Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 51 52 54
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vesti iz "unutrasnjosti" - Pampers vesti :)  (Pročitano 356109 puta)
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Kada se beba može voziti avionom?

Pod pretpostavkom da su mama i beba zdrave, beba može ući u avion kada napuni dve nedelje. U nekim slučajevima možete leteti i ranije, ali ako nije preko potrebno odložite let.
 Dosta stvari treba uzeti u obzir kada odlučite da letite sa novorođenčetom. Kao prvo, izlažete bebu mnogim infekcijama u punom avionu. Prehlada i grip se lako prenose u zatvorenoj kabini, a virusi su mnogo opasniji za bebu od dve nedelje nego za bebu od pet ili šest meseci. Putem dojenja beba se snadbeva mnogim zaštitnim antitelima i to može smanjiti podložnost infekcijama.

Kao drugo, poznato je da su bebe nepredvidive prvih par nedelja- neredovno spavaju, jedu i plaču. Ovo se zasigurno može srediti, ali zna da bude iscrpljujuće za mamu i tatu  krenuti na put pre nego što se beba „ne smiri“. Neke bebe su nepredvidive prvih nedelja, a neke tek od trećeg meseca!

Kao treće, majka mora biti zdrava i oporavljena od porođaja. Žene su, nakon porođaja, izložene većem riziku od nastanka tromba u nozi, a sedenje u avionu samo povećava tu mogućnost. Ako pak putujete ovako rano, obavezno ponesite rezervni par čarapa, pijte dosta tečnosti i često ustajte kako biste malo prošetali i protegli noge.

Ukoliko je bilo problema prilikom porođaja onda se let odlaže dok lekar ne kaže suprotno. Prevremeno rođena deca i ona koja su rođena sa disajnim problemima i problemima pri ishrani spadaju u ovu grupu.

Očigledno da postoji dosta stvari koje morate uzeti u obzir ako se odlučite da putujete avionom sa novorođenčetom. Jednočasovni i dvočasovni letovi nisu toliko problematični kao šestočasovni ili sedmočasovni, transkontinentalni i prekookeanski. U svakom slučaju, pre nego što donesete bilo kakvu odluku, posavetujte se sa lekarom.
mojabeba
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Kako da ublažite detetov strah od lekara?

Nije ni čudo što se deca plaše lekara kada postoji tako mnogo odraslih koji su nervozni i uplašeni pri samoj pomisli na istog. Sledi nekoliko saveta kako da zajedno sa detetom pobedite taj strah.

1. Povedite dete kada Vi idete kod lekara

Kada mališan shvati da i odrasli idu kod čika Doktora, neće se osećati kao da je samo u svemu. Takođe će videti šta ga očekuje u ordinaciji i prilikom svoje posete više neće biti toliko nervozno.

2. Stavite akcenat na pozitivne stvari

Dete oseća kada ste nervozni i uplašeni i stoga pokušajte da ostanete smireni i poverljivi. Ako budete sabrani i staloženi, velike su šanse da će i ono biti takvo. Neka Vam glas bude pozitivan kada govorite o doktoru i ponašajte se kao da ste uzbuđeni zbog odlaska.

3. Edukujte svoje dete

Potražite knjige i diskove o lekarima i pregledima. Na ovaj način se Vaš mališan može poistovetiti sa ostalom decom koja prolaze kroz iste situacije. Nemojte biti previše stručni, jednostavno mu objasnite da svako dete mora ići kod čika Doce i to je jedna fina i dobra osoba koja brine o zdravlju i sigurnosti dece.

4. Razgovarajte o tome

Povremeno pričajte o lekaru, njegovoj ordinaciji i medicinskim sestrama. Recite kako je ljubazno osoblje, kako imaju lepe knjige i igračke u čekaonici i kako će mama ili tata kupiti neki poklon iznenađenja kada se završi pregled.

5. Budite pošteni

Budite iskreni u vezi sa onim šta se dešava. Recite mu da će nešto, od onoga što će lekar uraditi, možda malo boleti. „Lekar će ti sada dati injekciju i osetićeš malo peckanje u trenutku, ali posle će sve biti u redu.“

6. Ostanite sabrani

Ne uzrujavajte se i ne budite nestrpljivi sa svojim detetom. Setite se da je uplašeno i nesigurno. Recite mu da je u redu da plače, ali da mora sedeti mirno kada uđete u ordinaciju, inače će pregled trajati mnogo duže.

