamolite ostale da ne puše ili da puše pored prozora, trudite se da često ustajete od stola i da na kratko prošetate, sedajte tako da su vam leđa prava i poduprta nečim u predelu donjeg dela, podignite stopala kad god nema nikog u blizini, obuvajte se i oblačite udobno…

Bez obzira šta radite, ne zaboravljajte da uredno i zdravo jedete i da pijete dovoljno vode. Smanjite stres na poslu, pokušajte sa uvođenjem dužih rokova, počnite da radite stvari na vreme, izbegavajte konflikte, a ako vidite da ništa ne pomaže, napravite kraći ili duži odmor.
Kada da idem na bolovanje?

O odlasku na bolovanje treba da razgovarate sa lekarom, ali se obično bolovanje savetuje ako postoji neko hronično oboljenje, loš ishod prethodnih trudnoća (pobačaj, smrt bebe u materici, prevremeni porođaj), razvoj visokog pritiska ili šećerne bolesti u trudoći, krvarenje ili kontrakcije. Blizanačka trudnoća je isto jedan od razloga za odlazak na bolovanje, posebno posle 24. nedelje.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Zivotinje

Da li psi i mačke mogu da osete trudnoću?

Da. Iako ne postoje naučni dokazi kako ljubimci mogu da osete trudnoću kod svojih vlasnica, sasvim je moguće da će oni primetiti promenu ponašanja, raspoloženja i stanja svojih „ljudskih prijatelja“. Pas i mačka su majstori u tumačenju jezika tela pa tako lako mogu da primete kad vam pokreti postanu nezgrapni, nespretni i tromi.

Oni mogu da shvate da se „nešto dešava“ ako im se promeni dnevna rutina ako ne idu onoliko puta u šetnju koliko su navikli, ako se preskoče vaša zajednička do sada uobičajena istrčavanja, ako vas sve češće viđaju na kauču i ako vas članovi porodice tretiraju drugačije nego obično. Iako ste trudni i imate ekstra briga, nemojte da zaboravite na svog ljubimca – i njemu i vama će prijati maženje (naučno je dokazano da maženje pseće ili mačije dlake ukmanjuje stres).
Trudna sam već pet meseci i zanima me da li će naš pas morati da se seli kad dođe beba?

Naravno da neće. Vaš pas je član porodice i tako se prema njemu i ponašajte. Uskoro će se vaša porodica uvećati za još jednog člana kome se najverovatnije i on raduje kao i vi (psi osete pozitivne vibracije kod svojih gazda). Najzdraviji rezon je novog člana porodice naviknuti na kuću, na njene običaje, mirise i zvukove.

Majka je beba dok je još bila u materici dočarala i prenela svoja iskustva: bebac je saznao šta majka jede, koju muziku sluša, kad se budi, koji glasovi iz okoline je smiruju a koji uznemiravaju. Ako je tu bio pas koji se oglašavao lavežom i koji je smirivao majku dok ga je mazila, beba se neće „iznenaditi“ kad ga bude upoznala. Naravno, određenih principa se morati držati po pitanju higijene.
Na šta da obratim pažnju ako imam kućnog ljubimca i novorođenče?

- Nikako nemojte dozvoliti ljubimcu da liže bebu po licu! To ne moramo dodatno da objašnjavamo ali ćemo vas podsetite da se setite šta je taj pas (ili mačka) predhodno njušio, lizao ili pak držao u ustima za vreme šetnje. Jasno je da je opasnost op trenosa infekcije na ovaj način velika pogotovo kad u novorođenačkoj dobi kad je imunološki sistem ne spreman na takve izazove.

- Perite obavezno ruke nakon bilo kakvog dodira sa ljubimcem i uvek pre nego što ćete uzeti bebu u ruke. Pre nego počnete da dojite opet operite ruke.

- Ako se pas igrao sa nekom od bebinih igračaka treba ih temeljno oprati vrućom vodom.

- Pas ni mačka nemaju šta da traže u vašoj postelji naročito ne onda kada u njima spavaju trudnice i mala deca.

- Što češće perite ljubimčevu postelju. Za pranje podova najbolje je upotrebljavati samo vruću vodu jer deterdženti nisu dobri ni za životinje, a njihova preterana upotreba nije preporučljiva ni za trudnice ni za novorođenčad. Mlaz vruće vode i dobro ribanje mogu da uklone nečistoću pa time i klice i iz najudaljenijih uglova.

- Redovno pelcujte vaše kuce i mace, ne zaboravite da ih s vremena na vreme očistite od glista.

- Prljave pelene držite podalje od psa jer one mogu biti veoma zanimljive ljubimcu – mogu ih istraživati ili čak pojesti. (To je normalna stvar kod odraslih pasa i ima za cilj održavanje čistoće u svom području ali i zaštita od grabežljivaca koji bi u suprtonom mogli da otkriju  miris mladunčadi kojoj pripada najviša mera zaštite.)
Trudna sam tek par meseci i htela bih da usvojim mače, da li je to u redu?

Bakterija toksoplazmoze se prenosi putem mačijeg izmeta.

Trudnoća nije pravo vreme za usvajanje mačeta jer se na taj način povećava opasnost od zaraze toksoplazmozom. Ova bakterija se prenosi preko mačijeg izmeta. Mače koje još nije naučilo gde treba da obavlja nuždu, ali i ono veliko koje to zna, mogu lako da zaraze trudnicu.

Zaražena trudnica možda neće primetiti da je bolesna ili će uočiti simptome gripa, ali se kod ploda zato bolest može razviti s ozbiljnim posledicama u zavisnosti u kom se trudničkom dobu infekcija desila. Trudnoća se onda može završiti ili pobačajem ili sa teškom bolešću ploda (beba na rođenju može imati vodu u stomaku, plućima, grudnom košu i opštim otokom tela, proširenjem moždanih komora i bolesti očiju). Zato bolje odložite usvajanje mačeta za koju godinu kada vaša beba malo poodrste i kad u njemu bude moglo da nađe pravog drugara za igru.
Živim sa mačkom u stanu već godinama, da li postoji opasnost da me zarazi toksoplazmozom?

Ako imate mačku, bilo bi odlično kada bi pre trudnoće mogli da proverite imate li razvijena antitela protiv toksoplazmoze. Ako ih nemate, mačku dajte na privremeno usvajanje jer se sa toksoplazmozom nije šaliti.
Kako da pripremim svog psa na dolazak prinove?

Vaš pas će verovatno i sam osetiti uzbuđenje dolaskom novog člana, ali ne bi bilo loše da i njega lepo upoznate sa novopridošlicom.

1. Dajte psu da onjuši neki bebin predmet (nošenu benkicu, kapicu, štramplice ili tetra pelenu) kad je on dobro raspoložen bez draženja i nervoze.

2. Dok njuši bebin predmet, pohvalite ga nežnim rečima kako bi razvio pozitivne osećaje povezane sa bebom.

3. Za prvi put neka jedna odrasla osoba drži bebu a druga vezanog psa na kratkom povocu. Pod uslovom da se on dobro ponaša dozvolite mu da onjuši bebu. (Ako osetite bilo kakvu agrsiju kod psa ili ako beba zaplače – prekinite upoznavanje i odložite ga za par dana).

4. Psa treba držati pod kontrolom ali bez ikakve napetosti.

5. Kasnije kada se i pas i beba malo oslobode, povodac više neće biti potreban ali nikad ga nemojte ostavljati nasamo sa bebom.

6. Svaki put kad bebu približite psu, izgovarajte nežnim glasom njegovo ime, pokazjte ga bebi i tumačite njegovo ponašanje.

7. Ako se beba rasplače zbog iznenadnog laveža uzmite ga u naručje i utešite ga uz obrazloženje da je to sasvim normalna stvar i da „kuca tako priča“.
Da li će moj pas biti ljubomoran na novorođenče?


Kućni ljubimac je pre dolaska novorođenčeta u porodicu imao svu pažnju ukućana što će se sigurno promeniti. Obično su ljubimci dobro vaspitani i znaju svoje mesto u porodici, zato ne treba previše da brinete. Da li će se životinja, kad stigne nov centar porodične pažnje, osećati neprilagođena, zapostavljena i nedruželjubiva zavisi od vas i od vašeg ponašanja prema njoj i prema bebi. Ako se porodične navike i običaji koje je i ljubimac delio sa svima ne promene suviše radikalno i ako na odgovarajući način upoznate bebu i životinju – nema razloga za bojazan.

Može se desiti da vaš pas i mačka zapiške krevetić, kolica ili mesto gde beba često boravi. Taj potez ne treba tumačiti kao ljubomoru ili bezobrazluk. Na taj način vaš ljubimac pokazuje svoj strah prema bebi prikrivajući njen miris svojim. Zato ljubimca nemojte grditi zbog tog čina nego mu onemogućite pristup bebinom krevetiću, odeći i prekrivačima. I opet ponavljamo - ne dozvolite da se vaš ljubimac oseća zapostvaljeno zbog novog člana porodice.
Čula sam da kanarinci i ostale sitne pernate životinje mogu trudnicu da zaraze nekim virusima?

Svakodnevno čistite i perite kaveze u kojima žive sitne pernate životinje kao iona mesta na kojima obavljaju nuždu. Na taj način ne samo da ćete sprečiti nastanak i širenje zaraze nego ćete pokazati i brigu i ljubav svojim ljubimcima.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Pre porodjaja

Kako da znam da počinje porođaj?

Početak porođaja označavaju pojavljivanje pravih kontrakcija (trudova) i/ili prskanje vodenjaka.

Pravi trudovi – većina žena se pita da li će između mnogih pokazatelja približavanja porođaja (bolova u leđima, lažnih kontrakcija, pritiska bebine glavice), biti u stanju da prepoznaju one prave kontrakcije koje uvode u porođaj. Sasvim je sigurno da ćete ih prepoznati. One postaju sve jače i sve češće, sve teže možete da ih “predišete”, i ništa što uradite – bilo da legnete, da šetate, da sednete, neće ih zaustaviti! Tada trebate da se javite u porodilište.

Ukoliko stanujete u mestu od koga vam treba više vremena da stignete do porodilišta, krenite na vreme, pa makar i pre vremena, da se ne bi porađali u kolima!  Kontrakcije mogu biti praćene oskudnim krvarenjem pomešanim sa sluzavim sekretom, što je najčešće znak širenja i skraćivanja grlića materice.
Plašim se da će mi vodenjak pući na javnom mestu i da ću se izblamirati!

Kod većine žena do prskanja vodenjaka dolazi paralelno sa pojavom kontrakcija. Tako da će prskanju uvertira biti jaki kontrahovani bolovi u stomaku i krstima što vas nikako neće iznenaditi niti ćete u tom trenutku krenuti u javnost.

Kada vodenjak prsne imate taman vremena da krenete u porodilište jer je porođaj definitivno počeo.
Šta je to sluzni čep?

“Sluzni čep” je jedan od neposrednijih znakova da je porođaj veoma blizu. Kada grlić materice počne da se širi i skraćuje, moguće je da ćete primetiti sluzav iscedak, koji može biti i blago sukrvav, i izgleda kao obilniji sekret. Ako primetite da odilazi sveža krv odmah se javite ginekologu.
Šta da radim kada počnu kontrakcije?
Ne paničite. Vaše telo je stvoreno da to može da izvede.

