Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Наши ђаци поново „пали” на ПИСА тесту  (Pročitano 5983 puta)
Poznata licnost

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 2565
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
neznam zasto ali ovi podaci me uopste ne zachudjuju Smile koje mi gluposti uchimo Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32981
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Koje ?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12728
Zastava germany
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
SonyEricsson k800i i D820
Koje ?  Smile

Koje Rinaka..pa djeca uce stvari koja im kasnje nisu potrebna u zivotu, zasto je nekome bitno da zna sve rijeke svijeta ili koliko stanovnistva imaju glavni gradovi, zasto je to bitno i cemu takvo sto sluzi? Nicemu..

A broj na ovoj studiji pokaziva da se dosta grijesi u skolstvu..
IP sačuvana
social share
Diskutiere nicht mit Dummen, sie ziehen dich auf ihr Niveau und schlagen dich dort mit Erfahrung!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Gluposti... heh...
Evo moj primer... malo je mator... ali...
Elem... u osnovnoj sam imala samo petice iz hemije... obozavala sam hemiju...
U srednjoj sam na prvom testu dobila 2... dolazim kuci... moja majka me gleda u cudu... ja ocajna...
U cemu je bio problem... u teorijama koje smo bubali i profesorki koja nije znala da nam objasni...
Moja mama je pogledala moju knjigu i ostala u cudu... njen komentar je bio... "Ali, mi ovo nismo ucili... U nase vreme (studirala je biotehnologiju 1969-74.) mi ovo nismo radili na faksu... Bilo je zastarelo... Sta je ovo? Ko je napisao ovu knjigu?"
Ista knjiga i ista teorija se i danas bubaju u srednjim skolama...
Obaska sto smo za 4 godine koliko sam imala hemiju imali samo 2 casa prakticne nastave...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Naša deca nisu naučena da primene znanje
Naše škole uče đake da bubaju

Autor: | 09.12.2007 - 06:00


Nacionalni prosvetni savet, Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja i ministri prosvete iz prethodnog saziva - ubrajaju se među krivce za to što srpski osnovci ne umeju u svakodnevnom životu da upotrebe ono što su naučili u školi.

- Država nije jasno definisala standarde - šta je to što bi đaci trebalo da znaju u prvom, trećem, osmom razredu. Ako nemate to, onda ne pravite nastavne programe s idejom da đaci nešto nauče, nego više da sadržaj treba da bude obrađen na času pa ko nauči nauči. Loši rezultati, pogotovu iz dela koji se tiče razumevanja teksta (skoro svaki četvrti učenik ne razume ono što je pročitao) pokazuju da naše obrazovanje nije usmereno da osposobi decu da upotrebe znanje koje su stekli u školi. To znači da bi pre svega trebalo prekontrolisati nastavne planove i programe i metode rada nastavnika da se vidi u kojoj meri programi i nastavnici podržavaju puku reprodukciju gradiva - tvrdi Marina Vukasović iz Centra za obrazovne politike.
Želimir Popov, profesor Filozofskog fakulteta i bivši pomoćnik ministra prosvete, kaže da najveći deo krivice za "neupotrebljivo znanje" naših učenika snose institucije koje kroje obrazovnu politiku države - Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, koji pravi nastavne planove i programe, i Nacionalni prosvetni savet, koji ih odobrava.
- Oni ih nazivaju novim programima, a to su zapravo sve stari programi koji samo "zakucavaju" sistem koji je bio od devedesetih naovamo. Novi programi ne podržavaju novi koncept pismenosti, ne pripremaju učenike na rešavanje problema s kojima se susreću, već ih samo uče da reprodukuju znanje. Najbolji dokaz da naša škola podržava bubanje gradiva jeste prijemni ispit za srednje škole. Maturanti napamet uče zadatke iz zbirki jer će se neki od njih naći na prijemnom - kaže Popov.
Nažalost, sedam godina nakon što je u Srbiji startovala reforma obrazovanja došli smo u situaciju da stručna javnost, profesori univerziteta, srednjih škola, članovi kancelarije pokrajinskog ombudsmana i brojne nevladine i studentske organizacije zahtevaju reformu reforme. A imali smo istu početnu poziciju kao i Slovenija, čiji su đaci zauzeli 12. mesto na Pisa testiranju i s kojom smo do juče delili obrazovni sistem.
- Slovenija je zasluženo na tako visokoj poziciji jer je u reformu krenula još 1992. godine. Tada su počeli da pripremaju i usvajaju sistemske zakone, a nakon toga su počeli ozbiljnu reformu koju su sproveli u kontinuitetu - kaže Popov.
Slovenci su 2000. godine uveli nove nastavne planove i programe, devetogodišnje obrazovanje, osnovnu školu podelili na tri ciklusa, ukinuli prijemni i uveli nacionalnu proveru znanja. Nastavnicima su uveli obavezu da se konstantno usavršavaju.
- A mi smo to ukinuli Izmenama zakona o osnovama sistema obrazovanja, odnosno dolaskom Ljiljane Čolić za ministra - kaže Martina Vukasović iz Centra za obrazovne politike. J. Subotić

Za (ne)uspeh zaslužni i nastavnici

Rezultati Pisa testa (testiranja upotrebnog znanja učenika koje je 2006. sproveo OECD među više od 400.000 srednjoškolaca u 57 zemalja) pokazuju i da postoje razlike između škola i unutar škola. To nam govori da je za rezultat zaslužan i svaki nastavnik, odnosno sistem njegovog rada s decom. Znači da za neka poboljšanja nisu potrebne sistemske promene, već da nastavnici, na primer, promene sistem ocenjivanja ili predavanja, da đake motivišu da nauče da primenjuju znanje u praksi - precizira Martina Vukasović.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12728
Zastava germany
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
SonyEricsson k800i i D820
Ja eto sada kada sam bio u Kini vidio sam isti slucaj kako tamo ljudi uce, znaci jedan tekst ponavljaju sto puta i sa time pokusavaju da nauce nesto, isto tako su u teoriji oni veoma dobri, ali u praksi su uzasno...mi smo imali problem da jedan program sto su dvoje od njih napisali nije isao, a razlog je bio samo sto su pogrijesno sacuvali taj program napisani na hard disku..i vec su u paniku popali, jer nisu spremni za nova iskusenja nego pokusavaju cisto samo ono sto procitaju da i u potrebe....
IP sačuvana
social share
Diskutiere nicht mit Dummen, sie ziehen dich auf ihr Niveau und schlagen dich dort mit Erfahrung!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.