Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 00:47:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Да ли је Исус Месија ?  (Pročitano 9162 puta)
21. Okt 2007, 00:48:08
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
     Реч Месија, מָשִׁיחַ , долази од глагола מָשַח  који значи помазати, трљати уљем. Овај глагол је везан за обред посвећивања за цара или свештеника помоћу уља. Именица која се изводи од глагола  מָשַחозначава Помазаника, Месију. Грчка реч Христос је превод јеврејске речи Месија (дакле рећи Христос или Месија је једно те исто). Сам назив Месија се у Старом завету користи за онога који је од Бога послан да ослободи народ из ропства и беде. Месијанска идеја се провлачи као црвена нит кроз цео Стари завет. Већ на почетку се говори о „сјемену женином” (Пост 3, 15) и ово је протојеванђеље, прва радосна вест о рођењу Спаситеља људи, Месије. Пророци су предсказали све битне моменте из живота Месије. Месија центар око кога се нижу остала пророштва, а циљ пророка је да припреме народ за Његово достојно примање.
Сам Господ Исус Христос је свега 2 пута експлицитно рекао да је Он Месија:
1) У Кесарији Филиповој, када Петар исповеда веру да је Он Христос, Син Бога живога, Исус ово потврђује и одговара да је Петру ово открио Његов Отац који је на небесима (Матеј 16, 13-18)
2) Приликом хапшења на питање првосвештеника да ли је Христос, Син Благословенога, Исус ово потврђује (Марко 14, 61-62)
Јевреји су очекивали да ће појавом Месије бити окончано њихово ропство и да ће Израиљ поново постати моћно царство. У Исусово време, његови земљаци су очекивали да ће Месија да протера Римљане. Исус се једноставно није уклапао у слику о Месији који су Јевреји временом развили. Очекивали су владара, који ће створити моћно царство, а Господ Исус говори да Његово царство није од овога света, већ је небеско. За себе каже да није дошао да му служе, већ да служи другима. Не, Исус дефинитивно није био оно што је већина Његових савременика очекивала.
Управо у личности Господа Исуса Христа су се раздвојили путеви Јевреја и хришћана, храма ( и синагоге) и Цркве. Зашто? Зато што Јевреји још очекују Месију, чекају обнову своје славе (занимљив је податак да су многе личности биле кроз историју прихватане као Месија од стране већине изриљског народа, али су ова надања увек била изневерена,а Исус је управо од oвe већине одбачен).
Хришћани кажу да је њихово чекање узалудно, промашено. Месија, Христос је дошао, може само да се ишчекује Његов други и коначни долазак у слави, када ће судити живима и мртвима, када ће Царство Божије достићи свију пуноћу. Хришћани верују да све што је проречено о Месији, испуњено у личности Господа Исуса Христа.

Следећи део текста је већином (означен је црвеном бојом, а делови са звездицом су моји)  преузет од протођакона Радомира Ракића и његове књиге: Библијски речник, Београд, 2002, стр. 240-252








                Пророчанства о Месији која су се испунила доласком
                                         Господа Исуса Христа




Пророчанство                                       Тема                                Испунило се

                                                      Семе женино

И још мећем непријатељство                                        А кад дође пуноћа времена,
између тебе и жене, и између                                     посла Бог Сина свога, који се
семена твога и семена њезина;                                    роди од жене, која би под за-
оно ће ти на главу стајати, а ти                                    коном. (Гал. 4,4)
ћеш га у пету уједати.
(1 мој. 3,15)

                                                     Семе Аврамово

Благословићу оне који тебе                                         Родослов Исуса Христа, сина
узблагосиљају, и проклећу                                          Давидова, Авраамова сина.
оне који тебе успроклињу; и                                       (Матеј 1,1)
у теби ће бити благословена
сва племена на земљи.
(1 Мој. 12,3)

                                                    Семе Исаково

И рече Бог: заиста Сара жена                                      Сина Јаковљева, сина Исакова,
Твоја родиће ти сина, и наде-                                     сина Авраамова, сина Тарина,
нућеш му име Исак; и поста-                                       сина Нахорова. (Лука 3,34)
вићу завет свој с њим да буде
завет вечан семену његову на-
кон њега. (1 Мој 17,19)

