Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 18:11:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Marketing & Propaganda  (Pročitano 35748 puta)
13. Okt 2008, 19:04:20
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Hmmm, elem... Već neko vreme imam u planu da otvorim ovakvu temu, ali sam stalno imala problem sa tim kakav koncept bi ona trebala imati.
Ne mogu reći ni sad da imam rešenje, ali vredi pokušati.
Mogla bih početi temu sa nekim tekstom, copy/paste tehnikom, ali neću ovoga puta. Imam i predmet Psihologija marketinga, pa sam mogla i malo literature da ubacim, ali ni to nije rešenje...  Smile


Ono o čemu bi mogli ovde diskutovati jeste vaša percepcija propagande, odnosno marketinga (ovde se već nameće pitanje simultane upotrebe ova dva termina, to jest - potrebe njihovog razlikovanja). Svi smo svakodnevno izloženi velikom broju reklama, bilborda, logoa... I barem neki njih, neminovno, postaju deo naše percepcije spoljnjeg sveta. Koliko oni, zapravo, utiču na nas?

Bilo bi dobro da izbegnemo kritike savremenog, potrošačkog modela življenja. Međutim, marketing je sastavni deo njega. A metode koje se sreću u marketingu su veoma raznolike: setite se samo reklame za mamografiju, koja je, barem za mene, bila svojevrsna šok terapija.
Ili, klasik - reklama u kojoj srećna i nasmejana porodica, u svom divnom i šarenom stanu, baš u jedno divno sunčano jutro, sa osmehom deli margarin/mleko/paštetu... Šta one žele da nam poruče time?

Ili, primer - reklame koje su užasno iritantne. Vidimo antipatičnu ženu kako na krajnje neprijatan način reklamira prašak za veš (svi znate ne koga mislim  Smile ). Mislim da nije moguće da je kreatorima te reklame promaklo to koliko je taj materijal zapravo - iritirajuć. Da li im je zaista promaklo, ili su baš to planski želeli?

Ponekad uzmem i gledam reklame na TV-u, pokušavajući da shvatim šta to oni nama žele da poruče.
Žene će biti još lepše i ženstvenije ako koriste baš i samo te uloške?
Muškarac će biti privlačan i muževan samim korišćenjem tog i tog parfema...?
Svi se možemo složiti da je to šminka, ali kvalitetno upakovana, da godi ljudskom oku...

Ali, koliko te i sve druge reklame imaju uticaj na našu percepciju, koliko smo podložni ovoj suprilnoj tehnici brainwashinga?

I da li, toliko godina kasnije, posle tolikih saznanja i dostignuća nauke, i dalje važi ona čuvena Gebelsova - da hiljadu puta ponovljena laž postaje istina?
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 

Citat
(svi znate ne koga mislim 

 plava deblja ili crna tanja ?  Smile


 nisam mnogo razmiljala o ovoj pojavi sve dok mi drug frizer nije rekao da zuri na posao jer mu stize ta i ta manekenka/voditeljka - danas  snimajju
 reklamu za sampon protiv peruti .  ja ga onako usput pitam -''pa koliko dugo je morala  prati kosu njime , mislim kako to vec ide ?
 on se samo  grozno nasmeja - pa ne mislis  valjda  da cemo i danas koristiti njega ?  ja  zbunjeno - paaaa, neznam , nije valjda da ga ona
 uopste i ne koristi ? sta , nikad ga nije koristila ,a  reklamira njega bas ?  on me samo  sazaljivo pogledao i otrcao na posao ..
« Poslednja izmena: 13. Okt 2008, 19:13:07 od lolana »
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
reklame uopste ne uticu na mene....ne gledam ih Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Eh, Mrgi, ne gledaš ih ti, ali one su tu, okolo, i ulaze u tvoju psihu čak i da ne znaš.  Smile

Sad sam se setila odličnog primera - Karleuša i Pionir.
Nikako da provalim da li su išli na varijantu iritirajuće reklame (nadam se da jesu) ili su stavili nju kao predstavnicu 'srpskog džet seta' (sve pod navodnike, jašta)... Kakogod, očito su postigli efekat - svi znamo za Maniju. Wink
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.60
mob
Apple iPhone 6s
Nesto sto je iritantno ostaje u secanju mnogo duze...
Ne mora bas previse iritirati, ali pomalo, uglavnom ne predstavlja manu...
U ostalom, ako idete kupiti nesto, i nadjete se ispred 100 istih proizvoda sa razlicitim imenima, realna je sansa da cete se na kraju odluciti za jedan koji makar prepoznajete...

