Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 31
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bogovi sutrašnjice: Kako izgleda budućnost religije  (Pročitano 85942 puta)
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
To rimsko jedva da se moze nazvati religijom. U tome je stvar
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

_blueSoniq_

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5210
Zastava Voždovac-Beograd
Zato bi bilo bolje da je ostalo tako
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Ali nije moglo. To nije u ljudskoj prirodi
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

_blueSoniq_

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5210
Zastava Voždovac-Beograd
Pa to ne znamo.

U nekim religijama se mnogoboštvo prilično dugo održalo.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 7038
Nije bilo bolje religije koliko je meni poznato. Ako znaš neku, molim te navedi je.

Njihova sama bi bila bolja (upravo zato što je dozvoljavala širinu), a mislio sam kad već izmišljaju i dodaju da su mogli da izmisle neku koja ne promoviše patrijarhalno uredjenje po svaku cenu, mizoginiju, sludjujuću doktrinu o dobru i zlu, promociju tudjih heroja dok sopstvene zaboravljaš, antinauku, kako je dobro biti rob i siromašan i sl. Opet, razumem što su je ozvaničili, ali su sebi i nama učinili kontra-uslugu.

Niti znam ista o tome da su se Srbi pokrstili pod prinudom. Istina o tome se malo zna ali mnogi narodi se nisu pokrstili pod prinudom.
Nisam ni pričao isključivo o Srbima, ali koliko treba biti naivan pa verovati da su naši velikaši i običan narod razumeli hrišćansku poruku i osetili blagodeti Svetog Duha, pa su prešli u hrišćanstvo. Pre će biti da im je to bio logičan izbor kad imaš silu na granicama. Hoće vlastelin da zadrži titulu, da stekne jake saveznike, pa "duhovno osvešćuje" od vrha ka dole, malo ubedjivanja, malo podmićivanja, a kad zatreba i mač...negde više, negde manje.

Prisustvo starovernih običaja u našim ritualima implicira da nije to bilo baš lako i dobrovoljno.


Hriscanstvo je jednostavno organizovanije i ekspanzivnije od paganstva
Upravo to, jer paganin (i pripadnik nekih drugih religija) nema potrebu da deliš njegova uverenja, kao što Pavloslavac ima želju da se lažemo zajedno.
« Poslednja izmena: 26. Mar 2020, 15:22:20 od Predragoon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
Ишчупати све паганско из православља и ајд ћао.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Pa to ne znamo.

U nekim religijama se mnogoboštvo prilično dugo održalo.


Stvar je u vrsti mnogobostva. Mediteranski svet je dosao u svojevrsnu duhovnu krizu sa rimskim osvajanjima. Sva ta manje vise lokalna politeisticka bozanstva nisu uspela da zastite gradove i narode kojima su bili pokrovitelji od Rima, a sa druge strane je Rimska drzavna, takodje lokalna religija izgubila svoj lokalni karakter i postala prenaduvani drzavni kult bez osecanja, cist formalizam. Nije hriscanstvo jedina emotivnija globalnija religija koja se tada sirila sa istoka. Novi svet je zahtevao novu veru. Pored toga tu je krenuo i sinkretizam, razna sujeverja, astrologija i magija, mesanje kultura verovanja koncepata i filozofija. Trazenje je bilo uocljivo. Na slobodnom trzistu religija najbolji ponjudzac je odneo pobedu



Nije bilo bolje religije koliko je meni poznato. Ako znaš neku, molim te navedi je.

Njihova sama bi bila bolja (upravo zato što je dozvoljavala širinu), a mislio sam kad već izmišljaju i dodaju da su mogli da izmisle neku koja ne promoviše patrijarhalno uredjenje po svaku cenu, mizoginiju, sludjujuću doktrinu o dobru i zlu, promociju tudjih heroja dok sopstvene zaboravljaš, antinauku, kako je dobro biti rob i siromašan i sl. Opet, razumem što su je ozvaničili, ali su sebi i nama učinili kontra-uslugu.

delom sam ovo komentarisao malopre, a sa druge strane, nije rimska religija dozvoljavala sirinu. To je bio osuseni mrtvi drzavni kult u vreme sirenja hriscanstva. Ovaj popis koji si dao je po meni diskutabilan. Moglo bi se razgovarati sta je od toga lose, dobro, za koga i da li to promovise hriscanstvo ili duh vremena. Patrijarhalnom drustvu u to vreme zaista nemam sta da zamerim



Niti znam ista o tome da su se Srbi pokrstili pod prinudom. Istina o tome se malo zna ali mnogi narodi se nisu pokrstili pod prinudom.
Nisam ni pričao isključivo o Srbima, ali koliko treba biti naivan pa verovati da su naši velikaši i običan narod razumeli hrišćansku poruku i osetili balgodeti Svetog Duha, pa su prešli u hrišćanstvo. Pre će biti da im je to bio logičan izbor kad imaš silu na granicama. Hoće vlastelin da zadrži titulu, da stekne jake saveznike, pa "duhovno osvešćuje" od vrha ka dole, malo ubedjivanja, malo podmićivanja, a kad zatreba i mač...negde više, negde manje.

