Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 31
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bogovi sutrašnjice: Kako izgleda budućnost religije  (Pročitano 86615 puta)
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
Kad bi Srbi znali svoju istoriju van samo 1389 i par imena, bolje bi mnogo bilo. Zato i dan danas imamo zatucane budale koji su strasni vernici koji pojma nemaju.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 7046
Ne moraju ni da znaju, sve dok budalaštine od pre 2000 godina ne stavljaju ispred interesa naroda i države.
Imao sam prilike da mi Pavloslavac kaže "Da sam morao da biram da se rodim kao Srbin ateista ili Bugarin pravoslavac, odabrao bih da budem Bugarin".  Smile
« Poslednja izmena: 26. Mar 2020, 16:13:54 od Predragoon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Citat
pazi to su spekulacije.
postoji razlika u nacinu na koji je hriscanstvo prihvaceno kod Franaka i kod Saksonaca recimo.
U vreme sigurnih pocetaka hristijanizacije Srbija zaista ima na granicama ili blizu Franke i Bugarsku koja je otprilike u isto vreme prihvatila hriscanstvo. Stvar sa paganstvom je sto ga je uglavnom lako odbaciti. Ocuvanost paganskih obicaja mozda svedoci upravo o slaboj hristijanizaciji jer nije bilo mnogo pritiska
Šta su spekulacije? Da su uništavali mnogobožačka svetilišta i kumire, da je Istočni Rim ratovao protiv Slovena na Balkanu i zatim pokrštavao pagane? Da je u Srba hrišćanstvo vazalska religija, ili što bi Jaša Tomić rekao "religija ropstva".
Da li je Rastko Nemanjić savetovao da kad već slava ne može silom da se iskoreni, da joj se da hrišćansko značenje?

Jesu unistavali mnogobozacka svetilista ali da li su u Srbiji unistavana ili nisu ni postojala?
Istocni rim je naravno ratovao protiv slovena i pokrstavao pagane. Pokrstavanje pagana je izmedju ostalog bilo na poziv samih pagana.
Kod Srba hriscanstvo nije vazalska religija. Niko nije naterao Srbe da prime hriscanstvo. Sami su to odlucili.
Rastislav nemanjic nije savetovao nista u vezi slave da nam je poznato



Citat
Nema. ali ni njegova uverenja uglavnom nisu bas jaka. zato ih i ne siri
Pagani i npr. Jevreji nisu imali potrebe drugim narodima da šire svoje etničke religije...takvu potrebu imaju oni koji daju veru za večeru, da se osećaju manje glupi u društvu.  Smile
upravo tako. Hriscanstvo nije etnicka religija. Nego univerzalna. Korak napred u razvoju ljudske misli
« Poslednja izmena: 26. Mar 2020, 16:14:27 od dabisha »
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
Nije tacno. Srbi su na silu pokrsteni, isto kao i Rusi i svi ostali Sloveni. 

Hriscanstvo je debilizam.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 7046
Jesu unistavali mnogobozacka svetilista ali da li su u Srbiji unistavana ili nisu ni postojala?
Opet, ja sam pričao o Slovenima kao celini...ali slavisti tvrde da su i ovde Rimljani uništavali paganska svetilišta.

Istocni rim je naravno ratovao protiv slovena i pokrstavao pagane. Pokrstavanje pagana je izmedju ostalog bilo na poziv samih pagana.
Sami su hteli da budu ubijani, a šta pretekne da pokrste. Imao bi uspešnu karijeru u NDH.  Smile

Kod Srba hriscanstvo nije vazalska religija. Niko nije naterao Srbe da prime hriscanstvo. Sami su to odlucili.
Naravno da nije i da naši vladari nisu postajali vazali Rima primanjem hrišćanstva. Ja mislio ti istoričar.

Rastislav nemanjic nije savetovao nista u vezi slave da nam je poznato
Grupi autora koja je izdala "Srpski mitološki rečnik" (NOLIT) je poznato.


Hriscanstvo nije etnicka religija. Nego univerzalna. Korak napred u razvoju ljudske misli
Pavlijanstvo, verzija Konstantin možda. Hrišćanstvo ne.
Imaš primer gore čemu vodi ta univerzalnost.
« Poslednja izmena: 26. Mar 2020, 16:38:09 od Predragoon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Jesu unistavali mnogobozacka svetilista ali da li su u Srbiji unistavana ili nisu ni postojala?
Opet, ja sam pričao o Slovenima kao celini...ali slavisti tvrde da su i ovde Rimljani uništavali paganska svetilišta.
Kao npr gde i koje tacno?
U srbiji tesko da su unistili ijedno. Bar za to nema dokaza. jer kad su vojno stogli do teritorija danasnje srbije, osvajali su hriscansku zemlju

Istocni rim je naravno ratovao protiv slovena i pokrstavao pagane. Pokrstavanje pagana je izmedju ostalog bilo na poziv samih pagana.
Sami su hteli da budu ubijani, a šta pretekne da pokrste. Imao bi uspešnu karijeru u NDH.  Smile
sta je tebi? gde sam ja rekao da su zeleli da budu ubijani. napisao sam da su trazili pomoc u pokrstavanju. Od velike moravske, preko Bugarske do Rusije a i drugde. Za nas nema podataka ali je verovatno bilo slicno. Najvise smo saradjivali sa bugarima odakle smo i cirilicu dobili

