Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 00:21:30
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Plin najpovoljniji  (Pročitano 16579 puta)
28. Jul 2005, 05:05:55
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Plin najpovoljniji

Vožnja na auto-plin postaje sve popularnija, jedan od glavnih razloga jeste to što litar tog alternativnog pogonskog goriva košta oko 23 dinara. Ako bi neko na tome želeo profitirati, mora pripremiti svoje vozilo za vožnju na jeftino gorivo.

To znači da postojećem benzinskom motoru treba ugraditi dodatni uređaj za pogon plinom, što kod na iznosi od 20.000 dinara, pa na više u zavisnosti od modela. Tim troškovima treba dodati i test vozila koji se obavezno obavlja posle ugradnje plinskog uređaja, a cena je oko 3.000 dinara. Iako automobil troši od 15 do 20 odsto više plina nego benzina, zbog vrlo povoljne cene, vožnja je dvostruko jeftinija. Tako su početno ulaganje brzo vrati i vožnja postaje čista ušteda.

Dok se u velikom delu Evrope, na primer, Italiji, Francuskoj i skandinavskim zemljama vozi na tekući naftni plin, proizvođači u Nemačkoj odlučili su se na zemni plin. Zašto, nije nam jasno. Zemni plin ima nedostatke: skladišti se u plinovitom obliku, zahteva više prostora, rezervoari moraju izdržati pritisak od 200 bara.

Auto-plin, koji se naziva i LPG (tekući naftni plin), zapravo je klasični propan-butan plin. Skladišti se na maksimalno 20 bara, a najčešće na samo osam. Zahvaljujući tečnom stanju, auto-plinu je dovoljan mali rezervoar.
   
Šta treba za ugradnju

Ugradnju uređaja za auto-plin treba poveriti isključivo profesionalcu. U zavisnosti od načina napajanja benzinom (rasprskivač, elektronsko ubrizgavanje sa/bez katalizatora, klasično ili direktno ubrizgavanje) cena ide od 20.000 pa na dalje u zavisnosti od tipa automobila i marke uređaja. Vozilo u servisu ostaje jedan dan, dva ako je ugradnja baš komplikovana i nepristupačna. Kod ugradnje vlasnik može birati između rezervoara u koritu rezervnog točka i većeg cilindričnog rezervoara koji zauzima jedan deo prtljažnika. Motor se tokom vožnje može ugodno prebaciti na benzin pritiskom na prekidač.
Mnogi proizvođači u ponudi za naše EU-susede imaju vozila na auto-plin. Najpoznatiji je "Volvo", koji će do jeseni 2004. za evropsko tržište ponuditi S60, V70 i S80 sa fabričkim ugrađenim uređajem za plin, a takve modele nude i "Fijat", "Reno", "Mazda", "Opel", "Nisan"…

Najčešće se postavlja u korito od rezervnog točka jer tako zauzima najmanje mesta.
U sve benzinske motore se može ugraditi uređaj za plin, čak i one sa direktnim ubrizgavanjem i turbo-punjačima. Ograničenja u voznom pogonu nema.

Još jedna prednost tekućeg auto-plina jeste to što, ako prodate auto, možete demontirati uređaj i većinu delova ugraditi u svoj novi auto.

Kod nas je problem punjenje. Ako je rezervoar prazan, počinje potraga za pumpom koja ga prodaje. Mreža se sve više širi, u našoj zemlji se gas može sipati na samo tridesetak pumpi. Zbog toga vozači koji voze na plin na dugim putovanjima postaju mali izviđači, uz pomoć karti kreću se od jedne pumpe do druge. Ako i ne pronađu jednu, nema panike: Auto se može voziti kao i ranije - na benzin, ali tada se vraća u društvo kojem je cena goriva oko 50 dinara.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
i sto je jos i najbolje kada ugradis plin vise ti ne treba pumpa za benzin(osim ako ti nestane plina) pa tako mozes da je utopis i isplatis ugradnju Smile
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
pa, ne bas.... da ne bi zarioba motor potrebno je s vremena na vreme da se vozi na benzin... mislim da je preporuceno da odnos bude 90-10% u korist plina... ne lupetam, moj decko vozi golf 2 na plin vec 3 godine, doduse on prelazi 25000 km godisnje, pa se plin ekstra isplati, ali imao je nekih problema sa kolima jer se nije pridrzavao tog pravila
Inace, zar nije plin 26-27, u unutrasnjosti 30-31 dinara, a u crnoj gori 0.47 eura
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Krajnje beznadezan


vid' noge, prava transformerska :chuckel:

