Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:54:56
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 15 16 18 19 20
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zdravlje zena  (Pročitano 725128 puta)
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia 
Budući da tokom reproduktivnog perioda tokom godina života "preživimo" oko 450 menstruacija, nije nikakvo čudo što većina žena nauči da podnosi simptome PMS-a. Međutim, to uopšte nije lako - polovina žena kaže da su tegobe toliko teške da narušavaju normalan život. Inače, PMS je termin koji obuhvata oko 150 fizičkih i psihičkih simptoma koji se manifestuju tokom dve nedelje pre menstruacije.

Lekari nisu sigurni šta uzrokuje izmene nivoa hormona (koje rezultiraju pojavom sindroma), niti zbog čega se simptomi razlikuju od žene do žene, ali PMS može da izazove brojne tegobe - od naglih promena raspoloženja i neizdržive potrebe za slatkišima, do bolova u grudima i akni na licu. Ipak, jedna stvar je izvesna. Nepravilna ishrana i stres pojačavaju simptome PMS-a, a njihov intenzitet menja se tokom plodnih godina - na primer, grčevi su tipični za tinejdžerske godine, a obilne i bolne menstruacije, u najvećem broju slučajeva, regulišu se posle porođaja.
Nažalost, kod velikog broja žena, u kasnim tridesetim i četrdesetim godinama života, simptomi se pojačavaju. To je posledica kumulativnog efekta velikog broja prethodnih menstruacija. Izdvojili smo najčešće simptome PMS-a i raspitali se o rešenjima ovih problema.


Problem Promena raspoloženja

Američki naučnici su otkrili da se pet dana pre menstruacije povećava aktivnost dela mozga koji kontroliše emocije. Oni smatraju da je to "pokušaj" mozga da emotivno stanje održi konzistentnim tokom hormonske bure. Izmena nivoa adrenalina tokom PMS-a negativno utiče na raspoloženje. Kad je nivo glukoze u krvi nizak, ili ako je osoba pod stresom, u organizmu se oslobađa adrenalin, što blokira porast progesterona u drugoj polovini ciklusa.

Medicinsko rešenje
Primena kontracepcijske pilule u mnogim slučajevima može uspešno da kontroliše raspoloženje. Naravno, reakcija na ovu vrstu medikamenta krajnje je individualna, pa ćete morati da isprobate nekoliko vrsta pilula pre nego što otkrijete odgovarajuću. U težim slučajevima predmenstrualnog sindroma, lekar možda da propiše i antidepresive.

Holističko rešenje
Korigovanje ishrane može da stabilizuje raspoloženje, baš kao i snižavanje nivoa stresa. Vežbe joge, pokazuju istraživanja, jedna su od najboljih tehnika opuštanja, pa bi zato redovno trebalo da ih praktikujete. Što se tiče ishrane, japanski naučnici nedavno su otkrili da aminokiselina L-teanin, iz zelenog čaja, znatno ublažava simptome PMS-a, a naročito anksioznost i depresivnost. Vitamin B6 takođe igra ključnu ulogu u sintezi hemijskih materija u mozgu koje kontrolišu raspoloženje i ponašanje. Najbolje je da ga uzimate kroz vitaminski preparat koji sadrži sve vitamine B kompleksa.


Problem Bolni grčevi

Kod 50% žena, bolni grčevi materice, pre i tokom menstruacije, toliko su snažni da ih onesposobljavaju u svakodnevnim aktivnostima. Uzrok ovog problema jesu kontrakcije mišića unutrašnjeg zida materice, kao i kompresija krvnih sudova u njoj.

Medicinsko rešenje
Lekar će vam možda propisati kontraceptivne pilule, spiralu ili neko drugo sredstvo koje sprečava ovulaciju. Na ovaj način, hormonske izmene biće izbegnute, a one su osnovni uzrok pojave grčeva i, zapravo, svih ostalih simptoma PMS-a. Mnoge žene uzimaju analgetike i antiupalne medikamente, ali u slučaju da nisu delotvorni, lekar može da propiše i jače sredstvo. No, ako je bol nepodnošljivo jak, ciklus neredovan, a žena oseća bol tokom odnosa, onda je neophodno uraditi detaljne lekarske pretrage da bi se eliminisala oboljenja kao što su fibroidi, endometrioza ili upala karlice.

