Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vraćanje studentskih kredita-iskustva i saveti  (Pročitano 38350 puta)
19. Dec 2009, 22:39:40
Jet set burekdzija


Question everything.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 5329
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Izvinjavam se ako slična tema već postoji, pretražio sam sve i čini mi se da o ovome nije bilo reči.

Radi se o kreditima koje dodeljuje ministarstvo prosvete studentima na budžetu koji ispunjavaju određene uslove u smislu proseka, porodičnih primanja itd. Pored njih postoje i studentske stipendije za koje je potreban visok prosek i redovnost u studiranju.

Ja sam ugovor sa ministarstvom finansija, odn. Univerzal bankom koja obavlja poslove kreditiranja za ministarstvo zaključio na drugoj godini fakulteta i kredit primao naredne dve godine. Na poslednjim godinama studijama sam odustao, jer sam dobio stipendiju od opštine i kredit mi nije bio toliko potreban.

Kako se kasnije ispostavilo mogao sam da dobijem i stipendiju, ali nisam konkurisao za nju, nego za kredit, a sve na nagovor i savet gospođa iz studentske službe, jer što je sigurno, sigurno je, govorile su one. Tako ne bih imao obavezu vraćanja. Moguće je bilo i oslabađanje od kredita ili nekog dela, ali samo za one koji diplomiraju u roku i sa prosekom iznad 9, ili 8, 5, ne sećam se tačno. Ja sam ovaj rok probio za par meseci i bez obzira na prosek trebalo je da vratim sve.

Pre par godina, tačnije 2006. svima nam je stiglo rešenje o visini duga, broju i iznosu rata koje je trebalo otplatiti. Posavetovavši se sa nekoliko svojih kolega koji su primali kredit za sve vreme fakulteta, svi smo odlučili da nakon par otplaćenih rata prekinemo otplatu (neki nisu uopšte uplaćivali), jer smo imali informacije na osnovu iskustava starijih kolega da država na kraju taj kredit "zaboravi", što je zaista i bila praksa sve do 2000.

Pre nekoliko dana svima nam je stigla novogodišnja čestitka - opomena o visini duga i rešenje da celokupan iznos duga moramo otplatiti do 25. decembra. Ja sam još dobro i prošao sa 30-ak hiljada preostalog duga, koleginica ima 120 hiljada jer je kredit dobijala četiri godine.

E, sad mene zanima šta bi ministarstvo, odn. banka moglo uraditi i da li se u ovakvim slučajevima tuže dužnici ili žiranti (svako od nas je ostavio u banci potpisanu blanko menicu)? I postoji li neki način da se ovo odloži, žalbom nekom ili kako god?

Ja ću otplatiti ako baš mora, ne daje mi se toliki keš sad pred Novu Smile ali bolje i da platim, nego da se tužim sa državom i da mi država i sudi. Smile A i u pravu su, uzimali smo pare kad su nam bile potrebne, niko nas nije terao. Međutim, desetak mojih kolega je u ogromnom problemu - radi se o dugovima od 60 do 120 hiljada dinara.

Pa, ako imate neki savet ili iskustvo, podelite ga sa nama.


IP sačuvana
social share
Deus ex machina.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Citat
E, sad mene zanima šta bi ministarstvo, odn. banka moglo uraditi i da li se u ovakvim slučajevima tuže dužnici ili žiranti (svako od nas je ostavio u banci potpisanu blanko menicu)? I postoji li neki način da se ovo odloži, žalbom nekom ili kako god?

мислим да то иде отприлике овако....ако ти не платиш дуг у року онда се те паре наплаћују од жираната а ако и то не буде остварено креће се са пописом твоје имовине тј фендовањем Smile до износа дуга

и да...држава никад не заборавља...можда понекад закасни али увек наплати своја потраживања....не знам одакле ти идеја да узмеш кредит а да га не вратиш Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
HTC One
Citat
E, sad mene zanima šta bi ministarstvo, odn. banka moglo uraditi i da li se u ovakvim slučajevima tuže dužnici ili žiranti (svako od nas je ostavio u banci potpisanu blanko menicu)? I postoji li neki način da se ovo odloži, žalbom nekom ili kako god?

Nece se oni baktati sa zirantima, usledece utuzenje a nakon toga i plenidba imovine u krajnjem slucaju. Tako da ako nameravas da platis (sto ti iskreno savetujem) bolje plati pre nego sto si iznos dodatno uveca pored kamate i iznosom sudskih troskova.

Citat
Kako se kasnije ispostavilo mogao sam da dobijem i stipendiju, ali nisam konkurisao za nju, nego za kredit, a sve na nagovor i savet gospođa iz studentske službe, jer što je sigurno, sigurno je, govorile su one. Tako ne bih imao obavezu vraćanja.