Prisustvo starovernih običaja u našim ritualima implicira da nije to bilo baš lako i dobrovoljno.
pazi to su spekulacije.
postoji razlika u nacinu na koji je hriscanstvo prihvaceno kod Franaka i kod Saksonaca recimo.
U vreme sigurnih pocetaka hristijanizacije Srbija zaista ima na granicama ili blizu Franke i Bugarsku koja je otprilike u isto vreme prihvatila hriscanstvo. Stvar sa paganstvom je sto ga je uglavnom lako odbaciti. Ocuvanost paganskih obicaja mozda svedoci upravo o slaboj hristijanizaciji jer nije bilo mnogo pritiska






Hriscanstvo je jednostavno organizovanije i ekspanzivnije od paganstva
Upravo to, jer paganin (i pripadnik nekih drugih religija) nema potrebu da deliš njegova uverenja, kao što Pavloslavac ima želju da se lažemo zajedno.
Nema. ali ni njegova uverenja uglavnom nisu bas jaka. zato ih i ne siri

« Poslednja izmena: 26. Mar 2020, 15:34:08 od dabisha »
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
Mnogobozstvo kao takvo prakticno nikad nije postojalo...

Imas tu uvek jednog boga koji je glavni...

Pa i biblija govori o andjelima...i

IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

_blueSoniq_

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5210
Zastava Voždovac-Beograd
Ma jok more...

Kami (Japanese: 神, [kaꜜmi]) are the spirits, phenomena or "holy powers" that are venerated in the religion of Shinto. They can be elements of the landscape, forces of nature, as well as beings and the qualities that these beings express; they can also be the spirits of venerated dead persons. Many kami are considered the ancient ancestors of entire clans (some ancestors became kami upon their death if they were able to embody the values and virtues of kami in life). Traditionally, great or sensational leaders like the Emperor could be or became kami.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 7038
delom sam ovo komentarisao malopre, a sa druge strane, nije rimska religija dozvoljavala sirinu. To je bio osuseni mrtvi drzavni kult u vreme sirenja hriscanstva. Ovaj popis koji si dao je po meni diskutabilan. Moglo bi se razgovarati sta je od toga lose, dobro, za koga i da li to promovise hriscanstvo ili duh vremena. Patrijarhalnom drustvu u to vreme zaista nemam sta da zamerim
Govorimo valjda o ukupnosti rezultata, ne o pojedinačnim slučajevima. A rezultat Pavloslavlja i njegovog "Jevreji traže znake, Grci mudrost, a mi imamo veru u zombija" smo videli.

pazi to su spekulacije.
postoji razlika u nacinu na koji je hriscanstvo prihvaceno kod Franaka i kod Saksonaca recimo.
U vreme sigurnih pocetaka hristijanizacije Srbija zaista ima na granicama ili blizu Franke i Bugarsku koja je otprilike u isto vreme prihvatila hriscanstvo. Stvar sa paganstvom je sto ga je uglavnom lako odbaciti. Ocuvanost paganskih obicaja mozda svedoci upravo o slaboj hristijanizaciji jer nije bilo mnogo pritiska
Šta su spekulacije? Da su uništavali mnogobožačka svetilišta i kumire, da je Istočni Rim ratovao protiv Slovena na Balkanu i zatim pokrštavao pagane? Da je u Srba hrišćanstvo vazalska religija, ili što bi Jaša Tomić rekao "religija ropstva".
Da li je Rastko Nemanjić savetovao da kad već slava ne može silom da se iskoreni, da joj se da hrišćansko značenje?

Nema. ali ni njegova uverenja uglavnom nisu bas jaka. zato ih i ne siri
Pagani i npr. Jevreji nisu imali potrebe drugim narodima da šire svoje etničke religije...takvu potrebu imaju oni koji daju veru za večeru, da se osećaju manje glupi u društvu.  Smile

Mnogobozstvo kao takvo prakticno nikad nije postojalo...
Imas tu uvek jednog boga koji je glavni...
Pa i biblija govori o andjelima...i
Govori u revizijama.
Valjda znaš da su Jevreji originalno bili politeisti, zatim henoteisti, pa monolatristi i "konačno" monoteisti?
I da njihov bog nije bio i vrhovni bog, niti se on brinuo za Jevreje.
Čak i revidirana Biblija sadrži tragove toga.
« Poslednja izmena: 26. Mar 2020, 16:09:52 od Predragoon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 31
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.