Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 23:26:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 4 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 71
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sukob nauke i religije  (Pročitano 211879 puta)
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
Ako pre nisi chitao shta sam prichao, a prvi post je govorio o tome da je besmisleno prichati o ovoj temi, ali ti si bash spomenuo jednu bitnu chinjenicu, a to je da je zaista besmisleno dokazivati postojanje Bog-a.Jer ni jedna religija se ne bazira na dokazima logichog tipa, vecj Veri.Znachi ili verujesh ili ne verujesh zato ja kazem da su ljudi veoma primitivni kada pokushavaju da dokazu neke stvari koje im nisu niti cje ikada na zdrav razum da dokuche.Kao shto se kaze u Svom pismu staroga zaveta, Bog stvori choveka, ali mu ne da sve tajne ovozemaljske.

Ti ako ne verujesh tebi je na teret, ako verujesh isto ti je na teret, a primitivan si shto sebi ogranichavash mocj shvatanja ecj si sebi zacrtao jednu ideologiju, hmm ne bi me chudilo da si od crvenih, tako su i oni prichali, pa evo josh malo pa su istrebljeni.A ne bi me ni chudilo da verujesh da si nastao od majmuna, za mene bi to bilo apsurdno da neko potvrdi za mene.Dakle shta ti mislish da li si primitivac nastao od majmuna ili Bozije dete, samo malo zastranjenog shvatanja koje treba sprovesti na pravi put.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
 Smile

Evo sada, dakle, ruku na srce, ti, dragi moj, zaista nisi argumentovao, zaista nisi pokazao, zaista nisi uspio dokazati ono sto si tvrdio, dakle, da sam ja primitivac. Sto jeste jeste, trudio si se da to dokazes, ali ovi tvoji pokusaji zaista nisu urodili plodom. Sav trud uzalud. Zar je ovo ovdje tvoj najveci umni domet? Tvoj najbolji hitac? Znas, kada bi ja kazao za nekoga da je primitivac, onda bi pronasao brdo argumenata koji ce to potkrijepiti. A ne ovako kao ti. Svjedoci to o jednoj tvojoj potpunoj umnoj nemoci. O tvojoj nemoci da se bavis mislima, "mislenijom". Nesto si rekao, a sada to ne uspijevas obrazloziti. Nesto si tvrdio, a sada to ne uspijevas dokazati. Nesto si tvrdio, a sada to ne uspijevas potkrijepiti valjanim argumentima... Pa zar ti to upravo ne govori o primitivnosti? Upravo to je ona osnovna karakteristika primitivnosti i primitivaca. Upravo to. Svi primitivci postupaju upravo ovako kao ti. Nesto "lanu", pa kada se upitaju za obrazlozenje, ostaju bez teksta. Nesto "bubnu", pa kada ih se upita za objasnjenje toga, naprosto zanijeme. Nesto "promrse", pa kada ih se pita za smisao toga "promrsavanja", naprosto ostaju bez jezika. Ovo ovdje sto si ti pokazao, dragi moj, pametni moj, ovo ovdje svjedoci o jednoj tvojoj zaista pozamasnoj primitivnosti. Nemaloj. Zaista.

A onda i sam kazes da je besmisleno pricati o ovoj temi, a onda, nakon toga, ipak nastavljas sa tom temom. I sve to u jednoj jedinoj recenici. Jedna polovina tvoje recenice kaze da je to besmisleno, a drugom polovinom recenice nastavljas o tome. Blistavo. Velicanstveno. Nesagledivo. Ali blistavo, velicanstveno i nesagledivo u primitivnom smislu. Ovaj tvoj tekst blista od primitivnosti. On je velicanstveno primitivan. Nesagledivo primitivan. Dakle, dragi moj, ti si jos jednom pokazao da je primitivnost ipak tvoja, a ne moja, osobina. Jelda? Vidis kako meni ne fali argumenata. Vidis kako meni ne fali dokaza. Vidis kako meni ne fali cinjenica. Dragi moj. Za razliku od tebe. Jelda? Vidis li sada da si se prevario kada si zakljuci da sam ja primitivan? Uvidi svoju gresku, priznaj da si pogresio, nazovi sam sebe primitivcem, i onda cu ti oprostiti. Eto tako, dragi moj. Eto, pametni moj. Eto, prepametni.

