Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 01:01:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Mobing-maltretiranje na radnom mestu  (Pročitano 53252 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Apple iPhone SE 2020
То је изговор. Мене мало тога може да избаци из такта - уосталом, пси лају, а каравани пролазе.

Good for you, ali nisu svi ljudi napravljeni od kamena... Wink
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
То је изговор. Мене мало тога може да избаци из такта - уосталом, пси лају, а каравани пролазе.

Good for you, ali nisu svi ljudi napravljeni od kamena... Wink

Нисам ни ја, али не може свака будала да ме увреди. Могу они чије ми мишљење значи.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
ne moze niko da me uvredi koliko ja mogu njega...
ako ne dopustite da vas zajebava on ce sam da ode a ako je zadrt onda treba da se da otkaz
@bantu
svaka cast na suzdrzanosti Smile Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Everything I touched was golden

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 1169
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.53
mob
Nokia N82
U sredu sam dao otkaz. Zakasnio sam 4 minuta, a nisam upisao kašnjenje (kašnjenje do 15 minuta se sankcioniše sa 400 din od plate). Javio sam se da ću okasniti koji minut jer mi je pobegao autobus. Radio sam 6 meseci za 10 000 din mesečno.  Smile Smile
I stalno sam bio pod pretnjom otkaza, i to pismenom.
tu je mnogo veci problem sto si radio za te pare, toliko se potrosi mesecno do posla i nazad. dorucak+cigare+kafa+bus ( a po svemu sudeci ) + shpricer= moras jos i da doplatis
IP sačuvana
social share
Everything I touched was golden
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 2087
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
mob
Motorola PEBL
bitno je kako se u startu postavish, tadaoni gledaju shta i kako mogu...
jesi radnik ali nisi rob, niti radish za dzeparac nego za platu i to im jasno treba staviti do znanja, posle oni menjaju svoju prichu...
IP sačuvana
social share
Zato cuti, shta ce rechi kada ochi govore...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Zlostavljanje na poslu vrlo česta pojava
Autor: N. Erac | 05.09.2007 - 09:26

- Mobing ili psihološko zlostavljanje u Srbiji je učestalije nego u zemljama u okruženju ili u Evropi. Svaki drugi radnik u Beogradu bio je žrtva mobinga. Situaciju pogoršava i period tranzicije, jer zbog straha da ne izgube posao radnici trpe torturu. Mobing prema srpskom zakonodavstu ne postoji, pa nije ni kažnjiv, za razliku od evropskih zemalja gde je sankcionisan - kaže doktor medicine klinički psiholog Mirjana Vuksanović.

U sektoru funkcionalne dijagnostike gde radi pregledala je poslednjih godina stotine muškaraca i žena i ustanovila da su mobingu, psihološkom maltretiranju od nadređenih i od kolega na poslu, uglavnom izložene žene starije od 35 godina, koje su najčešće visokoobrazovane ili sa srednjom stručnom spremom, udate i imaju oko 15 godina radnog staža.
Žrtve mobinga prepuštene su same sebi, kolege se ne usuđuju da im pomognu, a neretko pridružuju se nadređenom koji sprovodi psihološku torturu, čuvajući tako svoje radno mesto. Zlostavljane osobe ponekad izdrže ili se izbore sa moberom, ali često psihički obole ili se opredele za alkohol.
Da bi se bi se prevazišao i sprečio mobing, doktorka Vuksanović kaže da je neophodno zakonski zaštititi zaposlene i potom te zakonske mere poštovati u praksi preporučuje bolje sindikalno organizovanje i udruživanje radnika.
Prvu tužbu zbog mobinga u Srbiji podnela je Vesna Samardžić iz Kule. Ona je pre tri godine pokrenula spor, koji još uvek traje.
- Sve ima meru dokle se može podneti, a dokle ne. Od zdrave osobe postala sam invalid. Toliki psihološki pritisak sam izdržala. Posle 25 godina rada doživela sam da mi većinski vlasnik preti zato što sam zastupala radnike, manjinske akcionare. Lečila sam se dve godine kod neuropsihijatra i od zdrave osobe stigla do dijagnoze multipleks skleroze - kaže Vesna Samardžić. Po rečima njenog branioca Antuna Knezija, na proteklim ročištima u njenu korist svedočile su njene tadašnje kolege, koje su sada u penziji, dok su se optuženi za psihološko zlostavljanje pravili nevešti.
- Sva medicinska dokumentacija svedoči da je ona doživela psihogeno reaktivno stanje, kao posledicu šikaniranja na poslu - kaže Antun Knezi, advokat iz Sombora.
Zato što Zakon o radu ne sadrži objašnjenje mobinga, on je svoju odbranu zasnovao na članu koji govori o zabrani diskriminacije, uznemiravanja i seksualnog uznemiravanje, povredi dostojanstva, koja izaziva strah ili stvara neprijateljsko ponižavajuće ili uvredljivo okruženje, što je kako tvrdi i opšteprihvaćena definicija mobinga.