7. Isplanirajte izlazak nakon posete lekaru

Ponudite svom mališanu da se nečemu raduje kada napusti ordinaciju. Isplanirajte odlazak na igralište, na sladoled, ili posetu drugaru iz obdaništa.

8. Neka detetu bude prijatno

Ponesite stvar ili igračku uz koju se oseća sigurnije i lagodnije. Kada malo odraste dopustite mu da samo bira šta će obući pre nego što krene kod lekara. Predložite mu da ponese nešto što može da pokaže ili podeli sa ostalom decom u čekaonici.

9. Igrajte se doktora i pacijenta

Pretvaranje može učiniti čuda kod nervoznog deteta. Kupite komplet igračaka koji sadrži doktorski alat i dopustite mu da pregleda plišane igračke ili Vas. Znajući kako stoje stvari, dete će se osećati prijatnije tokom stvarnog pregleda.

10. Razgovarajte sa pedijatrom

Ne propustite prvu priliku da razgovarate sa pedijatrom o strahovima koje ima dete i kako da ih se odlobodi. Dobar pedijatar će imati razumevanja za situaciju jer je to njegov posao- da radi i brine se o deci. Ukoliko ne pokazuje zadovoljavajući nivo brige ili Vam izgleda ravnodušno, možda je vreme da razmislite da promenite lekara.
 mojabeba
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Realni razlozi zbog kojih bebe plaču

image

Plač beba uznemiruje roditelji, jer oni često ne znaju njegov uzrok. Predstavljamo vam najčešće uzroke bebinog plača.

1) GLAD

Kada ogladni beba želju za hranom često signalizira plačem. Postoje jasni znaci kojima poručuje da je gladna: viče, dodiruje ivice usana, stavlja ruku na obraz ili rukama prekriva usta.

 

2) PRLJAVE PELENE

Neke bebe mogu da duže vreme “tolerišu” prljave pelene, dok druge plačem stavljaju do znanja da je vreme da ih roditelji presvuku.

 

3) SPAVANJE

Možda mislite da će beba pred odlazak na spavanje biti mirna, ali ona baš tada često galami i plače, naročito ako je previše umorna.

 

4) ŽELJA ZA DODIROM

Bebama treba mnogo maženja. One vole da vide lica svojih roditelja, da čuju njihove glasove i da osete njihov jedinstveni miris. Plač je njihov način da vam kažu da im trebate. Možda ste uplašeni da ćete razmaziti bebu,  ali u prvih nekoliko meseci to nije moguće.

 

5) STOMAČNI PROBLEMI

Grčevi su jedan od čestih uzroka bebinog plača i veoma su učestali, Pored njih mališane mogu da muče i gasovi. Bebi će pomoći ležanje na leđima, držanje za noge i njhovo okretanja poput vožnje bicikla. Otrkijte i druge moguće uzroke stomačnih  bolova, poput stomačnog gripa, alergija na mleko, netolerancije na laktozu ili apstinencije.



6) PODRIGIVANJE

Podrigivanje nije obavezno, ali ako beba nakon hranjenja plače, dobro podrigiavnje će rešiti probleme. Bebe gutaju vazduh dok piju ili jedu, Ako vazduh ne ispuste,  to će prouzrokovati nelagodnost, Nekim bebama smeta vazduh u stomaku dok druge ne reaguju na to.

 

7) HLADNOĆA ILI TOPLOTA

Nakon što bebi skinete odeću ili joj promenite pelenu, ona na hladnoću može da odreaguje plačem, Sličnu reakciju može da izazove i boravak na previše toplom mestu. Međutim, bebama više odgovara toplota nego hladnoća pa će u drugoj situaciji reagovati umerenije.

 

Smile ETIKETE NA ODEĆI

Neke bebe su veoma osetljive  na oznake na odeći koje mogu da grebu njihovu kožu. Burno će reagovati i ako se kosa uplete oko njihovog majušnog prsta jer to ometa cirkulaciju.

 

9) ZUBIĆI

Rast zubića do kojeg dolazi između 4. i 7. meseca čini bebe nervoznim. A na nervozu one odgovaraju plačem.

