Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 08:18:35
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7 8 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prirodne katastrofe  (Pročitano 48565 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Tornado i u Srbiji

Tornado visine oko 200 i širine stotinak metara nosio je preko ruba naselja bukvalno sve pred sobom. Vrtlog je najvećim delom prošao kroz njive, pa su u njegovom naletu osim useva stradala i dva domaćinstva, jedan pčelinjak i nekoliko bandera koje su se srušile. Ovo se nije dogodilo u Americi, već na salaškom naselju Gradina kod Sombora.



Ova nesvakidašnja pojava od juče je glavna vest na svim internet portalima koji donose privatni amaterski snimak. Kovitlac, kakav je moguće videti samo sa izveštaja svetskih agencija tutnji svom silinom. Da nije u pitanju američki srednji zapad svedoči naslov „Tornado u Somboru“.

Usevi suncokreta, šećerne repe i kukuruza su počupani ili polegli, a polegla je i pšenica. Kopači koji su mu se našli na putu bežali su s njiva glavom bez obzira. O tome svedoči jedan od očevidaca - Stipan Vuković:

- Pre toga padala je sitna kiša, ali nije bilo naročito oblačno. Odjednom gledamo ide od kanala prema nama vrtlog visok sigurno 200 metara. Sve se lomi, puca. Strašno je izgledalo, jer je sa sobom nosilo slamu, prašinu, zemlju. Preko našeg salaša prošao je za desetak sekundi. Sreća što nas je zahvatio samo rub i što je dalje otišao preko njiva. Da je ušao u salaše bilo bi svašta - priča Stipan.

Vukovićev salaš tornado je okrznuo, ali je preko susedno salaša prešao svojim središtem i napravio lom. U dvorištu polomljeno drveće, iz betona izvaljeni debeli metalni stubovi, a kamp-prikolica prevrnuta na krov.

Pčelinjak Save Kovčina potpuno je uništen.
- Bio je takve snage da je prikolicu tešku oko četiri tone prebacio pedesetak metara dalje od mesta na kojem je stajala. Košnice sa pčelama iz prikolice praktično su isisane i razbacane po ataru. Uništene su 32 košnice sa pčelinjim društvima, a prikolica je samlevena - kaže Sava Kovčin.



Ovaj tornado koji se kretao iz pravca Lugova prošao je Gradinu i negde u ataru između Gradine i Kljajićevačkog puta jednostavno nestao. Ni najstariji meštani Gradine ne pamte da se nešto slično desilo. Međutim, priča o tornado u Gradini ovih dana podsetila je na početak 80-ih godina kada je nešto slično, samo sa mnogo većom snagom zahvatilo šumu Kozara i radničko naselje na ulasku u Gakovo. Sve što se našlo na nekoliko kilometara dugom putu tog vrtloga bilo je uništeno. U šumi debela stabla izlomljena ili izvaljena, a u gakovačkom naselju bukvalno odneti krovovi sa kuća.

Nedeljko Todorović, meteorolog Republičkog hidrometeorološkog zavoda, kaže da se ovde radi o takozvanom evropskom tornadu, koji je mnogo slabiji od američkog.

- Evropski tornado, ili kako ga kod nas zovu pijavica ili tromba, u našem regionu pojavljuje se skoro svake godine, ali nikad nije zabeleženo da udara na isto mesto. Tako se može desiti da jednom udari u more, drugi put u planinu, treći put u ravnicu...



Njihova pojava je nepredvidiva i ne može se izračunati kada će se i gde ponovo pojaviti, jer nema zakonitosti. Tako da se sledeća tromba na tlu Srbije može pojaviti već sutra, ili za pet godina - kaže Todorović.

Pijavice se, kaže Todorović, u našem regionu pojavljuju na moru, a trombe na kopnu. Javljaju se u letnjem periodu i to u obliku slonove surle koja spaja tlo sa bazom grmljavinskog oblaka. U surli se stvara jak vazdušni vrtlog sa usisnim efektom, tako da može da podiže predmete i stoku sa zemlje.

