Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Модеран и традиционалан брак  (Pročitano 7167 puta)
04. Jul 2009, 22:53:51
Moderator
Legenda foruma


Sve ima svoje...

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 44533
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia 
Да ли бисте остали поред болесног супружника или бисте се развели и тражили нову љубав?

Двоје младих људи су се снажно волели, тако да су се венчали. Убрзо након склапања брака она се тешко разболела. Њено стање је упркос терапији било све теже и било је јасно да ће се полако погоршавати све до смрти. Када је схватио да она неће оздравити, муж се отуђио од ње, пронашао другу, а затим и формално развео. О њој су наставили да брину њени родитељи.

Бивши муж је своју одлуку оправдавао тиме да не може да своју младост и свој живот жртвује због болесне жене. Да ли га осуђујете? Како бисте ви поступили на његовом месту? Како бисте желели да он поступи да сте ви она?

Сигурно је да би једни оштро осуђивали, а други ватрено оправдавали његов избор. Управо у таквим, екстремним ситуацијама најјасније се виде два супротна приступа браку који постоје у нашем друштву и у нашим главама. У датом примеру би традиционалисти остали поред болесног супружника, а модернисти би отишли.

Традиционални брак је настао некада када су људи били сиромашни и када су се борили да преживе. Њихов ментални склоп и њихове емоције били су прилагођени овом начину живота. Њих није пуно занимало уживање у животу, већ преживљавање. Тамо где су људи често гладни не поставља се питање смисла живота. Њима су родитељи проналазили мужа или жену, а када би их спојили, они су складно функционисали јер је свако од њих играо полну улогу коју им је култура прописала и коју су добро научили и увежбали код своје куће. Зато што је њихов живот тежак, они су научили да трпе и да се стрпе, тако да им није тешко да се додатно одричу због бројне деце коју рађају. Наравно, имати мужа или жену је потреба, јер нико од њих није у могућности да сам издржава децу. Уколико се то деси, особа просто мора да пронађе другог мужа или жену.

Када се друштво и појединци довољно обогате, када више нису сиромашни, тада њихов циљ постаје квалитет живота, односно уживање. То доводи до промене колективног и појединачног менталитета јер сада свако постаје важан самом себи, а други се воли због тога што изазива ужитак. Брак више није потреба јер не само да је могуће живети без партнера, већ је могуће и подизати дете без партнера. Људи се заљубљују и верују да ће та емоција трајати до краја живота. И зато брак, када више није лепо у њему и када нема наде да ће то поново бити, престаје да постоји. Разводи су веома чести. Савремени брак је нестабилан, привремени уговор, у коме се ништа не подразумева.

У сваком од нас је понешто од ова два модела брака. Некада себично: од брачног партнера се тражи да буде традиционалан и да брине у случају болести, а за себе се задржава право да се оде у сличној ситуацији.

Izvor Politika
IP sačuvana
social share
Ni jedan čovek nije ostrvo, sam po sebi celina; svaki je čovek deo Kontinenta, deo zemlje; ako Grudvu zemlje odnese more Evrope je manje, kao da je odnelo neki Rt, kao da je odnelo posed tvojih prijatelja ili tvoj; smrt ma kog čoveka smanjuje mene, jer ja sam obuhvaćen Čovečanstvom.
I stoga nikad ne pitaj za kim zvono zvoni; ono zvoni za tobom...

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Citat
Бивши муж је своју одлуку оправдавао тиме да не може да своју младост и свој живот жртвује због болесне жене. Да ли га осуђујете? Како бисте ви поступили на његовом месту? Како бисте желели да он поступи да сте ви она?

