Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 16
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ugovor o koncesiji za autoput Horgoš-Požega:Vlada tražila tajnost ugovora  (Pročitano 29727 puta)
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
Ja sam prvi da Vlada objavljuje izvestaje o svemu -svim privatizacijama, Ugovorima,....i red je da gradjani koji su glasali za lopove to ne cine ponovo.
Kostres se nije javio kada je bilo sta znacajno on ili Pajtic u Vojvodini uradio a stalno su prozivali radikale, Maju Gojkovic i slicno.
Mnogo mi je sumnjivo ovo sa insistiranjem na jvnosti Ugovora - pa Ugovor mora biti javan . DA ne bi kusali posledice kao sto kusamo od privatizacije Smederevske zelezare od strane americkog USS.
Ali ovde je njaverovatnije najveci probblem - ko je i koliku proviziju dobioa ko ostao kratkih rukava.
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Trajanje Hijerarhija Živina

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5665
Zastava Автономное территориальное образование Гагаузия
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Mi kušamo posledice nespremnosti ove države da privatizuje velike gubitaše poput NIS-a, Železnice, Elektroprivrede, JAT-a i sl. Ta preduzeća stvaraju inflaciju i utiču na pad vrednosti dinara. 
« Poslednja izmena: 16. Avg 2007, 11:51:01 od danilobg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ko ponese kajace se a ko ne ponese kajace se vise!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6301
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.12
mob
Nokia E
Можда ви боље знате колико су ти ликови (не)поштени, али шта фали када политичару проради савест????
Druze forumas da ti objasnim ja nesto on da ima savesti ne bi se bavio politikom!
Citat
Шта фали када се нагло заложе за права обичног човека, а једно од њих је и право да знају шта влада ради са народним парама.
U ovoj zemlji se nikada ni jedan politicar nije zalozio za prava obicnog coveka a kamo li da znamo sta se radi sa drzavnim parama. Navedi mi samo jedan primer da nisam u pravu!!! Smile
IP sačuvana
social share
„Tromo se vreme vuče i ničeg novog nema, danas sve ko juče sutra se isto sprema."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
POČEO RAT
Velimir Ilić ušao u sukob sa kolegom Dinkićem otvaranjem afere o prostorijama B92, uskoro slede novi niski udarci sa obe strane

BEOGRAD - Iza medijske hajke ministra za infrastrukturu Velimira Ilića da se utvrdi kako je televizija B92 po veoma niskoj ceni dobila u zakup državnu zgradu od 3.700 kvadrata na Novom Beogradu, krije se, u stvari, sukob između Nove Srbije i G 17 plus. Kako poznavaoci odnosa u Vladi tumače, ovo je tek početak iznošenja afera čiji će akteri biti povezani sa Dinkićevom ili Veljinom strankom.

Politički analitičar Tomislav Kresović objašnjava za Kurir da je cilj ovakvih iznošenja starih afera u stvari politička kompromitacija, pa čak i izbacivanje suparničke stranke iz Vlade Srbije.

- I G17 plus i Nova Srbija su izgubile svoje pozicije u Vladi Srbije koje su imale u prethodnom mandatu. Dinkić i Velja su bile udarne pesnice prethodne vlade. Dinkić je bio drugi a Velja treći čovek. U ovoj vladi su, međutim, izgubili takve uloge i sada međusobnim sukobima pokušavaju da povrate nešto od izgubljenog uticaja. Ponovno otvaranje pitanja iznajmljivanja zgrade NBS televiziji B92 Ilić pokreće s ciljem da pokaže da je Dinkić učestvovao u nelegalnim poslovima.Velji pogotovo smeta što je česta meta napada B92, a ta televizija, s druge strane, protežira Dinkića. Glavni cilj je, naravno, politička kompromitacija Mlađana Dinkića i njegovo izbacivanje iz Vlade. To je moguće jer SPS može opet da pruži podršku Koštuničinom kabinetu - kaže Kresović. On naglašava da ni Dinkić neće sedeti skrštenih ruku i da će vrlo brzo i on uzvratiti udarac Iliću.

