Simbolika je bitna a sada neko umesto da baci pare na sportsku pola uplati za Japan, nek je dolar, dva al bitno je da vide da ih se ljudi secaju, to ipak nesto znaci.
Јапан је због хаварије у сувојој атомској централи затражио помоћ Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) и слање тима стручњака, саопштила је ИАЕА.
Три реактора нуклеарне централе „Фукушима” искључене због оштећења цунамијем у петак, прегревају се до веома опасног нивоа док јапански стручњаци покушавају да спрече њихово топљење.
Због квара вентила, шипке с нуклеарним горивом - које су обично потопљене у воду, поново су данас остале на сувом, изложене ваздуху.
То се догодило свега неколико сати после сличне ванредне ситуације у тој централи, прецизирала је компанија Токио Електрик Пауер, која управља реакторима.
Плећаш: Не очекују се велики нуклеарни проблеми у свету
Научни саветник у Институту за нуклеарне науке „Винча” Илија Плећаш изјавио је данас да се не очекују велики нуклеарни проблеми у свету због експлозије у нуклеарки Фукушима у Јапану, а посебно не у европским земљама.
Плећаш је у изјави Танјугу истакао да је акцидент до којег је дошло у Јапану различит од хаварије која се догодила у Чернобиљу, додајући да се ради о другачијем реактору.
„У Чернобилу је реактор био другачијег типа и имао је модератор од графита, који се запалио и отишао у атмосферу”, казао је он, додајући да је у Јапану ипак гориво у бетонској згради, која је затворена.
Проблем са реактором у Јапану десио се јер су пумпе које су хладиле реактор остале без енергије и вода је преплавила те дизел пумпе, па је тако гориво остало нехлађено и зато је извесна количина водене паре отишла у атмосферу, објаснио је Плећаш.
„Мислим, да неће да дође до неке велике контаминације у ширем смислу”, казао је он, додајући да ће стручњаци из „Винче” пратити ситуацију и спровести стручна мерења.
Плећаш је казао да је могуће да ће за неколико дана бити уочени неки трагови какви су се виђали својевремено, кад су биле актуелне атомске пробе, али без последица.
„Ово је све јако велики проблем за Јапан, али надам се да неће бити велики нуклеарни проблем у свету”, истакао је он.
Стручњаци из ЈП „Нуклеарни објекти Србије” оценили су раније данас да нема велике опасности на глобалном нивоу кад су у питању експлозије у нуклеарки Фукушима, па се последице тог акцидента не очекују ни у Србији.
Директор ЈП „Нуклеарни објекти Србије” Радојица Пешић изјавио је да се на основу доступних података о акциденту у јапанској нуклеарној централи могу очекивати само локалне последице.
„На основу расположивих информација, може да се закључи да ће цурење радијације из овог нуклеарног постројења, ако до њега дође, изазвати локалне консеквенце”, рекао је Пешић Танјугу.
Помоћник директора тог предузећа Јагош Раичевић изразио је наду да ће проблеми у нуклеарки бити брзо локализовани, али напомиње да тренутно постоји бојазан да би могло да дође до топљења горивних шипки на реактору 2.
Он је, међутим, додао, да охрабрује то што су јапански званичници саопштили да није дошло до оштећења реакторског суда и што се експлозија десила у секундарном нивоу.
СЗО: Здравствени ризици минимални од цурења у нуклеарки
Светска здравствена организација (СЗО) саопштила је данас да постоји минималан ризик по здравље људи од радиоактивног цурења у јапанској нуклеарки Фукушима.
„Оно што знамо у овом тренутку о нивоу радијације, то је да је здравствени ризик минималан у Јапану”, рекао је портпарол СЗО Грегори Хартл, пренела је агенција АФП.
„То значи да ако је него погођен, то није велики ризик”, додао је Хартл.
Хартл је указао да је цурење радијације „веома мало” из нуклеарног реактора оштећеног у разорном земљотресу који је погодио Јапан 11. марта.
Према подацима СЗО, 22 људи који живе у том подручју задобило је „низан ниво радијације”.
Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) данас је саопштила да је Јапан обезбедио 230.000 јединица стабилног јода у евакуационе центре као меру предострожности, у случају да се установи да је неопходан, јавила је агенција Ројтерс.
Јос може да буде употребљен у заштити од рака тироидне жлезде у случајевима где је дошло до излагања радијацији у нуклеарним хаваријама.
ИАЕА је саопштила да је око 185.000 житеља подручја у околини нуклеарке погођене земљотресом евакуисано до 13. марта.
„Јод није подељен становништву, већ је послат као мера предострожности у случају да се утврди да је неопходан”, додаје се у саопштењу ИАЕА.
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
I like to pretend I'm alone. Completely alone. Maybe post-apocalypse or plague... Whatever. No-one left to act normal for. No need to hide who I really am. It would be... freeing.
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.