Evo nekoliko saveta:

Ukoliko je noć i kontrakcije nisu jake pokušajte da spavate. Pojačanje kontrakcija će vas sasvim sigurno probuditi i imaćete vremena da odete do porodilišta. Mirno spavajte i verujte da se do sada niko nije porodio u snu!

Danju možete slobodno šetati, jer će u slučaju da je počeo porođaj šetnja pojačati i produžiti kontrakcije.

Slobodno se istuširajte. To će vam pomoći da se opustite.

Nemojte jesti! U slučaju da porođaj treba završiti carskim rezom, pun želudac može da predstavlja problem zbog mogućnosti povraćanja i aspiriranja želudačnog sadržaja. Možete slobodno piti vode.

Ne paničite. Vaše telo je stvoreno da to može da izvede.
Kada je vreme da krenem u porodilište?

U porodilište krećete kada:

Prsne vodenjak, bez obzira da li je prskanje vodenjaka praćeno pojavom kontrakcija ili ne.

Kontrakcije su regularne, javljaju se na svakih 10 minuta ili kraće i traju minimalno 30 sekundi.

Nekoliko kontrakcija je snažno tako da ne možete da hodate, niti da pričate dok kontrakcija traje.

Naravno, svaka situacija koja odudara od normalnog početka porođaja (krvarenje bilo kog intenziteta, ako ne osećate svoju bebu poslednjih par sati, ako osećate malaksalost, zujanje u ušima, vidite duple slike, imate bol u predelu gornjeg dela stomaka) zahteva da se ODMAH javite u porodilište.


Porodjaj

Šta se dešava sa mojom bebom neposredno nakon njenog rođenja?

Čim se rodi glavica, može se delimično aspirirati sadržaj plodove vode iz nosa i usta. Ako je potrebno, nastavlja se sa aspiracijom nakon rođenja vaše bebe. Nakon rođenja, podvezuje se pupčanik na dva mesta, preseče pupčana vrpca i eventualno uzima krv iz pupčanika za određivanje krvne grupe vaše bebe ili za potrebe nekih dugih testova.

Bebi se obradi pupak, okupa se, prepovije, ukapaju kapi u oči kao prevencija infekcije, i možete je dobiti na prvo upoznavanje. Nakon toga beba se stavlja na grejni sto, gde se odmara do prvog podoja, odnosno vašeg premeštaja na odeljenje za porodilje.
Kada mogu da počnem sa dojenjem?

Ako ste se porodili vaginalnim putem, dojenje možete početi već par sati nakon porođaja. Nemojte se iznenaditi ako vaša beba ne počne da sisa odmah. Možda će samo liznuti bradavicu, više se igrati s njom, nego sisati. Vremenom, prihvatiće bradavicu i početi da sisa. Nemojte se ustručavati da pitate sve što vam nije jasno, kao i da tražite pomoć u prvim podojima. Kod porođaja carskim rezom, mleko dolazi nešto kasnije, te se i prvi podoj pomera.
Kada moja beba dobija oznaku da je moja?

Neposredno nakon prve obrade pupka, dok ste još svi zajedno, babica  vam daje da pročitate tračicu na kojoj je napisano vaše prezime i ime i broj koji će vaša beba dobiti. Nakon vaše potvrde da je prezime i ime dobro napisano, dobijate broj isti kao na tračici, koji ide vama oko ruke, a beba dobija takođe isti broj oko vrata. Time je završeno obeležavanje novorođenčeta.
Koliko često se žene porode pre nego što stignu u porodilište?

Manje od 1 procenat žena se porode kod kuće ili na putu do porodilišta. Naročito ako rađaju prvo dete. Malo je verovatno da nećete prepoznati kontrakcije koje postaju sve jače i pauze koje postaju sve kraće, mada se i to može desiti. Ako nakon blagih kontrakcija koje su trajale relativno dugo počnete osećati nagon ka napinjanju, postoji mogućnost da je porođaj veoma blizu.

Ukoliko ste imali prethodni porođaj koji je bio veoma brz, treba da obratite posebnu pažnju na kontrakcije i da se na vreme javite u porodilište. Ako ipak porođaj krene kod kuće:

- Nazovite odmah Hitnu pomoć, recite da je porođaj počeo i da ne možete stići do porodilišta.

- Neka neko bude pored vas (suprug, partner, prijatelj...)

- Pozovite ginekologa, bilo da je to vaš lekar ili dežurni lekar u porodilištu, koji će biti na liniji, da vas usmerava i pomaže.

- Pazite da vrata nisu zaključana, inače nema pomoći.

- Pripremite dosta peškira, čistih čaršava, i ukoliko osetite potrebu da napinjete, probajte da iskoristite znanje iz školice za trudnice i da predišete bol.

- Naravno, skinite pantalone i gaćice!
Šta ako se beba rodi pre nego što stigne pomoć?

- Pokušajte da pazite na vašu bebu dok se napinjete.

- Kada se rodi glava, ukoliko je pupčanik omotan oko vrata i zategnut je, neka neko oslobodi deo pupčanika tako da sklizne preko ramena da bi beba mogla da se rodi.

- Kada je beba izašla u potpunosti, obrišite je, i možete je staviti na vaš stomak da se greje. Preko bebe prebacite pokrivač.

- NEMOJTE VUĆI PUPČANU VRPCU NITI JE PRESECATI. Neka posteljica izađe spontano, a presecanje pupčanika ostavite ekipi Hitne pomoći!

- Možete osloboditi nosić ostataka plodove vode povlačenjem dva prsta niz strane nosića prema dole.

- Ako beba ne zaplače odmah, možete je protrljati po leđima ili masirati stopala.

- Dok čekate Hitnu pomoć, možete probati da date bebi da sisa. Ako posteljica još nije izašla, pazite da se ne zategne pupčanik, jer može pući!

Šta je to stimulacija u porođaju?

U određenim situacijama trudnica ima kontrakcije, mada one nisu dovoljno jake da bi dovele do otvaranja grlića i spuštanja deteta. Nakon utvrđivanja šeme pojavljivanja kontrakcija, određivanja koliko ste se otvorili, i procene kondicije ploda na osnovu srčanih tonova ploda, ginekolog može doneti odluku da vam da lek koji će pojačati kontrakcije. U tu svrhu daje se Sintocinon, sintetički napravljen hormon oksitocin, koji se daje u vidu intravenske infuzije, uz pažljivu kontrolu brzine davanja, da ne bi došlo do pojave prejakih ili predugih kontrakcija koje mogu ugroziti vašu bebu. Sve vreme se prati stanje deteta putem kardiotokografije, snimanja srčanih tonova ploda i jačine i trajanja materičnih kontrakcija.
Da li postoji rizik prilikom primene Sintocinona?

Najčešći problem kod primene Sintocinona je hiperstimulisana materica (hipertonus materice), koja se dešava ako je doza Sintocinona previsoka i može izazvati promene u srčanom ritmu ploda. Sintocinon se zato daje intravenskom infuzijom, da bi, ako se primete bilo kakvi znaci hipertonusa, mogao odmah da se zaustavi. On se brzo raspada, te zaustavljanje infuzije najčešće rešava problem.
Zašto se rađaju velike bebe?

Velike bebe, ili bebe preko 4500 g, rađaju se iz većeg broja razloga. Najčešći faktori su genetika i poremećaj u metabolizmu šećera, odnosno gestacioni ili pravi dijabetes. Neki od ostalih faktora su gojaznost, preterani dobitak na telesnoj težini u toku trudnoće, prenesena trudnoća, čak i pol deteta (muška deca su češće veća od ženske dece).
Kako ću se poroditi ako nosim veliko dete?

Ako je beba u vašem stomaku merena ultrazvukom na preko 4500g, verovatnoća da ćete se teže poroditi raste. Takođe su češće povrede kao rascepi međice, oštećenje trtične kosti, ili veći gubitak krvi.

Vaša beba može i da zaglavi ramena, što je prilično ozbiljna komplikacija i potrebna je veština i snaga da se oslobodi. Naravno u takvoj situaciji veća je verovatnoća da dođe do oštećenja ramena ili ključne kosti deteta.

Ukoliko vaš ginekolog izmeri ultrazvukom bebu veću od 4500g, verovatnije je da ćete se poroditi carskim rezom. Veoma je, međutim, teško odrediti tačnu težinu ploda u materici, naročito kada je plod velik, te je i procena da li uraditi vaginalni porođaj ili carski rez ostavljena lekaru koji vodi porođaj.


Posle porodjaja

Šta da očekujem nakon normalnog porođaja?

Kada se porodite, osećaćete se čudno, s obzirom da nema više lopte u stomaku. Gubitak na težini izazvan izlaskom bebe, posteljice, plodove vode već je značajan, a kada tome dodamo i gubitak nakupljene tečnosti tokom trudnoće pojačanim mokrenjem i znojenjem teško je odjednom se privići na to.

Vaša materica se skuplja neposredno nakon porođaja, sa svoje veličine koja je pred porođaj bila 25 puta veća, na veličinu pre trudnoće. To je proces koji traje prvih mesec dana, u prvih dve nedelje materica je na polovini prethodne veličine, a do kraja četvrte nedelje se vraća na veličinu pre trudnoće. Svaki put kada dojite bebu, osetićete da se materica kontrahuje, zbog refleksa izazvanog lučenjem oksitocina koji istovremeno izaziva grčenje mišića mlečnih kanala i mišića materice.

Izlaskom bebe, unutrašnji organi (želudac, tanko i debelo crevo, bešika) se vraćaju na svoje mesto i može se desiti u prvih par dana da ne možete kontrolisati gasove ili stolicu.

Najintenzivniji uticaj na vaš organizam nakon porođaja ima nagli pad estrogena (nivo estrogena pada za 90% u odnosu na period pre porođaja). Primetićete da vam u prvih par meseci jače opada kosa, grudi postaju tvrđe i osetljive, uz pojavu kolostruma, prvog mleka izrazito bogatog proteinima i mastima, možete osetiti emocionalne uspone i padove (simptomi poznati kao »baby blues«), mada to stanje treba da se smiri nakon par nedelja. Ukoliko simptomi i dalje traju, javite se lekaru, jer može doći do pojave postpartalne depresije.
Da li sam posle porođaja smeštena zajedno sa svojom bebom?

Ukoliko se porodite vaginalno, prvih dva sata nakon porođaja provodite u porođajnoj sali, u okviru IV porođajnog doba. Ako na porođaju nije bilo komplikacija vaša beba je blizu vas. Ona se sada nalazi na grejnom stolu i vi, ako je vidite, možete posmatrati njene prve reakcije na svet oko sebe. Nakon toga, prelazite na porođajno odeljenje, gde ste smešteni sa svojom bebom i gde svoju bebu prvi put dojite.

Ako je porođaj bio teži po bebu, ili je završen vakum ekstrakcijom, pedijatar koji je prisustvovao porođaju može vašu bebu da prebaci na odeljenje za neonatologiju, gde će joj u prvo vreme biti omogućen intenzivniji nadzor, ili na odljenje intenzivne nege ukoliko to stanje vaše bebe zahteva.

Kod žena porođenih carskim rezom, deca se smeštaju na odeljenje za novorođenčad, s obzirom da majke u prvih par dana nakon carskog reza nisu dovoljno pokretne da bi mogle da se brinu o svom detetu.
Da li smem da jedem nakon porođaja?

Nakon vaginalnog porođaja, smete da jedete kada vas smeste na odeljenje, mada se u prvih par sati preporučuje nadoknada tečnosti. Možete piti vodu, prirodne sokove, uglavnom negazirana pića. Ukoliko ste jako gladni, ili je od poslednjeg obroka prošlo puno sati, možete pojesti keks ili voćni jogurt.
Da li smem da nosim pojas oko trbuha posle porođaja?

