Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 13:27:17
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 16 17 19 20
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zdravlje zena  (Pročitano 725686 puta)
Pocetnik


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
znaci smatras da bih trebala da odem kod dermatologa i ginekologa da vidim sta je to?
hvala ti puno na savetu.  Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
Promene na grudima znak za posetu lekaru

Prof. dr Zoran Rakočević, načelnik Službe radiološke dijagnostike Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije i predsednik Republičke radne grupe za rano otkrivanje i skrining raka dojke, kaže za „Blic“ da se svakoga dan na ovom institutu obave mamografski pregledi kod 80 do 100 žena.

Iako se još ne zna neposredni uzročnik nastanka karcinoma dojke, a treba imati na umu da ih ima više vrsta, pouzdano se može tvrditi da postoje stanja, odnosno uslovi koji, ako su ostvareni, pospešuju nastanak raka dojki.
Kod koga se javlja
Tako, na primer, karcinoma dojke je češći kod starijih osoba posebno posle 50. godine života, mada postoje podaci i o obolevanju devojaka starosti 16-17 godina, ali je to ipak retkost. Karcinom dojki se češće javlja kod osoba koje su prvu trudnoću imale posle 30. godine života ili nisu rađale, kao i kod osoba čiji je prvi (majka, sestra) ili drugi (baka, tetka) srodnik bolovao od tumora dojki. Tako je preporuka da se ovakve predispozicije svedu na najmanju moguću meru, a osobe kod kojih postoji nasledno opterećenje, posle 25. godine redovno podvrgavaju pregledima koje će propisati i definisati lekar specijalista.
Samopregledi
Svaka žena posle 20. godine treba da vrši samopreglede dojki, odnosno prema određenom redosledu i na određen način pipajući pojedine segmente dojki, o čemu se veoma lako edukuje preko popularnih brošura ili od strane svog izabranog lekara. Ovakve preglede treba obavljati desetog dana menstrualnog ciklusa, a značajno je da se mesečno obavljaju u isti dan, i ukoliko žena zapazi čvorić, neravninu, promenjenu boju ili izgled kože na nekom delu dojke, izmenjen izgled bradavice, sekreciju iz nje, asimetriju dojki koja nije postojala i slično treba da se obrati lekaru. Najčešće uočene promene ne znače ozbiljniju bolest jer metabolizam dojki je vrlo dinamičan, vezan je za menstrualni ciklus, period dojenja, period menopauze. Prve promene na dojkama javljaju se sa pubertetom, odnosno sa razvojem i rastom tkiva dojki. Pri kraju trudnoće i u periodima dojenja u mlečnim žlezdama se proizvodi mleko koje se kanalićima sprovodi do otvora na bradavicama, pa su zbog takve aktivnosti tokom dojenja dojke uvećane. Ipak, ako tokom samopregleda žena utvrdi bilo koji od navedenih znakova koji opet ukazuju na početne promene pa njihovo registrovanje i stručni pregled svakako doprinosi ranom otkrivanju raka dojke.
A poznato je, a kada je rak dojke u pitanju onda je to posebno važno, da rano otkriveni maligni proces, odnosno proces otkriven na vreme, dok je tumorska masa u dojci oko 10 milimetara (in situ, nije došao do lokalne mreže krvnih sudova) znači i mogućnost potpunog izlečenja.
Pregledi kod lekara
Ako žena ne uoči takve promene, onda najmanje jedanput godišnje treba kod svoga odabranog lekara ili ginekologa da obavi i ovaj pregled. Posle tridesete godine starosti može se obavljati ultrazvučni pregled dojki jedanput godišnje, a nakon 45. godine života mamografski pregled svake druge godine.
Mamografski pregled (velike kampanje za popularizaciju su u toku) predstavljaju radiološku procedure tokom čijeg izvođenja se dojke radiografišu u dve projekcije. Doze zračenja koje se tom prilikom emituju približno predstavljaju dozu zračenja koju primi osoba kada je izložena prirodnim izvorima zračenja, dakle krećući se uobičajeno svojim životnim prostorima u period od 1,5 godina. To je doza zračenja približna dozi zračenja koja se dobije tokom interkontinentalnog leta koji traje nekoliko časova. Dakle, zračenje postoji, ono nije u takvoj dozi da ugrožava zdravstveno stanje, a predstavlja proceduru koja se do sada pokazala kao izuzetno efikasna i pouzdana za rano otkrivanje raka dojki.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
Imala sam seksualne odnose sa partnerom koji ima kandidu i infekcija mu se pojavila na preponama, koristili smo kondom, ali me zanima da li ona moze da se prenese na taj nacin, tacnije preko dodira sa inficiranim delom koze?
Hvala. 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.4
Citat: Red Witch link=topic=154944. msg7421341#msg7421341 date=1250332301
Imala sam seksualne odnose sa partnerom koji ima kandidu i infekcija mu se pojavila na preponama, koristili smo kondom, ali me zanima da li ona moze da se prenese na taj nacin, tacnije preko dodira sa inficiranim delom koze?
Hvala.  