Holističko rešenje
Omega-3 masne kiseline - bilo u ishrani ili kao dijetetski dodatak - deluju antiupalno i omogućavaju produkciju prostaglandina (prirodni analgetik) u organizmu. Osim toga, magnezijum opušta mišiće, pa bi ovaj mineral trebalo da uzimate u hrani (zeleno lisnato povrće i masna riba) ili u formi dijetetskog dodatka. Fizička aktivnost, takođe, eliminiše tenziju u mišićima, pa pokušajte da ublažite bol izvođenjem vežbi umerenog intenziteta. Na kraju, klinička ispitivanja pokazuju da toplota ublažava bol usled grčeva, pa se preporučuje korišćenje toplih obloga ili termofora.


Problem Glad za slatkišima

Studije pokazuju da žene koje pate od PMS-a imaju jaču potrebu za slatkom hranom od dama koje ne osećaju tegobe pre menstruacije. Da stvari budu gore, što je više šećera u ishrani, time se glad prema slatkišima povećava! Zašto? Razlog je kompleksna interakcija promenljivog nivoa hormona i glukoze u krvi.

Medicinsko rešenje
Nažalost, još uvek ne postoji magična pilula koja bi eliminisala naglašenu potrebu za slatkim. Dakle, moraćete da modifikujete ishranu da biste sprečili neutaživu potrebu za slatkišima. Treba da vodite računa o tome šta jedete celog meseca, a ne samo neposredno pre menstruacije.

Holističko rešenje
Najjednostavniji način jeste da jedete češće, ali pomalo, kao i da potpuno iz ishrane izbacite kofein, šećer i slatkiše. Jedite nerafinisane integralne proizvode, kao što su integralni hleb, testenina i smeđi pirinač, a smanjite unos proizvoda od belog brašna i šećera.


Problem Akne

Budući da je koža organ preko kojeg se izlučuju štetne materije, pojava akni može da ukaže na to da telo pokušava da se oslobodi toksina - što je mogući znak da jetra otežano prerađuje hormone. Budući da tokom godina nivo estrogena opada, a testosterona raste, akne su simptom PMS-a koji, s godinama, postaje izraženiji.

Medicinsko rešenje
Određene vrste pilula redukuju pojavu akni, pa je najbolje da se o pravilnom izboru konsultujete sa svojim lekarom. Ako patite od akni na licu tokom celog meseca, a pred menstruaciju se stanje pogorša, onda će vam verovatno biti potrebna terapija antibioticima za spoljašnju primenu.

Holističko rešenje
Cink i vitamin A najefikasnije deluju na ženske hormone. Povećajte unos ovih materija kroz veće količine crvenog mesa, jaja, jezgrastog voća, semenki, kao i crvenog i narandžastog voća i povrća (zbog visokog sadržaja beta-karotena, koji se u organizmu sintetiše u vitamin A). Takođe, možete da uzimate multivitaminski i mineralni dodatak ishrani.


Problem bolovi u grudima

Neke žene osećaju neugodne bolove u dojkama, kao reakciju na progesteron - hormon koji je dominantan u drugoj polovini menstrualnog ciklusa. Pored toga, supstance u sastavu kofeina mogu da uzrokuju formiranje bolnog, fibroznog tkiva u dojkama. Tokom PMS-a, pojedine žene osećaju bol u grudima čak i po ispijanju jedne kafe!

Medicinsko rešenje
 Preparat na bazi noćurka (najčešće u kapsulama) efikasno ublažava ovu tegobu. Pomaže i pilula, ali, prilikom izbora, najbolje je da se konsultujete sa svojim lekarom.

Holističko rešenje Preparat na bazi noćurka sadrži gama-linolensku kiselinu koja, kod nekih žena, otklanja bol u grudima. Ova materija kontroliše nivo prostaglandina i redukuje upalu. Osim toga, istraživanja pokazuju da vitamin E i omega-3 masne kiseline ublažavaju bol u dojkama, zbog čega svakako vredi da ih isprobate u obliku dijetetskih dodataka.
 