- Jačina vrtloga može da ide i do 200 kilometara na čas, a njegova širina obično se kreće između 20 i 30 metara. Za razliku od američkog tornada koji traje po sat-dva, trombe i pijavice najduže traju pet do 10 minuta. Precizni podaci o tome kada se tornado kod nas poslednji put pojavio ne postoje, jer se njihova pojava beleži samo kada je vide ljudi, ili kada se naiđe na njihove tragove. Ukoliko se pojavi u nekoj zabiti, podataka nema. Pre nekoliko godina članovi ekološke organizacije „Ekotopija“ prijavili su da je tromba prošla preko Tare i tada u šumi raskrčila trasu od oko 100 metara, a poznat je i slučaj od pre sedam, osam godina kada je u šumi blizu Pljevalja tornado posekao šumu u dužini od nekoliko stotina metara i širini od 20 do 30 metara. Kao da je neko isekao trasu za žičaru - priča Todorović.



I dok meteorolozi tvrde da je tornado kod nas manje-više redovna pojava, većina građana ostala je zatečena ovom vešću. Zbog toga su se juče mnogi s pravom zapitali šta činiti ako tornado dođe do njih.

- Jedini način da se zaštite kuće jeste da se sve zablindira. Amerikanci, koji imaju iskustva, u tim slučajevima daskama zatvaraju prozore i vrata što je ispravno jer po zakonu fizike vetar kada prodre pod pritiskom može da digne celu kuću. Naše kuće su čvršće od njihovih jer oni imaju montažne ispod kojih kopaju skloništa. Ali svejedno, „blindiranje“ je jedina prava zaštita - kaže Todorović.

***

Nepredvidiv i opasan
- Najviše tornada ima u SAD, oko 1.200 godišnje, što je četiri puta više nego u Evropi
- Tornada i pijavica u Evropi ima naročito leti u svim zemljama, a najviše ih je u Velikoj Britaniji
- U Nikoziji je 18. septembra prošle godine 11 osoba povređeno prilikom udara pijavice
- Može da se pojavi bilo gde (na moru, planini, u šumi, ravnici), nepredvidivi su i ne može se izračunati kada će se i gde ponovo pojaviti
- Jačina u Evropi može dostići 200 kilometara na sat, širina vrtloga obično je između 20 i 30 metara, a vreme trajanja je pet do 10 minuta. Zbog usisnog efekta može da podiže predmete i stoku sa tla



Izvor: B92
« Poslednja izmena: 17. Maj 2010, 09:16:57 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
mob
Nokia N70
Cuo sam za ovo...Nece valjda i kod nas biti Katrina... Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


skyser

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 122
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
HTC one x+
...mene nista ne moze iznenaditi...al sve ovo mi lici da je sve otislo tamo gde ne treba......ne znam dali se neko seca 99 godine...(misim ko se ne seca)...ali za vreme bombardovanja dali se secate onih oluja i gromova koji su parali nebo...ja nesto i nisam mator da kazem kako nisam zapamtio nesto tako slicno...al znam jedno od onda nisam ni video ni cuo nesto tako slicno...sto ce reci da je stvarno nesto cudno tih dana bilo...(bar sto se vremenskih prilika tice)...o tim vremenskim prilikama i neprilikama pisalo se jos 80...od one cuvene poplave u Sloveniji...nisam pametan al nisam ni glup pa da ne mogu da zakljucim da tu nesto nije po redu...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Ko uci znace,ko krade imace.

Zodijak Leo
Pol
Poruke 4294
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
mob
Nokia N70
Citat
...mene nista ne moze iznenaditi...al sve ovo mi lici da je sve otislo tamo gde ne treba......ne znam dali se neko seca 99 godine...(misim ko se ne seca)...ali za vreme bombardovanja dali se secate onih oluja i gromova koji su parali nebo...ja nesto i nisam mator da kazem kako nisam zapamtio nesto tako slicno...al znam jedno od onda nisam ni video ni cuo nesto tako slicno...sto ce reci da je stvarno nesto cudno tih dana bilo...(bar sto se vremenskih prilika tice)...o tim vremenskim prilikama i neprilikama pisalo se jos 80...od one cuvene poplave u Sloveniji...nisam pametan al nisam ni glup pa da ne mogu da zakljucim da tu nesto nije po redu...

Mislim da smo mi suvise primitivni i "mali" da bi nam se otkrile neke tako velike tajne,ko i sta stoji iza svega toga...
Ali mislim  da i iza Amerike,Kine,Rusije stoji nesto mnogo vece,kao i da su i Obama i Medvedev,samo marionete,kao i vi i ja.Ko zna sta je na kraju! Smile
IP sačuvana
social share
Ljudska glupost nema granice!

