Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 15:49:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kosovski boj: istine i zablude  (Pročitano 25734 puta)
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1113
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 47.0
Pobednik bitke je formalno onaj ko na polju posledni ostane prema najcesce koriscenom kriterijumu.

Mi ne znamo ko je na polju zadnji ostao. Mozda brankovic, vukovic I bajazit. Mozda samo turci. Mozda samo brankovic. Mozda druga kombinacija.

Verovatno je bilo nereseno Ali je za srbe realno rec o porazu.

 Smile


Lazar nije to znamo, cak i ako delovi njegove vojske jesu.

Није ни Мурат јер гине, тако и његов млађи син Јакуб (убијен највероватније од Бајазита).
Турска војска се повлачи у Малу Азију. Срби и даље држе Косово.

U sustini bitka nije imala trenutne posledice sem smrti murata I lazara.

Па ја управо о самој битки и причам, не о општој стратешкој ситуацији...

Ali vec iste godine kneginja milica prihvata zastitu novog sultana I lazarev sin postaje njegov verni vazal. Ishod bitke je ocigledan

То је једноставно резулат опште стратешке ситуације, не да ли је битка пораз у војном смислу.
Србија наставља да постоји све до 1459 год. Угарска после мохачке битке (која је недвосмислен пораз Мађара) ефективно престаје да постоји као држава, изузев малог симболичког делића (Словачка) који апсорбују Хапсбурзи.

Па влашки војвода Мирча је победио Турке код Ровина, па је на крају постао њихов вазал, иако није реално изгубио практички ниједну велику битку против њих.

Тако да резон отпада.

Сама битка, у војном смислу није српски пораз, на шта указују чињенице. Најстроже гледано војно је резултат нерешен, гледано нешто лабавије је чак војна победа. Општестратешка ситуација по Србе је била поражавајућа чак и да су Срби недвосмислено победили у самој битки.

Када у бокс мечу учествује један слабији и један јачи противник, а где онај слабији после стравичне туче задњим атомом снаге да принуди јачега да одустане од меча, да би  убрзо кренуо реванш меч у којем слабији више нема снаге за тучу и где не може да се опорави од рана, док се јачи опоравио и залечио, па слабији одустане од борбе и призна јачем да је главни, то није пораз у мечу о коме говоримо, већ пораз генерално у ситуацији неједнаких шанси. А слабији тешко да се баш лоше показао....

« Poslednja izmena: 27. Jul 2016, 16:22:35 od ganderoleg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
OK samo sto: mada se moze reci da se srbi nisu lose pokazali tokom pada pod Turke nisu se ni dobro pokazali. Pali su pod Turke zar ne. Uglavnom zbog sloma drzavne organizacije pod carem urosem ali i zbog vojnickih poraza. Na prvom mestu u boju na marici kada je deo turaka bez sultana bio izolovan u trakiji u vreme kada su osmanlije jos vladali tek jednim emiratom. Najvece uspehe u tom periodu su postigli ratujuci na bajazitovoj strani protiv tamerlana u aziji I krstasa kod nikopolja. Ubistvo sultana I po mnogim izvorima izjednacena borba na kosovu su takodje za respekt. Medjutim daleko najvazniji sukob, Boj na marici je sramota. Mozemo da se vadimo da mnogi vojnici vukasina I ugljese nisu bili srbi.

Takodje, stav o sudbini ugarske posle mohaca je netacan. Potpuno. Budim I pesta padaju u ruke turcima posle dve decenije. Turci su uspeli da osvoje trecinu ugarske. Trecina je bila problematicni vazal, a poslednja trecina takodje cesto problematicni clan habsburskih zemalja.

I posle boja na kosovu turska vojska nije otisla u malu aziju. Deo jeste a deo je ostao na svojim polozajima u evropi
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
Da se vratim na boj. Slazemo se u sustini mada se ja ne bih salio idejom srpske pobede.

Turski izvori uglavnom dosta mladji of bitke su jednoglasni u stavu da je bitka bila turska pobeda, mada imamo mnogo razloga da I'm ne verujemo, narocito sto se tice detalja. Srpski izvori nikada ne spominju pobedu. Tvrtka naravno ne racunam u srpske izvore
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1113
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 47.0


Takodje, stav o sudbini ugarske posle mohaca je netacan. Potpuno. Budim I pesta padaju u ruke turcima posle dve decenije.

Citat: dabisha link=topic=648015.msg12155250#msg12155250 date=1469630217
Turci su uspeli da osvoje trecinu ugarske. Trecina je bila problematicni vazal, a poslednja trecina takodje cesto problematicni clan habsburskih zemalja.


