Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 18:25:55
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: O sreci i srecni(ci)ma  (Pročitano 42990 puta)
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Žena
Poruke 978
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
A ne, ti dobijaju pasoše tako što ih naruče preko Neta  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 10.61
mob
Apple iPhone 6s
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Zašto neki ljudi imaju, a neki nemaju sreće?

Sretni ljudi imaju dovoljno otvoren um

da primijete sve što im se nudi,

a ne samo ono što traže.


Većina ljudi misli kako u životu imaju sreće oni ljudi
koji su jednostavno – srećkovići. Oni su, eto, rođeni
pod sretnom zvijezdom, uvijek nekako isplivaju iz
problema i iz svake situacije izvuku nešto dobro za sebe.
Čini se da im je sreća jednostavno naklonjena, prati ih,
dok istovremeno drugima okreće leđa.


Je li to doista tako?



Zanimljivo je da ljudi koji se smatraju sretnima zaista i imaju više sreće u životu. To, na svu sreću, nema veze s božanskom intervencijom, niti s mehaničkim ponavljanjem: «ja imam sreće» pred ogledalom, već s načinom razmišljanja koji je relativno jednostavan i dostupan svima. Prvi psiholog koji je taj način razmišljanja uspio i eksperimentalno istražiti je britanac Richard Wiseman.


Eksperiment «Sreća»



Wiseman je započeo svoj ekperiment podijelivši svoje ispitanike u dvije grupe. U prvoj grupi su bili ljudi koji smatraju da nemaju sreće u životu, odnosno, koji imaju osjećaj da ih stalno prati neki "bad luck". U drugoj grupi su bili ljudi koji za sebe misle suprotno, koji smatraju da im je život pun iznenadnih sretnih okolnosti. I jednima i drugima je zadao isti, prilično jednostavan zadatak. Dao im je da prolistaju novine i rekao im da prebroje koliko fotografija u tim novinama ima. Trik, naravno, nije bio u brojanju fotografija, već u činjenici da se negdje u sredini novina nalazio veliki natpis na kojem je pisalo: «Reci voditelju eksperimenta da si vidio ovu poruku i dobit ćeš 250 funti».


Wisemenovo istraživanje je pokazalo da su oni ljudi koji se smatraju sretnima puno češće uočavali ovu poruku od onih koji se smatraju nesretnima. Naravno, to je samo potvrdilo njihovo uvjerenje da imaju sreće, jer su odmah nakon toga dobili nagradu od 250 funti. Stvar je u tome da je poruka bila prilično uočljiva, ali ne za one ljude koji su bili striktno fokusirani na zadatak - na brojanje fotografija. Iz ovog eksperimenta, Wiseman je zaključio kako je jedan od najbitnijih fatkora za stvaranje osjećaja sreće (i generiranje sretnih okolnosti) otvorenost neočekivanim mogućnostima, odnosno - otvorenost uma.


Sreća nije pravocrtna



Svim ljudima se s vremena na vrijeme događaju veće ili manje nesreće. Život je nepredvidiv i, koliko god se sretnima smatrali, ipak se može dogoditi da nam na glavu padne klavir. U takvoj situaciji, jedina razlika između «srećkovića» i «nesretnika» je u tome što će ovaj prvi prebrojati koščice koje su mu ostale čitave, a ovaj drugi će prebrojati kosti koje su mu slomljene. Usvajanjem razmišljanja kakvo imaju ljudi koji se smatraju sretnima nećemo steći magične moći koje će nam omogućiti da kontroliramo stvarnost (i tako izbjegnemo pad klavira na glavu ili uzrokujemo dobitak na lottu), već ćemo u ovoj nepredvidivoj stvaranosti početi uočavati više sretnih okolnosti i, paralelno s tim, se početi bolje osjećati. Dakle, u čemu je razlika između «srećkovića» i «nesretnika»?


Ljudi koji se smatraju nesretnima su skloniji rigidnom mišljenju koje ubija kreativnost. Previše se vežu za jedan put ili za jedan cilj, što im na neki način suzi vidno polje i samim time, ograniči mogućnosti izbora. S druge strane, ljudi koji smatraju da imaju sreće u životu nemaju se potrebu tako čvrsto držati unaprijed zacrtanog puta. Oni su opušteniji i otvoreniji, pa su zato u stanju vidjeti sve ono što im se nudi, a ne samo ono što traže.


