Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 22:31:13
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 14 15 17 18 ... 20
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zdravlje zena  (Pročitano 725167 puta)
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Moja brzopletost,dakle da li neko zna gde se može kupiti ovaj preperat ili nešto slično a da ne goji istovremeno.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Apple iPhone SE 2020
VAGINITIS
Svrbi, svrbi, užasno svrbi!

Vaginitis je jedan od najčešćih problema zbog kojih se ženska populacija svih dobnih skupina obraća svom ginekologu. Ovo je upala rodnice (vagine) praćena svrbežom, iritacijom, iscjetkom i peckanjem
Naziva se i vaginoza. Razloga zbog kojih se vaginitis dobiva ima mnogo, a najčešći su kemijske iritacije, infekcije te utjecaj hormona. Bitno je na vrijeme spoznati problem, te ga na vrijeme početi liječiti jer, ako se ne liječi, može doći do kroničnih problema koji se manifestiraju kasnije u životu.

Infektivni vaginitis

Najčešći vaginitis je upravo onaj infektivni. Mogu ga uzrokovati bakterije (bakterijska vaginoza) , gljivice (kandidijaza) te protozoa Trihomonas vaginalis (trihomonijaza).

Infekcija stidnice i vagine može biti posljedica spolno prenosivih bolesti, ali i ne mora. Dakle, infekciju možeš imati i ako uopće nisi spavala s dečkom. I dečki mogu patiti od ovakvih infekcija, čak i ako nisu spavali s curom. Srećom, najčešće se radi o malim neugodnim pojavama koje se relativno brzo liječe.

Što je bitno?

Ponekad je teško razlikovati infekciju rodnice od nekih spolno prenosivih bolesti, kao što je primjerice gonoreja. Stoga, ako imaš jak iscjedak koji nikako ne prestaje te svrbež koji također ne prestaje, moraš otići ginekologu. On će uzeti bris sa sluznice rodnice te ga mirkoskopski pregledati, čime će lakše dati pravu dijagnozu.

Zašto dolazi do infekcija?

I kada si zdrava, u vagini imaš bakterije i gljivice, ali u normalnom postotku. Vaginalna sluznica se brani od infekcija kiselom sredinom (pH je obično od 3,8 do 4,2) te laktobacilima. Laktobacili proizvode vodikov peroksid te se tako dezinficira intimna zona. Kada se ravnoteža zone naruši, smanjuje se broj zaštitničkih mirkoorganizama, ali i kiselost, te nastaje plodno tlo za razne infekcije. Naime, u tom se slučaju prekomjerno množe ostale gljivice i bakterije koje su inače tu prisutne, ali u određenom, manjem postotku.

Najčešći razlozi zbog kojih dolazi do promjene kiselosti i vaginalne flore su:

- antibiotici,
- stres (bitno je znati da za tvoj organizam stres ne znači samo nerviranje zbog škole ili staraca, već i promjene u prehrani, npr. izgladnjivanje),
- kupanje u bazenima (klor jako isušuje vaginalno područje),
- pad imunološkog sustava,
- usko i/ili donje rublje od sintetike (npr. tange, dugotrajno nošenje najlon čarapa); također i ulošci s nepromočivim materijalom koji ne daju da koža diše utječu na promjene u vaginalnom području,
- korištenje sapuna (smanjuje kiselost),
- pogrešan način higijene – nije dobro ispirati rodnicu, nije dobro previše se prati, ali ni prerijetko,
- tamponi – posebice ako ga držiš 12 i više sati,
- kontracepcijske pilule,
- spolni odnos (sperma povisuje pH rodnice), stoga je najbolje koristiti kondome; ipak, trebaš znati da i kondomi sa spermicidnim premazom mogu izazvati iritacije u vagini.

Što je normalno, a što nije?

Bitno je znati da je vaginalni iscjedak sasvim normalna pojava. On je proizvod žlijezda unutar same vagine te je znak da se organizam rješava odumrlih stanica oljuštenih s vaginalne stijenke. Ovako rodnica uvijek ostaje zdrava i čista. Normalan iscjedak je proziran ili mliječne boje i bez mirisa. Ipak, postoje neke promjene tijekom mjeseca. Primjerice, tijekom ovulacije te u stanjima seksualne uzbuđenosti gušći je i ljepljiviji. Također, tijekom ovulacije moguć je i proziran iscjedak. No, bitno je da je bez mirisa.