Molim?
Neko stvarno postavlja ova pitanja i ozbiljan je pritom?

znaci;
tradicionalan brak je los jer je nastao iz puke potrebe za prezivljavanjem i samim tim je osiromasen jer nema nikakvih ljubavnih i privrzenih osjecanja; moderan brak je nastao iz sebicne potrebe da nadjes nekog ko ce ti jos malo uljepsati zivot (sto podrazumijeva da partner kojeg izaberemo treba biti lijep dok ga ne pregazi nesto, starost, bolest ili slicno), i koga ces odbaciti kad naidje nesto interesantnije.

ko i sve institucije danas i brak kao institucija je u krizi ocito ..
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
HTC Wildfire S
Ma kakav brak. Brak je prevaziđen i isfuran još tamo negde devedesetih...  Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
ko i chola  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
HTC Wildfire S
Nemojmo u religiju. Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Ne, to je vise patopsiholoski fenomen, na pravom smo podforumu, nista se ne sekiraj  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
HTC Wildfire S
Anyway... googlam googlam, ali ne mogu da iskopam reportažu u Blicu i tekst koji govori o ogromnom broju ljudi u Americi i svakim danom sve većem broju ljudi koji imaju između 20-40 godina i ne pada im na pamet da se venčavaju.

Uglavnom nove generacije.
Emotivno kastrirani i samo party party party ....  Smile

Ne kažem da ako svi skaču s mosta, moramo i mi... ali nekako je postalo pravilo da pratimo njihovu kulturu. Smile


Brak - smells like the 90s  Smile
« Poslednja izmena: 04. Jul 2009, 23:54:07 od WhiteGoa »
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 4025
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Moram da priznam da bih je i ja kashirao. Sve dok nema dece za svaku vezu koja mi ne pruza razvoj (moje i njene svesti i drugo...): cao... Smile
A ako su deca tu, onda izmedju loseg braka i dobrog razvoda biram dobar razvod. A izmedju loseg braka i loseg razvoda biram suicid. Salim se, biram los brak. Smile
IP sačuvana
social share
Edit by cg_ac: Potpis uklonjen zbog uvredljive sadrzine!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ko ponese kajace se a ko ne ponese kajace se vise!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6301
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia E
Razumem ljude koji nece da se vencavaju to je njihova stvar ja nisam taj ali ih razumem. Da neko ostavi supruznika koji je tesko bolestan to nikada necu moci da shvatim, to je za mene ne pojmljivo, ma obicnog kera kad vidim na ulici da je bolestan meni je zao i pomogao bih mu a kamo li daleko bilo da mi se sutra zena ili neko blizak razboli nedo Bog, ma nema sile koja bio me odvojila od nje tj njega(clana porodice)! Poenta braka i jeste u zrtvovanju i davanju celog sebe voljenoj osobi i vasem porodu, ako i te vrednosti vise ne postoje onda ne treba da postoji ni covecanstvo, koja je svrha onda naseg postojanja, zar se razlikujemo od divljih zveri?
Verujem da nije pitanje samo modernog i tradicionalnog vezanog za datu situaciju nego normalnog i poremecenog Smile


p.s. mislim da je neka slicna tema bila pre izvesnog vremena Smile
IP sačuvana
social share
„Tromo se vreme vuče i ničeg novog nema, danas sve ko juče sutra se isto sprema."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Anyway... googlam googlam, ali ne mogu da iskopam reportažu u Blicu i tekst koji govori o ogromnom broju ljudi u Americi i svakim danom sve većem broju ljudi koji imaju između 20-40 godina i ne pada im na pamet da se venčavaju.


America is like a man whose body is riddled with cancer, but who still manages to keep his shoes shined and his fingernails clean."  

 Dr. William L. Pierce  Smile


 nekada su ljudi ziveli u zajednici ,a svaka zajednica da bi uspela podrazumeva odricanje od nekih svojih sebichnih interesa radi zajednichkog dobra . u judeo-liberalnom drushtvu kao primarni ideal se stavlja egoizam . zbog toga svaki osecaj zajednishtva nestaje ,a sve institucije koje predstavljaju zajednishtvo (brak ,porodica , lokalna zajednica , drzava ...) postaju "prevazidjene "  Smile ....

 u stvari , raspad institucija od kojih je jedna i brak samo pokazuje da je kraj tog drushtva blizu , odnosno da je rak vec uhvatio maha.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.