Najčešći oblici mobinga

Kod žena
-ogovaranje
-nedostatak komunikacije (ignorisanje)
-izolacija
-kritika na rad
-neadekvatna komunikacija
Kod muškaraca
-pretrpavanje poslovima
-zatrpavanje preteškim poslovima
-neadekvatna komunikacija
-kritika na rad
-preterana kontrola

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 
Telefonska linija za pomoć žrtvama mobinga

mobing

Danas počinje sa radom prva telefonska linija za pružanje pomoći žrtvama mobinga u Vojvodini. Pomoć je dostupna radnim danima od 7 do 15 časova. Telefonom je moguće zakazati sastanak sa ekipom stručnjaka u kojoj su lekari, psiholozi, psihijatri i pravnici. Broj telefona je 021 457 188.

Prema najavama Pokrajinskog sekretarijata za informacije, ta linija će biti otvorena u prostorijama Saveza samostalnih sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti. Služba će pružati psihološku i pravnu pomoć zaposlenim licima koja su izložena različitim oblicima mobinga - zlostavljanju i uznemiravanju na radnom mestu. Mobing predstavlja kršenje osnovnih ljudskih prava i sloboda.

Uvođenje telefonske linije za pomoć žrtvama mobinga inicirali su Pokrajinski sekretarijat za rad, zapošljavanje i ravnopravnost polova, Savez samostalnih sindikata Vojvodine i vršačko udruženje građana "Stop mobing."

(B92, Radio021)
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11
mob
Nokia 
MOBERI OPASNI PO ZDRAVLJE NACIJE      28.12.2007.

16:44 - Telefonska linija za pomoć žrtvama mobinga u Vojvodini zvanično je počela da radi u petak u prostorijama zaposlenih u zdravstvu Saveza samostalnih sindikata. To je prva u mreži kancelarija u Vojvodini koju su zajednički formirali predstavnici gradjana, sindikati i pokrajinska administracija. Sve žrtve zlostavljanja na poslu mogu se javiti na SOS telefon, radnim danima od 7 do 15 časova. Telefonom se može zakazati sastanak sa ekipom stručnjaka u kojoj su lekari, psiholozi, psihijatri i pravnici. Broj telefona je 457 188.

Pokrajinski sekretarijat za rad i zapošljavanje dobija veliki broj poziva gradjana i gradjanki Vojvodine koji se suočavaju sa problemom mobinga, rekla je pomoćnica sekretara Jelica Rajačić Čapaković, navodeći razloge zbog kojih je pokrenuto osnivanje mreže SOS telefona u Vojvodini. "U nemogućnosti da pružimo pomoć žrtvama, jer ni jedan zakon ne tretira zlostavljanje na poslu, odlučili smo da u saradnji sa sindikatima i Udruženjem gradjana "Stop mobing" iz Vršca preduzmemo akcije koje mogu doprineti rešavanju ovog problema", navela je Rajačić Čapaković.

Na inicijativu pokrajinske administracije, formirana je radna grupa stručnjaka iz raznih oblasti, uključujući predstavnike sindikata i poslodavaca, koja će raditi na nacrtu Zakona protiv zlostavljanja na poslu. U pripremi je i Odluka protiv zlostavljanja na poslu koja će biti upućena Skupštini Vojvodine na usvajanje, rekla je Rajačić Čapaković i dodala da će SOS telefoni za žrtve mobinga biti jedina konkretna pomoć dok se ovaj problem zakonski ne reguliše.