- Dinkić takođe puno zna. On zna za svaki ugovor koji je potpisala Vlada. Tako da se može očekivati i njegov odgovor na ove napade. Mislim da će Dinkić sada pokrenuti pitanje "drumske mafije" kao i zašto je izgubljen posao izgradnje kargo- centra na Aerodromu, ali i pokretanje pitanja oko privatizacije "Jata" - kaže Kresović. Kao potvrdu da Velja više nije u ljubavi sa premijerom Koštunicom Kresović navodi najavu Nove Srbije da će formirati svoju poslaničku grupu.

Miroslav Markićević, potpredsednik Nove Srbije, međutim, tvrdi za Kurir da između G17 plus i njegove stranke nema nikakvog sukoba.
- Naše stranke odlično sarađuju i u prošloj vladi i u ovoj. Ne postoji nikakav sukob između nas. To što Velimir Ilić traži da se vidi ugovor kojim je dogovoreno iznajmljivanje državne zgrade televiziji B92 je čisto principijelno pitanje. Želimo da vidimo kako su oni došli do te zgrade, da li je to bio tender ili aukcija i kako su za tako male pare dobili taj prostor. Da li bi mogao to da dobije neki mladi čovek bez posla ili je to bilo moguće samo B92. Ako se uzmu u obzir razlike u ceni po kojoj je iznajmljena ta zgrada i cene po kojima se iznajmljuje prostor u tom delu Novog Beograda, doći ćemo do milionske štete nanete državi. Mi samo želimo da se, ako ovde ima nekih neregularnosti, time pozabavi i tužilac - kaže Markićević.



Izvor: Kurir / (M. L.)
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
STROGO POVERLJIVO
Sagovornik iz Ministarstva infrastrukture tvrdi da je Vlada Srbije tražila da ugovor o koncesiji bude tajan

BEOGRAD - Vlada Srbije glavni je krivac što javnost danas ne može da ima uvid u Ugovor o koncesiji za izgradnju autoputa od Horgoša do Požege, potpisan sa španskom firmom "FCC Konstrakšn", jer je sama propisala da taj dokument bude strogo poverljiv, saznaje Kurir od izvora iz Ministarstva infrastrukture.

- Vlada Srbije zaključila je Ugovor o koncesiji tek kad je dobila saglasnost Odbora za zakonodavstvo, republičkog pravobranioca, tadašnjeg ministarstva finansija Mlađana Dinkića i ministarstva ekonomskih odnosa sa inostranstvom na čijem je čelu bio Milan Parivodić. MinistarVelimir Ilić samo je potpisao ugovor o koncesiji na osnovu odluke Vlade, ističe izvor Kurira i nastavlja:
- Kompletan posao oko koncesije urađen je u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama. Njegov član 9 jasno govori o zaštiti podataka. Svi ponuđači, koji su učestvovali u kvalifikacijama za tender, potpisali su izjavu da su upoznati sa uslovima konkursa, zakonima Srbije i Ustavom Srbije. Pored toga, saglasnost za davanje koncesije izglasana je u Skupštini Srbije, a zatim je deo ugovora objavljen u Službenom glasniku od 15. 9. 2005. godine pod brojem 4013822. I tu se mogu videti radovi po deonicama, rokovi i slično. Ponavljam da ceo ugovor nije poverljiv, već samo oni delovi koji se tiču koncesionara, odnosno njegovih finansijskih detalja.

Isti izvor tvrdi da delovi Ugovora o davanju koncesije nisu objavljeni na sajtu Ministarstva za infrastrukturu "zahvaljujući" sadašnjem potpredsedniku Vlade Božidaru Đeliću.

