Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 7 8 10 11 ... 54
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Vesti iz "unutrasnjosti" - Pampers vesti :)  (Pročitano 356089 puta)
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Maslinovo ulje za bebe

Veza majčinog mlijeka i maslinovog ulja
Svima je dobro poznato da je majčino mlijeko najbolja hrana za dojenčad. Kemijski sastav majčinog mlijeka jedinstven je i najbolje prilagođen potrebama dojenčadi tijekom prvih mjeseci života. Masti su u majčinom mlijeku zastupljene u približno 50% energetskog udjela, a vrsta masti koja prevladava je jednostruko nezasićena masna kiselina - oleinska. Ista je to masna kiselina koja prevladava u maslinovom ulju. Također, esencijalna masna kiselina – linolna – jednako je zastupljena u majčinom mlijeku kao i u maslinovom ulju. Sve ove činjenice idu u prilog upotrebi maslinovog ulja u prehrani dojenčadi kada se započne s dohranom, odnosno s povrtnim, mesnim i ribljim kašicama kojima se nerijetko dodaju i žitarice.

Uloga masti u prehrani dojenčadi
Masti služe kao izolator od temperaturnih promjena, oblažu organe, održavaju kožu zdravom, pomažu u apsorpciji vitamina topljivih u mastima – A, D, E i K. Masti služe i kao skladišna energija, a za dojenčad i djecu koja brzo rastu masti su i važna građevna tvar. Masne su kiseline građevni materijal, poglavito za mozak, koji je u djeteta nesrazmjerno velik u odnosu na odraslu osobu i troši oko 50% energije unesene hranom. U tom su pogledu posebno važne nezasićene masne kiseline.

Za razliku od drugih vrsta masti, esencijalne masne kiseline ne mogu se sintetizirati u tijelu i zato se moraju unositi hranom. Dvije su esencijalne masne kiseline – linolna i alfa-linolenska, a u organizmu služe kao prekursori omega-3 i omega-6 masnih kiselina. Važne su za razvoj mozga, vida, sintezu supstanci sličnih hormonima koje moduliraju brojne procese u organizmu te za zdravlje kože.

Važno je zapamtiti da nisu sve masti jednake. Neke treba unositi češće, a neke valja izbjegavati. Za dojenčad i djecu masti su izuzetno važne hranjive tvari i stoga nikakva restrikcija u prvih nekoliko godina života ne dolazi u obzir. To u praksi znači da nije preporučljivo davanje obranog mlijeka i mliječnih proizvoda
Postoje biljni i životinjski izvori masnoća. Bogati izvori masnoća su biljna ulja, maslac, margarin, a namirnice koje ih sadrže su meso, mlijeko i mliječni proizvodi, riba, jaja, avokado, soja i masline. Tri su osnovne vrste masnoća: zasićene, jednostruko nezasićene i višestruko nezasićene. Masti u hrani obično se nalaze kao mješavina zasićenih i nezasićenih masnoća, međutim, neke namirnice, poglavito one biljnog podrijetla, sadrže viši udio nezasićenih dok životinjske obično sadrže više zasićenih masnoća.

Višestruko nezasićene masti najzastupljenije su u ribi, sjemenkama, orašastim plodovima te uljima suncokreta, soje i šafranike.
Jednostruko nezasićene masti najzastupljenije su u maslinovom ulju, repičinom ulju, majčinom mlijeku i avokadu.
Zasićene masti najzastupljenije su u crvenom mesu, vrhnju, punomasnim mliječnim proizvodima i palminom ulju.

Tijekom prvih šest mjeseci, majčino mlijeko sadrži svu potrebnu količinu kalorija i masti za dojenčad. Od šestog mjeseca do godine dana, iako se uvode nove namirnice i izvori masnoća, majčino mlijeko i dalje ostaje osnovni izvor masti u prehrani. Cijelu prvu godinu masti čine približno polovicu energetskih potreba. Tek nakon prvih nekoliko godina života, udio masnoća u prehrani djeteta treba smanjivati i postupno prijeći na 30% do 33% ukupne energije, koliko bi prema preporukama trebale konzumirati zdrave odrasle osobe.
Uloga maslinovog ulja u dohrani dojenčadi
Budući da je dojenčad od prvih dana života naviknuta na unos oleinske masne kiseline putem majčinog mlijeka, najsličnija masnoća s kojom valja nastaviti i tijekom dohrane je maslinovo ulje. Osim što sadrži oleinsku masnu kiselinu, opskrbljuje mladi organizam prijeko potrebnim esencijalnim masnim kiselinama (linolnom i alfa-linolenskom) koje se ne mogu sintetizirati i stoga ih valja unositi hranom. Esencijalne masne kiseline nužne su za adekvatan rast, očuvanje zdravlja kože, vida, mozga i brojne druge tjelesne funkcije.

Ekstra djevičansko maslinovo ulje pogodno je za primjenu u prehrani dojenčadi. Omjer zasićenih i nezasićenih masti u maslinovom ulju sličan je omjeru u majčinom mlijeku. Također, sadržaj esencijalne, linolne masne kiseline u 100 ml majčinog mlijeka jednak je sadržaju linolne masne kiseline u jednoj žličici maslinovog ulja. Dodatak maslinovog ulja obroku za dojenče nakon navršenih šest mjeseci života služi kao izvor esencijalnih masnih kiselina te potpomaže rast i neurološki razvoj.
Ekstra djevičansko maslinovo ulje ujedno je izvor antiokisdansa, poglavito vitamina E, beta karotena i polifenola, molekula koje neutraliziraju potencijalno štetne slobodne radikale i tako pospješuju prirodnu otpornost organizma.

Unos adekvatnih vrsta masti tijekom najranijeg djetinjstva važan je za stvaranje dobrih uvjeta za zdravlje kasnije u životu. Danas se bolesti poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i pretilosti nazivaju pedijatrijskim bolestima jer se smatra da imaju korijene u najranijem djetinjstvu.


Praktična primjena maslinovog ulja pri pripremi hrane za dojenčad
Zdravom dojenčetu koje se hrani majčinim mlijekom nije potrebna druga hrana do približno 6 mjeseci starosti. Nove namirnice uvode se pojedinačno u razmaku od nekoliko dana, postupno povisujući količinu do punog obroka. Nakon mliječno-žitnih i voćnih kašica, u prehranu se uvode kašice od povrća s dodatkom biljne masnoće i mlijeka, a kasnije mesa, ribe, iznutrice i žumanjka.

U hranu za dojenčad ne stavlja se sol niti drugi začini, a valja izbjegavati i dodavanje šećera. Nasuprot tome, dodatak masnoća se preporučuje, posebice kada se započne s povrtnim, mesnim i ribljim kašicama, obično od šest mjeseci starosti.
Maslinovo ulje posebno se preporučuje kao dodatak dojenačkim kašicama, zbog specifičnog lipidnog profila, ali i zbog sadržaja brojnih drugih molekula s blagotvornim djelovanjem na zdravlje.
Žličicu maslinovog ulja valja dodati u obrok riblje i povrtne juhe, kako bi im se poboljšao okus i nutritivna i energetska vrijednost. Također, jedna žličica maslinovog ulja dodaje se obroku povrtnog variva s ili bez mesa, ribljoj kašici te povrtnom pireu.

Dodatak žličice maslinovog ulja povrtnim kašicama, osim što osigurava izvor korisnih masti i kalorija, ujedno pospješuje apsorpciju vitamina topljivih u mastima – A,D, E i K. Spomenuti vitamini, koji se nalaze u povrću, ne bi se mogli adekvatno apsorbirati bez prisustva određene količine masti.

dr.sc. Darija Vranešić Bender
**************************************************************************************
Folna kiselina tijekom cijele trudnoće

Novo istraživanje sa Semmelweis Sveučilišta u Budimpešti, koje je obuhvatilo 14000 trudnica, ukazalo je na važnost dodavanja folne kiseline prehrani i u zadnjem trimestru trudnoće.

Iako je uzimanje folne kiseline neophodno u prvom trimestru – razdoblju kada se razvija živčani sustav djeteta kako bi se prevenirao nastanak oštećenja neuralne cijevi (najčešće spina bifida i anencefalija), mađarski znanstvenici tvrde kako i u zadnjem trimestru folna kiselina ostvaruje svoje benefite.

Istraživanje je, naime, pokazalo kako je svakodnevno uzimanje folne kiseline rezultiralo 7% smanjenim rizikom od prijevremenog poroda, a pronađena je i pozitivna korelacija s porođajnom težinom.

Izvor: European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, Vol 148, February 2010

**************************************************************************************

Loša prehrana u ranoj trudnoći oštećuje mozak beba

Istraživači su uočili da niskokalorijska dijeta može utjecati na razvoj mozga te rezultirati nižim kvocijentom inteligencije te poremećajima u ponašanju, kasnije u životu.

Istraživački tim sa Sveučilišta u Teksasu uočio je smanjeno stvaranje veza među stanicama, dijeljenje stanica te količinu faktora rasta kod fetusa majki čija je prehrana u prvoj polovici trudnoće bila vrlo restriktivna.

Tim je usporedio dvije grupe baboon majki, no vjeruju da se rezultati mogu primjeniti i na ljude.

Jedna grupa majki konzumirala je hrane koliko želi, dok je druga grupa, u prvoj polovici trudnoće dobivala 30% manje hrane.

Utvrđeno je da je niskokalorijska prehrana uzrokovala ograničenje rasta stotine neurona te je utjecala na stotine gena. Efekt je bio još gori kod majki tinejdžerica – majki koje i same jos rastu, te starijih majki koje manje učinkovito osiguravaju nutrijente svojim bebama.

Izvor: Proceedings of the National Academy of Sciences
**************************************************************************************

Dugotrajne posljedice gladovanja u trudnoći

Potomci majki koje u trudnoći nisu unosile dovoljne količine kalorija imaju slabije rezultate na testovima mentalnih sposobnosti nakon 60. godine života.

Časopis Proceedings of the National Academy of Sciences je objavio podatke za gotovo 300 osoba rođenih u vrijeme nestašica hrane tijekom Drugog svjetskog rata u Nizozemskoj.

Tijekom tog razdoblja su mnoge trudnice unosile tek 400 do 800 kalorija dnevno, procjenjuju istraživači sa sveučilišta u Amsterdamu.

Prvi krug testiranja mentalnih sposobnosti osoba rođenih nakon perioda gladovanja je proveden tijekom 70-ih godina prošlog stoljeća te nije ukazao na slabije mentalne sposobnosti kod ispitanika.

Međutim, poslije drugog kruga testova provedenih nakon što su ispitanici navršili 60. godinu života je utvrđeno da osobe rođene nakon promatranog razdoblja u Nizozemskoj imaju slabije rezultate nego osobe iste dobi čije su majke u trudnoći imale normalnu prehranu.

PLIVAzdravlje
***************************************************************************************

Povezanost tjelesne mase i komplikacija u trudnoći

Studija američkih znanstvenika sa St. Louis School of Medicine pokazuje kako je smanjenjem tjelesne mase moguće spriječiti preeklampsiju, komplikaciju u trudnoći koju karakterizira naglo povišenje krvnog tlaka.

Prema podacima koje je objavio časopis Obstetrics and Gynecology, preeklampsija se bilježi u 5% trudnoća u SAD te predstavlja jedan od najčešćih uzroka smrti rodilja.

Novi su nalazi prikupljeni od oko 18000 žena koje su rodile dva puta između 1989. i 2005. godine, a u prvoj trudnoći im je dijagnosticirana preeklampsija.

Utvrđeno je kako su ispitanice koje su između dviju trudnoća izgubile oko 5 kilograma na tjelesnoj masi imale znatno manji rizik da će im se i u drugoj trudnoći razviti preeklampsija.

Nasuprot tome, kod žena koje su dobile na tjelesnoj masi je došlo do povećanja izgleda za preeklampsiju u drugoj trudnoći.

PLIVAzdravlje

***************************************************************************************

Pušenje u trudnoći i kolesterol kod djece

Studija znanstvenika s Harvarda ukazuje na kasniji rizik za povišenu koncentraciju kolesterola kod djece čije su majke pušile u trudnoći.

Istraživači dodaju kako su već ranija istraživanja povezala smanjenu porođajnu masu beba s većim rizikom za povišenu koncentraciju kolesterola u krvi u odrasloj dobi.

Novi su rezultati dobiveni usporedbom podataka o trudnoći i porođajnoj masi te koncentraciji kolesterola u krvi za 1370 osoba prosječne dobi 39 godina.

Nakon što su u obzir uzeli i ostale faktore rizika, znanstvenici su izračunali kako su ispitanici čije su majke pušile u trudnoći imali prosječno 1,7 do 2,5 puta veće izglede za previsoku koncentraciju kolesterola u krvi, ovisno o broju dnevno popušenih cigareta.

Istraživači napominju kako smanjena porođajna masa kod ispitanika čije majke nisu pušile u trudnoći sama po sebi nije povećavala rizik za povišeni kolesterol, piše časopis Epidemiology.

Također, povišena koncentracija kolesterola nije bila češća kod ispitanika čije su majke pušile u trudnoći, a oni su rođeni s normalnom masom.

PLIVAzdravlje


vitamini.hr
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Kako se čuva hrana za bebu?



Bebin imuni sistem nije razvijen kao kod odraslih. Zato je potrebna dodatna briga kod pripremanja i čuvanja hrane, pošto je podložna neprekidnom procesu razgradnje.

Proteinska hrana (meso, jela sa jajima, mlečni proizvodi) se brže razgrađuje i ima manju prirodnu zaštitu od napada mikroba. Zato je treba potrošiti u roku od 24 sata.

           

Hrana koja sadrži prirodne konzervanse kao što su kiselina ili šećer, održaće se lakše nego proteinska. To praktično znači da povrće i voće, a naročito citrusno - ostaje duže sačuvano. Ali, ako je van frižidera, počeće da se razgrađuje. Vitamin C je naročito podložan razgradnji ako je izložen vazduhu.

       

Hrana pripremljena za bebe može da stoji u frižideru u staklenoj ambalaži do 24 sata pre nego što se upotrebi. Treba je staviti na najhladnije mesto, nikako u vrata. Pre serviranja, hrana može da se ohladi ako beba tako voli, jer to ne utiče na nutritivni kvalitet. Ali, nikada ne ostavljajte pripremljenu hranu u frižideru nepokrivenu.


yumama.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Saveti za ishranu dojilja

Koliko je bitna ishrana tokom dojenja?

Veoma je bitna! Morate joj posvetiti veliku pažnju, možda čak i veću nego u periodu trudnoće. Imajte na umu činjenicu da i dalje nastavljate sa ishranom svoga deteta, samo sada putem mlečnih žlezda (a ne putem krvi kao što je bio slućaj tokom trudnoće).
Nisam sigurna da li unosim dovoljne količine hranljivih materija, kolike su moje potrebe?

Iskreno se nadam da ste u toku vaše trudnoće stvorili dobru podlogu (sledili preporuke u ishrani i uneli dovoljne količine hranljivih materija) za ishranu u toku dojenja. Potrebe u toku dojenja su povećane, a zavise od količine mleka koju vaše žlezde izluče u toku dana (tj. u odnosu na sadržaj hranljivih materija u mleku). S obzirom da vaše dete raste i postaje sve aktivnije, morate da zadovoljite i njegove povećane potrebe u hranljivim materijama.
Ukoliko pogledate sastav majčinog mleka uočićete da njegovim izlučivanjem gubite značajnu količinu hranljivih materija.
Hemijski sastav majčinog mleka:

Hranljive materije    %    Napomena
Masti    3,5%    

-prisutne su u vidu sitnih emulgovanih kapljica koje se lako vare i potpunije iskorišćavaju;
-značajan su izvor toplotne energije i liposolubilnih vitamina A i D;
-sadrže više nezasićenih masnih kiselina (količina oleinske kiseline je dva puta veća nego u kravljem mleku);
-najviše masti ima na kraju podoja
Belančevine    1,2 - 1,5%    Gradivni materijal za nova tkiva i rast deteta (najveći deo belančevina se svari u crevima odojčeta i odlazi u krv gde služi za rast i razvoj mladog organizma, a manji deo ostaje u crevima nesvaren - ima zaštitnu ulogu).
Mlečni šećer (laktoza)    7,2%    Prisutan u 2 puta većim količinama nego u kravljem mleku.
Voda    87,5%    Čini najveći procenat majčinog mleka - gubi se tokom dojenja - voditi računa o nadoknadi!
Minerali - soli kalcijuma, kalijuma, fosfora - delom vezane za kazein, a delom u neorganskom obliku - magnezijuma, hlora, natrijuma, sumpora    0,2%    Majčino mleko ima sve minerale neophodne vašem odojčetu do petog meseca života (od petog meseca života njihov sadržaj u mleku je nedovoljan - naročito u gvožđu).
Vitamini    0,3%    Sadržaj vitamina u majčinom mleku zavisi od načina ishrane dojilje (ukoliko se pravilno hranite - mleko sadrži dovoljne količine vitamina A, B, i C). Vitamina D nema dovoljno, već se mora dodavati u hranu (dodavanje vitamina D počinje odmah po rođenju, a najbolje od druge nedelje života u vidu ribljeg ulja ili nekog drugog preparata - riblje ulje pored vitamina D sadrži i vitamin A).


Da li su moje energetske potrebe uvećane tokom perioda dojenja?

- Vaše energetske potrebe su znatno povećane u odnosu na period pre trudnoće. Neophodno je da svoju ishranu »pojačate« sa dodatnih 300-500 kcal dnevno (ovu količinu energije daće Vam npr. parče integralnog hleba, 1 bareno jaje i šolja jogurta).

Ukoliko dojite blizance, vaše energetske potrebe rastu za dodatnih 400-800 kcal). Dodatna energija, u odnosu na period pre trudnoće,  neophodna Vam je ne samo zbog dojenja, već i zbog promena kojima je Vaš organizam izložen (manje spavate, aktivniji ste,...).

- Neophodno vam je oko 20g belančevina dnevno, s obzirom da se u proseku izgubite mlekom oko 1.2g belančevina na 100 ml mleka.

- Izuzetno je bitno da vodite računa o unosu kalcijuma u toku dojenja (oko 1.200 mg/dan), jer ukoliko ne unosite dovoljne količine (hranom i u vidu preparata), nivo kalcijuma u mleku održaće se »povlačenjem« kalcijuma iz Vašeg tkiva (pogotovo kostiju). Ukoliko ste vegetarijanka vodite računa o unosu vitamina B12!

- Cink je takođe bitan mineral u toku dojenja, a preporuke su 15-20 mg dnevno. Izvor cinka su jaja, meso, žitarice (hleb i proizvodi od integralnog brašna, pahuljice,...). Dobro isplaniranom i kombinovanom hranom, obezbedićete svom organizmu, a samim tim i svom detetu (mlekom) dovoljne količine i ostalih minerala (potrebe se ne razlikuju u odnosu na period trudnoće).

- S obzirom da oko 87% majčinog mleka čini voda, neophodno je da nadoknadite taj gubitak unosom oko 1.5-3 l tečnosti dnevno. Savet: unosite 4 čaše vode više u odnosu na period pre trudnoće.
Pošto je majčino mleko u periodu dojenja jedini izvor hranljivih materija, pitam se da li se hranim ispravno?

Prilikom odabira namirnica koje će se naći na vašem dnevnom jelovniku uvek imajte na umu da direktno utičete na kvalitet mleka kojim hranite vaše dete!

Ukoliko se vi ne hranite pravilno, istovremeno je i ishrana vaše bebe nepravilna (oskudna u nutritivnim sastojcima neophodnim za njen razvoj).
Ispravno se hranite ukoliko:

- Unosite namirnice koje vam ne obezbeđuju samo „prazne“ kalorije (slatkiši, alkoholna i gazirana pića, grickalice...). „Zdrav“ izbor je: sveže voće (kao što su jabuke, pomoranđe, breskve, dinja, lubenica, borovnica), voćni sok (najbolje da sami cedite voće, bez dodatka šećera), povrće (sveže, bareno, u vidu variva ili pirea), mleko i mlečni proizvodi (izbegavajte pounomasne proizvode), posno meso, integralne žitarice i njihovo proizvodi, maslinovo, bundevino i kukuruzno ulje (masti su esencijalne za razvoj nervnog sistema vaše bebe).

- Tokom prvih dana dojenja možete osetiti izrazitu žeđ-vodu gubite mlekom, jer ona čini najveći procenat majčinog mleka. Nadoknađujte je voćnim sokovima, mlekom, vodom ili bistrom supom, ali ne preterujte, suviše tečnosti može da zaustavi lučenje mleka.

Način pripreme namirnica takođe nije zanemarljiva stavka kada je u pitanju Vaša ishrana u periodu dojenja. Izbegavajte pržena, pohovana i jela bogata mastima, obilnu upotrebu začina i povrća bogatog celulozom.
Interesuje me koliko mleka se izluči u mlečnim žlezdama dojilje?

Prvi dan posle porođaja luči se oko 20ml mleka, 3-4 dana oko 50ml mleka, ta količina se povećava da bi se posle 2 nedelje lučilo oko 1/2l mleka, a kasnije i do 1l mleka dnevno.   Odojče što češće sisa luči se sve veća količina mleka, što znači da pražnjenje dojki stimuliše lučenje mleka.

