Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 13:48:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Glasanje
Pitanje: Da li treba da se filozofija predaje u školama?
Da
60%  (24)
Ne
12.5%  (5)
Ne znam
0%  (0)
Da, ali samo odabrana poglavlja
5%  (2)
Da, ali sa akcentom na diskusiji i samostalnom razmišljanju
22.5%  (9)
Ukupno glasova: 40
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 49
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Trebali nam filozofija u školama?  (Pročitano 91699 puta)
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows 7
Browser
Chrome 42.0.2311.152
Ne moze se predmet posmatrati kroz upotrebnu vrednost. Ako se tako gleda onda ljudima koji se ne specijalizuju kasnije za nesto tipa masinstvo ne treba matematika osim prostih racunskih operacija. Tako i sa filozofijom koja nije toliko los predmet za imati ako hoces da je slusas. Jer eto, nije lose znati o Sokratu, Aristotelu, Kantu, Hegelu i ostalima jer su neki od njih imali dosta dobre poglede na svet i drustvo oko nas.

Sad, postoji taj problem organizacije predmeta. Mada mislim da se filozofija uci samo u jednoj godini srednje skole(makar sam je ja tako ucio  Smile ) i da je jednosemestarski predmet cak i na tom filozofskom fakultetu osim ako se ne specijalizujes za istu. Tako da, u sustini i nije neki problem jer je nema mnogo.

Sto se tice profesorovog pitanja sa pocetka teksta, mislim da bi to lako moglo da se resi reorganizacijom i time da stavis predmet kao izborni. Pa ces tako redje dodji u situaciju da ti dodje neko koga to ne interesuje da slusa predmet. Mada mnogo prica, svakako mu nastavne metode mogu pomoci da zainteresuje studente. Posebno u filozofiji gde imas kakvih hoces prica i anegdota o skoro svakom filozofu...
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 38.0
U Americi u Srednjoj Skoli pa i na Faksu imas grupu predmeta koji su ti potrebni da bi zavrsio to sto zavrsavas, ostatak je sve izborno, sto se meni mnogo dopalo.  U Americi nemaju Srednju kao mi, nego je sve na nivou gimnazije, bez ucenja Latinskog, to jest nema podele izmedju dva smera kao kod nas.

IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows 7
Browser
Chrome 42.0.2311.152
Зашто стављате психологију у исти кош са филозофијом и социологијом? По мени је у контексту практичне употребљивости превелика разлика да би се уопште спомињали заједно... дипломирани психолог може наћи подоста посла у струци осим предавања будућим психолозима...

Иначе увек сам био склонији природним него друштвеним наукама и немам нешто претерано разумевања за форсирање и инсистирање на важности и неопхдности ових других... ал опет сматрам да филозофски факултет треба да постоји.

Свако учење оставља позитивне трагове чак и ако се на крају не запамти ништа од ученог... бар те тера да размишљаш а напослетку и учи да размишљаш или још битније како да размишљаш. Што уопште није наивно и за потцењивање...

Филозофски факултет треба да постоји, филозофију и социологију треба неки клинци да изучавају... поготово у данашње време.

А овај Кишјухас је иначе чобан. А асистент филозофског факултета који своје стручне академске дилеме распреда на сајту Вајса је атеншн хор чобан.
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Chrome 43.0.2357.124
Predavanje ovih visokoteoretskih predmeta potice iz epohe kad je omladina bila malo ozbiljnija i inteligentnija ali avaj, manje kul.

Mi smo djene djene.. nesto izmedju.. a ovi sadasnji su retardi, ocigledno. Nisu retardi u smislu inteligencije, ali im je bitnije da budu afirmisani od okoline i dio globalne kulture, nego da nauce nesto "drevno i sterilno".

Ima i prakticnijih predmeta, kao sto je neko rekao... uciti ljude osnove prava uz drustveno uredjenje i ekonomiju (sto je bio marksizam).

Inace filozofija jeste bitna.. ucis domet ljudske misli. Filozofija nas uci kako da razmisljamo. Nema praktican predmet bavljenja kao primjenjene nauke. Ali ima udaljenu korist, za koju danasnja omladina nema zivaca.

Kao i matematika.. sve su "nekakvi dosadni brojevi" al tako radi i kompjuter i avion i zgrada stoji zbog dosadnih komplikovanih brojeva.
« Poslednja izmena: 11. Jun 2015, 09:32:41 od Slagvort »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Liberté, égalité, fraternité!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 4891
Zastava Vozdovac - Republika
OS
Windows 7
Browser
Chrome 43.0.2357.124
mob
Samsung S7
Radi se o raspodeli resursa. 21. vek nam je doneo potrebu za efikasnijom raspodelom resursa i ka smanjenju troskova gde god je to moguce. Ko tako ne razmislja brzo propada.

Sve sto ucis u skoli treba da te usmeri ka jednom cilju - da odlicno baratas materijom i da kroz praksu tu materiju dovedes u sklad sa realnoscu. Sto je bolji nastavni program, knjige i profesori to ce djak u buducnosti mnogo manje vremena (para) potrositi na na do-usavrsavanje i predugu uvertiru u realan rad koji donosi profit, unapredjenje ili efikasnije obavljanje poslova.

Ako analiziramo teh. fakultete, puni su nepotrebnih predmeta koji samo odvracaju paznju, energiju i na kraju najvaznije od svega, produzuju vreme potrebno da imamo svrsenog studenta koji je osbosobljen da radi u struci.

Kod drustvenih fakulteta stvar je verovatno jos gora, jer je gradivo preobimno i vecina naucenog nema nikakvu prakticnu primenu.

Reorganizacija nastavnog plana, smanjenje nepotrabnog bloat znanja, dovesce pre svega do smanjenja troskova studiranja, ubrzanja prozivodnje radno sposobnog stanovnistva i napretka zemlje u globalu.

