Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 54
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vesti iz "unutrasnjosti" - Pampers vesti :)  (Pročitano 357079 puta)
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Dvadeset i šesti tjedan



Mama
Iako vi već neko vrijeme možete osjećati bebine pokrete, ljudi oko vas to dosada nisu mogli. Sada bi se bebini pokreti već mogli osjetiti i stavljanjem dlana na vaš trbuh. Dijeliti s nekim to iskustvo stvarno je dragocjena stvar.
Ovo je vrijeme u kojem bi traženje odgovarajućeg položaja za spavanje moglo postati vaš novi zadatak. Između noćnih posjeta WC-u, buđenja zbog žeđi ili gladi, trebate uhvatiti što više sna možete. Vrlo toplo preporučamo jastuke. Njima možete poduprijeti noge i sve veći trbuh. Problem može postati jedino to, što uskoro neće biti mjesta za više od jedne osobe u krevetu.

Beba
Kroz bebinu kožu vidljive su vene, iako se njihova vidljivost često smanjuje. Beba sada može čuti vas i sve oko vas. Iako neki smatraju maternicu vrlo mirnim i tihim mjestom, beba je već dugo okružena raznoraznim zvukovima. Vaše otkucaje srca, probavu, i ostale tjelesne funkcije, može čuti jednako kao što sada može čuti i vaš glas ili glazbu. Možete osjetiti i kako poskakuje na neke iznenadne zvukove. Ako primijetite da reagira na neki određeni zvuk, možete to pretvoriti i u igru. Također, maternica može propuštati i nešto svjetlosti, pa bi beba mogla biti svjesna izmjena svjetla i mraka. Beba sada teži oko 800 grama i duga je oko 35 cm.



Dvadeset i sedmi tjedan


Mama
Dobrodošli u treće tromjesječje! Sada biste mogli početi ozbiljnije dobivati na težini i to će trajati negdje do 36. tjedna. Iako neke kulture tvrde drugačije, porast težine u trudnoći nije debljina ili nešto nezdravo. Upravo suprotno, važan je za zdravu trudnoću i bebu. Dodatni kilogrami koje dobijete vjerojatno će se rasporediti na nekoliko mjesta.
U početku trudnoće primijetit ćete da su vam se povećale grudi. Prosječna težina grudi prije trudnoće je oko 200 grama, a u trudnoći mogu narasti i do prosječno 800 grama!
Nešto će kilograma otići i na tjelesne tekućine (plodnu vodu, obujam krvi, i sl.). Ne zaboravite da se vaš krvni obujam povećava za oko 30-50 posto u trudnoći. A ne zaboravimo na bebu i posteljicu! Tome dodajte i jadnih nekoliko kilogramčića masnih zaliha i dobili ste prosječno oko 12-14 kilograma.
Najvažnije je zapamtiti da je važnije ono što unosite u organizam od toga koliko ste kilograma dobili. Neke će se žene udebljati više, pogotovo ako su prije trudnoće bile niže kilaže, ili ako nose blizance. Neke će opet dobiti manje od prosjeka. Trudnoća nije vrijeme za radikalne dijete! Ako ste i predebeli, gladovanje bi moglo naškoditi bebi jer bi sagorjevanjem masnoća moglo doći do ispuštanja toksičnih tvari.

Beba
Koža je od plutanja u vodi skroz naborana. Takva bi mogla ostati i nekoliko tjedana nakon poroda dok se vaše novorođenče ne privikne na "život na zraku". Beba sada poprima oblik koji će imati pri rođenju. Sada već ima oko 900 grama i velika je oko 36 cm.



Dvadeset i osmi tjedan



Mama
Sada ćete vjerojatno početi viđati svojeg ginekologa svaka dva tjedna. Ako još niste razgovarali o planu poroda s ginekologom, sada je vrijeme da počnete. Ukoliko ste išli na tečaj, vjerojatno znate što možete očekivati, ali ako niste, pokušajte se što više informirati iz drugih izvora.
Najčešća pitanja su vezana za epiziotomiju, promatranje fetusa i ublažavanje boli. Sada bi vam iz grudi mogao početi izlaziti kolostrum, ali i ako ne izlazi to nije znak da nećete moći dojiti.

Beba
Bebine trepavice se razvijaju, a polako se skuplja i potkožna masnoća. Ako nosite dečka, njegovi će se testisi početi spuštati u prepone. Beba je duga oko 37 cm i teška oko jedan kilogram. Kada bi se beba sada rodila imala bi velike šanse preživjeti uz pomoć suvremene medicinske opreme.


Dvadeset i deveti tjedan

Mama
Vaša beba raste, a raste i vaše tijelo.
Mogli biste početi osjećati kako vam je utroba prenapučena. I jest. Najbolji način da iziđete na kraj s visokom trudnoćom je:
· pravilno držanje
· zdrava prehrana
· lagane vježbe
· odmor
Najveću nelagodu osjećat ćete u leđima, nogama, a možda ćete imati i osjećaj da nikako ne možete udahnuti dovoljno zraka. Izdržite!

Beba
Beba se ubrzano sprema za rođenje. Sama počinje regulirati svoju temperaturu, a koštana moždina potpuno preuzima proizvodnju crvenih krvnih zrnaca. Beba čak ispušta oko pola litre urina u plodnu vodu svaki dan. I bebini pokreti koje osjećate sada će se promijeniti.
Prije ste bili kuća u kojoj živi mali gimnastičar ili gimnastičarka, a sada se prostor malo suzio i osjećat ćete samo manje pokrete, kao što su udarci laktom ili koljenom. Beba sada ima oko 1,16 kg.



Trideseti tjedan

Mama
Vaš položaj još je uvijek vrlo važan za vašu udobnost. Zauzimanjem dobrog položaja smanjit ćete napetost u tijelu sada kada vam se osjećaj za ravnotežu mijenja. Jedan od načina da sačuvate energiju i da održite kondiciju za porod je vježbanje. Važno je samo da u tome ne pretjerujete, pogotovo ako to niste činili do sada. Idite u šetnje ili plivajte.

Beba
Beba je sada vrlo svjesna svojeg okruženja. Mi često mislimo da je maternica mračno mjesto. Ustvari, može biti mračna ili svijetla ovisno o majčinom okružju. Možete osjetiti kada beba spava ili kada je budna, iako se obično čini kako voli spavati dok ste vi budi, a noću ludovati. Ako imate Braxton Hicksove kontrakcije iskoristite ih za vježbanje onoga što ste naučili na trudničkim tečajevima, i znajte da su to znakovi da se vaše tijelo priprema za porod. Beba može osjetiti kontrakcije, ali one nemaju nikakav štetan utjecaj na nju. Beba sada ima oko 1,36 kg, a duga je oko 39 cm.



Trideset i prvi tjedan


Mama
Kako beba sve više raste i zauzima sav mogući prostor, vaš će trbuh samo bujati, a grudni koš i zdjelica mogli bi biti bolni. Iako je zaista sjajno što vaša beba dobiva na težini i uredno raste, vi biste ste mogli upoznati s novim neugodnostima. Obzirom da maternica pritišće unutarnje organe, nekim će se trudnicama pojačati žgaravica. Ona se može umanjiti ako nakon jela ostanete u uspravnom položaju. Moglo bi vam pomoći i ako jedete više manjih obroka na dan, a ne samo tri velika. Ne zaboravite se posavjetovati sa svojim liječnikom ako odlučite uzimati neki lijek, makar bio i na biljnoj bazi. Jedan od najčešćih problema u trudnoći su bolna leđa. On se može pojaviti u bilo kojoj fazi trudnoće i trajati i nakon poroda. Možda ga možete malo ublažiti laganim vježbanjem i
rastezanjem. I ne zaboravite reći vašoj jačoj polovici da vas izmasira!
Tijelo u trudnoći proizvodi hormon relaksin. Pomoću njega vaša zdjelica postaje rastezljiva i priprema se za porod. Međutim, on može izazvati i osjećaj gubljenja ravnoteže, pa ćete možda osjetiti kako se lagano gegate. To je samo privremeno. Bez obzira na to što vam sada zadaje probleme, bit ćete mu zahvalni kada dođe do poroda.
Neke žene, međutim, neće osjećati nikakve komplikacije u ovoj fazi trudnoće, ali to ne znači da vam se tijelo ne priprema za porod. Možda samo imate višu toleranciju na bol, vježbate, pokretljiviji ste i pripremljeniji za trudnoću. Ako spadate u tu kategoriju, smatrajte se blagoslovljenom!

Beba
Možda brinete da je vaša beba u opasnosti kad ostanete bez daha nakon dugih šetnji ili kad samo sjedite. Ne brinite, beba dobiva dovoljno kisika preko posteljice.
Šarenica bebinog oka sada se može širiti i skupljati u kontaktu sa svjetlom. Obzirom na skupljenu bijelu mast pod kožom bebina put više nije crvena nego ružičasta, a beba teži oko 1,5 kg




Trideset i drugi tjedan


Mama
Sada kad su vam Braxton Hicksove kontrakcije sve češće sigurno imate sve više pitanja o porodu i kakve će posljedice imati za vas, obitelj i dijete. Niste usamljeni u tim razmišljanjima! Većina žena ima pitanja o porodu i rođenju djeteta, npr.:
· Je li porod stvarno počeo?
· Gdje trebam ići?
· Kako se mjere trudovi?
· Tko bi trebao poći sa mnom?
· Što trebam ponijeti sa sobom?
· Hoće li stvarno biti bolno?
Ostanimo pri zadnjem pitanju. Oko 10 posto žena reći će vam da je bilo užasno bolno, 10 posto će reći da nisu osjetile nikakvu bol. Ostalih 80 posto smjestit će se negdje u sredinu. Kako će biti vama, teško je uopće pretpostaviti. No žene koje su prošle trudničke tečajeve češće imaju lakše porode s manje komplikacija od onih koje nisu prošle takve tečajeve.

Beba
Pokreti vaše bebe ovaj će tjedan doseći vrhunac. Većina nabora s lica će nestati, a moglo bi biti i dosta kose na glavici. Vaša je beba dobila čak oko 700 grama od prošlog mjeseca, što znači da sada ima oko 1,7 kg. Velika je oko 41 cm. Bebe koje su rođene s manjom porođajnom težinom od ove vjerojatno će imati problema sa sisanjem prilikom dojenja i hranjenja. Sposobnost pravilnog sisanja znak je neuromuskularne zrelosti.



Trideset i treći tjedan


Mama
Sada vjerojatno možete razlikovati bebine udarce koljenom od onih laktom, iako su sada ti udarci slabiji. Također možete osjetiti i tupo ritmično bubnjanje u maternici. To znači da beba ima štucavicu i nije razlog za paniku. Nastavite čitati što više o porodu, postporođajnoj njezi i novorođenčadi.

Beba
Beba je sada teška oko 1,8 kg. U ovome trenutku plodna voda je dosegla najvišu razinu i tako će ostati do kraja trudnoće. Možda ćete saznati da imate previše ili premalo plodne vode. Ovo potonje može značiti komplikacije u rastu djeteta. Kako god bilo, važno je da imate na umu da svaka žena ima dugačiju razinu plodne vode i da imati je premalo ili previše ne mora odmah značiti da postoji neki poblem.
Naglim razvojem mozga bebina je glavica do ovoga tjedna dosegla obujam od oko 8 cm.



Trideset i četvrti tjedan

Mama
Vaše tijelo se ubrzano priprema za porod i možda primijetite da imate sve više i više kontrakcija koje ne izgledaju kao priprema. To je odličan znak da je vaše tijelo sve spremnije za veliki dan!
Krvni tlak bi vam mogao biti malo povišen, ali vjerojatno nije ništa zabrinjavajuće. Ako se već niste informirali o porodu, slobodno počnite. Za početak, pročitajte sve o tri porođajna doba koja vas očekuju.

Beba
Neprestano raste i dobiva na težini. Sada je teška oko 2 kg i duga oko 43 cm. Hormoni iz posteljice počinju aktivirati proizvodnju mlijeka u vašim grudima.



Trideset i peti tjedan



Mama
Vaša trudnoća napreduje i možda ćete imati problema sa spavanjem. Neki čak tvrde da je u pitanju majčinski instinkt i da se tako pripremate na život s bebom. Drugi opet vjeruju da je nesanica povezana s brigom o zdravlju djeteta, porodu i svemu nadolazećem. Međutim, postoje i mnogi tjelesni razlozi zašto ne spavate. Nekim trudnicama odlazak na WC svakih 45 minuta, ili češće, baš i ne omogućava spavanje, kao ni stalna bol u križima. Pokušajte ograničavati unošenje tekućine nakon određenog vremena i pazite da ste stvarno umorni kada idete u krevet.
Vrijeme je da naučite i neke osnovne stvari o porodu prije negoli isti započne.
· Kako počinje?
· Praćenje fetusa
· Olakšavanje boli
· Epiduralna anestezija
· Carski rez

Beba
Beba sada teži oko 2,20 kg, iako su varijacije u težini u kasnijoj trudnoći puno češće nego u ranoj. Svi su organi razvojeni već "odavno", a sada se samo razvijaju. Duga je oko 44 cm.





Trideset i šesti tjedan


Mama
Odsada ćete svojeg liječnika viđati svaki tjedan, sve do poroda. Većina djece dosada se već smjestila glavom prema dolje. Oko 4 posto djece se ne okrene i ostanu u stavu zatkom. To znači da će kroz porođajni kanal izići prvo njihova stopala i zadak, a na kraju glavica. Međutim, nema razloga za paniku. Još uvijek ima vremena da se beba okrene.

Beba
Beba i dalje raste i počinje se smještati i spuštati prema vašoj zdjelici. Prednost toga je što ćete sada moći lakše disati, ali ćete češće mokriti. Beba je teška oko 2,5 kg i duga oko 45 cm. Međutim, što se više bliži kraj trudnoći to su i veće razlike među bebama. Vaš će vam ginekolog vjerojatno poprilično točno znati reći težinu vaše bebe.



Trideset i sedmi tjedan


Mama
Od ovoga tjedna pa nadalje, možete roditi u bilo kojem trenutku bez ikakve opasnosti za dijete. To ujedno znači i da sve stvari koje ste odgađali do zadnjeg trenutka trebate obaviti što prije.
Vjerojatno ste do sada već čitali i slušali o dojenju i hranjenju na bočicu, a ako niste evo nekoliko osnovnih informacija:

Dojenje
Mnogi ljudi nisu upoznati s brojnim prednostima dojenja. Između ostalog, one uključuju manju podložnost alergijama, manji rizik od raka dojke kod mama, viši IQ djece...

Umjetni pripravci
Neke majke iz medicinskih ili drugih razloga odlučuju hraniti djecu pripravcima. No nije posve jednostavno i bezopasno hraniti i učiti djecu hranjenju na bočicu. Zato, pažljivo pročitajte uputstva prije spravljanja hrane.

Beba
Vaša beba i dalje vježba disanje udišući plodnu vodu. Ponekad će dobiti i štucavicu. Beba počinje proizvoditi kortizone, hormone koji pomažu plućima da se potpuno razviju i osposobe se za disanje kada se beba rodi. Dojenje dlačice polako počinju otpadati. Beba je duga oko 46,5 cm i teška oko 2,7 kg.


IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Trideset i osmi tjedan



Mama
Možda ćete osjećati trnce u nogama i unutar vagine. To je posljedica smještanja bebe u zdjelicu prilikom čega ponekad pogodi i koji živac. Najviše se vremena u pripremama za roditeljstvo provede educirajući majku o porodu, zato bi bilo vrijeme pozabaviti se i jačom polovicom, odnosno OČEVIMA U RAĐAONICI. U svakom slučaju, ako bolnica u kojoj ćete rađati to dopušta - svakako preporučujemo! To je jedinstveno i nevjerojatno iskustvo. Budite sigurni da očevi neće morati sudjelovati preko one granice koju sami postave i do koje se osjećaju ugodno. Za većinu muškaraca to će biti držanje žene za ruku i vlaženje usnica. Ukoliko poželi aktivije sudjelovati, može vam pomoći i oko disanja, mjerenja trudova, masiranja... Možda mu čak dozvole i da presiječe pupčanu vrpcu, što nije bolno ni za majku ni za dijete.

U ovoj bi se fazi mogli osjećati depresivno pa se zaokupite nečim što ne zahtijeva prevelike fizičke napore, npr. napišite pismo svom nerođenom djetetu i pošaljite nam ga (ukoliko to želite podijeliti).