Problem - nadimanje

Nadutost i bolovi u stomaku, kao i promene funkcije digestivnog sistema, takođe su tipične pojave pre i tokom menstruacije. Istraživanja su pokazala da nadutost stomaka, poremećaj u varenju i uvećanje telesne mase (subjektivan osećaj težine) mogu da budu posledica zadržavanja tečnosti u organizmu. Nivo hormona aldosterona, koji deluje na bubrege i reguliše ravnotežu telesnih tečnosti, često je narušen neposredno pre menstruacije.


Medicinska rešenja

U ekstremnijim slučajevima, lekar može da propiše upotrebu diuretika. Međutim, u najvećem broju slučajeva najefikasniji način oslobađanja tečnosti jeste povećanje unosa vode, smanjenje soli i uzimanje prirodnih diuretika (peršun ili krastavac).

Holističko rešenje
Što manje tečnosti pijete, time organizam zadržava više vode iz svojih rezervi, što izaziva oticanje nožnih članaka i prstiju na rukama. Zato se postarajte da unosite dosta tečnosti, prvenstveno vode, kao i da uzimate prirodni diuretik. Eksperti naročito preporučuju čaj, tinkturu ili kapsule maslačka, jer spada u najefikasnija sredstva za oslobađanje tečnosti, ali ne i hranljivih materija (poput sintetičkih diuretika) iz organizma. Probleme u varenju najbolje ćete regulisati izbalansiranim nivoom šećera u krvi. Na kraju, možete da uzimate probiotike, zbog održavanja stomačne flore i efikasnog izbacivanja toksina iz organizma.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Sterilitet, pobačaji, trudnoća i imunski poremećaji

I najširoj javnosti je poznato da su transplantacije organa skoro uvek neuspešne, ukoliko nisu praćene odgovarajućim medicinskim tretmanom kojim se "prigušuje" imunski sistem primaoca. Čak i kada se radi o transplantaciji organa između najbližih rođaka kao što su roditelji i deca, nijedan transplantirani organ ne može funkcionisati duže od 2 do 3 nedelje bez medicinskog tretmana. Kombinacija molekula (tzv. MHC molekuli) koji naše ćelije i organe čine stranim drugim ljudima, pa i našim roditeljima, je jedinstvena za svaku osobu, jer samim oplođenjem mi nasleđujemo polovinu ovih molekula od majke, a drugu polovinu od oca. Sigurno je da naučnici širom sveta naporno rade kako bi problem odbacivanja transplantiranih organa rešili na najbolji mogući način, ali shvatite ovo kao mali uvod u jednu sasvim drugu priču.

Naime, radi se o tome da nam je priroda već dala mnoga rešenja za uspešnu transplantaciju organa. Ta rešenja su sadržana u fenomenu koji mi jednostavno nazivamo trudnoćom. Svima je poznato da se u materici buduće majke čitavih 40 nedelja razvija plod koji je polovinu svojih MHC molekula nasledio od oca. MHC molekuli bebinog oca su strani majčinom imunskom sistemu i ona bi reagovala na njih reakcijom odbacivanja u svakoj drugoj prilici, osim u trudnoći. To je ono što je priroda i evolucija podarila samo sisarima. Dakle, može se zaključiti da u normalnoj trudnoći majka toleriše plod i posteljicu tokom čitave trudnoće, iako se radi o stranim tkivima za majčin imuski sistem.

Signali koji "prigušuju" imunski sistem trudnice i sprečavaju odbacivanje posteljice i ploda polaze pre svega sa samog embriona, posteljice i jajnika. Već sredinom ciklusa (u vreme ovulacije) počinje “prigušivanje” funkcije leukocita (belih krvnih zrnaca) sluzokože materice i njihova priprema za prihvatanje oplođenog jajašceta. Ukoliko leukociti sluzokože materice ne budu na vreme “obavešteni” o embrionu koji se već usađuje, trudnoća je osuđena na propast. Mehanizmi pobačaja koji sledi su identični mehanizmima odbacivanja transplantiranog organa.