Od porođaja (u prvih 15 dana) sastav mleka se razlikuje od mleka koje se luči kasnije. Prvo mleko je KOLOSTRUM, a posle 15 dana sastav mleka je konstantan (ZRELO MLEKO). Kolostrum nije obilan, ali je prilagođen odojčetu. Sadrži više belančevina, vitamina i zaštitnih materija nego zrelo mleko, a manje masti i šećera.
Razmišljam da prestanem sa dojenjem, da li je veštačka ishrana jednako zdrava za moju bebu?

Istina je da danas imamo na tržištu veliki izbor preparata koji mogu da zamene majčino mleko. Međutim, majčino mleko je ipak najbolje rešenje.

Navešću vam prednosti dojenja koje će vam dovoljno reći o uticaju dojenja na zdravlje vaše bebe u odnosu na veštačku ishranu:

- Varenje majčinog (humanog) mleka je potpunije i kraće se odvija- po svom sastavu podešeno organima za varenje vaše bebe.

- Sadrži i sastojke koji pomažu njegovo varenje - belančevine (albumini) majčinog mleka u želudcu se zgrušavaju u sitne rastresite grudvice na koje lakše deluju želudačni sokovi.

- Odojče koje dojite znatno je otpornije prema infekcijama od odojčeta koje se veštački hrani, jer majčino mleko sadrži zaštitne materije;

- Mleko posisano neposredno iz dojke skoro ne sadrži bakterije;

- Laktoza - sprečava prolive kod bebe - laktoza majčinog mleka delom stiže u debelo crevo bebe u nesvarenom obliku, gde započinje proces fermentacije (u debelom crevu dolazi do povećanja kiselosti što podstiče razvoj korisnih bakterija koje sprečavaju naseljavanje štetnih bakterija i nastajanje zapaljenja creva praćenih prolivom).

- Majčino mleko zaštitnim materijama štite odojče (naročito u prvim nadeljama) od crevnih infekcija, nekih infekcija disajnih puteva, od prodiranja bakterija u krv i pojave sepse i drugih infekcija.

- Sadrži i materije koje podstiču rast ćelija tela-povoljno utiču na rast zaštitnog omotača (sluzokože) organa za varenje, na rast nerava i očiju, ćelija jetre i dr. organa.
Zašto je majčino mleko zdravije u odnosu na veštačke preparate?

Pored već navedenih prednosti, skrenuću vam pažnju i na činjenicu da je majčino mleko najsavršenija hrana (tzv. PRIRODNA ISHRANA) za odojče i da ni jedno industrijski proizvedeno mleko ne može u potpunosti da ga  zameni. Mleko je osnovna, a u prvim mesecima nakon rođenja i jedina hrana za Vaše odojče. Ono mlekom dobija sve hranljive materije neophodne za osnovne životne potrebe, za održavanje toplote tela u sredini koja je hladnija od majčine utrobe, za pokrete koji postaju sve brži i živahniji, za brz rast i razvoj mladog organizma.

Dojenje predstavlja nastavak prirodne veze između vas i deteta, koja je postojala i pre rođenja. Ono je neophodno u prvim mesecima života, ako ste i vi i dete zdravi i ako imate dovoljne količine mleka. Odojče koje se hrani majčinim mlekom bolje napreduje, ređe pokazuje poremećaje u ishrani, ima jači imunitet, ređe oboljeva. Osnovu majčinog mleka čini voda, a u njoj su rastvoreni svi oni hranljivi sastojci koji mogu da zadovolje sve potrebe u ishrani jednog odojčeta.
Imam problem, lučenje mleka je nedovoljno, kako da hranim moje odojče?

Iako sam prethodno istakla sve prednosti prirodne ishrane (dojenja), naravno veštačka ishrana je (industrijski proizvedenom hranom) ili dohranjivanje kravljim mlekom alternativno je rešenje.
Da li postoje neke prepreke dojenju od strane majke?

Naravno da postoje, i to ne samo od strane majke, već i odojčeta.

Prepreke dojenju od strane majke:

- Mleko u početku sporije nadolazi pa je dete gladno ili mleko suviše jeko nadolazi pa se javlja tvrdoća dojke i odojče ne može da sisa;

- Bradavice mogu biti ili ravne ili uvučene. U tom slučaju mleko »izmuzite« i dajte odojčetu;

- Akutna infekcija majke-odojče treba odvojiti od majke da se ne bi infekcija prenela;

- Ragade (naprsline) na bradavicama praćene bolovima. Savetuje se da se podoj privremeno prekine. Mleko se izmuze i prokuvano daje odojčetu;

- Zapaljenje dojke (Mastitis)-nastaje obično posle ragada, kada bakterije prodru u dojku (možete da primetite po povišenoj telesnoj temperaturi, nabrekloj i bolnoj dojci). Tada je neophodno da privremeno prenete dojenje.

- Hronična oboljenja majke (teška oboljenja jetre, srca, bubrega, maligna oboljenja, žene koje boluju od psihoza i akutne TBC pluća) su stanja u kojima majka ne sme dojiti.

Prepreke dojenju od strane odojčeta:

- Deca sa malom telesnom masom (ispod 1500 grama) su obično slaba, nije im razvijen refleks gutanja i sisanja i obično ne mogu da doje;

- Urođene mane kao što su rascep usne tzv »zečija usta« ili rascep nepca. U tim slučajevima stavljaju se privremene proteze, a kasnije se vrši hiruška intervencija;

- Kijavica (Rinitis) praćena je zapušenjem nosića deteta što znatno otežava dojenje;

- Teže povrede mozga pri porođaju;

- Urođene srčane mane. 

- Belančevine majčinog mleka se razlikuju od belančevina kravljeg mleka (kravlje mleko sadrži 3-4 puta više belančevina nego majčino mleko, sadrži pretežno kazein, a majčino mleko pretežno mlečne albumine koje se lakše vare i boljeg su sastava).
Da li ću nakon dojenja imati poteškoća sa skidanjem masnih naslaga?

Verujem vam da već razmišljate kako ćete se vratiti u formu u kojoj ste bili pre trudnoće. Reći ću vam jedno: uopšte nemate razloga za brigu! Imajte na umu da je povećan unos energetskih i nutritivnih sastojaka neophodan za ishranu vašeg odojčeta i da se odnosi na prva tri meseca dojenja. Nakon ovog perioda (ukoliko nastavite sa dojenjem) troše se masne rezerve stečene u toku trudnoće. Možete čak u prvim mesecima dojenja osetiti izrazitu glad - nikako je ne smete zanemariti (sasvim je prirodna, jer proizvodite hranu za vaše odojče) u strahu za povećanjem telesne mase (ali naravno ne preterujte u količinama i sledite date preporuke).
Primetila sam kod moje bebe izvesne tegobe, da li one mogu biti uzrokovane hranom?

Moguće je da hranom unosite izvesne supstance koje „prelaze“ u mleko i izazivaju tegobe kod vaše bebe (grčevi, gasovi,...). Veliki broj namirnica navodi se kao krivac za pojavu tegoba: luk, praziluk, celer, citrusno voće, karfiol, kupus, začini ... Međutim, njihov uticaj je individualan (bebe različito reaguju na pojedine namirnice). S obzirom na to, predlažem vam da vodite dnevnik ishrane u kojem ćete beležiti šta pojedete u toku dana - može vam bitno pomoći u identifikaciji i eliminisanju hrane koje šteti vašoj bebi.

U toku dojenja svakako trebate izbegavati (ili njihovu konzumaciju svesti na najmanju moguću meru) alkohol i napitke koji sadrže kofein (kafa, crni čaj, gazirani sokovi). Ove supstance imaju negativan uticaj i po vas (umanjuju lučenje mleka i izazivaju razdražljivost) i po vaše odojče (nervoza, razdražljivost, nesanica...). Ukoliko se ipak odlučite ove napitke, ograničite količinu i pijte ih minimum 2 sata pre dojenja (vreme neophodno da ih eliminišete iz vašeg organizma). Imajte na umu i činjenicu da navedene supstance veoma brzo prelaze u mleko - što odbija vaše odojče da nastavi sa dojenjem.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Hranjenje na flašicu

Prestala sam da dojim bebu iz zdravstvenih razloga i sada mi je krivo. Šta da radim?

Dojenje jeste najbolje za vašu bebu ali ako postoje razlozi zbog kojih to nije moguće ili se vi ne osećate prijatno – nemojte forsirati. Ako ste doneli odluku da prestanete da dojite iz opravdanih razloga budite tome dosledni. Ipak, najvažnije je da majka bude opuštena i zadovoljna svojim izborom metode ishrane. Logično je da će uznemirena i sumnjičava majka sa osećanjem griže savesti, uznemiriti i bebu.

Nemojte se osećati prisiljenom da morate da dojite. Najvažnije je da vaša beba bude adekvatno nahranjena. Zato, ako majka brine da nema dovoljno mleka ili oseća da njena beba ne napreduje dovoljno i zbog toga odluči da dohranjuje svoju bebu ili potpuno pređe na bočicu, ne sme se osećati krivom zbog toga.
Odlučila sam da ne dojim bebu i u prvih par dana nakon porođaja zaustavila sam mleko, međutim sada kada vidim druge majke koje to rade – predomislila sam se. Postoji li način da povratim mleko?

U ranom periodu, naročito između četvrte i sedme bebine nedelje, i one žene koje su zaustavile mleko pa su se predomislile – mogu uspešno da nastave sa dojenjem. Pre nego se bacite na posao izvagajte još jednom da li je vaša nova odluka u potpunosti iskrena. Do uspeha nećete doći lako.

Bebu ćete morati da stavljate na grudi često i nakon toga da se izmlazavate. Imaćete utisak da vam dani prolaze samo u tome. Bebi ta promena ishrane može da bude mali stres pa je moguće da će u početku odbijati vaše mleko ili bradavicu. Takođe je vrlo verovatno da u početku nećete imati dovoljno mleka da bebu zasitite. Unosite što je moguće više tečnosti, hranite se redovno i sadržajno. Ako budete uporni ima šanse da vam se mleko ponovo vrati.
Kako da znam da li imam dovoljno mleka i da li treba bebi da uvedem dodatne bočice sa adaptiranim mlekom?

Odgovor će vam dati lekar. Ako beba ne napreduje dovoljno (što se vidi po telesnoj težini i dužini bebe), ako uz to beba stalno glasno plače čak i nakon zavšenog podoja, ako pomamno sisa prstiće – lekar će vam savetovati da bebu prihranjujete veštačkim adaptiranim mlekom.
Šta je to prihranjivanje bebe?

Kad dojena beba ne napreduje dovoljno ili kad majka nema dovoljno mleka da zadovolji bebin apetit - lekar će savetovati prihranu. To znači da beba pored dojenja, na flašicu jede i adaptirano mleko. Majka ne bi trebalo da prestane sa dojenjem niti sa izmlazavanjem mleka jer se na taj način laktacija podstiče. Dojenje u tim slučajevima ne treba obustaviti jer ne zaboravite da je majčino mleko zdravije za vašu bebu od bilo kakve formule adaptiranog mleka.

Pripremite bebu za obrok

Da bi vreme za obrok bilo opušteno, srećno i donelo obostrano zadovoljstvo i vama i bebi, držite bebca što bliže sebi. Ostvarivanje kontakta sa bebom ne mora da se vezuje isključivo za dojenje. Uživajte u tome dok hranite svoju bebu i na flašicu.
Maženje tokom hranjenja

Nežno mazite bebin obraz da biste je stimulisali da sisa. Pričajte joj nežnim glasom, pevušite neku pesmicu. Neka bude što više kontakta očima. Za vašu bebu je apsolutno blaženstvo da vas vidi, čuje i u isto vreme bude i nahranjena.
Zagrevanje mleka

Pojedine bebe ne mare ako je mleko hladno, ali većini odgovara ako je zagrejano do temperature tela. Zagrejte ga tako što ćete držati flašicu u vrućoj vodi ili pomoću grejača flašica.
Sterilisanje

Gastroenteritis i drugi tipovi stomačnih problema su češći kod beba hranjenih na bočicu, zato budite "strogi" kada je higijena u pitanju - redovno sterilišite flašice, cucle i zaštitne poklopce.
Položaj flašice

Neka flašica bude tako nagnuta da u cucli uvek ima mleka, kako beba ne bi povukla vazduh.
Oprez

Nikada ne ostavljajte svoju bebu samu dok sisa iz bočice jer postoji rizik od gušenja.

Kakva sve veštačka mleka postoje?

Na tržištu postoje razni tipovi i varijante veštačkog mleka. Oni se međusobno razlikuju po načinu pripreme, sastava i uzrasta bebe za koji je namenjeno. U odabiru adaptiranog mleka poslušajte savet lekara pedijatra koji prati vašu bebu.

Veštačka mleka za dojenčad se prave tako da približno liče sastavu majčinog mleka – usklađuje se odnos i vrsta proteina, masti, šećera, soli i drugih hranljivih sastojaka. Po savetu lekara možete koristiti i mleko za bebu koja ima manje gastrointestinalne poremećaje kao što su grčevi, gasovi i retke stolice.

Na tržištu postoje i mleka koja su obogaćena vitaminom D i gvožđem ali ona su namenjena bebama starijim od četvrtog meseca.

Kada beba prelazi sa majčinog ili sa standardne mlečne formule na obično kravlje mleko, može da pije mleko sa dodatkom gvožđa, cinka, joda i vitamina C i D. Ovo veštačko mleko se daje detetu krajem prve i u prvoj polovini druge godine života.

Postoje čak i specijalna adaptirana mleka za one bebe koje su alergičn na mleko ili imaju neki poremećaj metabolizma kao što je fenilketonurija.
Spremno za mešanje

Ovo mleko je najviše rasprostranjeno na našem tržištu. Prodaje se u prahu odnosno kao koncetrovana tečnost i treba da se rastvori u običnoj ili sterilisanoj vodi. Ova varijantna je jeftinija ali je potrebno više vremena za pripremu.
Spremno za sipanje

Ovo adaptirano mleko za bebe prodaje se u konzervama različite veličine. Konzerva se otvori i naspe u sterilnu bočicu i tako ponudi bebi.
Spremno za upotrebu

Fast food za bebe – ova varijanta mleka prodaje se spakovana u bočicu i namenjena je jednom obroku. Količina već pripremljenog mleka u flašici je 125 odosno 250 ml. Flašici se navrne spremna sterilisana cucla i beba može da ručka. Na našem tržištu teško je naći ovu varijantu adaptiranog mleka.
Napomena

Kada bebi pravite obrok od adaptiranog mleka uvek se pridržavajte  uputstva proizvođača i budite u tome dosledni. Kada kupujete veštačko mleko ili vodu za spravljanje obavezno pogledajte datum proizvodnje.   

Koju vodu da koristim za pripremu adaptiranog mleka za bebu?

Roditelji su često u nedoumici koju vodu da koriste za pripremu adaptiranog mleka. Nisu sigurni da li je bezbedno da koriste vodu iz slavine, ali ni koja flaširana voda je adekvatna za pripremu veštačkog mleka.

Mlečna formula sadrži sve neophodne hranljive sastojke, tako da dodatni minerali iz vode nisu potrebni, stoga voda za pripremu adaptiranog mleka sme da sadrži najviše 100 mg minerala na litar. Takođe, u većini slučajeva flaširanu vodu nije potrebno prokuvavati, posebno ukoliko je niskomineralna.

Voda sa česme sadrži hlor i druge materije za prečišćavanje koje mogu da promene ukus mlečne formule. Ukoliko koristite vodu iz vodovoda, pustite hladnu vodu da isteče dva minuta, sipajte u posudu i prokuvajte (dovoljno je da ključa minut-dva, najviše tri minuta), kako bi se višak minerala slegao.
Koju vodu koristiti za pripremu prvih kašica?

Kao i u slučaju pripreme adaptiranog mleka i za pripremu prvih kašica za najmlađe možete koristiti prethodno prokuvanu vodu iz slavine ili nisko mineralnu vodu. Ukoliko koristite flaširanu vodu, veoma je važno i kako je čuvate, preporučuje se držanje na suvom i tamnom mestu. Takođe, kada otvorite flašu vode, preporučuje se da je iskoristite u roku od 2 do 3 dana.

Pravila bezbednog hranjenja na flašicu

Nekada je hranjenje na bočicu predstavljalo svojevrsan rizik po bebu zbog loših sanitarnih uslova ali i neodgovarajućeg sastava veštačkog mleka. Bebe nisu dobro napredovale, bile su podložne infekcijama često su pobolevale pa čak i umirale. Danas je sasvim drugačije jer na tržištu postoje visokokvalitetne mlečne formule za bebe. Uz određene higijenske mere i pravilno pripremanje rizici po bebino zdravlje su gotovo nepostojeći.
Oprez u kupovini

Proveravajte rok trajanja. Neka vam postane navika da gledate u rok proizvodnje na proizvodu koji kupujete.

Proverite ambalažu. Izbegavajte da kupujete i upotrebljavate mleko koje se nalazi u nagriženoj, procureloj ili na neki drugi način oštećenoj ambalaži.
Higijena

- Dobro operite ruke pre nego počnete da pripremate mleko.

- Pre nego što otvorite konzervu operite poklopac deterdžentom i vrućom vodom, dobro isperite i posušite.

- Otvarajte konzerve sa veštačkim mlekom, ukoliko treba da se otvaraju otvaračem, posebnim otvaračem namenjenim isključivu za tu potrebu. Posle svakog otvaranja otvarač operite i obrišite.

- Sve što se koristi za pripremu bebinog obroka perite u posebnom sudu samo za tu namenu. Nov predmet pre upotrebe sterilišite. Nakon pranja dobro isperite sapunicu iz flašica i cucli.

- Bočice i cucle perite odmah po upotrebi pomoću specijalne četkice za bočice da bi se lakše očistile.
Grejanje

- Mleko ugrejte na optimalnu temperaturu tako što ćete flašicu staviti u posudu sa toplom vodom ili koristite grejač za flašice.

- Dobro proverite toplotu mleka tako što ćete ga nakapati sebi na ruku. Spremno je za bebu kada vam se ne čini ni toplim ni hadnim.

-  Jednom zagrejano veštačko mleko nemojte više podgrevati – radije ga hladno dajte bebi.

- Budite obazrivi ako za grejanje mleka koristite mikrotalasnu pećnicu – tečnost može da se zagreje neravnomerno ili da bočica bude hladna a mleko vrelo.
Čuvanje

- Nepripremljeno mleko držite na hladnom, tamnom i suvom mestu odnosno onako kako je naglašeno na pakovanju.

- Napravljeno mleko koje beba nije popila bacite. Već pripremljeno mleko predstavlja idealnu podlogu za razvoj bakterija.

- Ne odlažite tečno adaptirano mleko otvoreno ili neotvoreno na temperaturama nižim od 0 stepeni Celzijusa niti višom od 35.

- Adaptirano mleko nemojte zamrzavati.

- Bočice sa već pripremljenim mlekom do upotrebe čuvajte u frižideru. 


Bebac.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Putovanje sa bebom i malom decom

Kada moja beba može na putovanje?
Beba već u uzrastu od tri meseca može da bude dobar saputnik

Pedijatri smatraju da beba može da putuje već u uzrastu od par meseci.
Novorođenče i veoma mala beba traži čestu pažnju – hranjenje, prepovijanje i uspavljivanje, a i rizik od infekcija je velik,  tako da ćete u ovom periodu verovatno želeti da putujete samo na kraće destinacije. Međutim, beba već u uzrastu od tri meseca može da bude dobar saputnik.
Gde smemo da putujemo sa malom bebom?

Pre puta, ukoliko putujete u inostranstvo, proverite da li beba ima sve potrebne vakcine. Ako ste se uputili u egzotične zemlje, verovatno ćete i vi i beba morati da primite posebne vakcine-protiv tifusa ili preventivni postupak–da se izbegne malarija ili hepatitis A.

Preporučujemo vam da pre putovanja obavezno obavite redovnu kontrolu deteta kod pedijatra. Popričajte sa njim o putovanju i destinaciji.

Ukoliko vaša beba ima neko hronično oboljenje, obavezno proverite sa  lekarom i specijalistom da li sme da putuje tamo gde ste se uputili, takođe uradite sve potrebne kontrole i preduzmite sve preventivne mere koje lekar preporuči da ne bi došlo do pogoršanja stanja tokom puta. Možete zamoliti pedijatra da vam preporuči nekog lekara iz mesta u koje putujete.
Kako se pripremiti za putovanje sa malom bebom?

Za uspešno putovanje sa bebom ili malim detetom važe tri osnovna pravila: pun želudac, čista pelena i udobno mesto za spavanje. Decu, kao i većinu odraslih, ritmičko truckanje uspavljuje, ali ćete ipak morati  da izmislite neku zabavu za dete u trenucima dok je budno i kad mu je dosadno.

U suprotnom, putovanje se lako može pretvoriti u pakao. Planiranje putovanja je bilo važno i pre nego što ste dobili dete, ali sada je ono od prioritetnog značaja i to od pakovanja, preko putovanja, do aktivnosti na odmoru. Utrošeno vreme na planiranje putovanja isplatiće Vam se hiljadu puta.
Kako najbolje isplanirati putovanje sa bebom?

