Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 12:57:45
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Plin najpovoljniji  (Pročitano 16574 puta)
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 484
mob
Nokia N70,N95 8gN97,n8
Sto se tice vuce, plin se steluje, pa kada se odvrne do kraja uopste nema razlike u vuci, bilo da vozis na plin ili Super98, samo sto se automatski povecava potrosnja. Smile

Znam da se plin steluje , ali gubi smisao ustede ako se odvrne dizna.... obicno se nasteluje da auto max ide 120km/h  sto je dovoljno za koliko toliko bezbednu voznju (preticanje...)
koliko ti je trosila florida gasa i koliko je isla km/h ?
potrosnja gasa je dosta veca nego goriva ... (sve zavisi kako se nasteluje dizna)


a zimi ...moze biti i to sto ti kazes , sve zavisi kakav je sistem....
uglavnom ljudi imaju problema sa isparivacem ... isparivac je pre karburator i on se zagreje (zimi nedovoljno) ,na njega dolazi gas i  iz tecnog (hladnog) prelazi u gasno stanje ...

400 din. ulje, pa dobro to i nije neki izdatak al opet je skupjle nego elf prestiz, ili optima long life... ..

Slazem se ja da je jeftinije vozati se na gas , al da je bolje ?! to  bas i Smile ...

po mojim proracunima ugradnja gasa se isplati za nekih predjenih 5000-7000 km
sto je super .... znaci  na svakih 5-7hiljada zaradis (ustedis) 150-250 eura ... lepa cifra...

pozdrav
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 65
Ko ti je to rekao da je maksimalna brzina voznje na gas 120km/h, daj nemoj da ti se neko smeje, jer to uopste nije tacno! Florida 1.4 mi je isla 160km/h, a Florida 1.3i mi ide 180 km/h sto mogu da ti potvrdim kad god hoces! Evo ti prost primer sto se tice potrosnje gasa, Florida 1.3i trosi 7 litara bezolovnog u gradu, odnosno 8 litara plina, a na otvorenom sve zavisi od rezima voznje, mada potrosnja ne ide iznad 13 litara plina, osim kad se ukljuci klima onda trosi malo vise! Stelovanje dizne nema nikakve veze sa potrosnjom plina, nego se plin steluje preko posebnog ventila, i krajnja brzina je uvek ista, samo se razlikuje kako auto vuce, jer kad se plin odvrne do maksimuma nema nikakve razlike u odnosu kako vuce na benzin, i sto se vise zavrce auto slabije vuce, i to se samo oseca na uzbrdicama, ili kada je auto pun! Sto se tice isparivaca, desava se da zimi kada su niske temperature ne moze da upali na plin, samo ako su membrane u isparivacu dotrajale, a ako su novije pali bez problema! Mala napomena membrane na rasprsivacu se menjaju na 20000km, i zamena kosta 20evra! 150-250 evra ustede na svakih 5-7000km nije malo, ako se uzme da sam ja sa mojom floridom presao 130000km za dve godine! Pozdrav! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
Sve je ovo lijepo, ali mene interesuje jedna druga stvar koja se tice novijih kola. Primjera radi, ja ima mercedes c180, 1999 godiste i nijedan majstor mi ne savjetuje da ugradim plin jer taj motor ima plasticnu usisnu granu (sto danas posjeduju sva novija vozila). Jedino je rjesenje da se radi nova grana (izadje sve ukupno oko 1000€) ili da improvizujem al tad niko ne garantuje da ce se auto zapaliti!!!
Znali neko nesto o ovome?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 65
Pa na skoro svakom novijem autu, pogotovu na mercedisima ugradnja plina kosta oko 1000evra, i vise! Ako ti plin toliko znaci moj savet ti je da prodas tvog mercedesa, i kupis istog takvog sa fabrickim plinom! Auto kao tvoj sa fabrickim plinom se u Srbiji krece od 6000-7000 evra! Pozdrav
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
a-a za te pare moz u nemackoj da ga kupis Smiley
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 65
Pa mozes i u Nemackoj, a mozes i ovde, diti je volja! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 484
mob
Nokia N70,N95 8gN97,n8
Ma ugradnja plina na novija kola (sa plasticnom usisnom granom) je rizik i ne preporucujem ti ,pogotovo sto imas merdzana ... dok buse usisnu granu moze da pukne (plastika) i onda to nemoz zalepiti ko svet i vuce fals vazduh i ... tra la la ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 65
Kako su meni rekli ovi sto ugradjuju plinske uredjaje, grana se kompletno menja, pravi se druga metalna koja se ugradjuje, jer ne sme da se ostavlja plasticna da ne bi doslo do pozara! Zbog pravljenja druge grane, ugradnj plina je 1000e za sve automobile sa evro tri motorom!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Vozači sve češće pronalaze alternativna goriva

