Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:57:22
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 23 24 26 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Red Zmaja  (Pročitano 171440 puta)
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
OS
Windows 7
Browser
Chrome 31.0.1650.63
Aj,sad i ja...
Ako imamo u vidu vreme nastajanja reda,kao i glavne aktere u njemu,dakle u tom vremenu i prostoru...
Po meni to je bila institucija slična dokumentu koji "ne proizvodi pravno dejstvo".
Jednosmerno je obavezivala Žigmundove(a kasnije i njegovih naslednika) vazale da mu priskoče kada njemu to treba,bez ikakvog reciprociteta,osim fiktivnog,kvazi-moralnog,ili individuanog tumačenja i osećanja odgovornosti(kao što je knez Dan doveo svoju vojsku na Kosovo,1448,Hunjadi pobegao,oni se predali Turcima).
Dalje,red nikada nije bio priznat ni od Pape,ni od nekog Patrijarha,a znamo šta je to značilo u srednjem veku-praktično ste sekta,lokalno-balkanska,u ovom slučaju.
Pogledajte templare,internacionalce,braću po oružju,svuda u tada poznatom svetu.
Mi možemo,nekako romantičarski,da mislimo o tome i da konstruišemo instituciju koja,osim lente,nekog ordena,prstena (ili šta već) nema moć odlučivanja i zajedničkog delanja, po bitnim pitanjima.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 25.0
Ma burazeru, i da je postojao, da li bi iko normalan verovao Madjarima i ostaloj Habzburskoj monarhiji?
Oni su ostavili VLada Tepesa na cedilu toliko puta.

To si lepo rekao Deki
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 625
Zastava Крагујевац
OS
Windows 7
Browser
Chrome 32.0.1700.76
mob
Nokia 950
Ima tu malo tuzne istine ... bar ja tako vidim ...

U to vreme biti Zigmundov prijatelj a kamoli dobar komsija kao sto je Stefan bio bila je privilegija jer kako se kasnije ispostavilo Zigmund je postao faca na svetskoj sceni i to nam je islo u prilog , izmedju ostalog Beograd nam je dat zbog Stefanovog statusa i isto tako oduzet nakon njegove smrti iako ga je Stefan iz nista izgradio...

Eh biti vitez reda za Stefana je mozda znacilo odbrana Hriscanstva i po tom pitanju jedino se Stefan trudio kao vazal ali cini mi se da je samo zatvarao rupu za Zigmunda jer mi smo bili prvi na udaru Turaka.U svakom slucaju Stefan je bio odlicna barijera ali mislim da je doslo do nekih vecih desavanja izmedju nas i Turaka malo njih bio se odazvalo za pomoc.

Redu nije trebalo nikakvo priznanje iz jednog razloga a to je sto je clanova reda bilo svuda i u svim vrhovima vlasti po celoj evropi , neko priznanje ili pak pecat nije ni bio potreban , mozda je cak i bilo previse dati redu neki kredibilitet jer bi postao i previse jak a sa njim i Zigmund pored sve moci.

Posto je Stefan bio poznat kao veliki vitez i ratnik njegova vladavina je utemeljena na vitestvu i Srpski vitezi oko njega od kojih je vecina bila u viteskom redu verovatno su se nosili mislima da je njihova misija odbrana Hriscanstva iako ostalim clanovima reda to nije bila.Znaci sustina nastanka reda zivela je jedino kroz Srbe iz prostog razloga sto su Srbi najvise nagrabusili od Turaka i trebali su prvo sebe da zastite a stiteci sebe i sve ostale iza njih.Stefan je stitio Srbiju vestom politikom i svojim vazalskim obavezama.Sklopio je mir sa Sulejmanom i postajuci Zigmundov saveznik pomogao mu je da se njegovi proivnici u Ugarskoj povuku.Kasnije je kada su pocela komesanja za vlast u Turskoj Srbija bila napadana par puta od strane Turaka sto je stefan sa uspehom odbijao.Za svo vreme svoje vlasti morao je da se nosi sa Turskim upadima , pljackanjima i ubijanjima i pored svega toga uspeo je i da prosri despotovinu sa Zetom do mora i jos je za uzvrat od Zigmunda dobio jos neke teritorije.

Saberi oduzmi Stefan je branio granicu Hriscanstva i sirio je sto znaci da je opravdao clanstvo u viteskom Redu zmaja dok su ostali samo imali titulu ali nezasluzno.Zbog toga po meni Srbima najvise pripada taj deo istorije i vise je taj red nas nego bilo ciji drugi.