Kratkotrajni svrbež je znak hormonalnih promjena u tvom tijelu, te je također normalan. Ponekad se uslijed svrbeža dovoljno oprati vodom i nekim blagim sredstvom za intimnu njegu ili, još bolje, čajem od sljeza.

Bitno je naglasiti da, ako imaš svrbež koji ne prestaje ili se pojavljuje samo određenih dana u mjesecu te iscjedak koji je promijenio boju (može biti sivkast, žućkast ili čak i zelenkast) ili miris, moraš otići svom ginekologu.

 

Izvor: Tportal
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
izvinjavam se pospana sam interesuje me nesto vise o injekciji superfakt ili o injekciji zoladex

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia the best
Odložiti ciklus?! Da ili ne?

Primećeno je da tokom letnjih meseci postoji povećana potrošnja/upotreba tableta koje sadrže noretisteron (polni hormon – gestagen). To su kontraceptivne tablete koje se koriste kao hormonska kontracepcija, u terapiji određenih problema u menopauzi, kao i kod nekih obolenja kao što su endometrioza, menoragija, primarna i sekundarna amenoreja (odsustvo menstruacije), premenstrualni sindrom, sterilitet. Kada se uzimaju ove tablete dolazi do odlaganja menstrualnog krvarenja dok se tablete redovno piju, pa devojke i žene nekada koriste tablete noretisterona kada je to medicinski i zdravstveno neopravdano i nepotrebno. Treba znati da se ove tablete ne smeju koristiti u sledećim situacijama: preosetljivot na gestagene (razvoj neželjenih reakcija u organizmu), teža oštećenja jetre, tromboflebitis, cerebralna krvarenja, vaginalno krvarenje nerazjašnjenog porekla, nepotpuni abortus, trudnoća. Ukoliko se uzimaju tablete noretisterona, mogu se javiti neželjena dejstva kao što su: promena telesne mase, depresija, napetost u grudima, amenoreja. Zbog navedenih reakcija organizma, kao i u slučaju navedenih bolesti, potrebno je konsultovati lekara ili farmaceuta pre upotrebe tableta noretisterona, kako bi se neželjeni efekti sveli na minimum, a reproduktivno zdravlje žene očuvalo i zaštitilo. Vaše reproduktivno zdravlje je osnov vašeg zdravlja i života. Nemojte ga ugrožavati brzim odlukama, nedovoljnim informacijama i privremenim/trenutnim koristima.

Izvor: Zdravlje zena
« Poslednja izmena: 25. Jan 2009, 22:23:17 od glviki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Nokia the best
Koji su najčešći poremećaji menstrualnog ciklusa?

 Krvarenja iz materice mogu biti veoma čest simptom različitih stanja i promena genitalnih organa ali i znak poremećene funkcije jajnika. Da bi se ustanovio pravi uzrok takvog stanja neophodno je da se utvrdi tip krvarenja kako bi lečenje bilo uspešno. Sve poremećaje menstrualnog ciklusa delimo na tri osnovna tipa :

1.Nepravilna krvarenja kod održanog pravilnog ritma (razmak izmedu dva menstrualna krvarenja) menstrualnih ciklusa

2.Nepravilnosti ritma krvarenja

3.Nepravilna aciklicna krvarenja (Disfunkcionalna krvarenja )

Nepravilna krvarenja kod održanog pravilnog ritma menstrualnih ciklusa

U ovu grupu nepravilnosti krvarenja spadaju ,mnoga stanja koje svaka žena bar jednom u životu doživi. Po simptomatologiji su veoma karakteristicna za dijagnozu relativno laka ,terapija je relativno kratkotrajna i uspešna.U ovu grupu nepreavilnosti krvarenja ubrajamo:

Intermenstrualno ili ovulatorno krvarenje

Podaci koje svaka žena sa ovim poremećajem da svom lekaru su veoma karakteristični.Žene uobičajeno daju podatak da imaju uredne menstrualne cikluse koji se javljaju uvek u pravilnim vremenskim razmacima ali se u sredini ciklusa, između 12-14 dana od početka menstruacije, iz ciklusa u ciklus ponavlja veoma oskudno krvarenje koje traje svega nekoliko sati ili najviše jedan dan. Kako se ta pojava ponavlja one se obra\'aju lekaru sa željom da se razjasni uzrok i sprovede odgovarajuće lečenje.