Nošenje pojasa posle porođaja se preporučuje čak i nakon carskog reza, jer on treba da potpomogne vaše trbušne mišiće koji su tokom trudnoće bili izuzetno rastegnuti. Pojas nosite kada ustajete, nema potrebe da se drži dok ležite ili dojite.
Kada da se javim na kontrolni pregled nakon porođaja?

Ukoliko nema tegoba, prvi pregled nakon porođaja je posle 6 nedelja. Na tom pregledu treba da se ustanovi vaše opšte stanje, meri se težina i krvi pritisak, uradi se pregled perineuma, vagine,  grlića i materice da bi se utvrdio stepen povratka u normalno stanje, te eventualno ultrazvučni pregled da se proveri šupljina materice.

Vašem lekaru reći ćete svoje nedoumice i postaviti pitanja vezana za teme koje vas zanimaju, a vaš lekar će vam reći da li je vreme da ponovo imate odnose sa partnerom.
Kada ću dobiti prvu menstruaciju nakon porođaja?

Dok dojite, nivo hormona koji reguliše lučenje mleka (prolaktina) je visok. Prolaktin se ponaša kao zaustavljajući faktor za hormone koji regulišu menstrualni ciklus, folikulostimulirajući hormon (>FSH) i luteinizirajući hormon (LH), tako da ne dozvoljava pojavu menstruacije. Kako mleko počne usahnjivati, FSH i LH počinju svoj ciklus i vi dobijate menstruaciju. Prve menstruacije mogu da budu neuredne, zbog još nedovoljno usopostavljene ravnoteže, no to se brzo reguliše. To što nemate menstruaciju, ne znači da ne možete ostati trudni. Obaveno koristite kontracepciju u periodu dojenja u dogovoru sa vašim lekarom.
Da li će moja vagina ostati razvučena i istegnuta posle porođaja?

Da li će se vagina posle porođaja vratiti u originalnu veličinu i čvrstinu zavisi od više faktora: veličine bebe koju ste rodili, broja porođaja, kao i da li radite Kegelove vežbe redovno. Na veličinu bebe ne možete uticati, broj porođaja je zajednička odluka, ali Kegelovim vežbama možete pomoći mišićima karličnog dna da se verate u svoj normalni tonus i time vratite elastičnost i čvrstinu vaginalnim zidovima.

Kegelove vežbe se izvode tako što je potrebno izazvati kontrakciju mišića karličnog dna (kao da hoćete da prekinete mlaz mokraće) i održati je u trajanju od 5-8 sekundi. Nakon 10-tak sekundi pauze, ponoviti kontrakciju. Ovo izvesti u seriji od 5-10 kontrakcija, nekoliko puta u toku dana. Počnite polako, pa kako osetite da mišići postaju čvršći, pojačajte i dužinu kontrakcije i broj vežbi.
Da li mogu da koristim tampone posle porođaja?

Ne, bar 6 nedelja posle porođaja. Vaša materica posle porođaja predstavlja mesto gde se do vraćanja na svoju veličinu i karakteristike pre trudnoće može najlakše dogoditi prodor moikroorganizama i izazivanje infekcije. Dokle god traju lohije i postoji iscedak iz materice, nemojte koristiti tampone. A i šta će vam?
Cipele su mi male od kada sam se porodila, da li su mi to porasla stopala?

Stopala vam nisu bukvalno porasla, mada je sasvim moguće da su cipele koje ste nosili pre trudnoće male. Delom je to zbog viška kilograma u trudnoći, delom zbog otoka i zadržavanja tečnosti u trudnoći, a delom pod uticajem hormona relaksina, koji omogućava razmekšanje ligamenata karlice i lakše spuštanje bebe u karlični kanal i samim tim i porođaj.

Sve se ovo povlači za par meseci nakon porođaja, tako da je kupovina novih cipela više uživanje nego potreba.
Kada mogu da se okupam u kadi posle porođaja?

Posle vaginalnog porođaja možete se kupati već sutradan, ukoliko niste imali epiziotomiju. Sa epiziotomijom treba sačekati nedelju dana da bi rana bar delimično zarasla.
Kada mogu da krenem na posao posle porođaja?

Ne treba počinjati sa poslom pre isteka 6 nedelja od porođaja. Naravno i nakon toga vraćanje na posao zavisi od vrste posla, njegove fizičke zahtevnosti, radnih sati. Uzmite u obzir da beba oduzima dosta vremena i snage. Nedostatak sna ili zamor mogu vas omesti u adekvatnom obavljanju posla, pa možete napraviti suprotan učinak ako se vratite na posao pre vremena.

Ukoliko na poslu imate razumljivog šefa, koji će vam dati pauzu kada to treba, ili dozvoliti da dojite na poslu, možete razmatrati odlazak na posao već posle šest nedelja od porođaja.


Preuzeto sa :Bebac.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
[size=12 Razvoj bebe od I do XL nedelje trudnoćept][/size]

Razvoj bebe do VI nedelje trudnoće

Tokom prve dve nedelje menstrualnog ciklusa, telo vam se priprema da ovulira - hormoni stimulišu jajnike da naprave i oslobode jajnu ćeliju iz jajnika u jajovod i istovremeno signaliziraju unutrašnjosti vaše materice, endometrijumu, da se zadeblja, i tako se pripremi za oplođenu jajnu ćeliju. Oslobađanje jajne ćelije - ovulacija, događa se najčešće oko dve nedelje nakon PRVOG dana menstrualnog ciklusa, ali to zavisi od dužine ciklusa, tako da ovulacija nije uvek četrnaestog dana ciklusa.
Kada dođe do ovulacije, jajna ćelija počinje da putuje niz jajovod, gde se obično i oplodi. Kada dođe do oplodnje jajne ćelije (fertilizacije), jajna ćelija nastavlja svoj put ka materici, gde će se ugnezditi u njenoj unutrašnjosti (implantacija). Tokom puta kroz jajovod jajna ćelija počinje da se deli i kada stigne do materice, već ima oko 100 ćelija, a unutrašnjost joj je ispunjena tečnošću i zove se blastocista.
Blastocista ima dva sloja ćelija - unutrašnji i spoljašnji. Od spoljašnjeg će postati posteljica, a od unutrašnjeg beba. Prečnik blastociste je 0.1-0.2 mm. Istovremeno se žumančana kesa, koja će biti bebi izvor hrane sve dok se ne formira posteljica koja će potom preuzeti tu funkciju. Ako se iz jajnika oslobode dve jajne ćelije i oplode sa dva odvojena spermatozoida, stvoreni su dizigotni ili dvojajčani blizanci, koji imaju različit genetski materijal. Oni mogu biti istog ili različitog pola, mogu ličiti, ali i ne moraju. Ako se jedna jajna ćelija oplodi, a tek kasnije podeli na dva dela, dolazi do stvaranja identičnih JEDNOJAJČANIH, MONOZIGOTNIH blizanaca. Ako se podeli na tri dela, stvaraju se trojke, itd…Identični blizanci imaju isti genetski materijal tako da su istog pola i lice. Samo jedna trećina blizanaca su identični, tj monozigotni. Od oplodnje do 12. nedelje trudnoće plod se naziva "embrion". Embrion se nalazi u materici, a ćelije koje se nalaze sa spoljne strane razvijaju izraštaje poput pipaka da bi se povezale sa krvlju koju treba da obezbedi majka. Unutrašnji sloj ćelija obrazuje prvo dva a posle tri sloja, a iz svakog od njih diferencira se drugi organski sistem - iz jednog se razvije mozak i centralni nervni sistem, koža, oči i uši, iz drugog pluća,
želudac i creva, a iz trećeg srce, krv, mišici i kosti. Oko pete nedelje na delu embriona od koga će postati leđa, formira se neuralna cev, iz koje će nastati mozak i kičmena moždina.
V NEDELJA



Razvoj bebe od VI nedelje trudnoće

VI NEDELJA

-formira se bebina glava glava i mozak u njoj. Mogu da se vide otkucaji srca! Na glavi se naziru rupice iz kojih će se razviti uši, kao i zadebljanja, koja ce jednom biti oči. Beba ima telo, osnovu mozga i četiri pupoljka od kojih ce nastati ruke i noge. Formiraju se usta i vilica. Veličina bebe je sada oko 6 mm.

VII NEDELJA
- Srce bebe podeljeno je na levu i desnu komoru, mogu se videti pupljci nogu i ruku sa mestima gde će biti prstići. Razvili su se primarni vazdušni putevi. Glavica je mnogo veća od tela. Razvijaju se očna sočiva, nozdrve, gušterača I bronhije. Beba je sada oko 8-10 mm - veličine zrna graška!

VIII NEDELJA
- Vaša beba se menja iz dana u dan! Polako se formira lice, oči se sad bolje vide i postoje usta. Nazire se i vrh nosa. Najvažniji organi su već formirani - srce, mozak, pluća, bubrezi, jetra i creva. Počinju da se granaju bronhije. Srce bebe se čuje na ultrazvuku i kuca mnogo brže od vašeg, oko 160 otkucaja/min. Formirane su oči i uši, a beba može da otvara usta. Noge i ruke se miču i izdužuju, a beba dobija laktove. Na UZ se mogu videti mali pokreti glave i tela. Počinju da se obrazuju creva. Dužina bebe je oko 25 mm.



IX NEDELJA
-U ovoj nedelji može se videti spoljašnje uvo vaše bebe. Počinju da se formiraju kosti i hrkavice, ruke i noge rastu brzo i razvijaju se i prsti na nogama i rukama. Šake i prsti na rukama se vide bolje od stopala i prstiju na nogama. Creva počinju da izlaze iz pupčanika i sele se u stomak, jer telo raste i sad ima više mesta. Beba se pokreće mnogo jasnije. Beba je od temena do kraja kičme (guze) dugačka oko 30 mm, a teška oko 3 gr.

X NEDELJA
-Da možete sad izbliza da vidite svoju bebu, bili biste iznenadjeni koliko liči na pravog čoveka! Razvijeni su prsti na rukama i nogama, kao i većina velikih zglobova - laktovi, rame, koleno, zglobovi na rukama i nogama. Beba pliva unutar materice, a kada mama i tata to vide na ultrazvuku, ne mogu da shvate da im se beba pokreće, a da majka još ne oseća pokrete. To je normalno, jer pokreti moraju biti dovoljno jaki, a dete dovoljno veliko da bi ih majka mogla osetiti. Dužina bebe je oko 35 mm, a težina 5 gr.

XI NEDELJA
- Ove nedelje se polako završava razvoj svih glavnih organa i polako se možete opustiti - prolazi period u kome je dete jako osetljivo i u kome može da dođe do razvoja teških anomalija. Vaša beba ulazi u period brzih promena i za nekoliko nedelja će joj se dužina udvostručiti!
Formiraju se jajnici i testisi, a razvijaju se i spoljni polni organi, ali je čak i na veoma dobrim ultrazvučnim aparatima teško sa sigurnošću reći da li je beba devojčica ili dečak. Glava je još uvek nesrazmerno velika - otprilike čini jednu polovinu tela. Kapci su zatvoreni, a ove ili sledeće nedelje počinje da cirkuliše krv izmedju bebe i materice i posteljica počinje da vrši svoju funkciju ishrane putem majčine krvi. Dužina bebe od temena do kraja kičme (guze) je oko 55 mm, a težina 10 g.