Sto se tice idealnog sveta, opet cu citirati Hladno Pivo:

Kako ne bi okolo gledali
niz ulice su nam poredali
velike slike u boji na kojima točno stoji
kako izgleda sreća kad se uveća
a mi svakoga jutra kao vojnici idemo
po svoje mjesto na slici

sreća u braku ima mamu i tatu
i zdrave zube na jumbo plakatu
to je bijela suprugova žena
koja koristi pravi deterdžent
za uredni i čisti ambijent

pod neonom hipermarketa
gdje nasmijana lica guraju kolica
u naručju jeftinijeg svijeta
tamo nas čeka,tebe i mene
blistava sreća u pola cijene

što nam treba u životu
za tu sreću,pa na stotu?
jedan klik u photoshopu
i već smo spremni za Europu

Kako nebi okolo gledali
niz ulice su nam poredali
velike slike u boji na kojim točno stoji
kako izgleda sreća kad se uveća


Inace... ona, i mnoge druge Gebbelsove su tacne... jer sto svet vise napreduje, prosecan covek vise nazaduje... sto vise naprava imamo koje rade za nas, to sve manje i manje stvari radimo, ili da se tako slobodno izrazim, sve manje i manje upotrebljavamo mozak...

Iznenadicete se kolika masa ljudi ce "istinu" koju cuju prihvatiti zdravo za gotovo bez da je imalo kroz glavu procesiraju...
Skoro smo imali situaciju da je neko negde rekao za jednog glumca da je umro, i to se sirilo, dok covek i sam nije izasao i rekao da je ziv... to je doprlo samo do ljudi koji su to gledali u tom trenutku, to nije nesto sto se siri dalje, nije interesantno Wink

Zato se u reklami gadja podsvest i najnizi ljudski instinkti...
Zato se prikazuju idealne porodice iako se prodaje nesto za sta je to kakva je porodica, potpuno nebitno...
Zato se prikazuje savrseno gradjen muskarac koji se brije, iako je to za efikasnost aparata potpuno nebitno...
I sl...
A i... ljudi nece da gledaju tuzne scene... dovoljno im je toga u zivotu...
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia 
Evolucija reklame može da se prati kroz Popaja.

U početku cilj je bio da nas obavesti kako postoje konzerviramo mleko za bebu, konzervirani spanać i masline. To su proizvodi koji sami po sebi imaju tržište ali je cilj kampanje bio da baš taj proizvođač nametne svoj brend.

Onda je sledila sledeća faza. Mleko i masline su se prodavali ujednačeno ali spanać ne. Trebalčo je povećati tražnju spanaća i uticati na ljude da se hrane kuvanim jelima umesto da jedu pljeskavice na grilu. Tako dobijamo kampanju koja povećava prodaju jednog artikla suzbijanjem konkurencija.

Na kraju Popaj je postao proizvod za sebe i počeo je da se sam prodaje nezavisno od marketinške kampanje proizvođača hrane. On je postaonova potreba potrošača.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Cilj bilo koje teme u marketingu je da privuce paznju potencijalnih klijenata.
Nebitno dal ce reklama na vas ostaviti pozitivan ili negativan efekat, poenta je da se o njoj prica non stop i da vas u svakodnevnom zivotu i hodu neka stvar koju vidite, uradite ili vam se dogodi moze podsetiti i reci vam: au je, pa isto tako je i u onoj reklami bilo bla bla bla...


Obavezno stivo za svakog trgovca i moglo bi se reci "bukvar" za prodaju je svakako delo Tom Hopkinsa : Kako ovladati vestinom prodaje.
Ko ima priliku da procita, toplo bih je preporucio.


edit:
@sim: jes vala, pljeskavice u Peri Zderi na trosarini su sve losije i losije  Smile
« Poslednja izmena: 13. Okt 2008, 19:49:07 od Belgrade »
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Sony xperia
Jaooooooo, ne stajte mi na muku.  Smile  Kod nas se sasvim drugacije gleda na reklamu. Bar u juznom delu Srbije.


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Ispričaj nam!  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
juzna pruga ne treba da brine nista po pitanju specijaliteta sa rostilja Smile Nema tog spanaca koji bi preuzeo dominaciju  Smile
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 18:11:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.