Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:53:33
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 14 15 17 18 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vodič ~ predavanja, izložbe  (Pročitano 186974 puta)
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 11.0
mob
Nokia 
Radovi svetskih dizajnera u NS-u

Jubilarna 90. međunarodna izložba dizajna Art Directors Club New York biće predstavljena 26. i 27. aprila u Novom Sadu nizom manifestacija na kojima će biti prikazani najbolji radovi kreativaca iz celog sveta, u oblasti grafičkog dizajna, advertajzinga, ambalaže, fotografije i ilustracije.



Nakon njujorške premijere najboljih nagrađenih radova u 2011. godini u kategoriji afirmisanih dizajnera kao i mladih snaga do tridesete godine života pod nazivom "Young Guns", izložba putuje u najznačanije svetske i evropske prestonice kulture, a ovdašnja publika će, među retkima u svetu, treću godinu za redom imati priliku da vidi najviše domete svetskog dizajna i advertajzinga, navodi se na sajtu Designed.rs.

Svetski događaj vizuelnih komunikacija „Art Directors Club New York - ADC 90th Traveling Exhibition" i „9th ADC Young Guns Exhibition" odvijaće se na 3 lokacije u Novom Sadu.

Izložba nagrađenih grafičkih radova mladih autora „9th ADC Young Guns Exhibition" biće otvorena u Kulturnom centru Novog Sada, Salon tribine mladih, u četvrtak 26. aprila 2012. godine u 19h. Izložba u Kulturnom centru Novog Sada biće otvorena do 10. maja 2012. godine.

Projekcija nagrađenih video spotova, klipova i video art-a mladih autora „9th ADC Young Guns Exhibition" biće otvorena u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine, Kino sala, u četvrtak 26. aprila 2012. godine u 20.30h. Projekcije video arta u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine će se odvijati prema sledećem programu: Četvrtak, 26. april 2012: 20.30-22 časa. Petak, 27. april 2012: 18-21 čas.



Centralna manifestacija: Izložba nagrađenih grafičkih radova ADC New York u oblasti advertajzinga - „Art Directors Club New York - ADC 90th Traveling Exhibition" biće otvorena u Galeriji Instituta za transfuziju dizajna na Petrovaradinskoj tvrđavi u petak 27. aprila 2012. godine (Svetski dan grafičkog dizajna) u 20h. Izložba u Galeriji ITD biće otvorena do 15. oktobra 2012. godine.

Ulaz na sve tri izložbe je slobodan.

Art Directors Club New York je vodeća organizacija za integrisane medije i prvi međunarodni kreativni kolektiv osnovan 1920. godine koji okuplja najznačanija imena svetskog dizajna i pruža plodno tle mladim kreativcima iz sfere advertajzinga, dizajna, interaktivnih medija i komunikacija da istražuju svoje mogućnosti u skladu sa najvišim standardima kvaliteta. Ove godine, zbog jubileja i povećanog obima materijala, projekat se realizuje u saradnji sa Kulturnim centrom Novog Sada i Muzejem savremene umetnosti Vojvodine.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Izložba “Probe”- o kulturi staha

Instalacija “Probe” (Istraga) crnogorskog umetnika Blaža Kovačevića, koji živi i radi u SAD, biće predstavljena 26. aprila na izložbi u Novoj galeriji u Beogradu, a bavi se savremenom kulturom straha kojom je prožet neprestani rat protiv terora.



Kovačević projektom “Probe” uvodi ključna moralna pitanja o ukidanju ličnih sloboda zarad kolektivne bezbednosti.

Prezentaciju projekta "Probe", zasnovanog na rendgenskim snimcima prtljaga sa najrazličitijim ličnim stvarima, Kovačević je održao u septembru 2010. u Galeriji O3one u Beogradu, u okviru izložbe grupe američkih umetnika “Zašto ići negde drugde”, čiji je bio i organizator i učesnik. Projekat “Probe” istovremeno je bio predstavljen i u formi izložbe u Ateljeu Dado na Cetinju.

“Mi kao posmatrači prihvatamo da nas vode, pregledaju, skeniraju, tako da najzad možemo da vidimo šta leži ispod. Slike ličnih stvari koje Kovačević izlaže ambivalentne su. One govore o želji javnosti da zna, posjeduje i dosegne skriveno (znanje). Istovremeno, obeležavajući rendgenske snimke predmeta lepim bojama, umetnik im vraća dostojanstveni status ličnih predmeta. Slike postaju još ambivalentnije kada shvatimo da među ličnim stvarima ima toliko mnogo oružja. Što je još problematičnije, Kovačević nam pokazuje da se čak i oružje može predstaviti kao lepota (želja)”, navela je u kataloškom tekstu projekta “Probe” istoričarka umetnosti Jovana Stokić.