- Ministarstvo za infrastrukturu je predložilo da se osnovni elementi ugovori objave na sajtu. Na taj predlog dobijena je saglasnost Ministarstva finansija i Ministarstva ekonomskih odnosa. Medutim, taj predlog na sednici Vlade Srbije nije prihvaćen, jer je Đelić tražio da se objavi ceo ugovor. A to, naravno, koncesionari nisu dozvolili - kaze naš sagovornik.

On tvrdi da još niko od ministara nije pročitao ugovor. Đelić je odbio da to učini, a Dragan Đilas, ministar za NIP, obećao je da će ga pročitati.
- Ugovor može da se pročita samo u sekretarijatu Vlade Srbije. Stoga ne znam zašto Šabić toliko pametuje kada, prema mojim informacijama, nije ni video taj ugovor - tvrdi izvor Kurira.

Prema njegovim rečima finansijski lobi pokušava, objavljivanjem celog ugovora, da sruši koncesiju, da se tako zatvore finansijski aranžmani zemlje i da se izgradnja autoputa dodeli pojedincima direktnom pogodbom.
- U svakom slučaju, sada se ovo nalazi na Vrhovnom sudu koji će doneti konačnu odluku - zaključio je naš sagovornik.
      

NEDOSTUPNI

Kurir je juče pokušao da stupi u kontakt sa ministrom Velimirom Ilićem, potpredsednikom vlade Božidarom Đelićem i bivšim ministrom Milanom Parivodićem, u nameri da proveri ko je naložio da ugovor o koncesiji proglasi tajnim, ali se niko od njih nije javljao na mobilni telefon. Veza je uspostavljena jedino sa sadašnjim ministrom trgovine Predragom Bubalom, koji je u prethodnoj vladi bio ministar privrede. On je kratko odgovorio "da nije upoznat sa takvim zahtevom vlade da ugovor o koncesiji nosi oznaku strogo poverljiv".

VRHOVNI SUD ĆE ODBACITI TUŽBU

Rodoljub Šabić, poverenik za informacije u slučaju pristupa informacijama iz ugovora o koncesiji za autoput Horgoš-Požega, izjavio je "da sa stopostotnom izvesnošću očekuje da Vrhovni sud odbaci tužbu Ministarstva za infrastrukturu protiv rešenja poverenika za informacije u slučaju Horgoš-Požega".
- Ova izjava nije nikakva proizvoljna procena, time se ne bavim, nego stav koji se zasniva na sasvim realnim činjenicama.
- Ubeđen sam da najviša sudska instanca u zemlji nema i ne može imati nikakvu dilemu u pogledu toga da je odredba, kakva je famozna tačka 24.2 iz ugovora o autoputu Horgoš-Požega, po kojoj su bukvalno sve informacije o izgradnji i održavanju autoputa poverljive i po kojoj naša javnost ne može dobiti nijednu jedinu informaciju bez saglasnosti stranog partnera, u gruboj, očiglednoj suprotnosti sa odredbama našeg javno-pravnog poretka i da nikako ne može predstavljati osnov za ograničenje ustavom i zakonom zajemčenih prava javnosti.


Izvor: Kurir / (M. Z. L.)
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


error

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 68
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
LG KS 20
"Srbija gradi Vojvodinu", ovo je najveća glupost koju sam čuo u životu.
« Poslednja izmena: 16. Avg 2007, 16:14:51 od vinKo77 »
IP sačuvana
social share
copyright 1977-2077, to mi je dovoljno.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Manijak sa severa