XII NEDELJA
-Od ove nedelje vaša beba se zove fetus. Sa 12 nedelja beba je potpuno formirana, ima sve organe, mišiće, udove i kosti - od sada do rođenja samo raste i sazreva. Glava postaje okrugla. Vidi se i kičma, ručice i nožice, prsti na nogama i rukama su potpuno razdvojeni. Ima lep profil i skače na sve strane! Na prstima ruku i nogu počinje razvoj noktiju. Počinje da se nakuplja plodova voda pošto bebini bubrezi počinju da stvaraju i izlučuju mokraću. Mišići u zidu creva počinju da vežbaju pokrete peristaltike - crevne pokrete koji služe za varenje hrane. hipofiza počinje da stvara hormone. Dužina bebe od temena do kraja kičme (guze) je oko 65 mm, a težina 18 g

XIII NEDELJA
-Lice sve više liči na pravo lice jer se oči približavaju, a uši se pomeraju na uobičajena mesta. Glava polako počinje da usporava svoj rast, a telo brže raste, pa ona ne deluje jako velika u odnosu na telo - kada se beba rodi trebalo bi da bude oko 1/4 dužine celog tela. Creva se povlače još dublje u telo, jetra pocinje da luči žuć a pankreas da proizvodi insulin. Dužina bebe od temena do kraja kičme (guze) je 75
mm, težina 30 gr

XIV NEDELJA
 - Beba je mnogo elastičnija i može da pomera glavu, usta, ruke, zglobove, noge i stopala, čak i prste na nogama. Vrat je duži i jači, i do pre nekoliko nedelja, bebina brada je morala da se naslanja direktno na grudni koš, a sada više ne mora. Otkucaji srca se sve jasnije čuju na UZ i dvostruko su brži nego kod odraslih, oko 160/min. Oči se i dalje razvijaju i pomeraju a uši su sve bliže svojoj konačnoj destinaciji. Sve više ima i plodove vode, koja se svaka tri sata iznova stvara. Poznato je da se plodova voda delom sastoji i od mokraće bebe, ali tačan sastav još uvek nije sasvim poznat. Beba pliva u plodovoj vodi, čime se amortizuju svi pokreti majke, a ona i ispunjava disajne puteve bebe pre rođenja. Posteljica postaje sve važnija, kako za ishranu deteta, tako i kao prepreka nekim infekcijama. Još uvek se razvijaju spoljni polni organi, ali se sada već lakše može videti pol bebe. Dužina bebe od temena do karlice je 80 - 85 mm, težina 60 gr.



  
XI NEDELJA
- Ove nedelje se polako završava razvoj svih glavnih organa i polako se možete opustiti - prolazi period u kome je dete jako osetljivo i u kome može da dođe do razvoja teških anomalija. Vaša beba ulazi u period brzih promena i za nekoliko nedelja će joj se dužina udvostručiti!
Formiraju se jajnici i testisi, a razvijaju se i spoljni polni organi, ali je čak i na veoma dobrim ultrazvučnim aparatima teško sa sigurnošću reći da li je beba devojčica ili dečak. Glava je još uvek nesrazmerno velika - otprilike čini jednu polovinu tela. Kapci su zatvoreni, a ove ili sledeće nedelje počinje da cirkuliše krv izmedju bebe i materice i posteljica počinje da vrši svoju funkciju ishrane putem majčine krvi. Dužina bebe od temena do kraja kičme (guze) je oko 55 mm, a težina 10 g.

XII NEDELJA
-Od ove nedelje vaša beba se zove fetus. Sa 12 nedelja beba je potpuno formirana, ima sve organe, mišiće, udove i kosti - od sada do rođenja samo raste i sazreva. Glava postaje okrugla. Vidi se i kičma, ručice i nožice, prsti na nogama i rukama su potpuno razdvojeni. Ima lep profil i skače na sve strane! Na prstima ruku i nogu počinje razvoj noktiju. Počinje da se nakuplja plodova voda pošto bebini bubrezi počinju da stvaraju i izlučuju mokraću. Mišići u zidu creva počinju da vežbaju pokrete peristaltike - crevne pokrete koji služe za varenje hrane. hipofiza počinje da stvara hormone. Dužina bebe od temena do kraja kičme (guze) je oko 65 mm, a težina 18 g

XIII NEDELJA
-Lice sve više liči na pravo lice jer se oči približavaju, a uši se pomeraju na uobičajena mesta. Glava polako počinje da usporava svoj rast, a telo brže raste, pa ona ne deluje jako velika u odnosu na telo - kada se beba rodi trebalo bi da bude oko 1/4 dužine celog tela. Creva se povlače još dublje u telo, jetra pocinje da luči žuć a pankreas da proizvodi insulin. Dužina bebe od temena do kraja kičme (guze) je 75
mm, težina 30 gr

XIV NEDELJA -
 Beba je mnogo elastičnija i može da pomera glavu, usta, ruke, zglobove, noge i stopala, čak i prste na nogama. Vrat je duži i jači, i do pre nekoliko nedelja, bebina brada je morala da se naslanja direktno na grudni koš, a sada više ne mora. Otkucaji srca se sve jasnije čuju na UZ i dvostruko su brži nego kod odraslih, oko 160/min. Oči se i dalje razvijaju i pomeraju a uši su sve bliže svojoj konačnoj destinaciji. Sve više ima i plodove vode, koja se svaka tri sata iznova stvara. Poznato je da se plodova voda delom sastoji i od mokraće bebe, ali tačan sastav još uvek nije sasvim poznat. Beba pliva u plodovoj vodi, čime se amortizuju svi pokreti majke, a ona i ispunjava disajne puteve bebe pre rođenja. Posteljica postaje sve važnija, kako za ishranu deteta, tako i kao prepreka nekim infekcijama. Još uvek se razvijaju spoljni polni organi, ali se sada već lakše može videti pol bebe. Dužina bebe od temena do karlice je 80 - 85 mm, težina 60 gr.


XV NEDELJA
- Kosti bebe svakim danom postaju sve čvršće - ne zaboravite da svaki dan unosite dovoljno kalcijuma (mleko, mlečni proizvodi). Lice počinje da liči na čovečje, polako rastu obrve i trepavice. Koža je tanka i prozirna. Po koži se javljaju fine, tanke dlake - lanugo malje, koje će od sada rasti po koži bebe. Dete sada zaista liči na čoveka, noge su mu duže od ruku, a kosti svakim danom postaju čvršće. Dužina bebe od temena do karlice je 10-12 cm, težina oko 80-100 gr.


XVI NEDELJA
- Oči su sada tamo gde će i ostati i razvijaju se reflksi poput treptanja. Počinju se razvijati pluća - period od sada do sredine petog meseca je najvažniji period za razvoj pluća. Noge su sada duže nego ruke i beba često pomiče i noge i ruke, a pošto ima dosta plodove vode, dete može da se slobodno pokreće a da ga vi još uvek ne osetite. Beba mokri u amnionsku tečnost svakih 40-45 minuta. Formiraju su linije na koži prstiju, pa će dete imati svoje otiske. Na nervima se stvara "mijelin", koji ubrzava prenose impulsa kroz nervni sistem. Cirkulacija bebe postaje funkcionalna - pupčana vrpca raste I zadebljava se. Dužina bebe je 14-16 cm, težina oko 90 gr.

XVII NEDELJA
- Razvijaju se uši, dete postaje osetljivije na zvuk, i čuje vaše srce. Oči su sada upravljene sasvim napred. Ako je beba dečak, počinje da mu se razvija prostata. Kosti nastavljaju osifikaciju, dalje se razvijaju jagodice na prstima. Koža fetusa je prozirna - jako je malo potkožnog masnog tkiva. Dužina bebe je 21 cm, težina 140 gr

XVIII NEDELJA
- Beba počinje da dobija masno tkivo ispod kože, koje će do momenta rođenja činiti oko 3/4 ukupne težine deteta. Beba i posteljica su otprilik iste veličine. Posteljica od sada raste u prečniku, ali ne i u debljini. Na ultrazvuku se vidi da beba sisa, guta i trepće, trepavicama koje su tek počele da rastu. Počinju da se stvaraju obrve.
Kod ženskih beba formira se materica. Dužina bebe je oko 20 cm, težina oko 200 gr


XIX NEDELJA
- Ranije se beba merila od temena do trtice, a sada se već meri od glave pa do pete. Rast u dužinu se malo usporava, ali na težini i dalje dobija ubrzanim tempom. Organi i dalje sazrevaju. Ako nosite devojčicu, u njenim jajnicima sada se nalaze primitivne jajne ćelije. Mlečni zubi su razvijeni, a sada počinju da se formiraju i stalni, iza njih. Zajedno sa lanugo maljama, na bebinoj koži pravi se i "verniks kazeoza", bela sirasta smesa koja štiti kožu vaše bebe - zamislite kako bi vaša koža izgledala kad biste proveli u vodi devet meseci! Beba može da čuje jake zvuke iz spoljašnje sredine i ponekad je možete osetiti kad se "iznenadi" na takve zvukove. Dužina bebe je oko 23 cm, težina oko 230 gr.


XX NEDELJA
- Sada smo na pola trudnoće i beba sada provede otprilike isto vremena u spavanju i u budnom stanju kao što će i kada se bude rodila. U ovom periodu počinje izuzetno brz razvoj mozga, koji će trajati do pete godina života deteta. Počinje da se pomalja kosa na glavi. Beba se stalno pomiče - to što vi toga niste svesni sve vreme ne znači da ona miruje. Ako želite da je osetite, primirite se i koncentrišite - još uvek to nisu jaki pokreti, i nisu suviše česti. Ako blago pritisnete stomak, videćete da će i to izazvati bebine pokrete. Verniks kazeoza prijanja čvrsto za nabore na bebinoj koži i za lanugo malje, koje sada prekrivaju celo telo a koncentrisane su oko glave, vrata i na licu. Verniks pokriva bebu od glave do pete i verovatno će nestati kompletno do rođenja, naročito ako beba bude rođena na vreme. Ako se rodi pre vremena, biće ga još po telu. Dužina bebe je oko 25 cm, a težina oko 280-300 gr



XXI NEDELJA
- Faza "brzog rasta" se malo usporava, srce jača i noge dobijaju proporcije kakve će imati nakon rodjenja. Sluh je sve bolje razvijen, pa dete može da čuje i zvukove iz spoljne sredine. Ako se jako pomera i to vam smeta, blago joj pričajte i nežno držite stomak. Dužina bebe je oko 28 cm, a težina oko 370 gr

XXII NEDELJA
-Koža počinje da bude deblja. Beba je "vitka", ali odlično razvijena. Kapci i obrve su formirani, a mozak počinje da se ubrzano razvija. Kosti bebe su sada već čvrste, a ubrzano mu sazrevaju i nervne ćelije. Očvršćuju kosti uha - čekić, uzengije i nakovanj i zato sad beba bolje čuje. Dužina bebe je oko 30 cm, a težina oko 420 gr

XXIII NEDELJA
- Telo postaje proprorcionalno sa glavicom. Koža je nežno ružičasta i još uvek providna. Ako imate devojčicu, u njenim jajnicima se vec stvaraju jajne ćelije, a kod dečaka su skrotumi dobro razvijeni. Počinje da se stvara mekonijum, bebina prva stolica.Ako se beba sada rodi, ukoliko preživi, za šta nema velike šanse, ali u zemljama sa visokim nivoom novorođenačke nege i to je moguće, boraviće još dugo u specijalnim jedinicama za intezivnu negu, uz veliki rizik od mnogobrojnih posledica. Dužina bebe je oko 31 cm, a težina 480-500 gr.