 

10) SVETLO I BUKA

Bebe ponekad ne uspevaju da se izbore sa svim stimulansima iz spoljnjeg okruženja, poput svetla ili buke, Plačem poručuju: “Dosta mi je”. I njima je potrebno mirno mesto na kojem mogu da neko vreme sebi daju oduška.

 

11) TEMPERATURA ILI GROZNICA

Ako ste sve potrebe vaše bebe zadovoljili, a ona i dalje palče, to može da ukazuju na neki zdravstveni problem, poput temperature ili groznice. Verujte svojim instiktima i uvek kada se plač bebe razlikuje od uobičajenog, odvedite bebu lekaru.

 

12) ŽELJA ZA AKTIVNOSTIMA

 “Zahtevne bebe” žele da ih često izvodite napolje i da otkrivaju spoljni svet. Plač je često jedino sredstvo kojim raspolažu da bi naterale roditelje da im to i obezbede.

ringeraja.rs
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Par činjenica o bebama i roditeljstvu

Ako razmišljate o velikom koraku, želite dete, pročitajte smešnu stranu roditeljstva i šta vas sigurno čeka.

1. Kada beba ima izraz lica kao da rešava matematičke zadatke, ona zapravo kaki.

 

2. Za male bebe ogledala su čarobne igračke kojima ne mogu da odole. Za nove mame, ogledala nisu baš toliko čarobna, naročito u prvim danima kod kuće.

 

3. Ljudi će reći kako vreme od rođenja deteta prolazi brzo. I to je u suštini tačno.

 

4. Zvuk fena može da zaustavi neutešni dečji plač. Zašto je to tako nije poznato, ali roditeljima u tom trenutku to nije ni bitno.

 

5. Izgledate izmoreno? Pomirite se s činjenicom da je to svima pozivnice da dele savete, metode i tehnike uspavljivanja deteta.


6. Odeća koju ste pre trudnoće ismejavali, razne kolekcije trenerki, posle porođaja postaće vaš omiljeni, komotni modni komad.

 

7. Suprug je odspavao sat vremena više nego vi i odmah mu to prebacujete.

 

8. Obaveštavanje rodbine i prijatelja o napretku deteta s fotografijama i video snimcima je posao koji zahteva puno radno vreme.

 

9. Dojenje je još jedan čarobni svet u kome ćete na momente  neplanirano da to podelite s ostatkom sveta, u kafiću, parku...

 

10. Ako imate perive navlake za nameštaj, na konju ste.

 

11. Odaberite pedijatra koji ima čelične živce, veliko iskustvo i spreman je da vam kad god zatreba izađe u susret savetom.

 

12. Čak i kada je novorođenče pored vas, pronaći će se neki pametnjaković koji će reći da imate još puno posla do ravnog stomaka.

 

13. Sigurno ćete dobiti savet da organizujete čuvanje deteta da biste mogli da izađete sa suprugom. Čuvanje dolazi u obzir tek kada se naspavate.

 

14. Putovanje s malom bebom je jako izazovno, ali znajte da ćete vi detetu biti puno zanimljiviji od bilo koje igračke.

 

15. Kao i većina odraslih, ni beba ne zna uvek da kaže šta želi pa i za to morate da imate strpljenja.

 

16. Nošenje deteta u nosiljci podseća na težinu iz poslednja tri meseca trudnoće.

 

17. Izađite na večeru pre porođaja. Kasnije ćete ručati bez stolice u bilo kojoj prostoriji u stanu u kojoj ćete imati slobodno svega par minuta. Na svu sreću, ovaj period brzo prolazi

 

18. Do kraja prve detetove godine života vaša tolerancija prema slatkišima, gledanju TV ili bakterijama će se drastično povećati i nema ništa nenormalno u tome.

 ringeraja.rs
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Mocart ili čitanje? Šta podstiče bebe?

Autor: Blic žena | 16.10.2013


Američki naučnici sproveli su 70 istraživanja tragajući za metodama koje dokazano povećavaju inteligenciju predškolske dece.

Nije isključeno da bebe još u majčinoj utrobi rado slušaju Mocarta, ali to zasigurno ne doprinosi razvoju njihove inteligencije, pokazuju rezultati američkog istraživanja objavljeni u uglednom časopisu “Perspectives on Psychological Science”.