Beba
Beba bi odsada mogla dobivati na težini i oko 28 grama na dan. Međutim, vaše će se dobivanje na težini usporiti ili potpuno stati.
Verniks koji je štitio dijete od plodne vode sada se počinje rastapati. Beba je duga oko 48 cm i teška oko 3 kg.




Trideset i deveti tjedan

Mama
Sada kada znate kada počinje porod, možda bi bilo dobro govoriti o tome kroz koje sve promjene tijelo prolazi pripremajući se za porod. Beba će se spuštati u vašu zdjelicu. Cerviks, odnosno grlić maternice, počet će se omekšavati i stanjivati. Suprotno nekim narodnim vjerovanjima, ne može se predvidjeti kada će porod započeti prema debljini cerviksa.
U danima neposredno prije poroda možda ćete primijetiti nešto od sljedećeg, iako to često nisu pouzdani znaci da će porod početi:
· Sluzavi trag popraćen sukrvicom
· Iznenadni napadi energije
· Mekša stolica
· Gubitak težine
· Pojačani apetit
Izdržite još malo! Samo što nije gotovo!

Beba
Jeste li znali da se plodna voda kontinuirano izmjenjuje svaka tri sata, čak i za poroda?
Nitko pouzdano ne zna od čega se stvara plodna voda, iako je djelomično sastavljena od urina i ostalih tekućina koje dolaze od bebe. Mekonij (tamna, ljepljiva tvar ) će iz bebinih crijeva izići kao prva stolica nakon rođenja. Može se dogoditi da beba izbaci mekonij i prije rođenja, što može biti znak fetalnog distresa. Problem može nastati i ako beba proguta mekonij.



Četrdeseti tjedan

 Smile


Jedno ovako malo plačljivo djetešce uskoro ćete ponijeti kući!

Mama
Vaše se tijelo tijekom proteklih tjedana pripremalo na puno načina. Kao što vjerojatno znate, mnoge zdrave trudnoće neće trajati točno 40 tjedana. Zapravo, samo oko 4 posto žena rađa točno u predviđenom terminu. Ostalih 96 posto rodit će ili oko 2 tjedna prije ili oko 2 tjedna kasnije. To je sasvim normalno. Riječ je o tome da se termin poroda računa obzirom na prvi dan zadnje menstruacije, a ne obzirom na ovulaciju. Ovulacija, opet, ne mora biti točno 14. dana menstrualnog ciklusa kako smo to učili u školi, nego može nastupiti u bilo koje vrijeme. Zato se tih 40 tjedana uzima kao prosječni okvir trudnoće.

Beba
Vaša beba vjerojatno spada u onih 96 posto beba koje su se pravilno okrenule glavom prema dolje i duboko smjestile u vašu zdjelicu. Imunološki sustav vaše bebe još uvijek je nezreo i prima antitijela preko posteljice, a nakon rođenja kontinuirano će ih primati preko vašeg mlijeka. Većina lanugo dlačica već je nestala iako se i sada mogu vidjeti na pojedinim mjestima.
Prosječna težina djeteta sada je oko 3,4 kg a dužina je oko 50 cm. Posteljica će težiti oko 1/8 djetetove težine, a pupkovina će biti otprilike iste duljine kao i beba.
Beba će neposredno nakon poroda i 5 minuta kasnije biti ocijenjena jednostavnim testom prema pet točaka Apgar indeksa. To znači da će se ocjenjivati rad srca, izgled (boja) kože, refleksna podražljivost, tonus mišića i disanje.
Nakon svih tih dugih mjeseci čekanja, uživajte u vašoj bebi! I naravno, ako hoćete, podijelite svoju priču s nama.




Četrdeset i prvi tjedan


Ovako izgleda kada verniks ostane na bebinom tijelu nakon poroda

Mame
Iznenađenje! Još uvijek ste tu! Bez brige, niste jedini. Zbrka u vremenu nastala je jednostavno zato što se porođajni termin bez znanja točnog dana ovulacije ne može precizno odrediti. Možda ćete češće viđati svojeg ginekologa i napraviti neke dodatne testove da bi se vidjelo je li sve u redu s bebom.
Najčešće, beba je sasvim dobro, samo su majke već malo preumorne od trudnoće. Dodatno odmaranje vrlo je bitno i zato skupljajte energiju što više možete. I budite vrlo oprezni prilikom prihvaćanja savjeta dobronamjernih prijatelja i rodbine u vezi izazivanja poroda. Iako su većinom bezopasni i smiješni, mogu biti i vrlo opasni. Zato ništa ne pokušavajte bez znanja svojeg liječnika!

Beba
Ne budite iznenađeni što je beba još uvijek u vašem trbuhu. Ona ili on još nisu odlučili ugledati svijet i zadovoljni su unutra. Vaš će liječnik i dalje promatrati rast vaše bebe, pokrete i eventualne znakove poroda.






Četrdeset i drugi tjedan




Mama
Ok, više stvarno nije smiješno. Leđa vas ubitačno bole, a obitelj vas nikuda ne pušta samu. Nastavite vježbati, spavati, i piti puno vode. Zapamtite – nećete biti trudni vječno!
Možda bi bilo dobro da proučite koje sve metode izazivanja poroda postoje, iako ćete vjerojatno do kraja ovoga tjedna biti u rađaonici. Ponekad se dijete ne razvija dobro i bilo bi mu bolje izvan maternice. Ponekad je majka bolesna, od dijabetesa ili nečeg drugog, zbog čega bi bilo bolje da do poroda dođe prije. No to će vam najbolje znati reći vaš liječnik. Zato se smirite i pokušajte uživati u zadnjim danima trudnoće.

Beba
Bebe nakon 37-38 tjedna više ne rastu tako ubrzano. 'Prenesenost' bebe najčešće se manifestira gubitkom težine i tjelesne masnoće. Ne zaboravite brojati bebine pokrete između posjeta liječniku.



kutak.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Daunov sindrom – testiranje u trudnoć

Daunov sindrom je poremećaj nastao nadekvatnom podelom hromozoma (trizomija 21.para). Manifestuje se mentalnom retardacijom i karakterističnom fizionomijom: koso postavljeni prorezi očnih kapaka, prominetni epikantični nabori, mala brahicefalična glava, široke šake, kratak peti prst, male ušne školjke, stalno otvorena usta, crveni obrazi, nepravilan raspored zuba...
Ipak kao i svi ljudi, oni se veoma razlikuju po izgledu, ličnosti i sposobnostima. Kod beba je teško odrediti u kojoj će meri biti pogođeni kao deca ili kada odrastu. Pojedine osobe sa Downovim sindromom su u stanju da se zaposle i vode relativno nezavistan život, međutim većini ovih ljudi je potrebna pomoć i podrska na duge staze. Generalno maksimalni mogući mentalni razvoj dostiže nivo deteta od 8 godina. Brojni zdravstveni problemi su povezani sa Downovim sindromom (najčešće srčani problemi i oštećenja sluha i vida), iako neke od ovih osoba imaju dobro zdravstveno stanje.U većini slučajeva osobe sa Downovim sindromom žive do 50. godine, međutim neke od njih žive i preko 70 godina. Alzheimerova bolest (oblik senilne demencije) kod ovih ljudi se ranije javlja u odnosu na ostatak populacije.

Koliko je čest Daunov sindrom?
Ljudi obično ne očekuju da beba ima Downov sindrom. On se ne javlja često u porodici. Ranije uvreženo mišljenje da jedino starije žene mogu da dobiju dete sa Downovim sindromom nije tačno. Svaka žena može dobiti dete sa Downovim sindromom, ali rizik se povećava sa godinama, što je žena starija verovatnoća da dobije dete sa ovim stanjem je veća. Na primer, verovatnoća da se dobije beba sa Downovim sindromom je 1 prema 1500 (0.07%) kod žena sa 20 godina; 1 prema 900 (0.1%) kod žena sa 30 godina; dok kod žena sa 40 godina je 1 prema 100 (1%).

Šta uzrokuje Daunov sindrom?
Unutar svih telesnih ćelija nalaze se sitne strukture zvane hromozomi. Oni nose gene koji determinišu način našeg razvoja. Većina ljudi ima 23 para hromozoma u svakoj ćeliji. Kada naš organizam stvara specijalne ćelije za potrebne za oplodnju, parovi hromozoma se dele i rearanžiraju. Nekada se ovi parovi hromozoma ne podele ispravno što tada uzrokuje da bebine ćelije imaju dodatnu kopiju hromozoma broj 21. Ovo dovodi do pojave Downovog sindroma i razlog je što se ovaj sindrom zove još i Trizomija 21. Dodatni hromozom ne može biti otklonjen iz ćelija, tako da ne postoji lek za ovo stanje. Loša deoba hromozoma se dešava slučajno i nije uzrokovana postupcima roditelja.

Provera na Daunov sindrom u trudnoći
Većina žena želi da zna da li njihova beba ima Downov sindrom. Informacije o testovima i kako se izvode mogu biti od pomoći pri donošenju ove odluke.

Postoje testovi koji daju definitinu informaciju i zovu se dijagnostički testovi. Međutim, izvođenje ovih testova povećava rizik nastanka spontanih pobačaja. Iz ovog razloga se oni ne predlažu svim ženama. Umesto toga se testovi izvode u dve etape. U početku svim ženama se predlažu testovi kod kojih ne postoji rizik od spontnog pobačaja. Ovaj tip testa se zove screening test. Oni ne daju definitivni odgovor, već nam govore da li postoji povećani rizik za pojavu Downovog sindroma. Nakon toga ženama sa povećanim rizikom se može ponuditi dijagnostički test. Ako je rezultat screening testa između vrednosti jedan u dva i jedan u 250, trebalo bi uraditi dijagnostički test. (Rizik jedan prema 250 je u isto vreme i rizik od 0.4%)

Važno je razumeti da screening testovi ne mogu odrediti sa sigurnošću da li beba ima ili ne Downov sindrom, već se samo koriste kako bi se izbegao rizik izvođenja nepotrebnih dijagnostičkih testova. Sama žena odlučuje da li će uraditi ili ne obe faze testa. Ukoliko se odluči na screening test, a kasnije joj bude predložen i dijagnostički test sama odlučuje da li će pristati na test ili ne.

Kakve vrste informacija daje screening test?
Svi testovi koji će biti kasnije opisani daju rezultate u formi jedan u ...., na primer: jedan u 100 ili jedan u 1500, isti rezultat se može izraziti u procentima. Ove vrednosti nam govore kolika je verovatnoća da beba ima Downov sindrom. Tako rezultat jedan u 100 znači da jedna od 100 beba ima šansu da nosi Downov sindrom. Rezulat jedan u 1500 pokazuje da postoji verovarnoća da se u 1500 dece rodi jedno sa ovim stanjem. Treba naglasiti da što je drugi broj veći to je mogućnost postojanja ove trizomije sve manja. U dalje toku ćemo objasniti kako se na osnovu rezultata na screening testu odlučuje o daljem toku ispitivanja.

Žene kod kojih su dalja ispitivanjima nepotrebna
Ako screening test pokaže daje rizik za pojavu Downovog sindroma niži od jedan u 250, nećemo insistirati na dijagnostočkim testovima. Većina rezultata screening testova (oko 95%) spada u ovu kategoriju i predstavljaju rezultate niskog rizika. Napominjemo da nizak rizik označava upravo to, ne znači da rizik da dete ima Downov sindrom uopšte ne postoji, već da je malo verovatan i da je dobijena verovatnoća manja nego kod rezultata jedan u 250 koji je granica za dalja ispitivanja.

Ovde i dalje postoji mala mogućnost da neka deca sa Downovim sindromom nisu detektovana screening metodom. Ovo se dešava ukoliko se očekivani model ne prepozna pri ispitivanju krvi ili pri metodama skeniranja, zbog male prirodne razlike. Sve skupa, četvrtina beba sa Downovim sindromom nije otkrivena screening testovima.

Žene kod kojih su potrebna dalja ispitivanja.
Ukoliko rezultat screening testa pokaže da je rizik da beba ima Downov sindrom viši od jedan u 250 ( na primer, jedan u 100), treba ponuditi mogućnost izvođenja dijagnostičkih testova. Ovakvi rezultati screening testa se nekada označavaju kao rezultati visokog rizika. Ukupno jedna u 20 žena (5%) ima ove rezultate.

Tipovi screening testa

Ispitivanje krvi
Testovi za ispitivanje krvi određuju količinu supstanci koje se prirodno nalaze u majčinoj krvi. Ove supstance prelaze sa bebe na majku. Uzorak krvi majke se obično uzima između 10 i 20 nedelje trudnoće. Vreme testiranja i podaci o izmerenim supstancama blago variraju između različitih ustanova. Kompjuterski program obrađuje rezultate analiza krvi, zajedno sa godinama majke, telesnom težinom i staroscu trudnoće kako bi se odredila verovatnoća da beba ima Downov sindrm. U Nišu se mogu izvesti Double screening test 11-14 nedelja i Tripl screening test 14-20 nedelja trudnoće.

Ultrazvučni screening
Nuhealna translucencija je poseban ultrazvučni pregled koji se izvodi između 11 i 14 nedelje. Prilikom ovog pregleda određuje se količina tečnosti koja se nalazi ispod kože bebinog vrata.. Kompjuterski program obrađuje ovo podatke, veličinu bebe i godine majke kako bi se izračunao rizik postojanja Downovog sindroma. Kako se test zasniva na individualnim merama bebe, može se koristiti kod blizanaca i trojki za određivanje rizika za svaku bebu pojedinačno. Poznat je kao NT test.

Kombinovani screening u ranoj trudnoći
Nuhealna translucencija i rezultati dobijeni ispitivanjem krvi se mogu kombinovati u cilju određivanja stope rizika. Ovaj postupak je poznat kao kombinovani test ili NT plus test.

Kombinovani screening u kasnoj trudnoći
Integrisani test se zasniva na podacima dobijenim nuhealnom translucencijom zajedno sa rezulatima dva uzorka krvi - prvi uzet u 10 nedelji i drugi u 15 nedelji. Konačni rezultat se ne određuje dok se ne obavi drugo ispitivanje krvi.

Ukoliko rezulat screening testa pokaže povišeni rizik postoje dve mogućnosti. Prva je odbijanje dijagnostičkog testa. Što znači izneti ostatak trudnoće stalno misleći na rezultate screening testa, što može biti stresno. Druga opcija je dijagnostički test, uz činjenicu da postoji blago povećana mogućnost spontanog pobačaja. Postoje dva tipa dijagnostičkih testova - ispitivanje horionskih čupica i amniocenteza.

Amniocenteza se izvodi od 16-18 nedelje trudnoće. Ovo je široko korišćena procedura koja traje oko 10 minuta. Ceo postupak se odvija pod kontrolom ultrazvuka, i podrazumeva uvođenje igle kroz trbušni zid u matericu i uzimanje do 20 ccm plodove vode. U njoj se nalaze bebine ćelije koje se dalje ispituju i iz njih pravi hromozomska slika deteta. Treba istaći da je od svakih 100 uzoraka jedan neadakvatan za donošenje definitivnog zaključka zato što ćelije ne rastu ili zato što su rezultati nejasni.U tom slučaju bi trebalo ponoviti amniocentezu ili ako je trudnoća poodmakla kordocentezu- ispitivanje bebinih ćelija iz krvi pupčanika.

Amniocenteza se uspešno radi u Nišu već skoro tri godine na odeljenju patologije trudnoće ginekološko-akušerske klinike.

Ispitivanje horionskih čupica se radi od 11 nedelje trudnoće. Obično se radi u specijalizovanim centrima. I ovde se koristi ultrazvuk za praćenje kretanja igle bez obzira da li se ona uvlači kroz vaginu ili kroz abdomen. Uzimanjem placentarnog tkiva obezbeđuje se potreban uzorak za laboratorijske analize i prebrojavanje bebinih hromozoma. Kao što je slučaj sa amniocentezom, i kod ovog ispitivanja dva uzorka od sto uzetih ne ukazuju na rezultat.

Obe pomenute procedure nisu u potpunosti bezbedne i upravo iz tog razloga se ne predlažu svakoj ženi. Od 100 žena kojima je urađena amniocenteza jedna će imati spontani pobačaj, dok kod ispitavanja horionskih čupica od 100 žena dve će pobaciti. Ovi podaci blago variraju od bolnice do bolnice.

