Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:32:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 22 23 25 26 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Red Zmaja  (Pročitano 171442 puta)
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 23.0
@RavenDark

Kada sam istrazivao pomislio sam da da je neka prica urezana na oruzju m pomislio sam znas logicko vezano za Red kada su vec bili drugaciji verovatno su imali neka svoja ratnicka obelezja , kao sto je na slikama onaj slem sa zmajem koga nigde sacuvanog nema.Cak sto vise zakljucio sam da je oruzje kod nas menjano sa naletom ratova,kao moda,kada neki talas ratova dodje na Balkan mi uzimamo najbolje iz tog talasa i pretvaramo u nase  , pomodarstvo koje odrzalo kod nas i do dana danasnjeg.

Kada izuzmemo sitne varijacije glavno Srpsko oruzje do Kosovskog boja bio je dvorucni mac tezak uboit i verovatno smo ga sa Krstasima preuzeli.Ima jednog skoro iskopanog koga nazivaju Srpskim macem a ustvari veoma podeseca na Klejmor koji poreklom vodi iz Skotske.

Posle KB-a nadolazi Turski talas i logicno preuzimamo Tursku sablju koja nije bas ni Turska ali sada to odlazi daleko.Jedina varijacija sablje kod nas je sto smo mi vremenom dugacku promenili u kratku sablju ali eto ona je i dan danas oblezje Srpske vojske ili ti oficirska sablja na kojoj pise "nevadi bez povoda - nevracaj me bez casti".

Znaci Red Zmaja i oruzje tragova nula , bar po onome sto sam ja istrazivao.

@Raven Dark
Gresis ako mislis da ljudi malo znaju o Slovenskoj mitologiji.

Bahus sokovi - Bahus bog mora,reka i jezera.
Vesna (ime)  - smatra se da je bila boginja proleca (vesnik)
Triglav  - bog ratnik
Svetovid - jos jedno staro Srpsko ime i ime boga znanja , cak sto vise smatra se da sveti Vida hriscanski svetac danas ima potpuno iste karakteristike kao i Svetovid u mitologiji sto znaci da je preuzet.

Ima tu jos dosta toga sto se do dana danasnjeg zadrzalo u nasoj kulturi a potice iz Slovenske mitologije.

Kao i u svakoj mitologiji imamo mitska bica od kojih su se do danas mnoga zadrzala a ja cu se drzati onog bitnog za ovu temu a to je ZMAJ.

Zmaj se pojavljuje u bibliji.On nepostoji , nezivi on jednostavno dolazi i nikada nedolazi zbog necega dobrog.Kada pogledamo zmaja u mnogim mitologijama opet nepredstavlja nista dobro ali u Slovenskoj mitologiji nije tako.
U slovenskoj mitologiji zmaj predstavlja isto ono sto i pomislimo kada cujemo rec zmaj.Krilato bice koje bljuje vatru.Medjutim nosi potpuno pozitivne osbine plus moze da se mesa sa ljudima i ostvaruje seksualne odnose sa zenama.Zmaj ima osobine coveka a oblik coveka ili necaga iz covekove okoline uzma samo kada je ljudima potrebna pomoc.Ima tu dosta toga o mitskom Slovenskom zmaju ali jedno je bitno da je on totalna pozitiva.

Sada se vracam na Red kada sam par postova unazad pisao koliko bi zategnuto bilo da se jedan Hriscanski viteski red posebno u Srbiji nazove redom Zmaja.Mozda sem ako se nije mislilo na mitskog Zmaja.Opet nema dokaza o tome ali mozda postoji neka veza pa opet bacam predpostavku da se oko Reda , Sylvana i ostalog mnogo vise svetla treba baciti na okultno.

Po nekim navodima tada u Srbiji kada za nekoga kazu da je zmaj ta osoba je bila neko ko je jak , dobar ratnik , odvazan , posten i tako dalje.Pa i dan danas ti neko pridje i kaze "gde si Zmaju" Smile . Mozda se u nasoj podsvesti sve to odrzalo.

Sto se tice Silvana i mitologije cak i tu ima strasne povezanosti.U Slovenskoj mitologiji nisam nasao Silavana ali sam naisao na psa koji pomaze bogu Velesu da odrzava red u sumi.To je po "Velesovoj knjizi" koja je osporavana ali nebitno ona dosta priblizava psa Srbima.
U Rimskoj mitologiji Sylvan je bio zastitnik sume i polja.Opisuje se kao mudri starac vesele naravi.
U Grckoj cak ima i detaljan opis.Pijavljuje se kao polu covek polu zivotinja najcesce kao jarac Smiley Sada se svi setimo crtanog o Herkulesu Smiley.I on je bio zastitnik suma i polja i takodje veoma veseo ali mozda zato sto je voleo da pije vino.Sem sto ga opisuju kao coveka - zivotunju opisuju ga da je na ledjima imao crveno - crnu dlaku koja je eto mozda slucajno obelezje i Silvana - sumskog psa - u Srbima Zmaja koji najcesce ima jarko crveno i crnu dlaku.