Treba pažljivo izabrati destinaciju i aranžman za koji mislite da će biti najadekvatniji za Vas i Vašu bebu

- treba pažljivo izabrati destinaciju i aranžman za koji mislite da će biti najadekvatniji za Vas i Vašu bebu
- treba dobro ispanirati put i gde ćete praviti pauze
- treba dobro isplanirati šta ćete i kako upakovati u kofere
- posebno treba spakovati stvari poput lekova za bebu, predmete bez kojih Vaš omiljeni ne može, brojeve  telefona koji su od posebne važnosti i slično
- odmor treba islanirati tako da ritam vašeg deteta ne poremetite, ili da ga poremetite minimalno
- na kraju, odmor treba islanirati tako da I Vama bude odmor.

Koje su prednosti i mane aviona?

Najbolja stvar kod putovanja avionom je što kratko traje. U većini slučajeva bebe prespavaju čitav put. Roditelji i bebe su uvek prvi na spisku za ulazak u avion.

Za njih su uvek obezbeđena posebna mesta u avionu. Takođe obezbeđeni su bebi obroci, koji uključuju kašice, sokiće, čajeve i sveže voće. Osim toga, postoji i određeni asortiman mobilnih dečijih igračaka za bebe ili slikovnica i bojanki za stariju decu.
Koji su razlozi kada beba ne bi trebalo da putuje avionom?
Ne putujte avionom ukoliko vaše dete trenutno ima infekciju uha

Pedijatri će vam savetovati da ne krećete na put ukoliko vaše dete trenutno ima infekciju uha, sinusa ili gornjih respiratornih puteva. Kada putujete avionom, pritisak se neprestano menja, pogotovo kada avion uzleće i sleće, što  izaziva začepljenje uha ili čak i privremeni bol. Da bi bol nestao, dajte bebi da sisa ili flašicu sa tečnošću i bol će prestati.
Gde ću da smestim moju bebu u avionu?

Beba ima pravo na 10 kilograma besplatnog prtljaga

Ukoliko putujete sa jako malom bebom (u jeziku turizma INFANT, oznaka na karti INF), do 10kg, vaš turistički operater je dužan da vam obezbedi smeštaj u avionu u blizini toaleta sa pultom za presvlačenje kao i mesta za vas, roditelje u delu aviona gde bi se montirao bebi basket. Za bebu ovog uzrasta možete uneti i kolica koja se sklapaju u kabinu.

Ako je reč o starijem detetu (uzrasta do 2 god, oznaka na karti TOD) trebalo bi da vam se dodele sedišta odmah do prozora, kako se ne bi ometao prolaz ostalih putnika. Za taj uzrast dece roditeljima je dozvoljeno da ponesu svoje ¨auto sedište¨ koje bi se montiralo na sedište u samom avionu radi bezbednog i sigurnog leta.

Za svaki slučaj ne bi bilo na odmet proveriti, da li avio kompanija sa kojom putujete već ima svoja takva sedišta u ponudi. Mesta u avionu za roditelje sa bebama i malom decom se obično nalaze u prednjem delu aviona, nikako u ¨repu¨ kako bi se izbegla nepotrebna buka motora i osećaj samih vibracija.

VAŽNO: Beba ima pravo na 10 kilograma besplatnog prtljaga.
Mogu li hranu za bebu da ponesem u ručnom prtljagu?

Skoro sve zemlje na svetu usvojili su nove bezbednosne mere posle 11. septembra 2001. godine koje ograničavaju količinu tečnih materija koje, po obavljenoj bezbednosnoj kontroli, mogu biti unete u putničku kabinu kao ručni prtljag na aerodromima u EU i Švajcarskoj, a u cilju zaštite od mogućih pretnji tečnim eksplozivima.

U ručnom prtljagu možete da unesete lekove, medicinske artikle, posebnu medicinsku hranu uključujući i hranu za bebe koju ćete koristiti u toku putovanja.

Ove tečnosti moraju biti u pojedinačnom pakovanju sa maksimalnim kapacitetom do 100 ml po artiklu. Artikli moraju biti smešteni u posebne providne kesice koje sadrže žljeb za otvaranje/zatvaranje (kese sa zipom) i maksimalnog kapaciteta kesice do jednog litra (1 l) po jednom putniku.
Šta dete može da jede u avionu?

U avionu postoji obrok za bebe, a to je proizvod koji je originalno zapakovao proizvođač. Ovaj obrok je namenjen deci do dve godine. Ukoliko imate starije dete poručite obrok za decu  namenjen deci od dve do šest godina, u njemu je količina začina smanjena. Prilikom rezervacije naglasite da želite specijalan obrok za decu koji je besplatan i naglasite koliko je staro vaše dete.
Koje su prednosti i mane voza

Putovanje vozom je idealno za veću decu. Za bebe je problem održavanje higijene tokom puta i moguće prisustvo bolesnih osoba u kupeu. Najbolje je putovanje koje traje što kraće. Ako putujete porodično, rezervišite kušet kola.
Koje su prednosti i mane automobila

Dobra strana putovanja automobilom je ta što male bebe obično spavaju tokom puta. Tokom vožnje možete praviti pauze kada poželite kako biste bebi promenili pelenu ili “protegli” noge. Vrlo je bitno da ne krećete nigde bez auto sedišta za dete koje je prilagođeno bebinom uzrastu I pravilno postavljeno.
Zašto je potrebno koristiti auto sedište za decu?
Nevezano dete, u slučaju sudara pri brzini od samo 60 km/h, udara u objekte u vozilu silom kojom bi udarilo o tlo da je palo s petog sprata

U svim razvijenim zemljama je zakonski propisan prevoz male dece u sedištima prilagođenim njihovoj težini i uzrastu. Roditelji treba da znaju da je zadnje sedište najsigurnije mesto za decu.

Za upotrebu u vozilima sa bočnim vazdušnim jastucima i zavesama preporučuje se kupovina sedišta za decu sa tzv. ušima (u predelu glave) koje sprečavaju direktan udar air begova ukoliko dođe do  njihovog aktiviranja.

Nevezano dete, u slučaju sudara pri brzini od samo 60 km/h, udara u objekte u vozilu ili van njega silom kojom bi udarilo o tlo da je palo s petog sprata - tvrde stručnjaci koji su zaduženi za bezbednost dece u saobraćaju.
Kakva sedišta postoje?

Verujte da u ovom slučaju nije najbitnije da boja sedišta odgovara boji automobila. Važno je da auto sedište odgovara uzrastu deteta i da je pravilno fiksirana. Dečija sedišta prave se za bebe do 10 kg (grupa 0) i do 13 kg (grupa 0+), decu od 9 do 18 kg (grupa 1), od 15 do 25 kg (grupa 2), i od 22 do 25 kg (grupa 3). Poželjno je izabrati sedište sa sigurnosnim pojasevima u više tačaka vezivanja.
Kako se pravilno koristi auto sedište?

Sedište se postavlja na zadnje sedište okrenuto suprotno od pravca kretanja, u polu-sedećem položaju za bebu do godinu dana i težine do 9 kg. Za stariju decu tešku do 18 kg sedište se postavlja u uspravnom položaju, okrenuto prema napred.

Uputstva za montažu sedišta treba pažljivo proučiti I pridržavati ih se. Odojčad bi trebali da u sedištu putuju u polusedećem položaju pod uglom od 45 stepeni kako bi se izbeglo naglo naginjanje unapred I zatvaranje disajnih puteva. Ukoliko je dete malo ili vaše sedište nema mogućnost podešavanja ovog ugla, možete bebi pomoći podmetanjem smotanog peškira pod stopala.

Sigurnosna sedišta koja se postavljaju okrenuta prema nazad imaju pojaseve za ramena koje treba staviti u kopče koje su u nivou ili ispod nivoa ramena odojčeta. Kopča za grudi mora biti u visini detetovih pazuha, a ne u području vrata ili stomaka. U onim sedištima koja se postavljaju okrenuta prema napred, pojas mora biti u nivou ili iznad nivoa ramena deteta.
Da li je potrebno da neko sedi sa bebom na zadnjem sedištu automobila?
Pored bebe u toku putovanja obavezno treba da sedi odrasla osoba

Male bebe ne bi smele da spavaju bez nadzora u auto sedištima zbog opasnosti od prestanka disanja, upozoravaju naučnici. Opasnost leži u nerazvijenom refleksu i slabim mišićima koji drže bebinu glavu uspravno, kao i u činjenici da sasvim male bebe još uvek razvijaju normalno disanje.

Dozvoliti novorođenčetu ili sasvim malom detetu da zaspi u auto sedištu, sa sigurnosnim pojasom u polusedećem položaju na duže vreme i bez nadzora može rezultirati gušenjem. Zato pored bebe u toku putovanja obavezno treba da sedi odrasla osoba koja će pratiti bebino ponašanje.

Još jedna bitna stvar je da se dete nikada ne sme ostavljati samo u sedištu i automobilu, ni na sekund. Naime, u letnjem periodu, kada se spoljašnje temperature kreću oko 30 stepeni, temperatura u automobilu može opasno brzo da poraste I za 15 minuta da skoči na preko 40 stepeni I kada su prozori otvoreni, a na čak 65 stepeni ako ste ostavili zatvorene prozore.

Ovo je veoma opasno za bebe i decu, jer pri ovakvim temperaturama lako mogu doživeti toplotni udar. Znaci upozorenja su topla i suva koža, veoma visoka temperatura, proliv, uznemirenost ili pospanost, konvulzije i gubitak svesti.

Ako sumnjate na toplotni udar, uvijte bebu u veliki peškir natopljen ledenom vodom i pozovite hitnu pomoć ili bebu odvedite u bolnicu. Kod starije dece prilikom vožnje automobilom ponekad se javlja mučnina, pa bi pedijatar trebalo da prepiše odgovarajuće lekove.
Koje su prednosti i mane autobusa

Autobuski prevoz je naporan, posebno za bebe i malu decu. Ukoliko putujete u inostranstvo unapred se pripremite na dugo čekanje na granici. Obavezno rezervišite i sedište za dete, bez obzira koliko je staro.

Obično agencije organizuju noćne ture, pa mališani sigurno u neko doba noći utonu u san. Kao i kod vožnje automobilom, i kod autobusa se javlja isti problem – mučnina. Nemojte davati detetu da jede, treba da pije samo čistu vodu i lek protiv mučnine.
Popusti za decu u prevoznim sredstvima

Voz:
Železnice Srbije odobravaju deci do navršene 4. godine starosti besplatan prevoz  vozom, ukoliko putuju sa osobom koja poseduje voznu kartu, s tim da jedan putnik može da povede najviše dvoje dece koja se prevoze besplatno. Deca od navršene 4. godine do navršene 12 godine prevoze se sa popustom od 50 %.

Avion:
Prilikom vožnje avionom, bebe i deca dobijaju popust od 25 do 90 posto u zavisnosti od avio prevoznika I od starosti deteta.

Autobus:
Popust prilikom vožnje autobusom zavisi uglavnom od toga kakav ugovor ima turistička agencija sa prevoznikom. Uglavnom deca do 10 godina imaju oko 20 posto popusta, dok bebe ponekad ne plaćaju prevoz, ali zato nemaju rezervisano sopstveno sedište – razmislite da li bi vam bilo zgodno da provedete 12 -tak sati u putu sa detetom u krilu?

Kakav aranžman izabrati sa bebom
Za bebe je seoski turizam idealan jer putovanje traje samo nekoliko sati

Hotel – pun pansion ili all inclusive
Ova je naskuplja verzija letovanja, ali je i ponuda najpotpunija. U hotelu imate sve obroke, tako da ne morate da se brinete oko kupovine namirnica i kuvanja. Ipak morate da proverite da li će vam u hotelu dodatno naplatiti ako tražite nešto posebno za bebu.

Ukoliko mislite da porcija hrane neće biti dovoljna za vas i za bebu proverite unapred koliko ćete morati da platite za dodatnu dečju porciju (ako nije all inclusive). Mana hotela je u tome da se uvek morate prilagođavati treminima za obrok, koji možda neće odgovarati treminima koje diktira vaša beba.

Najam apartmana – bez ishrane
Apartmani se najčešće iznajmljuju u privatnim kućama, uglavnom imaju svu nužnu opremu (kuhinju sa punom opremom, poneki čak i veš-mašinu - ili se u vezi sa pranjem veša možete dogovoriti s vlasnicima). Ipak, ukoliko se odlučite da iznajmite apartman ili ćete se hraniti u lokalnim restoranima ili ćete morati da kuvate, ili da kombinujete restoran i kuvanje.

Mana je to što ćete morati u nabavku namirnica i što ćete morati da spremate obroke umesto da se odmarate i uživate u letovanju. Ipak, na ovaj način najlakše ćete se nositi s potrebama bebe i male dece, a da pri tom ne poremetite njihove uobičajene dnevne aktivnosti.

U apartmanima možete da pripremate hranu koju vole vaši ukućani, onu na koju su deca navikla. Posebno je praktično ako neko od članova vaše porodice ima zdravstvenih problema (alergičan je na određenu vrstu hrane, ako mu je neophodna neka vrsta posebne ishrane).

Privatni smeštaj sa doručkom
U ovom slučaju morate dobro da isplaniratre kako ćete da organizujete ostale obroke.

Kampovanje

Kampovanje je najjeftinije, ali najnepraktičnije za bebe. Boravak u šatoru može da bude neugodan za sasvim malu bebu, a nema ni osnovnih higijenskih uslova. Iako veći i organizovaniji kampovi nude sve više sadržaja, morate proveriti da li ima lekara, a ako nema saznajte koliko je udaljen najbliži pedijatar.

U kampu baš i nije zabavno kada je hladno, duva vetar ili pada kiša, ili kad su susedi bučni tinejdžeri. Prednost je to što ima puno dece pa mogu da se igraju zajedno, naravno samo ukoliko je vaše dete dovojno staro da se igra sa ostalom decom.

Seoski turizam
Za bebe je ovo idealno ako se odlučite za neko od naših sela jer putovanje traje samo nekoliko sati. Najčešće je najam sobe ili apartmana vrlo jeftin, a često ima dodatnih aktivnosti za decu. Možete da birate da li ćete uzeti apartman bez obroka, noćenje sa doručkom ili pun pansion.

U ovom slučaju skoro je sigurno da će domaćini vama i vašoj bebi sto posto izaći u susret, koliko god je to moguće. Ipak, moraćete da ponesete rekvizite koje u hotelima ili apartmanima možda ne biste morali. Prednost je da je na selu uvek mirno, nema buke i galame i gužve. Problem može biti u tome što ćete verovatno teže naći lekara, apoteku ili prodavnicu u vašoj blizini.
Da se na putovanju ne bi se osećali kao tegleći magarac...
Neki strani, a sve češće i domaći hoteli obezbeđuju svu neophodnu opremu za bebe i organizuju razne animacije

Prilikom odabrira aranžmana sa turističkom agencijom morate da proverite šta sve možete da dobijete u hotelu, zapravo šta ne morate da ponesete sa sobom na put. Morate da pitate šta možete da koristite besplatno i šta morate da platite, da se ne bi iznenadili prilikom plaćanja računa.

Neki strani, a sve češće i domaći hoteli računaju i na decu, a kako bi privukli što više roditelja često obezbeđuju svu neophodnu opremu za bebe i organizuju razne animacije za njih kao i mogućnost čuvanja deteta. Na osnovu ove liste možete ne samo da odaberete letovanje na koje ćete ići, nego i u kom hotelu ili sobi ćete odsesti.
Ček lista za lakše kofere

Šta bi trebalo da provetite u turističkoj agenciji pre nogo što rezervišete smeštaj:

Bebifrendli hotel:
- Apartman ili soba se nalazu u prizemlju ili postoji lift
- Kolica za bebe
- Igralište spolja
- Kutak za igranje u holu
- Babysitter

Bebifrendli apartman:
- Sto za presvlačenje
- Krevetić sa posteljinom
- Grejač flašica
- Kadica
- Kanta za pelene
- Noša
- Dečja daska za WC šolju
- Podloga za igranje
- Igračke
- Noćno svetlo
- Peškiri za bebe
- Bebi alarm
- Hoklica za kupatilo

Ukoliko sami pripremate hranu, osim gore navedenog:
- Blender
- Stolica za hranjenje
- Pribor za jelo za bebe

Bebifrendli restoran:
- Hrana za bebe
- Stolica za hranjenje
- Jednokratne portikle
- Sto za presvlačenje
- Kutak za dojenje
- Igralište spolja
- Igralište u restoranu

Šta treba da sadrži osnovni paket za izlazak iz kuće sa bebom?

Za  bilo koji izlazak iz kuće uvek vam je potreban osnovni paket i torba u koju će vam stati sve što vam može zatrebati u šetnji s vašom bebom:
PAKET 1  (100m – 10km )

- pelene (par komada)
- krema
- vlažne maramice
- suve maramice
- flašica vode/soka
Šta poneti sa sobom za izlazak iz hotela, kao i za sam put?

Uvek nosite sa sobom plastične kese za iskorišćene pelene

Za putovanja i izlete:
Kad god idete na putovanje sa bebom potrebno je da ponesete sa sobom potrepštine kako bi mogli da nahranite bebu, presvučete je i da je zabavite. Ovo vam je ček lista za izlazak iz hotela, kao i za sam put.

PAKET 2  (100m – 100km)

- Rezervne pelene – ponesite dva puta više nego što mislite da vam je potrebno.
- Vlažne maramice za bebu – odlične su za lice, ruke i guzu.
- Bebi krema protiv ojeda
- Podloga za presvlačenje ili nešto čisto što može lako da se sklopi, nešto kao mali peškir koji možete da koristite kao podlogu za presvlačenje bebe (mnoge torbe za bebe sadrže svoju podlogu za presvlačenje).
- Vreće za pelene ili plastične kese za iskorišćene (upotrebljene) pelene ili odeću
- Oprema za hranjenje – ukoliko Vašu bebu hranite na flašicu pronaćićete gotove formule što je mnogo jednostavnije od pripreme hrane za bebu kod kuće i pakovanje u flašice. Transport spravljene formule je u redu ali samo oko sat vremena, ukoliko možete da je održite hladnom. Starijoj deci je potrebna čaša sa poklopcem koja može potpuno da se zatvori. Ponesite dosta zdrave hrane, i nešto grickalica da zavarate dete.
- Rezervna odeća – pelene mogu da probiju, procure u najnezgodnijim trenucima i situacijama. Rezervna majca i džemper mogu biti veoma potrebni kada vaša beba prolije čašu soka od pomorandže na sebe ili ukoliko povrati. Ukoliko mislite da može doći do pogoršanja vremena ponesite rezervne čarape kao i rezervne pantalone, jer za vaše dete nema ništa lepše nego kad skače po barama.
- Rezervno piće – mleko, flašica vode ili sokić
- Šeširić i krema za sunčanje
- Kolica ili kengur
- Zaštitni prekrivač za kišu za kolica – čak iako ne deluje da će padati kiša uvek se desi da padne kada ne ponesete prekrivač. Zato ga uvek nosite sa sobom.
- Pelene za kupanje ili kupaći kostim – ukoliko znate da će se Vaše dete kupati u bazenu ili moru, najbolje bi bilo da ih ponesete sa sobom pre nego što krenete.
- Igračke – ponesite omiljenu zvečku i male igračke ali ništa glomazno, spakujte sve ono što vašoj bebi može da skrene pažnju na putu da ne bi bila nervozna i razdražljiva, a isto važi i za plažu.
- Ćebence ili pamučna pelena
- Prvu pomoć – ukoliko putujete na piknik, da ne govorimo o dužem putovanju, važno je da ponesete prvu pomoć u kojoj se nalazi antiseptička krema, flasteri, gaza, lek protiv bolova (paracetamol ili ibuprofen) i krema koja će ublažiti svrab od ujeda komaraca i naravno broj izabranog pedijatra.
Šta spakovati u bebin prtljag za duže putovanje?

Ponesite specijalne pelene za vodu, da beba ne bi kakila tu gde drugi plivaju

PAKET 3 (na duže od 3 dana, bez obzira na kilometre)

- adaptirano mleko, ukoliko ga beba koristi (ako vaša beba odbija druge formule bolje da ponesete dovoljno za celi put, jer je moguće da u lokalnoj apoteci nećete naći baš tu formulu koja vama treba)
- flašice i četku za čiščenje flašica
- sterilizator, ili tablete za sterilizaciju
- portikle
- kesu za prljave pelene
- dovoljno pelena za jednokratnu upotrebu, pamučne pelene
- specijalne pelene za vodu, da beba ne bi kakila tu gde drugi plivaju
- vlažne i papirne maramice
- bebi kremu protiv ojeda
- prvu pomoć
- dovoljno odeće za bebu, pamučna za toplo ali i za hladno vreme,
- obuća
- šeširići
- pokrivač ili ćebe
- peškiri za bebu
- prostirke za plažu
- kozmetika (krema za sunčanje sa faktorom zaštite većim od 20, sapun, šampon, makazice, krema, četkica za zube)
- kolica, najbolje kišobran
- kengur
- ako nema u smeštaju gde ćete boraviti, ponesite i malu noćnu lampu, može vam zatrebati usred noći
- omiljeno ćebe ili igračku
- aparati i tablete protiv komaraca
- igračke
Šta spakovati u prtljag starije dece?