U prvoj fazi menstrualnog ciklusa pod uticajem hormona hipofize dolazi do rasta jajnog folikula i sazrevanja jajne ćelije. Tokom tog perioda iz dana u dan jajni folikul proizvodi sve veće količine estrogenA, hormona koji dovodi do zadebljavanja materične sluznice . U vreme ovulacije dolazi do prskanja i pražnjenja folikua zbog čega koncentracija estrogena u krvi privremeno pada.Taj pad koncentracije estrogena je prirodna pojava i u največem broju slučajeva ne dovodi do krvarenja. Ukoliko je pad koncentracije hormona veći od uobičajenog,ispod fiziološke granice,može da dođe do pojave o kojoj je prethodno govoreno. Mada lečenje ovog poremećaja u porincipu i nije neophodno njegovo ponavljanje u sledećim ciklusima može da se spreći ukoliko se daju male količine estrogena nekoliko dana pre nego što će se desiti ovulacija kako bi se "preduprodio"krizni period pada koncentracije estrogena posle ovulacije. Svakako da će odluku o vrsti i količini leka doneti Vaš lekar.

 Premenstrualno krvarenje

Kao i u prethodno opisanom poremćaju i kod premenstrualnog krvarenja podaci koje lekar dobija od žene su veoma karakteristični.Problem se najćešce opisuje kao vrlo oskudan, mrk, sukrvav iscedak koji se pojavljuje 4-5 dana pre nego što nastupi pravo menstrualno krvarenje.Sve se na identičan način ponavlja u sledećem ili sledećim ciklusima zbog čega se žena, manje više zabrinuta, javlja svom lekaru. Ovaj poremećaj je posledica postepenog smanjenja proizvodnje ProgesteronA u žutom telu koje se formira na mestu prsnutog jajnog folikula tokom ovulacije. Progesteron sekretorno transformiše materičnu sluznicu,koja je prethodno izgrađena dejstvom estrogena.U normalnim situacijama produkcija Progesterona u žutom telu započinje dva dana posle ovulacije ,veoma brzo doztiže svoj maksimum na kome se održava sledecih 12-14 dana. Ukoliko se ne desi trudnoća funkcija žutog tela naglo prestaje nakon čega će uslediti menstrualno krvarenje.Pojavu gde žuto telo postepeno smanjuje produkciju Progesterona ,zbog čega se i javlja premenstrualno krvarenje, označavamo "Insuficijencijom žutog tela" .Ovaj poremećaj treba lečiti zbog toga što, za razliku od intermenstrualnog krvarenja,može biti uzrok neplodnosti. Materična sluznica koja nije stimulisana dovoljnim količinama Progesterona nije dobro pripremljena za implantaciju ( ugnježdenje) embriona. Iako do oplodnje dođe,u takvim slučajevima, embrion nema optimalne uslove za preživljavanje u materičnoj duplji. Da bi se ovo sprečilo savetuje se uzimanje Progesterona u drugoj fazi menstrualnog ciklusa nakon konsultacije i pregleda kod lekara koji treba da donse odluku o vrsti i količini leka koji treba da se uzme.

Postmenstrualno krvarenje ( produženo menstrualno krvarenje)


Ovaj poremećaj menstrualnog krvrenja se karakteriše slabijim ili jačim krvarenjem koje se nastavlja na menstrualno krvarenje i može trajati više dana .Uzroci mogu biti :
-zapalenja materične sluznice
-sporo obnavljanje sluznice materice posle njenog odlubljivanja tokom
menstruacije
-nepravilno i produženo odlubljivanje sluznice materice tokom menstruacije
Ovaj poreme\'aj najčešce nema karakteristiku ponavljanja iz ciklusa u ciklus ukoliko se identifikuje pravi uzrok i primeni odgovarajuca terapija zbog čega je neophodno obra\'anje lekaru kako bi se uzrok problema razjasnio.

Skraćena faza dozrevanja folikula

U vom poremećaju bazalna temperatura je uvek bifazicna i ukazuje na postojanje ovulacije. Faza žutog tela traje kao i kod normalnog ciklusa 12-14 dana jedino što u ovom tipu menstrualnog ritma ovulacija nastaje ranije 8-10 dana ciklusa.
Terapija ovde nije u principu potrebna sem u slučaju da prečesta krvarenja izazivaju izražene i hroni;ne anemije(malokrvnost).

