Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 02:01:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 71
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sukob nauke i religije  (Pročitano 212217 puta)
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
Веруј ми никога не интересује колико ти зарађујеш, ниси ми баш јасан шта хоћеш постићи тиме што кажеш да ћеш зарадити 10 000 еур
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
 Smile

Ima i takve vrste ljudi koja pisanjem o jednoj temi - promasi temu. I postoje ljudi koji odabirom svog zivotnog poziva - promase temu. A postoje i oni koji samim svojim rodenjem - promase temu. A postoje i jedne takve "cvijecke", zaista rijetke, koje je - promasila tema. E, dragi moj jurodivi, iako pronalazim u tebi primjese svih ovih pobrojanih mogucnosti, ipak smatram da je ova posljednja tvoja "slika i prilika". Ti, dakle, dragi moj, spadas u onakvu, zaista rijetku vrstu ljudi, u "cvijecke", u one koje je - promasila tema! A u takvom jednom slucaju, u takvom jednom izuzetnom slucaju, u jednom takvom zaista rijetkom slucaju - nema pomoci. Zaista ne. "Cvijecka" je "cvijecka". I tacka.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 10
Pročitavši sve o ovoj temi, ne mogu a da ne uskočim.
SerbianFigher piše: "Dok je eksperimentalna nauka, konačno stvorena u 16. veku, zahtevala legitimna prava razuma i njegovu neograničenu slobodu, ona je važila kao najveća intelektualna i duhovna snaga - ona je izmenila lice sveta, oslobodila čoveka vekovnih lanaca i ponudila ljudskom duhu sigurne osnove"...- i tu prelazi na ULOGU CRKVE.
No, je li od autora opisana uloga Crkve uistinu baš takva?
Zar ćemo se vratiti na doba Galilea, Kopernika Bruna?
U doba Galilea jedan kardinal nije ŽELIO zaviriti kroz Galileov durbin  na Mjesec. Zašto? Jer je ZNAO da je Galileo u pravu? Vjerojatno, ali ni kardinal ni toliki se nisu smjeli odlijepiti od Aristotelovih postavki, tadašnjim temeljem za tadašnju Crkvu.
Zar je i danas takav slučaj? Nije li sve danas baš suprotno? Čini se da danas Crkva postaje Kopernik, Galileo...Bruno!
Crkva ukazuje na suludost genetskog inženjeringa nad ljudima; gen. manipuliranja na poljoprivrednim i inim plodovima; neprirodnost sklapanja NEPRIRODNIH "brakova" dva muškarca ili žene...
Crkva i razboriti vjernici (čit. koji uviđaju: globalizacija DA, ali centralizacija moći u rukama pojedinaca NE), oni shvaćaju (ma, oni osjećaju) da svijet može i smije ujediniti samo tolerancija, razumijevanje... dakle kažemo ljubav, a ne novac i moć!!!
A takozvana znanost, što je danas?
Znanstvenik poput lopova samo ubire oko sebe uočene prirodne zakone i na osnovi već prethodno uočenih i iskorištenih djelovanja međuodnosa, u marginama znanosti već "uknjiženih" međuodnosa prirodnih zakona samo ubacuje novouočeno.
Dakako, Bog nam je dao razum, sposobnost da materijaliziramo imaginarno-spoznajne slike, vizije, predodžbe kroz inventivno-kreativan rad/djelatnost, ali samo radi općeg dobra, na dobrobit zajednice da stvorimo nešto što će nam pomoći...Nikako da uništimo nekoga, a najmanje prirodu!!!
Što famozna ZNANOST danas čini? I - čini li to uistinu ZNANOST ili tek pojedinci, koji ne znaju kuda s novcem; kako izdići sebe i svoje ime; kako se više obogatiti?...
Znanost  / nauka je postala za "drmatore" svijetom sredstvo da se dođe do cilja, a kakvi su im - pitajmo Amerikance: Zašto ne potpišu sporazum iz Kyota? Koliko puta mogu uništiti Zemlju arsenalom svoga nuklearnog oružja?...idr. Sve u naoružanje. Zar uistinu vjerujemo da su svemirska istraživanja usmjerena na boljitak čovječanstva?
Pa tko u to još vjeruje? Koje koristi imamo? Posredne - da: kompjutore, svu gomilu elektroničkih aparata (bez kojih, ruku na srce i možemo).
Znanost, kakvu smo imali u vrijeme otkrića parnoga stroja, zatim velikana Tesle, Boškovića, Pjera i Marije Kiri...Ajnštajna - bila je znanost. Ovo DANAS je lakrdija!
Tko ne shvaća da moderna znanost NIJE otkrila ni jedan novi prirodni zakon već duuugo, prati li on zbivanja na području znanosti?
Sve se bazira na zastarjelim kalupima, samo se prodire u dubinu, a to baš nisu novosti. DNA (DNK) je sada razjašnjenja...poprilično, ali više nitko ne "pravi prajuhu" da bi dokazao kako je moguće stvoriti osnovne aminokiseline, temelje bjelančevina.
Pa GDJE je tu sukob znanosti i vjere-Crkve? Sukob vjernika, sada već gladnih i hrane i mira i slobode s jedne strane i te "znanosti" u rukama pojedinaca - ooo, to da!
Sukob je sukob, ali pogledajmo uistinu između koga.
Patrijarh ili biskup s jedne strane, a s druge - TKO? Novinarćić koji glaba kost / nekako izmiljelu informaciju da neki institut opet nešto prčka oko tek oplođene ljudske stanice, budućeg fetusa... ali što zna dalje? Dalje je MRAK!
Hoće li neki znanstvenik upaliti svjetlo da rastjera taj mrak? Ili će to učiniti neki Crkveni autoritet-velikodostojnik?
Ako i pokuša - eto sukoba.
A svima je jasno gdje je pravi sukob: u samoj znanosti, među znanstvenicima. Oni se "tuku", a javnosti / laicima se serviraju priče, kao ona:  kako sada pokojni Papa, Voytila nameće svoje stavove.
Ne bi li netko i ovdje, na ovome forumu trebao reći: NAĐITE LIJEK PROTIV RAKA; ISKORIJENITE AIDS; GDJE JE LIJEK PROTIV PTIČJE INFLUENCE?...
Daaa, i ovdje se čeka da "znanstvenik", neki anonimus, razočaran što mu se ne dozvoljava da koristi laboratorij - uzurpiran od strane matorog, već senilnog profesorčića - iznese neki podatak. Ali koji?
A da pričekamo da taj maleni anonimus ipak otkrije neki novi prirodni zakon? Možda po kojem se može ukloniti zavist, mržnja, pohlepa, želja za vlašću skrivena pod geslom "lansiraj, zavadi pa…"?
Dakako! Dakako da znamo: takav zakon svatko od nas ima već programiran u sebi po svojoj ljudskoj naravi. Pa ako netko i digne glas, on nije konzervativac. On je novi Kopernik,...mada maleni!
Živjeli svi koji u znanosti vide potencijalnu rušilačku silu, uperenu protiv dostojanstva čovjeka!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
Crkva je neshto drugo, zavisi na koju Crkvu mislish, to sto si spomenuo su samo neke od odlika katolichanstva, a to je mocj i sveobuhvatna mocj!!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
 Smile