Procedure same po sebi nisu bolne, mada ih neke žene smatraju neprijatnim. Dan - dva nakon intervencije savetuje se mirovanje i ukoliko je moguće izbegavanje aktivnosti koje uključuju podizanje, savijanje ili istezanje. U donjem dela trbuh se može javiti osećaj nelagodnosti koje traji dan ili dva. Ovo je sasvim normalno, uzimanjem paracetamola tegobe će se ublažiti.

Koliko se čeka na rezultate?
Rezultati testa su gotovi najkasnije do 18. dana. Neke bolnice predlažu nove molekularne testove kao deo dijagnostičkih testova, koji su poznati po svojim inicijalima FISH i PCR. Zahvaljujući njima do nekih informacija se dolazi nakon dva - tri dana, ali je ipak potrebno sačekati do 18 dana kako bi dobili kompletan rezultat.

Rezultati mogu biti saopšteni na više načina zavisno od dogovora sa lekarom. Postoji šansa da rezultat pokaže da beba nema Down-ov sindrom, međutim šta ako rezultat ukazuje da dete ima Down-ov sindrom, zato svaki pacijent treba da pažljivo razmisli kako bi želeo da sazna ovu informaciju. Rezultat može biti saopšten kod kuće, na klinici, preko telefona ili putem pisma. U našem gradu rezultati se saopštavaju lično na DEČIJOJ INTERNOJ KLINICI u čijoj se genetskoj laboratoriji obavlja ispitivanje.

Rezultati dijagnostičkih testova
Beba nema Downov sindrom - je najčešći rezultat. Nekim ženama je ova informacija sasvim dovoljna i ne postavljaju dalja pitanja, dok druge žele da porazgovaraju sa nekim o rezultatima sa nekim. Žele da znaju razlog zbog čega se rezultati screening testa i dijagnostičkog testa ne poklapaju.

Kao što je već navedeno korišćenjem screening testa odljučujemo da li ženi treba ponuditi i dijagnostički test. Ono što zaključujemo iz screening testova je da postoji izvesna vrsta modela pri ispitivanju krvi ili ultrazvučnom pregledu. Ovaj model je takav da se nekad može naći i kod beba sa Downov sindromom, ali je problem u tome što se može naći i kod normalnih trudnoća. Rezulati pomenutih testova blago variraju zavisno od najrazličitijih fizioloških stanja. Screening testom se šablon uočava, ali ne i razlog koji je do njega doveo. Jedino dijagnostički test može pokazati da li je uzrok dobijenih rezultata postojanje Downovog sindroma kod bebe. Kada žena uradi dijagnostički test i rezultat pokaže da beba nema Down-ov sindrom, prethodno dobijeni rezultati screening testa se smatraju lažno pozitivnim.

Beba nema Downov sindrom, ali je uočen drugi problem - osnovna svrha amniocenteze ili ispitivanja horionskih čupica je otkrivanje da li dete ima Downov sindrom ili ne. Međutim, kada se ispituju bebini hromozomi veoma retko se mogu uočiti druge varijacije. Neke od njih mogu biti veoma ozbiljne dok druge imaju sasvim slab ili nikakav uticaj na bebu. Ukoliko testovi pokažu ovaj problem, žena se mora obratiti konsultantu za genetiku.

Beba ima Downov sindrom - mali broj testova ukazuju na ovaj ishod, u tom slučaju postoje tri mogućnisti koje u potpunosti zavise od roditelja.

Neki ljudi odluče da nastave trudnoću, pripremajući se za dodatne izazove sa kojima će morati da se suoče podižući dete se Downovim sindromom. Drugi se opredeljuju za usvajanje iz razloga što smatraju sebe nedovoljno sposobnim da samostalno podižu dete sa ovim problemom. Pojedine osobe odluče da ne žele da nastave trudnoću i odlučuju se za njen prekid.

Svako součen sa ovakvom problemom na osnovu svih dobijenih informacija mora nastojati da donese ispravnu odluku za sebe. Žena će imati mogućnosti da porazgovara sa lekarom o svojim opcijama, a pored toga podrška i dodatne informacije su joj dostupne i izvan zdravstvenih usluga. Imaće vremena da donese odluku o mogućnosti koja joj najviše odgovara, a bez obzira na nju i podršku svog lekara.

Ass.dr Milan Stefanović
(Stetoskop)
« Poslednja izmena: 02. Mar 2011, 23:40:09 od sandra80 »
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Daunov sindrom - jos nesto detaljnije

Ultrazvučna procena ili biohemiska pretraga radi otkrivanja trizomije 21 u prvom trimestru trudnoće

Tema ovog rada je objavljen rad u novembarskom broju medicinskog časopisa Ultrasonud in Obstretics and Gynecoloy.(Volume 36, number 5 ,novembar, 2010)

Otkrivanje trudnoća sa plodovima koji poseduju nepravilnost 21 ili nekog drugog hromozoma sigurno je ozbiljan zadatak na koji mora da odgovori savrmena medicina.

Poslednjih 20 godina došlo se do ogromnih uspeha zahvaljujući razvoju ultrazvučne dijagnostike i biohemiskih pretraga.
U proceni rizika postojanja oštećenog ploda učestvuju godine trudnice, debljina vratne prozračne zone(NT), prisustvo nosdnih kostiju, procena protoka kroz valvule srca i duktus venozus (krvni sud koji dovodi krv u srce) i na kraju biohemiski skrining(slobodni beta HCG i PAPP-A).

Postoje više strategija.
1. Da se uradi svim trudnicama prvo biohemiski skrining pa kod povećanog-intermedijarnog rizika da se uradi ultrazvučni pregled NT sa otkrivanjem 80-90% plodova sa trizomijom 21 i u 6% laćno pozitivnim nalazom.
2. Da se izmeri samo NT gde je procenat otkrivanja 75% sa lažno pozitivnim nalazom od 2%.
3. Da se izmeri NT, i Doppler procena protoka krvi kroz trikuspidnu valvulu srca i protok krvni krpz duktus venozus gde je otkrivanje oštećenih plodova 85% a lažno pozitivan nalaz 2.7%.
4. Da se uradi pretraga-ultrazvučni i biohemiski skrinig (20% trudnoća) sa otkrivanjem 95% i lažno pozitivnog nalaza u 2.5%.

Glavne prednosti izbora da se prvo uradi ultrazvučna dijagnostika u odnosu da se prvo urade biohemiske analize u I trimestru trusdnoće radi otkrivanja hromozomskih anomalija su sledeće:

1. Ako se uradi samo 20% biohemiskih analiza kod trudnoća sa intermedijarnim rizikom uz ultrazvučnu diojagnostiku, koštae znatno manje nego da se urade biohemijske analize u svih trudnica.
2. Doppler pregledi se mogu uraditi kad se radi i ultrazvučno merenje NT.
3. Pojava retrogradnog protoka tj «a» talasa, i vraćanja krvi na nivou trikuspidne valvule ne ukazuje samo na trizomiju 21 već i na druge hromozomske anomalije , urodjne srčane mane i čak neizvestu trudnoću u daljem toku.
4. Ako se u toku pregleda trudnoće u I trimestru urade i drugi markeri kao što je odsustvo os Vomera, uradi pregled srca i soft markera linearnom ili vaginalnom sondom onda je procenat otkrivanja hromozomskih anomalija preko 97-99%.


Zaključak: Kolege u svetu su zauzele stav da je rizična trudnoća na postojanje trizomije 21 ako je procenjen rizik na 1:100. Intermedijarni rizik je od 1:50 do 1:1000. Prvo treba uraditi ultrazvučni pregled sa registrovanjem NT i Doppler markera, a da samo 20% trudnoća zahteva i dodatni biohemiski skrining. Tada je stepen otkrivanja hromozomskih anomalija oko 95%.

Biohemiski skrining sam izolovan pravi suviše lažno pozitivnog nalaza da bi se mogao uzeti dokraja ozbiljno u proceni eventualnog rizika na postojanje trizomije 21.(iskustvo autora teksta). Na kraju to i kolege iz Engleske slično zaključuju. Jedino se postavlja pitanje zašto im je bilo potrebno 20 godina da to zaključe.

Nema sumnje da je za ultrazvučni pregled potreban doktor sa ozbiljnim treningom. Ako se nadju pozitivni Doppler markeri potrebno je uraditi ultrazvnučni pregled srca ploda u I trimestru trudnoće odmah nakon njihovog otkrivanja. Za ovo je potrebna linearna sonda u 80% a u 20% vaginalna sonda.

Trudnice bi morale da znaju da većina ultrazvučnih aparata nije dovoljno kvalitetna da bi prikazala adekvatno srce ploda i većinu morfoloških markera kao što su nosne kosti, Vomer, FMF ugao i ostale anatomske karakteristike i ne poseduje linearnu sondu sa adekvatnim programima za ove vrste pregleda.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Amniocinteza




Amniocentezaa je zahvat kada se pod kontrolom ultrazvučne sonde iglom kroz trbuh majke ulazi u maternicu i aspirira plodna voda za daljnju analizu. Prije same punkcije vrši se detaljan ultrazvučni pregled, prilikom kojeg se određuje položaj bebe, kao i posteljice kako bi se izbjegla nepreciznost zahvata, ali i ozljeđivanje fetusa. Plodna voda je tekućina u kojoj se nalazi fetus, pa prema tome sadrži odljuštene stanice kože i organa fetusa. Za pretrage fetalnih stanica potrebno je oko 15 - 20 ml plodne vode, a kultivacija fetalnih stanica i kariotipizacija (pregled fetalnih kromosoma) traje oko 3 tjedna. Novije tehnike (FISH) omogućuju dobivanje rezultata za svega par dana. Amniocenteza omogućuje ne samo određivanje broja i izgleda kromosoma, kao i određivanje fetalnog spola već je i pretraga koja se koristi kod nekih drugih specijalnih pitanja u trudnoći, osobito kod određivanja zrelosti djeteta ili količine bilirubina u plodnoj vodi kod Rh nepodudarnosti.

Slično amniocentezi izvode se kordocenteza - punkcija umbilikalne (pupčane) vene i kardiocenteza - uzimanje krvi iz lijeve klijetke fetalnog srca. Kod kordocenteze punktira se pupkovina najmanje 1 cm od mjesta na kojem se pupčana vrpca odvaja od posteljice te aspirira mala kočina krvi iz pupčane vene. Ovi izuzetno zahtjevni postupci prakticiraju se samo kod specijalnih pitanja u trudnoći kao što su nasljedne hemoglobinopatije, fetalne infekcije, intrauterina transfuzija krvi kod fetalne anemija, imunološke bolesti, a kod nasljednih bolesti samo ako ne uspije kultura plodne vode, odnosno kod mozaicizma. Rizici kod ovih zahvata obuhvaćaju spontani pobačaj, prijevremeni porod, krvarenje i infekcije, a javljaju se u 1 - 2% punkcija.

O ustanovljavanju hromozomskih poremećaja još nerođenog deteta za »Planetu« govori stručnjak svetskog renomea primarijus dr Žarko Puzigaća

Međunarodna reputacija


Primarijus dr sci Žarko Puzigaća, inače i viši naučni saradnik i konsultant KBC Bežanijska kosa, 1998. godine izabran je za aktivnog člana Njujorške akademije nauka, na osnovu više od 100 publikovanih naučnih radova iz oblasti medicine. Jedan od njegovih radova uvršćen je u Anale te Akademije, jedne od najstarijih institucija ove vrste u svetu (osnovana pre 180 godina).

Za dve godine navršiće se pune četiri decenije od kako su naučnici po prvi put uspeli da kultivišu ćelije ploda iz plodove vode, što je otvorilo novo razdoblje u dijagnostici hromozomskih poremećaja kod još nerođenog deteta. Ali, metoda kojom su Stijl i Breg, te 1966. godine, došli do ovog otkrića , gotovo da se nije izmenila do danas.
Na Institutu za zdravstvenu zaštitu majke i deteta u Beogradu, gde o toj temi razgovaramo sa primarijusom dr sci Žarkom Puzigaćom, direktorom tamošnje Klinike za humanu reprodukciju, amniocenteze se obavljaju još od davne 1970. godine, i danas se na toj klinici godišnje uradi oko 600 takozvanih ranih amniocenteza.

Plodova voda

Amniocenteza je hirurška tehnika koja je u ginekologiji korišćena još krajem 19. veka, u lečenju trudnica sa povećanom količinom plodove vode (polihidroamnion). Nemački lekar Menes je 1930. godine koristio amniocentezu da bi ubrizgao kontrast u amnionsku šupljinu i odredio položaj posteljice i ploda, ali tek pedesetih godina prošlog veka amniocenteza se češće uvodi u praksu, nakon što se pokazala korisnom i kod Rh inkompatibilije ploda i majke. Ipak, sve do otkrića Stijla i Brega, rađanje dece sa Daunovim sindromom iz prividno sasvim normalnih trudnoća bilo je više nego neprijatna stvarnost, prava noćna mora za svakog lekara, koja se do tog vremena nikako nije mogla izbeći. Dvojici naučnika je, međutim, uspelo da iz plodove vode izdvoje plodove ćelije (amniociti) koje su tu dospele otpadanjem sa fetusa, ili iz njegovog urogenitalnog trakta. Te ćelije su bile žive, pogodne za dalje umnožavanje, citogenetsku analizu i određivanje takozvanog kariotipa ploda. Kariotip, naime, predstavlja sve hromozome jedne ćelije, kojih normalno treba da bude 46, i na osnovu kariotipa se može odrediti da li plod ima višak ili manjak hromozoma, ili neku njihovu strukturnu abnormalnost (najčešće nedostaje deo hromozoma), odnosno neki hromozomski poremećaj.

Određivanje kariotipa ploda je, podseća doktor Puzigaća, epohalno otkriće, jer se uz pomoć njega u ćelijama ploda može sigurno utvrditi prisustvo Daunovog sindroma i drugih hromozomskih poremećaja (hromozomopatija) kod ploda, i to dovoljno rano, u drugom tromesečju graviditeta (pre 20. nedelje), kad se takva trudnoća na zahtev supružnika može bezbedno prekinuti.

Daunov sindrom je, inače, nasledni sindrom uzrokovan takozvanom trizomijom jednog dela ili celog hromozoma 21. Statistika ukazuje da se Daunov sindrom javlja kod jedne među 660 živorođenih beba, ali naš sagovornik napominje da je stvarna učestalost Daunovog sindroma zapravo veća od učestalosti na rođenju, jer se mnogi plodovi ne rađaju zbog spontanog prekida trudnoće.

Neprevaziđena metoda

Amniocenteza koja se kod trudnica radi sa ciljem da se odredi kariotip i otkriju eventualne hromozomopatije naziva se još i rana amniocenteza (ili genetska amniocenteza) i ona se obavlja između 16. i l8. nedelje trudnoće, kada je u plodovoj vodi prisutno najviše amniocita. Medicina, naravno, sve vreme nastoji da dijagnostiku Daunovog sindroma i drugih hromozomopatija uvede i koristi što ranije, već u prvom tromesečju trudnoće (između 8. i 12. nedelje) kad je prekid trudnoće za trudnicu lakši i jednostavniji, i ima pokušaja da se to postigne uz pomoć analiza ćelija iz kojih se formira posteljica, ali prema sigurnosti rezultata koje daje, ta metoda ipak ne može da zameni amniocentezu. Amniocenteza se, naglašava dr Puzigaća, i danas smatra zlatnim standardom u prenatalnoj dijagnostici Daunovog sindroma i drugih hromozomopatija.
Štaviše, postoji mogućnost da se sama amniocenteza izvede i ranije, između 10. i 14. nedelje trudnoće, i to se naziva ranom ranom amniocentezom. Prednost rane rane amniocenteze u odnosu na analizu ćelija posteljice jeste u tome što ona pruža mogućnost dodatnog odredjivanja prisutnosti nekih supstanci koje su važne za otkrivanje anomalija centralnog nervnog sistema. I rana rana amniocenteza, međutim, ima očigledan nedostatak, a to je manja količina amniocita u plodovoj vodi karakteristična za trudnoću staru od 10 do 14 nedelja, pa je uspešnost i ovog postupka u poređenju sa standardnom ranom amniocentezom skoro deset puta manja.
Pre svake amniocenteze obavi se ultrazvučni pregled trudnice, da bi se odredila starost trudnoće, proverila vitalnost ploda i isključile vidljive strukturne anomalije. Punkcija se obično vrši u području ispod pupka, gde se nalazi dno gravidne materice. Na tom mestu je, kako objašnjava dr Puzigaća, ubod igle najmanje bolan. Ako je posteljica na prednjem zidu, lekar se trudi da punktira pokraj nje, ili barem njen najtanji deo.
Ultrazvučno navođenje igle obavlja se ili pomoću sondi sa vodičem za iglu, ili se koristi tehnika slobodne ruke. Kada vrh igle dospe u »džep« plodove vode, po mogučnosti što dalje od glavice ploda, a najčešće uz donje ekstremitete, lagano se, običnim špricem, usisa plodova voda u količini koja je potrebna za analizu.
Mogućnost da dođe do spontanog pobačaja, kao glavne komplikacije koja se danas može pripisati amniocentezi, svedena je na manje od 0,5 odsto.

