Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kod 20.000 gazdi doprinos samo na minimalac  (Pročitano 5092 puta)
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
mob
LG Nexus 5
O kakvom povecanju doprinosa ti pricas? Znas li uopste sta su doprinosi, sto se placaju i kome idu pare od doprinosa?

Pa bas drzavni aparat placa u potpunosti doprinose za svoje radnike, ne placaju ga privatni poslodavci. I dalje mislim da ti nisi shvatio sta su ustvari doprinosi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 12.15
ti fondovi o kojima ti pricas su propali. ne postoje vise. kakve veze ima kako ti krstis harac koji drzava uzima?
zdravstvo treba iz budzeta da se finansira.
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
mob
LG Nexus 5
ti fondovi o kojima ti pricas su propali. ne postoje vise. kakve veze ima kako ti krstis harac koji drzava uzima?
zdravstvo treba iz budzeta da se finansira.

Koji to fondovi ne postoje vise? Daj nabroj ih.  Smile

Ako radis kod privatnika, a on ti ne placa doprinose, onda ti nemas nikakav problem, zar ne? Bez zajebavanja, ajde malo pretrazi po netu sta su doprinosi, sve mislim da me zajebavas, a ti mrtav ozbiljan.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.60
vecina ih i nije vise  u mogucnosti da placaju nesto vise od minimalca...
upravo drzavne institucije i placajku doprinose..u zakonski odredjenim iznosima...
zbog toga sto privatnici i nisu vise u mogucnosti da placaju nesto vise od minimalcca..
brate nametnuli su namet...koji ne moze da se ispostuje..ni u uslovima u onim pre rata..
a kamoli sada....svakim danom kod nas se bar par privatnih szr-a zatvori..tj ugasi...
niko nece dzaba da radi...pa tako ni privatnici.,...

bole njih (drzavu) brige sto radnici ispastaju...sto veci namet...na privredu...
njima je sve sigurnija plata..i sve sto je manje privatnih preduzetnika..
drzava sve vece namete namece...
ja sam 10 godina imao prste umejsane u vezi jednog ugostiteljskog objekta-kafana... Smile
i upavo zbog takviih sranja...se to pre par godina i zatvorilo...
na kraju mjeseca...meni i rodjaki..."ostane" po plata malkice veca od konobarske...

problem je i u tim drzavnim institucijama...drava se hvali oko zaposlenja...i otvaranja novih radnioh mjesta...
za koga..to...
uglavnom zaposljavaju kadar...koji nema veze nikakve ni sa kakvom proizvodnjom..s necim sto moze da stvori dobit...
zaposljavaju psihologe (bez uvrede bilo koga) i slicne...
kad si cuo da je neko zaposlio dvadeset elektricara..ili metalskih radnika...
koji mogu nesto da proizvedu...

kod nas u republici toga vise i nema...pre svake izboire..zaposle...par stotina
administrativnih radnika sirom republike...na neko odredjeno vreme..i nakon 6-9 mjeseci posle izbora ih otpuste...

u rs-u se davno  izjedanacio broj zaposlenijh i penzionera...sada je i veci u korist penzionera...

stavr je sto drzava ne zeli da prilagodi namete privatnicim shodnop situaciji...
i place...neprofitabilnih zanimanja...

niko niti u najvecem ludilu..danas..ne zeli pod ovakvim nametima da se bavi nekim privatnim poslom..a kamoli da ulaze nesto u ove prostore...

i cak iako znaju svi za te minimalce...samo se "ganjaju"2 politicki nepodobni privatnici..a oni podobni legalno to rade godinama...i niko nikad za to nece odgovarati...

i recimo u eu je zastpljeno da na nekih 280 gradjana.. dolazi jedan administrativni radnik....
a u rs-u je jedan administartivni radnik na od oko 150 gradjana...to ej skoro dva puta vise...
pa ko to moze da izdrzi.,..
ni svajcarska..svedska  i britanija ne bi mogle...a kamoli mi...gurbeti...
« Poslednja izmena: 09. Jun 2013, 15:01:28 od bobaK_bl »
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 12.15
ti fondovi o kojima ti pricas su propali. ne postoje vise. kakve veze ima kako ti krstis harac koji drzava uzima?
zdravstvo treba iz budzeta da se finansira.