                                                    Семе Јаковљево

Видим га, али не сад; гледам                                     Авраам роди Исака. А Исак
га, али не изблиза;изаћи ће                                       роди Јакова. А Јаков роди Јуду
звезда из Јакова и устаће па-                                     и браћу његову. (Матеј 1,2)
лица из Израиља, која ћа раз-
бити кнезове Моавске и ра-
зорити све синове Ситове.
(4 Мој. 24,17)

                                                Од колена Јудиног

Палица владалачка неће се                                      Сина Аминадававова, сина
одвојити од Јуде нити од ногу                                  сина Арамова, сина Јорамова,
његових онај који поставља                                      сина Есромова, сина Фаресова,
закон, докле не дође онај коме                                сина Јудина. (Лука 3,33)
припада, и њему ће се покора-
вати народи. (1 Мој. 49,10)

                                     Наследник престола Давидовог

Беез краја ће расти власт и мир                                Он ће бити велики, и назваће се   
на престолу Давидову и у цар-                                  Син Вишњега, и даће му Господ
ству његову да се уреди и утврди                             Бог престо Давида оца његова. И
судом и правдом од сада па до ве-                            цароваће над домом Јаковљевим
ка. То ће учинити ревност Госпо-                             вавијек, и царству његову неће би-
да над војскама. (Исаија 9,7)                                    ти краја. (Лука 1,32-33)

                                            *   Рођење од девице

Зато ће вам сам Господ дати                                   И ево зачећеш и родићеш сина, и на-
знак; ето девојка ће затруднети                              денућеш му име Исус.
и родиће сина и наденуће му име                           А Марија рече анђелу:Како ће то бити
Емануило(с нама Бог)                                             кад ја не знам за мужа? И одговарају-
(Исаија 7, 14)                                                        ћи анђео рече јој: Дух Свети доћи ће
                                                                            на тебе, и сила Вишњега осениће те;
                                                                           зато и оно што ће се родити биће свето,
                                                                           и назваће се Син Божији.
                                                                          (Лука 1, 31. 34-35)

                                                   Рођење у Витлејему

А ти, Витлејеме Ефрато, ако и                              А тада пође и Јосиф из Галилеје,   
јеси најмањи међу тисућама Ју-                             из града Назарета у Јудеју у град
диним, из тебе ће ми изаћи који                           Давидов који се зове Витлејем, јер
ће бити господар у Израиљу, ко-                          он беше из дома и племена Давидо-
јему су изласци од почетка, од                             ва. (Лука 2,4)
вечних времена. (Михеј 5,2)

                                            Време рођења Христовог

Зато знај и разуми: откад изађе                            А у дане оне изиђе заповест од ће-
реч да се Јерусалим опет сазида                          сара Августа да се попише сва ва-
до помазаника војводе биће 7 не-                        сељена. Ово је био први попис за
деља, и 62 недеље да се опет по-                       време Киринијеве управе Сиријом.
граде улице и зидови, и то у теш-                       (Лука 2,1-2)
ко време. (Данило 9,25)

                                                Родиће се од дјеве

Зато ће вам сам Господ дати знак;                      А у шести месец послан би од Бога
ето девојка ће затруднети и роди-                     анђео Гаврило у град галилејски по
ће сина, и наденуће му име Емануи-                  имену Назарет. Девојци зарученој за
ло  (Исаија 7,14)                                              мужа, по имену Јосиф, из дома Дави-
                                                                      дова; и девојци беше име Марија,,,И   
                                                                      рече јој анђео:Не бој се, Марија, јер
                                                                      си нашла благодат у Бога! И ево за-
                                                                      чећеш и родићеш сина, и наденућеш           
                                                                      му име Исус. (Лука 1,26-27, 30-31)

                                                     
                                                 Погубљење деце

Овако вели Господ: глас у Рами                             Тада Ирод, видев да су га му- 
чу се, нарицање и плач велики;                            драци преварили, разгневи се                         
Рахиља плаче за децом својом, не-                        веома и посла те погуби сву де-
ће да се утеши за децом својом,                            цу по Витлејему и по свој околи-
јер их нема. (Јеремија 31,15)                                ни његовој од 2 године и ниже,
                                                                           по времену које је тачно дознао         
                                                                           од мудраца. (Матеј 2, 16)