Ponesite sandalice, ali po plaži neka dete šeta boso

- lagana hrana za put, voće i grickalice
- dosta tečnosti
- čaj od brusnice-odličnog ukusa, dobra preventiva protiv urinarnih infekcija, dovoljna je jedna šolja dnevno
- nekoliko flaša sa običnom vodom za umivanje i pranje ruku
- pribor za jelo, kašičice
- vlažne maramice
- dovoljno odeće sa kratkim rukavima ali i poneki topliji komad - duge pantalone, duks i jakna
- ćebence
- šešir, kačket i naočare za sunce
- sandalice i patikice, preporučuju se sa anatomskim uloškom (po plaži neka dete šeta boso)
- kupaći kostim, mišiće za plivanje, lopte, igračke za plažu, slikovnice ili knjigu
- bade mantil
- štitnike za utičnice, da u hotelu zaštitite decu od dodira sa strujom

Šta vam je potrebno od dokumenata za decu ukoliko putujete u inostranstvo?
Ukoliko dete putuje sa jednim roditeljem obavezna je saglasnost drugog roditelja

Ukoliko maloletna deca putuju bez pratnje roditelja obavezna je saglasnost oba roditelja overena u opštini. Ukoliko putuje sa jednim roditeljem obavezna je saglasnost drugog roditelja.

Saglasnost obavezno treba raditi u dva primerka, jedan za ambasadu i jedan za našu granicu. Za maloletnu decu razvedenih roditelja potrebna je fotokopija sudskog rešenja o starateljstvu nad detetom.

Na put je potrebno poneti potvrdu lekara ukoliko dete boluje od neke hronične bolesti ili alergije, obavezno putničko zdravstveno osiguranje, zdravstvenu knjižicu, pasoš.

Kako da se spakujemo, a da sve bude pri ruci?

Nedelju dana pre putovanja napravite liste šta sve treba da spakujete, ako imate mogućnost uzmite slobodan dan, ili bar pola, da biste se na miru spakovali.

Spakujte se pametno. Jakne i čarape, kremu za sunčanje ili onu protiv komaraca nemojte pakovati na dno kofera, jer će vam možda trebati već tokom puta. Isto tako posebno spakujte odeću za presvlačenje deteta, u slučaju da prospe sok na sebe ili se preznoji. Proverite i naše preporuke u vezi sa tim šta vam može biti potrebno za bebe.
Kada da krenemo na put?

Obavezno pre putovanja proverite da li je autosedište za dete dobro fiksirano

Putovanje tempirajte tako da vaše dete zakači malo sna tokom vožnje i nemojte praviti pauze dok dete spava da ga ne bi probudili. Neki roditelji planiraju putovanje za vreme noćnog spavanja deteta.

Obuku ih u pidžame, stave u auto sedište i krenu na put. To radite samo ako niste jako umorni da vozite noću, ako imate dobar vid, i ako ste sigurni da će dete, ako usred noći stignete na željenu destinaciju, nastaviti da spava.

Ukoliko putujete kolima, pre putovanja obavezno proverite da li je autosedište za dete dobro fiksirano. Spakujte u kola dovoljno vode, proverite da li je prva pomoć kompletna i da li imate baterijsku lampu. Napunite svoj telefon i spakujte punjač. Dobro sa naspavajte i vi i vaše dete – to je najvažnije za sigurnu vožnju.
Kada i gde praviti pauze?

Proverite na internetu ili postavite pitanje na forumima gde da potražite zabavne aktivnosti

Kada putujete sa detetom trebalo bi da pravite pauzu na svaka 2-3 sata. Ukoliko ne putujete svojim kolima nego autobusom najverovatnije ćete stati na svaka tri sata, ali samo na pumpama.

Prednost putovanja kolima jeste da vi možete unapred isplanirati neke zabavne aktivnosti u pauzi putovanja. Samo treba planirati unapred! Ako na put krećete bez plana teško ćete znati gde treba da pravite pauze.

Pre nego što kerenete na put raspitajte se kod vaših prijatelja koji poznaju maršrutu kojom planirate da putujete, proverite na internetu ili postavite pitanje na forumima gde da potražite zabavne aktivnosti – igrališta, zabavne parkove, jezera, atraktivnosti.

Pre nego što krenete na put možete se konsultovati i sa GOOGLE-om. Na maps.google.com ćete pronaći sve željene informacije o tome gde možete da točite gorivo, pojedete picu, odspavate...
Kako da zabavimo dete na putovanju?

Ukoliko cela porodica putuje kolima, dok mama vozi, tata može da zabavlja dete pričajući priče, pevajući, igrajući se sa detetom. A na sledećoj pauzi neka mama i tata zamene uloge. Tako će vožnja i detetu i roditeljima biti zabavnija.

Ukoliko vaša beba još uvek putuje u auto sedištu koje je okrenuto suprotno od pravca vožnje treba da vodite računa da je zabavite, jer ona ne može da vidi bilo šta kroz prozor. Imate specijalne igračke za putovanje, koje možete da pronađete u specijalizovanim prodavnicama za bebe i decu.

Obavezno ponesite omiljene dečje pesme na CD-u, možete i napraviti kompilaciju baš za putovanje. Ukoliko sa vozite autobusom, a dete vam je malo veće, možete da mu ponudite player sa omiljenom muzikom, pesmicama ili pričom. Deca obožavaju slušalice, samo vodite računa da muzika ne bude preglasna da dete ne bi oštetilo sluh.

Ukoliko u kolima imate DVD-player iskoristite ga kada detetu bude jako dosadno. Ukoliko imate malo dete snimite emisije neke televizije specijalizovane za bebe, a ako vam je dete veće, puštajte crtaće.
Kako da hranim bebu tokom putovanja?

Najbolje je ako bebu dojite, pa nećete morati da brinete o sterilizaciji flašica

Najbolje je ako bebu dojite, pa nećete morati da brinete o sterilizaciji flašica. Hranjenje deteta planirajte kada je vaš bebac budan i čio, i izaberite bebifriendly lokaciju, gde možete da dobijete hranu za malu decu kao i stolicu za hranjenje.

Ako vreme dozvoljava možete i da pravite piknik u parku ili pored jezera, ali na to se morate pripremiti još kod kuće, pre polaska. Ukoliko planirate da ručate u prirodi obavezno ponesite ćebe, plastične čaše, tanjire i escajg, kao i hranu i loptu za igru. U prirodi ćete lakše da podojite svoju bebu. Ako koristite dohranu nosite mlaku vodu u termosu, nikako već napravljeno mleko!

Ukoliko imate dete koji već hoda bolje da stanete kod restorana gde imate igralište - dok čekate hranu dete može da “protegne noge”. Ako nemate takvo mesto ponesite neke igračke da mu ne bude dosadno.

Ukoliko se niste pripremili kod kuće i nemate isplanirano gde ćete da stanete pitajte za savet nekog roditelja na ulici gde možete naći restoran sa hranom, stolicom i igralištem za bebe.

Ako imate malo veće dete kome neće biti dovoljno da sa vašeg tanjira uzima zalogaje, trebalo bi tražiti mali meni. Neki restorani ne naplaćuju dečji meni, neki praktikuju to samo u određenim vremenskim periodima, a neki daju popust. Morate obavezno pre nego što naručite da pitate koliko će naplatiti hranu za dete, da se ne bi iznenadili kada dobijete račun.

Da li treba prekinuti sa dojenjem pre putovanja?
Nikako ne treba prekinuti sa dojenjem pre putovanja

Naprotiv, dojenje ima hranjive i anti-upalne učinke koji štite dete tokom putovanja i zato se dojenje  preporučuje tokom putovanja. Štaviše, ako se dete hrani isključivo majčinim mlekom isključeni su problemi oko sterilizacije flašica, pribora  i  vode.

Žene koje doje mogu se vakcinisati, za maksimalnu zaštitu, ali uvek treba misliti na mogućnost infekcije deteta koje se po rođenju ne može vakcinisati i ne može dobiti potrebnu  imunizaciju protiv brojnih infekcija. Zato bi dojena deca trebalo da dobiju vakcine prema važećem kalendaru vakcinacije.
Da li mame koje doje smeju da se kupaju u moru?

Hladna voda neće uticati na proizvodnju mleka, jer to isključivo zavisi od bebine potražnje. U sastojcima morske vode nema ničega što bi uticalo na proizvodnju mleka.
Smem li intenzivno da plivam ukoliko dojim?

Naravno, plivanje je najbolja vežba za bol u leđima na šta se svaka mlada majka žali. Uz to dobro je i za skidanje viška kilograma. Ipak budite oprezni, ako uz intenzivno plivanje gubite previše kilograma to može negativno uticati na dojenje.
Da li mokri kupaći treba da se promeni nakon plivanja?

Bilo bi dobro da nakon plivanja promanite kupaći i odenete nešto suvo jer mokri sintetični grudnjak zadržava vlagu oko bradavica što pogoduje razvoju gljivične infekcije (sor) koje može preneti na bebina usta.
Da li bebu treba leti češće dojiti?
Bitno je da mame piju dovoljno tečnosti
Ako beba isključivo sisa, odgovor je da. I mi odrasli smo na vrućini više žedni nego inače. Ako beba ima manje od 6 meseci i sisa ne treba da je odbijete ili da joj nudite vodu, ili sokić. Sasvim je normalno i da beba samo povuče nekoliko gutljalja i prekine dojenje.

To se ne dešava zbog toga što beba želi da vas nervira, nego zato što je samo žedna, a ne i gladna. Na početku podoja mleko je vodenasto i pogodno da gasi žeđ, dok je na kraju podoja mleko gušće, hranljivije. Bitno je da mame piju dovoljno tečnosti. Za stariju bebu, koja pored majčinog mleka jede i kašice potrebna je dodatna tečnost.

Da li smem da koristim kremu za sunčanje dok dojim?

Sunčanje nema nikakvih štetnih uticaja na dojenje, ali ima na zdravlje mame. Tokom sunčanja morate voditi računa da vam dojke, odnosno areola na izgore na suncu, jer je koža na tim delovima tela izuzetno nežna, a posledice mogu da budu veoma bolne.

Kreme za sunčanje veoma slabo ulaze u krvotok, ali bilo bi najbolje da uzmete neku na biljnoj bazi. Kod nanošenja kreme treba obratiti pažnju da ne mažete delove sa kojeg bi beba mogla da pojede kremu, odnosno pre podoja treba da operete grudi. Za vreme dojenja bi trebalo da izbegavate uzimanje beta karotena za samopotamnjivanje.

Kako da dojim na plaži?
Treba da vodite računa o potrebama svog deteta, a ne o predrasudama
Pre podoja operite svoje grudi čistom slatkom vodom. Tako ćete sprati i znoj, i pesak i morsku so. Povucite se u hladovinu sa svojom bebom, namestite se udobno i podojite svoju bebu.

Ako imate problem sa intimnošću i ne želite da svako gleda vaše grudi, koristite velike lagane pamučne marame sa kojim možete da se pokrijete. To može da bude obična platnena pelena, vaš pareo ili marama za nošenje beba.

Nemojte se brinuti zbog dojenja u javnosti, treba da vodite računa o potrebama svog deteta, a ne o predrasudama. A vašem detetu je vaše mleko najbolje u svim situacijama.

Kada moja beba sme u “veliku vodu”?
Dete do svoje četvrte godine ne može da nauči tehnike disanja potrebne za plivanje

Razne studije se bave time kada je najbolje krenuti sa časovima plivanja za bebe. Neki kažu da sa časovima možete da počnete čim otpadne pupak i zaraste rana, dok neki pak misle da dete do svoje četvrte godine ne može da nauči tehnike disanja potrebne za plivanje.

Ipak vaše dete će da odredi tačan tremin, a ne Vi, ni stručnjaci koji pišu studije. Ukoliko Vaša beba uživa da se kupa kući, i već ste malu kadicu zamenili velikom, verovatno će uživati i u bazenu, jezeru ili moru.

Kod male dece koja još nisu stasala za igre s loptom, veoma je korisno plivanje i  lagane fizičke aktivnosti u vodi u prisustvu roditelja. Boravak u vodi i plivanje odlično utiču na razvoj lokomotornog sistema.
Šta da radimo ukoliko beba neće u veliku vodu?

Ukoliko beba zbog nečeg neće u vodu, nemojte je siliti - to znači da nije spremna za izazov. Ako je beba nervozna ili uplašena smislite drugu aktivnost ili oraspoložite bebu. Možda je samo gladna, žedna ili joj se spava. Udovoljite njenim potrebama, pa probajte ponovo.

Ukoliko još uvek nije za ulazak u vodu, možda je uplašena, pa treba da se ohrabri. Pričajte joj, uđite sami u vodu, igrajte se u njoj, plivajte, možda će to opustiti Vašu bebu pa će ući u vodu. Ukoliko ne, izmislite druge aktivnosti na obali i čekajte da beba pokaže znakove da je spremna. Nikako nemojte siliti dete da ne bi izazvali strah od vode!

Kako treba početi sa aktivnostima u vodi?

Pre nego što sa detetom krenemo u vodu, moramo se uveriti da nije gladno, žedno ili umorno, da bi i Vi i Vaše dete uživali u vodi. Izbegavajte da vodite svoju bebu na plivanje neposredno posle obroka. Ukoliko ste na otvorenom, bebu namažite vodootpornom kremom za sunčanje minimum pola sata pre ulaska u vodu.
Šta ne sme da se radi tokom boravka u vodi?

Bebe i malu decu ne ostavljajte bez nadzora u blizini vode ni na trenutak

Tokom boravka u vodi, bebi treba stalno da se priča, da njen boravak u vodi bude naročito zabavan i prijatan, kako bi se sprečilo razvijanje straha od vode.

Naravno, bilo kakvo potapanje dečje glave, pored direktnog rizika, donosi i kasniju odbojnost prema vodi, nepoverenje u osobu koja je bila zadužena za čuvanje deteta i druge psihološke efekte. Bebe ne bi trebalo da koriste predmete za održavanje na vodi (dušeke, šlaufe, mišiće i slična pomagala).

VAŽNO: Bebe i malu decu ne ostavljajte bez nadzora u blizini vode ni na trenutak. Beba se može udaviti vrlo brzo i u vrlo malo vode – u manje od dva i po centimetra.

Ukoliko morate da se udaljite od vode, povedite i bebu sa sobom. Gume, dušeci, mišići za plivanje i druga sredstva za održavanje na vodi daju roditeljima i bebi lažnu sigurnost. Mališanu je dovoljan trenutak da ispadne iz gume ili da se otkotrlja sa dušeka.
Kada je vreme da se izađe iz vode?


Vodite računa da će vašoj bebi u vodi postati hladno pre nego vama - ukoliko bebi poplave usne ili počne da drhti, kupanje je završeno. Iznesite dete iz vode  i uvijte ga u suv peškir da se osuši.

Sunčevi zraci  veoma lako prolaze kroz vodu, tako da beba i za vreme kupanja mora biti namazana zaštitnom kremom sa visokim faktorom, a trebalo bi da ima i šešir na glavi.

Ukoliko se kupate u bazenu, obavezno istuširajte bebu čistom vodom jer bazenska voda ima puno hlora koji isušuje nežnu kožu. Nakon kupanja beba će biti gladna, pa joj pripremite obrok.


Kako još možete da se zabavite na plaži?

Pre igre obavezno proverite tobogan i ostale sprave za igru koje se mogu jako ugrejati na suncu

Trčite, hodajte šetajte
Trčanje i hodanje po pesku i plićaku sa bosim nogama odlično je za pravilan razvoj stopala, ali vodite računa da pesak ne bude prevruć ili da se dete ne poseče na oštrom kamenju ili staklu. Šetnja kroz plićak sa bosim nogama prijaće i roditeljima, budući da pesak deluje kao fini piling za kožu stopala.

Pravite zamkove od peska
Na peščanoj plaži glavna zanimacija su lopatice, grabulje, kantice kojima se pesak može presipati, kopati, grabuljati i od kojeg se mogu praviti razni oblici. Pravljenjem kula od peska dete uči i uvežbava finu motoriku, sposobnost da pravi sitne pokrete rukama uz zadržavanje dobre kooordinacije između prstiju i oka.

Fina motorika se razvija sa uzrastom, a počinje od najranijeg detinjstva kada dete uči da drži kašiku u ruci. Oprez je potreban pošto će beba koja sedi i igra se na pesku  rado staviti u usta svaki otpadak ili predmet koji bude iskopala iz peska.

Skupljajte suvenire sa plaže
Na šljunkovitoj plaži možete sa bebom sakupljati lepe kamenčiće ili školjke u plastičnu kanticu, ali budite veoma obazrivi da neki od kamenčića ne završi u bebinim ustima.

Igrajte igre sa loptom
Osim kupanja, pravljenja kula od peska i brčkanja u plićaku, sa starijom bebom možete da se igrate i loptom. Najbolja je gumena lopta na naduvavanje koja je lagana pa je beba može lako baciti ili zakotrljati. Uglavnom se igranje loptom sa bebom svodi na dodavanje i kotrljanje. Sa starijim detetom možete igrati fudbal ili odbojku.

Aktivnosti na selu
Ukoliko boravite na selu, mnoge bebe ili deca će imati priliku da verovatno prvi put uživo vide domaće životinje, jedino nemojte dozvoliti da ih diraju ili vuku. Dete će na selu imati priliku da se igra u bašti i „pomogne“ roditeljima da uberu voće. Osim toga, bebi i roditeljima će prijati šetnje na svežem vazduhu i naravno šetnja bosim nogama po travi, što je sjajno za pravilan razvoj stopala.

VAŽNO: Ako u mestu boravka postoji dečije igralište, pre igre obavezno proverite tobogan i ostale sprave za igru koje se mogu jako ugrejati na suncu i detetu po golim nogama i rukama izazvati opekotine. Obavezno proverite i njihovu ispravnost.

VAŽNO: Nemojte bebu stavljati u visoku travu da ne bi stavila otrovne biljke u usta. Osim toga, osteljiva koža može lako da se ospe i pocrveni usled kontakta sa raznim travama.

Kako da zaštitim svoju bebu od sunca?

Nežna bebina koža zahteva pažljivu negu i zaštitu, jer je osetljivija i tanja nego kod odraslih. Boravak na suncu je veoma opasan zbog ultravioletnog zračenja.

Kod beba starosti do 12 meseci trebalo bi izbegavati boravak na suncu, jer i samo nekoliko minuta može ozbiljno da ošteti njihovu kožu. Ako je dete starije, može da se igra na suncu, ali uz obaveznu opremu: šešir, majica i krema sa visokim faktorom.

Najefikasnija zaštita je nanošenje zaštitnih krema za bebe sa visokim faktorom i unos dovoljnih količina sveže tečnosti na svakih 20 do 30 minuta, kao i igranje na mestima koja nisu direktno izložena suncu.
Kada bi trebalo da izbegavamo sunčane zrake?
Trebalo bi izbegavati odlaske na plažu u najtoplijem periodu od 11 – 17 sati

Trebalo bi izbegavati odlaske na plažu u najtoplijem periodu od 11 – 17 sati. Najbolje bi bilo da nađete prirodnu hladovinu jer i sunce skriveno oblacima ili indirektna toplota može da naškodi maloj bebi. Šešir od prirodnih materijala i svetle boje su obavezni, kao i naočare za sunce.

Kako da znam koje su dobre naočare za sunce?

Bebe i mlađa deca su najosetljivija na UV oštećenja, zato moraju nositi kvalitetne sunčane naočare i šešir sa obodom. Za optimalnu zaštitu, potražite stakla koja blokiraju 99 do 100 % ultravioletnih zraka.

Ako na sunčanim naočarima ne postoji bilo kakva potvrda ili deklaracija, potražite drugi par. Cena može uticati na to kako par sunčanih naočara štiti od UV svetla. Jeftina plastična stakla mogu biti mnogo lošija od nešto skupljih stakala. Bolje je da platite više, a da budete sigurni da stakla nude adekvatnu UV zaštitu.

Kako da izaberem najbolju zaštitnu kremu za moju bebu?

Pri izradi preparata za zaštitu od sunca proizvođači koriste hemijske filtere, odnosno hemijske supstance koje apsorbuju određeni deo UV zračenja. Ali, da bi se postigao najbolji nivo zaštite od sunca hemijski filteri se kombinuju sa određenim supstancama koje fizički odbijaju sunčeve zrake.

Kada su u pitanju deca do godinu dana, trebalo bi izbegavati kreme za sunčanje sa hemijskim filterima, koji njihovoj nežnoj koži ne pogoduju i treba se oslanjati samo na preparate sa mehaničkim zaštitnicima. Dakle, treba kupiti zaštitnu kremu za bebe  sa visokim faktorom - oko 50 i bebi zaštitnu kremu za lice, takođe sa visokim faktorom.

Kako da se bebina koža navikne na sunce?
Početno izlaganje suncu ne treba da bude duže od nekoliko minuta

Petnaest minuta pre izlaska na sunce premažite zaštitnom kremom sve delove tela koji nisu pokriveni odećom. Pazite da kremu ne mažete bebi na usta, oči ili na očne kapke.

Početno izlaganje suncu ne treba da bude duže od nekoliko minuta, a onda se može postepeno produžavati po dva minuta dnevno do ukupno dvadeset minuta. Vodootpornom zaštitnom kremom namažite celo telo mališana koji se rashlađuje u plićaku. Posle igre u vodi sledi brisanje peškirom, pa opet mazanje zaštitnom kremom.

VAŽNO: Ukoliko dete uzima neke lekove, proverite da li izazivaju preteranu osetljivost na sunčevoj svetlosti pre nego što mu dopustite da izađe na sunce.