Eto malo povezanosti mitologije sa Redom Zmaja. pozz

pa dobro, ti navodis sokove i tako te stvari, ali kolektivno sto se tice Srba, ja nesto ne vidim da ljudi mnogo znaju, osim onih koji se interesuju.  Da smo mi u skoli imali iole koje Profesora da nam probudi mastu, i da nam ulije zelju za istrazivanjem, ko zna gde bi sada stigli.  Ali Socijalizam je ucinio svoje, i ovi sto su sada na vlasti (ista bagra manje vise) su dokosurili.

A gde mislis da bi bilo najbolje traziti dokaze o svemu ovomo po Srbiji?
I jesi li igde cuo, video ili naleteo na bilo koji podatak da je ikoji vitez sahranjen sa zigom zmaja na grobu ili tako nesto?
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 625
Zastava Крагујевац
OS
Mac OS X v: 10.8.0
Browser
Chrome 29.0.1547.57
mob
Nokia 950
Pih pa da jesam mi ne bi pricali o mitologiji Starih slovena buraz vec o tome Smiley

Jedini tragovi viteskih porodice moze se naci kroz rodoslov i ovde je jedan clan zapoceo nesto pa stao nemogu da se setim kako nik bese.

Mada to je opet tapkanje po mraku jer cak i da otkrijemo porodicnu liniju dolazimo do onoga sto si ti napomenuo da 80% Srba nezna odakle potice i kako se grana njihova loza.

Ja neznam mnogo o rodoslovima ali moja pretpostavka je da kada bi krenuli od danas pa unazad i to tako sto nasumicno izaberemo neke poznate licnosti neka lica sa vrha pa ispitamo njihovo poreklo mozda bi dosli do nekih zanimljivih otkrica , mozda Smiley

Sto se tice dokaza o postojanju Reda Zmaja kod nas u Srba nema mnogo opipljivih dokaza kojima se moze verovati zasigurno mozemo da kazemo da je Redu pripadao Despot Stefan Lazarevic po Zigmundovim spisima.Zna se takodje da je Despot Stefan bio jedan red ispod Zigmunda koji je bio veliki majstor tako da je Despot Stefan imao pravo da u red oko sebe uvede i druge viteze ali o tome takodje nemamo nista tj, imena takvih ljudi i da li ih je uopsste bilo.Neki nadrealisti pisu kako je Stefan zeleo da otudji deo reda za sebe pa je tako osnovao vitesku skolu i sam je bio veoma plemenit i pismen pa je privlacio ljude oko sebe.Da li je Srpski Red Zmaja pod vodjstvom Stefana kao velikim majstorom postojao ni to se nezna.Nema pisanih dokumenata.

Ako krenemo za dokazima van granica Srbije nacicemo ih.Nazalost ima ih mnogo vise posebno u Madjarskoj iz porodicne loze Drakul.Ima ih i kod mnogih Britanskih vitezova.To je sada neka druga prica za koju nemam vremena sada .

pozz pisemo se
« Poslednja izmena: 25. Avg 2013, 21:41:14 od Bellfago0r »
IP sačuvana
social share
Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Onen i-Estel Edain ... U chebin Estel anim.

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 4131
Zastava The Middle-Earth
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 23.0
mob
Nokia N-shurnaest
Zmaj nije slovenska tvorevina, tj. mi nismo imali zmiju sa krilima. ta ideja je pruzeta od "istocnjackih" tekovina.

(muvanje na PP)
IP sačuvana
social share

J.R.R TOLKIEN GEEK   
I think ... therefore you are.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 625
Zastava Крагујевац
OS
Mac OS X v: 10.8.0
Browser
Chrome 29.0.1547.57
mob
Nokia 950
Mi smo imali i zmiju i azdaju(alu) kao i zmaja i sve to u razlicitom kontestu.Zmaj se bukvalno kao mitsko bice pojavljuje u 90% narodnih mitologije stim sto je znacenje zmaja u Kineskoj i Slovenskoj mitologiji bukvalno isto.

Kada krenes sa citanjem mnogih narodnih pesama kosovskog i pokosovskog ciklusa koje uglavnom Vuk Karadzic preneo Zmaj se pojavljuje (ako se pojavljuje) uz titule vitezova.Najcesce zmaj-despot ili kao aluzija na oceve jer neces verovati da su pola nasih junaka pravili nekakvi zmajevi Smile Postoje nekoliko pesama poduzih jedna od njih je "Milos zmajski sin" gde se jasno govorio o njegovom ocu kao zmaju sa neba.TAko isto i kod mnogih drugih junaka.