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5136
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple Iphone 5
Ja sam da se ugovori stavi javnosti na uvid. Necu da se stavljam na bilo ciju stranu, ali imam zesci utisak da se Velja debelo ugradio u taj posao. Uostalom on je izabran od strane naroda i narodu treba da pokaze sta i kako radi.
IP sačuvana
social share
"Srbin sam, rodjen u Hrvatskoj, imam grchki pasosh i gradjanin sam SAD. Mozda sam spijun?" - Predrag Stojakovic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
mob
Nokia 
ma samo vise neka neko izgradi taj put................
ma da, kao nebitno je kko, za koliko para, ke ce tu da ucari, ali kada izbije afera sa strankama keje ne volis, onda je to izuzetno bitno!?! Smile
Odkada Kostres postade toliko posten pa ga interesuje Ugovor ???
njega boli sto separatisti kao on nisu dobili nista -Srbija cela izgradjuje Vojvodinu a onda on i njgovi canacici traze samostalnost Vojvodine.
*eheb- zasto da kada nesto finansira Srbija mora na uvid Kostresu???
Inace on se ne znano puta pokazao kao "najpametniji" i " najobjektivniji" politicar u Vojvodini koji br5ine o vojvodjanskim interesima- izgleda o intersima separatista u Vojvodini.
zato sto je vojvodina izgradila dobar deo puta za koji c stranac da uzima pare!
to je apsurd!
pa vojvodina je deo srbije!

da li ti kazes da je bolje da stranci uzimaju pare nego da te iste pare idu u budzet vojvodine!??!?!? Smile
da komsiji crkne krava?
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
mob
Nokia 
Vlada ne želi da objavi ni slovo
Autor: Nikola M. Jovanović | 16.08.2007 - 08:40


Vladu Srbije ništa ne sprečava da, ako već ne želi da objavi ceo ugovor o koncesiji za autoput Horgoš-Požega, objavi brošuru sa osnovnim podacima iz ugovora, tvrdi izvor „Blica“ iz Vlade Srbije koji želi da ostane anoniman.
Naš sagovornik kaže da je potpredsednik Vlade Božidar Đelić tražio objavljivanje celog ugovora, ali da za to nije postojala saglasnost. Moguće je da bude poverljivo na koji način se koncesionar zadužuje kod banaka i kako finansira projekat. Ali za javnost ne bi smela da bude tajna u kom vremenskom roku mora da se završi deonica od Horgoša do Beograda, a u kom ona do Požege.
Božidar Đelić je, pre odlaska na odmor, najavio da će na prvoj sledećoj sednici Vlade ponovo pokrenuti pitanje objavljivanja koncesionog ugovora o izgradnji autoputa Horgoš-Požega.

Kada je reč o pokušaju Ministarstva infrastrukture da spreči objavljivanje ugovora na zahtev poverenika za slobodan pristup informacijama, u žalbi Ministarstva na rešenje Rodoljuba Šabića nigde se ne pominje da poverenik narušava odredbe zakona o koncesijama i javnim nabavkama, kako su nam prekjuče tvrdili u ministarstvu kojim rukovodi Velimir Ilić. U tužbi se, kako „Blic“ saznaje u Vladi Srbije, nadležno ministarstvo izričito poziva na član 24.2 ugovora o koncesiji koji govori o poverljivosti ugovora.
Bivši predsednik Ustavnog suda Srbije Slobodan Vučetić izjavio je da svi međunarodni ugovori, čak i međudržavni, a kamoli oni sklopljeni sa stranim investitorom, moraju biti u skladu sa Ustavom, što izričito piše u članovima 16 i 194 novog ustava.
Povodom izjave ministra za infrastrukturu Velimira Ilića da se ugovor o koncesiji za autoput Horgoš-Požega ne može objaviti jer su „prava koncesionara jača i od Ustava“, Vučetić je rekao da ne zna šta piše u ugovoru, „ali Ustav mora biti stariji od svakog takvog dokumenta“.