Obazriva primena

Rizik da nakon amniocenteze nastupi spontani pobačaj, i materijalni troškovi postupka da bi se odredio kariotip ploda (koji se danas procenjuju na više od 600 dolara) ne mogu se zanemariti, napominje dr Puzigaća, i to navodi kao glavne razloge zbog kojih se amniocenteza ipak ne radi svim trudnicama. Lekari je danas savetuju samo onim ženama kod kojih postoji povećan rizik na moguće prisustvo Daunovog sindroma i drugih hromozomopatija kod ploda, što se u Genetskim savetovalištima utvrđuje individualno za svaku trudnicu.
Naš uvaženi stručnjak i sagovornik podseća da rizik od pojave Daunovog sindroma i drugih hromozomskih anomalija značajno raste sa starošću majke. U kliničkoj praksi, amniocenteza se obavezno primenjuje kod trudnica starijih od 34 godine. Utvrđeno je, naime, da je rizik za pojavu Daunovog sindroma posle 35. godine veći od rizika da zbog amniocenteze eventualno nastupi spontani pobačaj. Za mlađe trudnice važi upravo obrnuto - rizici povezani sa amniocentezom smatraju se većim od potencijalne koristi, zbog male verovatnoće dijagnosticiranja Daunovog sindroma.
Žene sa niskim rizikom se, pak, podvrgavaju posebnim biohemijskim skrining testovima koji se mogu raditi u prvom i drugom tromesečju trudnoće. Ako rezultati ovih testiranja sugerišu rizik od Daunovog sindroma, onda će se amniocenteza savetovati i trudnicama mlađim od 35 godina.
Ultrasonografija je takođe značajna za otkrivanje Daunovog sindroma. U prvom tromesečju trudnoće ultrazvučni skrining je zasnovan na nenormalnom nakupljanju limfe u vratnom delu ploda. Prate se i druge abnormalnosti povezane sa Daunovim sindromom (uključujući zastoj rasta, srčane defekte...) kao i fenotipske karakteristike ovog sindroma, koje se na ultrazvuku mogu primetiti u drugom tromesečju. U najkraćem, na ovaj način, ultrazvučnim pregledom ploda moguće je otkriti oko 80 odsto slučajeva Daunovog sindroma, tako da je otkriće anomalija kod ploda danas glavni razlog za upućivanje trudnice na amniocentezu.

Izgledi za budućnost

Iako je plodova voda danas glavni depo ćelija ploda koje se, zahvaljujući amniocentezi, mogu koristiti za citogenetsku analizu i određivanje kariotipa, postoji još jedan njihov »izvor« - krv trudnice. Međutim, odnos broja ćelija ploda prema broju ćelija majke u cirkulaciji je manji od jedan na 5.000, i za sad ne postoje specifični markeri za izdvajanje ćelija ploda.

Dosadašnji razvoj raznih tehnika za razdvajanje majčinih i ćelija ploda, uključujući i sortiranje na osnovu fluoroscencije, gustine centrifugiranjem i magnetsko sortiranje ćelija, rezultiralo je povećanjem proporcije ćelija ploda, ali je i takav uzorak nepodesan za citogenetsku analizu, jer je i dalje visoko kontaminiran majčinim ćelijama. Doktor Puzigaća zaključuje da tako i ova mogućnost ostaje u domenu eksperimentalnog, i da je malo verovatno da će u bliskoj budućnosti išta moći da zameni amniocentezu.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 

   
Vaginalni porodjaj ili carski rez?



Porodjaj

Veliki broj zena u danasnje vreme insistira na carskom rezu cak i kada nije neophodan. Pre nego sto donesete odluku trebalo bi da budete upuceni u prednosti, ali i nedostatke ove vrste porodjaja. Vecina buducih majki dok razmislja o porodjaju na prvo mesto, normalno stavlja bezbednost svoje bebe. Tom prilikom im vaginalni tj. prirodan porodjaj deluje nesigurnije iz razloga sto su imale prilike da cuju razlicita negativna iskustva drugih majki i one se opredeljuju za carski rez. Neki akuseri ce vam predloziti porodjaj carskim rezom jer je manje traumatican za bebu. U daljem tekstu izlozicemo rizike i prednosti carskog reza. Izbor ostavljamo vama.

Rizici za bebu

Za razliku od sitnijih beba, krupnijima preti veci rizik od komplikacija tokom porodjaja. Svaki akuser je spreman da izvede carski rez, ako se u toku porodjaja ispostavi da je to neophodno. Prilikom porodjaja carskim rezom, veca je mogucnost da se jave respiratorni problemi cak i kada je zahvat planiran. Rizik se povecava ukoliko se ovaj zahvat radi pre 39. nedelje trudnoce. Medicinski strudnjaci, pa cak i pojedine majke veruju da i ukoliko je uspesno izveden, carski rez moze da onemoguci dojenje. Takodje i uspostavljane prvog i najvaznijeg kontakta izmedju majke i bebe jer nakon porodjaja sledi visecasovna odvojenos zbog dejstva opste anestezije. Anestezija moze kod nekih zena da izazove zastoj u nadolazenju mleka, a veliki broj njih ne moze da doji bebu zbog intezivnog bola koji je neizbezan nakon svakog hiruskog zahvata, pa i ovog.



Prednosti za bebu

Cinjenica je da je vaginalni porodjaj neprijatan za bebu i da tokom ovog porodjaja postoji rizik od povrede glave, jos cesce u slucajevima kada je beba teza od cetiri kilograma. Tada se najcesce upotrebljava forceps ili vakuum metoda, sto moze da izazove povrede glave ali u retkim slucajevima. Samim tim vas akuser ce vam predloziti carski rez ukoliko je vasa beba pred porodjajem teza od cetiri kilograma, karlicno je okrenuta ili je vasa trudnoca viseplodna ~ blizanacka. Ukoliko vam ne predlozi, a znate da je jedan od ovih faktora zastupljen tokom vase trudnoce, pitajte ga za mislenje, kako je najbolje da se porodite.



Rizici za mamu

Za razliku od prirodnog porodjaja, carski rez je hirurski zahvat koji se obavlja pod opstom anestezijom, a ne treba zanemariti ni postoperativni oporavak niti mogucnost komplikacija. Na svu srecu ovi rizici su danas svedeni na minimum, a opet ne treba iskljucuti mogucnost pojave krvarenja, infekcija i ostecenja abdominalnih organa (materice, creva, besike). Cesce se desava da se kod zena koje su rodile carskim rezom javlja krvarenje ili infekcija uterusa od onih koje su rodile vaginalnim putem. Medjutim, najvise komplikacija se javlja kada vodenjak vec pukne, i porodjaj otpocne, a mora da se zavrsi neplaniranim carskim rezom. Posle carskog reza i sam oporavak traje znatno duze.



Prednosti za mamu

Carski rez smanjuje mogucnosti ostecenja organa smestenih u karlicnom pojasu ~misici koji podupiru matericu, besika i ostali abdominalni organi. Zato veliki broj zena daje prednost ovom nacinu porodjaja. Prilikom vaginalnog porodjaja, prolazak bebine glave kroz porodjajni kanal moze da osteti nerve i misice u genitalnom delu tela majke. Taj rizik se povecava ukoliko se upotrebi forceps koji moze da uzrokuje postporodjajnu nemogucnost zadrzavanja urina. Medjutim, ove tegobe se na svu srecu povlace kod velikog broja zena ubrzo nakon porodjaja.



Vi birate

Da li zelite carski rez ili vaginalni tj. prirodan porodjaj? O ovome mozete samo vi odluciti. Obe vrste porodjaja se danas smatraju visoko bezbednim procedurama. Zabrinutost zena po pitanju izbora nacina radjanja zavisi od stepena bola i vremena opravka nakon porodjaja. U svakom slucaju ne zaboravite da ne postoje dva ista porodjaja. Vrlo cesto, zene koje su iskusile oba nacina radjanja, razlicito razmisljaju o tome na koji nacin bi da se porode. Neke od njih bi bez razmisljanja ponovo pod noz, a druge se jeze od same pomisli na ranu koja boli nedeljama.



Kako se pripremiti za carski rez

Ako ste vec upoznati sa cinjenicom da cete roditi ovom metodom, mozete se pripremiti na posebnim kursevima za trudnice. Neposredno pre pocetka zahvata mozete zahtevati lokalnu anesteziju, prisutnost supruga ili partnera prilikom porodjaja, dodatne informacije od lekara i medicinske sestre i kontakt sa svojim novorodjencetom ubrzo nakon zahvata.



Kako se izvodi operacija

Prvi korak je naravno uvodjenje u anesteziju. Za razliku od opste anestezije, koja vas uspavljuje, vi mozete zahtevati lokalnu koja vam omogucuje da ostanete budni tokom porodjaja. Vazno je pripremiti intravenski put za nadoknadu potrebnih tecnosti, a kateter u mokracnoj besiki omogucava uriniranje. Trbusni zidovi se dezinfikuju pa se, ako je potrebno, deo pubicnih dlaka obrije da bi operacijsko polje bilo cisto. Rez kroz kozu i trbusni zid moze da bude horizontalan ili vertikalan. Vecina zena insistira na niskom, horizontalnom (bikini) rezu. Ponekad mora kod nekih hitnih carskih rezova da se napravi vertikalni rez. Hirurg potom kroz tanki sloj potrbusnice pristupa mokracnom mehuru koji pomera u stranu. Rez na materici prethodi otvaranju vodenjaka, radjanju deteta i vadjenju posteljice. Nakon rodjenja deteta pristupa se usivanju materice, trbusnog zida i koze.



Koliko traje oporavak

Nakon carskog reza boravak u bolnici traje 5 - 7 dana. Treba upozoriti na vaznost vrlo ranog ustajanja i kretanja nakon zahvata, da bi se izbegle opasnosti poput tromboze i upale pluca. Mozete osetiti pojacano stvaranje crevnih gasova, bolnost hirurskog reza ili nekoliko kontrakcija koje nastoje da vrate matericu na normalnu velicinu. Sav na kozi uklanja se nakon 7 dana od operacije. Potrebno je izbegavati dizanje teskih predmeta i obavljanje napornih poslova.Nakon 6 nedelja se mozete vratiti svakodnevnim aktivnostima. Promene raspolozenja i blaga depresija su normalne pojave nakon porodjaja

Izvor "Moja beba"

IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
          Razvoj bebe po nedeljama


Novorodjence

Vaša beba ove nedelje

Vašoj bebi sledi šestomesečno "odmotavanje"

Vaš bebac sada baš i ne izgleda kao beba sa reklame. Više deluje kao mali naborani i skvrčeni vanzemaljac. A kako i ne bi kad se nedavno "otkotrljao" iz vaše materice, gde je izvesno vreme bio sklupčan i gde nije mogao pošteno da se opruži. Sada će lagano početi da se rasteže i tegli, malo po malo, sve do svog šestog meseca, kada će se u potpunosti "odmotati".

U međuvremenu, dok se bude prilagođavao životu van sigurnog i toplog utočišta vaše materice, možda će uživati ako ga umotate u lako ćebe.  Dočekao ga je hladan svet, zastrašujuće svetao i pun raznih mirisa i zvukova.
Vaš život: ja sam roditelj!

Ove nedelje desilo vam se nešto nesvakidašnje – dobili ste bebu! Ona je totalno vaša, tu je pored vas i zavisi od vaše ljubavi, nege i hranjenja. Nesumnjivo je da ste tokom trudnoće pročitali gomilu tekstova o tome šta treba raditi i kako se ponašati kada beba stigne kući. Bebac takođe donosi tekstove koji će vam osvežiti pamćenje, zahvaljujući kojima ćete utvrditi znanje i pomoći sebi da se u ovom periodu lakše snađete.

Najbolji savet za ovu nedelju je da se opustite, pokušate da odspavate i sa bebom krenete lagano, korak po korak. Vi tek treba da se upoznate i naviknete jedna na drugu.
Savet za ovu nedelju

Počnite da dojite što pre!

 

Što pre počnite da dojite bebu, čak i ako vam se čini da još nemate mleka. Kolostrum koji se luči u prvih par dana je od neprocenjive važnosti za novorođenče. Ako zaista nemate mleka, nemojte se libiti da svoju bebu date drugoj majci koja ima dovoljno kolostruma.



Novorođenče - Vaša beba u 1. nedelji

Vaša beba ove nedelje
Beba se prilagođava velikom svetu!

Vaša materica je bila toplo i udobno okruženje i zato će potrajati dok se beba ne prilagodi na različite slike, zvukove i senzacije koje je sada okružuju. Još uvek nećete moći da otkrijete mnogo od njenog karaktera jer ona provodi vreme u različitim stadijumima sna, tihoj ili aktivnoj budnosti.

Jedini način da vaša beba komunicira sa vama je plač. To nemojte da zaboravite kada postanete očajni i počnete da se pitate: “Šta joj je?!”. Beba sada može da prepozna i razlikuje mamin glas od drugih. 

Vaša beba obožava da je držite i ljubite, grlite, masirate, mazite i ljuljuškate. Možda će čak moći i da odreaguje jednim oduševljenim “ah” kada čuje vaš glas i vidi vam lice.
Vaš život: baby blues

Zvuči kao da nema smisla: dok ste trudni i s nestrpljenjem čekali da dobijete bebu bili ste toliko srećni, a sad kad ste se konačno porodili vi ste nesrećni, potišteni, neraspoloženi i nervozni. Zapravo, postoje jako dobro razlozi zašto polovina mladih majki dobija tzv. baby blues.
 
Tokom prve nedelje kod kuće sa bebom, nedostatak sna, oporavak od porođaja, nega novorođenčeta, manjak iskustva u odnosu sa bebom i neadekvatna pomoć oko kućnih poslova, mogu da budu izuzetno stresni. Hormoni takođe utiču na vaše raspoloženje, posebno ako ste i ranije imali izražena PMS stanja.

Evo nekoliko saveta da lakše prebrodite baby blues:

* Postanite svesni da su sva ta osećanja i raspoloženja normalna i to će i Vama i Vašoj okolini biti od velike pomoći.

* Dobro je da svoja osećanja podelite sa ljudima koje volite: sa partnerom, roditeljima ili najbližim prijateljima.

* Zbližavanje sa drugim novopečenim roditeljima (na primer na forumu ovog sajta) pomoći će vam da shvatite kako niste sami.   

* Odvojte vreme samo za sebe. Neka se tata ili neka od novopečenih baka posvete bebi na neko vreme, a vi idite sa drugaricom na kafu, u šoping ili se jednostavno opustite u kadi. Rasteretićete se i ako odete sa bebom u šetnju na svež vazduh.

* Ostavite se posla. Zaboravite na mobilni i kompjuter, na peglu i varjaču, ovo je vaš trenutak u životu kad treba da budete mama i samo mama.

Ako baby blues potraje duže od nekoliko nedelja, recite to svom lekaru. Moguće ja da onda imate postporođajnu depresiju, mnogo ozbiljniji poremećaj. To stanje nije u potpunosti ispitano. Simptomi uključuju izrazitu anksioznost, napade panike, promene u načinu ishrane (prejedanje ili gubitak apetita), nesanicu, pa čak i pomisao da naudite svojoj bebi…
Savet za ovu nedelju

Ako ste odlučili da izvedete bebu napolje, ne činite to naglo. Neka prvog dana beba bude napolju deset minuta, sutra petnaest, prekosutra dvadeset... Uvek nosite u kolicima i dodatno ćebe. Ne iznosite bebu napolje ako duva jak vetar, ako ima preko 30 stepeni Celzijusa ili ako je magla. Ako pada kiša ili sneg - zaštitite je da ne pokisne. Ako beba zaspe napolju, ostavite je da odrema na svežem vazduhu. To će joj jako prijati.



Vaša beba u 2. nedelji

Vaša beba ove nedelje


Beba još uvek ne može da se fokusira na mamino lice. Ona se rodila kratkovida, mogla je da vidi dobro samo ono što joj je na par santimetara ispred lica. Iz dana u dan njen se vid popravlja. Beba prepoznaje ljudski lik i to joj je trenutno mnogo zanimljivije od drugih boja i oblika.