Auto na gas za naftni udar

Ugradnja opreme za gas košta od 190 do 500 evra, a za dokumentaciju treba izdvojiti još oko 6.000 dinara

BEOGRAD - U vremenu kada gorivo na svetskoj berzi svakodnevno poskupljuje, ugradnja opreme za korišćenje gasa u automobilima više je nego dobra investicija. Prebacivanje vozila sa benzina ili dizela na tečni naftni gas košta od 190 do 500 evra i, pošto je ovaj derivat duplo jeftiniji, ulaganje se vraća posle pređenih 5.000 do 10.000 kilometara. U zavisnosti koliko se vremena provodi u automobilu, investicija se vraća za šest do 12 meseci.
      

Metan bolji od TNG-a

Kvarovi na gasnoj instalaciji su retki, a njihov uzrok je uglavnom neispravnost opreme. Kod nas postoji više od 50 punilišta za TNG i gotovo sva su u privatnom vlasništvu. TNG je uglavnom proizvod rafinacije nafte čije se rezerve procenjuju na sledećih 30-50 godina. Zbog toga se u svetu potencira korišćenje prirodnog gasa (metan) u komprimovanom stanju jer su rezerve ovog energenta veće. Korišćenje tog gasa u Srbiji je u povoju i postoji samo stotinak motornih vozila koja ga troše, a uglavnom su uvezena iz Italije, međutim nema adekvatne mreže za snabdevanje njima.
      
   
   

Sadašnja cena tečnog naftnog gasa je 35 dinara, što je više nego duplo jeftinije od dizela, koji košta 65, i supera, koji je 76 dinara. Potrošnja auto gasa je veća nego benzina, ali samo za deset do 20 odsto što nije puno i zavisi od automobila i načina vožnje. Ipak, osposobljavanje automobila za korišćenje TNG-a nije baš lak posao.

Siniša Dragutinović, inženjer mašinstva na Mašinskom fakultetu, koji obavlja atestiranje vozila na TNG, kaže da u našoj zemlji ne postoji ovlašćen servis za ugradnju opreme za auto gas. Jednostavno zakoni nisu predvideli da se servisi ovlašćuju za ovaj posao, dodaje on. "Da bi se auto prebacio na TNG, može se kupiti oprema ili nabaviti kod ugrađivača. Vozači nabavljaju opremu u inostranstvu, na buvljacima, kod uvoznika. Najbolje je da se pre ugradnje opreme informišu, a ukoliko žele mogu da dođu kod nas na Mašinski fakultet i besplatno ćemo im pomoći", ističe Dragutinović.

Ugradnja manje kvalitetnije opreme za auto-gas, najčešće turskog porekla, košta od 190 do 220 evra i najčešće se njome opremaju jeftiniji automobili - "jugo" ili "zastava". Opremanje auta modernijim italijanskim uređajima košta od 250 do 280 evra. Za "gasifikaciju" najsavremenijih automobila potrebno je platiti od 300 do 800 evra. Cena najviše zavisi od opreme, jer majstori uzimaju oko 50 evra za svoj trud. Ipak stručnjaci kažu da se ne treba odlučivati za najjeftiniju opciju jer će tada takav biti i kvalitet. Ugradnja traje od nekoliko sati do jednog dana.

Provera ispravnosti ugrađene opreme i dobijanje atesta može se obaviti u jednoj od sedam ovlašćenih ustanova. Pre toga potrebno je obaviti tehnički pregled koji košta od 600 do 1.000 dinara i platiti 1.020 dinara "uput" iz MUP-a. Atest košta oko 3.600 dinara i obično važi deset godina. U Srbiji danas, prema poslednjim informacijama, ima od 100.000 do 150.000 vozila koja koriste TNG.
V. S.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 65
Vozite na plin, i uzivajte!  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 12:57:45
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.095 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.