Barać: Model za dalju sistemsku korupciju
Kada je reč o navodnoj tajnosti ugovora o autoputu, radi se o ustupku jednoj partiji, odnosno Iliću, kako bi njegovi poslanici podržavali Vladu, smatra predsednica Saveta za borbu protiv korupcije Verica Barać. Ona je rekla da nije jasno kako neko uopšte može da umisli da se tako važni državni poslovi, kao što je davanje koncesije vredne 1,5 milijardi evra, mogu raditi tajno.
- Ako bi to sada prošlo, to bi mogao biti model za dalju krupniju sistemsku korupciju, što ne smemo dozvoliti. Zašto bi ugovor o prodaji NIS-a, recimo, bio javan ako su koncesije tajna. Ukoliko ugovor o koncesiji ostane tajna za javnost, to će biti model za dalju krupniju sistemsku korupciju. Ne sme biti dozvoljeno da se Srbijom vlada bez ikakve kontrole - kazala je Verica Barać za novosadski „Građanski list“. Baraćeva lični interes Ilića u priči o koncesiji vidi u činjenici da bi prolazak autoputa Iliću doneo barem još dve izborne pobede u zapadnoj Srbiji.
- Njegova stranka će od toga imati ogromne koristi, a sigurno da je to i u Ilićevom interesu - zaključuje ona.
www.blic.co.yu
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Bog je kockar, Dokaz: kvantna mehanika

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4335
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
mob
Nokia 
Tajne ugovora o koncesiji
16. avgust 2007. | 07:56 -> 17:54 | Izvor: B92, FoNet, Beta
Beograd -- Ministar za infrastrukturu Velimir Ilić najavio je da će sutra na konferenciji za novinare govoriti o koncesiji za put Horgoš-Požega.

Dragan Đilas (FoNet, arhiva)
Dragan Đilas (FoNet, arhiva)
Detalji koncesije su tajna i ne mogu se objaviti bez saglasnosti stranog partnera FCC-Alpine koja je na tenderu dobila ovaj posao. Ministar Dragan Đilas očekuje da će vlada na prvoj sednici posle velikog letnjeg odmora naći rešenje da ugovor o koncesiji bude dostupan javnosti.

Dok se svi ministri ne vrate sa letovanja, slučaj koncesija ostaće nerazmršen. Prema najavama ministra Đilasa, vlada će na sednici u punom sastavu pronaći rešenje za ugovor o koncesiji za autoput Horgoš-Požega.

On veruje da će najveći deo tog ugovra biti dostupan javnosti osim delova koji predstavljaju poslovnu tajnu:

"Tada sam dobio uveravanja da ne postoji problem da se objavi osim nekih delova koji su tajna. Moram da kažem da su mi ta uveravanja dale službe vlade u koje zaista imam poverenja, u njihovu stručnost i znanje, tako da ne vidim nijedan razlog da se tako uskoro i ne postupi. Kada vlada bude zasedala u punom sastavu, siguran sam da ćemo imati rešenje koje građani očekuju, a to je da se sve mora odvijati zaista transparentno i pred očima javnosti, a posebno ugovori o koncesiji kojima se na upravljanje nekome daje nešto što je državno dobro", kazao je Đilas.

Ta sednica vlade mogla bi da se održi 23. ili 30. avgusta. S obzirom da se ugovor o koncesiji na izgradnju autoputa Horgoš-Požega ne sme objaviti bez saglasnosti stranog partnera koji je dobio posao, konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da to nije smelo da se desi i da ugovor u najvećem delu morao da bude javan:

"Koncesija je, u stvari, povjeravanje jednog prirodnog dobra ili posebne pogodnosti nekome i takav monopol se ne smije sigurno davati nekome ispod tezge. S druge strane, nema u našim propisima nikakvog osnova za to i zaista me iznenađuje da se tako dugo natežemo oko toga, a iz toga se jedino može zaključiti da zaista ima ponečeg što oni ne smeju da otkriju", kaže Kovačević.

Posao za izgradnju autoputa pobedom na tenderu u novembru prošle godine dobio je špansko-austrijski konzorcijum FCC-Alpina.

Oni se pozivaju da je u samom ugovoru stavlje a kaluzula o tajnosti, ali prema rečima Kovačevića to inače za slične poslove nije uobičajena prkasa.