Na svedskoj motornoj testeri:
"Ne pokusavajte da zaustavite testeru rukama ili genitalijama."

-Na decijem kostimu "Supermen":
"Nosenje ovog kostima vam ne daje moc da letite.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
Poceli ste da zastranjujete u mistifikaciju. Na kraju ce da se izrodi citava mitologija!
Moje misljenje je sledece: Politicari su jedan samoljubivi medjunarodni okot, koji zajedno sa bogatima vole da se smeskaju pred kamerama - tako im se dize ona stvar! Sviu mi mislimo da oni ili vladaju ili preko njih neko vlada tj. upravlja svetom, ali najverovatnije to nije istina, vec je istina bliza onome da je to samo gomila drpatora koji se medjusobno boje jedni drugih, slihtaju se, dure se, svadjaju i mire, a njvise im tatstini godi kada vide da mi, siroke mase manje vise bedne mase, mislimo da tu postoje neke tajne ekipe, centri moci itd. To je sve gomila sujetnih halapljivaca kojima je lova smisao - vrtenje profita do iznemoglosti. Lova je sebi cilj, sto je besmislica. Naravno oni iz gordosti i udele ponesto nekim organizacijama ili drzavama, kao ono kada bogatas optocen zlatom, bogato udeli kljastom siromahu na ulici, ali tako da to drugi vide. Strasno, veoma kaznjiva stvar u sustini.

Usled neobuzdanog orgijanja ljudskog roda, priroda je ostecivana konstantno i ona samo odgovarajuce reaguje. Priroda, pa samim tim i klima, je umrezeni sistem miliona komponenti - ako se drndaju neke, naravno da dolazi do pomeranja drugih, sto dalje izaziva terece itd. Posledice su raznolike i nisu trenutne. Ali sve to nema veze ni sa kakvim zaverama. Ako su i ispitivali klimatska oruzja, to su radili naucnioci pod vlascu generala - ili ti nauka pod paskom vojske i drzave. To su radili svi koji su mogli i radice i ubuduce, jer smo mi ljudi jedna obicna stoka u svemiru. I mi bi isto radili da imamo para, ne bi bili nista bolji, mozda cak i gori. Nije vazno ko je taj koji pravi sranje, sigurno je da su to ljudi, nije vazno koje nacije, drzave itd. Ako te ufrize krokodili potpuno je nevazno kakve mu je boje kora i kvrge po oklopu.

A i taj tornado u Vojvoini, je mala maca u odnosu na ono sto po americi hara vec stotinama godina.

Uostalom sad je kod nas Amerika u modi (fancy, trandy, back stage, in, wow!, u Bg ima i sala "Amerikana", vojska nam saradjuje sa Ohio National Guard, itd) pa se tornado tu sasvim dobro uklapa. Smile

Kad bolje razmisli: jebo tornado, vazno je da je covek zdrav! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


Nevreme koje se prosle godine dogodilo u Beogradu je bilo prosto neverovatno... jul mesec...





izgledalo je kao da su se dve oluje "sudarile" nad BG-om... jedna iz pravca Panceva, a druga iz pravca Sremcice... u 16h se odjednom smracilo kao da je 22h.



ne zna se da li je bio monsun ili tropska oluja

IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Fly Baby, fly...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 11585
Zastava Serbia
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
Impresivno, ali u svetu ima mnogo zescih i gorih stvari - ruse se obale reka, cela brda klize, vetrovi mnooogo brzi i jaci, oluje kao smak sveta... i sve se to odavno desava, priroda je to. Nego mi u gradovima smo malo vise osetljivi.

Hm, mozda bi trebalo porazmisliti o nacinima gradnje kuca, ulica i uopste gradova, vezano za sve te nepogode i katastrofe. Nesto nam je svima tu promaklo, jer ocigledno ne funkcionise dobro u datim trenutcima. Ne znam, valjda, posto se to ne desava cesto, ponda i ne ulazemo pare u to. Ali, ako krene da se sve cesce desava, doci ce nam iz dupeta u glavu.
Recimo samo, zasto se zaguzi jisna kanalizacija i poplave ulice - mali profili za tu kolicinu vode, mali broj odvoda. Ako bi se ti standardi promenili mozda posledice ne bi bile iste, tj. bile bi podnosljivije; samo treba puknuti kintu, to ti je! Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Impresivno, ali u svetu ima mnogo zescih i gorih stvari - ruse se obale reka, cela brda klize, vetrovi mnooogo brzi i jaci, oluje kao smak sveta... i sve se to odavno desava, priroda je to. Nego mi u gradovima smo malo vise osetljivi.