                                                 Бекство у Египат

Кад Израиљ беше дете, љубљах                             И он уставши, узе дете и матер
га и из Мисира дозвах сина свога.                           његову ноћу и отиде у Египат. 
(Осија 11,1)                                                          И би тамо до смрти Иродове-да
                                                                           се испуни што је Господ рекао                                                           
                                                                           преко пророка који говори: Из
                                                                           Египта дозвах сина својега.
                                                                           (Матеј 2, 14-15)

                                                 Припремање пута

Ево, ја ћу послати анђела свога,                           А кад отидоше ученици Јовано-
који ће приправити пут преда                               ви, поче народу говорити за Јо-
мном, и изненада ће доћи у цркву                         вана: Шта сте изишли у пусти-
своју Господ, којега ви тражите,                           њу да видите? Трску коју љуља
и анђео заветни, којега ви желите,                       ветар? Него шта сте изишли да
ево доћи ће, вели Господ над војска-                    видите? Човека у меке хаљине
ма. (Малахија 3,1)                                                обучена?Ето, који господске ха
                                                                          љине носе и у сластима живе по
                                                                          царским су дворовима. Но шта
                                                                          сте изишли да видите?Пророка?
                                                                          Да, ја вам кажем и више од про-
                                                                          рока. Ово је онај за кога је пи-
                                                                          сано: Ево, ја шаљем анђела сво- 
                                                                          јега пред лицем твојим који ће
                                                                          приправити  пут твој пред то-
                                                                          бом. (Лука 7,24-27)

                                         Најављен за Сина Божијег

Казсћу наредбу Господњу; он                                И гле, глас са небеса који говори:
рече мени:„Ти си Син мој, ја                                 Ово је Син мој љубљени који је 
те сад родих.'' (Псалам 2,7)                                  по мојој вољи. (Матеј 3,17)

                                        Делатност у Галилеји

Али неће се онако замрачити                             И оставивши Назарет дође и на-
притешњена земља као пре                                стани се у Капернауму примор-
кад се дотаче земље Завулоно-                           скоме, у крајевима Завулоновим
ве и земље Нефталимове, или                            и Нефталимовим. (Матеј 4,13)
после кад досађиваше на путу
к мору с оне стране Јордана
Галилеји незнабожачкој. На-
род који ходи у тами видеће
светлост велику, и онима који
седе у земљи где је смртни сен
засветлиће светлост.
(Исаија 9,1-2)

                                   *  Његова многобројна чудеса

Реците онима којима се срце                              А Исус одговарајући рече им:     
уплашило: охрабрите се, не бојте                       Идите и јавите Јовану ово што
се; ево Бога вашега; освета иде,                         чујете и видите: Слепи прогледа-
плата Божија, сам иде, и спашће                         ју и хроми ходе, губави се чисте
вас. Тада ће се отворити очи сле-                      и глухи чују, мртви устају и сиро-
пима и уши глухима отвориће се.                       машнима се проповеда јеванђеље.
(Исаија 35, 4-5)                                                 (Матеј 11, 4-5)

                                                         Пророк

Пророка ипред тебе, између бра-                        Да дођу од лица Господњега вре-
ће твоје, као што сам ја, подигну-                        мена утехе, и да пошље унапред
ће ти Господ Бог твој; њега слу-                          назначенога вам Христа Исуса.
шајте. (5 Мојсијева 18,15)                                   Јер, Мојсеј оцима рече:Господ Бог
                                                                        ваш подигнуће вам Пророка из ва-
                                                                        ше браће, као мене; њега послу-
                                                                        шајте у свему што год вам каже.
                                                                       (Дела апостолска 3,20. 22)

                                             Утеха напаћених

Дух је Господа Бога на мени, јер                       Дух Господњи је на мени: зато ме
ме Господ помаза да јављам до-                        помаза да благовестим сиромасима
бре гласе кроткима, посла ме да                      посла ме да исцелим скрушене у
завијем рањене у срцу, да огла-                       срцу; да проповедам заробљенима
сим заробљенима слободу и суж-                    да ће бити пуштени, и слепима да
њима да ће им се отворити там-                      ће прогледати; да ослободим потла-
ница. Да огласим годину милос-                      чене; И да проповедам пријатну го-
ти Господње и дан освете Бога                       дину Господњу. (Лука 4,18-19)
нашега, да утешим све жалосне.
(Исаија 61,1-2)