Evo primjera. Recimo, djevojka koja izlazi s društvom vani samo kako bi upoznala potencijalnog partnera vjerojatno će propustiti upoznati mnoge potencijalne prijatelje. Fokusiranost na jedno odvraća joj pažnju od svega drugog, a možda je upravo to drugo put do ostvarenja njene želje. Čini se komplicirano? Zapravo je vrlo jednostavno. Da je djevojka bila otvorena za nova poznanstva bilo koje vrste, mogla je steći nove prijatelje koji bi je možda upoznali s njenim budućim partnerom. Izreka "čudni su putevi gospodnji" zaista ima smisla. Čiji god to putevi bili (gospodnji ili slučajni), jedno je sigurno - nisu pravocrtni.


Einstein i sreća


Kako je Einstein dolazio do svojih rješenja? Mada nemamo detaljan uvid u tijek njegovih misaonih procesa, znamo da si nije razbijao glavu problemom. Umjesto toga, kada ne bi znao što i kako dalje, sjeo bi za klavir i svirao. Po riječima njegove kćerke Maje, nakon sviranja je često znao reći: «Eto, sada sam shvatio o čemu se radi!» Einstein je bio veliki obožavatelj glazbe i, prepuštajući se sviranju, otvarao se novim putevima nadahnutog, kreativnog razmišljanja. Je li Einstein imao sreće? Da. Ponašao se baš kao srećkovići iz Wisemanovog eksperimenta. Bio je sposoban otpustiti zacrtani put i ostati otvoren da pronađe rješenje tamo gdje ga, po logici stvari, može najmanje očekivati.


Osim toga, koristio je alate koje ima, koji su mu pri ruci, dok su nesretni ljudi skloni stalno tragati za alatima koji su van njihovog dosega. Kada bi došao do prepreke koja mu se činila nepremostivom, Estein nije razmišljao: «Da sam upravo sad u laboratoriju od nekoliko milijuna dolara, lako bih došao do rješenja.» Umjesto toga, on je sjeo za klavir.


Razmišljanja tipa: «Da sam mlađa, sigurno bih odmah našla partnera» ili «Da imam partnera, imala bih više samopouzdanja, pa bih bila i uspješnija» ili «Da sam rođena u bogatoj obitelji, život bi mi bio puno lakši», nisu nikoga usrećila. Stalno posezanje za onim što nemamo ukazuje na nemogućnost prihvaćanja sebe i svoje životne situacije. A tek kada prihvaćamo svoje životne okolnosti onakve kakve trenutno jesu, možemo uočiti prilike koje nam se unutar tih okolnosti pružaju.

 

Tomica Šćavina, svibanj 2010.
Izvor
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 37017
Zastava Antofagasta
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.224
cim sam vido rec evolucija odmah sam preskocio sve
IP sačuvana
social share



Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
HTC Wildfire S
S druge strane nijedan (zdravo)razuman i iole naučno tačan tekst ne počinje sa: Sa aspekta kreacionizma...  Smile


Biću vrlo srećan ako nastavite s temom bez off-a.
« Poslednja izmena: 15. Jan 2011, 19:55:03 od WhiteGoa »
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Ja sam maler u životu, da bih o tome mogao roman da napišem.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
HTC Wildfire S
Ja sam maler u životu, da bih o tome mogao roman da napišem.

Ovaj.  Smile Ne pričamo ovde o kockarskoj "sreći" kao dobroj ili lošoj sudbini prouzrokovanoj od niza slučajnosti i šansi. Već o sreći kao o emociji, osećanju..  Smile
« Poslednja izmena: 15. Jan 2011, 20:57:40 od WhiteGoa »
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Inace, malo mi je ono objasnjenje sa simulacija previse humanocentricno. Recimo, simpanza resava one poznate probleme kako da dodje do banane sa stapovima, kockama i slicno pa resi po tri problema od kojih zavisi da dodje do banane. Kako bi to resio da ne razmislja ili "simulira" posto su problemi takvi da ne moze da ih resi nasumice. Jos vidljivije je sa divljim majmunima koje ulove pa strpaju u kavez. Lovcima majmuna je poznato da ne smu oko kaveza da ostave nikakav komad zice jer majmuni su u stanju da od komada zice naprave kalauz i tako otvore vrata kaveza i pobegnu. Radi se o "divljim" majmunima, znaci, niko ih nije dresirao za to.
Jednom mi je isto uletelo mladunce ptice u kucu. Jos je ucio da leti. Problem je bio da je mogao vec da leti, bio je toliko jak, ali nije znao da se snalazi u prostoru posto mu je letenje bilo veoma jaka promena u razmisljanju, sve se odvijalo neverovatno brzo, mnogo brze nego kretanje na zemlji. Kad sam ga pustio napolje, odleteo je dalje, pa je posle jedno vreme gledao gde dalje da odleti, znaci, planirao je let koji je vise licio na skokove od mozda 5-10 metara.

