Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "]Раковић о "данку у крви": ...  (Pročitano 28874 puta)
18. Dec 2019, 17:19:32
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11709
Zastava Okolina "Venerinichinih brezuljaka"-najcesce !
mob
I-mate il` nemate
Раковић о "данку у крви":
Нови историчари не пишу онако како је било, него у складу са интересима империјалних сила које делују на Балкану!


 18-12-2019 10:25

Историчар др Александар Раковић оценио је да писање историје постало заправо пројектовање будућих догађаја у складу са интересима великих сила и оних који их контролишу.



“Ови нови историчари не пишу онако како је било, него онако како би требало да буде у будућности у складу са интересима империјалних сила које делују на нашим просторима.

То смо видели посебно у протеклих 20 година где су западни историчари писали историју у складу са пројекцијама њихових политичких ментора.
Тако да је то била страшна девалвација историографске мисли. Немам ништа против ангажоване историографије
И сам је негујем, али фабриковати чињенице да би се долазило до неких решења која су у складу са политичким циљевима за историју је апсурд.
Али то је сада узело маха и појавило се и код нас”, рекао је Раковић гостујући у емисији “Скенирање” у продукцији Хелмкаста.

https://www.youtube.com/watch?v=xZLeD2M1YwM



Говорећи о Бигзовом издању историје за 7. разред основне школе да је “данак у крви” и отимање српске деце за време Турака заправо била прилика да млади Срби напредују, Раковић је рекао да што је написано није тачно.


“Могућност вертикалног напредовања јесте постојала, али то је трећи могући корак у васпитавању јаничара.
Прескочена су два која су кључна.
 Први је отимање од мајки, од породице, што је било трауматично.
После тога ту децу је чекало преобликовање ума и тако преобликовани јаничари су имали прилику да напредују вертикално и да добијају неке функције у османској империји, али су те функције углавном користили против матичног народа из кога су отети.
То је био конвертитски синдром, који је код њих требало да изазове осећај да треба да униште у себи оно из чега су потекли. То је на нашу жалост честа појава код српског народа, не само код исламизације, него и у хрватизацији, а данас и у новоцрногоризацији”, навео је Раковић.

Он је додао да је неколико фактора који утичу на кривљење историјских чињеница.

“Први фактор је тај који смо споменули да неко ради за туђи интерес. Међутим, конкретно у овом случају о коме смо причали нисам сигуран да је то у питању. Мислим да су људи почели превише да филозофирају у тумачењу историјских чињеница. Чак и не сабирају један и један, него филозофирају над чињеницама и приказују неке догађаје у светлу како се нису одиграли да би себи дали на значају да су посегли за неким новим решењима. У конкретном случају то се показало без везе. Нисам се бавио уџбеницима ни за средњу, ни за основну школу и то је огромна штета што ми немамо људе од струке и неки савет који контролише шта пише у уџбеницима историје из којих деца данас уче”, истакао је Раковић.

Он је додао да се нама већ дешава да “имамо тумачења да је Хашки трибунал био позитиван за Србе.”


“Има историчара који се код нас баве 20. веком који баш тако тумаче Хашки трибунал.
Погледајте свеске које објављује Фонд за хуманитарно право и Наташа Кандић.
Видећете да има историчара који о томе пишу афирмативно по Хашки трибунал.
Има тумачења који су се тицали српског народа као да су Срби негативци, чак и у неким врло реномираним историјским часописима код нас.
То је једно време био тренд, али ми се сада чини да се мало смањило”, истакао је Раковић.