Izvor: Zdravlje zene
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak
Pol Žena
Poruke 12
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 3110
Imam jedno malo pitanje, tražim dezodorans bez tragova metala u sebi posebno bez aluminijuma koji je naveden kao najčešći izazivač promena na dojkama i žlezdama podpazdušne jame.  Proverila sam ih desetak ali kao da svi sadrže Al.
Hvala.
IP sačuvana
social share
per aspera ad astra
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
Nokia the best
Imam jedno malo pitanje, tražim dezodorans bez tragova metala u sebi posebno bez aluminijuma koji je naveden kao najčešći izazivač promena na dojkama i žlezdama podpazdušne jame.  Proverila sam ih desetak ali kao da svi sadrže Al.
Hvala.

Da. Cula za to. najbolje je da se raspitas po apotekama, ali mislim da su ti dezodoransi skuplji.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.6
mob
Nokia the best
Depresivne zbog jajnika

Učestalost depresije i anksioznosti kod pacijentica sa sindromom policističnih jajnika je visoka i zahtijeva rutinski probir i agresivno liječenje istih, objavljeno je u Fertility and Sterility.

U prethodnoj studiji, dr. Anuja Dokras, s University of Pennsylvania i njeni kolege su otkrili visoku učestalost depresije (35%) među ženama s policističnim jajnicima (PCO), što je bilo za 10.7% viša učestalost naspram kontrolnih sudionica. Trenutni izvještaj je nastavak studije da bi se utvrdila učestalost poremećaja raspoloženja i učestalost pojave novih slučajeva.

Šezdeset od početnih 100 žena koje su sudjelovale u drugoj studiji, je provelo prosječno 22 mjeseca iza prve studije.
Učestalost depresije se povećala na 40%. 15% je imalo panični sindrom ili drugi anksiozni poremećaj, i 23% ih je imalo sindrom prejedanja. 57% (34) sudionica studije je bilo pogođeno s barem jednim poremećajem mentalnog zdravlja.

Autori studije su uočili da je bilo 11 novih slučajeva depresije. Od 20 sudionica kojima je dijagnosticirana depresija tijekom rane procjene, 5 njih (25%) ih je ipak imalo težak depresivni poremećaj, unatoč liječenju.

"Visoka učestalost pojave depresije i stalno pojavljivanje novih slučajeva u ovoj populaciji upućuje na to da bi inicijalna procjena žena s PCO trebala uključivati i procjenu poremećaja mentalnog zdravlja.", savjetovali su Dokras i suradnici.

Savjetovali su da liječnici primjene procjenu metalnog statusa svojih pacijentica s PCO putem upitnika zbog probira na poremećaje prehrane i anksioznosti, kao i depresije.

Također su savjetovali da bi pacijentice trebalo uputiti i dermatologu i stručnjacima za savjetovanje o prehrani i tjelesnoj težini s obzirom da su pojačana dlakavost, akne i povećanje tjelesne težine povezani s PCO i mogli bi pridonijeti emocionalnim problemima.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
Nokia the best
Rak dojke je izlečiv ako se otkrije na vreme    

U nedelju je na Trgu Republike u Beogradu održan treći "Ženski bazar zdravlja" u organizaciji Dobrotvornog fonda "Katarina Rebrača" .

Beograđanke su, zahvaljujući lekarima iz domova zdravlja "Stari grad", "Palilula", "Savski venac" i "Voždovac", imale mogućnost da u montažnim objektima postavljenim na Trgu obave male sistematske preglede koji su obuhvatali merenje krvnog pritiska, telesne težine i izračunavanje indeksa telesne mase.

Na "Ženskom bazaru zdravlja" podeljeno je i 200 vaučera za besplatan pregled dojke na Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije.

Ove godine u akciju prikupljanja sredstava za poboljšanje uslova pregleda, lečenja i osnivanje preventivnih centara za rano otkrivanje raka dojke uključio se i Fudbalski savez Srbije, pa je Dušan Savić u ime te organizacije uručio fondu Katarine Rebrače ček u vrednosti od 100.000 dinara.

Svake godine u Srbiji oko 4.000 žena oboli od raka dojke, ali, kako je za MONDO izjavila Katarina Rebrača "nijedna žena ne sme da umre od raka dojke zbog toga što bolest nije otkrivena na vreme".

"Lečenje ove bolesti zavisi od stadijuma u kojem se ona otkrije. Najvažnije je otkriti promene na vreme, kada je uspešno izlečenje moguće."

"Imamo razloga da budemo zadovoljni, jer se u poslednje dve godine, otkako su učestale medijske kampanje, povećao broj žena koje samoinicijativno redovno odlaze na preglede, bilo u matične domove zdravlja, bilo na Institut za onkologiju i radiologiju Srbije", kaže Katarina Rebrača za MONDO.