XXIV NEDELJA
- Bebino telo se polako popunjava. Sada bebu već veoma dobro osećate i znate da prepoznate kada je budna a kad spava - sama uspostavlja neki svoj ritam ponašanja. Usta i usne postaju osetljivije, oči reaguju na jak izvor svetlosti ako se uperi u stomak, a počinju da se otvaraju nozdrve. Poboljšavaju se refleksi. Dužina bebe je 30-32 cm, a težina oko 550-600 gr


XXV NEDELJA
- Jeste li već osetili kako vam dete štuca? Štucanje je u stvari reakcija na to što, vežbajući disanje, beba udiše i izdiše plodovu vodu i ponekad je proguta više no što bi trebalo. Dužina bebe je 32-34 cm, a težina oko 650-700 gr

XXVI NEDELJA
- Krvni sudovi u plućima počeli su se razvijati tokom prethodne nedelje, a ove nedelje se počinje razvijati samo plućno tkivo. Pluća počinju da luče "surfaktant", smesu koja prekriva unutrašnjost plućnog tkiva i omogućuje širenje pluća tokom disanja, sprečavajući da se pluća "slepe". Ispod kože se razvija potkožno masno tkivo koje će omogučiti regulaciju temperature posle rođenja - sada ga ima oko 2 do 3%. Poboljšavaju se funkcije sisanja i gutanja. Dužina bebe je oko 34 cm, a težina 700-800 gr

XXVII NEDELJA
- Tokom ove nedelje mozak nastavlja svoj brzi razvoj, a pluća svoje sazrevanje. Kapci su dobro razvijeni i dete može da otvori oči. Dužina bebe je oko 36 cm, a težina 800-900 gr

XXVIII NEDELJA
- Beba ima obrve i trepavice, polako počinje da raste kosa na glavi, kapci su otvoreni a oči kompletno formirane. Površina mozga je smežurana - vijuge povećavaju površinu mozga i time i broj ćelija. Mozak sada kontroliše ritmične disajne pokrete i telesnu temperaturu. Telo je sve više zaokrugljeno, a koža je sve manje naborana. Tonus mišića se povećava. Pluća mogu da prave disajne pokrete, ali bi se beba, da se sada rodi, mučila dok diše, a i svi ostali organi bi bili jako nezreli, tako da bi zahtevala dugotrajnu posebnu negu. Beba može da prepozna vaš glas. Beba udiše i izdiše plodovu vodu, koju isto tako guta, ali i mokri u nju. Polako počinju da nestaju lanugo malje, koje će se zadržati samo na leđima i ramenima. Kostna srž potpuno preuzima stvaranje crvenih krvnih zrnaca. Dužina bebe je 35-37 cm, a težina oko 1000 gr

XXIX NEDELJA
- Beba sada zauzima većinu prostora u vašoj materici, jako je pokretna i stalno vežba - to vi sve jače osećate kao udarce. Na ultrazvuku se može videti kako zatvara i otvara očne kapke i ima obrve. Počinje da pokušava da fokusira pogled. Masno tkivo nastavlja da se nakuplja ispod kože - to se na ultrazvuku vidi kao "zaokrugljivanje obraščića". Težina bebe je oko 1100-1150 gr, a dužina oko 38 cm

XXX NEDELJA - Kapci se otvaraju i zatvaraju, rastu nokti na nogama. Raste količina masnog tkiva ispod kože i dete počinje ubrzano da dobija na težini. Sada je već moguće da je zauzela pravi položaj "bebe u stomaku" - sa prekrštenim rukama i nogama. Povećava se veličina glave jer sve veći mozak oblikuje lobanju. Kosa na glavi je sve deblja. Težina bebe je oko 1200-1350 gr, a dužina 37-39 cm
XXXI NEDELJA
- Rast počinje polako da se usporava, ali se mozak i dalje ubrzano razvija. Sazrevanje nervnih ćelija i njihovih završetaka je završeno i beba može da oseća dodir i bol. Videćete da ako je gurnete spolja, reagovaće pokretom na dodir. Jedini organ koji još treba da se potpuno razvije su pluća. Najveći problem sa prevremeno rođenim bebama su nerazvijena pluća. Ako se početak prevremenog porođaja otkrije na vreme, bebi može da pomogne kortikosteroid, lek koji može da ubrza sazrevanje pluća. Ako je beba dečak, testisi počinju da se spuštaju u skrotume. Dužina bebe je oko 40 cm, a težina 1400-1500 gr

XXXII NEDELJA - Svih pet čula su funkcionalna u ovom periodu, nokti na nogama su formirani, a kosa na glavi nastavlja da raste. Uskoro će se većina beba namestiti tako da im je glava u vašoj karlici i na taj način počinje priprema za porođaj. Oči su otvorene tokom budnog stanja, a zatvorene dok spava. Boja očiju je uglavnom plava, bez obzira kakva će boja kasnije biti jer se pigmentacija nije potpuno razvila. Konačno formiranje pigmentacije oka zahteva izlaganje svetlosti i odvija se nekoliko nedelja nakon rođenja. Ispod kože počinje da se formira "belo" masno tkivo, što bebu čini svetlijom - koža iz crvene prelazi u ružičastu. Dužina bebe je 40-41 cm, a težina 1600-1700 gr. Blizanci u ovo doba sporije napreduju nego bebe koje ne dele matericu.

XXXIII NEDELJA
- Rastu nokti deteta i sad mogu narasti i do jagodica prstiju. Sada ima najviše plodove vode. Nastavlja se ubrzani rast bebinog mozga. Smanjen prostor u materici onemogućava bebu da se kreće slobodno kao do tada, pa će se i pokreti osećati manje intenzivno, ali istom učestalošću. Bebina pluća su i dalje prilično nezrela, ali beba sve više vežba disanje. Sirasti maz po koži deteta postaje sve deblji. Težina bebe je oko 1800 gr, a dužina oko 42 cm

XXXIV NEDELJA
- Polako sazrevaju pluća deteta, mada još uvek nisu sasvim spremna. Razvija imunitet da bi se mogla boriti protiv blagih infekcija. Ako je beba dečak, testisi su se spustili u skrotume. Posteljica je sada teška oko 1/6 težine fetusa. Ako su u pitanju blizanci, verovatno je da će ostati u položaju u kome strenutno nalaze sve dok ne izadju napolje - sad više nemaju mesta da se mnogo pomeraju. U oko polovine blizanačkih trudnoća do porođaja dođe između 34 i 37 nedelja gestacije. Težina bebe je oko 2000 gr, dužina 42-43 cm

XXXV NEDELJA
- Polako se smanjuje količina plodove vode, materica se povremeno, mada još uvek relativno retko, steže a dete ubrzano dobija na težini. Potkožno masnog tkiva u nogama i rukama nagomilava se i u rukama i nogama bebe. Težina bebe je 2150-230 gr, a dužina oko 44 cm.

XXXVI NEDELJA
- A četiri nedelje pred porođaj, dete je gotovo potpuno spremno za spoljni život, tako da čak i ako krene porođaj, ne treba da se suviše nervirate - jeste da je pre vremena, ali nije više zabrinjavajuće. U ovom periodu glavica deteta počinje da se spušta niže u karlicu, pripremajući se za porođaj. Ove nedelje potkožnog masnog tkiva je sve više i na rukama i na nogama, pa bebe dobijaju one slatke rupice na kolenima i na laktovima, a na vratu i zglobovima se stvaraju nabori. U crevima se nagomilava određena količina mekonijuma - prve bebine stolice, koja će se osloboditi ubrzo nakon rođenja. Ukoliko beba pati, desi se da ispusti sadržaj creva u plodovu vodu koja postaje zelena. Težina bebe je 2300 -2600 gr, a dužina oko 45-46 cm

XXXVII NEDELJA
- Svilenkaste dlačice - lanugo malje, koje su pokrivale telo vašeg deteta, polako nestaju. Beba vežba disajne pokrete, pripremajući se za život van materice. Pluća su sada već gotovo potpuno spremna za izlazak bebe i ako se sad rodi, ogromne su šanse da će sve biti u redu. Težina bebe je 2800-3000 gr, a dužina oko 47 cm.

XXXVIII NEDELJA
- Beba je spremna za porođaj i ako se rodi u 38 nedelji i nakon toga, smatra se da je rođena "u terminu". U crevima se nalazi prva stolica, koja je zelena i zove se mekonijum, a koja podstiče creva da rade. Obim bebine glave i stomaka su otprilike podjednaki. Beba u ovom periodu može da dobija i do 25 g dnevno. Težina bebe je 3000-3200 gr, a dužina oko 48 cm.

XXXIX NEDELJA
- Organi deteta rade kao što će raditi i kad se rodi. Posteljica polako stari, što se na ultrazvuku može videti kao pojava kalcifikacija unutar njene strukture. Većina lanugo malja je nestala, pluća su zrela i proizvodnja surfaktanta, supstance koja omogućava normalno disanje, sve je veća. Težina je 3200 - 3300 gr, a dužina oko 49 cm.

XL NEDELJA

- Dete je spremno da izađe napolje i u najvećem broju slučajeva, u položaju je koji mu najviše odgovara pri izlasku u spoljni svet - prednjači glavicom, što znači da će prvo izaći glavica, pa onda telo. Mnogo ređe, prednjači zadnjica bebe i u tom slučaju potrebno je dogovoriti se sa lekarom o načinu završavanja porođaja. Veoma retko, beba je u kosom ili poprečnom položaju, i tada takođe slede dogovori oko načina završetka porođaja. Uglavnom nema više verniksa - sirastog maza, a 15% tela čini masno tkivo. Veličina i težina su prosečno oko 3500 gr i 50 cm, ali to varira od bebe do bebe i zavisi od mnogo činilaca. Svaka beba je jedinstvena i neponovljiva i nema potrebe govoriti o "idealnim težinama i dužinama".



kutak.forumation.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Prva nedelja



Ovdje je mjesto glavne radnje sljedećih devet mjeseci! Smile

Mame
Ako ste planirali trudnoću i željno očekujete blaženo stanje, odmah se počnite ponašati kao da ste trudni sve dok se ne pokaže suprotno. Vjerojatno će vam svaki ginekolog preporučiti uzimanje prenatalnih vitamina, a posebnu pozornost obratite na uzimanje folne kiseline (vrsta B vitamina) izuzetno bitne za sprečavanje defektnosti nervnih kanala vaše bebe. Odmah prestanite sa uzimanjem bilo kakvih štetnih tvari, tipa alkohol i cigarete i pazite da slučajno ne dođete u dodir s x-zrakama, odnosno pod rendgen!

Beba
Sluznica maternice se lagano zadebljava, a hormoni pripremaju još jedno jedno zrelo jajašce. Ako vaš menstrualni ciklus traje 28 dana, vjerojatno ćete ovulirati i zatrudnjeti tek za 14 dana.

Očevi
Prehrana i životne navike oca također igraju veliku ulogu u razvoju i zdravlju djeteta. Sada je pravi trenutak da prestanete pušiti i razvijete bolje prehrambene navike. Dokazano je da konzumiranje marihuane i težih droga itekako može ostaviti traga na djetetu. Ne zaboravite da ni vi, budući očevi niste pošteđeni odricanja!