Jesi siguran da si ti njih dobro razumeo? Ako su ti tako rekli, onda su te, prostim jezikom receno - dobro zajebali. Nema tu nista sigurnije ili nesigurno, svako ko ima prosek preko 8,5 i ocisti godinu u roku ima pravo na stipendiju automatski, nema odlucivanja o tome. Stipendija za razliku od kredita ide od godine do godine i (koliko se secam) dobijas je na osnovu prethodnog uspeha, kao vid nagrade/stimulacije. Ako ne ocistis sledecu u roku ili ti padne prosek ispod 8,5 samo ne mozes konkurisati za novu stipendiju, ali ne utice na vec dobijenu.
« Poslednja izmena: 20. Dec 2009, 00:40:15 od Coolrunner »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Question everything.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 5329
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Citat
Jesi siguran da si ti njih dobro razumeo? Ako su ti tako rekli, onda su te, prostim jezikom receno - dobro zajebali. Nema tu nista sigurnije ili nesigurno, svako ko ima prosek preko 8,5 i ocisti godinu u roku ima pravo na stipendiju automatski, nema odlucivanja o tome. Stipendija za razliku od kredita ide od godine do godine i (koliko se secam) dobijas je na osnovu prethodnog uspeha, kao vid nagrade/stimulacije. Ako ne ocistis sledecu u roku ili ti padne prosek ispod 8,5 samo ne mozes konkurisati za novu stipendiju, ali ne utice na vec dobijenu.

Da, dobro sam ih razumeo. U drugoj godini sam uzeo kredit, a u trećoj sam imao sve uslove za stipendiju, čak sam bio među prvima na zbirnoj listi, pošto je lista za kredit i stipendiju jedna. Tako da sam mogao da dobijem stipendiju, ali su me gospođe iz službe savetovale da konkurišem za kredit. Kao da imaju procenat od države za svaku stipendiju manje, jer se ona ne vraća. Dešavalo da ljudi sa slabijim prosekom konkurišu za stipendiju i da je ne dobiju, a pošto se ne može konkurisati za oba, ostaju bez ičega. Sigurno je bilo tako...jedna ogromna glupost koju je država smislila da uštedi budžet.

Citat
и да...држава никад не заборавља...можда понекад закасни али увек наплати своја потраживања....не знам одакле ти идеја да узмеш кредит а да га не вратиш

Otuda što do 2000. niko nije vraćao studentske kredite. Smile Eh, Slobo, vrati se.  Smile

Koleginica će sada da uzme kredit, kako bi otplatila ovaj, 120.000. Presipanje iz šupljeg u prazno.. Smile
IP sačuvana
social share
Deus ex machina.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
HTC One
Citat
Dešavalo da ljudi sa slabijim prosekom konkurišu za stipendiju i da je ne dobiju, a pošto se ne može konkurisati za oba, ostaju bez ičega. Sigurno je bilo tako...jedna ogromna glupost koju je država smislila da uštedi budžet

Opet kazem, dezinformacija je bila... uslov za stipendiju je 8,5 i ociscena godina, nema konkursa, samo predaja dokumenata... a to sto je neko konkurisao sa slabijim prosekom, njegov problem kada su uslovi jasno napisani.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Question everything.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 5329
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Citat
Dešavalo da ljudi sa slabijim prosekom konkurišu za stipendiju i da je ne dobiju, a pošto se ne može konkurisati za oba, ostaju bez ičega. Sigurno je bilo tako...jedna ogromna glupost koju je država smislila da uštedi budžet

Opet kazem, dezinformacija je bila... uslov za stipendiju je 8,5 i ociscena godina, nema konkursa, samo predaja dokumenata... a to sto je neko konkurisao sa slabijim prosekom, njegov problem kada su uslovi jasno napisani.

Не знам о ком веремену говоримо. Када сам ја конкурисао, 2002. образац за конкурс је био исти и за кредит и за стипендију, требало је само заокружити на обрасцу за шта конкуришеш. Ако конкуришеш за кредит, наравно да ћеш добити кредит, неће ти нико дати нешто за шта ниси конкурисао, још ако то треба дати бесповратно. Ако је било тако како што ти кажеш, ја бих добио стипендију, јер сам имао оба поменута услова.