Koji to fondovi ne postoje vise? Daj nabroj ih.  Smile

Ako radis kod privatnika, a on ti ne placa doprinose, onda ti nemas nikakav problem, zar ne? Bez zajebavanja, ajde malo pretrazi po netu sta su doprinosi, sve mislim da me zajebavas, a ti mrtav ozbiljan.



pa gde ti je penzioni fond?

sta briga prvatnika kako drzava krsti harac koji trazi i na koliko delova ga je podelila. on zna ukupni cifru koju mora da plati. koja je prevelika.
skoro je bio slucaj da mi je devojka trazila pomoc u firmi i odbili je na keca sa obrazlozenjem:
'zaradio bi on svojih 25-30k ali nema sanse da damo jos 15k na ime poreza i doprinosa..' da su isti za platu do recimo 25 hiljada nula neko bi sad radio nesto umesto sto cacka jaja kuci i kroz potrosnju se od pdv-a slio neki dinar i od njega u budzet. ovako mrka kapa.... Smile
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
mob
LG Nexus 5
pa gde ti je penzioni fond?

Ko isplacuje penzije? Sveti velikomucenik Talalaj ili Haralampije?


sta briga prvatnika kako drzava krsti harac koji trazi i na koliko delova ga je podelila. on zna ukupni cifru koju mora da plati. koja je prevelika.

I ne placa je. Ili placa minimalac.


Al ajd da napisem opet, sta su to doprinosi i gde/kome idu?

Za zaposlene po ugovoru o radu mora da se uplacuju:

1. doprinos za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje,
2. doprinos za obavezno zdravstveno osiguranje,
3. doprinos za obavezno osiguranje za slucaj nezaposlenosti.


Od bruto plate se racuna i porez na zaradu, zatim, najveci procenat ide na PIO (penziono/invalidsko), zatim na zdravstveno, a oko 0.75/1% ide za zastitu od nezaposlenosti.

E sada, ma koliko surovo, bedno ili kapitalisticki zvucalo, od doprinosa se isplacuju penzije, placaju se lekovi i lecenje bolesnicima, izdrzavaju se neradnici koji su stolecima na birou i kod kojih nema naznake da ce se bilo sta ikada promeniti. A zasto se nece promeniti? Pa zbog privatnika koji uplacuju minimalce ili koji ne uplaciju nista ili oni koji nece nikoga da zaposle, kao iz tvog primera.

Veoma naivan, da ne kazem glup je svako ko misli da ce mu penzioni fond, bilo drzavni, bilo privatni, omoguciti lagodniji zivot tamo negde posle 65-te ako uopste to dozivi.

Sta je fora u celoj prici? Svi zaposleni u drzavnim firmama, (ugovor o radu na neodredjeno) su prijavljeni na svoju platu, a poslodavac (drzava) im placa doprinose u full-u. Da bi se lakse svarilo, od svake drzavne plate ide celokupni doprinos u one tri kategorije koje sam gore nabrojao.

E, kod privatnika je drugacije, pare na ruke, pare na "dodjem ti", uplacuje se minimalac ili se uopste ne uplacuje. Drzava to tolerise sto je samo jedan od brojnih paradoksa u Srbiji.


Ja imam (ne)srecnu okolnost da sam prijavljen na punu platu i da mi poslodavac redovno uplacuje doprinose sto ce mi jednog dana, kad se olinjam, omoguciti par iljada vecu penziju od one najbednije. Sto je po meni bezveze, jer sam i to napisao, da mi se doprinosi daju na ruke, bukvalno bih svakog meseca od tih para mogao da idem 10 dana u Grcku.


Tako da slobodno apelujte na vladu da se doprinosi kompletno ukinu, ali ako nemate resenja kako placati one tri kategorije na vrhu, pokusajte barem da se malo zamislite.


@bobak

Zar nisu doprinosi u RS oko 35% na nivou bruto plata? Ako je tako, najmanji su u regionu.
« Poslednja izmena: 09. Jun 2013, 17:15:49 od Crowz »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
mob
LG Nexus 5
Kako da proverite da li vam uplaćuju staž



Do pre 20 godina zaposlenima nije padalo na pamet da proveravaju da li im poslodavac uplaćuje doprinose. To se podrazumevalo, jer nijedan nalog privrednika nije mogao da prođe bez pečata SDK, koji je dokaz da je izmirio obaveze. Danas, poslodavci za doprinose Poreskoj upravi duguju 230 milijardi dinara.