Da li važi pravilo da preplanulu kožu ne treba zaštititi od sunca?

Ne postoji bezbedna preplanulost, bez obzira na to koliko se postupno sunčate Vi i Vaša beba. Već preplanula koža nije zaštita od daljih oštećenja. Dete može dobiti opekotine i od sunca usred zime.

Bebinu kožu zaštitite odećom, na glavi treba da ima šešir sa širokim obodom, lice namažite zaštitnom kremom sa visokim faktorom, a na očima treba da ima sunčane naočare.

Ukoliko beba i pored ovih mera izgori dajte joj više tečnosti da ne bi došlo do dehidracije i namažite je kremama koje se koriste nakon sunčanja. Ukoliko se pojave plikovi, odvedite je lekaru.

Šta je sunčani udar?

Sunčanica je veoma ozbiljna i nastaje kada se glava duže direktno izlaže suncu. Počinje glavoboljom, zatim se javlja mučnina i nagon za povraćanjem, a može doći i do gubitka svesti. Ako primetite neki od ovih simptoma rashladite bebu, dajte joj tečnosti i odvedite je kod lekara.
Kako ublažiti opekotine od sunca?
Opekotine od sunca hlade se oblozima od hladne vode, tri do četiri puta dnevno

Opekotine od sunca hlade se oblozima od hladne vode, tri do četiri puta dnevno, dok crvenilo ne umine. Možete ih mazati hidratantnom kremom ili gelom od aloe, dok teže opekotine treba da pogleda lekar i prepiše terapiju. Najbolja preventiva je lagana odeća i krema sa visokim zaštitnim faktorom.

Šta kaže zakon?
Prema novom zakonu i bebe moraju imati sopstveni pasoš
Po novom Zakonu o putnim ispravama ne možete upisati dete u svoj biometrijski pasoš. Zato je potrebno je da mu izvadite samostalnu putnu ispravu. Zahtev za izdavanje pasoša detetu treba da podnesete vi kao roditelj, jer je reč o maloletnom licu.
Da li je obavezno prisustvo oba roditelja?
Da, obavezno je prisustvo oba roditelja jer je neophodno da oboje u SUP-u napišete izjavu da ste saglasni da se vašem detetu izda putna isprava.
Šta je neophodno od dokumentacije?
Ne zaboravite svu potrebnu dokumentaciju. Ako vam bude nešto nedostajalo, po pravilu će vas vratiti...
Prilikom podnošenja zahteva za izdavanje samostalnog pasoša detetu potrebno je da priložite:

1. čitko ispunjen zahtev za izdavanje pasoša
2. detetov izvod iz Matične knjige rođenih
3. uverenje o državljanstvu deteta, ne starije od šest meseci
4. dve fotografije dimenzija 3,5 x 4,5 cm (negde nije obavezna)
5. prijavu stana
6. ličnu kartu roditelja koji podnosi zahtev
7. dokaz o uplaćenoj taksi za izdavanje pasoša i dokaz o uplaćenoj naknadi za obrazac pasoša
Koja je procedura ako roditelji nisu venčani?

Dokumentacija je ista kao i da ste u braku. Međutim, osim saglasnosti koju oboje pišete u SUP- u, potrebno je da i u opštini overite saglasnost o izdavanju pasoša za dete.
Koja je procedura za razvedene roditelje?
Ukoliko ste razvedeni, roditelj kome je dete sudskom odlukom povereno na vaspitanje i čuvanje, prilikom podnošenja zahteva za izdavanje pasoša, pored uobičajene dokumentacije prilaže na uvid i pravosnažnu presudu suda.


Koliko novca treba uplatiti za dobijanje pasoša?
Na ime takse na podnesak potrebno je da uplatite 200 dinara, a za obrazac pasoša 2.000 dinara. Brojevi žiro računa na koje treba uplatiti ovaj novac, nalaze se na vidnom mestu u SUP-u.

Da li i deca moraju biti prisutna prilikom podnošenja zahteva za pasoš?

I pored što sa sobom treba da ponesete dve detetove fotografije, ono će biti slikano i u SUP-u. Zbog toga je neophodno da vaš mališan bude prisutan prilikom podnošenja zahteva za pasoš. Međutim, da biste ga poštedeli čekanja i stajanja u redu, najbolje je da se organizujete tako, da dete bude prisutno samo dok se fotografiše.
Koliko se čeka na dobijanje pasoša od trenutka predaje zahteva?
U zavisnosti od SUP'a. Negde je dovoljno nedelju dana, a negde oko 15 dana. Najduži rok je do mesec dana. Međutim, službenik u SUP-u će vam, kada obavite svu proceduru i predate zahtev, reći tačan datum kada da dođete po pasoš.

U kojim slučajevima se pašoš može izdati hitno?

U slučajevima kada je detetu potrebno hitno lečenje u inostranstvu ili iz nekih drugih opravdanih razloga, pasoš se može izdati u roku od 48 sati. Uz zahtev je neophodno da priložite i dokaze koji potvrđuju razloge hitnosti.
Koliko važi pasoš za dete?

Pasoš za decu mlađu od 3 godine života pasoš se izdaje sa rokom važenja od 3 godine.

Deci mlađoj od 14 godina života pasoš se izdaje sa rokom važenja od 5 godina.

Ostaloj kategoriji lica, starijoj od 14 godine života pasoš se izdaje sa rokom važenja od 10 godina



    *

Kada moja beba sme u “veliku vodu”?
Ukoliko vaša beba uživa da se kupa kući, verovatno će uživati i u bazenu, jezeru ili moru
Razne studije se bave time kada je najbolje krenuti sa časovima plivanja za bebe. Neki kažu da sa kupanjem "velikoj vodi" (more, jezero, reka, bazen) možete da počnete čim otpadne pupak i zaraste rana, dok neki pak misle da dete do svoje četvrte godine ne može da nauči tehnike disanja potrebne za plivanje.

Ipak vaše dete će da odredi tačan tremin, a ne vi, ni stručnjaci koji pišu studije. Ukoliko vaša beba uživa da se kupa kući i već ste malu kadicu zamenili velikom, verovatno će uživati i u bazenu, jezeru ili moru. Kod male dece koja još nisu stasala za igre s loptom, veoma je korisno plivanje i lagane fizičke aktivnosti u vodi u prisustvu roditelja.

Boravak u vodi i plivanje odlično utiču na razvoj lokomotornog sistema. Ipak, bebe mlađe od dva meseca ne bi trebalo da se kupaju u moru.

Kako da prevaziđemo stah od prvog susreta sa morem?
Ukoliko je prvi put na moru, dete će se možda uplašiti od buke i talasa, pa će odbijati da uđe u vodu. Nemojte raditi ništa na silu, već pokušajte da ga pričom kako je u moru lepo, nagovorite da prvo pokvasi nogice ili sedne u plićak.

Kada se malo navikne na vodu i njenu temperaturu, polako mu kvasite i ostale delove tela. Najbolje je da ga držite u naručju. Kod vas će se osećati sigurno i lakše će se opustiti, a kada vidite da se naviklo na vodu i da mu ona prija, stavite ga u šlauf. Za bebe i vrlo malu decu postoje šlaufi sa prorezima za nogice. Ne samo što su u njima najbezbedniji, već imaju osećaj kao da sede u fotelji.

Šta da radimo ako dete uopšte neće u vodu?
Nikako nemojte prisiljavati dete da ne biste izazvali strah od vode!
Nemojte terati dete da radi ono čega se boji, jer ćete time kod njega stvoriti samo još veću odbojnost. Ako je nervozno ili uplašeno smislite drugu aktivnost pored vode, da ga oraspoložite. Možda je samo gladno, žedno ili mu se spava. Udovoljite mališanovim potrebama, pa probajte ponovo.

Ohrabrite ga, tako što ćete sami ući u vodu, igrati se u njoj, plivati i na taj način mu pokazati kako se dobro može zabaviti. Nikako nemojte siliti dete da ne biste izazvali strah od vode! Vodite računa da je mesto gde se kupatne čisto i mirno, te da vas neće ometati kupači, koji bi vikom i prskanjem mogli da vam pokvare ugođaj.

U krajnjem slučaju kupite mali bazenčić, napunite ga morskom vodom i stavite ga ispod suncobrana neka se brčka. Tako će i bepcu biti zanimljivo, a i vi ćete moći malo da predahnete


Koliko vremena dete može da provodi u vodi?

Kupanje bebca mlađeg od godinu dana u moru ne bi trebalo da bude duže od 10 minuta. Nemoje dozvoliti da dete počne da se trese i da mu usne postanu plave, pa da ga tek onda iznosite iz vode. Ako je vama more hladno, znajte da je ono bebama do 12 meseci starosti još hladnije.

Iznesite dete iz vode i uvijte ga u suv peškir da se osuši. Sunčevi zraci  veoma lako prolaze kroz vodu, tako da beba i za vreme kupanja mora biti namazana zaštitnom kremom sa visokim faktorom, a trebalo bi da ima i šešir na glavi.

Ukoliko se kupate u bazenu, obavezno istuširajte bebu čistom vodom jer bazenska voda ima puno hlora koji isušuje nežnu kožu. Nakon kupanja beba će biti gladna, pa joj pripremite obrok


Šta ne sme da se radi tokom boravka u moru?
Dok ste u vodi, nikako ne ispuštajte bebu iz ruku
Dok ste u vodi, nikako ne biste smeli da ispuštate bebu iz ruku, niti da sa njom, ali ni sa starijim detetom odlazite u dubinu. Naravno, bilo kakvo potapanje dečje glave, pored direktnog rizika, donosi i kasniju odbojnost prema vodi, nepoverenje u osobu koja je bila zadužena za čuvanje deteta i druge psihološke efekte.

Bebu ne treba da stavljate na plutajući dušek, niti da joj navlačite mišiće ili neodgovarajuće šlaufe. Najbolje je da je vi držite na rukama u plićaku. Ako je beba malo veća i može da sedi, idealan je šlauf sa prorezima za nogice, ali je ni u tome ne smete ostavljati samu.

Neka vam uvek bude na oku, jer se beba može udaviti vrlo brzo i u vrlo malo vode – čak i u manje od dva i po centimetra. Ukoliko morate da se udaljite od vode, povedite i dete sa sobom. Takođe, dobro pazite da ne guta vodu, jer je more prljavo, te može dovesti do infekcija.
Zabava pored vode
Osim u kupanja u moru, deci može da bude vrlo zanimljivo i korisno vreme koje provedu i pored vode, na pesku. Trčanje i hodanje po pesku i plićaku bosim nogama odlično je za pravilan razvoj stopala, ali vodite računa da pesak ne bude prevruć ili da se dete ne poseče na oštrom kamenju ili staklu. To će prijati i vama, budući da pesak deluje kao fini piling za kožu stopala.

Na peščanoj plaži glavna zanimacija su lopatice, grabulje, kantice kojima se pesak može presipati, kopati, grabuljati i od kojeg se mogu praviti razni oblici. Pravljenjem kula od peska dete uči i uvežbava finu motoriku, sposobnost da pravi sitne pokrete rukama uz zadržavanje dobre kooordinacije između prstiju i oka. Oprez je potreban pošto će beba koja sedi i igra se na pesku, rado staviti u usta svaki otpadak ili predmet koji bude iskopala iz peska.

Na šljunkovitoj plaži možete sa bebom sakupljati lepe kamenčiće ili školjke u plastičnu kanticu, ali budite veoma obazrivi da neki od kamenčića ne završi u bebinim ustima.

Sa starijim detetom se možete igrati i loptom. Najbolja je gumena na naduvavanje koja je lagana pa je mališan može lako baciti ili zakotrljati. Uglavnom se igranje loptom sa bebom svodi na dodavanje i kotrljanje. Sa starijim detetom možete igrati fudbal ili odbojku.


Bebac.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


☐ worth ☑ not worth

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 23430
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Tel.Me Your.Number
Svaka čast na trudu Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
 Smile

Bejbisiting

Kako da nađem bejbisiterku?

Ako ste tek započeli potragu za bejbisiterkom, nemojte se plašiti – postoji mnogo načina da nađete kvalifikovanu osobu koja će čuvati vašu bebu. Dobar potez je da razglasite svima da tražite bejbisiterku, potražite oglase u novinama, potražite agencije koje se bave bejbisitingom...
Kako da izaberem bejbisiterku?

Sve zavisi od vaših potreba. Ako ćete vašu bebu ostaviti samu sa bejbisiterkom neka to bude osoba koja je dovoljno stara i zrela za taj zadatak.

Godine naravno nisu jedini i odlučujući faktor. Ako se odlučite da vašu bebu čuva osoba iz profesionalne agencije, uvek tražite preporuke, pitajte koliko ima iskustva, koliko su bila stara deca koje je čuvala i kakve su joj bile obaveze.

Ipak, bez obzira na sve sjajne preporuke i iskustva koje može imati, ako vam ta osoba ’’ne leži’’ i ako kroz razgovor niste uspostavili opušten odnos, trebalo bi da potražite nekog drugog.

Ako vam pak treba neko da pričuva vaše dete samo na kratko, pa ako je to možda dete kojem verujete da će se dobro snaći sa vašim mališanom dok vi trknete do prodavnice, proverite ipak da li poznaje osnove prve pomoći. Takođe napomenite da nikad ne drma vašu bebu.

Kada izlazite iz svoje kuće treba da budete sigurni da ste svoju bebu ostavili sa osobom koja zna da se nosi u hitnim situacijama, ili koja će makar znati koga da pozove u određenoj situaciji i šta tačno treba da radi ako se pojavi bilo kakav problem.

Takođe bi trebalo da ustanovite osnovna pravila ponašanja u svojoj kući, a koje će bejbisiterka poštovati. Npr: da li je u redu da bejbisiterka gleda televiziju? Da li očekujete da će oprati sudove posle večere? I naravno, ne bi trebalo da puši niti da poziva društvo u kuću, bez vaše dozvole.
Šta treba da pitam potencijalnu bejbisiterku?

Nakon što ste saznali osnovne stvari, kao što su preporuke i vreme kada beba treba da se čuva, proverite koliko bejbisiterka poznaje osnove sigurnosti i bezbednosti.

Osim što treba da poznaje davanje veštačkog disanja bebi, pitajte da li zna kako da se ponaša u slučaju gušenja i da li zna šta treba da radi ukoliko izbije požar ili neka druga nepogoda.

Potom pređite na to kakva je sa decom. Da li voli bebe i decu? (Naravno da će reći da ih voli, pa probajte sa malo drugačijim pitanjima kako biste dobili kompletan odgovor. Pokušajte sa pitanjima kao što su ’’Zašto volite da radite sa decom?’’ i ’’Šta najviše volite u čuvanju dece?’’).

Ako imate malo stariju decu saznajte da li će se igrati sa njima ili ih zabavljati kroz igrice, sport ili na neki drugi način. Hoće li biti raspoložena da igra fudbal sa vašim detetom u dvorištu? Ne treba vam neko ko će postaviti vaše dete ispred televizora i pričati telefonom sa drugaricama celu noć.

Na kraju pitajte da li ima neke svoje navike (da li pije ili puši) koje će vam smetati. Ako vam je važno njeno jezičko izražavanje, napomenite da ne želite da psuje pred vašim detetom.

Nemojte zaboraviti da postavite pravila kao što su do koliko sati dete može da gleda televiziju, da ne sme da gleda određene emisije, ili ne želite da sluša određenu vrstu muzike dok je dete budno.

Zapamtite, ne postoji nebitno pitanje kada je u pitanju sigurnost i dobrobit vaše bebe.
Koliko treba da platim?

Cene za čuvanje dece su relativne u odnosu na nekoliko faktora, od toga gde živite do toga koliko dece imate, da li treba da kuva i možda razvozi decu. Pitajte komšije i prijatelje koliko oni plaćaju kako biste najlakše zaključili koliko bi vi trebalo novca da izdvojite. Vaša bejbisiterka verovatno ima svoje cene, a i njene prepruke i iskustvo mogu da utiču na to koliko ćete joj ponuditi.

Prednosti i mane ’’baka servisa’’

Brinete se da li ćete uspeti da nađete dobru bejbisiterku kojoj verujete za ono malo novca koje možete da odvojite? Morate da se vratite na posao i nikako ne možete sebi da priuštite da ostajete kod kuće sa bebom? Očigledno rešenje su baka i deka koji vam se nude kao ispomoć.
Šta sve treba da uzmete u obzir pre nego što se odlučite da poverite svoju bebu na čuvanje baki i deki...

Dobre strane
Najočiglednija prednost koju stičete kada vam bebu čuvaju baka i deka jeste novac koji ćete uštedeti. U današnje vreme kada se radi i posle radnog vremena lakše je sa najbližima se dogovoriti oko vremena kada treba da čuvaju bebu, a i mnogo vam je lakše da njih zamolite da vam uskoče u pomoć kada vam treba.

Još jedna prednost je što će se na taj način vaš mališan zbližiti sa bakom i dekom. Za dete je ovo i prilika da se upozna sa vašom porodičnom prošlošću. Baka i deka će detetu sigurno preneti porodičnu tradiciju i običaje.

Sećanja na zgode i nezgode iz prošlosti se mogu deliti i tokom porodičnih poseta i odmora, ali će dete porodične rituale svakako bolje usvojiti ako su deo njegovog svakodnevnog života. Ipak, svaka mama zna da je briga oko deteta od osam do deset sati dnevno vrlo iscrpljujuća. Šta od toga imaju baka i deka? Za većinu je to prilika da se zbliže sa svojim unučetom i  da pomognu svojoj odrasloj deci.

Loše strane
Nažalost, neke bake i deke jenostavno ne mogu da izdrže tempo deteta. Možda baka ima zdravstvenih problema pa ne može u svakom momentu da bude tu da pričuva dete. Možda su baka i deka suviše uzbuditi ako se dete povredi u igri...

Naravno, tu je i problem da se dete suviše razmazi. Ako će baka i deka zasipati vaše dete poklonima, ako će zanemarivati disciplinu i pravila koje želite da nemetnete, onda nisu dobri za ovaj posao.

I na kraju, ako vi i vaša majka, ili vaša svekrva, niste u dobrim odnosima, a ostavili ste joj dete na čuvanje po ceo dan, to vam sigurno neće pomoći da poboljšate odnose.

Kako da uspe?
Ako se odlučite na ’’baka-servis’’ poslužite se sledećim strategijama:

Poštujte jedni druge. Baka i deka treba da poštuju pravila koja ste postavili, ali to vam ne daje za pravo da poludite svaki put kada baka bebi daje supu umesto graška. Budite čvrsti kada su u pitanju zdravlje i sigurnost bebe (autosedište na primer!) ali budite fleksibilni u drugim stvarima (beba ne nosi portiklu – nema veze, bodić se može oprati). Takođe treba da poštujete vreme i privatnost jedni drugih.

Organizujte ’’probu’’. Neka baka (i deka) provedu sa vama nekoliko dana. Neka vam pomažu oko svega i naviknu se na vašu rutinu. Pokažite im gde su lekovi, koje maramice koristite i koje su bebine omiljene igračke. Pokažite im kako da nameste autosedište i koji je najbrži put do vašeg pedijatra.

Zapišite sve! Zapišite sve važne brojeve. Ako imate rutinu koju želite da poštuju, kao što su jutarnje šetnje, ručak u određeno vreme, popodnevna dremka...sve to zapišite, ali nemojte preterivati.

Razgovarajte o svemu. Povremeno pitajte kako sve protiče, i to će vam dati priliku da se pozabavite problemima kako nailaze. Ako često razgovarate o svemu nećete doći u sitaciju da uvredite baku i deku ako predložite da uzmete bejbisiterku za popodne da bi se i oni malo odmorili.

Budite fleksibilni. Baka i deka verovatno imaju neke sjajne ideje koje će koristiti i vama i detetu. Ako je baka sa vašom bebom ceo dan sigurno će znati koja će je pesmica najbrže smiriti kada počne da plače za večerom.

Budite dosledni. Ako vi vaspitavate dete na jedan, a baka i deka na drugi način, to će zbuniti i na kraju škoditi detetu. Delite knjige, ostavljate im razne članke za roditelje i jednostavno pričajte o svemu u čemu se ne slažete.

Dogovorite se o finansijama. Baka i deka sigurno neće hteti da prime novac od vas. Ali zato budite kreativni. Izvedite ih na večeru svake nedelje, kupite im nešto lepo...

Napravite plan za iznenadne situacije. Svako se razboli ili ima neku obavezu koju ne može da odloži. Obezbedite nekoga ko će moći da vam pomogne u takvim situacijama i preuzme vašu bebu.

Komunicirajte i pravite kompromise. Nemojte odmah puknuti od besa ako je baka vašoj bebi dala čokoladu iako vi to ne odobravate. Umesto što ćete se nepotrebno svađati, predložite baki da bebi daje kockicu čokolade dva puta nedeljeno. Sigurno će se složiti.

Budite realni u svojim očekivanjima. Okolnosti se menjaju (možda ćete raditi kraće, ili baki treba više vremena za nju). Ako se tako nešto desi predložite da malo skratite vreme koje baka provodi sa bebom. Naravno, uverite je da će i dalje biti sastavni deo života svog unučeta.