Mnoga istraživanja su pokazala da se kod određenog broja parova koji ne mogu imati dece, mogu idetifikovati imunski faktori kao uzroci bračne neplodnosti. Uglavnom se radi o parovima kod kojih su sva ispitivanja pokazala dobre parametre plodnosti, kao što su normalan spermogram i spermocitogram, prohodni jajovodi, ovulatorni ciklusi, normalan hormonski status kod oba partnera i sl. U ovakvim slučajevima do oplodnje najčešće dolazi, a ponekad i do odbacivanja tek usađenog embriona. Sve se događa u drugoj polovini ciklusa, tako da “menstrualno” krvarenje dolazi na vreme. Ovakve “mini” pobačaje je relativno teško dokazati, naročito zbog toga što krvarenje ne izostaje ili kasni svega nekoliko dana. Druga, takođe relativno česta mogućnost za sterilitet uzrokovan imunskim faktorima, je ta da antispermatozoidna antitela iz sekreta grlića, materice ili jajovoda ometaju kontakt između jajne ćelije i spermatozoida.

Imuski faktori mogu da budu odgovorni i za seriju pobačaja i trudnoću u kojoj se embrion ne razvija ili je on uginuo. U ovakvim slučajevima trudnoća se do određene starosti razvija normalno, da bi se na nekom kontrolnom ultrazvučnom pregledu ustanovilo da se plod nije razvio ili je već uginuo. Jedna od najdramatičnijih mogućnosti je kada trudnica naglo prokrvari, dobije bolove i na kraju trudnoću završi pobačajem.

Danas je poznato da najznačajniju ulogu u razvijanju imunskog steriliteta i serijskih pobačaja imaju takozvane ćelije “prirodne ubice” (eng. Natural Killer) ili NK ćelije. Glavni zadatak ovih ćelija je eliminisanje tumorskih, virusima zaraženih i transplantiranih ćelija, ali se one mogu aktivirati u trudnoći i “prepoznati” ćelije posteljice kao strane. Jednom aktivirane, NK ćelije se “prileljuju” za posteljične ćelije i izlučuju jednu veoma toksičnu supstancu (citokin TNF-α). Ovaj citokin ubija ćelije posteljice, usporava ili ometa pravilan razvoj embriona i može dovesti do razvijanja anomalija, smrti ploda i pobačaja. Neki autori, pojavu "lepljenja" NK ćelija za posteljične ćelije nazivaju “dodirom smrti” ili “poljupcem smrti” (vidi sliku).

Jedan od uzroka za ponovljene neuspešne pokušaje IVF može biti sadržan u neadekvatnoj regulaciji majčinog imunskog sistema. Dobra imunoterapijska priprema za IVF od strane reproduktivnog imunologa značjno povećava šanse za uspeh ove metode.

Poremećaji regulacije imunskog sistema trudnice mogu uslediti i kasnije, u relativno odmakloj trudnoći (više od 16 nedelja), kada se manifestuju kao sindrom povišenog krvnog pritiska, pojava proteina u mokraći i otoka. I u ovim situacijama gotovo odlučujuću ulogu imaju TNF-α, NK ćelije, njihova agresija na posteljicu i smanjivanje kapaciteta posteljice da ishrani plod. Ovakve trudnoće se mogu završiti kao “veliki” spontani pobačaj ili prevremeni porođaj, kao i zastojem u rastu ploda, pa čak i iznenadnom smrću ploda.

Do nedavno se pretpostavljalo da su poremećaji imunske regulacije i tolerancije posteljice i ploda u trudnoći povezani samo sa problemima koji se tiču same trudnoće. Međutim, najnovija istraživanja su pokazala da skoro svi ispadi imunske prirode koji se dešavaju kod trudnice mogu ostaviti “otisak” na razvijanje i funkcionisanje imunskog sistema ploda. Jednostavnije rečeno, alergijske ili autoimunske bolesti deteta mogu biti manje ili više povezane sa poremećajima imunoregulacije majčinog imunskog sistema u trudnoću. Osim toga, “slaba otpornost” deteta prema raznim uzročnicima infekcija može biti povezana sa stanjem imunskog sistema majke tokom trudnoće.

U razvijanju netolerancije majčinog imunskog sistema prema posteljici i plodu mogu učestvovati mnogi faktori. Najčešće su to virusne i ostale infekcije, uzimanje lekova koji menjaju način funkcionisanja imunskog sistema, urođena agresivnost imunskog sistema ili nedostaci u mehanizmima komunikacije i “prigušivanja” imunskih ćelija u pripremnim fazama za trudnoću i samoj trudnoći.