U 70 istraživanja koja su sproveli naučnici okupljeni oko Džona Prockog sa Univerziteta u Njujorku, pažnja je bila posvećena isključivo kognitivnim sposobnostima dece - socijalna i emocionalna inteligencija nisu analizirane.


Rezultat: Omega-3 masne kiseline u toku trudnoće i u prvim godinama života, interaktivno, dakle, “zajedničko čitanje”, naročito kod mlađih od četiri godine, kao i odlazak u vrtić dokazano povećavaju koeficijent inteligencije mališana.


Posebno iznenađuje efekat zajedničkog čitanja: deca kojima su roditelji i druge bliske osobe često čitale, imaju u proseku za šest poena veći koeficijent inteligencije nego ostala deca. “Efekat je utoliko veći, ukoliko interaktivno čitanje ranije počne”, ističu naučnici.


I boravak u vrtiću bitno utiče na povećanje inteligencije, naročito u poređenju s mališanima koje roditelji kod kuće nedovoljno stimulišu. Deca koja su išla u dobra obdaništa i svakodnevno dolazila u dodir s vršnjacima imala su i do sedam poena viši IQ.


Postavlja se pitanje zbog čega upravo omega-3 masne kiseline imaju tako veliki uticaj na razvoj inteligencije, dok gvožđe, cink i multivitaminski preparati u većini sprovedenih studija nisu pokazali merljivi efekat na IQ. Dok se ne utvrde razlozi, stručnjaci preporučuju roditeljima da u dečiju ishranu uključe losos i skušu: omega-3 masne kiseline ne samo da povećavaju kognitivne sposobnosti, već blagotvorno deluju i na kardio-vaskularni i imunološki sistem.

 

 

Izvor:zena.blic.rs

IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Trikovi da navedete bebu da spava celu noć

Autor: Uredništvo portala Ringeraja.rs | 16.10.2013
image

Novorođenče u kući promeniće sve pa i vaš režim spavanja. Evo najboljih saveta kako da pomognete i bebi i sebi da prospavate što veći deo noći.

Bebe retko spavaju celu noć bez buđenja, zapamtite to!



PRILAGODITE SVOJ STAV


Realna očekivanja mogu vam pomoći da ne poludite u sred noći. Većina beba tokom prve četiri nedelje ne prespava celu noć, bez obzira na priče koje su vam pričale tašta ili svekrva, ili bilo ko drugi.

Većina novorođenčadi spava od 15 - 18 sati, ali taj san je podeljen na šest ili sedam perioda spavanja.

U nekom momentu između drugog i šestog meseca beba će se prilagoditi jednom režimu spavanja, ali ne zaboravite da je svaka beba individua za sebe pa nemojte biti frustrirani ako još nije ušla u rutinu. Važno je da znate da niste loša mama iako vaša beba nikako ne nalazi ustaljen režim sna. Prosto, neke bebe su takve!


NAPRAVITE MALO PRIJATNE BUKE


Jedna od najvećih zabluda je da bebama za san treba potpuna tišina. Većina beba voli malo buke, jer su zvuci u materici jači i od zvuka usisivača. Zato bebe vole da dok spavaju čuju poznate zvuke po kući, poput zvuka roditeljskog glasa, to ih jednostavno podseća na sigurno okruženje iz kog su izašli. Neki roditelji da bi umirili dete puštaju snimke zvuka okeana ili šume, drugi jednostavno puste radio. Bitno je da ništa ne bude suviše glasno, jer bebe imaju vrlo osetljive uši.


HRANJENJE U SNU


Jeste li umorni od ustajanja da nahranite bebu samo nekoliko sati nakon što ste se i sami konačno udobno smestili u krevet? Neke mame se kunu da im je problem rešilo hranjenje u snu.

Pokušajte da oko 23 sata nežno podignete bebu iz kolevke nahranite je i vratite u kolevku, a da je ne probudite. Zvuči nemoguće, ali majke se kunu da im je to polazilo za rukom.

Ovo će produžiti vreme između dva buđenja i dati majkama priliku da se odmore. Hranjenje u snu neće uspeti sa svakom bebom, ali svakako vredi pokušati.Naročito u situacijama kad se bebe nakon buđenja potpuno razbude.