Ono sto je Vuk sakupio , mislim svaka njemu cast , nista nevredi jer nam mnogo malo govori.Najgore je sto iz pesama nemozes da razaznas da li je zmaj aluzija na titulu ili na vrlinu.Bilo kako bilo zmja se kao oznaka vrline zadrzala mnogo nakon mitoloskih vremena u Srbima a i danas u nasoj podsvesti.

Opet Zmaj i Hriscanstvo jednostavno neidu u istom paketu , posebno ne kod Srba u to vreme.Po stranim istoricarima u Srba nikada nije ni postojao pre kosovskog boja ali mozda postojla ideja o takvom redu koju osnovao Milos Obilic.Milosa strani istoricari kao junaka ne osporavaju , postojao je , a njegovo ime preuzeto je iz Srpskih navoda samo kao oznaka za njega ali se o pravm imenu nezna tacno koje je.Strani istoricari tvrde da je Milos bio ili pak i sam osnovao red Sv.Djordja ciji je jedini cilj bio ubistvo Murata i zastita hriscanstva a kasnije par godina nakon boja Zigmund preuzeo ideju m nacela reda Sv.Djordja , i osnovao Red Zmaja.
IP sačuvana
social share
Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Onen i-Estel Edain ... U chebin Estel anim.

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 4131
Zastava The Middle-Earth
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 23.0
mob
Nokia N-shurnaest
Nisam rekao da ih nismo imali nego da zmaj nije slovenska misao. To je preuzeto.

Vuk Stefanovic Karadzic je perverznjak (Crven Ban) koji je taslacio komsijsku decu i bio je austrougarski "kum". "Cirilica" u koju se umesao kao reformator, zahvaljujuci podstreku astrougara, kako prelep knjizevni jezik Dositeja Obradovica ne bi pustio koren, je docniji nusprodukt ranije nemogucnosti da se opismeni veci deo naroda na preobimnom autohtonom slovenskom (fonetskom) pismu "Glagoljici", koje je identitet slovenski. Pa je poslato, na poziv velikomoravskog kneza Rastislava, dva ucenjaka Kirilo i Metodije kao kontra opismenjavanju rimokatolicke struje dela slovenskog naroda(hrvati) na  latinskom jeziku u to doba (valjda 863 god ili 883).
Takodje cirilica je nastala kao asimilacija grckom alfabetu zato je dosta slicna. Dakle ona je derivat abecede. Na znam da li to znaju srbofili i ostali nacionalisti koji eto prosto obozavaju "nase" pismo.

A da, nemam sta da dodan na temu, izvinjavam se za mali off. 
« Poslednja izmena: 27. Avg 2013, 12:22:10 od *WarBoss* »
IP sačuvana
social share

J.R.R TOLKIEN GEEK   
I think ... therefore you are.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 625
Zastava Крагујевац
OS
Mac OS X v: 10.8.0
Browser
Chrome 29.0.1547.57
mob
Nokia 950
Iskreno druze ja sam licno veoma skeptican verodostojnosti pesama koje je on preneo.Kada promenite jezicku strukturu necega promenite gotovo potpuno znacenje.Meni se cini da je Vuk u svim pesmama to uradio pa nam tragovi koje bi mozda od originala bili vidljivi su sada zamuceni nejasni.Ja sam na jednom drugom forumu bacio slicne uvrede kao i ti sada na racun Vuka Karadzica i naisao sam da se blago izrazim na negodovanje "nacionalista" pa sam od tada veoma pazljiv kada se o Vuku radi , ali potpuno delim misljenje sa tobom.

Isto kao sto sumnjam da su na Vuka imali uticaj austrougarski prosvetitelji (cinjenica je da Vuk skoro sve svoje knjige stampao u Austorugarskoj u Becu) isto tako sumnjam da je Vuk svoju pismenost uzimao i previse neodgovorno smatrajuci za sebe uzvisenim nego mnogi drugi Srbi pa tako davao sebi za pravo da mnoge pesme,pripovetke i td. tako reci "doradi" kako jezicki tako i smisleno.

Opet on je bar prenosio tako da i za to mu hvala Smiley  Smile

Nego da nastavimo pricu a mogli bi i da izvucemo neke zakljucke.