Sterilitet muškaraca takođe može biti prouzrokovan imunskim faktorima. Skoro sve infekcije, povrede ili druga oboljenja testisa pokreću autoimunsko zapaljenje testisa i produkciju antispermatozoidnih antitela. Ova antitela mogu oštetiti spermatozoide, smanjiti im pokretiljivost, otpornost, ili onemogućiti vezivanje spermatozoida za jajnu ćeliju.

U ovom tekstu su navedeni i ukratko definisani samo osnovni problemi reproduktivne imunologije, jedne relativno nove biomedicinske grane koja uspešno objedinjuje problematiku ginekolgije i imunologije. U tzv. zapadnom svetu postoje institucije koje se bave isključivo problematikom reproduktivne imunologije. U poslednjih deset godina izgrađeno je na stotine terapijskih protokola lečenja reproduktivnih problema imunske etiologije, uključujući terapiju citokinima, prostaglandinima, hormonima, faktorima rasta, kortikosteroidima, selektivnim inhibitorima sinteze prostglandina, imunopotencijacijom partnerovim leukocitima i td.

Na kraju treba reći da je efikasnost reproduktivne imunologije, njenih protokola i metoda u lečenju bračne neplodnosti ili ponovljenih spontanih pobačaja prilično velika. Naravno, pre nego što se primeni bilo kakav imunoterapijski protokol potrebno je precizno identifikovati i dokazati imunske faktore kao uzročnike bračne neplodnosti.

Pripremila:Dr. Bubanović Ivan, mr.med.sci.
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
ja sam u dvadesetoj nedelji trudnoce,a od pocetka me boli stomak zanima me dali je to normalno, i koliko je rizicno u trudnoci voziti skuter
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.9
drage moje vodite racuna o sebi i osvom zdravlju imam 34 god i nikada nisam imala probleme sa zdravljem to vam je najprece okanite se tangi i sintetickog rublja a o detrdzentima da nepricam sve su to uzroci bitni a o partnerima u danasnje vreme da nprcam dzba sve ako ti on donese infekciju uzalud se lecis
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Ginekološki pregledi štite od raka grlića materice


Svake godine u Evropi kod više od 60.000 žena otkrije se rak grlića materice, a oko 30.000 žena umre od ove bolesti. Najčešće obolevaju mlađe žene, između 35. i 50. godine. Srbija je 2002. godine, kada je objavljena poslednja velika svetska analiza, bila na prvom mestu u Evropi po broju žena obolelih od raka grlića materice sa oko 1.500 novih slučajeva godišnje. Oko 500 žena svake godine izgubi život zbog ove bolesti.

Rak grlića materice se ne nasleđuje, već se najčešće stiče infekcijom humanim papiloma virusom (HPV), koja se dobija putem seksualnih odnosa. Bolest u početku neme nikakve simptome zbog čega većina žena ne odlazi na ginekološki pregled.
Istraživanja pokazuju da više od polovine žena nije bila na ginekološkom pregledu dve i više godina jer smatraju da su zdrave i da za to nema potrebe. Nažalost, nisu svesne koliko je važno otići bar jednom u tri godine na ginekološki pregled.
Prof. dr Vesna Kesić, ginekolog onkolog i predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju raka grlića materice, savetuje svakoj ženi da počne da praktikuje redovne posete ginekologu od trenutka kada počne i seksualni život.
- Žene koje dolaze redovno kod ginekologa nemaju veliki rizik da će dobiti rak, jer se redovno pregledaju. Kod onih koje dođu lekaru sa manjim tegobama, već je na prvom pregledu jasno da nešto nije u redu. Lekar će pre dijagnoze sačekati rezultate Papanikolau testa ili će uraditi i dodatne preglede. To su kolposkopija, to jest gledanje grlića materice pod uvećanjem i, ukoliko je potrebno, biopsija, koja je mala, ne i bezbolna intervencija. Biopsija je veoma važna, jer jedino mikroskopskim pregledom tkiva može da se postavi dijagnoza - kaže dr Kesić za „Blic“.
Rak grlića materice nikada se ne razvija odjednom, već kroz niz premalignih faza koje nazivamo prekanceroze. Te faze traju dugo i mogu se otkriti ako se redovno ide na pregled.
Većina premalignih promena na početku razvoja bolesti je blagog stepena i spontano će nestati bez ikakvog lečenja. U nekim slučajevima ne dolazi do spontanog izlečenja i ukoliko se ovakve premaligne promene na vreme ne pronađu i ne uklone, mogu da prerastu u rak grlića materice. Za to je potrebno je nekoliko godina. Tokom ovog dugog vremena premaligne promene grlića materice mogu se lako otkriti i veoma lako i uspešno izlečiti. Ni one, međutim, ne stvaraju nikakve tegobe, pa se otkrivaju samo redovnim pregledima.
- Pokazano je da pušači imaju više od dva puta veći rizik za nastanak raka grlića materice u poređenju sa ženama koje nikada nisu pušile. Na sreću, ovaj rizik se smanjuje posle ostavljanja pušenja. Imuni sistem većine ljudi izbori se protiv HPV infekcije u roku od 24 meseca i od 10.000 inficiranih osoba samo će njih petnaest oboleti. Problem postoji kod osoba koje žive pod produženim stresom, loše se hrane, kod kojih su godine teškog života i migracija oslabile imunitet, jer njihov organizam ne može da se izbori sa infekcijom - napominje dr Kesić.
Najvažnije je prepoznati prve znake infekcije, a genitalni papiloma virus je neizostavni znak. Nažalost, kako konstatuje dr Kesić, kod nas su mnogi skloni da čekaju da bradavice na genitalnim organima ili neke druge promene prođu same.

