Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 52 53
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vesti iz "unutrasnjosti" - Pampers vesti :)  (Pročitano 361997 puta)
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Spavanje beba

Ovo je sedam važnih činjenica koje bi svaka mlada mama trebalo da zna o bebinom spavanju.

1) BEBA MNOGO DA SPAVA, ALI NE U DUGOM VREMENSKOM PERIODU

 

To je zato što unutrašnji sat bebe još uvek ne radi kako treba. Spavaće nekoliko puta u toku dana po nekoliko sati, ali će se buditi svaki čas, taman toliko da vi ne možete da uspete da se valjano odmorite.

 


2) SPUSTITE JE  KREVETIĆ POSPANU, ALI BUDNU

 

Na taj način će beba, ako se probudi u toku noći, ponovo da zaspi. Nikako nemojte da budete pored bebe dok ne zaspi, jer će tada teže da se uspava, i izbegavajte da je hranite neposredno pred spavanje. Ako beba nauči da zaspi držeći bočicu ili dok vi stojite pored nje, uvek će da joj godi takav način uspavljivanja.

 


3) DOBRE NAVIKE SPAVANJA TREBA DA POSTANU RUTINA

 

Beba koja je stara 6 do 8 nedelja može da nauči da je spavanje povezano sa hranom, pa će svaki put kad završi sa jelom da odrema, bez obzira na to što spava u toku noći. Sa 3-4 meseca, beba može da spavati i do 6 sati, pa i vi možete da ugrabite vreme za odmor.



4) NE UDOVOLJAVAJTE BEBI SVAKI PUT KAD ZAPLAČE

 

Stručnjaci se slažu: prva tri meseca, udovoljavajte svakom bebinom plaču i svakoj njenoj potrebi, ali kasnije morate da promenite taktiku. Beba će plakati kada prestanete da joj udovoljavate, ali to neće trajati duže od nekoliko dana. Naučite je da plačem neće privući vašu pažnju, naročito ne u sred noći. Ubrzo će da nauči da noć nije pravo vreme za plač.

 


5) BEBA IMA SOPSTVENI NAČIN DREMKE

 

Beba može da ima dve dremke dnevno do 3. -4. meseca ili čak 3 do 4 dremke od 45 minuta dok ne napuni 10 meseci. Pratite ritam bebe i prilagodite joj se.

 


6) NAUČITE BEBI SIGNALE

 

Kada beba trlja oči i zeva, govori vam da je veoma umorna. Ovo se dešava u vreme pred dremku i u vreme pred spavanje. Ako tada ne zaspi, beba postane razdražljiva. Pazite se i kratkotrajnih dremki dok je držite. Prvih pet minuta dremke, smanjuje osećanje pospanosti, ali ne čini bebu odmornom. Nakon ove kratkotrajne dremke, beba je umorna, ali ne može da zaspi, a nije dobila ništa dremajući tako kratko.

 


7) NE MENJAJTE BEBINE NAVIKE

 

Čak i bebe stare 10 meseci mogu da imaju problema sa spavanjem. Potrudite se, koliko god je moguće, da im ne menjate navike vezane za spavanje.



Izvor: zena.blic.rs

IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Uputstvo za navikavanje na nošu!

image

Vaše dete je prohodalo i vreme je da ga odviknete od pelena – ali odakle početi? Roditelji obično imaju velike muke dok ne nauče dete da koristi nošu. Nemojte da forsirate bebu, jer kada ona poželi da sedne na nošu, tada će i sesti. Nekada se to desi u 18. mesecu, nekada u 3. godini. Ovo uputstvo sadrži 7 osnovnih koraka preporučenih od strane eksperta.

1) UPOZNAJTE BEBU SA NOŠOM

 

Opseg u kome bebe mogu da se nauče na nošu je širok, iako većina beba nauči da koristi nošu između 18. i 24. meseca. Oko 1. rođendana počnite bebi da pričate o noši, kako biste joj probudili interesovanje. Pominjite nošu u razgovorima češće, pokažite joj neke fotografije noše, pričajte kako vi idetete na nošu, kako bi dete prihvatilo to kao normalan proces.