Prema njenim rečima, nakon što je posmatrač dobrovoljno učestvovao u Kovačevićevoj aktivnosti, ostaje mu da razmišlja o mogućnosti sticanja slobode od kontrole, na vlastiti rizik.

Prema njenim rečima, Kovačevićeva smišljena umetnička strategija podseća na francuskog filozofa Mišela Fukoa i njegova dalekovida zapažanja o prirodi zapadne moderne civilizacije…

Izložba je i nazvana prema Fukoovom “Nadzoru i kazni” (1975), u kojem je, između ostalog, naveo i da se “delovanje posmatrača zasniva na posmatranju i ponašanjima koja tim putem primeti; što više posmatrač posmatra, postaje moćniji. Moć dolazi od znanja koje je akumulirao kroz kružno posmatranje delovanja, pri čemu se znanje i moć međusobno osnažuju”.

Prema rečima Jovane Stokić, dalji razvoj te ideje vodi definisanju ugnjetavanja kao kontrolisane situacije u kojoj samo određena grupa ljudi kontroliše znanje.

Rođen 1973. u Podgorici, Kovačević živi i radi u Savani (Džordžija), gde predaje umetnost na državnom univerzitetu. Diplomirao je na Odseku za slikarstvo na FLU Cetinje 1997, a magistrirao na Pensilvanijskoj akademiji lepih umjetnosti 2001. godine.

U Crnoj Gori je 2004. godine osnovao Internacionalni festival digitalne umetnosti i član je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore od 1997. godine.

Među njegovim samostalnim izložbama su “Mape i rezovi” u galeriji Hurong Lou u Filadelfiji, “Kontinentalni doručak” u galeriji Haos u Beogradu, “Likvidacija” u Kulturnom centru Srbije u Parizu i “Rasprodaja” u galeriji Siano u Filadelfiji...

Izložba u Novoj galeriji biće otvorena do 15. maja.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
U petak se otvara "Muzej sećanja"

U petak 27.aprila u 19 časova u prostorijama DAH teatra u Beogradu (Marulićeva 8 ) biće otvarana izložba "Muzej sećanja“.



Izloženi eksponati, u postavci scenografkinje Ivane Lovre, sakupljeni su tokom istraživanja "pozajmljenih sećanja“ o periodu ex SFRJ, sa mladima godišta između 1983.-1990, saopšteno je iz DAH teatra.

"Muzej istražuje mogućnosti postojanja prostora koji nije ograničen geografskim i istorijskim odrednicama, već ga čine nemerljiva iskustva deljenja jednog zajedničkog, međugeneracijskog fantazma o nekadašnjoj Jugoslaviji", dodaje se u najavi.

Na otvaranju će biti prikazani odlomci iz koncert-predstave “Nežno, nežno, nežnije”, koja se bavi temom nostalgije i njenim uticajem na kulturnu scenu na prostoru nekadašnje Jugoslavije.

Dramaturgija i režija predstave su delo Dijane Milošević a u predstavi igraju Zoran Vasiljević, Sanja Krsmanović Tasić, Jugoslav Hadžić i Ivana Milenović Popović, dok muziku za predstavu potpisuje grupa "Secondhanders".

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Poštanske marke na izložbi u BG-u

U Umetničkom paviljonu "Cvijeta Zuzorić" na Kalemegdanu večeras (25. april) će svečano biti otvorena nacionalna filatelistička izložba "Srbijafila XV".



Izložbu će otvoriti v.d. generalnog direktora Pošte Srbije Goran Ćirić u prisustvu ministra kulture Predraga Markovića i predsednika Srpske akademije nauka i umetnosti Nikole Hajdina.

"Srbijafila XV" je smotra istorije, tradicije i kulture, sporta i nauke, pretočene u vredne filatelističke eksponate, i prava je prilika i privilegija za sve posetioce da se upoznaju sa vrednim filatelističkim izlošcima i domaćih i stranih izlagača kojih ove godine ima u zapaženom broju, navodi se u saopštenju Pošta Srbije.