I zasto se ti onda pozivas na "zdrav razum", a tvrdis da si vjernik i da vjerujes. Ne ide to jedno sa drugim dragi moj. Zdrav razum ne moze vjerovati. Cim je neko u stanju vjerovati, on ne moze imati zdrav razum. Zdravorazuman covjek je sumnjiv covjek. Zdravorazuman covjek sumnja. On ne vjeruje. Vjeruje onaj covjek koji ne zna. Vjerovati znaci ne znati. Onaj koji ne zna, taj vjeruje. Znas li kako su ono onomad vjerovali da je ona jadna zena izazvala onu poplavu, pa je onda proglasili vjesticom, pa je onda rastezali na onome tocku. (Malo rastezali, a malo natezali). Oni su VJEROVALI da je ona vjestica, ali nisu to DOKAZALI. Spalili su je bez DOKAZA. Spalili su je zato sto su VJEROVALI. Da su trazili DOKAZ, nikada je ne bi spalili. Jer ne bi bili mogli DOKAZATI da je vjestica. Shvatas li ti "pojentu", dragi moj vjerujuci. Vjerovati znaci ne znati. Vjerovati znaci ne vidjeti. Vjerovati znaci ne cuti. I vjerovati znaci ne imati zdravog razuma. Jelda, dragi moj. Jelda, vjernice? Jelda, vjerujuci? Jos jednom si, dakle, pokazao da je primitivnost tvoja osobina. A ne moja. Priznaj to, pa cu ti oprostiti. Reci sam sebi da si primitivan, pa cu ti onda oprostiti. Ajde sad.

Kazes da sam ja primitivan sto sebi ogranicavam moc shvatanja, i da to onda ide meni na teret. Jedni su to nevjerovatno primitivni zakljucci. Ti si dragi moj teret. Ti, a ne ja. Ti si zasjeo na grbacu onom jadnom radniku, i onom jadnom rudaru, i onom jadnom... Ti si teret koji oni nose na sebi. Nemaju za leba, a ti im i tu zadnju mrvicu leba otimas iz usta pricom o svome Isusu. Sjasi ti, dragi moj, sa njihove grbace, zaradi posteno za lebac, pa ostavi na miru tog jadnog ponizenog covjeka. Ne treba njemu Isus. On je najveci teret na njegovim plecima. Jedan od najtezih tereta. Kada ti ne bi imao leba od Isusa, ne bi ti onda hvalio njegovo ime. Ne bi sigurno, dragi moj. On tebi daje leba, zato ti pricas o njemu. Samo zato, dragi moj. To ti je jedina istina. To i samo to. I, znas, na meni nema nikakvih tereta. Bas nikakvih, dragi moj. Ja sam ti lak kao oblak, kao onaj proljetni povjetarac koji carlija. Osloboden svih zabluda, svih predrasuda i svih "paklenih teorija" koje su stvorili ljudi slicni tebi. Kao vjetar, slobodan; kao oblak, osloboden; kao... Tako se otjelotvoruje moj um. Jos jednom si, dakle, posvjedocio da je primitivnost tvoja osobina.

A to o nastanku. Te prazne price. Ali tebi i jesu u interesu te prazne price, samo da bi skrenuo pogled od leba. Zasuci ti svoje rukave, dragi moj, a pusti prazne price. Zaradi ti sebi za leba, a pusti to ko je i kako nastao. Jadni ponizeni covjek se znoji da bi tebe prehranio dok ti "raspredas" o postanku. Sjasi ti sa njegove grbace, dragi moj. Zasuci rukave i oznoji se pa cu te onda pitati da li te zanima ko je koga stvorio. Spusti se u rudnik, uzmi kramp, pa udri sa njim dole, a kada onda izades iz njega ja cu te priupitati da mi odgovoris ko je kako nastao. Zanimalo bi te to tada, jelda? I jos si jednom pokazao da si primitivan. I ne samo to. Uz to si pokazao i da si lukav pokusavajuci skrenuti temu sa glavne stvari na sporednu. E, dragi moj, ne moze to tako. Lukavost zacinjena primitivnoscu ne moze proci pored mene. Znas, ja sam ti onaj slobodni vjetar, onaj proljetni povjetarac koji carlija, osloboden svih zabluda i svih predrasuda. Jesi li cuo nekada njegovu pjesmu?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Dobro je, nije ok sto te je nazvao primitivnim, ne moras to tri puta prijaviti moderatoru
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
tamo nigde i ne pishe da sam ja njega nazvao primitivcem, ja sam globalno nazvao ljude primitivnim koji neznaju da razgraniche Verovanje i logichko dokazivanje.A, on ako se nashao toliko uvredjenim da mora da napishe ceo esej teksta i nije moj problem.Dobro da nije provalio da sam ga nazvao komunjarom :-)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
I ne zaradjujem za " leba " vecj za " hleb " mada je krajnje diskutabilno to koliko i shta zaradjujem, mislim da si propustio neki chas srpskoga jezika i knjizevnosti.Razmisli prvo o tome malo, a ne o tome kako cjesh napisati sto duzi tekst.Veruj mi, sa 2-3 prave rechenice mozesh posticji mnogo vishe nego sa 50-ak praznih! 'Ajd" ziv mi bio!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
"I zasto se ti onda pozivas na "zdrav razum", a tvrdis da si vjernik i da vjerujes. Ne ide to jedno sa drugim dragi moj. Zdrav razum ne moze vjerovati" vidish ova tvoja besmislena tvrdnja nema ni malo potkrepljivih dokaza, ti kazesh da si racionalan u potpunosti i da ne verujesh.Dobro, ne verujesh, ti si univerzalno racionalistichko bicje paradoksalno u svakom pogledu, savrsheno i jedinstveno koje nema u sebi ni jedan deo podsvesti koje se moze svesti da moze verovati.Pa pojasni mi onda sto se kockari kockaju, zasto neko prilazi devojci, zasto neko zaradjuje za hleb (leba), ... svi se oni nadaju i veruju u neshto, sto se tiche racionalizma preporuchujem ti da prochitash delo Rene Dekarta "Pravila za usmeravanje duha " on je bio najpoznatiji Teolog, Filozof, Muzichar i Matematichar 17-og veka chija se filosofija bazirala na racionalizmu.Prochitaj choveche neke knjige malo pa daj onda svoja razmisljanja, a ne da se zalish kod nekoga ako si sebe sagledao kao p........