USAVRŠITE POVIJANJE


Uvijanje bebe čvrsto u ćebe je drevna praksa u koju se i danas mnoge majke zaklinju. Bebu noću mogu probuditi i sopstveni pokreti, pa ako je dobro uvijete, imaćete jedan razlog manje za brigu. Uvijte bebu nežno, ali dovoljno čvrsto da tokom noći ne može mnogo da se pomera, pa ćete sprečiti slučajna buđenja. Čak i starije bebe koje se noću okreću na stomak, što nikako ne smete da dozvolite, kada se dobro poviju tokom noći mirno spavaju na leđima.


SVEDITE PREKIDANJA TOKOM NOĆI NA MINIMUM


Sve bebe se noću bude, pa roditeljima cilj treba da bude da navedu dete da se samo vrati snu. Zato se pobrinite da bebi noć izgleda vrlo dosadno.

Prigušite svetla i trudite se da se bebi ne obraćate mnogo i da se sa njom ne igrate. I setite se da ne morate bebi da promenite pelenu svaki put kada se tokom noći upiški!

Ipak ako se dete ukaki presvlačenje je obavezno, ali se postarajte da to uradite pod prigušenim svetlima. Setite se da pred spavanje bebi stavite deblji sloj kreme što će sprečiti ojed od pelena.


PROBAJTE SA POKRETIMA


U materici su bebe gotovo stalno u pokretu. Zato mnogo roditelja uspavljuje bebu ljuljanjem, a ako vaš mališan ni tada neće da zaspi, ušuškajte ga bezbedno u kolima i provozajte po kraju ( ali ne činite ovo često, da se ne stvori navika). To bi trebalo da bude dovoljno da beba čvrsto zaspi.


NEKA ĆEBE MIRIŠE NA MAMU


Novorođenčad umeju da prepoznaju mamin miris, a to je još izraženije kad ovaj miris povežu sa sigurnošću i hranom. Zato se pobrinite da nešto što miriše na mamu uvek bude sa bebom. Na primer, nosite njeno ćebence na ramenima tokom dana, pa uveče bebu povijte u njega, ili od prvih dana uz sebe držite meke igračke koje su posebno dizajnirane da upiju mamin miris, pa njih stavljajte uz bebu.


BUDITE DOSLEDNI SA RUTINOM


Kupanje, priča pa spavanje nije za džabe opšteprihvaćen ritual. Nađite rutinu koja vašoj bebi najviše prija i čvrsto je se držite. Bebe vole rutinu, i rituale koji se ponavljaju!

IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Fontanela: Šta treba da znate o bebinoj glavi

Autor: Uredništvo portala Ringeraja.rs | 10.10.2013


Fontanele su mekana mesta na bebinoj lobanji, koja se nalaze tamo gde kosti još nisu srasle. Zahvaljujući njima, beba lakše prolazi kroz porođajni kanal, jer se kosti lobanje prilikom porođaja pomeraju, stvarajući neku vrstu zone gužvanja.

Bebinu glavu treba pažljivo držati, posebno u prvim mesecima života.

Beba ima ukupno šest fontanela. Dve glavne fontanele lekari nazivaju velikom i malo fontanelom. Velika fontanela se nalazi iznad čela i ima oblik romboida, dok se mala nalazi na potiljku i trouglastog je oblika. Po dve veoma male fontanele nalaze se sa obe strane u visini slepoočnica.

 


ZNAČAJ FONTANELE!

 

Majka priroda je izmislila fontanele da bi naša deca uopšte mogla da dođu na svet!

Zahvaljujući tim mekanim mestima, bebina glava je izuzetno fleksibilna i, prema potrebi, može da menja oblik. Tako beba bez problema prolazi kroz “uska grla”, kao što je porođajni kanal. U retkim slučajevima dešava se da se beba rodi sa špicastom ili iskrivljenom glavom. Ali, nema razloga za zabrinutost, jer glava najčešće poprima simetričan oblik već posle nekoliko dana.
I posle porođaja je važno da lobanja može bar donekle da menja oblik, jer se na taj način obezbeđuje neophodan prostor za mozak koji se razvija.

Isto tako, fontanela je značajan pokazatelj opšteg stanja deteta ( ulegla je kada je dete "žedno", ispupčena u trenucima kada beba plače...)

 


KADA SE ZATVARA FONTANELA?