Filatelistička izložba za motiv ima prve srpske poštanske marke - one štampane 1866. godine, sa likom kneza Mihaila Obrenovića što nije slučajno, jer je upravo knez Mihailo zaslužan za sticanje pune političke i teritorijalne nezavisnosti tadašnje Srbije, kao i za opredeljenje Srbije za evropski put - usvajanje modernih evropskih standarda u ključnim oblastima društvenog i privrednog života, dodaje se u saopštenju.

Izložba će biti otvorena do 29. aprila, a u okviru nje biće organizovane i brojne radionice, seminari i predavanja kao i promocija personalizovane poštanske marke posvećene izložbi.

Izvor: B92
« Poslednja izmena: 26. Apr 2012, 10:35:23 od vojvođanka »
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Prijatelji luzofonije u “Parobrodu”

Udruženje prijatelja luzofonije (Associação de amigos da lusofonia) i UK “Parobrod” u Beogradu od 27. do 29. aprila 2012. godine, predstaviće Portugal, čiji je grad Gimaraeš ovogodišnja evropska prestonica kulture.



okom tri dana manifestacije, kako su najavili organizatori, kroz izložbu fotografija, pozorišnu predstavu, veče revolucionarne muzike i poezije, filmove i debate posetioci će imati priliku da se bliže upoznaju sa kulturom Portugala.

Udruženje prijatelja luzofonije nastalo je u novembru 2010. godine, sa ciljem da kroz kulturne aktivnosti okupi zaljubljenike u portugalski jezik i kulture luzofonih zemalja. Udruženje je do sada organizovalo nekoliko večeri poezije i muzike na protugalskom jeziku kao i književne večeri posvećene luzofonim piscima.

U okviru udruženja, oformljena je prevodilačka sekcija koja okuplja dvadeset mladih prevodilaca sa portugalskog jezika koja je u saradnji sa izdavačkim kućama “Dereta” i “Treći trg” do sada objavila zbirku savremene poezije luzofone Afrike “Ruke pune Sunca” i antologiju angolske priče “Kad bi život bio takav”.

Pri udruženju deluje i pozorišna trupa Teatro da Cidade Branca (Pozorište belog grada) koja je do sada realizovala četiri predstave koje su izvođene u Srbiji i inostranstvu: "As três pessoas ou o Sr. Valéry dizia" (Tri osobe ili kako je govorio gospodin Valeri) (2008), "Pouca terra tanta terra" (2009) "Nunca nada de ninguém" (Nikad ništa ni od koga) (2011) i "A noite" (Noć).

Od novembra 2010. Teatro da Cidade Branca deluje u okviru Udruženja prijatelja luzofonije i okuplja zaljubljenike u portugalski jezik i pozorište. Trupa je u novom sastavu 2011. sa rediteljem Miodragom Krčmarikom napravila svoju treću prestavu "Nunca nada de ninguém" (Nikad ništa ni od koga) koja je adaptacija pozorišnog komada portugalske spisateljice Luize Košte Gomeš. Ova prestave je premijerno izvedena u Kući Đure Jakšića juna 2011. godine Trupa je u julu iste godine učestvovala na IV pozorišnim susretima lektorata Instituta Kamoeš (Lisabon), a na poziv nevladine organizacije Agora u avgustu iste godine predstava je izvedena i u Aveiru. Ove godine trupa je u novom sastavu napravila četvrtu predstavu "Noć" (A noite) po tekstu portugalsku nobelovca Žozea Saramaga i predstava će biti premijerno izvedena u okviru manifestacije Abril em Belgrado u UK “Parobrod”.

KOMPLETAN PROGRAM

Petak, 27. april

19h Otvaranje izložbe fotografija Mala zemlja, velike duše autori: Nataša Gološin i Andre Sešter Košta.
Predstavljanje kandidata ture PORTUGALIJA.
21h Ciklus portugalskog filma: Amalia (2008), režija: Karloš Koeljo da Silva.

Subota, 28. april

13h Debata: Portugal pre i posle Revolucije karanfila, učestvuju: Duško Lopandić, Andre Sešter Košta, Nataša Gološin i Andre Kunja.
15h Ciklus portugalskog filma: Capitaes de Abril (2000), režija: Marija de Medeiroš.
19h Predstava A Noite, pozorišna trupa Teatro da Cidade Branca, tekst: Žoze Saramago, režija i prevod: Ana Đorđević i Ana Lukić.