Извор: Хелмкаст
IP sačuvana
social share
Jedem da bih ziveo , a zivim da bih - jeVao...Pa sta ?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
A kad se spomene mehmed pasa sokolovic i obniva patrijarsije onda je sve ok?
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
Slučajno naleteh na temu.
Da napomenem - istorija mi nije struka,jeste hobi.
Moj stav je da je Mehmed-paša Sokolović izuzetak,one of the milion,pa nije reprezentativan ni u jednom smislu.
Danak u krvi jeste bio vid najgore represije nad porobljenim narodima(uglavnom hrišćanima).To nije dobrovoljačka družina,gde se slobodno stupalo,sa ambicijom da se postane veliki vezir.Kao što napisah - jedan je brat Makarija Sokolovića,Nenad - ako se ne varam.
Svi ostali su bili i ostali "samo" janičari - "novi ljudi",topovsko meso diljem prostranog turskog carstva.
Administrativni sistem Osmanske države jeste omogućavao SVAKOM i bez obzira na poreklo,da napreduje,prema zaslugama ili milosti nadredjenog.Isto tako se i kažnjavao neuspeh - oduzimanjem svega,pa i života(katil-ferman).
Ovde treba napraviti razliku izmedju onih,koji su dobrovoljno(???) prešli u islam,da bi sačuvali ili unapredili svoj društveni položaj - primer je Stanko(Staniša) Crnojević,brat Djurdja Crnojevića,koji je,skoro odmah(bez janičarskog staža) postao Crnogorski sandžak-beg(ili begler-beg,ne sećam se tačno).Ili Djerdj Kastriot,Skenderbeg,recimo.
Ili Rizvanbegović,Gradaščević ili Čengić.
Sa druge strane,imamo Omer-pašu(Miću)Latasa.Pravi primer janičara,iako nije otišao kao "danak u krvi".
Dakle, danak u krvi  Smile Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
Jednom recju zulum...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Da li bi se iznenadio da nema dokaza da su makarije i mehmed braca?
Ili da patrijarsija nije obnovljena dok je Sokolović bio veliki vezir?
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 7150
Има и оних који тврде да је данак у крви омогућавао својеврстан облик глобализације још пре шестотина година и да је имао своје хумане аспекте, јер је сиротињи омогућавао напредак и бољи живот, и да је то позитиван пример на који начин се интегрисало хетерогено становништво у османски административни, војни и управни систем. Чак и у Србији су присутни, такве будале се често оглашавају...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Ono u sta bih ja mogao da se kladim je da u udzbeniku to nije napisano onako kako je u uvodnom tekstu predstavljeno
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
Slučajno naleteh na temu.
Da napomenem - istorija mi nije struka,jeste hobi.
Moj stav je da je Mehmed-paša Sokolović izuzetak,one of the milion,pa nije reprezentativan ni u jednom smislu.
Danak u krvi jeste bio vid najgore represije nad porobljenim narodima(uglavnom hrišćanima).To nije dobrovoljačka družina,gde se slobodno stupalo,sa ambicijom da se postane veliki vezir.Kao što napisah - jedan je brat Makarija Sokolovića,Nenad - ako se ne varam.
Svi ostali su bili i ostali "samo" janičari - "novi ljudi",topovsko meso diljem prostranog turskog carstva.
Administrativni sistem Osmanske države jeste omogućavao SVAKOM i bez obzira na poreklo,da napreduje,prema zaslugama ili milosti nadredjenog.Isto tako se i kažnjavao neuspeh - oduzimanjem svega,pa i života(katil-ferman).
Ovde treba napraviti razliku izmedju onih,koji su dobrovoljno(???) prešli u islam,da bi sačuvali ili unapredili svoj društveni položaj - primer je Stanko(Staniša) Crnojević,brat Djurdja Crnojevića,koji je,skoro odmah(bez janičarskog staža) postao Crnogorski sandžak-beg(ili begler-beg,ne sećam se tačno).Ili Djerdj Kastriot,Skenderbeg,recimo.
Ili Rizvanbegović,Gradaščević ili Čengić.
Sa druge strane,imamo Omer-pašu(Miću)Latasa.Pravi primer janičara,iako nije otišao kao "danak u krvi".
Dakle, danak u krvi  Smile Smile

Osmanska imperija je ustvari naslednik istocnog rimskog carstva, ili Vizantije, kako neki to nazivaju. Turci su jednostavno prekopirali to i napravili imperiju. Pa su tako porobili i one od kojih su uzeli veru, Arape. Dan danas Turci smatraju sebe nadmocnijim od Arapa koje smatraju nekulturnim, iako su uzeli religiju od njih.
Inace, Rim je svojedobno ili uzimao roblje ili davao sansu za drzavnu sluzbu, bilo kao cinovnik, ili pre kao legionar.
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
Има и оних који тврде да је данак у крви омогућавао својеврстан облик глобализације још пре шестотина година и да је имао своје хумане аспекте, јер је сиротињи омогућавао напредак и бољи живот, и да је то позитиван пример на који начин се интегрисало хетерогено становништво у османски административни, војни и управни систем. Чак и у Србији су присутни, такве будале се често оглашавају...


 Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
@dabisha: čitao sam o tome,da nisu bili braća,već rodjaci.Iz istog su sela(zaseoka) - Sokolovići,a i jesu bili sličnog uzrasta.
To o obnovi Pećke Patrijaršije ne znam pouzdano(niko živ ne zna  Smile ),ali je suviše očigledna veza,da bi bila slučajnost.Mogući su sasvim drugi razlozi,koji su rezultovali time,baš u to vreme.
Moram da kažem - ponekad bih se raspisao,ali me mrzi.Baš bih voleo debatu uživo(kada prodje ovaj najsmešniji virus,naravno),neformalno,u nekom ugostiteljskom objektu,uz prisutne potrepštine(provijant).Može i Finac da dodje,prevaspitaćemo ga  Smile
Te veze sa Rimom...možda.Osmanlije više liče na Rimsko carstvo,nego na razvijeni,evropski(pa i arapski)feudalizam,pa u tom smislu i na Vizantiju,pogotovu onu iz ranog,srednjeg veka.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Nezgodno je pitanje devširme. Trajala je samo na početku imperije i mnogi budući janjičari su kupovani na tržnicama robova.
Ja sam samo jednu narodnu pesmu čitao gde se spominje danak u krvi. A tražio sam
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
Ne citas ti te knjige...u tomeje problem...

Recimo dedu puskina je grof savo vladislavic srpskog porekla kupio na pijaci u istambulu...

Gde su se prodavala deca iz celog sveta...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
Ne citas ti te knjige...u tomeje problem...

Recimo dedu puskina je grof savo vladislavic srpskog porekla kupio na pijaci u istambulu...

Gde su se prodavala deca iz celog sveta...


Ma da vi mene kazete gde ima jeftinih Ruskinja i to?  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
Citat

Ma da vi mene kazete gde ima jeftinih Ruskinja i to?  Smile
Citat

Bilo nekad.
Sada su poskupele.  Smile

Finac,je li Puškinov deda - taj sa pijace u Istambulu - bio Rus?
Ili je naš Sava tako odlučio? Ne zezam te.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
Ne znam...

Nisam istrazivao...

Ali prica je tacna sto posto...

Sava bio krupan igrac...mozda je neki nas bio...

Tako da moze da se kaze da je puskin srbin...

Mislim on je i ovako srbin...

Ali to bi bilo ekstra...da je bas bio srbin srbin...

Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 7150
Деда, односно негде пише  прадеда А.С.Пушкина је био пореклом из данашње Етиопије, и гроф Сава Владиславић Рагузински га је откупио 1705. или 1706. на једној пијаци у Истанбулу, и када је одведен у Русију, променио је име Ибрахим у Аврам, император Петар Велики га је преобратио у православље и имену придружио патроним Петрович, док је презиме добио по картагинском војсковођи Ханибалу и тако је некадашњи етиопски роб Ибрахим постао Аврам Петрович Ханибал...

Каква необична судбина.

Smile  Smile  Smile
« Poslednja izmena: 04. Apr 2020, 23:33:57 od Odbojkaš »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
Život piše romane(ponekad i poeziju  Smile )
Jego blagorodije graf Sava Vladislavič ot Raguzinski,golovoj na vsem žbirima imperatora Pjotra i crtač granica sa Čajnom je obrnuo igricu.Turecki soldati su regrutovali pravoslavne u janičare,a on kontra... Smile
Malo šale,ne zamerite...
Uopšte ne mislim da je Sava bio naivan igrač.Ono što ne znam - da li je ON bio onaj znameniti Dimitrij Šafirov,šef tajne službe Petra I,naslednik Maljute Skuratova i preteča NKVD/KGB?
Malo smo odlutali,ali tako je uvek kada pomenemo Ruse...kriv je,naravno,Finac. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Svevišnji će ovde imati puno posla

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1214
Zastava Eindhoven
Greška,ne znam kako da obrišem ovu poruku.
Molim cenjeno moderatorstvo da to učini umesto mene.
« Poslednja izmena: 05. Apr 2020, 11:57:54 od megadeki »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
To samo srbin moze da uradi...

Zato ljudi i govore boziji narod...

Taj sam bog zna sta je bio pre ibrahima...

Tesko da se rodio ko ibrahim u etiopiji...

IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 7150
Да, у Етиопији није ислам доминантна вера, чак ни данас, што ће рећи да се наш јунак, Пушкинов прадеда, вероватно у Русији вратио вери својих предака и да је његова конверзија у хришћанство реверзибилна. У Русији, иначе, презиме Ханбалов није ретка појава...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
mob
I-mate 30 Pro
To su im nametnuli ovi poremeceni raznorazni sto iz evrope sto iz amerike ...

Pa sigurno da sava nije nekog dzamshuta tamo izabrao od tolikih ljudi...

Itd...


Inace ja ovako iz svog iskustva...mogu da kazem...

Naseg coveka moz da prepoznas na kilometar bez da cujes da govori jezik...

IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
Narocito ako stoji medj crncima a imas durbin
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: quot

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.