Pevajte joj i pričajte, držite je uz svoje telo kako bi osetila njegovu toplinu. Beba će osetiti otkucaje Vašeg srca, na koje se navikla još dok je bila u materici i koji je smiruju.
Vaš život: haos početničkog dojenja

Ovo sigurno nisu najbolji dani vašeg života: euforija nakon porođaja i prvog susreta sa bebom je iza vas a sada su tu nabujalo mleko, bolne grudi, poludeli hormoni i totalna zbrka u glavi. Čini vam se da po ceo dan dojite: beba sisa, onda se izmlazavate, ne stignete da se okrenete i već je ponovo vreme da beba jede. Grudi vas jako bole, osetljive su na dodir i imate osećaj da biste najradije bile negde jako daleko od svega.

Ne očajavajte jer ovaj period neće trajati tako dugo koliko se to vama, iz trenutne perspektive, čini. Čim beba ustali obroke, odnosno kad se ustali ponuda i potražnja mleka – dojenje će postati rutina (grudi više neće biti tako napete i bolne) a vi ćete ponovo imati vremena da „dišete“.

Najvažnije je da ne odustajete od dojenja i da budete uporni. Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći da ublažite bol u grudima:

* Istuširajte se toplom vodom.

* Ugrejte peglom ili na nekom grejnom telu pamučne pelene i stavite ih na grudi.

* Izmlazajte malo mleka iz svake dojke pre podoja. Prepunjene dojke nevešta beba (kakvo je svako novorođenče) teže može da pozicionira  u usta i da povuče mleko.

* Nosite prsluče namenjeno dojiljama – ono će dojke držati kako valja i, kad mleko nadođe, može da ublaži bol izazvan težinom.

* Dojite svaka dva ili tri sata. Ni slučajno nemojte da izbegavate dojenje zbog bolova jer što više dojite dojke će se pre dovesti u „normalu“.

* Nakon podoja stavite hladne obloge na grudi – to, za neko vreme, trebalo da zaustavi priliv mleka.
Savet za ovu nedelju

Da li ste poslali tatu kod matičara da prijavi bebu? Što pre dobijete potvrdu da je beba upisana u matičnu knjigu rođenih, pre ćete moći da izvadite zdravstvenu knjižicu za bebu. Bez zdravstvene knjižice ne možete na prvi pregled kod pedijatra u državnoj ambulanti. 



Vaša beba u 3. nedelji

Vaša beba ove nedelje

Bebe obožavaju da sisaju, zato ih nemojte obeshrabrivati. Zapravo, iznenadićete se kako cucla varalica može da smiri bebu i pomogne joj da zaspi. Kada stavljate bebu u krevetić, legnite je postrance: jedno veče na levu, drugo veče na desnu stranu. Preko dana, kad je beba budna, stavljajte je da leži na stomaku kako bi razvila mišiće vrata koji će joj kasnije pomoći da se odiže, prevrće, sedi, puzi... Ako bebu stalno stavljate u isti položaj, na primer na leđa, postoji verovatnoća da će joj glava na zatiljku postati ravna.
Vaš život: vezivanje za bebu

Neke mame kažu da im se ljubav prema bebi javila u onom trenutku kada su ugledale bebca još dok su ležale na porođajnom stolu. Vezivanje za bebu ipak nije magični i jedinstveni trenutak iz porođajne sale. Kod velike većine mama to baš i nije tako. Naprotiv, kod polovine mladih majki osećaj povezanosti sa bebom nastaje dugo, nekad toliko dugo da se i one same zabrinu i pomisle da sa njima nešto nije u redu.

Porođaj i oporovak od njega mogu psihički da utiču na ženu posebno ako su postojale komplikacije. Kod nekih žena oporavak je takav da su jedva i videle svoju bebu što može da stvori anksioznost.

Ipak, ma kako bilo, gledajte na odnos sa bebom kao na odnos sa bilo kim: i za tu vezu treba vremena da bi se razvila u lepu i kvalitetnu. Zato sačekajte da se oporavite kako biste sa bebom mogli da provodite sve vreme ovog sveta – a tada će se i ljubav poprilično rasplamsati.
Kolike ili grčevi

Šta su kolike?

Kolike izazivaju frenetičan plač zdravog, sitog i suvog novorođenčeta. Grčevi se javljaju kod 25 % beba mlađih od tri meseca. Neki doktori definišu ih kao „pravilo trojke“: plač traje po tri sata, najmanje tri puta nedeljno, minimum tri nedelje (obično počinje između početka treće ili šeste nedelje bebinog života). Grčevi nestaju onako kako su se i pojavile, najkasnije do trećeg meseca.

Šta ih izaziva?

Niko ne zna. Neki veruju da nastaju zbog neformiranog bebinog digestivnog sistema. Drugi, pak, veruju da su stvar razvoja nervnog sistema ili bebinog temperamenta. Sve u svemu, ispostavilo se da grčevi kod beba više smetaju roditeljima nego bebi (stvaraju im osećaj krivice i nemoći).

Kako se izboriti s njima?

Pokušajte da stvorite umirujuće okruženje, potrudite se da bebi napravite atmosferu kakvu je imala dok je bila u vašoj materici: ušuškanu, smirujuću i ljuljuškajuću. Uvijte bebu u deku, i ljuljuškajte je u rukama ili u kolevci. Neke bebe koje muče grčevi mogu da se smire samo ako se vozaju automobilom, pa u onim momentima kad više ne znate kako da je umirite, provozajte je malo po gradu, ali isključivo u autosedalici – možda će se smiriti. Ili, probajte da joj masirate stomačić, radite s njom vežbice pritiskajući njene nožice na stomačić. Raspovijte je i prislonite uz sebe, stavite joj dudu, prislonite joj na stomak toplu pelenu...

Slušanje bebe koja ne prestaje da vrišti može da bude izuzetno frustrirajuće i naporno, zato nađite nekog ko će vas odmeniti makar na pola sata. Ako morate bebu da ostavite na nekoliko sekundi u kolevci ili nekom drugom sigurnom mestu kako biste otrčali do toaleta ili samo da se na miru isplačete koji minut, čak i ako ona plače, ne brinite, ništa joj se neće dogoditi.

Ako beba ne prestaje da plače, ne napreduje i ima povišenu temperaturu – obavezno se javite lekaru.
Savet za ovu nedelju

Držite svoju bebu na grudima što češće: pored mleka, beba se hrani i maminom toplinom i ljubavlju. Ne brinite da ćete je tako razmaziti: ona jednostavno treba da zna da je volite, da je željena i da je uz vas sigurna.



Vaša beba u 4. nedelji



Vaša beba ove nedelje

Beba guguče, gugučite i vi sa njom. Pričajte joj i pevajte! Uživanje će biti obostrano!

Da li Vam se to čini ili Vaša beba guguče, mumla, uglavnom priča na svom „bebećem“ jeziku? O, da, ona tako izražava svoja osećanja. One takođe ciče i smeju se. Slobodno joj se obratite njenim „rečima“: gugučite i Vi za njom i stalno joj pričajte ali tako da vam vidi lice. Bebe upijaju kao sunđeri i ona će slušajući Vas i gledajući u Vaša usta naučiti kako se zapravo priča.

Ako imate nešto da radite po kući, ostavite bebu na sigurnom mestu, i nastavite da pričate i pevate, bebe obožavaju da slušaju mamin glas. Nemojte se osećati blesavo što pričate sa bebom, što cičite i pevate – bebe vole glasove visokog tona (zato žene imaju više glasove od muškaraca)  i vole da im se stalno priča.
Vaš život: gosti

Rodbina, prijatelji i komšije opsedaju Vašu kuću u želji da vide i upoznaju bebu. Kako da ih se rešite a da ih ne uvredite? Kod nas postoji divan običaj koji podrazumeva da se ne ide u goste u kuću bebe koja još nije napunila 40 dana. Tek kad beba napuni četrdesetak dana rodbina, prijatelji i komšije mogu da dođu na babine.

Ako mislite da niste sposobni da primate goste ili se jednostavno ne osećate dovoljno reprezentativno za tako nešto, slobodno zamolite sve koji se najavljuju u goste da dođu na babine. Tako niko neće biti uvređen a vi ćete imati dovoljno vremena da dođete sebi. Ako gosti ipak dolaze, nemojte se nervirati, izađite pred njih, pokažite im bebu, posedite s njima desetak minuta i izvinite se rečima da beba sada treba da jede i idite u drugu sobu. Neka se sa gostima bavi Vaš suprug na primer.
Kod pedijatra
Vreme je za bebin prvi pregled kod pedijatra!

Kada beba napuni mesec dana vreme joj je da prvi put ode na konsultativni pregled kod pedijatra. Tom prilikom sestra će bebi izmeriti  težinu, dužinu (beba još nema visinu jer ne stoji) i obim glave i podatke će upisati u jedinstveni zdravstveni karton. Pedijatar će se zanimati kako beba jede, da li sisa i na koliko, pregledaće bebi, glavu, fontanele, oči, uši, nos, stetoskopom će poslušati srce i pluća, opipaće bebi vrat, stomak i kožu. Na osnovu stanja kože i potkožnog tkiva, pedijatar će zaključiti da li je dete dobro hranjeno.

Lekar će proveriti bebine refekse a proveriće i u kojem položaju leži, kako pokreće ili podiže glavu, da li se i kako oslanja na ručice. Proveriće i kako izgleda mesto gde je beba u porodilištu primila BSG vakcinu. Takođe, pregledaće i nalaz sa snimanja kukova (ukoliko bebi nisu snimljeni kukovi, pedijatar bi trebalo da ispiše uput za ovaj pregled kod ortopeda) i posavetovati Vas o načinu prepovijanja bebe.
Savet za ovu nedelju

Beba je već trebalo da ima svoju gotovu zdravstvenu knjižicu, jer ove nedelje prvi put treba da poseti pedijatra. Raspitajte se kod prijateljica koje imaju malu decu kod kog pedijatra da odete. Važno je da izaberete dobrog pedijatra kome ćete verovati i kome ćete moći da postavljate sva moguća pitanja koja vas interesuju o zdravlju, nezi i ishrani bebe. Raspitajte se da li je taj pedijatar dostupan i van svog uobičajenog radnog vremena  i da li će moći da Vam pomogne, makar savetom, i u hitnim situacijama!



Vaša beba u 1. mesecu -


Vaša beba ove nedelje
Pevajte bebi, pričajte joj priče, listajte pred njenim očima neku šarenu slikovnicu.

Da li ste znali da će mozak Vaše bebe, u prva tri meseca, narasti u proseku pet centimetara?  Dakle, pravo je vreme za učenje. Naravno, kroz igru i samo onda kad je beba raspoložena. Te trenutke „raspoloženosti“ za igru, učenje i upoznavanje sveta lako ćete prepoznati jer je beba tiha i pažljiva.

To su trenuci kada treba bebi da pevate, pričate, da se igrate. Sednite bebu u krilo i listajte joj velike kartonske slikovnice jednostavnih crteža. Upirite prstom u likove u slikovnicama i imenujte ih. (Ako je. na slici pas, Vi recite: “Ovo je kuca. Kuca kaže av-av“). Beba sada neće uzvratiti ali ćete se brzo iznenaditi kada Vam bude odgovorila sa „av-av“ ili „ku-ta“.

Beba je sad u ispitivačkoj fazi, pa joj dajte ručicom da ispituje razne nove teksture: vuneni džemper, mokri sunđer, dajte joj da pipne vodu, pesak, zemlju, zid, da pomazi ćebe ili neku igračku. Svaki segment bebinog života sada je velika igraonica, odnosno laboratorija u kojoj ona uči kroz igru: dok se kupa, u šetnji, u parku, u gostima, u vlastitom krevetu...
Vaš život: navikavanje na bezrazložan plač

Ako beba nema pravi razlog za plač, ostavite je malo samu, to joj neće škoditi.

Navikli ste se na dojenje, redovnu negu i ostalo što nosi život sa malom bebom ali nikako da se naviknete na njen plač. Kada ste sigurni da njeni razlozi nisu puna pelena, glad, uteha ili problemi sa vazduhom u stomaku, spustite bebu u krevetac ili neko sigurno mesto i ostavite je malo samu.

Dajte joj, bez obzira što vrišti 10 ili 15 minuta da bude sama, bez Vas i Vašeg njihanja i tešenja. Operite sudove, skuvajte sebi kafu, napravite ručak, operite kosu... Važno je da malo „napunite baterije“, jer bebi od desetominutne samoće neće biti ništa, a Vama će prijati malo odmora. Verujte da će beba više voleti odmornu i svežu mamu, nego nervoznu i umornu.





Vaša beba u 2. mesecu

Vaša beba ove nedelje
Pokreti Vaše bebe postaju svesniji i smisleniji.

Još uvek nije svesna svih svojih pokreta ali možete da primetite bolju artikulaciju i koordinaciju nogu i ruku, kao i glave. Oni nespretni trzaji nogu i ruku, koji su karakterisali novorođenče, sada polako odlaze u prošlost. Zamenjuju ih mekši, svesniji i smisleniji pokreti.. Ako je stavite na stomak, beba će pokušati nogama i rukama da se odgurne. Na taj način ona razvija mišiće ali i postaje svesna svojih pokreta. To su njeni prvi pokreti, a samim tim i prva lekcija u školi kretanja.
Vaš život: ko će pričuvati bebca?

Da li ste počeli da razmišljate o tome da Vašu bebu povremeno pričuva neko drugi? Ako planirate ponekad da odete u šoping, kod frizera ili kozmetičara, ali i sa suprugom na večeru ili u bioskop, neophodna vam je pouzdana osoba koja će pričuvati bebca. Iako možda ne planirate iz ovih stopa da odete negde, brižljivo odabrana osoba s kojom ste se unapred dogovorili kako treba da se brine o Vašoj bebi i na koju se beba navikla, ne bi bila na odmet.
Savet za ovu nedelju
Dajte bebi dovoljno prostora da može da se tegli.

Dajte bebi dovoljno prostora da može da se tegli. Udobno ćebe ili jorgan prostrite na pod i tu stavite bebu sa još par igračaka. Pustite je da pokuša sama da se pokrene. Međutim, ne forsirajte je. Ako se beba rasplače, podignite je i pokušajte sve isto za koji dan.



Vaša beba u 3. mesecu

Vaša beba ove nedelje
Bebac sada može da se osloni ručicama i da podigne glavu!

Kada je stavite na stomak, Vaša beba će rukama podići glavu i torzo. Ovi mini sklekovi pomažu bebi da zategne mišiće ali i da bolje vidi šta se oko nje dešava. Vaša beba je na korak do svog četvrtog meseca i sada već sigurno može da podigne glavu za 45 stepeni kada leži na stomaku. Verovatno pokazuje svoje oduševljenje kada vidi mamu, ili nešto što joj se dopada i to glasnim smejanjem i cičanjem. Počnite da je učite da spaja dlanove, mada ona to već ume da radi.
Vaš život: mozak kao bebina kašica
Kad beba zaspe, posvetite se sebi.

Da li Vam se desilo da ne možete da se skoncetrišete dobro na razgovor sa prijateljima, ukoliko tema nije vaš bebac i svi aspekti života sa njim? Tako će biti još neko vreme dok ne počnete da se odvajate od bebca na duže vreme, odnosno dok ne budete počeli aktivno da se bavite nečim što nema veze sa pelenama, dudama, benkicama, zvečkama...

Zato nemojte previše da brinete o tome ali baš ni da smarate svoju okolinu pričama o Vašoj bebi i njenim doživljajima. Bolje slušajte druge i pokušajte da se „vratite“ u stvaran svet, makar na ono malo vremena koliko uspete da se odvojite od bebca.

Kad beba zaspi, ako ste kod kuće, odmorite se uz neku dobru knjigu, rešite ukrštene reči, napišite mailove onima koje davno niste videli, niti čuli, prokrstarite internetom ili pogledajte dobar film na TV-u. Važno je da, makar na pola sata, „zaposlite“ mozak nečim što nije vezano za bebu. Zbog toga ne treba da osećate grižu savesti, jer ćete bolje funkcionisati kada se budete fokusirali samo na bebu i njene potrebe.
Savet za ovu nedelju
Namestite udobno mesto za igranje na podu, tu ne postoji opasnost od pada.