Drugi tjedan



I tako su se sreli!  Smile

Mama
Sluznica maternice se zadebljala i maternica je spremna za zrelo jajašce, odnosno ovulaciju. Neke žene čak i osjete ovulaciju kao tupu bol, dok je nekima bolnija i od menstruacije.
Potrudite se saznati sve o povijesti obiteljskih bolesti. Čak 75% bolesti i komplikacija vezanih uz trudnoću i porod može se ustanoviti već na prvom pregledu.

Beba
Samo što nije!

Tate
Jeste li znali da nošenje bokserica može povećati broj spermija? Nošenje običnih gaćica ili uskog donjeg rublja, pa čak i hlača, može utjecati na pregrijavanje testisa i tako nepovoljno utjecati na kvalitetu sperme.



Treći tjedan

Ovako izgleda blastocista!


Mama
Ovulirat ćete ovaj tjedan i uz malo sreće ostati trudni. Međutim, vaša će se trudnoća brojati od prvog dana posljednje menstruacije, a ne od dana oplodnje! Prilikom probijanja sluznice može doći do laganog krvarenja. To je normalno i nije ništa zabrinjavajuće. Vaše tijelo tada ispušta imunosupresivni protein poznat kao "rani trudnički faktor" koji pomaže da vam tijelo ne prepozna vašu tek začetu bebu kao uljeza.

Beba

Oplodnja će se dogoditi ovaj tjedan. Jajašce i spermij će se sresti u tzv. Fallopijevoj tubi koja povezuje jajnik s maternicom. Oplođeno jajašce dalje putuje i ugrađuje se u zadebljanu sluznicu maternice. To putovanje može potrajati 7 do 10 dana. Tijekom tog putovanja jajašce se multiciplira dok ne dosegne veličinu od oko 0,1 do 0,2 milimetara. U trenutku kada se jajašce oplodi službeno ime vašeg djeteta je blastocista.

Tata

Jeste li znali da prilikom ejakulacije u prosjeku izbacite oko 200 do 300 milijuna spermija, a samo njih dvjestotinjak stigne do zrelog jajašca?


Četvrti tjedan



Mama
Vaše tijelo pokušava odgonetnuti što mu se događa. Test urina, koji mjeri razinu trudničkog hormona - humanog korionskog gonadotripona(HCG), već bi trebao pokazati pozitivan rezultat. Vjerojatno ćete se početi osjećati umorno, češće ćete mokriti, često mijenjati raspoloženje i vjerojatno imati napete ili bolne grudi. Ako se još niste priklonili zdravom životu, sada je vrijeme da to učinite. Prvo tromjesječje najkritičnije je razdoblje u razvoju vaše bebe. To također podrazumijeva prestanak pušenja, izbjegavanje alkohola i droga, ograničavanje ili potpuni prestanak pijenja kave. Zbog mučnina ili preosjetljivosti na mirise moguće je i da će vam aromatičnije namirnice smetati.

Beba

Vaša beba, ili blastocista, razvija se dvojako. Vanjski sloj postaje posteljica, a unutarnji embrij iz kojega se razvija beba. Embrij se sastoji od tri sloja - vanjski se razvija u živce i kožu, središnji stvara kosti, hrskavicu, mišiće, krvotok, bubrege i spolne organe, a unutarnji u sustav za disanje i probavu.
Posteljica se formira sve do kraja 12. tjedna, a pričvršćena je za sluznicu maternice i razdvaja djetetov krvotok od majčinog. Propušta kisik i hranu, ali i zaštitna antitijela koja kroz pupčanu vrpcu dolaze do djeteta.
Razvija se i žumanjčana vrećica, koja će proizvoditi bebine krvne stanice sve do negdje 11 tjedna razvoja.

Tata
Već imate u glavi kako ćete reagirati na rezultate testa? Možda će vas žena zamoliti da upravo vi prvi i pogledate. Pobrinite se da ih znate pravilno pročitati. I pazite kako ćete reagirati na pozitivan test. To je jedan od onih trenutaka koji se ne zaboravljaju!



Peti tjedan



Smiješe vam se mali blizanci! Smile


Mama
Ako ste stvarno u petom tjednu, od zijevanja vjerojatno nećete moći sve ovo skupa normalno ni pročitati. Spavanje u udobnom, ali čvrstom grudnjaku može pomoći kod bolnih grudi. Većina simptoma ista je kao i prošli tjedan. Neke će žene zbog zbrke među hormonina patiti i od glavobolje. Vjerovali ili ne, ima žena koje će kroz ranu trudnoću proći bez ijednog klasičnog simptoma i izići će iz nje bez smušenosti, vrtoglavica ili povraćanja. Blago njima! Za druge je opet normalno da imaju sve moguće simptome. Ne paničarite ako ih uopće nemate, ali ako ih imate i osjetite da su prestali, obavezno o tome obavijestite liječnika.

Beba
Vaša se blastocista od ovoga tjedna naziva embrij! Ovo je i tjedan u kojem se razvilo srce i počelo kucati! Iako je jedva vidljiv golim okom, moguće je razlikovati glavu od ostatka tijela u obliku repa. Od ovoga tjedna će vam se isplatiti uzimanje folne kiseline jer se moždane ovojnice počinju spajati. Prosječna dužina embrija je oko 2,5 mm. U žumanjčanoj vrećici i bebi počinju se pojavljivati krvne žile i stvoren je primitivni kardiovaskularni sustav bebe!


Tata
Već znate kako ćete reagirati na rezultate testa? Možda će vas žena zamoliti da ga upravo vi prvi pogledate. Pobrinite se da ih znate pravilno pročitati. I pazite kako ćete reagirati na pozitivan test. To je jedan od onih trenutaka koji se ne zaboravlja!


Šesti tjedan


Imam već 4 milimetra!


Mama
Mučnine koje vas muče mogu postati još gore s obzirom na povišenu razinu hormona. Bez obzira na to što se često nazivaju jutarnjim mučninama, mogu vas "napasti" u bilo koje doba dana ili noći. Grudi vam mogu biti bolne i teške, a bradavice dobiti tamniju nijansu.
Ako imate mačku, obavezno izbjegavajte čišćenje pijeska s njezinim izmetom. Dajte drugima da obave prljavi posao! Naime, preko mačjeg izmeta možete se zaraziti toksoplazmom, koja može izazvati ozbiljne malformacije fetusa, pa čak i smrt. Većina žena koje imaju mačke vjerojatno je i bila zaražena toksoplazmom, a mislile su da su samo prehlađene. Stoga, ne morate se odricati svojih ljubimica, samo nemojte čistiti njihov izmet.

Beba
Za vašu malu bebu, koja u ovome trenutku izgleda kao maleni škamp, ovo je vrlo zaposlen tjedan. Do kraja tjedna ona će biti duga oko 4-6 milimetara. Počinju se formirati grkljan i unutarnje uho. Unutarnje stijenke posteljice počinju se razvijati, iako posteljica neće preuzeti funkciju stvaranja hormona sve do 12. tjedna. I srce je počelo kucati! Ovoga tjedna pojavit će se i sitna ispupčenja iz kojih će se razviti ruke i noge, vidljivi su i začeci jetre, gušterače, pluća i trbuha.

Tata
Za vas je ovo definitivno jedan od čudnijih tjedana u životu. Bez obzira žurite li se svima objaviti radosnu vijest ili ste odlučili sačekati, žena vam se još ne osjeća trudnom, vi definitivno ne osjećate ništa i sve se odvija nekako smušeno. Normalno je i da imate podvojene osjećaje, čak i ako ste planirali dijete. Sada je već važno da počnete razgovarati s partnericom o svemu što osjećate.



Sedmi tjedan





Mama
Primjećujete neke promjene na koži koje vas podsjećaju na tinejdžerske dane? Sve su to hormoni, drage moje! I zapamtite da niste jedine. Možda bi sada bilo dobro vrijeme da se raspitate o trudničkim tečajevima u bolnicama ili domovima zdravlja. Vama i budućem tatici to može itekako pomoći da saznate što vas sve očekuje.

Beba
Počinju se razvijati nosnice, usne, jezik i zubi, a malene ručice su već tu! Beba će do kraja ovoga tjedna udvostručiti svoju veličinu pa će imati negdje oko 1,3 cm. Iako se gonade počinju razvijati, još nije moguće razlikovati cure od dječaka. Mozak i kralježnica gotovo su posve razvijeni! Glava je još uvijek veća od ostatka tijela, a rep se smanjuje.

Tata
Nije lako gledati majku vašeg budućeg djeteta kako se muči. Pobrinite se da joj budete na raspolaganju koliko možete. Donesite joj lagani doručak u krevet ili je jednostavno ostavite da bude sama kada to želi. Udovoljavajte joj koliko možete. Koliko god je vama teško, njoj je vjerojatno još teže!




Osmi tjedan



Mama
Ako već niste bili na prvom pregledu, krajnje vrijeme je da to učinite. Prvi su trudnički pregledi najopsežniji i bilo bi dobro pripremiti se za njih kako psihički, tako popisom pitanja o svemu što vas zanima.
Ono što možete očekivati je:
-krvni tlak, što će se mjeriti na svakom pregledu
-analiza urina
-mjerenje težine
-krvni testovi, ponajprije zbog krvne grupe i Rh faktora
-ginekološki pregled i uzimanje brisa maternice
-palpacija, odnosno opipavanje trbuha dok se ne pronađe vrh maternice
-povijest obiteljskih bolesti kako bi se u startu uvidjele moguće genetski uvjetovane komplikacije

Samo u iznimnim slučajevima bit ćete prisiljeni napraviti i dodatne pretrage. Svaki ginekolog ima svoj način rada i ne budite iznenađeni ako neke pretrage izostavi ili ih napravi nešto više.

Beba

Beba će do kraja tjedna biti duga oko 2,5 cm. Bebin stražnji mozak sada je posve vidljiv.
Ovaj će tjedan bebine gonade postati testisi ili jajnici. Kosti i zglobovi sada će tjedan biti itekako zaposleni. Laktovi se pojavljuju i započinje proces okoštavanja. Pojavljuju se i tračci nožnih prstiju, još malo pa ćete ih moći prebrojati!

Tata
A što je sa seksom? On definitivno nije stvar prošlosti iako će se u početku možda tako činiti. Možda ćete imati čudan osjećaj pri samoj pomisli na seks s trudnicom, dok će nekima to biti sasvim normalna stvar. Najbolje rješenje je popričati s partnericom o tome i uvažavati njezine želje. Najnormalnija je stvar da u prvom tromjesječju ženi nije do seksa zbog mučnina, bolnih grudi i ostalnih komplikacija. Možda ćete morati sačekati drugo tromjesječje kada ti simptomi nestanu i žena ponovno osjeti svoju seksualnost.




Deveti tjedan


Imamo laktove!!! Smile

Mama
Mogli bi ste se zateći kako stalno šmrcate. Začepljenje nosa i nosna krvarenja prilično su uobičajeni tijekom trudnoće. Pokušajte ublažiti simptome s inhalatorima ili ovlaživačima zraka. Još uvijek se osjećate umorno i vjerojatno imate vrtoglavice. Nošenje djeteta nije lak posao!

Beba
Imamo laktove! Vaša beba sada je duga oko 3 cm, a težina joj je sada vjerojatno dosegnula jedan gram. Tračci nožnih prstiju su tu i prsti počinju dobivati formu. Gonade su postale testisi (kod dječaka) ili jajnici (kod djevojčica). Beba će se pomaknuti ako dotaknete stijenku maternice, a ponekad će se spontano pomaknuti i sama iako je još premalena da biste i vi to osjetili. Okoštavanje kostiju može početi.