                                         *    Бог опрашта грехе

Ја, ја сам бришем твоје престу-                           И видевши веру њихову рече му:
пе себе ради, и греха твојих не                          Човече, опраштају ти се греси твоји.
помињем. (Исаија 43, 25)                                   И почеше помишљати у себи књи-
                                                                        жевници и фарисеји говорећи: Ко је
                                                                        овај што говори хуле?Ко може опра-
                                                                        штати грехе осим једини Бог?
                                                                        (Лука 5, 20-21)

                                               Своји га не примише

Презрен бјеше и одбачен између                           Својима дође и своји га не примише.
људи, болник и вичан болестима,                         (Јован 1,11)   
и као један од кога свак заклања                          А они сви заједно повикаше говорећи:
лице, презрен да га ни за што не                          Узми овога, а пусти нам Вараву.
узимасмо. (Исаија 53,3)                                       (Лука 23,18)

                                     Свештеник по чину Мелхиседекову

Господ се заклео, и неће се пока-                         Тако и Христос на даде сам себи славу
јати: ти си свештеник довијека                              да буде првосвештеник, него Онај ко-
по реду Мелхиседекову.                                       ји му рече:Син мој јеси ти, ја те данас
(Псалам 110,4)                                                     родих. Као што и на другом месту ве-
                                                                          ли: Ти си свештеник вавијек по чину
                                                                          Мелхиседекову. (Јеврејима 5,5-6)

                                               Свечани улазак

Радуј се много, кћери Сионска,                       И доведоше магере Исусу, и метнуше
подвикуј, кћери Јерусалимска;                       на њега хаљине своје; и усједе на њега.
ево, цар твој иде к теби, праве-                    А који иђаху пред њим и за њим, вика-
дан је и спасава, кротак и јаше                       ху говорећи: Осана! Благословен који
на магарцу, и на магарету, мла-                     долази у име Господње! И уђе Исус у
дету магаричину. (Захарија 9,9)                     Јерусалим, и у храм; (Марко 11, 7.9.11)
Благословен који иде у име Го-
сподње! Благосиљамо вас из
дома Господњег.
(Псалам 118,26)

                                            *  Речи деце

У устима мале деце и која сисају                     А кад видеше првосвештеници и
чиниш себи хвалу насупрот непри-                  књижевници чудеса која учини, и
јатељима својим, да би учинио да                   децу где вичу у храму и говоре: Оса-
замукне непријатељ и немирник.                    на Сину Давидову, расрдише се. И ре-
(Псалам 8,2)                                                  коше му: Чујеш ли шта ови говоре?
                                                                    А Исус им рече: Да! Зар нисте никада
                                                                    читали: Из уста деце и одојчади начи-
                                                                    нио си себи хвалу? (Матеј 21, 15-16)

                                           Јудино издајство

И човјек мира мојега, у којега                            Док он још говораше, гле народ, и један
се уздах, који јеђаше хљеб мој,                          од Дванаесторице, звани Јуда, иђаше
подиже на ме пету.(Псалам 41,9)                     пред њима, и приближи се Исусу да га
                                                                       пољуби. Јер им бијаше дао овакав знак:
                                                                       кога пољубим, тај је! А Исус му рече:
                                                                       Јудо, зар целивом издајеш Сина Чове-
                                                                       чијега? (Лука 22,47-48)

                                          Продан за 30 сребрника

И рекох им: ако вам је драго,                            И рече: Шта ћете ми дати и ја ће вам
дајте ми моју плату; ако ли ни-                         га издати? А они му положише триде-
је, немојте; и измјерише ми пла-                       сет сребрника. (Матеј 26,15)
ту, тридесет сребрника.
(Захарија 11,12)

                                             *   Нови завет

А Мојсије узе крв, и покропи                            И узе чашу и заблагодаривши даде им
њом народ, и рече:ево крв за-                         говорећи: Пијте из ње сви; Јер ово је
вета, који учини Господ с ва-                           крв моја Новога завета која се проли-
ма за све речи ове.                                         ва за многе ради отпуштења грехова.
(2 Мојсијева 24, Smile                                          (Матеј 26, 28)
Ево иду дани, говори Господ,
кад ћу учинити с домом Изра-
иљевим и с домом Јудиним нов
завет, (Јеремија 31, 31)