Napokon da sretnem jednog pametnog covjeka, koji misli svojom glavom. Smucili su mi se ovi koji nemaju pojma, koji ne znaju nista, a da ne citiraju nekoga ili nesto. Smucili su mi se ovi koji ne znaju nista, nego samo upravo ono sto su procitali. Budalasto je to, jer i svaka budala zna ono sto je procitala. Cak sam primijetio da, sto je budala veca, to se jedna knjiga bolje "primi".

Oh, kako sam dugo cekao da sretnem nekoga ko umije misliti svojom glavom, nekoga ko nije nista procitao, i nekoga sto se ponosi sa tim sto nije nista procitao. A ZNA. A UMIJE. A MOZE. Ja jos nista pametno, nista korisno po covjeka, nista korisno za covjeka i covjekovu vrstu nisam PROCITAO.

Nikakve, apsolutno nikakve razlike nema izmedu nauke i religije.  Obje rade SAMO I ISKLJUCIVO NA COVJEKOVOJ NESRECI, NA NESRECI COVJEKOVE VRSTE.

U vezi sa tim sam ja objavio pet zbirki pjesama. Covjeka sam razoblicio da kraja. Ostao je potpuno go, potpuno ogoljen... I ja onda nisam znao sta cu sada sa njim takvim. Kuda da ga povedem? Bijesnio sam. Ludio. Bio sam razapet tom mislju sta da uradim od potpuno golog covjeka. Rastrzan. Drogiran od te misli. Pa sam onda trazio nekakve knjige. I opet ludio od toga sto ni lupom ne mogu pronaci dobru knjigu. I onda sam odustao od knjiga. Sva ta filozofija... Uzas jedan. Ne mogu da shvatim da se tako strasno glup moze biti. Sve, bas sve je to NEVIDENA JEDNA GLUPOST.

A onda sam shvatio kuda cu sa tim golim covjekom. Ni dan danas ne mogu doci k sebi kako to nisam odmah shvatio. Kako je bilo prosto. Pa to naprosto u svakom trenutku zivljenja "bode oci". To je tako zapanjujuce vidljivo da naprosto ne mogu doci k sebi.