 

Kosti lobanje vremenom srastaju, a fontanele se zatvaraju. Mala fontanela se, po pravilu, zatvara u 16. nedelji bebinog života, a velika tek u drugoj godini, ali vreme varira od deteta do deteta. Pedijatar redovno prati ovaj razvoj.
Neiskusni roditelji su često zabrinuti zbog velike fontanele, zato što je veoma mekana na dodir. Osim toga, na tom mestu se jasno može opipati bebin puls, što ih dodatno uznemiruje.

 

SAVETI ZA NEGU

 

U načelu važi sledeće pravilo: budite oprezni u ophođenju prema bebinoj glavi, ali nema razloga za preterivanja. Imajte na umu da mekana mesta prekriva čvrsto vezivo tkrivo koje pruža dovoljnu zaštitu.
Ukoliko velika fontanela formira malo udubljenje, onda to može ukazati na nedostatak tečnosti. U tom slučaju, obavezno potražite savet lekara.

I, na kraju, još jedan savet: Neke bebe spontanu podrignu kada ih pomilujete na mestu gde se nalazi fontanela.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Kada beba odluči da sama sedi

Autor: Blic žena | 10.10.2013


Samostalno sedenje je važna faza u razvoju bebe. Najčešće se javlja u periodu između četvrtog i sedmog meseca kada mišići vrata ojačaju dovoljno da bebe može da okreće i drži uspravno glavu. Sedenje bebi daje potpuno novi pogled na svet.

Beba brzo poželi da bude samostalna

 

Iako bebu od prvog dana možete da postavite u sedeći položaj, roditelji moraju da sačekaju nekoliko meseci do samostalnijih poteza njihovih mališana. Stručnjaci kažu da do petog meseca beba može nauči da sedi bez ičije pomoći.

 

Određena nestabilnost ipak postoji kod najmlađih, pa se preporučuje da roditelji budu u blizini bebe i da je okruže jastucima kako bi ublažili eventualni pad.

Do sedmog meseca beba već može da dohvati određeni predmet dok sedi, a do osmog ona sedeći položaj zauzima  bez ičije pomoći.

 

 

PODRŠKA RODITELJA

 

Dok sedi, u bebinoj blizini treba da budu postavljene igračke koje će držati njenu pažnju. Ona će u jednom trenutku poželeti da ih dotakne i to će je naučiti koordinaciji pokreta ruku.

Roditelji moraju da pažljivo prate razvoj beba

Korišćenje igračaka pomoći će roditeljima da uvide da li se razvoj bebinog sluha i vida pravilno odvija. Savetuje se da odrasli nabave svetleće igračke koje stvaraju određene zvukove.

Ako beba u četvrtom mesecu ne pokazuje želju da nauči da sedi ili do devetog meseca ne savlada ovu veštinu, potrebna je stručna pomoć!

Kontrola glave koju zahteva ova veština,  od ključnog je značaja za razvoj puzanja, stajanja i hodanja.

 

 

 

Izvor: zena.blic.rs
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
Kad počnu da izbijaju zubići

Autor: Uredništvo portala Ringeraja.rs | 10.10.2013


Većini beba prvi zubić izbije kada napune šest meseci, ali to nije pravilo. Neka deca se rode s jednim zubićem u vilici, dok drugima zubi počinju da rastu tek posle godinu dana. U svakom slučaju, dete bi do treće godine života trebalo da ima potpuno razvijenu vilicu sa 20 mlečnih zuba.

PRVI SIMPTOMI



Beba će vam na različite načine nagovestiti da joj rastu zubići. Negde oko šestog meseca, verovatno će se češće buditi noću zbog bolova u desnima. U tom periodu se ni inače ne oseća dobro.

Nezadovoljna je i ne da vam da predahnete. Ponekad joj oteknu obraščići i desni i ima potrebu da grize i žvaće sve čega se dočepa. Pojačano lučenje pljuvačke takođe može biti znak da joj rastu zubi.

 

 

REDOSLED IZBIJANJA ZUBA I PROPRATNI SIMPTOMI



Obično prvo izbije jedan od donjih srednjih sekutića, a zatim i ostali sekutići. U uzrastu od devet meseci, dete obično ima osam zuba, četiri gore i četiri dole (mada nije obavezno).

Prvi kutnjak se, u većini slučajeva, pojavi u desetom mesecu.

Tek posle 18 meseci, dete ima sve mlečne zube, izuzev četiri zadnja kutnjaka.