Kako se ispoljava infekcija HPV?
 
Otkriveno je oko 120 tipova humanih papiloma virusa (HPV) koji inficiraju kožu i sluzokožu ljudi. Oko 40 ovih tipova inficira samo genitalne predele i njih nazivamo genitalni tipovi HPV. Većina ovih virusa ne nosi rizik za nastanak raka i oni se smatraju tipovima niskog rizika. Kod tipova virusa niskog rizika promene se pojavljuju na genitalnim predelima u vidu bradavica, koje zovemo kondilomima. To su izraštaji koji mogu biti različite veličine, od veoma malih, veličine zrna prosa, do velikih neravnih formacija.


Izvor: Blic

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 31625
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
mob
Nokia 6120
Organizovani pregledi za rak grlića materice


Preventivni i redovni pregledi kod ginekologa su najbolji način da se žena zaštiti od raka grlića materice. Od ovog raka najčešće obolevaju mlađe žene između 35. i 50. godine.

 Zbog toga će u Srbiji biti organizovan skrining za rak grlića materice.
- Najvažniji cilj skrininga u Srbiji je smanjenje broja obolelih i broja umrlih od ove bolesti, koja se može sprečiti. Sem toga ranim otkrivanjem i uspešnijim lečenjem, značajno se poboljšava kvalitet života žena, omogućava buduće rađanje i sa ekonomskog aspekta, višestruko smanjuju troškovi lečenja - objašnjava za „Blic“ prof. dr Vesna Kesić, ginekolog onkolog i predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju raka grlića materice.

Kako će se odvijati organizovani skrining?
Skrining za rak grlića materice u Srbiji će obuhvatiti sve žene starosti od 25 do 69 godina, koje će svake treće godine dobijati poziv da dođu na ginekološki pregled. Osnovni nosilac skrininga biće domovi zdravlja. Zdravstveni sistem Srbije, u odnosu na druge zemlje, ima razgranatu mrežu ustanova primarne zaštite sa 163 doma zdravlja koji pokrivaju celu teritoriju Srbije. Planirano je da svaki dom zdravlja formira tim za skrining, koji će imati zadatak da organizuje preglede žena svoje teritorije. Prema kadrovskim i prostornim mogućnostima svaki dom zdravlja će slati pozive ženama da dođu na pregled u tačno određeno vreme. Svaka žena će imati mogućnost da pregled odloži ukoliko joj termin za koji je pozvana iz bilo kog razloga ne odgovara. Učinićemo sve da se omogući da, ukoliko je žena zaposlena, od svog poslodavca dobije slobodan dan onda kada je pozvana na pregled.