kandidijaza je samo znak loseg imunieta. . . .  postoji sansa da tvoj partner ima neku drugu bolest u pozadini koja obara njegov imunitet. . . .
znaci. . .  ukoliko imas dobar imunitet ne boj se ''kandide''

www. medicinabih. info
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.15
Molim za malu pomoc ako moze neko da mi odgovori veceras. . . Da prvo kazem vezano za stami treba pomoc. Danas mi je stigao rezultat kolposkopske analize koji nije bas dobar pa sutra idem da mi urade biopsiju a znam da nece da mi daju anesteziju jer su mi to saopstili kad su mi radili kolposkopiju. pa me zanima da li to tako mogu oni sami da odluce ili ja imam pravo da trazim da mi daju anesteziju. Vazniji mi je problem sto moram sto pre da uklonim odnosno da operisem taj deo grlica pa me zanima da li smem da se oalonim na lasersku operaciju ili je hirurska najpouzdanija kako mi je jedan od lekara rekao?! :help:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 9
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
Milice, mozes traziti da ti daju anesteziju, mozda ces je morati doplatiti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.3
mob
Apple iPhone SE 2020
Papanikolau test obavezan posle prvog odnosa, mamografija posle 45. godine
Autor: I. Mišković | Foto:V.Lalić | 09.12.2009. - 05:00


Srpski lekari tvrde da i žene mlađe od 21 godine treba da rade Papanikolau test na rak grlića materice bez straha od štetnih posledica. Ni mamografija, kojom se otkriva rak dojke, nije štetna metoda.