 


2) ZNACI KOJI UKAZUJU DA LI JE BEBA SPREMANA

 

Ovo su neki od znakova da je dete spremno za nošu: pokazuje povećani interes za korišćenje noše, oseća se neprijatno u prljavim pelenama, govori o noši, može samo da se obuče i može da prati jednostavne instrukcije. Ovo su neki od znakova da je vaša beba možda spremna na sledeći korak. Beba ne mora da pokaže sve ove znake – samo pratite da li pokazuje interes za nošu i sposobnost da je koristi.

 


3) IZABERITE I KUPITE PRAVU NOŠU

 

Eksperti predlažu da ne kupujete više od jedne noše: kupite jednu i držite je u kupatilu. Ako umesto obične noše koja stoji na podu kupite nošu koja se stavlja na toalet šolju, kupite onu koja ima stepenik ili nabavite nešto na šta će beba moći da spusti noge.

 


4) IZABERITE PRAVO VREME

 

Čak iako vam dete izgleda spremno, nemojte da počinjete da ga navikavate na nošu tokom prelaznih ili stresnih perioda. Na primer, ako idete na odmor ili uskoro rađate novu bebu ili prolazite kroz razvod, odložite trening za bar mesec dana (ili ranije, ako je dete veoma raspoloženo za to). Neki roditelji žele da dete što brže nauči da koristi nošu, pa, na primer, žele da nauče dete za jedan vikend. Nekome to i uspe, ali nemojte da preterujete i preopteretiti dete. Vikanje na bebu dok uči da piški u nošu je strogo zabranjeno!

 

Kada odlučite da počnete sa učenjem, a želite da vam beba sama obavlja nuždu, danju i noću, morate dete da prebacite iz kreveca u dečiji krevet kako bi moglo da ima pristup noši. Ali ako mislite da dete još uvek nije spremno za krevet, možete mu u toku noći stavljati pelene još neko vreme.  Najbolje vreme je kada dete samo oseti, iako bi većina dece trebala da izađe iz pelena do treće godine.

 


5) DEMONSTRIRAJTE METODE TRENINGA

 

Kada je dete spremno, izaberite određeno vreme u toku dana kada ćete ga stavljati na nošu (imalo ono potrebu ili ne). Ključ je u tome da nađete neke trenutke u toku dana koji su povezani sa drugim trenucima kako biste od odlaska na nošu napravili ritualnu naviku. Na primer, stavite ga na nošu čim ustane, pre nego što izađete iz kuće, pre dremke, pre spavanja. Recite mu da skine pantalone, pa donji veš i da sedne na nošu na nekoliko minuta. Kako bi mu vreme prošlo zabavno, čitajte mu priču ili igrajte sa njim neku igru. Bez obzira da li je obavilo nuždu, naučite ga da opere ruke nakon

noše. Naravno, uvek ga pohvalite zbog pokušaja.

 


6) NAUČITE DETE PRAVILIMA HIGIJENE

 

Kada učite dete na nošu, veoma je bitno da ga naučite i osnovama higijene. Objasnite i dečacima i devojčicama da se brišu posle nužde spreda ka pozadi i da nakon svega operu ruke sapunom i vodom. Možete kupiti sjajni ili raznobojni dečiji sapun  kako bi deca rado prala ruke.

 


7) POHVALITE I OBEĆAJTE NAGRADU

 

Kada učite dete da koristi nošu, nezgode su deo procesa. Mnoga deca imaju nezgode do 5. ili 6. godine. Nikada ne kažnjavajte dete zbog mokrih pantalona, jer ono tek uči i još uvek ne zna sve. Ako ga budete kaznili, samo ćete ga uplašiti i produžiti vreme učenja. Umesto toga, kada vam dete napreduje, pohvalite ga ili nagradite.



Izvor: zena.blic.rs
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Mali vodič: Sve što treba kad beba dođe kući

Paniku i strah koji se javlja kod roditelja kada svoju prvu bebu dovode kući iz porodilišta nemoguće je izbeći, ali neonatolozi kažu da nema razloga za brigu ukoliko se pridržavaju uputstava koje mama i novorođenče dobiju na otpustu iz bolnice.

Roditeljima pomaže i patronažna sestra iz Doma zdravlja, koja u prvih pet dana bebinog boravka kod kuće dolazi jednom dnevno i obučava mame i tate kako da pravilno paze i neguju novorođenče.