Bebe reaguju veoma različito na rast zuba! Zapamtite to!

 

Neke nemaju gotovo nikakve tegobe, a neke su veoma osetljive na pritisak koji zubi vrše na desni. Mnoga deca su kenkava, a ni blago povišena temperatura nije retkost.

Moguće su i teškoće sa varenjem i ojedenost guze, što, međutim, ne mora biti povezano sa izbijanjem zuba, već sa promenom načina ishrane koja se obično događa baš u ovom periodu. U ovoj fazi, bebe često stavljaju u usta sve što im dopadne šaka, samim tim može da se dese i češće upale grla, ušiju..- prosto trpanjem svega u usta dete može da se zarazi.



KAKO DA POMOGNETE BEBI?

Na sreću, postoje različiti načini da olakšate muke vašoj bebi. Budite veoma pažljivi kada je hranite, jer će kašičica s kašicom svaki put iznova prouzrokovati bol u desnima. I najmanji dodir nepca prava je muka za bebu. Verovatno će pokušavati da grize bilo šta, jer se time, makar na kratko, ublažava pritisak zuba na desni. Glodalice ohlađene u frižideru idealno su rešenje.

Natopite frotirsku rukavicu hladnom vodom, pa nežno prelazite preko bebinog obraza kako biste ublažili otok. Osim toga, možete da nežno da masirate prstima bebine desni, ali pazite da ih ne povredite noktima.

U apoteci postoje brojne masti namenjene u tu svrhu, a delotvorni su i rastvor kamilice ili žalfije, mada je najbolje posavetovati se sa pedijatrom.



Zubni karijes i bakterije: Predupredite na vreme


Ne bi bilo loše da što ranije zainteresujete dete za pranje zuba i pokažete mu kako se to radi. Mlečnim zubićima je potrebna posebna nega i što više budete vodili računa o higijeni, to će vaše dete kasnije imati manje problema zbog loših zuba. Pri tom je veoma važno da budete pažljivi. Ako nisu izbili svi zubići, pazite na desni u okolini. Prve zubiće slobodno perite štapićima s vatom, ali čim ih bude više, nabavite prvu četkicu za bebe. U startu za negu prvih zubića dovoljna je i samo voda.


Izbijanje zubića nije ni najmanje prijatan period za vaše dete, ali budete brinuli o higijeni i preduzeli sve što je u vašoj moći da mu bude lakše, ono će brzi prebroditi ovaj period i uskoro će moći da isproba svoje zubiće na glodalicama i prvoj čvrstoj hrani.

IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 25.0
mob
Nokia 
I bebama može da bude dosadno

image

Bebe plaču i kada im je dosadno!

Istraživači kažu da je reč o otkriću koje bi sasvim trebalo da promeni pristup roditelja mališanima.
Bebe se razvijaju svake nedelje. Počinju da primećuju stvari koje pre nisu primećivale. Međutim, kada se naviknu na okolinu - postaje im dosadno. Prvi skok u razvoju događa se u petoj nedelji nakon rođenja. Tada je pravo vreme da u spavaću sobu ili krevetac dodate nešto novo.
Evo nekoliko saveta koji će vam pomoći u razvoju bebe.


Dajte detetu priliku da vidi, čuje i dotakne sve što mu se čini zanimljivo. Pričajte o predmetima koje ste uneli, nije važno što ne razume, prijaće mu vaš glas.


Dete uživa u zvuku vašeg glasa. Ali ako uz vas svira radio u pozadini, teško će se koncentrisati samo na vas.


Postavite zanimljive objekte na prikladno mesto kako bi ih vaše dete videlo kada je budno. Gumene šarene knjižice, zvečke, materijali koji šuškaju u bebinim rukama postaju mnogo više od igračke.
Kada malo porastu, gumene kocke i sve igračke koje zahtevaju aktivnost prave su stvari za bebe.
Tako će naučiti oblike, boje, a koordinacija će im postajati sve bolja.

 

MUZIKA PODSTIČE

Muzika umiruje dete. Međutim, to ne važi za sve melodije.
Dečje pesmice su idealne za početak, uz pomoć njih će zapamtiti neke nove reči. Pevajte zajedno, to je za vašeg mališana najbolja vežba za razvoj govora.



Izvor: zena.blic.rs

 
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 51 52 54
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.158 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.