Poslednja istraživanja američkih lekara, naime, ukazala su da Papanikolau test za utvrđivanje postojanja HPV virusa, koji dovodi do raka grlića materice, ne treba raditi ženama pre 21. godine. Lekari u SAD su takođe zaključili da žene do 30. godine ne treba da ga rade češće od jednom u dve godine, a posle 30. svega jednom u tri godine. Srpski stručnjaci negiraju ove američke zaključke, uz konstataciju da se američke i evropske preporuke na ovu temu razlikuju.
Doc. dr Živko Perišić, ginekolog u GAK „Narodni front“ i član stručne komisije Ministarstva zdravlja za prevenciju raka grlića materice, kaže da ova američka novost nije prihvatljiva i objašnjava i zašto.
- Papanikolau test treba uraditi ženi najkasnije godinu dana nakon prvog seksualnog odnosa. Kod nas devojke sve ranije stupaju u seksualne odnose, primera radi i sa 14 godina. Američka preporuka bi značila da ta mlada žena treba da sačeka 21 godinu. To ne sme da se desi jer je ona već nakon prvog odnosa mogla da dobije neki od onkogenih HPV virusa i da do te preporučene 21. godine uveliko oboli od raka grlića materice - kaže za „Blic“ dr Perišić i naglašava da uzimanje Papa brisa nije štetno, već kratko traje i bezbolno je.
Doktor ponavlja neslavni podatak po kojem je Srbija na prvom mestu u Evropi po broju obolelih žena od raka grlića materice i da je zato organizovano pozivanje žena na Papanikolau test, koje se očekuje od proleća sledeće godine, jedini način da se crna statistika promeni. Dok ne počne ovakav organizovani skrining, ostaju stare preporuke da ako žena ima normalan nalaz Papanikolau testa dve godine zaredom treba da ga radi jednom u tri godine, a zatim jednom u pet godina.
Slične kontroverze prate i odlaske na mamografiju, odnosno rendgensko snimanje dojki u cilju prevencije raka dojki. Opet su američki stručnjaci nedavno izneli zaključak da mamografija pre 50. godine ima više štete nego koristi. Dr Ana Bekić iz Instituta za onkologiju i radiologiju Srbije napominje da se evropske i američke preporuke razlikuju, kao i da evropske zemlje za žene u dobi od 40. do 49. godine same donose preporuke koliko često je potrebno raditi mamografiju. U Srbiji je propisano da sve žene starije od 45 godine treba na svake dve godine da rade mamografiju i tako do 69. godine.
- Ovo američko istraživanje uzelo je u obzir i finansijsku situaciju i eventualne dodatne analize nakon mamografije koje takođe koštaju i zato je donet takav zaključak, a ne zato što je mamografija kao metoda štetna. Zračenje prilikom ovog pregleda je minimalno. Procenjuje se da bi trebalo uraditi 65 mamografija tokom života pa da se osete bilo kakvi loši efekti zračenja - objasnila je dr Bekić.

Nezamenljive metode
Lekari naglašavaju da određene nedoumice u medicini postoje. Ipak, kada je reč o mamografiji i Papanikolau testu nedoumica nema, jer su te dve metode nezamenljive za rano i pravovremeno otkrivanje raka dojke i raka grlića materice. Zato sve pacijentkinje treba da slede uputstva svojih lekara i da se pravovremeno podvrgavaju pregledima.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.16
mob
HP 4710
Citat: Anea link=topic=154944. msg4484516#msg4484516 date=1197295079
Kako se leče vodene ciste
Autor: B.  Tasić | 10. 12. 2007 - 06:10

U Srbiji svaka druga žena ima vodenu cistu

Ciste su patološke promene, obavijene kapsulom, ispunjene tečnošću ili polučvrstim sadržajem, a nalaze se u jajniku ili na njemu.  Skoro svaka druga žena u Srbiji ima vodenu cistu na jajniku.

- Pa, ipak, to nije razlog za paniku - kaže dr Slavica Vasiljević, ginekolog.  - Jer se većina cista povlači između prvog i trećeg meseca, nakon nastanka, sama do sebe - objašnjava ona.

Simptomi:
Promene normalnog menstrualnog ciklusa, bol tokom ili nakon seksualnog odnosa, osećaj punoće i oticanja u donjem delu trbuha, promene u mokrenju ili pražnjenju creva.

Kako se dele:
Funkcilonalne - reč je o folikularnoj cisti koja nastaje usled izostanka pucanja folikula u vreme ovulacije.  Može narasti i do sedam centimetara.  Kao podgrupa ove ciste može se javiti luteinska cista.  To je funkcionalna cista žutog tela koje nastaje tek nakon oslobađanja jajašceta iz folikula tokom ovulacije.  Ukoliko prilikom ovulacije i pucanja folikula dolazi do snažnog krvarenja, u šupljini folikula nastaje hemoragična cista.
Dermoidna cista - odnosno teratom - jeste dobroćudni tumor jajnika koji čini 15-20 odsto svih cista jajnika.  Javlja se između 20.  i 30.  godine života i ovo je najveći tumor jajnika.
Endometriotične ciste - ispunjene gustim tečnim sadržajem (menstrualnom krvarenju tamnobraon boje).
Usled nepravovremenog lečenja može doći do sledećih komplikacija: prsnuće ciste, uvrnuće peteljke ciste i prsnuće, suženje porođajnog kanala.  Retko kad se javlja zloćudna alteracija.  Ukoliko dođe do prsnuća, javlja se jak bol u donjem delu trbuha, slabost, mučnina i povraćanje.  Obavezna je hitna hirurška intervencija.