Nedelja, 29. april

17h Muzička pratnja Irina Melody – vokal, Nikola Jezić Pindo – akustična gitara
20h Veče Revolucije karanfila, revolucionarna muzika i poezija, lokacija: Supermarket concept store, učestvuju članovi Udruženja prijatelja luzofonije.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
"Odmržnjavanje" u Božidarcu

Izložbu "Odmržnjavanje" koja se bavi porukama i simbolima mržnje na fasadama Beograda biće otvorena u subotu 28. aprila u 20 časova u galeriji Centra za kulturu Božidarac.



Prvi deo izložbe, koju će da otvori reditelj Stevan Filipović ("Šišanje", "Šejtanov ratnik"), govori o znakovima koje su nacističke, fašističke i rasističke organizacije zloupotrebile i prisvojile kao simble svojih zločinačkih ideologija i znakovima koji šalju poruke mira i ljubavi i koji kroz istoriju nisu imali negativan kontekst.

Drugi deo predstavlja grafite fotografisane na ulicama Beograda koji jasno šalju poruke mržnje, a negde se ovi simboli očigledno korste bez zle namere, ali verovatno u neznanju autora grafita.

Treći deo postavke čini "akcija odmržnjavanja" u kojoj učestvuju Beograđani, od muzičara (Nikola Čuturilo), reditelja (Stevan Filipović, Boban Skerlić), glumica (Bojana Maljević, Olivera Ježina), preko snimatelja i novinarki (Veljko Đurović, Maša Mileusnić, Jelena Veljković, Jelna Đurović) do predsednika i kandidata za predsdnika opštine Vračar (Branislav Kuzmanović i Vlada Raca), profesora, direktora kulturnih institucija, umetnika, pisaca...

Autori izložbe su dizajneri Ivan Apostolski i Predrag Stakić, pobednik međunardnog konkursa za logo ljudskih prava i rukovodilac Centra za kulturu Božidarac Katarina Španić Ostojić.

Pored izložbe u subotu će u Božidarcu biti održano i finalno veče festivala Tvoj zvuk 2.

Izvor: Mondo
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Titova zbirka u Matici srpskoj

Izložba umetničkih slika koje su nekada bile izložene u domu Josipa Broza Tita u Užičkoj 15 u Beogradu, a danas se čuvaju u Muzeju istorije Jugoslavije, biće otvorena 4. maja u Galeriji Matice srpske u Noovm Sadu.

Izložba umetničkih slika koje su nekada bile izložene u domu Josipa Broza Tita u Užičkoj 15 u Beogradu, a danas se čuvaju u Muzeju istorije Jugoslavije, biće otvorena 4. maja u Galeriji Matice srpske u Noovm Sadu.

Izložba "Zbirka slika druga predsednika" obuhvata 38 radova, a njen autor je dr Nenad Radić.

Odabrana dela, od kojih će neka prvi put biti izložena, odražavaju karakter te jedinstvene vladarske zbirke, nastale u periodu od 1946. do 1978. godine. Neobičan spoj dela italijanskih, francuskih, holandskih i drugih evropskih autora, od XVII do XIX veka i dela jugoslovenskih umetnika XIX i XX veka (Đura Jakšić, Paja Jovanović, Vlaho Bukovac, Beta Vukanović, Moša Pijade, Miroslav Kraljević, Peđa Milosavljević, Đorđe Andrejević Kun i drugi), biće ovom prilikom u Galeriji Matice srpske izložena u istom odnosu u kojem su bila zastupljena u prostorima rezidencije u Užičkoj 15.

Osnovni cilj izložbe je da odabrane slike ponovo stavi u kontekst reprezentativne funkcije koju je ta zbirka posedovala, ali i da osvetli i lični ukus Josipa Broza kroz dela koja su bila sastavni deo ambijenta privatnog prostora predsednika SFRJ.

Među slikama koje su bile izložene u radnom kabinetu i salonima nalazila se i čuvena slika Đure Jakšića, „Devojka sa lautom“ koja je i za Titovog života često pozajmljivana za izložbe ili „Rimska obala Tibra“, nepoznatog rimskog slikara druge polovine XVIII veka, poklon pape Pavla VI.

Kuriozitet postavke je da će prvi put biti izložene i slike koje su se nalazile u Titovoj spavaćoj sobi.

Među tim slikama je i nedavno pronađeno delo „Davanje desetine“, Gebranta Van Ekhuta, Rembrantovog učenika, koju je za Josipa Broza Tita u Berlinu kupio Ante Topić Mimara.