                                                                                           
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
 Smile

Oh, kako sam bio slijep pored zdravih ociju. Kako sam bio gluv pored zdravih usiju. Kako je sav moj zivot prije tebe bio pogresan, dragi moj Jurodivi. I surov. Zasto te prije nisam sreo? Sve je, bas sve bilo pogresno prije tebe. Kako samo lijepo pricas, kako samo mudro zboris, kako samo velicanstveno "divanis"... Oh. Hvala ti, Jurodivi. Beskrajno hvala.

U pravu si. Potpuno. Sve si u pravu. I zato hocu da se popravim. Od danas cu samo - vjerovati! Necu vise ni piti, ni jesti, ni pisati, ni govoriti. Od danas cu samo - vjerovati! Pa kad mi se javi stomak, ja ga necu poslusati - pa kud puklo! Bilo koja moguca tjelesna ili bilo kakva druga potreba da mi se javi, ja cu je zanemariti - pa sta bilo! Vjerovati: bice to od sada jedina funkcija i moga tijela i moje duse. Oh, Jurodivi. Oh, svevideci. Kako sam samo bio slijep bez tebe...

Bolje me savjetujes i od oca i majke. I od brata i od sestre. Oh, kako si zivote, kako si sugavi zivote bio surov prema meni. Da si mi barem rodak, da si mi barem neki bliski rodak, Jurodivi. Sve bi onda drugacije bilo. Onda ja ne bi tako dugo lutao. Ti bi me vec davno bio uputio na pravi put. Oh, sugavi zivote. Oh Jurodivi, da si mi barem - strina!

Sve si u pravu. Bas sve. Evo, od danas nikada nista necu uraditi, sem sto cu vjerovati. I citati bibliju. Kada prestanem citati bibliju, onda cu odmah zapoceti sa vjerovanjem. I obrnuto. Niti cu jesti, niti cu piti, niti cu gledati, niti cu slusati, niti dodirivati. Nista od toga. To glupo tijelo. Pih.

Oh, Jurodivi. Oh, velicanstveni. Oh, nesagledivi. Pokazi put meni slijepom. Izvedi me iz propasti i grijeha.


I posalji mi svoj Kontonummer...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
Hvala ti na razumevanju!Dobro je da si shvatio sinko!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1047
Zastava
 Smile

O Jurodivi! O Velicanstveni! Pomagaj! Znas da od danas slusam samo tvoje savjete: pa samo vjerujem. Pa zato pomogaj! Pomagaj Nesagledivi! Evo sta je problem: dok ja vjerujem! tijelo mi ne miruje. Pa ne znam sta da radim. Kakako da se rijesim tijela? Ne pomjeram vise ni ruke ni noge, oci sam potpuno zatvorio, u usima mi je vata... A stomak - samo sto nije eksplodirao. Pomagaj Jurodivi! Uradicu sve sto kazes.

(pssttt. brzo mi posalji svoj Kontonummer, sakupio sam 1000€; nemam vise, pomagaj molim te; za mjesec dana cu sakupiti barem jos 10 000€, sve cu ti poslati, samo pomagaj, brzo Jurodivi, molim te...).
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
mob
Nokia N82
Idi prosi u Crkvu sakupicjesh mozda josh vishe!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 71
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 23:26:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.