Vaš mališa sve više postaje društven. Svojim neodoljivim osmehom pozvaće Vas da se igrate. Namestite udobno i toplo mesto za igranje sa bebom na podu (to je sigurno mesto jer ne postoji opasnost od pada). Okružite se mekanim i zveckavim igračkama i započnite igranjac.

Za ovaj bebin uzrast savršena je igračka „baby gim“ – na jednom mestu, bebcu nadohvat ruke, nalaze se jednostavni oblici, šarenih boja koji emituju različite i za bebca vrlo zanimljive zvuke. Dok leži, bilo na leđima ili na stomaku, bebac u ovoj igrački može da hvata zanimljive oblike a tako se isteže, vežba, uči i, naravno, zabavlja.



Vaša beba u 4. mesecu


Vaša beba ove nedelje

Vaša beba počinje da izgovara samoglasnike, pa i poneki suglasnik!

Bebac je tokom prva tri meseca apsolvirao zvukove i komunikaciju pomoću njih. U ovom periodu primečujete da je počeo da izgovara samoglasnike i to: "a", "u" i "e" a potom i suglasnike, obično, "p", "m" i "b".

Do kraja petog meseca bebac će moći da spoji samoglasnike u suglasnike, u jedinstvene glasove poput „ba“, ma“, „da“ ili „ta“. Da bi to uspeo, bebac mora da vežba: ponavljajte za njim sve što izgovori, a kada Vi nešto kažete zaustavite se i ostavite bebi prostor da i ona nešto kaže. Tako će brzo savladati veštinu komunikacije.
Vaš život: povratak seksu

Da li je Vaš seksualni život isti kao i pre trudnoće? Ako je odgovor na ovo pitanje potvrdan ili Vam je seks sa partnerom bolji nego ikad, onda ovi redovi nisu za Vas. Više od 80 odsto mladih parova ima problem da se ponovo vrati svom ranijem seksualnom životu. Smanjeni libido kod žene koja još doji, strah muškarca da će povrediti ženu (pogovoto ako je imala težak i komplikovan porođaj), a posebno sveprisutni novi član porodice koji stalno traži pažnju i koji crpi svu energiju potrebu mami i tati za malo seksa.


Pričajte sa partnerom
Ako nemate želje za seksom – recite to svom partneru. Razumeće Vas i podržati. Iskrenost je bolje rešenje nego da ga „izbegavate“ glupim izgovorima zbog kojih samo može da se oseti zapostavljenim ili manje vredim.


Samopouzdanje
Stručnjaci kažu da ženi orgazam dolazi iz glave, onda kad ima najbolje mišljenje o sebi, kad sama sebi izgleda seksi, onda će žena u seksu biti opuštenija i lakše doći do orgazma. A kako se može osećati žena koja se pre nekoliko meseci porodila, kojoj se stomak još nije sasvim povukao, koja ima preogromne dojke iz kojih stalno curi mleko, iznurena je i umorna od nespavanja i spremanja po kući? Nimalo seksi! Zato odaberite jedan dan u nedelji kada nećete prati, peglati, kuvati, pa ni prati sudove. Iskoristite vreme kada beba spava da se opustite u miršljavoj kupki ili skoknite do frizera, odnosno kozmetičara. Uveče kad uspavate bebu, obucite seksi donji veš i potpuno relaksirane i sigurne u sebe zavedite partnera.


To slatko smetalo...
Neki parovi ne mogu da se opuste i uživaju jedno u drugom kad im je beba u blizini. Strah da će se probuditi, pa videti "nemoralnu scenu" mnoge roditelje izluđuje. Neki roditelji, pak, kad konačno uspavaju bebu, padnu s nogu od umora, nesposobni za bilo šta osim za dubok san. Zato zamolite bebinu baku, deku ili već neku drugu pouzdanu osobu, da je odvede u dvočasovnu šetnju. Ako ne možete da se bacite jedno drugom u zagrljaj čim se vrata zatvore, opustite se u zajedničkoj kupki ili se jednostavno samo posvetite jedno drugom i dobri stari instinkti će se lagano vratiti.
Savet za ovu nedelju

Beba obožava ponavljanje! Pevajte joj, čitajte...

Već smo rekli da beba obožava ponavljanje. Zato joj iznova pevajte pesmice ili pričajte priče. Ponavljanje je majka znanja. Reči treba da su stalno u ušima bebca.  Podstičite ga neprestanim razgovorom, pevanjem, čitanjem, šaputanjem...




Vaša beba u 5. mesecu

Vaša beba ove nedelje
Vaš bebac sve je bolji u pomeranju stvarčica koje može da dohvati.

Vaš bebac sve je bolji u nalaženju sitnih predmeta i pomeranju stvarčica koje može da dohvati. Bebac može da prepozna poznat predmet, čak i ako vidi samo neki njegov delić.

Sada Vaša beba može i da prati predmet koji odlazi iz njenog vidokruga. Ako primaknete bebu nekom predmetu koji je zanima, ona će se nagnuti da ga uzme, možda će ga čak i uzeti i držati neko vreme. 
Vaš život: dileme oko čuvanja bebe

Ako razmišljate - ili morate - da se vratite na posao pre standardnog zakonskog roka u našoj zemlji, razmislite koje su opcije za čuvanje bebe pred Vama.

Bebisiterka
Najteži deo u potrazi za nekim ko bi čuvao Vašu bebu je - kako znati da je ta osoba dovoljno odgovorna, kompetentna i da li joj se može verovati. Postoje agencije koje obučavaju bebisiterke, preko kojih možete da ih angažujete. Drugi način je da se raspitate po komšiluku, rodbini i prijateljima, da li znaju za neku dobru i pouzdanu osobu.

Jaslice
Grupno čuvanje dece ima svoje mane i prednosti. Ako ste primetili da je Vaša beba društvena, da voli drugu decu i da joj ne treba posebna pažnja odrasle osobe, onda su jaslice pravi izbor za Vas.

Baka i deka servis
Ako su Vaši roditelji dovoljno raspoloženi da pričuvaju bebu dok ste Vi na poslu, onda je to dobitna kombinacija za Vas. Još ako žive negde blizu, ili su voljni da kod vas pričuvaju unuče, stvar je rešena. Mana ove mogućnosti je što starije generacije mahom vole da umesto Vas vaspitavaju Vaše dete.

Tata
Neopravdano zapostavljena figura kad treba pričuvati bebu je - bebin tata. Dobra organizacija mame i tate, pogotovo ako neko od njih može da radi u suprotnim smenama, mogu mnogo da olakšaju život bebi koja tako ne bi menjala kućni ambijent, niti se "družila" sa nekom trećom osobom.
Savet za ovu nedelju
Stare igre, nove "fore" za Vašu bebu!

Igra "skrivalica", koju ste do sada tako dobro navežbali, sada može da se uprepredi: sakrijte bebinu omiljenu igračku u neprovidnu vreću ili kutiju. Dok je igračka sakrivena, pitajte bebu gde se nalazi i onda je obradujte naglim pokazivanjem dotične. Posle nekoliko ovakvih poteza, beba će sama znati gde da gleda kad je igračka sakrivena i čak će pokušati da posegne za njom ili je uhvati. 



Vaša beba u 6. mesecu

Vaša beba ove nedelje


Vaša beba sada bi već trebalo da može da sedi bez podupiranja. Mada “prosečan” bebac može da sedi bez podupiranja sa oko šest ipo meseci, pojedine bebe sede već sa četiri meseca, dok druge to ne mogu sve do osmog, devetog meseca.

O tome da vaše dete još ne sedi samostalno svakako obavestite vašeg pedijatra – doktor će vam reći da li treba da se brinete. Možda niste dali dovojno prilike bebi da vežba sedenje, a možda je problem u težini deteta – debeljuškaste bebe se lakše prevrnu u sedećem položaju. 
Vaš život: Vaša beba je dobra dok vi ne stignete kući…

Vaša beba se super zabavlja dok je sa osobom koja je čuva dok ste vi odsutni, ali kada stignete kući nastane haos. Beba je nemoguća iako joj ne fali ništa, niti je gladna, niti je žedna, upravo je  presvučena.

Mislite da vas dete ne voli više jer ga ostavljate sa drugima? To nije istina. Zapravo vaše dete počinje da manipuliše vašim osećanjima. Ukoliko imate grižu savesti jer ga ostavljate sa bebisiterkom, mali manipulator je postigao svoj cilj. Treba da imate razumavenja prema bebinoj reakciji, ali treba da se postarate da vaša beba ne uspe u manipulaciji:

- Nemojte imati grižu savesti zato što dva puta nedeljno ostavljate dete sa bebisiterkom da bi obavili kupovinu, platili račune ili pak otišli na pilates ili na kafu sa prijateljicama.

- Nemojte se odvajati od deteta previše često, sem ukoliko ne morate da se vratite ranije na radno mesto.

- Ukoliko smatrate da je vašoj bebi stvarno potrebna malo više pažnje – pružite joj to. Ako ste počeli da radite kada stignete kući, manite kućne poslove i posvetite se bebi.
Savet za ovu nedelju

Nemojte dopustiti da vaše dete neprekidno gricka nešto jer to ometa razvoj dobrih navika za stolom. Ukoliko se dete sada hrani bilo kad i bilo gde i bilo čim kasnije ćete imati velike probleme za kuhinjskim stolom. Napravite raspored hranjenja i držite se toga. Dete neka jede isključivo u stolici za hranjenje. Ukoliko beba stalno gricka keksiće, krekere itd. neće jesti dovoljno voća, povrća ili mesa – što je neophodno za pravilan rast i razvoj deteta. 




Vaša beba u 7. mesecu 

Vaš bebac ove nedelje

U proseku prvi zubi se pojavljuju otprilike tokom sedmog meseca, mada to može da bude i znatno ranije sa 3 meseca ili kasnije i sa 12. meseci. Ima slučajeva kada se beba rodi sa zubićima. Ukoliko vaša beba još nije dobila prve zubiće treba da se raspitate u porodici kada je ko dobio svoje prve zubiće jer njihovo izbijanje obično sledi nasledni obrazac.

Simptomi nicanja zubića mogu se javiti i do 3 meseca pre njihovog izbijanja. Simptomi su: balavljenje, griženje, osip na bradi i po licu, blag kašalj, bol, otok desni, proliv, odbijanje hrane, možda i blago povišena temperatura kao rezultat upale desni.

Možete se pripremiti na to da će sa pojavom prvih zubića Vaša beba početi konstantno da balavi i to može da potraje dok ne izbiju svi zubići. Nabavite dosta pamučnih portikli, biće vam potrebno!
Vaš život ove nedelje: Buđenje u cik zore

Možda spadate u onu grupu srećnih roditelja čija deca već prespavaju noć, a ipak ste neispavani? Budite zadovoljni jer ste postigli da vam dete prespava celu noć, a za rano ustajanje ili se naviknite ili uradite neke sitnice kako bi mali ranorailac spavao nekoliko minuta duže ili bar da se zabavi dok vi spavate.

Spustite roletne, zatvorite šalokatre, navucite zavese. Bebe znaju red, idu na spavanje kada padne mrak i bude se zorom. Možda ćete ovako zavarati vašu bebu.

Možda se Vaša beba budi na spoljašnju buku, ukoliko u drugoj prostoriji imate manje buke napravite razmeštaj – vredi isprobati.

Bebu držite malo duže budnu uveče ili tokom dana. Ukoliko vam fali sat vremena sna, neka beba legne sat vremena kasnije. Ipak morate da vodite računa da ne preforsirate bebu i zato to radite postepeno, svaki dan po deset minuta. Pored toga, pomerajte i ceo dnevni raspored.

Ograničite spavanje tokom dana – ali nikako nemojte da silom držite bebu budnom tokom dana.
Savet za ovu nedelju

Vreme je da nabavite prvu četkicu za zubiće za vašeg bebca, jer i mlečne zubiće treba prati i održavati. U prvim godinama četkice treba da budu mekane i treba ih menjati svaka 2-3 meseca. Ukoliko je vaše dete imalo virozu, bacite staru četkicu i nabavite novu. Sada još nije potrebno da koristite pastu za zube samo čistu vodu. Pustite da dete gleda kako vi perete svoje zube, tako će beba pre da prihvati četkicu, a i dobru naviku redovnog pranja zubića.




Vaša beba u 8. mesecu

Vaša beba ove nedelje

Sećate li se koliko ste buljili u oči Vaše bebe nakon povratka iz porodilišta da bi otkrili koje će boje biti. Da li braon na tatu ili plave na mamu ili pak zelene na babu. E, pogledajte sada! Do sada je boja već skoro formirana i najverovatnije će Vaša beba zadržati tu boju očiju koju sada ima. Moguće su, doduše, neznatne promene u nijansi.

Vaša beba vidi skoro onako dobro i čisto kao odrasla osoba. Verovatno ste već primetili da Vaša beba prepoznaje mnoge predmete iz svog okruženja. Iako beba bolje vidi na maloj dajlini verovatno prepoznaje predmete i ljude i na drugoj strani prostorije. Može da prepozna omiljenu igračku na drugoj strani sobe i pokuša da dopuzi do nje.
Vaš život: Još uvek ne uspevate da prespavate celu noć?

Vaša beba još uvek ne prespava celu noć, pa ste naispavani, razdražljivi, umorni, nezadovoljni. Puno mladih parova ima ovaj problem u prvoj godini bebinog života, a neki i duže. Probajte još neke od metoda koji mogu da produže snove vašeg mališana:

Ostajte malo duže na svežem vazduhu. Dovoljno svežeg vazduha tokom dana doprinosi dobrom snu. Obezbedite bebi dovojno fizičke aktivnosti – ukoliko puzi stavljajte ga što više na pod ili travu... Ukoliko ne puzi, vežbajte puženje sa njim tako što ćete i Vi da se spustite na pod.

Ukoliko se Vaša beba budi tokom noći probajte da se uzdržite nekoliko minuta pre nego što se bi se odazvali na njen poziv. Udišite duboko deset puta ili samo izbrojte do deset pre nego što bi ustali da pogledate u čemu je problem. Možda će se Vaša beba ponovo uspavati dok brojite. Naravno, to radite samo u tom slučaju ukoliko je beba zdrava i ukoliko njen plač ne ukazuje na to da postoji problem.

Možda Vaša beba ustaje noću ili odbija da ide da spava zato što bi se radije igrala ili istraživala svet oko nje. Treba da napravite atmosferu koja podstiče san. Isljučite televizor, radio, prigušite svetla i svedite na minimum sve aktivnosti koje bi odvlačile pažnju deteta.

Probajte da čitate omiljenu kljigu ili samo da se mazite. Vaša beba će uskoro da pokaže znake umora. Ukoliko ustaje noću, nemojte paliti svetlo ili televizor, a nemojte ni počinjati razgovor ili igru. Neka beba nauči da je noć za spavanje, a dan za igru.
Savet za ovu nedelju

Ukoliko Vaša beba otima kašiku dok je hranite, bolje je da joj predate alat nego da se nervirate, jer je izgleda došlo vreme za samostalno hranjenje. Nemojte se nervirati zbog mrlja, sve se to očisti, a ukoliko detetu ne date kašiku sada, možda će postati frustrirano pa će kasnije odbijati da se samostalno hrani. Stavite zaštite na zid, pod i oko detetovog vrata i neka predstava počne. Ukoliko više ne možete da gledate da Vam dete farba zid spanaćem ili drugom hranom, prekinite igru ili se zamenite sa tatom.



Vaša beba u 9. mesecu


Vaš bebac ove nedelje

Bujica reči koje je vaša beba slušala od rođenja sada počinje magično da se vraća. Mada, bebino razumevanje reči daleko prevazilazi njenu mogućnost da ih koristi. Beba već uveliko brblja, a reči koje izgovara sve više liče na prave reči, fraze i rečenice. Vaša beba misli da stvarno nešto govori, pa joj tako i odgovorite!

Beba i dalje više shvata iz vašeg tona govora nego iz samih reči. Beba može da razume kada ste zadovoljni. Što više pričate sa bebom – direktno, ili dok radite druge stvari (dok pripremate obrok na primer, vozite ili se oblačite) – to beba više uči o komunikaciji.
Vaš život: Muke kućnih poslova

Kada shvatite da vam nered u kući stvara stres setite se ove dve moćne reči: Snizite standarde. Teško je održavati kuću čistom, prati veš i organizovati sve na način kako ste to radili pre nego što je beba stigla, a naročito kad vaš bebac počne da puzi po kući i razbacuje igračke po ceo dan.