                                   *   Бекство најближих ученика

Мачу, устани на пастира мога                            И одговарајући Исус рече им: Као             
и на човека друга мога, говори                          на разбојника изишли сте с ножеви-
Господ над војскама, удари пас-                        ма и с кољем да ме ухватите. Сваки
тира, и овце ће се разбећи, али                       дан сам био код вас у храму и учио, и
ћу окренути руку своју к мали-                         не ухватисте ме. Али да се испуни Пис-
ма. (Захарија 13,7)                                          мо. И оставивши га, побегоше сви.
                                                                     (Марко 14, 48-50)

                                           Лажно сведочење

Усташе на ме лажни свједоци;                         И неки уставши сведочаху против
што не знам, за оно ме питају.                         Њега лажно, говорећи: Ми га чусмо
(Псалам 35,11)                                               где говори: „ Ја ћу развалити овај
                                                                     храм рукотворени, и за три дана сагра-
                                                                     дити други, нерукотворени.''
                                                                     (Марко 14,56-57)

                                     Безгласан пред тужитељима

Мучен би и злостављен, али не                          А Пилат га поново упита говорећи:
отвори уста својих; као јагње                             Зар ништа не одговараш? Види коли-
на заклање вођен би и као овца                         ко те оптужују! Али Исус више ништа
нијема пред онијем који је                                 не одговори тако да се Пилат дивљаше.
стриже не отвори уста својих.                            (Марко 15,4-5)
(Исаија 53,7)

                                             Ружење и пљување

Леђа своја подметах онима који                            Тада му попљуваше лице и удараху
ме бијаху и образе своје онима                              га, а други га бијаху по образима.
који ме чупаху; не заклоних                                   (Матеј 26,67)
лица својега од руга ни од за-
пљувања. (Исаија 50,6)

                                           Омрзнуше ни за што

Да ми се не би светили који ми                            Да не творих међу њима дела која ни-
злобе неправедно, и намигива-                            ко други није творио, не би греха има-
ли очима који мрзе на ме ни за                            ли: а сада су и видели, и омрзнули и ме-
што. (Псалам 35,19)                                            не и Оца мога. Али да се испуни реч
                                                                         написана у Закону њихову: Омрзнуше
                                                                         ме ни за што. (Јован 15, 24-25)

                                          Рањаван за грехе наше

А он болести наше носи и немоћи                         Јер Христос, још док бесмо немоћни,
наше узе на се, а ми мишљасмо да                         умре у одређено време за безбожнике.
је рањен, да га Бог бије и мучи.                            Али Бог показује своју љубав према   
Али он би рањен за наше престу-                          нама, јер још док бијасмо грешници,
пе, избијен за наша безакоња;                               Христос умре за нас.
кар бјеше на њему нашега мира                             (Римљанима 5, 6.Smile
ради, и раном његовом ми се
исцијелисмо. (Исаија 53, 4-5)

                                          Метнут међу разбојнике

Зато ћу му дати дио за многе, и                            И с њим распеше 2 разбојника, јед-
са силнима ће дијелити плијен,                            нога с десне, а једнога с лева стране
јер је дао душу своју на смрт, и                             њему.  (Марко 15, 27)
би метнут међу злочинце, и сам
носи гријехе многих, и за зло-
чинце се моли. (Исасија 53,12)

                                         Пробили Му руке и ноге

И излићу на дом Давидов и на                               Затим рече Томи: Пружи прст свој
становнике Јерусалимске дух                                амо и види руке моје; и пружи руку
милости и молитава, и погле-                               своју и метни у ребра моја, и не буди
даће на мене којега прободоше;                           неверан него веран. (Јован 20,27)
и плакаће за њим као за једин-
цем, и тужиће за њим као за
првенцем. (Захарија 12, 10)

                                       Ругају Му се и исмејавају Га

Који ме виде, сви ми се ругају,                               И народ стајаше гледајући. А и ста-
разваљују уста, машу главом,                                  решине ругаху му се с њима говоре-
И говоре: ослонио се на Госпо-                              ћи: Друге спасе, нека спасе и себе, ако
да, нека му поможе, нека га                                  је он Христос изабраник Божији.
избави, ако га милује.                                            (Лука 23, 35)
(Псалам 22, 7-8)