IP sačuvana
social share
Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 26.0
Sto se tice ubijanja silvana od strane Turaka, stvar je prosta, u Kuranu pise, ko poseduje psa, to ce mu valjda umanjini nagradu na nebu, tako da su oni tamanili sve zivo i mrtvo kud god su prosli, sto znaci da oni nisu toliko mrzeli nase kucice kao sto se cini, nego su mogli da se izivljavaju.

Sto se tice samog reda, citajuci sve ovo, i povlaceci neke stvari, dolazim do zakljucka da je ovo sve jos jedan lep mit od kojeg nema nista.  U sastavu Reda Zmaja, ako je takav ikada i postojao, nisu bili samo Srbi tada, isto kao sto nisu samo Srbi ratovali 1389, vec smo imali i Albance i ostalu ekipu dole.  Albanci su nekada bili Hriscani, pa posto je otpor bio slomljen, su preuzeli Islam, i dan danas imamo jednu populaciju dole da je Pravoslavna.  Dakle, to nije bila homogenicna masa Srba, vec Srba i svih ostalih iz tog regiona, jer i sami znamo da geografske odrednice ne znace mnogo kako ni sada tako ni u proslosti.

E sad, tu imamo jos jedan problem, u to vreme nije postojao identitet Srba, kao sto ga mi zamisljamo.  Jeste, neki su se mozda nazivali Srbi, ali taj proces kompletne metamorfoze dolazi mnogo kasnije. Dakle, mozda se Stefan ili neko drugi smatrao Srbinom, ali to ne znaci da su svi u njegovom realmu mislili isto.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 625
Zastava Крагујевац
OS
Windows XP
Browser
Chrome 32.0.1700.76
mob
Nokia 950
Sto se tice ubijanja silvana od strane Turaka, stvar je prosta, u Kuranu pise, ko poseduje psa, to ce mu valjda umanjini nagradu na nebu, tako da su oni tamanili sve zivo i mrtvo kud god su prosli, sto znaci da oni nisu toliko mrzeli nase kucice kao sto se cini, nego su mogli da se izivljavaju.

Sto se tice samog reda, citajuci sve ovo, i povlaceci neke stvari, dolazim do zakljucka da je ovo sve jos jedan lep mit od kojeg nema nista.  U sastavu Reda Zmaja, ako je takav ikada i postojao, nisu bili samo Srbi tada, isto kao sto nisu samo Srbi ratovali 1389, vec smo imali i Albance i ostalu ekipu dole.  Albanci su nekada bili Hriscani, pa posto je otpor bio slomljen, su preuzeli Islam, i dan danas imamo jednu populaciju dole da je Pravoslavna.  Dakle, to nije bila homogenicna masa Srba, vec Srba i svih ostalih iz tog regiona, jer i sami znamo da geografske odrednice ne znace mnogo kako ni sada tako ni u proslosti.

E sad, tu imamo jos jedan problem, u to vreme nije postojao identitet Srba, kao sto ga mi zamisljamo.  Jeste, neki su se mozda nazivali Srbi, ali taj proces kompletne metamorfoze dolazi mnogo kasnije. Dakle, mozda se Stefan ili neko drugi smatrao Srbinom, ali to ne znaci da su svi u njegovom realmu mislili isto.

Pa vidi on jeste postojao , tu nema sumnje jer postoje pisani dokazi plus postoje pisani dokazi da je sigurno Despot Stefan bio u Redu Zmaja.
Ono sto se predpostavlja je da su neki vitezovi oko Stefana bili clanovi reda ali za to nema pisanih dokaza,predpostavka je dovedena na osnovu toga sto je stefan bio ispod Zigmunda stoga po herarhiji reda mogao je da proglasava druge viteze clanovima reda.

Nije to pitanje postoji li ili ne , nego postoji li danas ili ne.Ili postoje li legitimni naslednici i ako postoje da li imaju formirani red ili jednostavno postoje a neznaju sta su nasledili istorijom svojih predaka.

Sumnja da postoje proistice iz prica o Silvanima i borbi da se oni pretvore u mit.Oni ljudi koji stite Silvane i nemoraju da budu clanovi bilo kog reda , mogu jednostavno biti patriote koje brane nesto cisto nase i sveto koje se stiti od davnina.
Kroz zavestanje Reda Zmaja i naseg Despota Stefana pocinje da se stvara slika Srbije , banovine , despotovine , podrucju juzno od Dunava do mora.

Kosovski boj politicki je skroz uspesan za zapadne sile jedino ko je izgubio je Srbija ali to je rizik koji su prihvatili oni a i mi.Njima je trebalo da Osmanilije budu zaustavljenne i oslabljene a  za to su im trebali ludi Srbi koji ma koliko slabi uci ce u borbu za odbranu svetinja.Odatle i tolika pomoc Nemaca i Madjara.Zna se da je udarni deo centar onaj koji je najvise pretrpeo vodjen Lazarom bio cisto Srpski.Krila su bila mesovita.
I na kraju bitke rezultat je ocigledan po istoriji , slede godine raskola u Turskoj , borbe za presto i medjusobni ratovi sto zaustavlja Turske prodore dalje na sever i zapad , sve po scenariju zapada na teret ludih Srba.