Kada govorimo o Redu i njegovim delima koja su ostal u istoriji moramo da napomenemo Vlada Cepesa 3.Ovaj lik je za mene fascinantan u svojoj borbi i cini mi se od svih clanova reda on je bio najdosledniji ideje Reda Zmaja a to je odbrana Hriscanstva uopste.
Za njega se zna da je titulu viteza Reda Zmaja dobio direktno od Zigmunda.Da je Red za Zigmunda bilo sredstvo kontrole pokazuje da je za nekoliko godina Rim usao u transilvaniju.I ako je na svoje ime dodao Drakyl ili prevedeno Zmaj , Zmajevic nije mu smetalo da se otrgne od Zigmunda i sa Osmanlijama ratuje za Transilvaniju.Cini se kao da mu nista nije bilo sveto u odbrani njegove zemlje i Hriscanstva.Cak je i svoja dva sina ostavio u robstvo Turcima kako bi dokazao lojalnost.
Zna se da dok je ratovao protiv Turaka primenjivao je gnusne mere mucenja i ubijanja te je za njega svaki Turcin znao i njegova pojava na bjistu automatski je donosila strah u Turske redove.
Iza njega nije ostalo mnogo nasledja Reda Zmaja.Nekako je on bio sam svoj,menjao strane,menjao politiku i tako odrzavao svoj narod u bezbednim uslovima za zivot.Ja licno mnogo malo znam o njemu ako neko vise zna o ovom pripdaniku Reda Zmaja a da nije sa wikija izvolite.
« Poslednja izmena: 28. Avg 2013, 01:25:23 od Bellfago0r »
IP sačuvana
social share
Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Znas me,znam te

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 84
OS
Windows 7
Browser
Chrome 29.0.1547.62
mob
SonyEricsson k8001
Ljudi trebalo bi ispitati povezanost ,,Zmaja od Sipova" s ovim redom .. Smile
IP sačuvana
social share
Znas me ,znam te
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 427
OS
Windows XP
Browser
Chrome 28.0.1500.95
Izašao je konačno drugi deo Tešićeve trilogije o Obiliću i Redu



Citat
„Koplje svetog Georgija” je priča o srpskim vitezovima zatočnicima stara 600 godina spasena od zaborava...

U drugom delu trilogije o Milošu Obiliću pratimo njegovo stasavanje i trnovit put ka junačkoj sudbini. Upoznajemo danas već zaboravljene vitezove zatočnike koji su kasnije stekli slavu i van Srbije. Turci su ih zvali delije, a Poljacima su bili inspiracija za osnivanje čuvene husarske konjice.

Dok se srpsko carstvo pod Urošem Nejakim raspada, vodi se borba za koplje svetog Georgija Pobedonosca koje po legendi daje nepobedivost narodu koji ga poseduje. Priča prati i sudbine glavnih aktera koji su oblikovali istoriju poznog perioda carstva: Vojislava Vojinovića, cara Uroša, carice Jelene, Simeuna Siniše, braće Mrnjavčevića…
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 625
Zastava Крагујевац
OS
Windows 7
Browser
Chrome 29.0.1547.76
mob
Nokia 950
Izašao je konačno drugi deo Tešićeve trilogije o Obiliću i Redu



Citat
„Koplje svetog Georgija” je priča o srpskim vitezovima zatočnicima stara 600 godina spasena od zaborava...

U drugom delu trilogije o Milošu Obiliću pratimo njegovo stasavanje i trnovit put ka junačkoj sudbini. Upoznajemo danas već zaboravljene vitezove zatočnike koji su kasnije stekli slavu i van Srbije. Turci su ih zvali delije, a Poljacima su bili inspiracija za osnivanje čuvene husarske konjice.

Dok se srpsko carstvo pod Urošem Nejakim raspada, vodi se borba za koplje svetog Georgija Pobedonosca koje po legendi daje nepobedivost narodu koji ga poseduje. Priča prati i sudbine glavnih aktera koji su oblikovali istoriju poznog perioda carstva: Vojislava Vojinovića, cara Uroša, carice Jelene, Simeuna Siniše, braće Mrnjavčevića…

Samo da iz te knjige neizvucemo zakljucak Smile
IP sačuvana
social share
Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 2041
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 31.0.1650.63
jbt krenuli smo od srbije preko madjarske, dosli smo i do rima,venecije.... :S
malo sam skeptican oko onog dela u vezi odbrane hriscanstva, ja verujem da je red zaista postojao e sad da li smo ga mi osnovali, madjari,rimljani, marsovci.. nije mi toliko bitno u ovom trenutku koliko to da ipak svoja nacela na neki nacin nisu ispostovali, sasvim je sigurno da je bilo clanova iz srbije! Mene sad zanima, zasto je red dozvolio da jedna hriscanska zemlja bude 500 godina pod turcima, zasto ti vladari nisu preduzeli nesto ako ne odmah 50,100,150 godina kasnije po pitanju oslobodjenja sbije??
e da nadjoh i ovo

http://www.specijalne-jedinice.com/Srpski-Red-crvenog-zmaja.html#sthash.95aGii0R.xEzX283j.dpbs
IP sačuvana
social share


Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 22 23 25 26 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:32:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.