                                          Дадоше Му да пије оцат

Дају ми жуч да једем, и у жеђи                                Дадоше му да пије оцат помешан са
мојој поје ме оцтом.                                                жучи, и окусивши не хте да пије.
(Псалам 69, 21)                                                       (Матеј 27,34)

                                      Он се моли за непријатеље своје

За љубав моју устају на мене,                                   А Исус говораше: Оче, опрости им,
а ја се молим. (Псалам 109,4)                                   јер не знају шта чине! (Лука 23,34)
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


Када сам слаб онда сам силан.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3880
Zastava Београд је СВЕТ !
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
                                         За хаљине Његове бацају коцку

Могао бих избројити све кости                             А кад га разапеше, разделише хаљи-
своје. Они гледају, и од мене                              не његове бацивши коцку. И сеђаху
начинише ствар за гледање.                                Онде, те га чуваху. (Матеј 27, 35-36)
Дијеле хаљине моје међу собом,
и за доламу моју бацају ждријеб.
(Псалам 22, 17-18)

                                       Господ чува све кости Његове

Чува Господ све кости његове,                                Онда дођоше војници, и првоме
ни једна се од њих неће сломити.                           пребише голени и другоме распе-
(Псалам 34, 20)                                                      томе с њим. А дошавши до Исуса,
                                                                             кад видеше да је већ умро, не пре-
                                                                             бише му голени. (Јован 19, 32-33)

                                            И ребра су Му пробили

И излићу на дом Давидов и на                                    Него један од војника прободе му   
становнике Јерусалимске дух                                     ребра копљем; и одмах изиђе крв
милости и молитава, и погле-                                     и вода. (Јован 19, 34)
даће на мене којега прободоше;
и плакаће за њим као за једин-
цем, и тужиће за њим као за
првенцем. (Захарија 12, 10)

                                             *  Речи са крста

Боже, Боже мој! Зашто си ме                                 А око деветог часа, повика Исус из
оставио удаљивши се од спа-                                 свега гласа говорећи: Или, Или ли-
сења мојега, од речи вике моје?                            ма савахтани? То јест: Боже мој, Боже
(Псалам 22, 1)                                                      мој зашто си ме оставио?
                                                                          (Матеј 27, 46)

                                            Погребен је код богатога

Одредише му гроб са злочинцима,                          А кад би увече, дође човек богат
али на смрти би с богатијем, јер                             из Ариматеје, по имену Јосиф, ко-
не учини неправде, нити се нађе                            ји је такође био ученик Исусов. Овај
пријевара у устима његовијем.                                приступивши Пилату замоли за тело
(Исаија 53, 9)                                                        Исусово. Тада Пилат заповеди да му
                                                                            дају тело. И узевши Јосиф тело, зави
                                                                            га у платно чисто. И стави га у свој
                                                                            нови гроб што је био исекао у камену;
                                                                            и навали велики камен на врата од   
                                                                            гроба, отиде. (Матеј, 27, 57-60)

                     *  Тродневни боравак у земљи и васкрсење Његово

А Господ заповеди, те велика                                 Јер као што је Јона био у утроби
риба прогута Јону; и Јона би                                   китовој три дана и три ноћи, тако
у трбуху рибљем три дана и                                    ће и Син Човечији бити у срцу зем-
три ноћи. (Јона 2,1)                                               ље три дана и три ноћи.
                                                                            (Матеј 12, 40)

                                                    Он је васкрсао

Јер нећеш оставити душе моје                                  А он им рече: Не плашите се. Исуса 
у паклу, нити ћеш дати да све-                                  тражите Назарећанина, распетога.
тац твој види трулење.                                             Устаде, није овде; ево места где га по-
(Псалам 16,10)                                                         ложише. Него идите и кажите учени-
Али ће Бог душу моју избавити                                  цима његовим и Петру, да ће пред вама
из руку паклених; јер ме он прима.                            отићи у Галилеју; тамо ћете га видети,
(Псалам 49,15)                                                         као што вам рече. (Марко 16, 6-7)