Tata
Pronalazite način kako da se odnosite prema njoj? Je li vam palo na pamet izvesti je na ručak ili večeru? Umor u prvom tromjesječju problem je većine trudnica, pogotovo ako su aktivne i rade. Dodatni odmor može pomoći. Ako već imate djece, moglo bi pomoći da vi preuzemete brigu o njima, vodite ih na spavanje, budite ih ujutro i pripremate im doručak. Tako joj možete omogućiti da odspava barem koju minutu više. Osim toga, ona će to znati cijeniti.




Deseti tjedan



Mama
Još uvijek ste umorni i razdražljivi, ali pričekajte još koji tjedan! Vaš trbuh bi mogao biti lagano vidljiv, ali to je više zbog nadutosti crijeva nego zbog rasta maternice. Međutim, linija struka lagano bi se mogla početi gubiti. Ne zaboravite pratiti težinu, a sada bi već mogli mjeriti i opseg trbuha. Kasnije uspoređivanje može biti zabavno.

Beba
Vaš mali embrij sada postaje fetus. Prosječna dužina mu je oko 4,5 cm i teži oko 5 grama. Glava je još uvijek velika u odnosu na tijelo, ali poprima sve više ljudskih karakteristika. Maleni nožni prsti su se oblikovali. Oči su trenutno širom otvorene, ali se očni kapci počinju spajati i ostat će spojeni sve do 25 ili 27 tjedna. Uši su potpuno formirane, kao i gornja usnica. Najveće dostignuće krajem ovoga tjedna bit će gubitak repa.

Tata

Ne brinite ako se rasplače na reklamu ili na bilo što drugo, iz vama potpuno neobjašnjivih razloga. To su samo hormoni. Isti oni zbog kojih je izražena njezina razdražljivost. I ako vi mislite da ste na rubu živaca jer više ne znate kako bi joj udovoljili, dopustite da vam napomenemo kako nije ugodno osjećati da vaše tijelo više nije samo vaše. Ali dobra je vijest da će posteljica uskoro preuzeti proizvodnju hormona i buduća će se mama odmah osjećati bolje.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Jedanaesti tjedan



Mama
Dobivanje težine u trudnoći velika je briga za većinu žena, iako u ovoj fazi većina njih nije dobila puno dodatnih kilograma. Generalno gledajući, prosječni porast težine u prvom tromjesječju bit će od pola kilograma do kilogram mjesečno. Neke će žene čak i izgubiti na težini i biti savršeno zdrave, pogotovo ako su imale problema s mučninama ili povraćanjem. Neke će ostati na istoj težini, dok će se neke udebljati i više od 4 kilograma. Rješenje je u zdravoj prehrani. Kako bilo da bilo, vaša pažnja treba biti usmjerena na namirnice koje unosite, a ne na težinu. Unatoč onoj staroj narodnoj, vi ipak ne jedete za dvoje, a broji se sve što pojedete. Ne zaboravite da je drugo biće u vama samo nekoliko centimetara veliko i da ne trebate duplu količinu kalorija. Između 200 i 300 dodatnih kalorija bit će sasvim dovoljno. Izbjegavajte brzu hranu i pobrinite se da uzimate dovoljno raznovrsnog voća, povrća i proteina. Samo kratka digresija o proteinima - čak ni u trudnoći njih ne trebate uzimati iz mesa. Puno je uspješnih vegetarijanskih trudnoća.

Beba
Rast glave polako usporava, ali zato tijelo nastavlja s ubrzanim razvojem. Ovo je tjedan u kojem će se početi razvijati očna šarenica, a pojavit će se nokti na prstima. Beba je teška oko 10 grama i duga oko 5 cm.

Tata
Jeste li se već pomirili sa stvarnošću? Jeste li se već počeli brinuti kako ćete spojiti kraj s krajem kad ona ode na porodiljni dopust? To je normalna zabrinutost očeva. Smirite se i racionalizirate svoje prioritete. Nije lako sve skupa izdržati, ali nadajmo se da će vremena biti bolja.


Dvanaesti tjedan



Mama

Ovo je tjedan u kojem će se većina vas početi osjećati bolje nakon silnog umora i mučnina. Neke će ipak još malo morati pričekati. Trbuh bi vam mogao početi rasti, pogotovo ako vam ovo nije prva trudnoća. Posteljica će preuzeti proizvodnju hormona.

Beba
Iako bebin mozak nije iste veličine kakav će biti kada se rodi, već sada ima istu strukturu. Ona ili on sada teži oko 18 grama i ima oko 6 cm.
Ruke su već propocionalne ostatku tijela, dok se noge još razvijaju. Vaša beba ima svoje reflekse, a također vježba pokrete probavnog trakta. Sve su to pripreme za vanmaterični život. Ako vaš ginekolog koristi doppler, moći ćete čuti i otkucaje srca vaše bebe koji će biti vrlo brzi. Rizik od spontanog pobačaja uvelike je smanjuje od trenutka kada možete čuti te otkucaje.

Tata
Jeste li išli s njom na pregled? Ako još niste, svakako idite sljedeći put, jer ćete čuti otkucaje bebinog srca. Sudjelovanje u pregledima dobar je način i da postanete ravnopravan sudionik u trudnoći. Ako vam posao ne dopušta odlazak, pokušajte nekako uskladiti raspored. Ipak su to dragocjena iskustva.


Trinaesti tjedan



Mama
Dobrodošli u drugo tromjesječje! Obično je ovo razdoblje u kojem se trudnice osjećaju najbolje. Presretne su zbog rane trudnoće i imaju više energije. Osim toga, napokon se počnu i osjećati kao da su trudne. Neki parovi odgađaju reći sretnu vijest ostatku svijeta do ovoga trenutka. Ako spadate među te parove, "bacite se na posao" i pokušajte biti što kreativniji. Ovo je ujedno i trenutak kada ostatak obitelji počinje više sudjelovati u trudnoći, jednostavno zato što postaju sve svjesniji vašeg blaženog stanja. Ohrabrite ih da sudjeluju u vašoj trudnoći, ali samo do granice koja vama odgovara.
Vaši će se pregledi odsada uglavnom sastojati od:
· mjerenja težine i krvnog tlaka
· opipavanja veličine maternice
· mjerenja visine fundusa (vrha maternice)
· mjerenja otkucaja bebina srca
· analize urina

Beba

Puno se toga događa ovaj tjedan! Svih 20 zuba je formirano i samo čekaju da iziđu. Vaša beba teži oko 30 grama, a duga je oko 7,5 cm. Bebina crijeva premještaju se iz pupkovine u njegov ili njezin trbuh. Gušterača vašeg malenog čak izlučuje inzulin! Oči su razvijene, ali se kapci neće otvarati još nekoliko mjeseci.

Tata
Vrijeme je za slavlje! Izašli ste iz prvog tromjesječja! Možda ste čekali da kažete rodbini i prijateljima. Muškarci se u ovom razdoblju osjećaju sigurnije i slobodnije pričaju o sretnoj vijesti među prijateljima.



Četrnaesti tjedan



Mama
Hormonalne promjene u vašem tijelu sada postaju i očite. Veliki broj žena primjećuje promjene na koži. Možda vam se pojavila i tamna linija na donjem dijelu trbuha, tzv. linea nigra. Bradavice su vam vjerojatno potamnile i postale veće. Vaša maternica sada je veličine grejpa.

Beba
Beba sada ima oko 9 cm. Sama proizvodi urin i zapravo mokri u plodnu vodu.
Plodna voda je iznimna tekućina. Regenerira se u potpunosti svaka tri sata. Njezin točan sastav nije poznat, ali se zna da se djelomično sastoji od bebinog urina. I suvremena medicina ima još štošta za otkriti.

Tata
Hoće li konačno biti i seksa? Ako je trudnoća niskog rizika i ona se osjeća dobro nema razloga da ga ne bude. Budite sigurni da vas djete neće čuti, vidjeti ili se bilo čega sjećati. Neke bi žene mogle doživjeti i seksualnu renesansu, a one koje nikada nisu doživjele orgazam (to sigurno nije vaša) sada bi mogle doživjeti i višestruki. Iskoristite te trenutke! Ako joj i dalje nije do seksa, što reći - pomirite se s tim! I to je normalno, ali ne ide u vašu korist.


Petnaesti tjedan



Mama
Srce vam radi pojačano kako bi opskrbilo dijete kisikom. Pumpa oko 20 posto krvi više nego prije trudnoće. Taj će se postotak tijekom trudnoće povećavati i doći će čak do 30 ili 50 posto. Ako vam je odjeća postala pretijesna, ne pokušavajte više ući u nju. Investirajte u trudničku odjeću, posudite od nekog ili nosite muževe hlače i majice. U ovom razdoblju može vam biti ponuđen krvni test alfa-fetoproteina, proteina koji fetus izlučuje i koji ulazi u majčin krvotok. On može upozoriti na defekt neuralne cijevi djeteta, iako visoka koncentracija tog proteina može značiti i da nosite više od jedne bebe. Ta se pretraga najčešće obavlja između 15. i 17. tjedna, iako postoji visok postotak krivih rezultata. Ako se koncentracija tog proteina, međutim, pokaže visokom, a imate i genetskih poremećaja u obitelji, vjerojatno ćete sljedećih tjedana obaviti i amniocentezu.

Beba
Vaša je beba možda razvila naviku sisanja palca! Koža je vrlo tanka i kroz nju je lako vidjeti krvne žile. Beba je teška oko 90 grama. Kosa na tjemenu postaje gušća. Beba sada već vjerojatno može i čuti otkucaje vašeg srca ili rad želuca.

Tata
Kod nas službeno ne postoje grupe koje okupljaju buduće očeve, što ne znači da se ne možete i privatno povezati s nekima od njih. Možda vam oni olakšaju da shvatite što osjećate i posložite sve kockice u glavi.




Šesnaesti tjedan


Mama

Ovo je tjedan u kojemu bi prvi put mogli osjetiti bebine pokrete, pogotovo ako vam ovo nije prva trudnoća. Drugorotkinje ili one s više djece već znaju što bi trebale osjećati pa će vjerojatno to prepoznati prije prvorotkinja. Nemojte se brinuti ako još ništa ne osjećate, nije neobično da trudnice prvi put osjete bebine pokrete tek negdje oko 22 tjedna.

Beba
Noktići su već dobro formirani. Uši su se pomaknule s vrata na glavu. Beba sada prazni svoj mjehur svakih 40 do 45 minuta. Pokreti udova su pravilniji i bolje koordinirani. Beba teži oko 135 grama i duga je oko 16 cm. Ovo je tjedan u kojem je moguće raspoznati spol!



Sedamnaesti tjedan



Mama

Vaša je maternica sada na pola puta između stidne kosti i pupka. Mogu vam se pojačati tjelesne izlučevine iz svih izvora, kao posljedica povećanog volumena krvi. Ako se pojačano znojite, nos vam je začepljen, imate pojačani vaginalni iscjedak, znajte da je to normalno i prestat će nakon poroda.

Beba
Vašoj se bebi ispod kože počinju skupljati smeđe masne naslage koje će do kraja trudnoće činiti od 2 do 6 posto njezine ukupne težine. To će joj pomoći održavati tjelesnu temperaturu nakon poroda. Beba je sada teška oko 180 grama, što znači i da je teža od posteljice. Mogli bi osjetiti kako beba reagira na glasne zvukove.