Ko će obezbediti koordinaciju domova zdravlja?
Koordinaciju rada domova zdravlja i brojne aktivnosti koje su neophodne da skrining počne i sa uspehom se odvija, obezbeđivaće Kancelarija za skrining. Uspešno organizovan program podrazumeva ozbiljnu socijalnu mobilizaciju, jedinstven informacioni sistem, jednak kvalitet pregleda i ne manje važno dobro osmišljen sistem upućivanja na dalje preglede i terapiju. Ukoliko se za sve one žene kojima se otkrije bolest ne obezbedi brza dalja pomoć i ukoliko se one ostave da same lutaju bolnicama i zakazuju dodatne preglede, ceo skrining nema nikakvog smisla.
Socijalna mobilizacija je veoma važan deo celog programa i podrazumeva ne samo edukaciju žena o razlozima pregleda, već i povećanje opšte svesti o važnosti rane dijagnostike raka grlića materice.

Kada će kod nas početi?
Većina pripremnih aktivnosti za uvođenje skrininga je započela. Biće potrebno još nekoliko meseci da ceo sistem počne da funkcioniše. Organizacija skrininga je veoma ozbiljan i zahtevan posao u koji je uključeno celo društvo. Međutim, za uspeh skrininga najvažnije je da se žene odazovu pregledima. Program može biti savršeno napravljen, ali ukoliko žene ne dođu na pregled, izostaće ono što je njegov najvažniji cilj, a to je smanjenje broja obolelih i broja umrlih žena od bolesti koja se može sprečiti.

Šta bi osim redovnih pregleda bila dobra prevencija?
Skrining je takozvana sekundarna prevencija koja podrazumeva rano otkrivanje bolesti. Primarna prevencija bi trebalo da potpuno spreči nastanak bolesti. Znajući da je infekcija humanim papiloma virusom najvažniji faktor rizika, logično je razmišljati da će eliminisanje infekcije sprečiti i bolest.
Do pre nekoliko godina nismo imali drugog izbora sem savetovanja o zdravom životu i izbegavanju rizičnog seksualnog ponašanja. Mladima treba predočiti da započinjanje polnih odnosa u ranom uzrastu, često menjanje partnera ili izbegavanje korišćenja kondoma nose veliki rizik za prenošenje infekcije. Poslednja decenija je donela revolucionarni pomak u borbi protiv HPV infekcije. Višegodišnja istraživanja rezultovala su vakcinom protiv HPV infekcije, za koju se veruje da u budućnosti može značajno promeniti sliku oboljevanja od raka grlića materice.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
evo jos novina

hxxp:|| www. stetoskop. info/Papilomavirusi-HPV-infekcija-polne-bradavice-kondilomi-4041-s1-content. htm
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
Vakcina protiv raka grlića materice

Vakcina protiv raka grlića materice prvi put je u svetu predstavljena pre nekoliko godina, a kod nas registrovana u avgustu pre dve godine. Iako se na tržištu nalazi već neko vreme, mnoge žene nisu sigurne da li da se vakcinišu ili ne, ili da li je vakcina bezbedna za njihove ćerke.

Više o vakcini i njenim efektima za „Blic“ govori prof. dr Vesna Kesić, ginekolog onkolog i predsednica Republičke stručne komisije za prevenciju raka grlića materice.

Kakva su današnja saznanja o vakcinama protiv raka grlića materice?
- Do danas su registrovane dve vakcine koje štite od infekcije HPV tipovima 16 i 18, a jedna od njih dodatno i tipovima 6 i 11 koji izazivaju bradavice (kondilome) na genitalnim predelima. Tipovi 16 i 18 HPV su pronađeni u oko dve trećine slučajeva raka grlića materice u Evropi. Ovo su, međutim, samo dva od najmanje 12 genitalnih HPV tipova visokog rizika, što znači da vakcina koliko god efikasna bila, za sada ne pruža potpunu zaštitu. Sem toga, trajanje zaštite koju pruža vakcina je još uvek ograničeno na nekoliko godina, posle čega će najverovatnije biti potrebna revakcinacija.

A negativni efekti?
- Kombinovane studije uključuju više od 30.000 vakcinisanih adolescenata i odraslih, kod kojih nisu zabeleženi ozbiljni neželjeni efekti. Dokazan je preventivni potencijal ovih vakcina protiv HPV infekcije tipovima 16 i 18 i nastanka premaligne bolesti cerviksa uzrokovane tim tipovima virusa. Nijedna od studija, međutim, još nije dokazala da se smanjio i broj slučajeva raka grlića. Efekat vakcine procenjivan je na osnovu broja slučajeva premalignih bolesti koje su se javile kod vakcinisanih i nevakcinisanih žena. Velike kampanje za vakcinaciju kao prevenciju izbora zaboravljaju da pomenu to da se najveći broj HPV infekcija spontano eliminiše i da neće dovesti do premalignih promena. Ako i dođe do nastanka premalignih promena, one se mogu lako otkriti redovnim pregledima, jedan broj će se spontano izgubiti, a one koje ostanu mogu se veoma uspešno lečiti malim intervencijama, koje ne utiču na sposobnost rađanja.