 

- Pri dolasku kući iz porodilišta treba prvo obratiti pažnju na vožnju bebe u automobilu. Roditelji moraju da se pridržavaju propisa i da koriste adekvatno sedište za bebu. Novorođenče ne smete držati u naručju dok je automobil u pokretu, jer svako naglo zaustavljanje može da istisne bebu iz majčinih ruku. Po dolasku kući bebu treba da čeka čista soba, posetljina u krevecu, pelene, benkice i sve neophodne stvari za higijenu i ishranu - objašnjava dr Branislava Dedović Bjelajac, neonatolog iz Instituta za neonatologiju.

 

Oblačenje, kupanje i nega bebe u prvih nekoliko dana njenog boravka kod kuće je posao patronažne sestre, koja je obilazi i obučava roditelje kako da se staraju o novorođenčetu. Doktorka Dedović napominje da za higijenu bebine kože treba koristiti običnu vodu ili blagi sapun, a da kožu treba čistiti do dva puta nedeljno.


- Ako je potrebno, nakon kupanja treba primeniti odgovarajući emolijens za zaštitu od isušivanja kože. Idealno sredstvo za čišćenje kože treba da ima neutralni Ph i treba da bude blago. Idealni emojiens je gust, pH neutralan sa blagim aciditetom. Beba se kompletno kupa tek kada joj otpadne pupčanik. Potreba za češćim kupanjem se povećava sa većom aktivnošću bebe i većim kontaktom sa okolinom - kaže dr Dedović Bjelajac.

BEZ POSETA PRVIH 40 DANA

                   

Rodbina i prijatelji porodice žele odmah da vide bebu, a doktorka Dedović naglašava da se posete velikog broja ljudi istovremeno ne preporučuju u prvih 40 dana.


- Smatra se da je 40 dana potrebno za oporavak nakon porođaja i da je novorođenčetu potrebno toliko vremena da se adaptira. Takođe, dete se tako štiti od infekcije, pa u prvih mesec dana može da ga poseti samo najbliža rodbina. Svi koji se približavaju bebi moraju prethodno da dobro operu ruke i moraju da budu zdravi - kaže dr Dedović Bjelajac.


Doktorka ističe da su u prvih nekoliko meseci bebinog života veoma bitne kontrole.


- Roditelji moraju bebu da redovno vode na kontrole i kad god imaju neke nedoumice ili ne umeju da se snađu sa bebom treba da odu kod pedijatra i pitaju za savet - poručuje neonatolog.


SPISAK  STVARI POTREBNIH ZA BEBU I MAMU

Koliko pelena i benkica treba kupiti, kako pripremiti sobu, kadicu za kupanje, koje flašice, cucle....neka su od pitanja koja u panici postavljaju budući roditelji. Spisak stvari koje bebu treba da dočekaju kod kuće čim stigne iz porodilišta nije kratak, ali je neophodan. Soba u kojoj će beba da spava i provoditi najviše vremena, treba da bude uredna i čista. U krevecu sa antialergijskim dušekom treba staviti čistu posteljinu, a savetuje se da izbegavate plišane igračake, jer izazivaju alergije.

 

Lista bebinih stvari:
- 50 komada platnenih pelena
- 10 švedskih pelena
- pakovanje jednokratnih pelena
- toplomer za vodu
- toplomer za telo
- tropostotni hidrogen
- prašak za pupak
- štapići za uši (za bebe)
- makazice sa tupim vrhom
- češalj, četka za bebe
- dečji sapun
- dečji puder i ulje
- pavlovićeva mast
- 10 benkica
- pet do šest košuljica
- dve kapice
- dva para čarapica
- ormarić sa pultom za povijanje
- kolica sa korpom u ležećem položaju ili kombinovana
- kadica za kupanje
- krevetac
- nosiljka

 

 

Lista stvari za mamu:
- gumene gaćice
- sterilne komprese
- higijenski ulošci
- jastuk za dojenje
- specijalni grudnjak za dojenje
- jastučići/gazice za grudi koji sprečavaju curenje mleka



Izvor: zena.blic.rs

IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 52 53
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.105 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.