"Ako pogledate koncesije iz XIX vijeka, koje je Srbija davala u ono vreme, kada je Srbija imala malo pismenih ljudi, po pet-šest ministara je bilo uključeno, predsednik vlade je potpisivao i danas u arhivi možete pročitati pod kakvim uslovima su se radile te koncesije", dodaje Kovačević.

Na sajtu jednog člana konzoprcijuma, austrijske Alpine objavljeni su detalji, da je ugovor vredan 1,1 milijardu evra, da se autoput mora izgraditi do 2012. kao i da će koncesija trajati 25 godina.

"Koncesija posao za tužioca"

Zoran Živković kaže da javni tužilac treba da se pozabavi ugovorom o koncesiji na izgradnju puta Horgoš-Požega. "Ako je nešto u ugovoru tolika tajna da bi koncesionar zbog toga mogao raskinuti ugovor, onda na neviđeno mogu reći da se tu radi o nekoj vrsti zloupotrebe", rekao je bivši premijer Srbije za novosadski Građanski list.

Živković je ocenio da je Vlada Srbije prekršila Ustav i zakone Srbije ako je tačno da je tražila da u ugovor bude uneta odredba o poverljivosti podataka. "Tužilac treba da pokrene predistražni postupak o čitavom poslu s koncesijama jer on, po zakonu, ima obavezu da to uradi kad se sumnja da nešto nije po propisima", kaže Živković.

Prema njegovim rečima, detalji iz ugovora moraju biti poznati javnosti, pa i po cenu da ugovor bude raskinut. "Mene ne čudi što Vojislav Koštunica ili Velimir Ilić kriju taj ugovor jer je jasno da je tajnost njihovih aranžmana njima najvažnija, ali me čude ministri iz Demokratske stranke i potpredsednik Vlade Božidar Đelić, što ne kažu javnosti šta je u tom ugovoru", rekao je Živković.

"Svi u Vladi se sada kriju iza bahatog Velimira Ilića. Definitivno je, međutim, da se iza tog ugovora krije nešto što je ili nezakonito ili nemoralno, u svakom slučaju nešto loše za Srbiju", ocenio je Živković.

"Zloupotreba državne tajne"

Sociologinja Zagorka Golubović kaže da je u slučaju ugovora o koncesiji za autoput Horgoš-Požega na delu klasična zloupotreba pojma državne tajne jer vlast ne samo da ne oseća obavezu da građanima saopšti šta radi i zašto baš tako radi, već uzima sebi za pravo da odlučuje o tome šta će objaviti, a šta ne.

"Nikako ne bi smelo da ostane na tome da sve što hoće da sakrije od građana vlast proglasi državnim tajnom. Nema demokratije bez otpora", rekla je Zagorka Golubović za Dnevnik.
Prema njenom mišljenu, ljudi u Srbiji ne znaju šta su njihova prava ili su se umorili u prethodnoj borbi, pa ih lako hvataju frustracija, rezignacija, apatija i dižu ruke od svega.

Zagorka Golubović je izjavila i da je u slučaju pomenute koncesije na površinu još jednom izbila bahatost i samovolja ministra Velimira Ilića, koji u očima premijera Vojislava Koštunice slovi za najboljeg. Razlog za takvo ponašanje, smatra Zagorka Golubović, ne krije se samo u čistom populizmu, već i u ličnoj koristi. "Zašto se ne bi smelo građanima reći šta taj ugovor sadrži ako u njemu nema nečega što nije legalno, što nije za javnost", smatra ona.
www.b92.net
IP sačuvana
social share
U Srbiji 60 odsto ljudi voli Cecu Ražnatović, a više od 40 odsto ne znaju čime se bave ili ko su uopšte "Partibrejkersi". Više od trećine ne zna da navede ime omiljenog pisca, a dve trećine ne zna nijednog jedinog slikara. Čak 13,5 odsto ljudi nema nijednu knjigu u kući, dok još četvrtina ispitanih poseduje svega do 25 knjiga.
ponosni neprijatelji zapada:
Severna Koreja
Kina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 16
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.121 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.