Sve ovo sto danas imamo je posledica soc. razmisljanja iz 70'tih kad je bilo para za svakave nebuloze, i kad je bilo: kako cemo - lako cemo.

Da bi unapredili drzavu moramo da stvorimo efikasnije obrazovanje. I krace.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 43.0.2357.81
Problem je što se kod nas svaki profesor ima svoj program i svako utrpava šta mu se ćefne. Ja sam objasnio šta sam upamtio u tih par predmeta. Niti sam naučio nešto znatno, niti su me naterali na razmišljanje. Za razliku od matematike, hemije... pa čak i istorije. Da, čak i istorije. A nije da tad nisam znao ništa iz tih predmeta (psi,fil,lo), jer onda naravno ne bih ni položio. Ali je sve to manje više bilo mlaćenje prazne slame. Više bih voleo da su nas više učili o društvu, državi, pravu i sličnom što ima upotrebu, nego o stvarima koje su nam isparile iz glave čim smo izašli.

I tačno je ovo što Raven kaže, da imaš danas psihologe koji imaju silne diplome a ne umeju ni dijagnozu da postave, a isto tako imaš ljude koji se nikad njome nisu profesionalno bavili, pa su bolji u tome od mnogih. Da ne pričam da od svih psihologa koje sam upoznao, ako je njih troje bilo normalno...

I svidelo se to ovom batici u tekstu ili ne - da, jeste važna praktičnost i upotrebljivost toga čime se baviš odnosno šta učiš. Jer, škola se uči i čovek se obrazuje i osposobljava za nešto od čega će sutra da živi. Svi mi imamo neka interesovanja i discipline koje cenimo i volimo, ali to ne znači da prilikom odabira profesije i obrazovanja treba glavnu reč da vode emocije.

Inače, ja ne mislim da Filozofski fakultet ne treba da postoji. Ali to ne znači da ću sad da plačem nad sudbinom 6000 filozofa, psihologa, arheologa, istoričara umetnosti... koji su ga upisali u zadnjih 5 godina pa sad ne mogu da nađu posao.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 38.0
Da nije bilo filozofije, ne bi se vecina, pa i prirodnih i tehnickih nauka 1. razvila. 2. razvila do ove mjere.

Filozofija je temelj.

Kratkovidno je sada razmisljati da nema direktnu upotrebnu vrijednost. Pa CERN istrazivanja nemaju direktnu upotrebnu vrijednost. Ali ljudi predvidjaju da ce kad tad imati i da vrijedi to istraziti.

Filozofija se ne uci samo od socijalisticke euforije (mozda neke grane, marksizmi, dijalektika i slicno).. filozofija se uci u kontinuitetu duugo vremena. I kazem pruzala je bazu za apstrakciju - za dublje shvatanje ostalih nauka.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Liberté, égalité, fraternité!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 4891
Zastava Vozdovac - Republika
OS
Windows 7
Browser
Chrome 43.0.2357.124
mob
Samsung S7
Bilo nekad. I postojali su mnogi zanati koji se danas ne koriste vise.

Dok god ljudi ne budu shvatili da je vremana malo, a posla puno, da su nam potrebni specijalizovani strucnjaci koji ce da rade a ne da filozofiraju po kancelarijama, dotle cemo da se uvlacimo sve dublje u glib.

Efikasniji rad skole - vise novca u budzetu. Vise novca u budzetu, manja radna nedelja. Manja radna nedelja, vise vremana za slobodno vreme i bavljenje porodicom.

« Poslednja izmena: 11. Jun 2015, 10:37:10 od bluesoniq »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows 7
Browser
Chrome 43.0.2357.81
Meni je uvek delovala blesavo ta priča kako je filozofija temelj prirodnih nauka samo zato što su se veliki matematičari u staroj istoriji bavili i filozofijom. Onaj baja koji je u Asiriji pre par x hiljada godina ugravirao 60 (3x20) rezova u kamen (to se valjda smatra prvim brojanjem), nije to radio jer je tada razmišljao o filozofiji, nego o svojoj potrebi. Isto je bilo i kad je čovek otkrio vatru, oruđa, točak, kad je napravio kran, kad je iskopao kanal... Ne kažem dakle da filozofija tu nije imala uticaja, ali mislim da je prenaduvana ta priča kako je od nje sve krenulo. Ne, krenulo je od potrebe i praktičnosti. Čovek je naučio da sabira, računa i gradi pre nego što je naučio da filozofira.

Što se upotrebne vrednosti tiče, možemo mi da raspravljamo do sutra i pričamo kako bi trebalo da bude, ali je činjenica da danas čovek treba da bira profesiju najpre prema perspektivi, pa tek onda prema ljubavi. Kul bi bilo kada bismo svi mogli da se bavimo samo onim što volimo,i to na način kako baš mi želimo, ali to je nažalost nemoguće.
« Poslednja izmena: 11. Jun 2015, 10:43:22 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Sta se iza brda valja?

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 5667
OS
Windows 7
Browser
Chrome 43.0.2357.124
Mene cudi da osoba koja je po zvanju filozof ne razabire osnovne termine. Ako se vec poziva na "kriticko razmisljanje", onda bi to valjda trebalo da znaci da postoji i "nekriticko razmisljanje", pa sad ja ne razumem sta je to "nekriticko razmisljanje". Zar ne bi trebalo da postoji samo jedno - "razmisljanje"?

(Kriticko) razmisljanje koje se trudi da ocuva postojece stanje/sistem, da se prilagodi, zapravo i nije kriticko, vec jednostavno - nerazmisljanje. A to, slazemo se negira sve temelje filosofije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 49
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 13:48:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.