Koliko god dugo da baka i deka čuvaju vašu bebu, sigurno će se to pokazati kao najbolja odluka koju ste mogli doneti za celu svoju porodicu.


bebac.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Beba i kućni ljubimci

Kako da beba bude sigurna pored ljubimca?

Evo nekoliko saveta kako da vaše dete bude sigurno u prisustvu ljubimca:

Beba je počela da puzi. Verovatno se brinete kako će se snaći u prisustvu psa i kako da naučite i dete i ljubimca da ne povrede jedan drugog.

Kada beba počne da puzi nije je sigurno ostaviti samu čak ni sa najumiljatijim psom. Jedan nenameran udarac ili pritisak na šapu može izazvati životinju da ujede. Dete i pas se mogu takmičiti oko hrane, pa zato nemojte hraniti vaše dete blizu ljubimca i nemojte dozvoliti detetu da trčkara oko činije dok pas jede.

Naučite vaše dete da bude nežno sa psom. Pokažite im kako da ga mazi nežno i to niz dlaku. I na kraju, morate poznavati svog psa. Ljubimac koji je dominantan i bez straha manje je tolerantan na ponašanja koja mu se čine invazivnim. U tom slučaju možda treba da stavite korpu na njušku, kao i da dete bude u posebnoj, psu nedostupnoj prostoriji, u momentima kada ne možete da ga nadzirete.
Kako da upoznam bebu sa ljubimcem?

Kada se ljubimac i beba prvi put vide, to ne mora obavezno da bude ljubav na prvo njuškanje. Recimo da imate dva psa. Doveli ste bebu iz bolnice i očekujete reakciju vaših ljubimaca. Jedan pas je zaštitnički nastrojen, dok je drugi malo drugačije raspoložen. Možda čak piški na bebine stvari koje su na podu!

Iz pseće perspektive u kuću je stigla nova zvezda koja mu je ukrala vodeće mesto. Čak i najnežnija životinja će najverovatnije reagovati ako ne dobije uobičajenu pažnju. Evo nekoliko saveta kako da se beba i ljubimac dobro prilagode jedan drugome, kao i kako da vaše dete bude sigurno.

Upoznavanje bebe i ljubimca odrediće i njihov budući odnos. Kako da upoznavanje obavite glatko? Možete npr da pre nego što bebu prvi put dovedete u kuću ponesete bebinu ćebad iz bolnice i odnesete je psu, kako bi se navikao na bebin miris.

Neka tata unese bebu u kuću, kako pas slučajno ne bi skočio na mamu. Mačka će verovatno ispočetka biti vrlo ravnodušna, ali pas će sigurno hteti da ispita šta se to novo dešava.

Sagnite se do ljubimca kako biste mu pokazali bebu i pustite ga da kratko onjuši bebu kao prvi pozdrav. Nemojte paničiti i odmicati bebu od životinje ako je mirna. Ako to uradite šaljete ljubimcu poruku da je beba u stvari pretnja.

Naučite osnove sigurnosti

Bez obzira na to koliko je glatko prošlo upoznavanje, nekih pravila sigurnosti se morate držati. Nikada ne ostavljajte bebu samu sa ljubimcem. I najnežnija životnja može reagovati nepredviđeno. Ako beba zaplače, može uznemiriti mačku ili vaš pas može početi da brani teritoriju. Razmislite o tome da ograničite prilaz ljubimcu do kreveca. Psa istrenirajte da spava u ograđenom prostoru.

Neka se ‘’igraju’’ zajedno

Podarite vašem ljubimcu pažnje koliko god možete. Ako se bude osećao isključeno, moguće je da će reagovati. Nemojte praviti grešku da se sa ljubimcem igrate nakon što ste uspavali bebu. Neka se beba i ljubimac igraju zajedno. Dajte kuci neku poslasticu dok ljuljate bebu u krilu, ili ga povedite sa sobom kada idete u šetnju. Nikad ne vezujte psa za kolica, jer ih može prevrnuti kada krene.

Pomozite u povezivanju bebe I ljubimca

Na početku, vaša beba neće ni primećivati ljubimca. Ali, negde oko četvrtog meseca, beba će početi da otkriva jedno prijateljsko biće. Ljubimac podstiče i nove osećaje koji pomažu bebinom razvoju, tvrde stručnjaci. Uzmite bebinu ruku i zajedno pomazite ljubimca. Između petog i šestog meseca bebin vid je dovoljno dobar da uoči svaki pokret koji mačka pravi. Kada bacate lopticu psu koordinacija vida kod bebe se razvija. Ako beba vidi ljubimca na drugom kraju sobe, možda će dobiti motivaciju da puzi!
Šta da radim kada beba krene da puzi?

Kada beba počne da puzi, moraćete biti mnogo oprezniji. Beba koja puzi je za ljubimca strašna pojava. Pratite da li kod vašeg psa ili mačke ima nekih znakova agresije kao što su režanje, siktanje, zavijanje, savijanje ili spuštene uši – ali ga nemojte kažnjavati. Životinja je verovatno uplašena. Razdvojte dete i životinju, a ako se ovakvo ponašanje nastavi, popričajte sa veterinarom.

Veoma je važno da činiju za hranu kao i kutiju sa peskom postavite na mesto koje je bebi nedostupno. Na ovaj način štitite bebu, jer dajete prostor i ljubimcu da se sakrije i povuče ako oseća potrebu za tim. Kako biste pripremili ljubimca na to da će se uskoro i bebac igrati sa njim, probajte ponekad da ga nežno povučete za rep, krzno ili uši (napravite od toga igru i nagradite ga hranom, da se ne bi traumatizovao). Nemojte zaboraviti da sklonite igračke od ljubimca – prepune su bakterija, a i životinja će osetiti potrebu da ih čuva od bebe.
Kako da se zaštitim od infekcije?

Iako se retko dešava, ljubimci mogu preneti bolesti kao što je besnilo, mačju groznicu, druge groznice i kožne bolesti. Da biste se osigurali, uradite sledeće:

• Ljubimca redovno vodite veterinaru i lečite sve bolesti na vreme
• Ako ljubimce držite napolju, proverite da li imaju krpelje, ili možda neke druge simptome bolesti

• Dobro operite detetu ruke nakon što je diralo bilo koju životinju

• Ne dajte ljubimcu da liže bebino lice, ruke ili stopala makar prvih nekoliko meseci, jer nikad ne znate šta mu je bilo u ustima

• Nikako ne zaboravite da operete ruke pre nego što uzmete pumpicu ili pre nego što krenete da pripremate formulu

• Skraćujte redovno nokte ljubimcu kako biste izbegli ogrebotine koje se mogu inficirati

• Ljubimce kupajte napolju kako biste izbegli širenje bakterija tamo gde pripremate hranu ili kupate bebu
Postoje li životinje koje treba izbegavati?

Neke ljubimce treba izbegavati u potpunosti, naročito ako imate decu mlađu od pet godina, jer mogu biti nosioci salmonele i drugih opasnih bakterija. To su:

• Gušteri
• Pilići
• Kornjače
• Zmije
• Žabe
• Pačići

bebac.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Tate - jednako odgovorni i bespravno zapostavljeni

Drage mame ,bespravno zapostavismo nase tate koji sa punim pravom moraju da imaju mesto na ovim nasim stranama i nasim zivotima. Prenosim vam tekst o super tatama. I njima treba pomoc kao sto mi ocekujemo pomoc od njih. I ljubavi i razumevanja. Pored beba, najvaznije osobe u nasim zivotima. Nasi prijatelji, saputnici, ljubavnici i ratni drugovi  Smile

Muškarac i trudnoća

U kojim porodilištima mogu da prisustvuju očevi na porođaju?
Budući očevi mogu da prisustvuju porođaju u Beogradu u porodilištima: Ginekološko-akušerska klinika „Narodni front”; Klinički-bolnički centar „Zvezdara”.  U Institutu za ginekologiju i akušerstvo u Višegradskoj ulici i u Kliničko-bolničkom centru „Zemun” .

Očevi koji ne žive u prestonici treba da se raspitaju u lokalnom porodilištu da li je dozvoljeno da i tate prisustvuju porođaju.
Koliko košta prisustvo tate na porođaju?
Buduće tate u srpskoj prestonici za ovo zadovoljstvo treba da izdvoje od 2.000 do 15.000 dinara, zavisno od bolnice, ali isto tako moraju i da obave nekoliko laboratorijskih analiza koje se takođe naplaćuju, a  koje će pokazati da li su zdravi jer je to uslov da mogu da prisustvuju porođaju.
Koje analize će tražiti od mene da bi mogao da prisustvujem porođaju?
Jedini uslov da tata bude prisutan na porođaju je da u porodilište ponese potvrdu da je zdrav (bris grla, nosa i pregled stolice). Potvrda treba da se izvadi 7-10 dana pre termina.

Kako mogu psihički da se pripremim za porođaj moje supruge?
Parovima se preporučuje da pohađaju škole psihofizičke pripreme za porođaj, koja je besplatna, a samim tim mame i tate mogu da „razviju” osećaj da će imati bebu.
Želim da prisustvujem porođaju ali plašim se da ću se onesvestiti...
Beogradski akušeri tvrde da je  zanemariv broj očeva koji se onesvešćuju pored kreveta. Ipak malo je budućih tata koji ulaze u porođajnu salu bez straha. Ipak kao i kod drugih stvari važi da što više znate – manje vas je strah.

Čitajte o porođaju, pohađajte školu za psihofizičke pripreme za porođaj, pričajte sa drugim očevima koji su već prisustvovali porođaju. Fokusirajte se na to na koji način možete da pomognete svojoj ženi na porođaju, i manje ćete se brinuti o svojim strahovima.

Želim da prisusutvujem porođaju, ali mi prijatelji kažu da ću, ukoliko vidim porođaj, izgubiti želju za seksom. Da li je to istina?
Pojedini ginekolozi smatraju da može da se dogodi da posle ovog čina muškarac više na ženu ne gleda „istim” očima, kao i to da izgubi želju za vođenjem ljubavi sa njom. Ipak, kako kažu stručnjaci, reč je o sporadičnim slučajevima, jer zajedničko iščekivanje mezimca uglavnom učvršćuje bračnu vezu.

Želim da prisustvujem porođaju, ali to moja žena ne želi, kako da je ubedim?
Svakako treba da pričate o ovome, ali nemojte navaljivati. Probajte da saznate zbog čega vaša supruga ne želi da budete prisutni. Možda se vaša supruga plaši da ćete se uspaničiti i da ćete je samo nervirati, a možda se plaši da više nećete želeti da vodite ljubav s njom. Ukoliko ustanovite da bi vaše prisusutvo moglo biti kontraproduktivno za porođaj – odustanite, biće bolje za oboje.

Moja žena želi da prisustvujem porođaju, ali ja to ne želim – kako da je odbijem a da je ne povredim?
Važno je da uradite onako kako mislite da će biti najbolje za oboje, ali treba da pričate i o tome sa vašom pertnerkom. Objasnite vašoj supruzi zašto ne želite da prisusutvujete porođaju.

Pitajte je zašto je njoj toliko bitno – da li samo zato što je danas to trendi, ili se previše plaši, i od vas očekuje podršku. Ukoliko je ovo drugo pokušajte da joj pomognete – idite zajedno u školu za psihofizičke pripreme za porođaj, posetite porodilište i pomozite joj da sve više sazna o porođaju. Ukoliko više zna o tome – manje će se plašiti.

Živimo u mestu, gde u porodilištu nema uslova da budem prisutan na porođaju. Da li će se to odraziti na početak veze sa detetom?
Sigurno da neće. Stotinama godina unazad se smatralo da muškarci nemaju šta da traže na porođaju, tako da su porođaj vodile isključivo žene - babice. Pošto očevi nisu ni razmišljali o tome šta propuštaju, nisu ni mislili da to može da utiče na početak veze sa detetom.

Ukoliko ste žarko želeli da prisustvujete na tom neverovatnom događaju, imate pravo da budete razočarani. Ali ako početak veze sa detetom krene naopako jedino vi možete da budete krivi.

Nemojte da dozvolite da vas obuzmu loša osećanja jer ne možete da prisustvujete porođaju, gledajte da budete što više prisutni kada beba dođe kući. Učestvujte u kupanju, presvlačenju, uspavljivanju, šetnjama, pričajte i pevajte joj. Vaša beba nikad neće osećati nedostatak zato što niste bili prisutni na porođaju, ali hoće ukoliko ne provedete dovoljno vremena sa njom.

Kako mogu da budem od pomoći pre porođaja?
Kada dođe vreme za porođaj najbitnije je da ostanete prisebni – koliko god možete, jer trebate vašoj supruzi. Bilo bi dobro da par nedelja pre napravite plan za sve moguće scenarije – da ne bi paničili.

Treba da znate kada treba da krenete u porodilište ukoliko pukne vodenjak, šta raditi kada krenu kontrakcije, i šta raditi u slučaju kada vam žena prokrvari. Možete sve da zapišete i da stavite spisak na vidno mesto i ukoliko je porođaj krenuo uzmite odgovarajući spisak i sledite uputstva. Najbitnije je da budete prisutni i da date što veću podršku.
Kako mogu da budem od pomoći u prvoj porođajnoj fazi?
Prva porođajna faza može da traje od 2 do 6 sati, retko do 24 sata. Sastoji se iz nekoliko delova i počinje pravilnim kontrakcijama, prskanjem vodenjaka ili krvarenjem koje nastaje zbog širenja grlića, a završava se njegovim kompletnim širenjem do 10 cm.

Nemojte raditi ništa ukoliko to vaša žena ne želi. Bitno je da delujete umirujuće i da ne paničite – to može samo loše da utiče na ženu, koja je i sama uplašena. Pomozite joj da se opusti rečima i dodirom. Masirajte joj stopala i pomozite da meri kontrakcije.
Kada treba da krenemo u porodilište?
Ukoliko prsne vodenjak, bez obzira da li je prskanje vodenjaka praćeno pojavom kontrakcija ili ne. Treba da krenete ukoliko su kontrakcije regularne, javljaju se na svakih 10 minuta ili kraće i traju minimalno 30 sekundi.

Nekoliko kontrakcija je snažno tako da vaša žena ne može da hoda, niti da priča dok kontrakcija traje.

Naravno, svaka situacija koja odudara od normalnog početka porođaja (krvarenje bilo kog intenziteta, ako žena ne oseća bebu poslednjih par sati, ako se žali na malaksalost, zujanje u ušima, da vidi duple slike, ima bol u predelu gornjeg dela stomaka) zahteva da se ODMAH krene u porodilište.

Kako mogu da budem od pomoći u drugoj porođajnoj fazi?
Druga porođajna faza traje manje od prve u proseku od 2 do tri ipo sata. Tokom ove faze, grlić je kompletno raširen i počinju naponi tokom kojih treba žena da “izgura” bebu u spoljnji svet.

I dalje pružite ženi podršku, pričajte joj koliko je volite. Pomozite joj da se opusti između kontrakcija. Kada se ukaže beba možete da je obaveštavate o tome šta vidite. Ukoliko to bolničko osoblje dozvoli možete napraviti fotografije vaše bebe u trenutku kada dolazi na svet. Možda ćete moći i da presečete pupčanu vrpcu.

Kako mogu da budem od pomoći u trećoj porođajnoj fazi?

Kažite svojoj supruzi koliko je volite i zahvalite joj se na divnom poklonu. Ukoliko vam daju bebu, držite je i pričajte joj. Slikajte ili snimajte prvi plač svoje bebe.


Tata i beba

Uzmite slobodne dane
Dogovorite se sa šefom da uzmete slobodne dane posle porođaja vaše supruge. Verujte, trebaće i vama i njoj. Nećete biti naspavani da bi mogli normalno da obavljate svoja posla a vaša pomoć će biti od velikog značaja u kući.

Ne smete da zaboravite da vaša žena jedva može da hoda, a ne da obavlja kućne poslove. Ukoliko se porodila carskim rezom moraćete čak i dodavati  bebu da bi mogla da je podoji. Treba i da prijavite novog člana porodica, kao i da predate zahteve za novčani dodatak za novorođenče.
Počistite posle slavlja
Nemojte da suprugu dočeka nered i puna sudopera posle proslave sa prijateljima. Ili napravite žurku u restoranu ili kafiću, ili odvojite vreme da pospremite stan ili unajmite čistačicu. Vaša žena niti će imati snage, niti vremena da očisti kuću – potrudite se da i narednih nedelja pomažete svojoj supruzi što više možete oko čišćenja stana i kuvanja ručka.
Budite tačni
Nemojte da zakasnite u porodilište da supruga i beba moraju da vas čekaju, to će i mamu i bebu rastužiti pa će vam ceo život prebacivati kako mama tako i vaše dete!
Ponestite stvari potrebne za otpust mame i bebe
Nemojte zaboraviti da ponesete stvari za otpust mame i bebe. Ona je sigurno to već nedeljama unapred upakovala – ukoliko nije, nazovite je i pitajte koju obuću i odeću da joj ponesete. Ukoliko zaboravite da to uradite ona će biti besna i postiđena što mora da izađe u javnost u spavaćici! Samo zamislite kako biste se vi osećali na njenom mestu?
Sredite kola
Pre polaska u porodilište fiksirajte sedište za bebe i operite kola, očistite unutrašnjost automobila. Ukoliko nemate kola uzmite taksi, ali neka vas čeka na izlazu, nemojte dozvoliti da mama i beba čekaju dok vi panično okrećete brojeve taksi udruženja da bi dobili vozilo.
Objasnite rodbini da vam treba malo mira
Kada dođete kući pružite svojoj supruzi mir. Objasnite porodici i prijateljima da ne dolaze prvih dana u posetu (prvi dani mogu značiti i mesec, ali i više dana).

Trebali bi svako da poštuje želje novopečene mame – istina je da svi nestrpljivo čekaju da upoznaju novog člana porodice, ipak vaša žena je verovatno jako umorna i iscrpljena, ima grčeve u stomaku, bolove u međici ili na rani od carskog reza, zaokupljena brigama oko dojenja, nege bebe itd. Sada joj je najmanje potrebno da servira kafu i sok rođacima...
Obavestite sve
Pošto ste napravili hiljadu fotografija vaše bebe sad to pošaljite mailom svima koje poznajete - možda tako možete malo da ih zadovoljite, pošto im ne dajete da odmah prvog dana dotrče i grle vašu bebu. Ukoliko bake i deke nemaju računar, izradite fotografije i pošaljite poštom – verujte biće presrećni!
Obezbedite pomoć
Pre porođaja pričajte sa svojom suprugom kako ćete se organizovati dok se ona oporavlja od porođaja – to je najčešće 6 nedelja. Možete da tražite pomoć od vaše ili njene mame, možete da organizujete kućnu dostavu hrane – nemojte zaboraviti da njoj još uvek neće prijati teška, začinjena hrana.

Obratite pažnju na namirnice koje prelaze u mleko i mogu izazvati iritaciju, grčeve ili alergijske reakcije bebe. Možete da unajmite čistačicu. Možda ste pre porođaja mislili da vam pomoć neće trebati, verujte nećete stići sve, zato se organizujte!
Ograničite posete
Tih prvih dana, mlada mama je osetljiva na svašta: prljave cipele, ruke, dodirivanje bebe. Nemojte joj zameriti. Zamolite goste da ukoliko su pušači, izađu na balkon sa cigaretama, i da operu ruke pre nego što uzmu bebu. Najvažnije je da posete vremenski ograničite na maksimum sat vremena – mama treba da doji, da presvlači bebu, da masira dojke itd.
Pokažite razumevanje
Kao i na početku trudnoće, ona će opet često menjati raspoloženje – za sve to zaslužne su hormonalne promene. Budite sigurni da će to brzo proći i nemojte da joj zamerate za promenljivo ponašanje. Pokažite razumevanje za njeno stanje, iskažite svoju ljubav i pomozite joj oko dojenja i nege bebe.
Razmazite je
Kupite joj cveće i poklon – ali potrudite se barem za ovu priliku da pogodite šta bi se joj svidelo, ukoliko nemate adekvatnu ideju, zapitkujte je još pre porođaja. Kažite joj što više puta koliko je volite i koliko ste ponosni što je rodila vaše dete. I na kraju uživajte u prvim danima života vaše bebe. Oni su neprocenljivi i neponovljivi.

Da li je dojenje najbolji način za ishranu naše bebe?
Očevi koji išćekuju bebino rođenje znaju da je dojenje najbolji način za hranjenje bebe. Majčino mleko sadrži savršenu mešavinu hranljivih sastojaka, a bebe koje se doje uživaju u dobrobitima mleka - smanjuje se rizik od gojaznosti i alergija pa čak i do razvoja inteligencije.

Isto tako majčino mleko je besplatno, ne zahteva nikakvu prethodnu pripremu niti pranje, a isto tako to je najbolji način da se beba poveže sa majkom. Kaka beba koje su dojene miriši lepše od one koja se hrane dohranom.
Imam osećaj da moja žena ceo dan doji naše dete, osećam se zapostavljeno. Da li je to normalno?
Većina očeva se oseća drugačije kada se beba rodi. Nije da očevi ne podržavaju dojenje već sam čin dojenja čini da se oni osećaju zapostavljeno. Dojenje je nastavak izgrađivanja odnosa novorođenčeta sa majkom za razliku od emocija i povezanosti sa bebom i majkom tokom trudnoće.