Tacno je to da se sve odavno desava, medjutim ne i kod nas. Cudimo se i ne umemo odmah adekvatno da odreagujemo jer nismo navikli na tako nesto. Nismo ni sanjali da takva nepogoda moze da nas zadesi. Verovatno je bilo i gorih, ali ih ja nisam dozivela. Ono sto sam pamtila pre ove nepogode je zemljotres koji se dogodio tokom bombardovanja. Secam se da su tu noc gadjali sta su stigli i da su se povukli oko 5h ujutru. Taman se sve umirilo, nekako su se i ljudi u okruzenju primirili... odjednom se culo nesto poput tutnjave i kada su svi pomislili da ovi nastavljaju "svoju seansu"... odjednom je sve pocelo da se ljulja/rusi/skripi zbog zemljotresa.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


skyser

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 122
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
HTC one x+
...secam se i tog zemljotresa...to jest pricali mi roditelji...ja sam tu noc bio na nocnom kupanju na reci Tamisu,mrtav pjan...(muahahahahahaha),kad se samo setim...elem poenta je da 1 kapljica Domestosa zagadi 10 litara vode...mislim na ovo kao krajnje prost primer sta mi sve (ne)radimo nasoj jadnoj planeti zemlji...uranijuma ko plastike ima danas...prodjes ulicom Kneza Milosa i primio si dnevnu terapiju...ja sam recimo danas skratio planeti zivot za jedan dan jer sam ceo dan malte ne proveo u kolima...ma sta jedan dan, nedelju dana...vozio sam ko Sumaher... Smile...treba nesto stvarno poraditi na tome da se konacno osvestimo jer rezervnu planetu  nemamo...a i svetskim silama da kazemo da nam se ne ratuje i da ne moraju vise da se trude oko tajnih projekata...za pocetak neka ugase slucaj HaarP,i ja cu biti srecan... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 856
OS
Linux
Browser
Mozilla (lucid)
99. su oblaci cesto blokirali vecu upotrebu NATO avijacije, procitace te i kuknjavu njihovih generala po knjigama, tako da... Ali letnje oluje nisu nista cudno, kao ni cinjenica da je u Sjenici tokom godina npr. zabelezeno da je pao sneg skoro u svim mesecima ( ne u jednoj vec tokom vise godina, ove godine u junu, one tamo u maju itd.), valjda samo usred avgusta nikada nije. Klima je cudo .

Sto se tice tornada bilo ih je verovatno i ranije, kao i razornih oluja, 90-ih sam doziveo jednu ogromnu koja je lomila i cupala drvece kao od sale, pre par godina i u Kragujevcu itd. Zabelezeni su i razorni zemljotresi koji su razorili Skoplje ili deo crnogorske obale itd pre nekoliko decenija.

Sve se ponavlja periodicno, samo ljudi imaju tendenciju da zaboravljaju ono sto se desilo i da isticu ono sto se desava njima kao nesto veliko i nezapamceno.

Ako pogledate kada kazu za devojku u pesmama "obrve morske pijavice" ocigledno su i nasi stari znali za tornada po Jadranu, kojih u poslednje vreme verovatno nije bilo. Dakle, tanke i izvijene obrve kao oblik vetra a ne kao sto neki misle ljigave i debele zivotinje (krvopije)...
Dakle bilo je i bice... Kada je prosli put jedan veliki vulkan poklopio severnu hemisferu citava Evropa je gladovala, u SAD bilo ledeno, prakticno leto uopste nije bilo stiglo, u Svajcarskoj propao rod krompira a uzasna desavanja po Svici su navele Meri Seli  (koja je bila tamo na odmoru) da napise Frankestajna...
« Poslednja izmena: 20. Maj 2010, 18:08:22 od stegonosa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7 8 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 08:18:35
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.