Kod Srba hriscanstvo nije vazalska religija. Niko nije naterao Srbe da prime hriscanstvo. Sami su to odlucili.
Naravno da nije i da naši vladari nisu postajali vazali Rima primanjem hrišćanstva. Ja mislio ti istoričar.
Sta rece to? da su postajali vazli primanjem hriscanstva? objasni

Rastislav nemanjic nije savetovao nista u vezi slave da nam je poznato
Grupi autora koja je izdala "Srpski mitološki rečnik" (NOLIT) je poznato.
Pa to i jeste mit prema onom sto znam o tome.
Procitao sam sabrana dela svetog save i ne secam se niceg slicnog. Sava se jednostavno nije bavio takvim stvarima u svojim spisima i pismima. ako moze citat izvora. savrseno su dostupni na netu a i autorima zbornika, tako da je neozbiljno od njih ako su samo tako napisali tako nesto bez izvora


Hriscanstvo nije etnicka religija. Nego univerzalna. Korak napred u razvoju ljudske misli
Pavlijanstvo, verzija Konstantin možda. Hrišćanstvo ne.
Imaš primer gore čemiu vodi ta univerzalnost.

univerzalnost vodi univerzalnim idejama. mozda cak i zakonima fizike i naucnoj revoluciji
naravno i odredjenoj zadrtosti
Ali upravo u visevekovnom dijalogu izmedju religije i filozofije je i nastala ova nasa evropska civilizacija
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 7046
Kao npr gde i koje tacno?
U srbiji tesko da su unistili ijedno. Bar za to nema dokaza. jer kad su vojno stogli do teritorija danasnje srbije, osvajali su hriscansku zemlju
Onda su taj posao za njih uradili vazali...recimo kažu da je na Pešterskoj visoravni postojao jedan.
Za neki drugi primer na ovom području, Predrag Piper, Uvod u slavistiku.
A opet, ja sam pričao o Slovenima (i celokupnom ljudskom rodu).


sta je tebi? gde sam ja rekao da su zeleli da budu ubijani. napisao sam da su trazili pomoc u pokrstavanju. Od velike moravske, preko Bugarske do Rusije a i drugde. Za nas nema podataka ali je verovatno bilo slicno. Najvise smo saradjivali sa bugarima odakle smo i cirilicu dobili
Pagani tražili pomoć da ne budu više pagani. Ili  vladar traži pomoć, da bi ostvario veću kontrolu i moć. A sigurno je bio produhovljen pa je novu veru prihvatao kao duhovnu, a ne političko-ekonomsku kategoriju.

Sta rece to? da su postajali vazli primanjem hriscanstva? objasni
Hoćeš da ne budeš neprijatelj?
Primi našu veru kao simbol te želje.
Eto, više nisi neprijatelj, sad si sluga.

Pa to i jeste mit prema onom sto znam o tome.
Procitao sam sabrana dela svetog save i ne secam se niceg slicnog. Sava se jednostavno nije bavio takvim stvarima u svojim spisima i pismima. ako moze citat izvora. savrseno su dostupni na netu a i autorima zbornika, tako da je neozbiljno od njih ako su samo tako napisali tako nesto bez izvora
To moraš njih da pitaš, ali s obzirom da je i SANU uradila reprint teško da ću da poverujem tebi na reč.
Pokušaje da se eliminišu uspomene na staru veru imaš i danas. Skoro su se crkvenjaci bunili zbog želje da se podigne kip Peruna i uvredili pritom i Islamsku zajednicu. Smile

univerzalnost vodi univerzalnim idejama. mozda cak i zakonima fizike i naucnoj revoluciji
naravno i odredjenoj zadrtosti
Ali upravo u visevekovnom dijalogu izmedju religije i filozofije je i nastala ova nasa evropska civilizacija
Naučna revolucija je došla nakon popuštanja stega "univerzalne religije". Pripadnici jedne "univerzalne religije" se i danas protive nauci...imaš primera ovde koliko hoćeš. Druga "univerzalna religija" koja dolazi još je gora. Uozbilji se.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

_blueSoniq_

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5217
Zastava Voždovac-Beograd
A meni se čini da je tema budućnost religije a ne prošlost  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Citao sam i ja srpski mitoloski recnik mnogo puta
Sad sam pronasao u recniku jednu recenicu:

Први српски архиепископ Сава (1174— 1235) поверио је свештенству да насилно и узалудно не
прогоне стара народна веровања и обичаје, него да им даду хришћанско обележје

ako bi mogao da mi ukazes na neku koja bolje odslikava ovo sto si rekao... a i ova recenica je usputna i blago receno dubiozna.

Ne mogu, kao istoricar da je prihvatim za istinitu tek tako, nego uy neki oybiljniji izvor. Ovaj recnik, monumentalno delo, moram da priznam, koje sam rado citao, nisu pisali istoricari i ne bih joj bas doslovce verovao.
Ova recenica je vise slikovit prikaz. Stvar "umetnicke" slobode

Veruj mi, vrlo sam zainteresovan za istinite podatke u vezi ovoga. ne teram mak na konac
« Poslednja izmena: 26. Mar 2020, 17:20:23 od dabisha »
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 7046
A meni se čini da je tema budućnost religije a ne prošlost  Smile
Ko ne upozna prošlost osudjen je da je ponavlja.
Mada i kada naučiš nije mnogo bolje. Smile
« Poslednja izmena: 26. Mar 2020, 17:33:18 od Predragoon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 31
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.