Čips i kola

Ima i ona prica sto je kruzila devedesetih kad je neki tip zvao zenu na mobilni da joj kaze da je nasao prasak za pranje dve marke jeftiniji nego kod njegove prodavnice. Jasno, razgovor je trajao par minuta i potrosio je te dve marke.

Drugim recima, laze je vrednija od istine

Ili, bolje receno, ego je bitniji od istine  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
HTC Wildfire S
Sa teme: Srećolozi obmanjuju svet
Srećolozi obmanjuju svet

Opovrgnuta rasprostranjena doktrina o obaveznom optimizmu, iz pera dr Barbare Erenrajh, ali Amerika još nije spremna na zaustavljanje kolektivnog smeha

Varaju vas kad kažu da je ružičasti pogled, pozitivan stav, ili dobro raspoloženje savršeni štit protiv nedaća u ličnom životu. Barbara Erenrajh, američka novinarka i autorka dvadesetak istraživačkih bestselera o američkom društvu, usudila se da se novom knjigom obruši na „kulturu obaveznog optimizma” u Americi. Kao doktor citologije, vrsna novinarka koja je sve dosadašnje knjige ispisala putem takozvanog prerušenog novinarstva, Barbara Erenrajh je pohađala kurseve sreće i optimizma u svojstvu običnog polaznika, odlazila na seminare iz pozitivne psihologije i proučila sva dosadašnja istraživanja na tu temu.

Rezultat je knjiga u kojoj razotkriva „kako je doktrinom o pozitivnom mišljenju Amerika obmanula sebe i svet” što je i duži podnaslov njenog dela „Smej se ili umri” („Smile or die”).

Oduvek je, kako je rekla za „Politiku”, bila sumnjičava prema vladajućem diktatu osmeha i pozitivnog stava.

– Ali kada se desilo da obolim od raka dojke i kada su mi neki vrsni psiholozi savetovali da sa ružičastim plišanim medom učestvujem u maršu optimizma, sve je to počelo da liči na nesnošljivu torturu.

Počela je da sumnja i u naučnu verodostojnost istraživanja koja „optimizam povezuju sa zdravijim ili dužim životom”. Kada ih je proverila, ispostavilo se da su sva pravljena na osnovu nepouzdanih podataka i neujednačenih kriterijuma. Tako su na primer kao dokaz o nečijem optimizmu u školskim danima uzimane fotografije dotičnih „nasmejanih od uva do uva”.

Barbara Erenrajh je, međutim, naišla na naučne studije koje upravo ukazuju da realisti ili blagi skeptici imaju nešto duži životni vek od nerealnih optimista ili teških pesimista. Jedna kalifornijska studija koja je trajala više decenija pokazala je da su deca koja u ranom školskom dobu pokazuju ekstremni optimizam kasnije u životu podložnija povredama ili bolestima, baš zato što nisu svesna rizika.

– Sve ove teorije bile su relativno bezopasne dok osamdesetih godina prošlog veka velike kompanije nisu počele da otpuštaju radnike kako bi uvećale svoj profit. Tada su shvatile da je vrlo korisno da se zaposlenima nametne još jedan diktat: obavezan optimizam. I tada su u nauku počele da pristižu velike pare za istraživanja o sreći – kaže Barbara Erenrajh.

I mada su sve dosadašnje knjige Barbare Erenrajh stizale na vrh liste bestselera, ova, najnovija, nije uspela da se probije među najčitanije. Retki su medijski prikazi, a tek poneko se upušta u polemiku s njenim stavovima. Traganje za srećom je u Americi zacrtano ustavno pravo, od pozitivnog stava, smeška i optimizma stvorena je megaindustrija koja se meri milijardama.

„Pojedine filijale Volmarta traže od svojih službenika da svaki radni dan počnu kolektivnim horskim bodrenjem. Kako li se ti radnici, za koje se zna da su mizerno plaćeni, osećaju, kad još za te male pare, od kojih ne mogu da prežive, moraju i da kliču”, pita se Barbara Erenrajh.

Po njenom tumačenju, značajnu ulogu u ovoj torturi smeška imali su i mediji. Oni su uprošćeno prenosili rezultate naučnih istraživanja koji su se vešto plasirali iz centara moćnih kompanija. Ipak, trend pozitivne psihologije koji je izrastao iz sveprisutnog optimizma pomerio je ovu nauku u novom pravcu. Zadatak stručnog psihoterapeuta nije više da pacijenta iz negativne dovede na nultu tačku. Već da ga prevede u autentično pozitivno raspoloženje.

Zorana Šuvaković

Izvor
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Nokia 
Ja sam maler u životu, da bih o tome mogao roman da napišem.

Ma cini ti se, ne gledas sa prave strane  Smile Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 18:25:55
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.