Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Poginuo Tose Proeski ~ Otvorena tema  (Pročitano 46266 puta)
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Hm... ok.. postoji pravni osnov...
Ali, mislim da ce citavom sporu nedostajati pravicnost...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Scorpio
Pol Žena
Poruke 16696
Zastava Stuttgart
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Apple 
Lele Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ne znam zasto, ali znam dobro...

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 7937
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.3
mob
Nokia N79
 Smile Smile
IP sačuvana
social share
Da nema dovoljno ludaka, nikada ne bi smo izasli na kraj sa pametnima!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4500
Zastava Šabac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Samsung Z-400
cekaj bre malo...
kamionu nije nista, a dve tone podletelo pod njega..
tuareg je bio terenac tezak skoro 2tone...
a kamion je kao nov..
znaci da se ipak terenac nije udario u kamion nego obratno...
« Poslednja izmena: 09. Jan 2008, 10:49:43 od The Punisher »
IP sačuvana
social share

                             


Ja znam klince koji su iskipovali kevu i caleta iz prikolice zajedno sa par tona kukuruza,zatrpali ih  Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mas que nada

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 1285
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Samsung X660
Почнаа подготовките за спомен куќата на Тоше


Во Крушево вчера почнаа активностите за изградба на спомен куќата на Тоше Проески. Работната група што ја формира Министерството за култура во која се двајца архитекти и двајца членови на семејството Проески, го одржа првиот состанок и го посети местото на Гумење каде што ќе биде спомен куќата.
До 15-ти овој месец треба да биде распишан и меѓународен конкурс за идејно-архитектонското решение на спомен куќата.
Дефинирана е точната локација. Тоа е објектот до музејот на Гумење, кој до пред две години беше ресторан што го држеше претпријатието Монтана. Станува збор за вкупно 700 метри квадратни површина, од кои преку 200 се под објектот, а другото е тераса и дворно место, вели Билјана Ќулавковска, координатор на работната група.
Работната група вчера го разгледа местото и се сретна со родителите на Тоше чија желба била токму на тоа место на Гумење да биде спомен куќата.
Тие треба да кажат дали објектот ќе се реновира или ќе се гради нов и всушност со нив ќе се утврди проектната програма. Врз основа на идеите на семејството на Тоше, работната група до 15-ти треба да ја подготви проектната програма. Потоа, Министерството за култура ќе го распише меѓународниот конкурс за идејното решение на спомен куќата. Целата  постапка ја финансира Владата преку Министерството за култура. Во зависност од тоа каков проект ќе биде избран ќе се знае и финансиската конструкција, нагласува Ќулавковска.
Паралелно со ова, своите активности ги започна и одделението за урбанизам при локалната самоуправа во Крушево.
Ќе се изврши  измена на генералниот урбанистички план за да биде целата постапка легална, вели Фаница Гогол, виш советник во одделението за урбанизам. Измените на генералниот урбанистички план се за да се вклопи идното спомен обележје на Тоше Проески до неговото вечно почивалиште. Тоа и црквата која треба да се гради до спомен обележјето треба да се вклопат во урбанистичкиот план.
Според Фаница Гогол, дополнително ќе се утврдуваат имотно-правните односи за спомен куќата. Објектот што треба да биде претворен во спомен куќа е на државно земјиште, а од 1974 година го користеше претпријатието Монтана.
Со јавното претпријатие за проектирање и планирање Инпума е договорено деновиве конечно да биде направен опфатот на спомен куќата и тие ќе работат бесплатно.  Ќе бидат запазени сите законски рокови и ќе помине најмалку еден месец да се завршат активностите, вели вишиот советник во одделението за урбанизам во Крушево Фаница Гогол. Ако сегашниот објект се реновира ќе нема промена на генералниот план за спомен куќата, туку само пренамена на објектот. Промената на генералниот план е неопходна за спомен обележјето на гробот на Тоше и за црквата што треба да се гради до него.
Не случајно спомен куќата на Тоше ќе биде токму на Гумење. Тоше, како што велат членови на неговото семејство, последните две години го гледал објектот и имал голема желба да го откупи за да направи свое студио.
И вчера, втор ден Божик, голем број луѓе од повеќе места од Македонија пристигнаа во Крушево за да запалат свеќи и да се поклонат на гробот на Тоше на Гумење – јавува МИА.

***

На фотографијата е објектот на Гумење каде што треба да биде спомен куќата на Тоше Проески.
IP sačuvana
social share
Ja sam ceo zivot s' tobom
Kao mali pevao
Po skola ma se tuk'o
Tvoje ime branio
Ja jos sam JUGA deo
I ludo volim te
Sa drugovima svojim
Za tebe borim se...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mas que nada

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 1285
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Samsung X660
Песна за Ангелот и вечната инспирацијa


Aнтонија Шола, хрватската пејачка и актерка која кај нас е позната по мошне плодната соработка со Тоше, деновиве направи нова песна. Темата со наслов "Ангелу" е испеана на македонски јазик, а Антонија ја направи во чест на Тоше. Хрватската верзија на песната таа ја отпеа на годинешниот хрватски Радиски фестивал што се одржа на Хвар. Македонскиот препев е дело на Владо Јаневски, а песната ќе се најде на новото издание на нејзиниот деби-албум "Анѓеле" во издание на Далас рекордс. Со оглед на тоа што првиот тираж е речиси распродаден, ќе се прави божикен со зголемен број песни, меѓу кои и оваа посветена на Тоше.