Ali, u stvari, kad razmislim o tome sada, sa jedne zrele vremenske distance, cini mi se da nisam to ni mogao shvatiti, a da nisam citavoga svog zivota - demistifikovao, prezirao laz (bilo ciju i bilo kakve vrste), pljuvao na podlost (bilo ciju i bilo kakve vrste) itd. - I ZAISTA ISKRENO BIO VODEN OTKRICEM COVJEKOVE SRECE I OTKRICEM SRECE COVJEKOVE VRSTE.

Da, i nauka i religija su potpuno iste. I svestenici i naucnici su najvece zlo koje se moglo sruciti na covjeka, na covjekovu vrstu.

Nikakve, APSOLUTNO NIKAKVE RAZLIKE NEMA IZMEDU NAUKE I RELIGIJE: "avioni i kamioni" su SAMO ZAMIJENILI "strasne bogove", ali isto kao i oni rade ISKLJUCIVO I SAMO NA COVJEKOVOJ NESRECI I NESRECI COVJEKOVE VRSTE.

Dragi moj zdrave, iskreno: zaista sam bio srecan kada sam procitao ovaj tvoj tekst: NAPOKON NEKO A DA NIJE BUDALA.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
 Smile
Da, zaboravio sam najvazniju stvar. Zdrave ti si rekao "koji shvacaju", pa se onda ispravio i rekao "koji osjecaju". Tu si. To je to. Znam da znas "kako treba". A ja sam onda prativsi taj smijer, prativsi tu putanju - I RIJESIO STVAR!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
Zaboravio si najvazniju stvar, a to je da si zaboravio da si se rodio sa nedostatkom nekog dela mozga. Tema je " sukob nauke i religije " !!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 10
prije bih rekao - sudeći po tvojim komentarima:
SUKOB taštine i smirenosti? Razmisli! Nešto nije po tvome i tio Buuum!
Zašto tako?
Zar ne može razmjena mišljenja biti lišena oštrine?
Možda ne? Kako ti kažeš. Živjeli svi smirena srca!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
 Smile

Ali, ne. Nikada nije ni postojao jedan takav sukob. Odnosno, takvi sukobi su nesto sasvim drugo, takvi sukobi su nesto potpuno drugo, potpuno drugi su uzroci tim sukobima, potpuno druga je nit vodilja tim SPOREDNIM SUKOBIMA.

Jesi li primjetio kako je nauka, kada je "doakala religiji, uradila isto sto i ona: pa nastavila raditi na covjekovoj nesreci? I primjecujes li, sada, kako religija vreba na onaj trenutak kada ce nauka "pokleknuti", pa da opet "zaskoci" na covjeka: i nastavi sa njegovom propascu.

Religija/nauka/filozofija: sve je to isto: nacini su to po kojima na vlast dolaze oni najzliji, najpodliji, najsebicniji, najcrnji, najjadniji pripadnici covjekove vrste: oni kojima je stalo do vlasti nad covjekom po svaku cijenu, pa i po cijenu propasti covjekove vrste. Pogledaj ih samo: visi im slina iz usta sve do zemlje dok posmatraju covjekovu propast, dok rade na covjekovoj propasti; balave su sve njihove staze, sluzave od njihovih orgija nad covjekovom propascu, jer, sem tih i takvih orgija i razvrata, oni ne poznaju druga zadovoljstva.

Sve je to, dakle, isto. I sve to spada u SPOREDNE SUKOBE.

A GLAVNI SUKOB se odvija izmedu NAS... i svih njih zajedno. MI ZNAMO, MI HOCEMO, I MI MOZEMO unistiti to zlo covjekovo, to najpropasnije htijenje po covjeka, to HTIJENJE ZA VLASCU NAD COVJEKOM PO SVAKU CIJENU. Nas je zadatak: njemu "doakati".

I zato me nemoj pozivati na mir. Jer to je njihov poziv. Njima je do mira, jer oni hoce da ovako vjecno ostane. I, mir je, u stvari, poziv na smrt. Cak ni to. Ni mrtva priroda nije mirna. Ne moze se vatra pozivati na mir. Ni voda, vodurina. Ni vjetar, vjetrina.

Zivio nemir! Dolje htijenje za vlascu nad covjekom! Zivjela covjekova sloboda! Covjekova sreca! Zivjela covjekova vrsta! Zivio covjek!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
nauchi prvo osnovne podele nauke pa prichaj neshto uporedjujesh mi tu filosofiju, teologiju i fiziku npr, gde to moze???????
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4 6 7 ... 71
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 02:01:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.