Ono što je zajedničko za tate beba koje se doje je da se ponekad ili konstantno osećaju ovako:

* Brinu da će teže uspostaviti vezu i odnos sa bebom
* Osećanje nejednakosti, osećaj da šta god radili sa bebom nikada neće biti isto kao ono što vaša supruga doprinosi
* Osećaj besa što je beba fizički stala između vas i vaše supruge
* Veruju da time što žena doji ima i bolje znanje i veštinu koja ih automatski prikazuje kao bolje roditelje

Da li mogu da budem od pomoći pri dojenju?
Naravno da možete i treba da pomažete. Nemojte odustajati i sklanjati se u stranu samo zato što je mama izvor hrane za bebu. Što je bolji odnos među partnerima i žena će duže da doji, osećaće se samouverenije zbog toga što doji.
Kako da pomažem svojoj ženi pri dojenju?
* Podržavajte suprugu i budite brižni – Dojenje nije lak posao, zato preuzmite neke kućne poslove i pomozite joj kad god ste u prilici. Dok doji donesite joj jastuče i čašu vode, ili se ponudite da preuzmete bebu kada treba da podrigne posle dojenja.

* Potrudite se da što više budete fizički uz vašu bebu – Maženje, kupanje i čitanje bebi su odlične aktivnosti za razvoj vašeg odnosa sa bebom. Time ćete dobiti priliku da se fizički vežete za bebu na više načina a koje je veoma slično dojenju.

* Provedite što više vremena sa bebom – Povedite je u šetnju u kolicima, stavite je u kengur i idite po namirnice za ručak, ili se jednostavno igrajte na podu sobe. Ovo će vam dati priliku da provedete neko vreme sami sa bebom, i što više provodite vreme sa njom samim tim ste i samouvereniji u vaše sposobnosti da ste dobar roditelj.

* Hranite bebu na flašicu majčinim mlekom – Ukoliko vaša supruga izmlazava mleko onda možete i da naučite bebu na flašicu, i samim tim preuzmete hranjenje bebe tokom noći da mama malo odmori. Ona će vam biti veoma zahvalna – proverite!

Savladajte strah od nepoznatog


Nakon rođenja bebe, verovatno ćete imati dosta poslova van kuće, prijava bepca, odlasci u nabavke i slično. U prvih nekoliko meseci je potpuno normalna pojava da „ispitujete teritoriju“ i izbegavate da ostanete nasamo sa bebom, zbog toga što vam je čitava situacija potpuno nova i nepoznata, pa osećate nelagodnost zbog toga.

Pokušajte da savladate strah tako što ćete što više vremena provoditi sa svojom porodicom i potrudite se da uz pomoć supruge zadovoljite neke osnovne potrebe mališana, da ga presvučete, okupate, uspavate...
Upoznajte se sa svojom bebom

Upoznajte se sa svojom bebom, kako bi vam oboma bilo prijatno. Držite je u naručju, gledajte u oči, pričajte joj i smešite se.

Za početak da biste se zbližili treba da se što više mazite, držite je, posmatrate njene reakcije, a kad malo poraste sigurno ćete uživati da izvodite predstave, zabavljate je, zasmejavate...
Provedite neko vreme nasamo sa bebom

Ovo će biti korisno ne samo za vas, već i za mamu, koja će se za to vreme posvetiti samo sebi. Ukoliko neko vreme provedete nasamo sa bebom naučićete kako da prepoznate njene potrebe kada nema nikoga oko vas da vam pomogne.

Zapamtite da ja svako dete specifično i da na neki svoj način daje do znanja da je gladno, mokro ili da jednostavno traži pažnju. Takođe, smislite neki svoj ritual u kojem ćete uživati i vi i beba.
Potražite pomoć bližnjih

Nemojte da se plašite da potražite pomoć, jer se sigurno može desiti da nešto ne znate da uradite, ili ne znate kako da odreagujete u nekoj situaciji. Mama naravno najbolje zna kako da umiri bebu, ali vi budite spremni da učite.

Nemojte unapred da odustajete i dižete ruke, jer je ponekad potrebno da vam neko pokaže šta treba da radite u određenoj situaciji.
Slušajte savete drugih očeva

Sigurno imate nekog prijatelja, rođaka, komšiju, ko vam može otkriti nekoliko „malih tajni“ u vezi sa očinstvom. Porazgovarajte sa njima i ne bojte se da kažete da se „plašite“ bebe, jer su verovatno i oni bili u sličnoj situaciji.

Bez obzira kakav vam savet daju sigurno će vam pomoći da sami smislite koja je vaša strategija kako da se zbližite sa svojom bebom.


bebac.com

***************************************************************************************

Mama i beba dolaze kući - što sad?



Sigurno se pitate što vam je činiti kada mama i beba dođu kući iz rodilišta. To je dan koji radosno iščekujete mnogo mjeseci, no kada se približi uhvati vas strah, a bezbroj pitanja mota vam se glavom. Kao dvostruka mama pokušat ću vam pomoći kako biste i vi i mama vaše bebe ugodno i radosno proveli prve dane s vašom bebom.

Savjet koji sigurno dolazi na prvo mjesto jest: pružite svojoj supruzi mir. To znači da objasnite cjelokupnoj obitelji i prijateljima da ne dolaze prvih dana u posjete (prvi dani mogu značiti i mjesec, ali i više dana). Želje novopečene majke morale bi se poštovati – ipak je ona ta koja je prošla svašta zadnjih dana i mjeseci, a i ne zaboravite hormone koji divljaju u njenom tijelu. Ako ona sama izrazi želju da nekoga vidi (najčešće će to biti njena mama) onda ćete naravno dopustiti toj osobi da dođe. Ali vjerujte, tih prvih dana, mlada mama je osjetljiva na svašta: prljave cipele, ruke, dodirivanje bebe, a i sama je umorna pa joj najmanje treba čavrljanje i kuhanje kave ljudima koji joj možda i nisu tako bliski. Većina novih mama želi ležati u miru sa svojom bebom, dojiti je, maziti i odmarati se. Vi ćete joj pomoći svojom prisutnošću i nježnošću.
Iduća, isto tako važna stvar jest razumijevanje. Ako plače, nemojte je pitati zašto plače, ako je tužna, nervozna ili pak pretjerano vesela – za sve to zaslužne su hormonalne promjene. To će brzo proći – vi morate biti stabilan i smiren član obitelji te joj ne smijete zamjerati takvo promjenjivo i čudno ponašanje. Njoj treba pregršt vaše ljubavi i pažnje – ranjiva je i osjetljiva.
Sljedeće što možete učiniti jest pospremanje, glačanje, kuhanje... Sve je to mami, posebno ako doji, teško i zahtjeva vrijeme kojeg nema. Svakako je umjesto super čiste kuće i savršenog ručka, važnije vrijeme provedeno s bebom. Puštati bebu da plače kako bi se oribala kupaonica, besmisleno je. No i tu postoji kvaka. Mami, posebno ako se radi o prvoj bebi, vrlo je važna čistoća i urednost. Tu sada uskačete vi, tata. Perite, glačajte... i to sve s osmijehom na licu. Ako vam je kuhanje problem, možete zamoliti punicu, svoju mamu ili nekoga da prvih tjedan - dva, skuha pa da vi skoknete po ručak, a uvijek postoji i gotova hrana - bilo kupljena pa dovršena doma ili pak naručena iz restorana.
Na sam dan kad mama i beba dolaze doma nije važno napuhati gomilu balona ili pozvati hrpu ljudi na doček (ni u ludilu!) ili pak nakupovati zlata i cvijeća.

Ono što će uistinu mamicu razveseliti jest:
- da dođete na vrijeme u rodilište po mamu i bebu (kad sam rodila prvu bebu, moj muž je zakasnio!?),
- da joj donesete svu potrebnu odjeću i potrepštine (sigurno je sve pripremila prije odlaska u rodilište, a ako nije, papir, olovku i mobitel u ruke pa neka vam diktira)
- dobro izglancajte stan – neka izgleda kao muzej, operite i izglačajte svo rublje koje se nakupilo
- skuhajte neku juhicu (bake će pomoći, bilo uživo ili pak telefonski savjetom)
- kupite joj čokoladice, sokiće, kolače ili ono što voli papati
- presvucite posteljinu na krevetu i promijenite ručnike (prljavo rublje operite i izglačajte)
- dobro prozračite stan prije odlaska u bolnicu (bebi ne treba temperatura veća od 22°C)
- operite automobil, pogotovo iznutra (blatan auto neće je veseliti).

Ako sam nešto zaboravila, a vi se sami sjetite, svaka vam čast.
Možda ćete bolje razumjeti svoju suprugu, ako svoj strah, zabrinutost, zbunjenost pomnožite sa sto i još nadodate fizičku bol zbog porođaja i dojenja.
Nadam se da sam i vama i vašoj ženici uspjela barem malo pomoći. Želim vam svu moguću sreću i veselje. Uživajte u prvim danima života vaše bebe. Oni su neprocjenjivi i neponovljivi.

Andrea Hribar Livada

maminosunce.com
**************************************************************************************

Kako bebi presvući pelenu?



Beba je došla kući! Izgarate od želje da sudjelujete u svakom trenutku života vaše prinove. Zbunjena je i uplašena vaša supruga, ali kako ste tek vi zbunjeni i uplašeni!! Malo biće je krhko i nježno, a vi imate tako veeelike ruke. No evo nekoliko savjeta o prematanju bebe koji će vam zasigurno pomoći.
Beba je, iako mala, vrlo čvrsta i sasvim sigurno je nećete slomiti ili povrijediti. Bebi možete naštetiti jedino ako je tresete ili vam padne, a to se naravno neće dogoditi jer ćete biti iznimno oprezni i nećete je bez nadzora ni na trenutak ostavljati na presvlačilici, krevetu, stolu...
Dodatan oprez zahtjeva glavica, jer kao što već sigurno znate, bebin vrat nije dovoljno jak da bi mogao podnijeti težinu teške glavice. Prema tome svaki put kad podižete bebu prihvatite je iza vrata kako joj glava ne bi pala prema nazad.

PELENU PRESVLAČITE NA SLJEDEĆI NAČIN:
1. Prije presvlačenja pripremite sav potreban pribor: čistu pelenu, vlažne maramice, čiste štramplice ili hlačice ako je potrebno, kremicu za guzu...
2. Polegnite bebu na leđa na neku površinu najbolje u visini vašeg struka (presvlačilica, stol koji ćete prekriti pokrivačem kako bi bebi bilo udobno...) Neka gornja plahtica ili pelena na podlozi za presvlačenje bude čista.
3. Skinite štramplice ili hlačice. Ako se otkopčavaju na leđima, okrenite bebu na bok pa ćete ih lakše otkopčati.
4. Otkopčajte čičak pelene, jednom rukom uhvatite obje bebine nožice (to ćete učiniti tako da prekrižite bebine noge stopalom preko stopala pa ih tada uhvatite) te drugom rukom izvucite pelenu između nogu (ako se radi o pokakanoj peleni, pokušajte njome očistiti što više nečistoća s bebine guze). Zatim, dok beba još uvijek leži na peleni, vlažnim maramicama očistite sve ostalo s guze (prljave maramice stavljajte na pelenu). Kad je gotovo izvucite pelenu ispod guze, umotajte sve zajedno u pelenu i zalijepite je čičkom. Važno je da s guze uklonite sve ostatke nečistoća.
5. Opet na isti način uhvatite bebine nožice, podvucite čistu pelenu pod guzu, namažite guzu zaštitnom kremom, pustite nožice, zavrnite pelenu preko guze i zalijepite čičak. Nemojte previše stisnuti pelenu - između trbuščića i pelena pokušajte gurnuti prste. Ako stanu, a da niste pritisnuli trbuščić, onda je dobro. Također ostavite prostora i među nožicama - nemojte navući pelenu previsoko. To je osobito važno kod dečkića. Također, dok pupak ne otpadne i ne zacijeli, pelena ga ne smije prekriti. Zavrnite rub pelene ispod pupka ili pak na peleni izrežite komadić, kako biste napravili mjesta za pupak.
6. Obucite štramplice ili hlačice. I to je to.
Uživajte!

SAVJETI I TRIKOVI:
- guzu uvijek brišite od naprijed prema nazad
- prije i nakon presvlačenja bebe, obvezno operite ruke. Nikad nakon diranja guze ne dirajte bebu po licu
- vrijeme presvlačenja odlično je vrijeme  za druženje i igru s vašom bebom - pričajte joj, pjevajte, gugučite s njom, pravite smiješne face...
- tek rođenoj bebi, pelenu morate promijeniti dvanaestak puta dnevno
- pelenu je bolje promijeniti prije obroka, jer bi najedena  beba od prevrtanja mogla bljucnuti
- neke bebe ne vole da ih se presvlači pa će možda i plakati. Spriječite to pomoću šarenih igračkica obješenih iznad podloge na kojoj presvlačite bebu (može pomoći i pjevanje i
pričanje)
- izbjegavajte noćno presvlačenje jer ćete razbuditi bebu pa će teško ponovno zaspati
- ako se na guzi pojavi crvenilo koje ne prolazi od uobičajenih kremica, posjetite pedijatra, možda je riječ o gljivicama.

Andrea Hribar Livada

maminosunce.com
***************************************************************************************

Dobar tata!


Želite ono najbolje za svoje dijete. Želite mu pružiti sve i više no što ste sami imali. To je divno, ali kako  uspjeti?
Postali ste tata. Vaš svijet okreće se oko nove bebe, a vi ste zbunjeni. Možda vam se uloga oca ne čini previše važna. Možda se čak osjećate izgurani iz života majke svojeg djeteta. No uloga oca u životu djeteta važna je upravo toliko koliko i uloga majke. Biološki, majka je prva osoba koja djetetu treba. Majka mu omogućuje opstanak dajući mu hranu i sebe (dijete i majka bili su usko povezani devet mjeseci i tu vezu je teško nadomjestiti). No kako dijete raste, potreba za ocem postaje sve veća i otac ima sve važniju i ključniju ulogu. Pitate se kako tu ulogu odigrati najbolje što možete. Dobar tata je pažljiv prema svim  članovima obitelji, nježan je prema majci svoje djece, ne sukobljava se s pred djecom te se slažu pri načinu odgoja djece. Tata, kao i mama mora biti čvrsta i jaka osoba koja će bliskima pružiti oslonac i  podršku. Takvi morate biti i naspram djece. Uvijek prisutni, redovito spremni na igru i razgovor, strpljivi i dosljedni. Tata mora biti strog, ali uvijek pravedan - djeca ga se ne smiju bojati već ga moraju poštovati.
Mora voljeti bezuvjetno i to mora znati pokazati. Također mora biti pozitivan, znati pohvaliti, nikad ne vrijeđati. Kakav će otac uzor biti svojoj djeci, takva će djeca i postati, uvjerena kako je to pravi put. Budete li sve to pružali svojoj djeci, steći ćete njihovo povjerenje i poštovanje. Djeca vrlo brzo nauče razlučiti dobro od lošeg i nećete se ni snaći, a ona će vas “pročitati”. Budete li im dobar uzor nastojat će se  poistovjetiti s vama, a kad čujete: “Kad odrastem, želim biti kao tata!” neće biti kraja vašoj sreći. Dobar tata sluša svoju djecu srcem, a ne razumom. U pravom trenutku zna reći: “Ponosim se tobom!”, a kada djeca znaju da se na vas mogu osloniti, svaka će se kriza lako prebroditi. Dobar tata zna reći “Volim te”, zna pružiti gomilu nježnosti. Dobar tata je temelj svakog mladog života. Uz dobrog tatu rastu djeca koja znaju da su voljena!

Andrea Hribar Livada
maminosunce.com
***************************************************************************************

 Samo za tate!



Armin Brott, tada budući tata, duhovito je zapazio i zapisao: “Ne tako davno, u vrijeme dok je ova, sada reproduktivna generacija, po prvi put gledala svijetlo dana, očevi nisu bili ni prisutni ni poželjni u rađaonicama. Sada, ako budući tatica ne skače od sreće jer će biti prisutan pri porođaju i nije na vrijeme obavio sve pripreme za porođaj, smatraju ga Neandertalcem. A tko to? Najčešće njih dvije - buduća majka i punica.”

Za razliku od vremena šezdesetih godina u kojem muškarci nisu smjeli biti prisutni pri porođaju, danas je to ostavljeno na osobni izbor svakom budućem ocu.
Ako u vama nema tako velikog oduševljenja pri pomisli da ćete biti prisutni na porođaju, nemojte se previše gristi. Niti ste Neandertalac niti ste jedini s takvom brigom i grižnjom savjesti. Sve vaše brige i osjećaji koji vas priječe da to činite s velikim oduševljenjem, sasvim su normalni. Više od polovice budućih očeva podvojenog je mišljenja o prisutnosti pri porođaju. S jedne strane, vi ste uvijek izvor sigurnosti svojoj partnerici, onaj koji u svakom trenu mora biti “stijena”, a znate da ćete je za vrijeme porođaja moći samo bespomoćno držati za ruku i čekati, dok ni vama nije potpuno jasno što se događa. Na samu pomisao da ćete je morati gledati u trudovima i mukama niste sigurni hoćete li to moći.
S druge strane, neke osobe jednostavno ne podnose bolničke prostorije, ne mogu vidjeti ni krv ni bilo kakvu medicinsku manipulaciju. Ako ste među njima, onda vam je sigurno palo na um: a što ako ja tamo izgubim svijest i ispadnem slabić? Mi ćemo vam pokušati dati nekoliko savjeta pri donošenju konačne odluke.

1. Bilo bi zgodno razgovarati s nekim prijateljem koji je bio prisutan pri porođaju. I oni su se vjerojatno suočili s istim dilemama pa vam mogu pomoći svojim savjetom. Ako vam i ne budu ništa konkretno savjetovali uvelike pomaže i razgovor te saznanje da niste jedini u takvim dvojbama.
2. Razgovarajte sa svojom partnericom. Recite joj kako se osjećate i zašto, ali budite iznimno taktični. Žene su u tom razdoblju jako emotivno osjetljive pa mogu krivo protumačiti vaše izjave. Može im se činiti da vam nije stalo do nje ili djeteta.

Mnoge su studije potvrdile važnost bliskog kontakta djeteta s ocem već od samog rođenja, ali izostanak s porođaja, bez obzira jeste li spriječeni ili ne osjećate da bi mogli biti tamo, neće narušiti vaš odnos s djetetom. Rođenje je važan trenutak u životu, ali nije jedini, samo se potrudite da čim prije budete uz njih nakon rođenja. Ako pak mislite da biste to ipak mogli potrudite se i ispunite joj želju. Vašoj će partnerici doista puno značiti da ste uz nju.

maminosunce.com
   
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.14
mob
Nokia 
Kratka „terapija“ za mlade očeve

Vreme
Kratka terapija za mlade očeveNajbolji način da se oslobodite strahova vezanih za bebu jeste da provodite sa njom što više vremena. Naravno, na ovaj način uspostavićete najbolji kontakt sa njom, pozitivno ćete uticati ne samo na emotivni već i na njen kompletni razvoj.

Emocije

Vaše emotivno stanje beba će prepoznati i ono će se „preneti“ i na nju. Zato, uvek kontrolišite način na koji joj govorite, pokušajte što više da se osmehujete, pričate sa njom i da joj pevate, i ako smatrate da niste muzikalni bebi će to biti najlepša pesma, kako ne biste odavali utisak da ste zbunjeni, nesigurni ili uplašeni.

 

Obaveze
Nikad nemojte zaboraviti da je za razvoj vaše bebe veoma bitno prisustvo oba roditelja. Potpuno je neprimerno ponašenje nekih očeva koji se „kriju“ iza velikog broja poslovnih obaveza i na taj način izbegavaju one najslađe obaveze prema rođenom detetu. Bežanjem od porodičnih obaveza ne postižete ništa pametno već se tako samo lišavate ogromnog zadovoljstva koje bavljenje sopstvenim detetom pruža.


Prvo iskustvo

Po zakonu prirode krunisanje ljubavi izmedju dvoje koji se vole je rodjenje deteta. U vecem broju slucajeva trudnoca supruge se odvija bez kompikacija kao i sam porodjaj. Ali `tate` nije sve bas tako jednostavno. Drugo stanje kao i post porodjajni period u zivotu svake majke je veoma bitan momenat. Zato je svakoj majci potrebno razumevanje, paznja, kao i maksimalno ucestvovanje oko podizanja bebe.

Dakle postali ste `tata` i u pravom smislu te reci Nemojte zaboraviti da je sada potrebno svoju ljubav pruziti bebi i mami blagovremeno. Vasa obaveza mogu biti prokuvane flasice, priprema kadica  za kupanje, pelena kao i bebi kozmetike koju mama koristi za bebu posle kupanja. Ukoliko imate mogucnosti da ovekovecite prve trenutke kao i one posle , uradite to kamerom ili fotoaparatom. Veliku ulogu u razvoju vase bebe ima i vase ucestvovanje u igri. vec u drugom mesecu  vasa beba ce reagovati na boju vaseg glasa i obradovace vas svojm osmehom. Na taj nacin beba vam u skladu sa svojim sposobnostima pokazuje zadovoljstvo. To doprinosi bebinom psihofizickom razvoju. Pokusajte da se `spustite`na `bebeci `nivo. Trudite se tate da razumete bebin govor kao i plac. 

 

Ali uz sve to pokazite svoje razumevanje prema majci svoga deteta.  Naoruzajte se strpljenjem i ne prilazite svemu tome kao problemu,  vec olaksajte sebi i uradite to s ljubavlju.