                                              Он се вазнео на небо

Ти си изашао на висину, довео                                   А Господ пошто им ово изговори,
си робље, примио дарове за људе,                            узнесе се на небо и седе Богу са десне
а и за оне који се противе да                                     стране. (Марко 16,19)
овдје наставаш, Господе Боже!                                  Зато вели: Узишавши на висину, за-
(Псалам 68, 18)                                                        плени плен и даде дарове људима.
                                                                              (Ефесцима 4,8)

Постоје још многа места у Светом писму која су посвећена Месији. Псалми 2,16, 22,45,110 се зову месијански псалми. Псалам 22 неки зову и Псалам под крстом, јер изгледа као да је на Голготи писан. А у књизи пророка Исаије 53 глава, тако је описано страдање Месије, које пренесено на Исуса Христа, поставља питање: како то сви остали не прихватају, како не виде истину? Код пророка Јеремије се описује склапање Новог завета и каже се да ће то бити вечан савез...
Ово је само делић оног блага које говори о Месији. Нисам ни покушавао да наведем сва места која говоре о Месији, већ сам желео да читаоцу укажем на нека карактеристична места.
Мислим да сам овим кратким прегледом, макар разјаснио речи блаженог Августина који каже: Нови завет у Старом се скрива, а Стари завет Новим се открива. Чини ми се да је сада много лакше увидети прожимање два завета, два дела Светог писма. Она се тако преплићу да је за успешно разумевање потребно познавање комплетне Библије (узгред речено, правилније би било Вивлија, јер код Грка се β чита као в, а не као б).
По мом мишљењу и веровању Господ Исус јесте Месија, Христос и у Њему су испуњене речи Божије које су објављене преко пророка.

                                                                                                 
                                                                                                      Здравко Милић
IP sačuvana
social share


Речи Светог Јована Лествичника: »Ко у разговору с другим људима упорно настоји да наметне своје мишљење, макар оно било и тачно, нека схвати да болује од болести ђавола.«

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 156
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Konacno neko kompetentan za razgovor Smiley
Prorocanstva iz starog zavjeta su ostvarena u novom zavjetu kao sto si naveo.Ispunilo se svako prorocanstvo do poslednjeg,ali bas svako,bez greske,to ne moze biti slucajnost niti je neki drugi "mesija" ispunio ista slicno.
Interesantno je da tada niko nije razumio prorocanstva starog zavjeta jer da jesu prihvatili bi Mesiju(vecina ni sada ne shvata).Takodje nevezano za Mesiju vrlo je interesantna Knjiga Proroka Danila, koja po mom misljenju i misljenju nekih ljudi koje sam proucio i prihvatio se moze povezati sa nasim vremenom i onim sto slijedi.
Sveto Pismo je sve i u njemu je sve sto treba da znamo.
To je svedocenje naseg zavjeta sa Bogom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
 

  ima tu samo jedan mali problem  Smile : postojanje isusa kao istorijske osobe nije dokazano ,a kanonska jevandjelja su pisana mnogo godina posle njegove navodne smrti i vaskrsenja  Smile

a ,da , umalo da zaboravim - isus nije ispunio glavno prorochanstvo ,tj nije spasao jevreje i doveo do toga da postanu vladajuci narod na zemlji  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Sony xperia
Epa bf moras da zaprzis svaku corbu.   Smile Smile  Pusti ljude malo da pricaju.   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
ochekujem da se sad javi livi sa gomilom razloga zashto jevreji ne priznaju isusa kao mesiju .... pa da zapochne verski rat  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
mob
Sony xperia
Citat
Konacno neko kompetentan za razgovor

Bf nisi kompetentan.   Smile Smile  Smile Smile 
« Poslednja izmena: 21. Okt 2007, 03:07:44 od lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Nokia 
ochekujem da se sad javi livi sa gomilom razloga zashto jevreji ne priznaju isusa kao mesiju .... pa da zapochne verski rat  Smile Smile

E, pa necu, moracu da te izneverim. Smile
Mada, Isus zaista nije bio Mesija, vec obican covek. To smo do sad valjda shvatili.
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
 da je isus bio obichan chovek sigurno ne bi danas raspravljali o njemu  Smile  dakle ,ako je postojao ,sigurno je bio vrlo izuzetno bice - ali ne i mesija koga ochekuju jevreji.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
mob
Nokia 
Da je danas ziv, bio bi idealan na mestu sefa marketinga za prodaju magle.
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 00:47:14
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: isus mesija

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.