Lečenje

U većini slučajeva ciste se spontano povlače i zahtevaju samo ultrazvučno praćenje i kontrolu.  Koriste se hormonski preparati u smislu gestagenske supstitucije u drugom delu ciklusa („primolut-nor“, „provera“, „dabroston“), kao i kontraceptivne pilule koje mogu zaustaviti rast i pojavu cista.
Ukoliko su veće od pet centimetara i ne reaguju na datu terapiju, potrebno je pored ultra zvučnog pregleda uraditi i markere iz krvi (Ca 125, Ca 19,9 CEA, AFP, bear-HCG).  Nakon toga se razmatra operativno lečenje ili uklanjanje jajnika u celini.

Izvor: Blic



E ovako, s obzirom da mi je menstruacija kasnila 5 dana odlucila sam da napravim test trudnoce koji je nazalost bio negativan, te sam donijela odluku posjetiti ginekologa, sto sam i ucinila.  Naime zbog velike guzve u domu zdravlja odlucila sam se da odem privatnom ginekologu.  Prilikom ultrazvuka receno mi je da mi je maternica smjestena desno uz krsta, kao i da imam folikularnu cistu ( 22mm, tako nekako) na desnom jajniku.  Isto tako mi je receno da sacekam jos jedno 10 do 12 dana i da, ukoliko ni tada dobijem, kupim test trudnoce i ukoliko bude negativan da uzmem neke lijekove, te da ih pijem 5 dana po dvije dnevno.  Potom cu kao dobiti i onda da dodjem opet na pregled kako bi provjerila dal' je cista pukla.  Medjutim ja 19. 12.  dobijem ( 13. 12.  trebala) i 28. 12.  odem na zakazani pregleda kod ginekologa u domu zdravlja.  On me ponovo pregleda i potvrdi sto mi je doktorica rekla i mimo toga da kao 30. 12.  krenem u akciju ukoliko planiram bebu  :D, a da ce ta cista kao 29. 12.  puknuti.  Medjutim ja 31.  imam odnose sa muzom i nakon toga primjetim blago krvarenje.  No, tog krvarenja jos uvijek ima, al' je zaista blago.  Prilikom mokrenja mozda samo malo da vidim.  E sad ne znam dal je to posljedica pucanja ciste ili ipak menstruacija, mada joj sad nije vrijeme jer ni 2 sedmice od prethodne nisu prosle.


Da budem iskrena, malko se plasim jer svi samo govore kako to nije opasno i bla, bla, bla. . .  a ja zaista zelim ostati u drugom stanju :frown: i strah me da me ovo ne bi sprijecilo. .  :cry:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 52
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
drage moje vodite racuna o sebi i osvom zdravlju imam 34 god i nikada nisam imala probleme sa zdravljem to vam je najprece okanite se tangi i sintetickog rublja a o detrdzentima da nepricam sve su to uzroci bitni a o partnerima u danasnje vreme da nprcam dzba sve ako ti on donese infekciju uzalud se lecis

slazem se
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
Interesuje me da li ishrana pomaze zeni oboleloj od MS-a,cula sam za to Lorensovo ulje i zna li neko ima ga kod nas u Srbiji.  :D
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 16 17 19 20
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 13:27:17
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.183 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.