Ljubav i posle dolaska bebe

Cesto se novi roditelji jako trude da ponovo uspostave fizicku i emotivnu bliskost koju su imali pre rodjenja deteta. Umor, obaveze i brige neprijatelj su erotske napetosti.

Rec je izuzetno sredstvo komunikacije, kojim je moguce iskazati stanje duha i emocije. To doprinosi jacanju veze i pomaze parovima da se ponovo pronadju. Milovanje stimulise lucenje za zdravlje vaznog hormona endorfina, koji opusta i siri telom osecaj prijatnosti, ono se ne mora zavrsiti kompletnim odnosom. Usta su jedna od najvaznijih erogenih zona naseg tela. Od pocetka povezana su sa zdravim osecanjem zadovoljstva. Zagrljaj je gest podstreka koji priblizava muskarca zeni. U prvo vreme posle rodjenja deteta moze se dogoditi da muskarac zensko telo automatski veze za sliku majke, tj. osobe koja doji, a ne sliku voljene partnerke. Zato ne zaboravite tate da pohvalite haljinu majke, zadivite je cudesnom vecerom i jednostavno bice vam kao pre.



Pet mitova o očinstvu



Uverenja i istine

Ako ste poput većine novopečenih očeva, verovatno imate i neke pretpostavke o kojima ne pričate o tome šta po vama znači biti otac. Te ideje su usađene u vašim iskustvima sa vašim ocem i u tome šta vi smatrate da okolina očekuje od oca. Na žalost, postoji malo izvora koji mogu da pomognu muškarcu da promisli o ovim temama ili testira te opšte mitove. Mada što više ispitujete i razumevate vaša neizgovorena očekivanja očinstva to su vam veće šanse da postanete otac kakav želite da budete.

Možda najveći mit od svih je onaj da postoji samo jedna definicija «dobrog oca». Ali očistvo nije fiksiran entitet. Posedujete moć da sami kreirate svoju verziju i da zadovoljite svoje i potrebe vaše porodice- i to možete stalno da radite. Od trudnoće i kroz prve godine očinstva, muškarci se menjaju i razvijaju jedinstveni identitet oca. Evo i pet drugih uverenja i istina koje se kriju iza njih.

 

Mit 1: Samo osećanja trudnice su važna

Telo vašeg partnera se menja tokom trudnoće i fokus na sam porođaj olakšava razmišljanje o tome kako su samo njena osećanja važna. Vaša briga za njeno fizičko i mentalno zdravlje je važna i sad i nakon bebinog rođenja, ali takođe su važna i vaša osećanja.

 

Lako je budućem tati da uzbuđeno priča o pozitivnim stvarima postajanja oca. Mnogo je teže dati glas podjednako važnim- i neizbežnim- osećanjima straha i zebnje. Hoću li se onesvestiti prilikom porođaja? Hoće li biti nekih komplikacija? Da li će se promeniti naš odnos nakon porođaja? Mogu li težiti za karijerom i biti otac kakav želim?

 

Vaš partner mora da zna za vaša osećanja. Mnogi muškarci drže svoje srahove od trudnoće i očinstva za sebe jer ne žele da opterećuju partnera dodatnim brigama. Ne plašite se da je opteretite. Mnoge žene žude za ovom vrstom interakcije, i znaju da očinstvo nosi izvesne izazove. Deljenje strahova sa vašim partnerom će vas zbližiti.

 

Takođe možete da potražite i druge buduće očeve, pročitajte dobru knjigu o očinstvu, i posetite grupe podrške. Slobodno dozvolite sebi ispoljavanje osećanja ranjivosti i uzbuđenja. Ako stalno igramo uloge snažnih muškaraca, gubimo dodir sa samim sobom. Ako svoje brige iskažete za vreme trudnoće i ranog roditeljstva, testirate mit po kome mi samo pratimo naše partnere tokom procesa.

 

Mit 2: Novorođenčadima u stvari ne trebaju očevi

Jaka veza između vašeg partnera i bebe- naročto ako doje- vam nameće razmišljanje da li ste potrebni vašoj bebi. Budite sigurni da joj trebate. Vi ste bitna osoba u njenom životu, i vaše prisustvo je teši i smiruje. Da bi ste se i vaša beba povezali, držite je, ljuljajte, gučite sa njom, ali sačekajte da prvo jede kako bi imali njenu punu pažnju. Preuzimanje bebe nakon jela takođe omogućava vašem partneru da nadoknadi energiju nakon dojenja.

 

Možete pomoći pri hranjenju bebe ukoliko vaš partner izmuza mleko u bočicu ili ako se odlučite da povremeno dopunite dojenje veštačkom hranom (formulom). Na indirektan način će te pomoći i vašoj bebi tako što će te pomoći vašem partneru po kući. Olakšavajući joj radnu normu je dobro za nju i omogućava joj više opuštajućeg vremena sa bebom. Zapamtite, vi pravite razliku u porodici.

 

Mit 3: Muškarci ne znaju da brinu o maloj deci

 

Ovo je velika laž koja sprečava očeve da imaju prvenstveno vezu sa bebom i stvaraju nepotrebnu uznemirenost majki koje misle da muškarci nisu sposobni da se brinu o novorođenima. Čak je i Dr Spok, noviji pedijatar i najprodavaniji autor, upozorio u svojoj prvoj knjizi da su muškarci podložni «trapavosti» oko beba. U sledećim izdanjima je promenio mišljenje, i vi možete, takođe. Sada znamo da otac može da bude detetov primarni brižnik (negovatelj). Roditeljstvo je posao koji se uči od svih, mama i tata. Ako provodite vreme sa vašom bebom razumeće te njene potrebe.

 

Mit 4: Muškarci koji se posvećuju deci ne mogu da uspeju na poslu

Muškarci se često uče da cene posao kao njihov primarni izvor vrednosti i samopoštovanja. Osnovna poruka društva je da muškarci koji se žrtvuju i biraju porodicu nad karijerom to rade zato što ne mogu da postignu uspeh na poslu. Ali mi se nalazimo na početku epske promene društvenih normi. Sve više muškaraca smatra roditeljstvo značajnim i da to podiže status očeva. Neki muškarci menjaju napredak u karijeri za vreme sa porodicom jer cene ispunjenje koje pronalaze u očinstvu, ne zato što ne mogu da se snađu na poslu. Muškarci više nego ikad smatraju da je biti dobar otac važno dostignuće u životu.

 

Mit 5: Suđeno vam je da budete kao vaš otac

Vaš otac će imati novo značenje kada postanete otac. Normalno je da se osvrnete na svoju istoriju i da pomislite, u dobru i zlu, da će te krenuti stopama vašeg starog. Ali vaš otac ne mora da bude vaš primarni uzor za ulogu roditelja. On je samo jedan primer toga kakav otac možete da postanete. Pogledajte i ostale koji su se brinuli o vama tokom života, uključujući i učitelje, kolege, prijatelje, ujake, braću itd i stvorite sopstveni identitet oca.

 

U mom istraživanju po svetu, nisam pronašao nijedan dokaz o jednom doslednom modelu očinstva. Različite kulture očinstvu prisupaju na različite načine. U stvari, u nekim afričkim kulturama. «otac» je grupa ljudi, ne pojedinac. Očinstvo se društveno formira, što znači da se prilagođava potrebama individualnih kultura. To je tačno ono što su naši očevi radili. Za njih, dobar otac je značilo da se porodici obezbedi dom, hrana i obrazovanje. Naši očevi sigurno nisu provodili toliko vremena sa nama koliko bi mi hteli sa našom decom. Ali oni su radili ono što su mislili da je najbolje za nas, zadovoljavajući vremenom i društvene i porodične potrebe.

 

Vi, takođe, morate da napravite izbore koji su najbolji za vašu porodicu. Probajte da sagledate očinstvo kao ulogu u koju srastate dok istražujete razne mogućnosti. Možete da iskoristite pozitivne stvari iz istorije vaše porodice i unesete ih u nove metode.

 

Kako da testirate pet mitova o očinstvu:

   1. Porazmislite malo o tome kako postajanje ocem utiče na vas. Podelite vaša osećanja sa partnerom i sa drugim novim ili budući očevima.

   2.  Držite, ljuljajte, pričajte sa vašom bebom odmah po rođenju

   3. Naučite kako da menjate pelene, kupate, hranite vašu bebu, i budite deo njegovog života

   4. Razmislite koje ste kompromise u karijeri voljni da donesete dabi provodili vreme sa vašim detetom. Ovo je eksperiment koji se dešava tokom vremena.

   5. Uzmite ono što vam se najviše sviđa kod vašeg oca, kolega, učitelja, prijatelja  i rođaka kako bi stvorili vaš identitet oca. Svako ko je brinuo o vama može biti dobar uzor.


Važnost očeva


Nema sumnje da majke igraju najvažnije uloge u životima njihove dece. One su očigledni heroji dečjeg odgoja. Ali šta je sa ulogom oca? Koliko su bitni očevi sveta u poređenju sa svemogućom slikom majke? Moje mišljenje je da očevi imaju pojednako važnu ulogu kao i majke. Različitu, da. Verovatno ne kao dojenje, ili svežrtvujuća ali podjednako važna u razvojnom i emocionalnom blagostanju deteta.

Očevi su čvrsti oslonci u našim životima. Oni su obala kojoj plivamo kada nam se ruke i noge veoma umore. Oni su snaga na koju se oslanjamo kada preduzimamo naše prve probne korake ka svetu. Očevi mogu biti nežni, snažni, krhki ili moćni, ali su verovatno i najjednostavnija ljubav koju ćemo ikada znati.

Za ćerke, Tata je prvi muškarac kojega obožavaju... prve čovek čije oči sijaju od neodoljive zadivljenosti kada nas pogledaju. On je prvi čovek koji se zaljubljuje u nas. Za sinove, Tata je idol koga prvo požele da imitiraju... njihov odraz u ogledalu onoga što će biti i verovatno jedini muškarac koga će moći slobodno da vole.

 

Tata je prvi muškarac koji nas je držao, kao roditelj koji voli, sa ogromnom knedlom u grlu, i jedino radost te ljubavi može da izbriše poražavajući bol davljenja neočekivanom sirovom emocijom. Mislim da kad otac drži njegovu novorođenu bebu, da je dirnut čistom ranjivošću po prvi put u njegovom odraslom životu, ostavljajući ga zauvek poniznim pred neobjašnjivim čudima života.

 

Za majke, otac naše dece je osoba kojoj možemo da verujemo u pažljivom nadgledanju dece, onako kako bismo i mi. Sigurne smo u znanje njihove ljubavi prema našem dragocenom potomku. Tata je jedina druga osoba na svetu fascinirana svakom nijansom i žagorom naših beba. On je jedina osoba na planeti sa kojom možemo da zadovoljavamo našu potrebu za hvaljenjem i pričanjem o postignućima i srcoboljkama naše dece do nerviranja drugih ljudi...osoba koja će biti podjednako zainteresovana i nikada neće zevati u lice našiem posvećivanju.

 

Bez tata, ni mi ne bi bile mame. Iskoristiću ovo da im se zahvalim od sveg srca za ovu čast i što su naši partneri u ovom poslu podizanja dece. Znajte koliko ste voljeni i duboko poštovani, momci! Vi ste naši verni vojnici i tebate nam više nego što će te ikada shvatiti.



Uloga oca u savremenoj porodici

Kakva je uloga oca u savremenoj porodici? U modernom svetu gde se preferira zajednički život u odnosu na brak, a ljudi se odlučuju da budu samohrani roditelji umesto da zajedno učestvuju u uzgoju deteta, da li je uopšte bitno očevo prisustvo?

 

Majke su nežne, brižne i sigurno je da su jedinstvena figura u detetovom životu. Ali, i očevi su jako bitni. Kada je reč o igri, postoji više verbalnog i fizičkog kontakta između oca i deteta nego majke i deteta. Nije začuđujuće da kada mališan poraste, tata mu bude pogodniji drugar za igranje od mame.

Kako očevi pomažu u razvoju deteta?

Uloga oca u savremenoj porodici Više ispitivanja, istraživanja i činjenica je dokazalo da otac može itekako uticati na detetovo odrastanje i razvoj. Roditelji su za decu prozor u svet. Preko njih dete upoznaje druge ljude, kulture, odnose i stiče neophodna znanja. Dok majka unosi stabilnost u život mališana, otac stvara osećaj za radinost i omogućava siguran kontakt sa okolinom. Svi ovi faktori imaju ogroman uticaj na razvoj deteta.

 

Tate podstiču takmičarski duh kod dece. Oni stvaraju prepreke mališanima i daju im uputstva kako da ih prevaziđu. Stavljaju na probu mogućnosti deteta, a sve to pomaže u emocionalnom razvoju. Otac će, takođe kroz igre, naučiti dete kako da kontroliše svoja osećanja.

 

Zasluge za postizanje dobrih rezultata u školi pripadaju očevima. Istraživanje je pokazalo da su deca, kojoj očevi pomažu oko školskih obaveza, produktivnija i aktivnija u školi u odnosu na drugu decu. Razlog za ovu činjenicu je bolja finansijska podrška deteta. Iako danas, u većini slučajeva, oba roditelja rade, očeva plata predstavlja veći deo kućnih dohodaka. Takođe, tate provode više vremena sa decom učeći i popravljajući rezultate u školi.

 
Jedan od najtežih perioda u odrastanju je pubertet. Istraživanje je pokazalo da deca kojoj očevi učestvuju u razvoju, imaju manje problema da izađu na kraj sa ovim periodom za razliku od druge dece. U pubertetu, tinejdžeri provode više vremena sa društvom, a svađaju se sa roditeljima, posebno majkama. Tada bi, normalno, želeli da im otac bude tu kako bi im neko pružio utehu, podršku, razumevanje i savet.


Tate - 11 saveta kako da i na daljini ostanete u kontaktu sa vašim detetom

Ako Vas posao odvaja od Vašeg deteta češće nego što biste hteli, ove zanimljive ideje će pomoći da Vi i beba podelite vreme iako ste kilometrima daleko.

 

1. Ako imate svoj omiljeni parfem, kapnite malo na njen jastuk kako bi je podsećao na Vas.

2. Kupite ili sami napravite stikere na kojima ćete napisati Vaše i ime Vašeg deteta i zalepite ih na imena karaktera u knjizi. Takođe možete da zalepite slike Vas i Vašeg deteta preko njihovih slika. Uvijte knjigu i recite joj da je otvori prve noći kad ste na putu.

 

3. Snimite kasetu na kojoj ćete Vi čitati priče pred spavanje.

 

4. Pošaljite poštom ili mail-om dokumentarac o tome šta radite preko dana kada ste odsutni. Tu uključite i Vašu ishranu, način putovanja itd. Neka i Vaše dete to uradi.

 

5. Lansirajte napad razglednica - šaljite razglednicu za svaki dan u nedelji. Probajte da nađete neke zabavne ili neobične.

 

6. Uključite iznenađenja u Vaša pisma - strane valute, podmetače, figurice, Vaše crteže, latice cveća, konfete, slike iz novina, markice ili autobuske karte - da pokažete da mislite na nju.

 

7. Ako i Vi i Vaše dete imate pristup internetu, pošaljite joj neke online razglednice.  (BBC's Cbeebies site at www.bbc.co.uk/cbeebies poseduje veliki izbor). ima dosta sajtova sa velikim izborom razglednica.

 

8. Pronađite originalne stvari na kojima ćete pisati - papir u njenoj omiljenoj boji, stikere ili slike stvari koje Vaše dete voli.

 

9. Pošaljite kući nešto para kako bi Vaše dete otišlo u zoološki vrt ili na zatvoreno igralište.

 

10. Ukoliko kući posedujete telefon sa spikerfonom, recite svojoj supruzi da telefon stavi na sto za vreme večere tako da možete “zajedno večerati”.

 
11. Pre nego što odete, sakrijte neka “blaga” po kući - to mogu biti neke igračke, stikeri, čokoladice itd. Nacrtajte mapu gde ste sve to sakrili, a onda je pošaljite. Ukoliko imate bežični telefon možete da pričate i da Vašem detetu dajete nagoveštaje dok je u potrazi za sakrivenim stvarima.




Osecaj ocinstva tokom trudnoce

Buduci ocevi - mislim na muskarce koji treba da dobiju prvo dete - prisustvuju casovima priprema za porodjaj. Posto ih nije lako navesti da progovore, u nekim porodilistima im se cak posvecuju posebni casovi da bi se oni u potpunosti ukljucili.

Postoje neku nacini pripremanja za porodjaj koji omogucavaju da otac ostvari  kontakt sa svojim detetom i pre nego sto se ono rodi. Otac opaza kretanje bebe u stomaku svoje zene i na taj nacin postaje svestan da je to neki podstrek koji potice od njega. Zatim, otac moze da vidi svoju bebu zahvaljujuci ultra zvucnom pregledu, moze da cuje otkucaje njenog srca. Sve ovo doprinosi pojacavnju osecanja ocinstva pre rodjenja deteta. Sto vise dete bude okruzeno paznjom, to ce budjenje i razvoj njegovih mogucnosti biti uspesniji. Otac shvata da je stvaranje novog bica izvanredan fenomen. Dobro prihvata fizicke tegobe svoje zene i pomaze joj, preuzimajuci deo zamornih svakodnevnih poslova. Uloga muskarca i uloga zene, koje su ranije bile strogo razdvojene, danas se sve vise preplicu. Ipak postoji jedna granica: zena ima moc da donese novo bice na svet, a muskarac moze samo da se pokloni pred tom moci.   


Očevi u toku trudnoće – njihove dužnosti

Očevi se brinu o svojim ženama kako bi one mogle da se brinu o bebi

Očevi u toku trudnoće – njihove dužnostiIstina je da su žene te koje zatrudne, ali njima je potrebna pomoć u toku trudnoće više nego što to možete da zamislite. Žena  koja ima jutarnju mučninu, na primer, ne može da kuva, da izbacuje đubre i da čisti kao pre. Ako ona preskoči jedan obrok, beba takođe preskače. Jednoj majci treba puno pomoći da nahrani bebu na vreme i da se brine o njoj. Trudnicama, koje moraju da leže kako bi održale trudnoću,  neophodno je puno ohrabrenja i podrške kako bi istrajale u tome i kako bi se beba zadržala u stomaku. Ženama, koje su umorne, isfrustrirane ili koje imaju neprekidne bolove u toku trudnoće, potrebna je velika podrška kako bi nastavile da se brinu o bebi na najbolji način. Očevi se brinu o bebama time što hrane, štite i brinu se o majkama.

Očevi pomažu svojim ženama da pronađu pomoć koja im je potrebna

Očevi u toku trudnoće – njihove dužnostiPostoje velika očekivanja danas da očevi treba da učestvuju u svakom intimnom detalju, u prenatalnoj  negi i porođaju. Nekim očevima prija ova uloga i veoma se dobro snalaze u tome, ali to ne znači da treba očekivati da oni sve znaju o tome. Muškarac koji pomaže tašti tokom negovanja svoje žene je otac u istoj meri kao i muškarac koji poznaje sve detalje o trudnoći. Očevi brinu o bebama da bezbedno dođu na svet time što obezbeđuju da majke dobiju odgovarajuću pomoć na način na koji joj je pomoć potrebna.

 

Očevi pričaju sa bebama pre njihovog rođenja

Stručnjaci kažu da bebe mogu čuti zvuke u petom mesecu trudnoće. Često zaborave da naglase da  muški glas najlakše prodire kroz stomak i vodenjak tako da je to zvuk koji beba najlakše prepoznaje van majčinog stomaka. Beba ne samo da čuje očev glas, beba sluša oca. Štaviše, bebama kojima je čitano kada su bile u stomaku reaguju na istu knjigu i na isti glas van stomaka time što stiskaju sisu jače prilikom dojenja. To znači da očevi započnu očinstvo i pre nego što se beba rodi...time što je vole, hrane, pričaju sa bebom tako da one znaju da je tata tu.

 

Očevi počnu da planiraju bebinu budućnost

Bebi će biti potrebno mesto gde će spavati, mesto gde će se igrati i mesto gde će jesti. Bebi su potrebne pelene, mekano ćebe i nežna odeća. Očevi počnu sa radovima kako bi sredili mesto za  bebu, kreče sobicu, isplaniraju gde će stajati krevetac, pa čak i razmišljaju o finansijama i novcu potrebnom za fakultet mnogo kasnije. Takođe, isplaniraju sa majkom kako će se brinuti o bebi kada se rodi.

 

Očevi grade divnu i voljenu porodicu

Očevi brinu o bebama time što poštuju svoje žene, brinu se o njima i uče kako da budu dobri očevi. Oni čitaju knjige o roditeljstvu, pričaju sa drugim očevima o tome i počnu da se pitaju kakvi očevi oni žele da budu i kakav stav da zauzmu. Očevi znaju da je očinstvo najteži posao koji su ikada imali i moraju zaista vredno da rade kako bi bili dobri u tome.

 
Očinstvo ne počinje po rođenju bebe, već sa začećem, kada se par transformiše u roditelje, i kada mala beba kreće putem ka porodici koja će zauvek biti njena. Očinstvo je izuzetan poklon, čast i sveta odgovornost.


mojabeba.com
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 7 8 10 11 ... 54
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.18 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.