Da biste raspremili malo nered i tako se osećali bolje, probajte da se koncentrišete na određene ciljeve, koje lako možete da postignete. Pobrinite se za najneophodnije stvari prvo, a onda pređite na komplikovanije.

Organizujte dom tako da su vam dani lakši – stavite zalihe bebinih pelena ili igračke na jedno mesto. Ako je moguće, potražite makar privremenu pomoć (suprug, baka, prijateljica…) dok se ne vratite u kolosek. Onda napravite plan akcije – sa vašim partnerom – kako da ubuduće nered svedete na minimum.

Pomaže i razgovor o problemima sa drugim roditeljima. Oni znaju kako se osećate, a možda će vam dati i neki koristan savet.
Savet za ovu nedelju

Brinete se da vaša beba ne dobije upalu grla? Nemojte se mnogo brinuti. Bebe retko dobijaju upalu grla iako je zarazna. Ipak, ako vi, ili ljudi oko vas (bebina starija braća i sestre) imaju upalu grla, obratite pažnju na simptome.



Vaša beba u 10. mesecu

Vaša beba ove nedelje

Vaš bebac verovatno može da hoda pridržavajući se za vaše ruke i diže nogice i ručice da bi vam pomogao da ga oblačite. Tokom ručka možda zgrabi šolju i pije iz nje samostalno (neke bebe to neće moći još mesecima) i hrani se ručicama. Kada vaš bebac počinje da pije samostalno iz šolje znajte da počinje nova igra: vaš bebac će šolju bacati, a vodu prosipati. Da bi na minimum sveli prosipanje dajte detetu da pije iz šoljice sa piskom, ili sipajte samo malo tečnosti, a između dva gutljaja držite šolju van domašaja deteta. Ne bi bilo loše da uvek pri ruci imate papirni ubrus.
Vaš život ove nedelje: Sprečite trovanje kućnim hemikalijama

Ukoliko do sada niste zaštitili vašu sve pokretljiviju bebu od opasnih supstanci u kući, sada je krajnje vreme za to. Bebe, čak i one koje samo puze istražujući po kući neretko popiju sredstva za skidanje kamenca, ribanje rerne, beljenje rublja, sonu kiselinu ili progutaju neki lek.

Da bi zaštitili svog bebca od trovanja kućnim hemikalijama morate da preuzmete sledeće mere:

Treba obavezno da držite svaku potencijalno opasnu supstancu van vidokruga i domašaja deteta.

Potencionalno opasne supstance su: alkoholna pića, proizvodi koji sadrže živu, kamforno ulje (medicinski nekorisno), hlorni izbeljivač, svaka vrsta kozmetike, deterdžent za sudove, prašak za veš, sredstva za otpušavanje vodovodnih crevi, otrovi za insekte i glodare (ukoliko ste ih postavili u kući ili van kuće morate da budete veoma oprezni), tablete gvožđa, kerozin, ceđ (bolje uopšte ne držati u kući), lekovi svih vrsta (čak i bebinih), kuglice naftalina, terpentin, aceton, ulje četinara (medicinski nekorisno), pilule za spavanje, sredstva za smirenje, sredstva proziv korova, sredstva za zaštitu biljaka itd.

Posebnu pažnju treba obratiti na bazna sredstva koja su mnogo gora od kiselina jer prodiru dublje u strukturu tkiva. Tu spadaju sredstva za ribanje rerni, skidanje kamenca, prašak za mašinsko pranje suđa.

Sve lekove držite u jednoj kutiji van domašaja deteta – najbolje bi bilo zaključano. Predoziranja nekim grupama lekova – salicilatima, paracetamolima i preparatima gvožđa često izazivaju trovanja koja mogu biti opasna po život. Pre upotrebe lekova uvek proverite rok trajanja, način i količinu doziranja.

Ukoliko do sada niste, nastojte da koristite manje opasne proizvode za čišćenje (sirće, limun, boraks, soda bikarbona) – ne samo da ćete sprečiti potencionalno trovanje već ćete čuvati i okolinu.

Kada bacate potencijalno otrovne supstance ispraznite ih u WC šolju, ambalažu operite i samo tako bacite u kantu za smeće.

Flaše sa alkoholom ispraznite do kraja i isperite ih pre nego što ih vratite u gajbu kako u njima ne bi ostalo alkohola koje bi dete moglo da ispije. Izbegavajte da kupujete hemikalije u ambalažama jarkih boja ili one koje imaju privlačan miris voća – one će verovatno privući i vašeg bebca.

Najbitnije je da stvorite naviku da ospasne stvari posle upotrebe vraćate na svoje mesto i da ni na tren ne ostavite u domašaju deteta. Pored svih ovih saveta najvažnije je da vam dete sve vreme bude pod nadzorom, jer zbog nemara roditelja deca mogu da ostanu trajni invalidi.



Vaša beba u 11. mesecu

Vaša beba ove nedelje

Sada je pravo vreme da počnete da učite vašeg bebca kako da vam bude od pomoći. Ponavljajte iznova “izvoli” i “hvala”, a pospremanje igračaka pretvorite u igru – na primer pričajte kako igračke idu na spavanje. Možda neće odmah sam da posprema svoju sobu, ali nikad nije rano za početak. Podelite zadatak na delove (uhvati igračku, odnesi do korpe, stavi u korpu). U ovom dobu detetu je potrebno da vi zajedno s njim radite na zadatku.
Vaš život ove nedelje: Disciplina

Deci su ograničenja neophodna. Samo zato što su oni mali ne znači da treba da tuku ostalu decu na igralištu, da vuku mamu za kosu i da grizu tatu, ili da bacaju vredne stvari preko terase.

Ograničenja koja su postavljeni od strane roditelja i koja su sprovođena sa ljubavlju predstavljaju zaštitu koja detetu omogućava sigurnost i stabilnost tokom odrastanja. Kakva ćete ograničenja postavljati zavisi od vašeg karaktera i vaših proriteta, ali je najbitnije da roditelji imaju saglasnost oko discipline.

Nemojte zaboraviti da i vi i vaš partner imate drugačije stil i iskustvo roditeljstva koje donosite iz svoje porodice. To je veoma dobro i treba poštovati  i ceniti drugačiji pogled na disciplinu – izuzev ako je neko zastupnik disciplinovanja po principu “batina iz raja je izašla”. Stručnjaci se jednoglasno slažu da batine nisu efikasan način disciplinovanja deteta.

Batinama, sa jedne strane, rizikujete da dete prestane da vas voli i poštuje, a sa duge da dete ne naučite šta je ispravno, a šta nije (nego samo za šta dobijaju, a za šta ne dobijaju batine). Možda je pljuska po ruci pre bila efikasna u ozbiljnim situacijama, sada kada dete počinje da shvata značenje reči, možda već i kaže neku, fizička sila više nije opravdana.
Savet za ovu nedelju

Ukoliko na rođendan pozivate i drugu decu sličnog uzrasta kao vaše, pre nego što se odlučite za neki recept za rođendansku tortu, ili pre nego što naručite hranu i poslastice, raspitajte se kod njihovih roditelja da li su deca alergična na nešto što bi se moglo naći u torti, kao i koje namirnice eventualno nisu uveli u ishranu. Bilo bi savršeno da svi klinci mogu da jedu tortu i da niko ne bude uskraćen tog zadovoljstva.


Vaša beba u 12. mesecu


Vaša beba ove nedelje: Sam svoj majstor

Bebac mic po mic usvaja nove veštine: sada već samovoljno maše pa-pa za rastanak, zna da šalje puse, a verovatno je ovladao i držanjem čaše. Sok je mnogo ukusniji kada sam držiš čašu i piješ iz nje. I pored te nove veštine bebac još uvek ne zna kako se lepo ponaša za stolom. Papanje je nešto što se uči, a bebac je sad u stadijumu kada voli da brlja. Ne sprečavajte ga u tome jer ako ga vi budete hranili zarad čiste kuhinje – neće moći da nauči kako to sam da radi.

Pustite ga da “pogađa” usta sa kašikom punom krompir pirea. Ako taj isti pire završi na kosi, telu ili okolo po nameštaju – ne grdite dete. Takođe, ono je sada u fazi da ispituje stvari oko sebe pa ga teksture i oblici hrane jako zanimaju: probaće da uhvati supu prstima, da baci komad piletine u drugi deo kuhinje ili da šakama jako stiska kečap.
Vaš život: Pustite bebu da se igra, čak i za stolom

Pripremite se dobro da ne bi posle svakog obeda morali da pravite veliko spremanje uz kupanje vas i bebe.  Raširite najlon ili stare novine ispod bebine stolice za hranjenje, stavite mu veliku portiklu i zasucite mu rukave. Uvek na dohvat ruke neka vam budu kuhinjski ubrusi i vlažne maramice. Ne sprečavajte bebi ovaj “sport” odvraćanjem pažnje televizorom ili pričanjem priča, jer ćete mu tako samo stvoriti loše navike za stolom.
Savet za ovu nedelju

Čini vam se da su vam živci nekad toliko tanki, pogotovo kada vam bebac testira limite svojim ponašanjem, da bi izludeli u momentu! Pokušajte da se stavite u njegovu ulogu – razumevanje sveta iz perspektive bebca nije isto kao i vaše. Izbrojte do deset, i zamislite da ste u njegovoj glavici. Sagledavanje sveta oko sebe na trenutak iz ovog ugla može za vas da bude relaksirajuće ali i zabavno.

Bebac.com


« Poslednja izmena: 03. Mar 2011, 08:55:48 od sandra80 »
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Dojenje



Zašto je majčino mleko najbolja hrana za bebu?

Majčino mleko sadrži sve što bebi treba u prvih šest meseci života - hranljive materije, minerale, vitamine, vodu, antitela - bukvalno sve! Majčino mleko poboljšava imunitet deteta, smanjuje šansu za nastajanje kasnijih bolesti u životu - alergije, astme, raznih vrsta infekcija, dijabetesa... Deca koja su sisala imaju manji rizik od razvijanja gojaznosti, ali i manju potrebu za protezama jer im se vilica bolje razvija, pa zubi kasnije bolje rastu.

Ima nekih studija koje pokazuju da čak postoji i značajna razlika između koeficijenta inteligencije one dece koja su sisala i one koja nisu.Što se duže doji, veće su šanse da će beba imati više koristi od majčinog mleka. Ako dojite duže od četiri meseca smanjujete bebi šansu da od infekcije uha. Bebe koje su dojene duže od šest meseci imaju smanjeni rizik od razvitka alergija.
Da li se svi hranljivi sastojci neophodni za bebu nalaze u majčinom mleku?

Da, u majčinom mleku se nalazi sve što treba za razvitak deteta do šest meseci - u njemu se nalazi idealan odnos belančevina, ugljenih hidrata, masti, vitamina i minerala i nema potrebe za dodavanjem bilo kakvih drugih sastojaka, pa ni vode, jer i nje ima dovoljno u majčinom mleku.
Kako dojenje koristi majci?

Dojenje nije blagotovorno samo bebi. Neposredno posle porođaja dojenje pomaže vraćanju materice na prvobitnu veličinu, a i postpartalno krvarenje je manje. Žene koje doje brzo se vraćaju na svoju težinu, a neki rezultati pokazuju i da imaju manji rizik od kasnijeg razvijanja karcinoma dojki i jajnika.

Sem toga, dojenje je mnogo jednostavnije hranjenje bebe – nema flašica, sterilizatora, četkica za pranje flašica i kadica za podgrevanje mleka. Noću je mnogo jednostavnije podojiti bebu, nego spremati, mućkati, grejati pa hladiti hranu. Dojenje je besplatno, a fabričke dohrane za bebu su dosta skupe.
Da li dojenje boli?

Ako se pravilno doji, ne bi smelo da boli. Moguće je da su grudi osetljivije tokom prvih nekoliko dana kad mleko još nadolazi a beba nema dovoljnojakcug. Ako se bol nastavlja, najverovatnije je da beba ne prihvata bradavicu kako treba i potrebno je da ponovo probate da je naučite pravilnom sisanju.

Može vas boleti ako su vam se stvorile ragade na bradavicama. Ako ste primetili ranice koje krvare na bradavicama, obavezno se javite svom lekaru ili patronažnoj sestri.
Šta je to kolostrum?
Nakon dva do četiri dana posle porođaja kreće "pravo" mleko

Kolostrum je bledo žućkasti iscedak iz grudi koji se javlja prvih dana posle porođaja. On predstavlja idealnu hranu za vašu bebu prvih dana i razlikuje se od mleka po tome što je vrlo gust i lepljiv. To je neka vrsta koncentrovanog mleka, beba ga lako vari i ne stvara grčeve. Sastoji se od vode, proteina i minerala u razmeri neophodnoj za ishranu bebe. Najvažniji sastojak kolostruma su antitela koja će štititi bebu od infekcija. Kolostrum je i neka vrsta laksativa, i pomaže da se bebina creva očiste od mekonijuma, prve bebine stolice.

Nakon dva do četiri dana posle porođaja, što zavisi od toga da li vam je to prva ili druga beba, kao i od toga kako ste se porodili, kreće «pravo» mleko. Dok vam ide samo kolostrum, dojke nisu naročito velike niti napete, a kad osetite da odjednom «nabujaju», to je znak da prestaje lučenje kolostruma i da nadolazi mleko.
Kako dojenje zdravstveno koristi bebi?

Dojenje pre svega štiti bebu od: pojave proliva, upala i infekcija organa za disanje, upala srednjeg uha, šećerne bolesti. Dojene bebe manje oboljevaju od astme, alergije, ekcema, infekcije mokraćnih puteva, imaju manje stomatoloških problema, bolji vid. Isto tako, srčana oboljenja se preveniraju dojenjem.

casopis: Moja beba
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Ishrana bebe po mesecima

*Do 4 meseca preporucuje se samo podoj ili adaptirano mleko. Neki pedijatri preporucuju konzumiranje vode izmedju podoja, neki smatraju da je to potpuno nepotrebno. U svakom slucaju , mala rupica na bebinoj glavi (Frontanela) je najbolji pokazatelj. Ako je "uvucena" neposredno posle podoja dajte vasoj bebi vodice.


Beba uzrasta 4 meseca


rano jutro            podoj ili adaptirano mleko
doručak              podoj ili adaptirano mleko
ručak                  podoj ili adaptirano mleko
kasno popodne    žitarice bez glutena
večera                 podoj ili adaptirano mleko
pre spavanja        podoj ili adaptirano mleko

Beba uzrasta 5 meseci


rano jutro            podoj ili adaptirano mleko
doručak              podoj ili adaptirano mleko
ručak                  pire od povrća
kasno popodne    žitarice bez glutena
večera                 podoj ili adaptirano mleko
pre spavanja        podoj ili adaptirano mleko   
između obroka     razblaženi voćni sok

Beba uzrasta pet i po meseci   


rano jutro            podoj ili adaptirano mleko
doručak              podoj ili adaptirano mleko ili žitarice u kombinaciji sa voćem
ručak                 kuvano povrće
kasno popodne   voćna kaša ili voćni sok
večera                kaša od žitarica ili podoj ili adaptirano mleko
pre spavanja        podoj ili adaptirano mleko

Beba uzrasta 6 meseci


rano jutro            podoj ili adaptirano mleko
doručak              žitarice sa voćem
ručak                  meso i povrćem
kasno popodne    voćna kaša ili sok
večera                 žitarice
pre spavanja        podoj ili adaptirano mleko


Beba uzrasta 7 meseci


rano jutro           podoj ili adaptirano mleko
doručak             palenta sa jogurtom
ručak                 meso sa povrćem
kasno popodne   voće
večera                žitarice
pre spavanja        podoj ili adaptirano mleko


Beba uzrasta od 8 meseci


rano jutro           podoj ili adaptirano mleko
doručak             jogurt sa kiflom ili žitarice sa kuvanim žumancetom
ručak                 mesom sa povrćem
kasno popodne   voće
večera                pita sa sirom     
pre spavanja       podoj ili adaptirano mleko


Beba uzrasta 9 do 12 meseci


doručak             podoj ili formula, ili žitarice ili kifla sa jogurtom
užina                 voćni sok
ručak                 meso ili riba sa povrćem   
užina                 voćna kaša
večera                pita, palenta, štrudla
pre spavanja       podoj ili adaptirano mleko

Redosled uvođenja hrane kod beba

Prošla su četiri meseca i vreme je da vašoj bebi počnete da uvodite nove namirnice u ishranu. Kod uvođenja novih namirnica važno je da uvodite jednu po jednu namirnicu, a onda sačekate tri dana, zbog eventualne pojave alergije, da bi znali o kojoj namirnici je reč. Tako nedeljno uvodite dve namirnice.