Da li je za vreme KB postojao drugi viteski red , red cuvara koplja Sv. Djordja pa je nakon boja taj red presao u Red Zmaja opet pretpostavke.

Jedino sto povezuje sve su Silvani , sigurno se zna da su ucestvovali u borbama , sigurno se zna da su bili obavezno "oruzje" nasih vitezova,sigurno se zna da su ih Sumandinci smatrali cuvarima doma od zlih sila , i sigurno se zna da je direktno naredjenje bilo ubijanje Silvana pa su ih srbi mesali sa drugim rasama kako bi ih sakrili , odatle  verovatno po kinolozima i proistice Sarplaninac u tolikom broju po srbiji posebno u prostoru od Stare planine ka kosovu , Crnoj Gori i Bosni.Na jugu Kosova bukvalno svaka kuca ima Sarplaninca , licno sam se uverio , i to gromade ne ove Sumadinske koji su vecina zaostali zbog nebrige ali ih ljudi cuvaju zbog naravi , dole na Kosovu oni cuvaju stada , bore se sa vukovima i medvedima opusteno a isto su radili i Silvani u davna vremena.
IP sačuvana
social share
Wink
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak
Pol Žena
Poruke 4
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 33.0.1750.117
Ukljucila bih se u raspravu s tim sto naglasavam da nisam poznavalac nase istorije, odnosno ne u obimu kao pojedini clanovi u ovoj diskusiji.    Bavim se kinologijom vise od 20 godina i iznecu misljenje o Silvanima.    

Digresija: Istrazivanje o pomenutim psima na netu je rezultiralo (u mom slucaju) zakljuckom da je tanka linija izmedju mita i istine.    Intuicija mi govori da ukoliko Silvani u svom pravom, izvornom obliku postoje i dan danas, imaju velikog udela vuka u genotipu i fenotipu.    

Na jednom forumu sam nasla fotografiju gde se jasno vidi glava i malo tela, clan tvrdi da je to komsijin pas Silvan.    Moje znanje iz kinologije kaze da je to vuk, a ne pas.    

Na pitanje zasto neko krije te pse ukoliko ih zaista poseduje, odgovor je po meni veoma logican - "zmajari" ako se zaista tako zovu zele da ih sacuvaju od propasti koje bi usledilo nakon obelodanjivanja njihovog postojanja.    Desilo bi se isto sto i sa gremlinima u istoimenom filmu ili sa divljim konjima sa Vlasine.    Gremlini su primer ljudske gluposti, a divlji konji ljudske pohlepe i zelje za novcem.    Sve komercijalizovane rase pasa su donekle pretrpele degenerativne promene (neke rase do dramaticnih razmera) u zelji da se izmene i poprime odlike koje ce zadovoljiti potrebe trzista.    Psi su postali "roba".    

Ispricacu iz svog primera nesto vezano za novac u svetu kinologije.    Imam psa vrhunskog pedigrea i sam se dokazao na izlozbama kao izuzetan primerak rase.    Obzirom da nisam imala novca da ga priustim, jer sam tada tek pocela da zivim privatno, izasla iz studentskog doma (taj period u domu je jedino doba zivota u kome nisam imala svog psa sa sobom), radila sam neke slabo placene poslove, ali sam uspela da staziram za kinoloskog sudiju i posvetim se izlozbama kao posmatrac za pocetak.    Usla sam u svet pasa na drugaciji nacin do tada i otvorio mi se jedan sasvim drugaciji svet.    Imala sam zelju da ucim i ceo svoj zivot sam u slobodno vreme posvetila tome.   Ubrzo sam stekla dosta prijatelja kinologa i bila sam srecna sto imam mogucnost da naucim toliko toga i iz njihovih iskustava.    Ubrzo sam dobila ponudu da kupim psa kakvog sam oduvek zelela ali nazalost velika svota novca je bila za mene tada nedostizna.    Moj dugogodisnji prijatelj (kolega sa faxa) i odgajivac te rase mi je ponudio stene na poklon jer je znao da nemam toliko novca.    Ustvari, to nije bio klasican poklon, vec dogovor da cu da mu otplatim psa kroz parenja, dakle, on ce ga pariti koliko bude hteo, a ja od toga nemam nista.    Ja se slozim.    