Osamnaesti tjedan


Mama
Uslijed bujanja vašeg tijela, spavanje bi moglo postati problem. Pokušajte se podbočiti pod jastuke i pronaći što ugodniji položaj. Ako još niste razmišljali o imenima, možda bi sad bio pravi trenutak. Pozabavite se obiteljskim imenima, čitajte knjige, radite kombinacije muških i ženskih imena. I budite obzirni prema djetetu, ipak će to ime nositi cijeli život!

Beba
Beba rapidno raste, sad već ima oko 20 cm i teška je oko 220 grama. Kosti su i dalje u procesu okoštavanja. Jastučići na prstima ruku i nogu su formirani, a uskoro će se stvoriti i jedinstveni otisak prstiju. Beba sada već sliči na ljudsko biće. Oči su se smjestile na prednji dio lica, a uši su zauzele mjesto na bočnoj strani.


Devetnaesti tjedan


Mama
Ako se još niste upisali na neki od trudničkih tečajeva, sad bi bilo krajnje vrijeme. To je odličan način da se informirate o svemu što vas očekuje u trudnoći, u porodu, ali i kasnije. Medicinska istraživanja pokazuju da sudjelovanje u takvim tečajevima može olakšati porod i priuštiti vam manje stresa. Ono što ćete tamo sigurno saznati jesu faze poroda, tehnike disanja, kako si pomoći pri porodu, vježbe za lakše nošenje trudnoće i sl.

Beba
Ovo je impresivan tjedan u pogledu rasta. Beba će doći do težine oko 270 grama. Ako nosite curicu, njezini jajnici sada sadrže primitivne jajčane stanice. Za razliku od muškaraca koji svaki dan proizvedu i nekoliko tisuća spermija, žena se rodi sa svim jajašcima koja će ikada imati.
Lanugo, fine bijele dlačice, već su izrasle po cijelom bebinu tijelu. Kako se porod bude približavao, te će dlačice nestajati, iako nekada znaju biti vidljive na licu i ušima i nakon poroda. Zameci trajnih zubi sad će se pojaviti iza već formiranih mliječnih.



Dvadeseti tjedan


Mama
Ups! Vaš pupak mogao bi iskočiti van i takav ostati sve dok ne rodite i dok se maternica ne vrati u normalu. Neke će žene imati problema s otežanim disanjem jer pluća pritišću drugi organi. To će potrajati sve dok se beba ne spusti, odnosno dok se ne smjesti u zdjelici. Kod prvorotkinja, to će se dogoditi negdje 3-5 tjedana prije trudnoće, a kod višerotkinja tek kod poroda. Međutim, spuštanje bebe izaziva nove probleme. Naime, opet ćete trčati na WC svake dvije minute. Nije baš utješno, zar ne?

Sada ste na pola svoje trudnoće. Čestitamo!

Beba

Oko kože bebe počinje se stvarati bijela masna tvar, tzv. verniks, koja bebu štiti od plodne vode. Ponekad je vidljiva i nakon poroda. Glasine kažu da primalje tu tvar, zbog njezinih izuzetnih zaštitnih svojstava, koriste kao losion za ruke. Težina se popela na oko 320 grama, a beba je oko 25 cm dugačka.




Dvadeset i prvi tjedan


Mama
Vjerojatno ste se susreli s narodnim mudrostima koje "stopostotnom točnošću" predviđaju spol djeteta. Nekima je to zabavno, a nekima zna ići i na živce. Služiti se tehnikama poput - kako ste sjeli na salvetu, nosite li visoko ili nisko, imate li crtu ili ne, zna biti zabavno, ali ne pali baš uvijek. Jeste li već odlučili želite li znati spol bebe? Čak i kada odvagnete svaki plus i minus i odlučite saznati, zapravo vam nitko ne može garantirati da vas beba neće iznenaditi!

Beba
Rast više nije toliko ubrzan, ali beba postaje sve proporcionalnija i još uvijek ima dosta prostora za kretanje po plodnoj vodi. Do kraja ovoga tromjesječja beba će se već početi namještati, najčešće glavom prema dolje (iako se neke ne okrenu do kasnog trećeg tromjesječja) i tako će ostati do poroda. Oko 3-4 posto beba ostat će u tzv. stavu zatkom, odnosno beba će svojim stražnjim dijelom ostati položena prema vašim leđima. Iako će se beba s ovakvim položajem roditi normalno, samo će mu glavica izaći zadnja, porod će biti dugotrajniji i s jakim bolovima u leđima. Beba je sada teška oko 385 grama.



Dvadeset i drugi tjedan
Mama
Još uvijek se osjećate dosta dobro i aktivno u ovom, drugom tromjesječju. Seks u trudnoći zna biti tabu tema. Bilo kako bilo, seksualnost se tijekom trudnoće potpuno mijenja. Najčešće u prvom tromjesječju osjećate mučnine, imate bolne grudi ili ste jednostavno preumorni za takve aktivnosti. Rješenje može biti pronalaženje nekih alternativnih načina izražavanja seksualnosti.
U drugom tromjesječju libido opet ispliva na površinu. Zbog pojačanog kolanja krvi i vaginalnih izlučevina, neke žene dožive orgazme ili višestruke orgazme po prvi put. I još nešto, to je možda prvi put u vašem životu da ne morate brinuti o tome hoćete li ostato trudni i kako se zaštititi. Ne postoji mogućnost da ozlijedite dijete tijekom snošaja, iako je to vrlo česta briga budućih roditelja. Dijete je dobro zaštićeno plodnom vodom i blaženo nesvjesno svega što se događa. Osim ako vam vaš liječnik nije preporučio drugačije, seks je vrlo zdrava aktivnost koju možete prakticirati tijekom cijele trudnoće.
Kada uđete u treće tromjesječje rješenje može biti u kreativnosti. Vjerojatno ćete istražiti neke nove položaje, a studije pokazuju da postoji samo nekoliko razloga zbog kojih se ne možete baviti seksom sve dok ne prođe porod. Ako neki od njih vrijedi i u vašem slučaju, vaš će vas ginekolog upozoriti na njih.

Beba
Beba je sve veća i nastavlja se pripremati za svijet izvan maternice. U ovom su se tjednu vašoj bebi razvile trepavice! Ona ili on sada teži oko 425 grama i ima oko 29 cm. Sada, kad ima već 5 mjeseci, njezin vlastiti imunološki sustav pomaže u obrani od infekcija.




Dvadeset i treći tjedan



Mama
Tijekom pregleda ginekolog će vam opipavati trbuh. To čini kako bi osjetio položaj djeteta. Nemojte se iznenaditi ni ako vidite krojački metar. Njime ginekolog mjeri veličinu trbuha od pupka do stidne kosti. Veličina tako izmjerenog trbuha trebala bi odgovarati broju tjedana vaše trudnoće. No eventualna nepodudarnost ne mora značiti ništa zabrinjavajuće.
Sada bi već mogli osjećati i Braxton Hicksove kontrakcije, odnosno laganu napetost trbuha. Radi se o tome da se mišići maternice pripremaju za porod. Kontrakcije maternice zapravo se događaju u svim fazama ženina života, ali ih žene mogu osjetiti samo kada ima je maternica "nastanjena".

Beba

Koža vaše bebe još uvijek je relativno prozirna, tako da joj cirkulacija daje ružičaste i crvene tonove. Još uvijek je naborana jer se pod kožom još nije sakupilo dovoljno masnoće.
Noktići skoro pa su potpuno formirani, a lanugo dlačice postaju tamnije. Beba ni na koji način nije izložena opasnosti zbog Braxton Hicksovih kontrakcija. Mekonij, tamna tvar koja izlazi iz bebinih crijeva prvih dana nakon poroda ili bebina prva stolica, počinje se stvarati. Beba je sada teška oko 510 grama.



Dvadeset i četvrti tjedan



Mama
Vrh maternice sada se nalazi točno iznad vašeg pupka. Sigurno ste već svjesni bebinih pokreta i vjerojatno znate spava li ili je budna. Važno je znati prepoznati znakove preranog poroda.
Prerani porodi zapravo su puno češći u ljetnim mjesecima, ponekad izazvani dehidracijom. Zato, pijte puno vode!

Obavezno nazovite svojeg ginekologa ako imate bilo koji od ovih simptoma:
· kontrakcije ili grčeve, više od 5 u jednom satu
· svijetlocrveni krvavi isjedak iz vagine
· otečenost ili nadutost dlanova, lica ili stopala, što može biti znak preeklamsije
· bolove tijekom mokrenja
· oštre i duge bolove u trbuhu, također znakovi preeklamsije
· kontinuirano povraćanje
· iznenadan mlaz bistre, vodenkaste tekućine iz vagine
· slabu, tupu bol u križima
· intenzivan pritisak u zdjelici

Beba
Vaša je beba skoro sasvim formirana i počinje taložiti masnoću pod svojom kožom. Svrha te masti je zadržavnje tjelesne topline sada i nakon poroda. Novorođenčad ima vrlo lošu regulaciju tjelesne temperature, što je naročito izraženo kod prerano rođene djece.
Formiranjem unutarnjeg uha stekla je osjećaj za orijentaciju.
Bebe rođene u ovom tjednu imaju šansu preživjeti, iako im respiratorni sustav još nije razvijen, ali uz vrlo specifične uvjete i još će dugo biti na intenzivnoj njezi. Obično ostaju u inkubatoru sve do termina normalnog poroda. Osim toga, što veću težinu ima, veće su i šanse za preživljavanje. Beba je sada teška oko 600 grama i oko 33 cm duga.




Dvadeset i peti tjedan


Mama
U ovom stadiju trudnoće još biste se trebali osjećati dosta dobro.
Još malo pa ćete svojeg ginekologa često viđati. Kada do toga dođe, mnoge se žene počinju osjećati kao da im "ponestaje vremena". Opremanje dječje sobe i odluka o tome gdje će beba spavati samo su neke od stvari koje morate riješiti. Ipak, dozvolite da vas upozorimo da ćete odluku o mjestu djetetova spavanja mijenjati više puta. Dosta parova prvih nekoliko mjeseci spava s bebom u svom krevetu ili se smjeste odmah do bebinog krevetića ili kolijevke. To majkama olakšava brže reagiranje noću, barem što se tiče hranjenja i previjanja. Uz to, zbog straha da se bebi nešto ne dogodi, osjećaju se sigurnijima kada su u blizini. Neki opet u dječijim sobama imaju monitore i tako imaju nadzor nad mališanima.
Neki roditelji žele imati više privatnosti ili misle da se beba mora naučiti spavati sama od samog početka. Prije negoli se odlučite kako ćete vi postupiti, dobro razmotrite sve mogućnosti.
Ali ne zaboravite da u toj odluci ne morate biti kruti i nefleksibilni. Pripremite se i na to da život s bebom najčešće nije onakav kakvim ste ga zamišljali. Izbor je na vama, apsolutno je osoban i zato se nemojte osjećati krivima zbog svojih odluka.

Beba
Kosti nastavljaju proces okoštavanja, što znači da postaju sve tvrđe. Beba sada aktivno vježba disanje udišući i izdišući plodnu vodu. Ako kojim slučajem počnete štucati, to može značiti da je beba progutala previše plodne vode. Beba sada ima oko 700 grama i duga je oko 34 cm.

kutak.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 54
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.143 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.