Budući da je zbirka već više godina iz tehničkih razloga nedostupna javnosti, kao i da neka od dela nikada do sada nisu bila izlagana, cilj izložbe je da skrene pažnju na dragocenu zbirku slika i na probleme zaštite, čuvanja i tumačenja celovitosti kompleksnog kulturnog nasleđa Titove Jugoslavije.

Izložbu prati publikacija „Pusen i petokraka“ autora dr Nenada Radića koja predstavlja virtuelnu šetnju kroz rezidenciju druga predsednika i obuhvata pored raspravnog teksta i reprodukcija umetničkih dela i veliki broj arhivskih fotografija i dokumenata.

Dr Nenad Radić predaje Muzeologiju i Istorijske modele muzealizacije na Odeljenju za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu. Bavi se istorijom i teorijom kolekcionarstva, kulturnom istorijom modernog doba, kao i modernom i savremenom umetnošću. Od 2002. do 2004. godine bio je kustos Likovne zbirke Josipa Broza Tita u Muzeju istorije Jugoslavije.

Tokom trajanja izložbe pored svakodnevnih vođenja kroz izložbu, prateći program obuhvatiće stručna tumačenja petkom u 18.00 sati autora dr Nenada Radića (11. maj i 8. jun) i kustosa izložbe mr Tijane Palkovljević (18. maj i 1. jun).

Takođe, predstavljanje konzervatorsko-restauratorskih radova na slici „Davanje desetine“ Gebranta van den Ekhuta (18. maj u 12.00 sati) i promociju publikacije „Pusen i petokraka“ (25. maj u 12.00 sati).

Izložba „Zbirka slika druga predsednika“ biće otvorena do 8. juna 2012. godine.

Na otvaranju, osim autora, govoriće i Tijana Palkovljević, upravnica Galerije, kao i mr Katarina Živković, direktorka Muzeja istorije Jugoslavije.

Realizaciju izložbe i publikacije omogućilo je Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije, a partner u realizaciji projekta je osiguravajuća kompanija Delta Generali.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Bespomoćnost i drugi naši strahovi

Izložba “Ljudske aktivnosti. Bespomoćni” poznate beogradske umetnice Simonide Rajčević biće otvorena 3. maja u Galeriji Železničkog muzeja (19:30h) i u Galeriji “Zvono” (21h).



Nakon poslednje dve uspešne izložbe “Tamna zvezda” i “Crna noć” , Rajčević je priredila postavku “Ljudske aktivnosti. Bespomoćni”, koja se sastoji od dvadesetak radova.

Umetnica i ovog puta ostaje verna isprepletenom odnosu tri medija - crteža, teksta i muzike, stvarajući radove koji nas svojom tematikom uvode u tajne ljudskih odnosa i strahova.

Rajčević svojim novim ciklusom pravi otklon od ekspresionizma, u ovom slučaju od vlastite slikarske tehnike, pretežno zastupljene u njenim radovima u toku poslednjih deset godina

Rođena 1974. godine u Beogradu, Simonida Rajčević je diplomirala na Fakultetu likovnih umetnosti. Nosilac je DAAD stipendije za postdiplomske studije u Nemačkoj. Izlagala je samostalno i na grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu. Trenutno živi i radi u Beogradu.

Izložba “Ljudske aktivnosti. Bespomoćni” biće otvorena do 14. maja u Galeriji Železničkog muzeja i do 12. maja u Galeriji Zvono.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Stenli Vels o Šekspiru u Beogradu

Jedan od najpriznatijih proučavalaca dela Vilijema Šekspira u svetu i autor knjige "Šekspir i družina", Stenli Vels, biće gost izdavačke kuće Clio iz Beograda u petak 4. maja u 13 časova u prostorijama izdavača (Gospodar Jovanova 44).

Stenli Vels predsedava Memorijalnom fondacijom Šekspirovog rodnog mesta i počasni je upravnik Šekspirovog kraljevskog pozorišta. Bio je direktor Šekspirovog instituta, a danas je počasni profesor na studijama o Šekspiru Univerziteta u Birmingemu.

"Mada je nazahvalno davati generalne ocene, mislim da se već može reći da je Vels uspeo da u proučavanju Šekspira ostavi trag koji je nemoguće izbrisati. Vels je izveo nekoliko fantastičnih poduhvata koji su postavili temelje savremenim istraživanjima Šekspira i možda je bio najvredniji radnik u ovoj oblasti. Krunu ovog aspekta njegove karijere predstavlja posao pomoćnika glavnog urednika serije "Pingvin" izdanja Šekspira, a posebno uloga vođe uređivačkog tima u nastanku jednotomnog Oksford izdanja", rekao je Aleksandar Dimitrijević.

