Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Primena sinhronicističkih pojava u psihologiji uspeha  (Pročitano 37853 puta)
Zvezda u usponu

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 1473
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.50
pa ja i jesam pomislio Smile onda kad sam krenuo da citam malo dalje bilo mi je sve jasno Smile i jos kad sam procitao jedan od tekstova i video da ispod pise kao izvor trece oko.... batali..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.50
Za ovo sto ste pricali sa imenima...

Nesvesni uticaj imena

Izgleda da vaše ime ima mnogo veći uticaj nego što mislite. U istraživanju objavljenom u januaru, istraživači su otkrili da „brzina kojom ljudi stiču određene stvari, korelira sa prvim slovom prezimena (u slučaju udatih žena, misli se na devojačko prezime)“. Kada je reč o kupovini robe, to znači da ljudi čije prezime počinje slovom bliže kraju pisma, stiču stvari brže nego ljudi čije prezime počinje slovom sa početka pisma (alfabeta). Ovaj efekat se zove „Efekat prezimena“, i prepotpostavlja se da je uzrok u detinjstvu naučena struktura redosleda. Kako kažu, „oni čije prezime počinje slovom sa kraja alfabeta, uvek su na kraju reda, pa moraju da kompenzuju tako što reaguju brzo na mogućnost sticanja.“

Zvuči po malo čudno, ali niz drugih istraživanja potvrđuje da naša imena nesvesno utiču na naše ponašanje. Istraživanje iz 2002. godine, pokazuje da imena utiču na donošenje bitnih odluka u životu, kao što je mesto stanovanja, izbor profesije, bračni partner. Kako Jonathan Haidt objašnjava:

Veća je verovatnoća da čovek po imenu Denis ili Denise postane zubar (engleski: dentist), u odnosu na ljude koji se drugačije zovu. Lorens i Lori češće postaju advokati (engleski: lawyers). Veća je verovatnoća da će Luis i Luiz živeti u Luizijani ili Sent Luisu, a Džordž ili Džordžina u Džordžiji. Veće su šanse da se venčaju ljudi čija imena slično zvuče ili bar dele inicijal.

Drugo istraživanje pokazalo je da ako se prezivate Anđelković, u proseku objavljujete više članaka i imate uspešniju karijeru nego ako se prezivate Zdravković (dakle u akademskom svetu, uspešniji ste što je inicijal prezimena bliži početku alfabeta).

Ovakvi i slični nalazi pokazuju koliko naš život diktiraju nesvesni uticaji, dnevno a i dugoročno. Ipak, svi ovi nalazi ne daju nam konzistentnu sliku. Efekat prezimena deluje u neskladu sa rezultatima o akademskom uspehu. Istraživanja nisu sasvim jasna.

Nesvesni uticaj imena je trenutno dobro dokumentovan- zaista je u pitanju nešto novo- ali naučnici još uvek pokušavaju da shvate i protumače ove rezultate. Imate li neku ideju?

Izvor

____________________________________________________________________________________

Mada, meni je sve to vise u domenu parapsihologije ali zapita se covek poneki put.  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows 7
Browser
Chrome 13.0.782.107
Kakve su bre to gluposti Smile
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 5.0
Za mene to ''pravilo'' važi  Smile, a moguće da je reč o jednoj vrsti NLP-a.
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1661
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.18
mob
Motorola 
Evo sta je rekla neka fotografkinja u domacem casopisu,zvuci prepotentno,ali mozda ima malo korelacije.
''Eto Petar Kralj kakvo prezime ima i covek je glumac,sumnjam da takvo prezime moze da nosi neka jatova salterska sluzbenica.''
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Ave!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 323
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Chrome 13.0.782.112
mob
Nokia Asha 210
Čim ste krenuli da pričate o imenima mi je palo na pamet... Zašto maloj deci nikad ne kažu da imaju mater i oca, nego majku/mamu i tatu? Zato što se lako izgovaraju, nežne su, imaju određen uticaj na dete. Isto tako nemaju babu i dedu, nego baku i deku (priča o slovu K). Ništa nije slučajnost. Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 13.0.782.14
mob
I-mate 30 Pro
Ima toga...deci treba davati kosmicka imena...ja sam tu imao srece.... Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Chrome 31.0.1650.63
bila večeras emisija pa da je postavimo.
ukratko pogled na dosadašnje radove.

IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.9.1
Browser
Safari 537.73.11
mob
I-mate 30 Pro
Nisam ovo gledao... Smile
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.108 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.