U kojim godinama se preporučuje vakcinacija?
- Vakcine koje su registrovane su profilaktičke vakcine, to jest one će imati maksimalnu korist kod onih osoba koje nisu bile izložene HPV infekciji, što znači pre početka seksualne aktivnosti. Tačan uzrast u kome bi se preporučila vakcinacija kreće se između 12 i 15 godina, u zavisnosti od različitih sredina (zemalja).

A kod starijih žena?
- Žene starosti od 14 do 26 godina koje su već seksualno aktivne mogu imati korist od HPV vakcinacije, ali u značajno manjoj meri. Zbog toga je vakcinacija poželjnija pre početka seksualne aktivnosti. Korisnost vakcine kod žena starijih od 26 godina još nije potvrđena i dodatna istraživanja su u toku.
Nema pokazatelja da će vakcinacija imati bilo kakav efekat na postojeće abnormalnosti Papanikolau brisa. Ovim ženama, koje imaju abnormalne briseve, treba objasniti da vakcina nema terapeutski efekat (efekat lečenja).

Da li vakcina podrazumeva trajnu zaštitu od virusa?
- Dok se ne pronađu vakcine koje će štititi od svih tipova virusa i pružati dugotrajnu zaštitu, vakcinacija ne sme ženama da ostavi lažno uverenje da su potpuno zaštićene, da mogu bez opreza voditi rizičan seksualni život i da više nije neophodno da idu na redovne preglede. Za sada, osnovni uslov da bi vakcinacija imala uspeha je postojanje sistema organizovanog skrininga, kako nijedna žena, ni vakcinisana ni nevakcinisana, ne bi ostala bez redovnog pregleda.

Kada će se videti efekti?
- Zbog toga što je, da bi nastao rak grlića materice, potreban veoma dug period, koristi vakcinacije mladih devojaka neće se videti još mnogo godina. Stvarni efekat vakcine na pojavu raka grlića materice neće moći da se izmeri još nekoliko decenija.

Efikasnost vakcine
Iako su podaci o efikasnosti i sigurnosti vakcine veoma ohrabrujući, još uvek postoje kompleksna pitanja u vezi sa zaštitom od većeg broja različitih tipova HPV, trajanja zaštite, koristi kod žena koje su već seksualno aktivne i onih koje imaju HPV infekciju, kao i da još uvek postoji određen oprez u vezi sa mogućim neželjenim efektima vakcine. Dok se ne pronađu vakcine koje će štititi od svih tipova virusa i pružati dugotrajnu zaštitu, redovni ginekološki pregledi ostaju najvažniji oblik borbe protiv raka grlića materice.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik


Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 5
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Imam jedan problem i zamolila bih vas da mi pomognete ako mozete. Naime, radi se o tome da su mi se na preponama i na vratu pojavile bradavichice nalik na bubuljice, sitne su ali i gnojne, a nisu ni bradavice ni bubuljice, ne znam cak ni kako da ih opisem. Lecila sam se od kondiloma prosle godine i ovo mi ne lici na njih. zbunjuje me sto se nalaze bas po vratu i preponama. Svakako da planiram da odem kod ginekologa,ali cisto me zanima sta bi to moglo biti.
puno hvala.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.1
mob
Nokia the best
ja mislim da su ipak kondilomi, ima razlicitih vrsta tih ''napasti'' . mada jedna zena mi pricala da se dugo lecila od kondiloma, dala silne pare za njihovo laserko otklanjanje itd, da bi se na kraju izlecila kod koznog lekara pomocu kreme. nisu bili u pitanju kondilomi vec bubuljice koje su izlazile uzled stresa, nervoze itd. Tako da, bolje proveri na vise mesta, tj kod vise lekara.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 15 16 18 19 20
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:54:56
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.