U sindikatu zdravstvenih radnika navode da je znanje i edukacija jedan od načina zaštite od mobinga. "Lekari, pravnici i drugi stručnjaci moraju da nauče da prepoznaju mobing", rekla je Dunja Civrić, predsednica Saveza samostalnih sindikata zaposlenih u zdravstvu i jedna od članica tima. Ona je posebno skrenula pažnju lekarima na to da im šifre dijagnoza omogućavaju da registruju mobing, ali je i istakla da to do sada ni jedan lekar u Srbiji nije uradio. Zbog toga će naredne godine biti organizovana edukacija za lekare, ali i za sudije, rečeno je prilikom zvaničnog otvaranja telefonske linije za žrtve mobinga. Ove godine edukacija je organizovana za 100 zaposlenih i 100 poslodavaca.

"Mobing, odnosno psihičko zlostavljanje na poslu, u Srbiji je poprimilo razmere epidemije", ocenio je Aleksandar Ilić, predsednik Udruženja gradjana "Stop mobing". Prema istraživanjima tog Udruženja, koje je do sada obuhvatilo 12.000 anketiranih, blizu 70% se izjasnilo da su žrtve mobinga, naveo je Ilić. "Početak ovog zla leži u Zakonu u radu, napravljenom u dogovoru vlasti i tajkuna", istakao je Ilić. O razmerama, ali i tragičnim posledicama koje donosi mobing, Ilić je naveo primer samoubistva jedne visokoobrazovane  žene čiji slučaj su  rodjaci žrtve mobinga prijavili Udružnju "Stop mobing".

Ilić je izričit u tvrdnji da "moberi uništavaju porodice i da je mobing veoma opasan po stanje zdravlja nacije", ali je i oštro kritikovao republičku vlast koju smatra odgovornom za drastičan porast zlostavljanja na poslu jer ništa ne čini da spreči tu pojavu. "Za žrtve mobinga nećemo praviti sigurne kuće nego želimo Zakon koji će izolovati mobere", naglasio je Ilić. (Jovanka Zlatković)

Radio021
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Namćor&Namćor&Namćor

Zodijak
Pol Žena
Poruke 1330
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
То је изговор. Мене мало тога може да избаци из такта - уосталом, пси лају, а каравани пролазе.

Good for you, ali nisu svi ljudi napravljeni od kamena... Wink

Нисам ни ја, али не може свака будала да ме увреди. Могу они чије ми мишљење значи.

Ne mora čovek biti od kamena da bi se   suprotstavio.
Dakle, jasno, na kulturan način treba pokazati pretpostavljenom da može lako kao pas završiti u kućici , ako se služi mobingom....načina ima raznih.


IP sačuvana
social share
Ne volem,
nikog, lutko, takva mi je narav
kao odžak star i garav
puno dima je kroz mene proslo.
Ne volem,
ujne, strine, šogore, komšiluk,
nataknem ih na čiviluk
od njih ništa dobro nije došlo
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Live Long and Prosper

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 11001
Zastava Austria
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
LG Google Nexus 5
cutis, radis svoj posao i trazis povecanje plate.

i cekas .... cekas .... cekas .... kad se najmanje nada ....
IP sačuvana
social share
Budi jako oprezan da ne rasplaces zenu jer Bog broji njene suze. Zena je nastala od muskarcevog rebra. Ne od njegovih stopala da se po njoj gazi. Ne od njegove glave da se njome vlada, nego od boka da mu bude jednaka. Ispod ruke da bude zasticena i pokraj srca da bude voljena.

Ewig dein, Ewig mein, Ewig uns

Nicht alle sind glücklich, die glücklich scheinen. Manche lachen nur um nicht zu weinen.
   
                       
U mraku vidim kako ti oči sjaju, a kad nam se lica dotaknu i tvoj dah ukrsti sa mojim, ja osetim sve godine naše ljubavi sažete u jedan jedini tren, i znam samo da postojimo ti i ja, ali pretopljeni na silnoj vatri naše duge, tajne i tajanstvene ljubavi, i pomešani nerazdvojno, zauvek.

Look, when you love someone, it's worth fighting for, no matter what the odds.                
Why do I keep doing this to myself? I must be a masochist or something.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 12
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 01:01:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.