Počinje se sa žitaricama, a onda sledi povreće i voće nakon nekoliko nedelja. Takođe od četiri meseca možete bebi davati sokove koje kupite u marketu ili apoteci ili ih sami praviti. Najbolje da počnete sa jabukom i šangarepom. U početku sokovi se razređuju sa vodom, a kasnije možete dati bebi i nerazblažen sok između obroka.

Od žitarica možete početi sa pirinčanim kašama koje se kupuju gotove i mogu biti mlečne i nemlečne. Mlečne pravite sa vodom, a nemlečne sa adaptiranim mlekom ili sa majčinim mlekom. Nakon šest meseci možete početi i sa uvođenjem i drugih žitarica, kukuruznih i pšeničnih koje sadrže gluten.

Od povrća prvo se uvodi povrće blagog ukusa, krompir, šangarepa, tikvice i bundeva. Nakon šest meseci možete početi sa spanaćem, karfiolom, keljom, graškom i blitvom. Voće po nekim istraživanima bebi treba davati nakon uvođenja povrća da bi se beba prvo navikla na slanu hranu. Mada neki preporučuju da se već od  četiri meseca bebi daje voće u obliku sokova, a zatim i u obliku kaše od jabuke, breskve, kruške i banane.
Netsrbija.net
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Ishrana odojčeta- drugi "pogled"  Smile

Vreme od rođenja do navršene prve godine naziva se odojački period. U pravilnoj ishrani leži ključ pravilnog rasta i razvoja zdravog odojčeta. Poremećaj u ishrani može nastati usled nedovoljnog unosa hrane, ili uzimanja hrane neprilagođene po kvalitetu, sa jedne strane i preteranog unosa sa druge strane. Svaka od pomenutih nepravilnosti ostavlja za sobom nesagledive posledice ne samo za kratko vreme, nego i kroz celi život. Decenijama je, problem ishrane u žiži interesovanja mnogih istraživača. Rezultati najnovijih istraživanja učinjeni na velikim populacijama u različitim socio-ekonomskim okruženjima bacili su nova svetla i nove poglede i učinili da su se izmenili stavovi i shvatanja šta je pravilno, a šta nepravilno u odnosu na ishranu. Ovaj tekst je posvećen novim pristupima ishrani deteta do godinu dana .

ISHRANA NOVOROĐENČETA
Period novorođenčeta je vreme od rođenja do navršenih mesec dana. Glavna karakteritika novorođenačkog perioda je ubrzani rast i razvoj, a za šta je potebno obezbediti odgovarajuću ishranu.

ŠTA SVE UTIČE NA USPEŠNO DOJENJE?
Za ishranu deteta u novorođenačkom periodu najbolja i nezamjenjiva hrana je majčino mleko. Hranjenje treba započeti pola sata nakon rođenja i nikada ne čekati duže od 6 sati. Prva hrana koju dete dobije zove se kolostrum. To je gusta žučkasta tečnist bogata hranjivim i zaštitinim elementima prilagođenim za taj uzrast. Na stvaranje kolostruma utiče hormon - prolaktin koji se luči iz moždanog stabla, a deluje direktno na mlečne žlezde dojke. Proširene vene na grudima znak su da prolaktin obavlja svoju funkciju. Na kolostrum se nastavlja prelazno i zrelo mleko. Najkritičniji period za uspostavljanje dojenja su prvi dani nakon porođaja i potrebno je uložiti veliki trud da se dojenje uspostavi. Trud ulaže ne samo majka nego i novorođenče, ali je isto tako značajna i podrška medicinskog osoblja i bliže porodice. Za svako dojenje potrebno je da beba isprazni narednu dojku, inače će usporiti stvaranje novog mleka. Radi podražaja na što bolje stvaranje mleka nekada se mogu nuditi i obe dojke, a kada se uspostavi stvaranje mleka dete će biti zadovoljno količinom mleka koju dobije iz jedne dojke.
Prednost dojenja: Uspostavljanjem dobrog dojenja beba na usta dobija sve neophodne sastojke za taj period i nije potrebno davati ništa drugo pa ni do sada mnogo korišeni čaj između podoja. Kroz prvi podoj uspostavlja se bliski psihološki kontakt majke i deteta koji ostavlja nezamenjivi pozitivni efekat na kasniji psihički razvoj deteta, sa jedne strane, a sa druge strane uspostavlja se sve bolji i bolji pristup mleka. Za vreme boravka u porodilištu majka ima pravo zahtevati od medicinskog osoblja da njenom detetu ne daju drugu hranu ili tečnosti. Cucla je takođe loša navika.
Broj i dužina podoja: Za dojenje je potreban i psihološki podsticaj. Svaki put kada se majka priprema za dojenje u krv se počinje lučiti veća količina prolaktina a sisanjem dete šalje poruku preko nervnih završetaka u grudima i proizvodnja prolaktina se povećava. Broj, dužinu podoja i količinu mleka određuje samo dete i treba da je na zahtev deteta u kontinuitetu i danju i noću. U početku podoji su duži a razmaci kraći jer se dete zamara kod dojenja. Ritam podoja sa razmacima manjim od 2 sata ne treba dugo tolerisati jer će se negativno odraziti na stvaranje mleka. Ukoliko dete nakon hranjenja mirno spava 2 do 4 sata i napreduje na težini znači da ima dovoljno hrane. Ukoliko beba nakon hranjenja spava površno, često se budi i plače a dobro napreduje na težini znači da želi bliži kontakt sa majkom. Majka ovakve dece ne treba misliti da je njeno mleko lošeg kvaliteta. Merenje bebe nakon podoja nema nekog značaja, jer se često rezultati pogrešno interpetiraju.
Kada doneti odluku da majka ima malo mleka?: Kada dete dobro doji, pohlepno i potpuno isprazni grudi, ali nakon toga ne spava, ima površan san ili spava 1 do 2 sata, ne napreduje na težini, treba obratiti pažnju da li majka ima dovoljno mleka. Pre nego se donese zaključak da majka ima malo mleka potrebno je ustanoviti:

    * da li je odgovarajuća tehnika dojenja
    * da li odgovara ishrana majke,
    * da li se majka dovoljno odmara,
    * kakvo je psihičko stanje majke
    * da li postoje organske smetnje za dojenje od strane deteta


Problem za dojenje mogu predstavljati i prepunjene grudi. Ručno istiskivanje mleka pravi olakšicu i ima pozitivan uticaj na stvaranje mleka.
Izlazak mleka iz dojke: Pravilnim i nesmetanim dojenjem dete snažno izvlači mleko čime podražuje nervne završetke u sitnim mišićima oko bradavice. Taj nadražaj je prenesen prema moždanom stablu i počinje lučenje drugog važnog hormona oxitocina. Zadatak oxitocina je da olakšava stezanje mišića oko mlečnih žlezda i izlazak mleka. Mleko pristiže u bradavicu koja ima 10 do 15 otvora kroz koje izlazi.

ISHRANA ODOJČETA DO 6 MESECI
Preporučuje se hranjenje isključivo majčinim mlekom čime su obezbeđeni svi potrebni sastojci, a izbegnuti neželjeni efekti druge hrane. Hranjenje je na zahtev deteta koje diktira broj obroka i količinu mleka.
Tečnost: nije potrebno dodavati čajeve, sokove ili druge napitke jer majčino mleko ima dovoljno vode. Izuzetak čine jako vrući klimatski pojasevi kada se daje nezaslađen čaj.
Preventivno davanje vitamina i minerala
Gvožđe: redak je deficit gvožđa kod dece koja doje, a razlog za to je jako dobra apsorpcija, potpuna iskorištenost gvožđa iz majčinog mleka sa jedne strane, a sa druge strane nema mikrokrvarenja iz digestivnog trakta, niti gubitka gvožđa na taj način, a koja se vide kod dece hranjene flašicom. Kod nedonesenog deteta suplementacija sa gvožđem je potrebna nakon 2 do 3 meseca ili kada se porođajna težina udvostruči ( 3 mg/ kg dnevno).
Vitanin D: u majčinom mleku nema dovoljno D vitamina ali je potebno da se majka još u trudnoći izlaže suncu ili uzima D vitamin i isto nastavi nakon porođaja. Izlaganje suncu ruku i lica svaki dan l5 minuta jednako je uzimanju 10 mg ili 400 jedinica preparata vitamina D. Odnos Ca:P u majčinom mleku je takav da se odmah ugrađuje i učestvuje u stvaranju kosti, te je rahitis kod dece na dojci redak. U sprečavanju rahitisa potrebno je i dete izlagati suncu svaki dan ruke i lice 15 minuta ili 2 sata nedeljno. Ukoliko nije moguće dovoljno izlaganje suncu majke dojilje ili deteta, ukoliko majka ne uzima dovoljno D vitamina ili je iz bilo kojeg drugog razloga dovedeno u sumnju da je majčino mleko obogaćeno vitaminom D, tada se donesenom detetu daje 400 do 800 I.J.dnevno. Nedonošće koje se hrani majčinim mlekom u pravilu treba svaki dan da dobije 1000 I.J vitamina D, ne manje do 800 i ne više od 1600 I.J. Kada nedonošče napusti bolnicu ili kada dostigne težinu odgovarajuću za uzrast, profilaksu D vitaminom treba smanjiti na uobičajenu dozu za doneseno dete 400 do 800 I.J. na dan. Od preparata za kontinuiranu profilaksu preporučuju se vodene kapi.
Vitamin C: normalna raznovrsna ishrana majke obezbeđuje dovoljno ovog vitamina i za dete. U slučaju povećanih potreba za C vitaminom preporučuje se davanje preparata u dozi 50 mg/ dan. Kod nedonešenog deteta obavezna je suplementacija (4-5 mg/dan).
Vitamin A: raznovrsna ishrana majke obezbjeđuje dovoljno vitamina A u mleku za donešeno dete. Za nedonešeno dete preporučuje se dodavanje vitamina A u dozi između 200 i 1000 mg na dan.
Vitamin E: Ima ga dovoljno u zrelom mleku za doneseno dete, a nedonesenom je potrebno dodavati ( 0,25mg/l00 mL).

ISHRANA DOJENČETA IZMEĐU 6 i 7 MESECI
Nekada se preferira isključivo dojenje, ali je najnovija preporuka SZO početi sa uvođenjem druge hrane - dohranjivanje. Nova hrana se uvodi u malim količinama (jedna do dve kašičice) postepeno i uvek samo jedna vrsta, u vreme budućih glavnih obroka, a nakon završenog podoja. Navikavanje na jednu vrstu hrane treba da traje jednu nedelju. U nekim slučajevima može se dati i više vrsta hrane istovremeno. U drugim slučajevima problem se javi kod nepodnošenja jedne vrste hrane, a tada je potrebno odrediti koja je to hrana i eliminisati je. Obzirom da se dete susreće prvi put sa novim ukusom hrane ne treba ga prisiljavati da jede, u slučaju odbijanja pokušati narednog dana, ali sa istom vrstom hrane. Za prihvatanje nove hrane presudno je strpljenje roditelja. Kada se privikne na hranu obroci se povećavaju. Za količinu hrane u obroku dozvoljava se samoregulacija, kada je detetu dovoljno hrane odnosno kada je sito (okrene glavu, izbaci hranu) nije preporučljivo insistirati na jelu.

PRIPREMANJE HRANE
Hrana mora biti dobro očišćena, oljušćena, skuvana, pasirana, sterilno pripremljena, ugodno podgrejana, pomešana sa majčinim mlekom. Ne stavljati kuhinjsku so niti šećer.

IZBOR HRANE

Može se početi kašom od povrća ili voća; odluka je na roditelju ili detetu.

    * Voće: jabuka, kruška, kajsija, šljiva, breskva u obliku (kompota ili kaše)
    * Povrće: šargarepa, krompir, kaša od žitarica,
    * Supa od nemasnog mesa ili piletine,jogurt
    * Nakon obroka može piti prokuvanu vodu koliko želi.



Gore preporučena hrana sadrži sve gradivne materije koje su potrebne za pravilan rast i razvoj deteta.
Zbog moguće pojave alergijskih manifestacija ne davati:

    * svež paradajiz
    * jagodičasto voće (jagoda,malina,kupina)
    * citruse (naranča,limun,grejp,mandarina,kivi)
    * koštunjavo voće (orah,badem,lešnik)
    * čokolada, eurokrem, med, kvasac
    * kukuruz,pšenica (hleb,keks,brašno)
    * riba,školjke,belance jajeta, kravlje mleko, hranu sa konzervansima
    * čaj


Nastavlja se davanje D vitamina.

ISHRANA ODOJČETA IZMEĐU 7 I 8 MESECI
Osnova ishrane je i dalje dojenje (4 do 5 puta dnevno) Povrće i voće se nastavlja, ali rendano ili seckano na komadiće. Nastavlja se vitamin D.

ISHRANA ODOJČETA IZMEĐU 8 I 9 MESECI
Dojenje se i dalje održava ali obrnutim redom. Prvo se daje čvrsta hrana a na kraju obroka se ponudi podoj koliko želi. Uvodi se postepeno nova hrana:
Povrće: karfiol, tikvice, spanać
Mlečni proizvodi: sir,jogurt
Mesni proizvodi: kuvano meso, džigerica, piletina
Supa na vodi od kuvanog mesa
Tvrdo kuvano žumanjce postepeno po četvrtinu više svake sedmice izmešano sa mlekom.
Hrana se soli ali ne mnogo radi opasnosti od pojave hipertenzije u srednjim godinama života. Vitamin D vodeni rastvor na kraju obroka.

ISHRANA ODOJČETA PREKO 9 MESECI
Insistira se na više podoja.
Dozvoljava se da samo dete jede prstićima čvrstu hranu iz svog tanjira. Dete jede zajedno sa ostalim članovima porodice, uči se socijalizaciji i ponašanju.

ISHRANA ODOJČETA PREKO 10 MESECI
Održava se dojenje.
Uvodi se novo povrće: grašak, kupus, luk
Mleveno meso - junetina
Voće u svežem obliku: jabuka, kruška, kajsija, breskva
Vitamin D.

ISHRANA ODOJČETA PREKO 11 MESECI
Doji 2 puta ujutro i uveče.
Preko dana ima 5 do 6 obroka. Uzima svu hranu bez prisiljavanja.
Sastav obroka je raznovrstan.
Voće i povrće mogu biti sveži i prerađeni.
Nastavlja se D vitamin.

ISHRANA DETETA PREKO 12 MESECI
Doji po želji 2 do 3 puta dnevno.
Nema ograničenja u voću, povrću i drugoj hrani, a količina zavisi od apetita, dnevne aktivnosti i potreba.
Ravnopravno učestvuje u svim porodičnim obrocima.
Tečnost se ne daje u toku obroka. Nakon obroka dete može da pije koliko želi vode, čaja ili soka bez šećera.
Ne treba da pije više od 500 do 700 mL kravljeg mleka.
Ne davati koncentrisanu hranu poput čokolade, keksa, bombona. Nije preporučljiv preterani unos slatkiša.
Pre polaska na spavanje ne treba davati slatke napitke ili slatkiše.
Obavezno prati zube.
Vitamin D se daje u zimskom periodu.
**************************************************************************************


Licno, u mnogo cemu se ne slazem sa ovim tekstom. Ali tekst je tu za one mame koje prate najnovija istrazivanja i koja se pridrzavaju izmene i dopune jelovnika. Moj savet svim mamama je da nikada ne dajete citavu porciju novog povrca\voca\mesa ishrani. Uvek se pridrzavajte onog starog pravila 3 kasicice, pa za tri dana 6 kasicica, pa opet za 3 dana 9 kasicica, i za tri dana 12 kasicica. Kroz taj period cete lepo videti sta to odgovara vasoj bebi, kakva je kaka, jer je jako bitno , i za ubuduce, kako je beba svarila obrok. Ako vidite nesvarenu hranu nije problem, sve dok se ne pojavi proliv i osip na guzi. U tom slucaju odmah izbacite namirnicu. Probajte da je date posle nekog vremena ponovo ali isto tako oprezno kao i prvi put. Treba obroke i ishranu najozbiljnije shvatiti. Jer nepravilnim hranjenjem deteta rizikujete, kasnije, probleme sa varenjem hrane kako u zelucu tako i u crevima. Budite vrlo oprezni u tome sta dajete detetu jer kakav mu "temelj" date , toliko ce biti cvrsta "gradjevina"  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 54
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.237 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.