Vremenom, pas je izrastao u vrhunskog predstavnika rase i on se verovatno pokajao sto mi ga je poklonio i trazio je da ga otkupi  Smile Naravno, nisam pristala.    Onda se desila ponuda preko njegove odgajivacnice od zene iz Amerike za veliku svotu novca i ja naravno nisam pristala.    On se naljutio jer kao - to je samo pas, pa bice drugih pasa, znas meni bi znacilo da pas ode u Ameriku radi promocije mene kao odgajivaca i radi promocije moje odgajivacnice.    Ljutio se ili ne, nisam pristala uopste da razgovaram o tome.    Kasnije su usledila parenja, on je trazio da ga parim sa zenkama koje je on dovodio, a stenad je prodavao po svetu i zaradjivao prilicno velike svote novca.    Kada je smatrao da sam otplatila dug, nije mogao a da ne kritikuje moj stav da necu da zaradjujem na svom psu.    Zasto ga ne parim ja sad da zaradim, zasto ga ne prodam i td.    Jer pas je "roba".    Svi kinolozi i odgajivaci koje sam upoznala su me kritikovali zbog stava da necu da zaradjujem na psu jer to je poenta valjda.    Po njima.    

Kada sam "stala na noge" vrednost psa sam otplatila i novcem jer je previse gorak zalogaj bio to sto sam uopste naivno prihvatila takav "poklon".    Vremenom sam shvatiila da su sve price o ljubiteljima pasa koji se bave odgojem radi novca zapravo samo posao.    Nema tu ljubavi osim prema novcu.    Psi su zaista samo "roba".    U svetu pasa se obce veliki novac i to je realno unosan posao ko zna da ga radi.    Ja se nisam pronasla u takvom vidjenju pasa i kinologije uopste i povukla sam se iz tog sveta.    Bavim se psima na drugaciji nacin i uzivam u tome.   

Moj pas o kome sam pricala je ostareo van tog korumpiranog sveta i ostao je redak vrhunski primerak rase koji nije isao "od ruke do ruke".  Nisam dinar zaradila na njemu i priustila sam mu zivot dostojan mog prijatelja i psa pre svega.    Nikada se nismo odvajali, cak ni na putovanjima, proputovali smo svet zajedno, podelili smo sve, kada nisam imala mnogo da mu pruzim i sada kada mogu da mu pruzim sve.    Cesto sam cula komentare - da si ga prodala, taj novac bi ti promenio zivot.    Medjutim, ja to nikada nisam videla tako.    Nije postojao novac pa makar svota bila velika kao kuca za koji bih ga prodala.    Ljubomorno ga cuvam za sebe i odbijam sve ponude za parenje.    Jednostavno, on je licnost koju cenim previse da bih unovcila ijedan deo njega.   

Vracam se na Silvane.    Da sam nekim slucajem vlasnik Silvana, nikada ga ne bih obelodanila, ljubomrno bih cuvala takvo blago i ne bih zelela da ga se docepaju pohlepni ljudi koji bi od njega napravili senzaciju i masinu za pravljenje novca.    Ipak, vredne stvari se cuvaju i nisu za svakoga.    "Ne bacajte bisere pred svinje" je recenica kojom bih zavrsila ovaj post.   
« Poslednja izmena: 26. Feb 2014, 15:23:12 od Nilita »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
od laika jedno pitanje... sta je problem da se pas pari? kapiram da mu nije uopste lose da malo 'isprazni jajca' hajmo reci... Smile
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 427
OS
Windows 7
Browser
Mozilla 11.0
Ukljucila bih se u raspravu s tim sto naglasavam da nisam poznavalac nase istorije, odnosno ne u obimu kao pojedini clanovi u ovoj diskusiji.    Bavim se kinologijom vise od 20 godina i iznecu misljenje o Silvanima.    

Nilita, svaka čast za napisano.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 27.0
Ako je postojala rasa Silvana, ona vise ne postoji, to jest i da postoji, to je neka mesavina.  Ja se pitam kako to da niko u Srba nije cuo za Silvane?  Odes na primer po selima u Shumadiji, garantujem da niko od ovih starijih sto su ostali u zivotu ne bi mogli da kazu sta su Silvani, sto je veoma cudno.  Mi na nasim oklopima i obelezjima nemamo nista od toga, a da smo imali, bili bi ko Starkovi iz Igre Prestola. 

Uostalom ti Silvani u danasnjem modernom svetu nemaju mesto, jer nemaju neku enormnu vrednost tipa da su kao slonovi koje je Hanibal koristio da preokrene plime rata.  Ovo po meni, ostaje i ostace u svetu mita i nicega drugog, dok se ne pokazu neki dokazi za jedno ili drugo, inace ovako, jok. 
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 427
OS
Windows 7
Browser
Mozilla 11.0
Vrednost ne mora da bude upotrebna već je pre svega simbolična.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 23 24 26 27
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 11:57:22
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.