Pored knjige "Šekspir i družina" Vels je autor više dela od kojih se izdvajaju: "Shakespeare: The Poet and his Plays" (2001), "Shakespeare For All Time" (2002) i "Shakespeare, Sex, and Love" (2010).

"U delu "Šekspir i družina" autor pokušava da na prigodan i, gde je to moguće, zabavan način odredi Šekspirov položaj u odnosu na glumce i druge pisce njegovog vremena. On prati i dalje razvija savremenu kritičku i naučnu misao koja Šekspira vidi ne kao usamljenog velikana, već kao punopravnog člana pozorišne zajednice, zaposlenog dramskog pisca sa profesionalnim obavezama prema ostalom pozorišnom osoblju bez čije pomoći njegova umetnost ne bi bila toliko uspešna. Autor ispituje kontekst u kome su nastala Šekspirova dela i uspeva da pronađe način da čitaocu ponudi nešto originalno. Ovom knjigom Vels je ispunio osnovni zadatak koji je sebi postavio: "Ako Šekspira sagledamo kao jednog od članova sjajne družine, postaćemo svesniji onoga što ga čini jedinstvenim“, saopštio je Clio.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 12.0
mob
Nokia 
Tamara i Marko Vukša u "Ladi"

U Umetničkoj galeriji "LADA" u Beogradu (Mačvanska br.15) od 3. aprila do 13. maja postavljean je autorska izložba Tamare Nedeljković Vukše i Marka Vukše.



Izložbom „Konekcija“ autora Tamare Nedeljković Vukša (1973) i Marka Vukše (1977) beogradskoj publici su po prvi put biti zajednički predstavljena dela ovog umetničkog i para.
"Jednostavnim nazivom izložbe koji, sam po sebi, sugeriše simbiozu najvažnijih životnih i umetničkih vrednosti, Tamara i Marko pozivaju posmatrače na novo sagledavanje pojma zajedništva. Tamara i Marko su TIM. Svojim delima, kao i u životu i ophođenju s ljudima, oni komuniciraju Produhovljenost, Promišljenost i Doslednost, svako u sopstvenoj tehnici; Marko kroz vajanje, Tamara kroz ručnu izradu papira i kolažiranje. Iako osobenih umetničkih izraza, Tamara i Marko svoju međusobnu konekciju i konekciju s publikom ostvaruju na relaciji produbljivanja navedenih moralnih kategorija. Pri tome, oni emituju "umetnost životne radosti" i stvaraju dela koja, "približena ljudskom ambijentu stvaraju potrebu druženja sa njim", kaže u najavi izložbe Kosta Bogdanović.

Tamara Nedeljković Vukša (1973) – Diplomirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, vajarski odsek, u klasi prof. Zorice Janković 2002. godine. Članica je ULUPUDS-a (vajarska sekcija) i ULUS-a (slikarska sekcija). Samostalno je izlagala deset puta (Srbija, Crna Gora, Japan, Izrael). U periodu do 2012. godine učestvovala je na preko 100 grupnih izložbi i više umetničkih simpozijuma i radionica u zemlji i inostranstvu. Dobitnica je osam nagrada za radove u oblasti vizuelnih umetnosti. Živi i radi u Beogradu.

Marko Vukša (1977) – Vajarstvo je diplomirao 2001. godine na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu u klasi profesora Miroljuba Stamenkovića i Miluna Vidića. Učestvovao je u majstorskim radionicama Koste Bogdanovića, Teodora Boneva, Mirsada Begića. Član je ULUS-a (Udruženja likovnih umetnika Srbije) i ULUPUDS-a (Udruženja likovnih umetnika primenjene umetnosti i dizajnera Srbije). Izlagao je na velikom broju samostalnih i kolektivnih izložbi, bijenala, kolonija, simpozijuma i radionica u Srbiji, regionu, Evropi, Japanu, Kini i SAD. Dobitnik je nekoliko nagrada i pohvala za skulpturu. Realizovao je nekoliko skulptura u otvorenom prostoru u Srbiji i Kini. Živi i radi u Beogradu.

Umetnička galerija LADA osnovana je početkom 2011. godine. Galerija nosi ime staroslovenske boginje lepote u kojem je sadržana težnja njenih osnivača da probirljivoj publici i zahtevnim kolekcionarima ponudi najlepše od apstraktnog srpskog likovnog stvaralaštva danas.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 14 15 17 18 19
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 23:53:33
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.