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 14402
Zastava beograd
Znam za to pravilo,ali kod novijih kola i nije tako bitno.
A koga god sam pitao zbog cega bi trebalo da se vozi na benzin,niko ne zna da objasni...tako da mislim da to nije bas mnogo bitno(ne razumem kakav bi eventualni kvar mogao da izazove plin kad je mnogo cistiji od benzina)
A inace ovaj text je verovatno iz vremena kad je i benzin bio 50 dinara Smile
IP sačuvana
social share
u pocetku sam krenuo slabo,a onda sam naglo popustio...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 29267
Zastava Beograd
Bolje je za motor da se kola pale na benzin pa onda prebaci na plin. Neznam zashto.
Kod nas u Nishu 27 dindzi plin.
IP sačuvana
social share
You can't get unfamous. You can get infamous but you can't get unfamous.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 65
Pored toga sto je najpovoljniji, plin cuva motor, i prodouzava mu vek trajanja mnogo vise od motora, jos jedan plus za plin! Ralog zbog koga se auto pali na benzin je taj sto se desava da membrane preko kojih plin dolazi do karburartora zamrznu, pa je potrebno da se motor zagreje na benzin pa tek onda prebaci na plin, to je kod karburatorske verzije. Kod automobila sa direktnim ubrzavanjem to je malo drugacije, upali se na benzin, da se gas do 3500 obrtaja, i automatski se prebacuje na plin!
Odnos 90-10 % u korist voznje na plin potrebno je samo kod automobila sa karburatorom, jer za razliku od benzina plin se rasprsuje, pa dolazi do sasusivanja karika, karburatora, i dizni, bar tako kazu majstori koji ugradjuju plin, dok kod automobila sa direktnim ubrzavanjem taj odnos nije potreban.
I jos jedan savet, ne ugradjujte plin na stare Floride sa italijanskim motorom, jer cete se oprostiti od voznje na benzin, ovo vam pricam iz licnog iskustva. Toliko od mene!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11212
Koliko je bezbdno voziti a rezervoarom plina u kolima?
Pod tim mislim u slucaju nekog udesa...
IP sačuvana
social share
Idemo dalje ...   + cabarnet
                         -  internet
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 65
Potpuno je bezbedno kod ovih novih plinskih sistema, jer pod jedan debljina lima na boci je 4mm, a pod dva u slucaju udesa kod nekih boca plin se automatski ledi, a kod drugih ispusta u prahu, u roku od jedne sekunde. I samo da znas, plinska boca je mnogo bezbednija puna, nego prazna!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 484
mob
Nokia N70,N95 8gN97,n8
Pored toga sto je najpovoljniji, plin cuva motor, i prodouzava mu vek trajanja mnogo vise od motora, jos jedan plus za plin! Ralog zbog koga se auto pali na benzin je taj sto se desava da membrane preko kojih plin dolazi do karburartora zamrznu, pa je potrebno da se motor zagreje na benzin pa tek onda prebaci na plin, to je kod karburatorske verzije.


Plin ne cuva motor . Zasto...?... pa plin je "suvlji"  od benzina i motor (i ostali delovi) automacki nema dovoljno podmazivanja a to nikako ne moze da bude dobro...
2- Motor se pali na benzin , u slucaju da je hladno , jer isparivac nije dovoljno zagrejan,pa motor tesko pali ili uopste ne moze da upali (ne svaki uredjaj)
3-Membrane AC pumpe riknjavaju ... Jer se isred AC pumpe postavi "razvodnik" koji preusmerava gas da neide kroz AC pumpu. Posto AC pumpa ima pogon od bregastog vratila (znaci konstantan) AC pumpa radi prakticno na suvo... i nakon nekog perioda (ne koriscenja benzina) ona rikne...

U svakom slucaju Gas je dobar jedino sto je jeftin iiiii nista vise ..... to se slazem...
ja radije teram na SUper 98 , jer auto mnogo bolje vuce ,i nije opterecen (zbog plinske boce) , a i treba mi gepek....
toliko .... pozdrav



 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 65
Moram da te ispravim:
1. Tacno je da je plin 'suvlji' od benzina, i da motor nema dovoljno podmazivanja, ali postoji specijalno ulje za motore sa plinom koje nadoknadjuje podmazivanje motora, tako da nema razlike. 1l ulja kosta 400 dinara.
2. Auto se pali na benzin samo u slucajevima da su membrane dotrajale, pa dolazi do zaledjavanja i plin ne moze da prolazi. Kada su membrane nove auto pali na plin bez problema, jer sam ja celu proslu zimu palio moju Floridu na plin, a ne na benzin.
Sto se tice vuce, plin se steluje, pa kada se odvrne do kraja uopste nema razlike u vuci, bilo da vozis na plin ili Super98, samo sto se automatski povecava potrosnja.  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 00:21:30
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.