Деновиве, Антонија заедно со своето момче Лука беше во Македонија на 40-дневниот помен на Тоше, за кого таа во повеќе наврати ни откри дека го смета за своја инспирација.

"Тоше ми е омилен пејач и, пред се, голем пријател", ни рече Шола летово зад сцената на Хвар, кога понесена од победничката атмосфера и успехот на својот миленик Тоше направи две нови песни за него.


mp3:http://download.yump3.eu/Yu_2007_Brand_New_/music/Antonija%20Sola%20-%202007/Antonija%20Sola%20-%202007%20-%2002%20-%20Andjele.mp3
« Poslednja izmena: 09. Jan 2008, 13:26:37 od jajinho »
IP sačuvana
social share
Ja sam ceo zivot s' tobom
Kao mali pevao
Po skola ma se tuk'o
Tvoje ime branio
Ja jos sam JUGA deo
I ludo volim te
Sa drugovima svojim
Za tebe borim se...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


House music play

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 36
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Samsung D600
E sad ovom prilikom ja bih da kazem da imam Tosetovu pesmu Zajdi Zajdi koju peva na RTS1 u pratnji sinfoniskog orkestra radio televizije Srbije i pesma traje 7min i 17sec sto znaci da je najaca od svih koje je pevao Tose.Imate primer u Bravo Showu gde je cisto ispostovao sa 5min duzinom pesme i pratio ga lik sa gitaricom.Nasao sam jos jedan snimak na youtubu gde treje isto oko 7 min al nije to to.Pa bi ovom prilikom da se pohvalim i ako neko hoce nek kaze poslacu mu tj neka ostavi mail.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mas que nada

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 1285
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Samsung X660
Тоше, Цеца и Бритни Спирс - најбарани ѕвезди

Според податоците на српскиот интернет пребарувач "Погодок", најбаран поим во изминатата 2007 година е поимот хороскоп, на второто место е секс, а на трето "Големиот брат". Како и минатата година на листата најбарани личности првото место го зазела Цеца, а втор е нашиот Тоше Проески. На врвот уште се наоѓа и тениската ѕвезда Новак Ѓоковиќ.

На најголемиот светски пребарувач "Google", пак, најбарани поими се "iPhone", порталите "Facebook", "Youtube", а листата најбарани личности ја предводи Бритни Спирс. На второто место е Крис Беноа, канадски борач кој си го уби семејството, а потоа и се обеси. Трета е, исто така, покојната Ен Никол Смит, а четврта неизбежната Парис Хилтон. Бритни Спирс шестти пат е најбаран поим и на пребарувачот "Yahoo", каде на второто место е ТВ-станицата WWE, која пренесува борење, а трета е Парис Хилтон.
IP sačuvana
social share
Ja sam ceo zivot s' tobom
Kao mali pevao
Po skola ma se tuk'o
Tvoje ime branio
Ja jos sam JUGA deo
I ludo volim te
Sa drugovima svojim
Za tebe borim se...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Mas que nada

Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 1285
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Samsung X660
Координативното тело добро го штити ликот и
делото на Тоше Проески!



Посетителите на МММ кои се отповикаа на анкетното прашање Дали Координативното тело добро го штити ликот и делото на Тоше Проески? во најголем процент (57,11%) се изјаснија позитивно по ова прашање. За разлика од нив, 42,89% сметаат дека ова тело не ја извршува добро својата работа...
Во меѓувреме, пиратските копии на албумите и дивидијата на Тоше Проески, дури и снимка од неговиот погреб, слободно се продаваат на плоштадот Македонија, место каде секојдневно поминуваат претставниците на системот и на Власта. Но, Координативното тело не е да го штити делото на Тоше од пиратерија, туку е оформено за пософистицирани нешта – иронично стои во една реакција која пристигна на нашиот мејл...
А, како тема за дилема за наредниве седум дена ја имаме актуелната Евровизија. Анкетното прашање гласи:   Кој треба да не претставува на Евросонг 2008?, а како опции за одговор ви се нудат следниве солуции: а) Некој со најдобра песна, б) Некој кој е најдобар пејач, в) Некој со најдобар настап, г) Некој кој најдобро ќе се глупира, и д) Било кој, кого чесно ќе го избере народот!
Ги очекуваме вашите гласови...
« Poslednja izmena: 13. Jan 2008, 22:55:36 od jajinho »
IP sačuvana
social share
Ja sam ceo zivot s' tobom
Kao mali pevao
Po skola ma se tuk'o
Tvoje ime branio
Ja jos sam JUGA deo
I ludo volim te
Sa drugovima svojim
Za tebe borim se...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1511
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.2
mob
BlackBerry znj f1
Ne mogu da verujem.. Najbolje da citava nacija nosi crninu sledece 2 godine...  Smiley 1
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.