Rak dojke je najčešća maligna bolest kod žena. U Srbiji od ovog tipa raka oboli svaka 12. žena, a taj broj je u neprekidnom porastu.

Svaka žena može oboleti od raka dojke, ali rizik raste sa godinama starosti, a posle 40. godine značajno se povećava.

Redovni pregledi i samopregledi su najbolji način za očuvanje zdravlja, jer rano otkrivanje raka dojke pruža više mogućnosti za lečenje, uz izvanredne šanse za potpuno izlečenje.

Od 30. godine starosti preporučuju se redovni mesečni samopregledi, uz lekarski pregled jednom godišnje, a između 40. i 50. godine treba u redovne preglede uvesti i mamografiju koja bi takođe trebalo da se sprovodi jednom u toku godine.

Samopregled dojki, koji obuhvata posmatranje dojki i opipavanje, najbolje je sprovoditi u nedelji po završetku menstruacije, sedmog dana ciklusa.

Ako prilikom posmatranja dojki u ogledalu primetite bilo kakvu novonastalu asimetriju, razliku u veličini dojki koja ranije nije postojala, crvenilo kože, uvlačenje bradavice, krvavi iscedak ili prilikom opipavanja osetite čvorić, ili bilo kakvu promenu u strukturi tkiva, odmah se javite svom lekaru.

U takvim slučajevima neophodno je uraditi dodatne dijagnostičke preglede, kako bi se, ukoliko se ispostavi da je potrebno, sa lečenjem započelo na vreme.

I ne zaboravite, što se ranije otkrije rak dojke, šanse za izlečenje su veće.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
mob
Nokia the best
Prevencijom protiv raka grlića materice

Kod žena starijih od 25 godina veza između infekcije humanim papiloma virusom i raka grlića materice može se dokazati u 99.7 odsto slučajeva, navodi Svetska zdravstvena organizacija (SZO).

Podaci ukazuju da se svake godine u svetu dijagnostikuje oko 500.000 novih slučajeva karcinoma grlića materice i da od njega umre oko 300.000 žena.

Sve češća pojava urogenitalnih infekcija i polno prenosivih bolesti postala je globalni, javno zdravstveni i socioekonomski problem, pri čemu se, prema podacima SZO, u svetu godišnje registruje 400 miliona polno prenosivih bolesti, a od obolelih 60 odsto osoba je mlađe od 25 godina.

Obzirom da podaci zavise od broja prijavljenih, što nije u svim zemljama jednako rešeno i dovoljno ažurno, može se pretpostaviti da je taj broj mnogo veći, navodi SZO.

Zabrinjavaju podaci pojedinih zemalja u regionu na osnovu kojih se može zaključiti da većina obolelih žena nije bila na ginekološkom pregledu niti uradila Papanikolau test u poslednjih pet godina, kao i da od ukupne populacije žena dve trećine ne ide na redovne ginekološke kontrole.

Oko 300 miliona žena godišnje oboli od nekog oblika urogenitalne infekcije koja je u korelaciji sa pojavom karcinoma grlića materice.

Danas se najčešće govori o infekciji humanim papiloma virusom (HPV), kojim je inficirano 630 miliona ljudi širom sveta, a veza između HPV infekcije i raka grlića materice može se dokazati u 99.7 odsto slučajeva.

Takođe se smatra da samo 30 do 40 odsto žena ima zdravu vaginalnu mikrofloru koju čine zaštitni mikroorganizmi i predstavljaju prirodnu zaštitu žene od infekcija.

Stres, moderan način života, upotreba nekih lekova i niz drugih faktora, remete vaginalnu mikrofloru i lišavaju ženu njene prirodne sposobnosti odbrane.

SZO ukazuje da je neophodna aktivnost na polju prevencije koja podrazumeva edukaciju mladih devojaka i žena.

Potrebna je edukacija žena o odgovornom ponašanju prema sebi, odgovornom seksualnom ponašanju, potrebi redovnih ginekoloških pregleda i ciljanih skrininga, upoznavanju sa novim mogućnostima očuvanja zdravlja poput probiotika namenjenih zaštiti vaginalne mikroflore, HPV vakcina, zaštiti zdravlja tokom reproduktivne dobi i menopauze, navodi SZO, a prenose farmaceutske kuće u izveštaju.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 14 15 17 18 ... 20
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 22:31:13
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.151 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.