Што је најгоре, у уговорима стоји да се кредит не мора вратити са просеком изнад 8, 5, или да се враћа половина са просеком 8, али је у оба случаја потребно дипломирати стриктно у року. Тако да просек ништа не значи ако се овај рок пробије, небитно да ли за дан или за пар година, са тог становишта је исто. На крају је врло мало оних који испуњавају оба услова, тако да већина враћа, или треба да врати пуне износе. Такође и ако заборавиш да се пријавиш 30 дана након дипломирања, ако већ испуњаваш оба услова, такође враћаш пун износ.
IP sačuvana
social share
Deus ex machina.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
nisam bash siguran da nisi mogao da konkurishesh i za kredit i za stipendiju . u krajnoj liniji , mogao si da odesh 2 puta na isti shalter i da se pravish lud  Smile ....

e sad , pravno gledano - stvar je jasna . uzeo si kredit ,morash da ga vratish  Smile . poshto nisi ispunio uslove (ma koliko oni glupi bili) morash da vratish pun iznos. poshto vishe ne zivimo u slobizmu  Smile ,nego u pravno-uredjenoj demokratskoj drzavi  Smile Smile ,ochekuj da ce naplata dugova da bude azurnija i da nece biti one fore da inflacija pojede dug.

vodi rachuna da ako idesh na sud sa njima pored dodatnih troshkova (o chemu su ti vec napisali drugi) verovatno je za spor nadlezan vec unapred odredjeni sud (u bg) shto moze da ti bude problem ako si iz unutrashnjosti.


p.s. koliko je meni poznato ,sad je i kod nas moguce proglasiti tzv  lichno bankrotstvo . o uslovima treba detaljnije da se raspitash kod nekog struchnog , mozda je to reshenje za tu tvoju prezaduzenu drugaricu - da ne bi morala da upotrebljava druga sredstva  Smile


« Poslednja izmena: 20. Dec 2009, 13:20:02 od bf_109_g_6 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9605
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Стипендију је било врло тешко добити, јер су колико се сећам услови за то 2004 године били одличан просек у првој години студија и породична примања, мада знам доста њих који нису успели ни студентски кредит да добију јер нису испуњавали сличне критеријуме (али много лакше) који су важили и за стипендију...

Конкурисао сам и добио студентски кредит у другој, трећој и четвртој години преко "Универзал банке"..., дакле 3 године (без јула и августа) и почео сам да га враћам од средине ове године, месечна рата је око 2900 динара, а примали смо у просеку по 60 до 65 евра у динарској противвредности... Тако да је период враћања дупло дужи...

По уговору кредит нису били обавезни да враћају они којима апсолвентски стаж није био дужи од годину дана и који су се на време запослили после дипломирања... Ваљда... Smile
« Poslednja izmena: 20. Dec 2009, 13:58:02 od Srpska Sparta »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
HTC One
Стипендију је било врло тешко добити, јер су колико се сећам услови за то 2004 године били одличан просек у првој години студија и породична примања, мада знам доста њих који нису успели ни студентски кредит да добију јер нису испуњавали сличне критеријуме (али много лакше) који су важили и за стипендију...

Ja ne znam kakve su vam to stud. sluzbe i za koga rade/u ciju korist  Smile Tacno se secam da je 2005. za stipendiju jedini uslov bio ociscena godina u roku i prosek 8,5 i vise. Nije bilo konkursa za stipendiju, svako ko ispuni ovaj uslov dobija. Dobili su bukvalno sve moje kolege koje su ispunile uslov... osim mene  Smile Ja sam ispunio uslov ali su se pozvali na to sto sam pre toga vec studirao, sto je takodje glupost ali jeste tako propisano pa nemam osnova da se bunim.

Citat
По уговору кредит нису били обавезни да враћају они којима апсолвентски стаж није био дужи од годину дана и који су се на време запослили после дипломирања... Ваљда... Smile

Po ugovoru, kredit ne vraca onaj ko je diplomirao do istekao apsolventskog staza (i moras ti da im javis, a to nigde ne pise u ugovoru, a ako ne javis i prodje rok, vracas sve) sa prosekom preko 8,5... a pola iznosa vraca onaj ko je ispunio iste ove uslove samo sa prosekom ispod 8,5 a da li do 8 ili 7,5 ne secam se.

A sto se tice toga da li si zaposlen ili ne, to nema apsolutno nikakve veze, samo gore navedeni uslovi. To je jedna od urbanih legendi, kao i ona da se pocinje sa otplatom kredita tek kada nadjes posao.svoje prihode. e znam ko pusta te buve koje kolaju godinama, ali su one cista izmisljotina.
« Poslednja izmena: 20. Dec 2009, 16:09:33 od Coolrunner »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.62
@NennadS - sta si na kraju uradio s tim kreditom?
stiglo mi je pre par dana pismo-opomena pred tuzbu iz banke.
situacija je sledeca :
diplomirala sam pet meseci pre isteka apsolventskog roka i imam prosek preko 8. 50
aliiiiii
nisam im poslala ono pismo u kome ih (u roku od 30 dana) obavestavam da sam diplomirala.
diplomirala sam 2007.
prvo pismo opomena mi je stiglo 2009.  u januaru, ja se pravila blesava. . . .  :-$
sada vidim povecali mi kamate, pa rekoh da reagujem nekako. . .
sta si ti uradio? :help:
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.