Другим речима, управо оно што сам и рекао:

Citat
Угарска после мохачке битке (која је недвосмислен пораз Мађара) ефективно престаје да постоји као држава, изузев малог симболичког делића (Словачка) који апсорбују Хапсбурзи.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
To apsolutno nije onto sto si rekao. Prouci istoriju ili bi da ti dalje pojasnim?
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1113
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 47.0
To apsolutno nije onto sto si rekao. Prouci istoriju ili bi da ti dalje pojasnim?

Tо је управо оно што сам рекао. Нисам рекао да су Турци после Мохача заузели целу Угарску, него да она после Мохача ефективно престаје да постоји као држава.

Узгред:

OK samo sto: mada se moze reci da se srbi nisu lose pokazali tokom pada pod Turke nisu se ni dobro pokazali. Pali su pod Turke zar ne.

Па нису пали под Турке. Пали су под Турке 1459 год са падом Деспотовине. Да су Срби пали под Турке 1389, што би онда Турци морали да заузимају Деспотовину 1459?

Узгред, после Косовске битке, Србија постаје јединственија и кохерентнија, него пре. Пре Косовске битке, технички и нема никакве српске државе као такве, већ лабаве конфедереције племића и велможа, од којих један део ни не учествује у битки, а један део наступа као савезник Турака.

После ње, под Лазаревићима и Бранковићима постоји јединствена држава и јединствена територија, коју нажалост Турци полако смањују да би је укинили 1459. Но и поред тога, Деспотовина формално-правно и симболички наставља да постоји у Угарској све до 16 века.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
Nisam rekao da se nisu dobro pokazali na kosovu, lose so razumeo.

Sto se ugarske tice, ne da ugarska ne preataje da postoji nego nastaju dve ugarske. Istocna IMA monarha iz habzburske dinastije sto nije bio prvi put ni da za kralja bude izabran stranac ni da to bude Habsburg. To ne znaci da taj deo prestaje biti ugarska I da prestaje biti drzava.  Naprotiv. Kralj istocne ugarske je bio Jovan zapolja koji namerno nije ni otisao na mohac kao I vecina drugih velikasa.

Srbija nije postala jedinstvena ni posle kosova, nego tek posle smrti stefana lazarevica. Balsici su svoje zemlje ostavili njemu, a on sve djurdju brankovicu koji je I dalje drzao posede svog oca na kosovu I metohiji.

U medjuvremenu su se I zemlje lazarevica na vise godina raspale podelom I ratom izmedju Stefana I njegovog brata vuka.
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
Zaboravljas I da he despotovina prvi put pala 1439 godine I da ju je posle pobede u ratu obnovio ugarski kralj 1444.
Srbija je I postojala tako dugo jer je bila tampon zona izmedju dve sile. Srbija je bila dvostruki vazal.
Ono sto posle pada smedereva nastavlja da postoji u ugarskoj nine despotovina nego zvanje despota za jednog of ugarskih velikasa.
Poslednji despot gine  u slavoniji vise godina posle mohacke bitke. Proveri. A cini mi se da nije ni bio srbin nego hrvat
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
Ah nije poslednji nego neki ranije bar jedan ivanish berislavic. To Sam morao da proverim
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1113
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 47.0
Sto se ugarske tice, ne da ugarska ne preataje da postoji nego nastaju dve ugarske.

Дакле, Угарска после Мохача ефективно постоји као држава. Пре Мохача имамо Угарску, после Мохача имамо Угарске и хаос.

Пре Косова имамо гомилу српских феуда, који у највећој мери не сарађују једни са другим, после имамо јединствену српску деспотовину, која се чак и развија...

Srbija nije postala jedinstvena ni posle kosova, nego tek posle smrti stefana lazarevica.

Balsici su svoje zemlje ostavili njemu, a on sve djurdju brankovicu koji je I dalje drzao posede svog oca na kosovu I metohiji.

 Smile

Да ли ти пратиш шта причаш? Наравно да не... Smile

Под Стефаном Лазаревићем не да је земља јединственија, што и сам уосталом несвесно тврдиш побогу, већ се економски развија. Пре косовске битке де факто ни нема никакве Србије. На Косову ратује само фракција српског племства. После те битке имамо Деспотовину.

А Стефан Лазаревић, поред тога што је био вазал у једном периоду, такође раскида вазалство, бива члан и оснивач Реда Змаја - антитурског и антимуслиманског реда, па чак и ратује против Турака. Мало чудно ако смо 1389 "пали под Турке"... Smile

Уосталом, и Влад Дракула, кољач Турака, је био турски вазал... Smile

П.С

Poslednji despot gine  u slavoniji vise godina posle mohacke bitke. Proveri. A cini mi se da nije ni bio srbin nego hrvat


Ah nije poslednji nego neki ranije bar jedan ivanish berislavic. To Sam morao da proverim

Само полако... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 15:49:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.