Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Muzičke note otkrivene u Da Vinčijevoj "Tajnoj večeri"  (Pročitano 5818 puta)
11. Nov 2007, 13:29:09
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
Muzičke note otkrivene u Da Vinčijevoj "Tajnoj večeri"
Autor: Tanjug | 10.11.2007 - 11:48

Đovani Marija Pala, italijanski muzičar i kompjuterski tehničar, kaže da je pronašao novi "Da Vinčijev kod". On naime tvrdi da je otkrio kodirane muzičke note na čuvenoj fresci Leonarda da Vinčija "Tajna večera", i da postoji mogućnost da je čuveni renesansni majstor ostavio skrivenu kompoziciju kao muzičku pratnju scene naslikane u 15. veku.

"Zvuči kao rekvijem", izjavio je Pala. "To je poput zvučne podloge koja ističe Isusovu patnju". Slikana od 1494. do 1498. u dominikanskoj crkvi Santa Marija dele Gracije u Milanu, "Tajna večera" prikazuje ključni momenat tokom poslednjeg obroka koji je Isus podelio sa svojih 12 apostola pre raspeća - šok sledbenika Božjeg sina u trenutku kada saznaju da je među njima izdajnik.
Pala, 45-godišnji muzičar koji živi nadomak grada Leče, na jugu Italije, počeo je da proučava jedno od najčuvenijih sakralnih dela hrišćanstva 2003. godine, kada je na televiziji čuo vest da stručnjaci veruju da je slavni slikar i pronalazač sakrio u fresci muzičku kompoziciju. "Kao muzičar želeo sam da zavirim dublje", kazao je Pala, prenela je agencija AP.
U svojoj knjizi "La musica celata" (Skrivena muzika), koja je objavljena juče, on objašnjava kako je pojedine elemente slike interpretirao kao muzičke šifrovane poruke. Izvlačenjem notnih linija preko slike, palo mu je u oči da vekne hleba na stolu kao i ruke Isusove i apostola mogu da predstavljaju muzičke note. To se sve uklapa u hrišćansku simboliku - hleb, koji predstavlja Isusovo telo, i ruke, koje služe da blagoslove hranu, kazao je Pala. Međutim, note nisu imale nikakvog muzičkog smisla sve dok nije shvatio da ih treba čitati sa desna na levo, sledeći Da Vinčijev poseban stil pisanja.
U svojoj knjici, Pala takođe objašnjava kako je pronašao druge šifrovane kodove u slici koji otkrivaju ritam kompozicije i trajanje svake note. Rezultat njegove pretrage je "himna Bogu" u trajanju od 40 sekundi za koju Pala kaže da najbolje zvuči na orguljama, instrument koji se u Da Vinčijevo doba najviše koristio za izvođenje duhovne muzike.
Alesandro Veloci, stručnjak i direktor muzeja posvećenom velikom umetniku u njegovom rodnom mestu Vinči, kaže da nije video Palino istraživanje ali da je njegova hipoteza sasvim moguća. Vecozi je naveo da su prethodna istraživanja pokazala da ruke apostola na slici mogu označavati note gregorijanskog napeva ali da dosad niko nije pokušao da uključi i vekne hleba. "Uvek postoji opasnost da vidite nešto čega nema, ali činjenica je da je slika skladno podeljena, a gde ima harmoničnih proporcija, može se naći muzika".
Veloci je takođe napomenuo da premda je Da Vinči najviše bio poznat po svom slikarstvu, skulpturama i vizionarskim pronalascima, on je takođe bio i muzičar. Da Vinči je svirao liru, konstruisao je nekoliko instrumenata i u njegovim spisima ima i muzičkih rebusa koje treba čitati sa desna na levo

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Variety is the spice of life

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 17382
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
SonyEricsson W610
Zanimljivo  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Bas me zanima kako to ruke i hled mogu biti note Smile Sad ce da izadje "Tajna Da Vincijevog koda 2 - Muzika" Smile

Zamislja Leonardovu facu da je sada ziv i da vidi sta se sve radi sa njegovima delima, ikaze: "Ali ljudi, ja sam nacrtao obicnu sliku!" Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Али, можда и није. Свестраност је у духу ренесансе.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


omnia ab ovo

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5614
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Nokia 
to je i zanimljivo Panini da ne zna niko, a mogucne projekcije su bezbrojni.
i bas zato slazem sa tobom. Postoji jedan esteticar ko lepotu bas tako je definirao , da kod odredjenu  umetnicku delu koliko puno nacin mozemo pronaci lepotu( nisu sve projekcije lepe). To znaci da kod Umbertto Eco-ja puno Smile a kod da Vinci ko je ziveo u renesansu , stvarno ne moze se znati. a jedan umetnicki delo dokle je ziv dok trazimo , odnosno osetimo motivaciju da trazimo lepotu.
IP sačuvana
social share
Da li je kocka baceno?
Snezana i vuk
Crvenkapa i kaludjerice
Vuk i sedam kaludjerica
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Ali gde su note?  Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Never a dull moment...

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1374
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
mob
Nokia 3510i
Vrlo zanimljivo...  Smile
IP sačuvana
social share

And there comes a time
When You, when You oughta know
And there comes a time, so quit
So quit all that running!

The fire in the sky
Or the dead at your door...
Stay Free!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One V
Da li su uspeli da odsviraju????????    Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Do As I Say, Not As I Do.

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 994
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Nokia e72
Da, uspeli su da odsviraju i dobija se sablasna melodija... procitao sam ( valjda ) u trecem oku
IP sačuvana
social share
From ex girl to next girl.
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 34
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
a kako su dosli do tacnih nota i kako znaju po kojm je notama Leonardo pisao,jer note kakve se danas koriste nisu kao u  proslosti. botacija se mjenjala i u 10. -to i 11 i 15 stoljecu?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.