 DOPRINOSI - Pošto država još nije donela mere kojima bi se konačno stalo na put neredovnim platišama, zaposleni su prinuđeni da stalno sami proveravaju da li im poslodavac uplaćuje doprinose, kako bi mogli na vreme da reaguju. Osim direktno na šalteru, PIO Fond je sredinom prošle godine građanima omogućio takvu proveru preko internet portala. Osim informacija da li se doprinosi redovno uplaćuju, u kom iznosu, kao i da li su prijavljeni i sa kojim datumom, na portalu je moguće pratiti ažuriranje svih podataka i uplatu doprinosa na godišnjem nivou.

Protiv nesavesnih poslodavaca prekršajnu prijavu podnosi PIO fonda, a kazne se kreću od 10.000 dinara do 800.000 dinara. PIO fond je prošle godine podneo 300 ovakvih prijava, ali koliko je poslodavaca i platilo novčanu kaznu, znaju samo sudovi gde postupci u proseku traju i dve godine.



Proverite i uplate za zdravstveno osiguranje

Na internet strani Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (RZZO - www.rzzo.rs) takođe je moguće proveriti da li poslodavac plaća doprinose za zdravstveno osiguranje. U pretraživač se unese broj knjižice i lični broj osiguranika (LBO) koji se nalaze na prednjoj strani zdravstvene knjižice. Pretraživač razvrstava poslodavce na „zelene”, koji su izmirili obaveze, „crvene” koji nisu izmirili obaveze i „žute” za koje Poreska uprava nije dostavila podatke.

 

Kako da proverite uplate

- Listing možete dobiti besplatno na šalterima filijala Fonda, uz ličnu kartu.
- Uplatu doprinosa moguće je proveriti i elektronskim putem u nekoliko koraka:
- Na šalteru najbliže filijale ili službe PIO Fonda popunite zahtev za izdavanje šifre za pristup podacima
- Podatke proveravate na internet portalu PIO Fonda (www.pio.rs).
- Da biste pristupili svojim matičnim podacima, uz vaš JMBG ukucavate i PIN kod koji ste dobili u filijali.
- Ova usluga je besplatna i šifru koju ste dobili možete koristiti neograničen broj puta.
- Ukoliko se na listigu vidi da poslodavac nije uplaćivao doprinose, za regulisanje dugovanja prvo se obraćate njemu. Ukoliko i pored vaše intervencije poslodavac ignoriše svoje obaveze, onda se obraćate Poreskoj upravi ili inspekciji rada, i na kraju nadležnom sudu.

Izvor: 24 Sata
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 12.15
Veoma naivan, da ne kazem glup je svako ko misli da ce mu penzioni fond, bilo drzavni, bilo privatni, omoguciti lagodniji zivot tamo negde posle 65-te ako uopste to dozivi.

Sta je fora u celoj prici? Svi zaposleni u drzavnim firmama, (ugovor o radu na neodredjeno) su prijavljeni na svoju platu, a poslodavac (drzava) im placa doprinose u full-u. Da bi se lakse svarilo, od svake drzavne plate ide celokupni doprinos u one tri kategorije koje sam gore nabrojao.

E, kod privatnika je drugacije, pare na ruke, pare na "dodjem ti", uplacuje se minimalac ili se uopste ne uplacuje. Drzava to tolerise sto je samo jedan od brojnih paradoksa u Srbiji.


Ja imam (ne)srecnu okolnost da sam prijavljen na punu platu i da mi poslodavac redovno uplacuje doprinose sto ce mi jednog dana, kad se olinjam, omoguciti par iljada vecu penziju od one najbednije. Sto je po meni bezveze, jer sam i to napisao, da mi se doprinosi daju na ruke, bukvalno bih svakog meseca od tih para mogao da idem 10 dana u Grcku.


Tako da slobodno apelujte na vladu da se doprinosi kompletno ukinu, ali ako nemate resenja kako placati one tri kategorije na vrhu, pokusajte barem da se malo zamislite.


@bobak

Zar nisu doprinosi u RS oko 35% na nivou bruto plata? Ako je tako, najmanji su u regionu.


zato tek treba smanjiti izdvajanja (ukupna) od zarada radnika. a penzije treba da su minimalac neohodan za zivot (onima koji su davali ta minimalno izdvojena sredstva od zarada ne onima koji su po sadasnjem sistemu ostvarili pravo na penziju) gde svi idu u penziju u recimo 67pj godini zivota (bez obzira gde i koliko su radili).

drzavne fime ne prave novostvorenu vrednost, samim tim uplacuju maglu od doprinosa u pomenute fondove koji su ionako pojedeni na njihove plate. comprende? Smile

i ja imam tu nesrecnu okolnost i zato tek treba smanjiti izdvajanja (ukupna) od zarada radnika. penzije treba da su minimalac neohodan za zivot (onima koji su davali ta minimalno izdvojena sredstva od zarada ne onima koji su po sadasnjem sistemu ostvarili pravo na penziju) gde svi idu u penziju u recimo 67pj godini zivota (bez obzira gde i koliko su radili).

na vladu treba apelovati da smanji namet na rad, poostri kontrolu (zero tolerance kada smanji namete) i minimizira korupciju stojemoguce vise. ovo povecava nezaposlenost i siri osnovicu od kojih ce stizati sredstva u budzet. odakle bi se finansiralo zdravstvo. kakav fond kakvi bakraci. svi placamo lece se bolesni. nikakvo glupavo overavanje knizica nije potrebno. cim si se rodio kao drzavljanin srbije imas pravo na lecenje. tacka.
« Poslednja izmena: 09. Jun 2013, 18:24:59 od Hunab_Ku »
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 21.0
mob
LG Nexus 5

drzavne fime ne prave novostvorenu vrednost, samim tim uplacuju maglu od doprinosa u pomenute fondove koji su ionako pojedeni na njihove plate. comprende? Smile

Aha, zanimljivo, doprinosima placaju svoje plate.

zato tek treba smanjiti izdvajanja (ukupna) od zarada radnika. a penzije treba da su minimalac neohodan za zivot (onima koji su davali ta minimalno izdvojena sredstva od zarada ne onima koji su po sadasnjem sistemu ostvarili pravo na penziju) gde svi idu u penziju u recimo 67pj godini zivota (bez obzira gde i koliko su radili).

Steta sto nisi neki predsednicki kandidat, imao bi moj glas. Jos samo da objasnis penzionerima kojih ima najmanje 1 700 000 u Srbiji, sta po tvom znaci minimalna penzija, kada je sada minimalna penzija oko 13 000 dinara, tako nesto.


ovo povecava nezaposlenost i siri osnovicu od kojih ce stizati sredstva u budzet.

Izvini, ovde sam se kompletno izgubio. Cim nisam shvatio, mora da je nesto dobro.


Citat
cim si se rodio kao drzavljanin srbije imas pravo na lecenje. tacka.

Jugonostalgicar, a? Dzaba lecenje, dzaba skola, poneses licnu kartu i kupis stojadina, na kredu uzmes regal od ivice do ivice i metar zutih knjiga i jos pola metra zelenih? A Vesna Zmijanac bila dobra riba, bogte...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Sagittarius
Pol
Poruke 3536
Zastava r djen tina hebote...
OS
Windows Vista
Browser
Opera 12.15
quote author=Hunab_Ku link=topic=606992.msg11067263#msg11067263 date=1370794953]

drzavne fime ne prave novostvorenu vrednost, samim tim uplacuju maglu od doprinosa u pomenute fondove koji su ionako pojedeni na njihove plate. comprende? Smile

Aha, zanimljivo, doprinosima placaju svoje plate.

Citat

pa koje pare je zaradio drkos u administraciji koji 'zavodi nesto, nesto...' ili salje neke mailove obavestenja (svih 5 dnevno) ajmi samo to reci? sta je ta administracija zaradila za to administriranje od cega su mu se uplatili i doprinosi? ocigledno nepotrebno u 21 veku informacionih tehnologija...

p.s. nisi razumeo za penzije, minimalac od danas udaljen 67+ godina. mada mogao bi i da obuhvati one koji su recimo poslednjih 5 godina 'u sistemu' placanja.

inace, itekako sam za preispitivanje 700.000 porodicnih i invalidskih penzija koje sada uredno finansiramo..
« Poslednja izmena: 09. Jun 2013, 19:17:39 od Hunab_Ku »
IP sačuvana
social share
Non nobis domine, non nobis, sed nomine tuo da gloriam.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.126 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.