Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Jul 2025, 07:56:29
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5 7 8 ... 11
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Lekarske greske?  (Pročitano 95624 puta)
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple 15
Istraga protiv dvojice lekara Zemunske bolnice
Autor: Tanjug | 26.11.2008. - 09:48

Četvrti opštinski sud u Beogradu pokrenuo je istragu protiv dvojice lekara Zemunske bolnice, Vladimira Špica i Paje Kneževića, zbog sumnje da su nesavesnim lečenjem doprineli smrti Miljane Ljuboje 2006. godine, rečeno je danas Tanjugu u tom sudu.

Istražni sudija, saslušao je osumnjičene lekare i doneo rešenje o sprovođenju istrage protiv njih zbog krivičnog dela nesavesno lečenje sa smrtnom posledicom, precizirao je u izjavi za Tanjug portparol tog suda Zoran Tejić i dodao da se osumnjičeni brane sa slobode.
Rešenjem o sprovođenju istrage Špic i Knežević terete se da su nesavesnim lečenjem doprineli da Ljuboja (37), posle operacije žučne kese, umre od sepse.
Ljuboja je primljena u Zemunsku bolnicu 12. septembra 2006. godine, kako bi operisala žučnu kesu a posle mesec dana provedenih u bolnici preminula je od sepse. Prema nalazu sudskog veštaka dr Miodraga Zdravkovića, kojeg je angažovala njena porodica, utvrđeno je da se "može uspostaviti uzročno-posledična veza između hirurške intervencije i smrtnog ishoda", posle čega je tužilaštvo zatražilo sprovođenje istrage protiv lekara.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple 15
Tragedija u Kragujevcu
Optužuje lekare Hitne pomoći za smrt supruge
Autor: N. Radišić | Foto:N. Raus | 06.12.2008. - 05:00


KRAGUJEVAC - Porodica pokojne Marine Dobrosavljević (44) podneće krivičnu prijavu protiv lekara kragujevačke Hitne pomoći zbog nemara. Oni navode da je Marina preminula od srčanog udara dok su je doktori lečili „bensedinima” i tvrdili da bol u grudima oseća zbog stresa.

Marina Dobrosavljević, koja je bol u grudima dobila u osam sati uveče, umrla je oko tri sata ujutru, na rukama svoje sestre.
Zbog intenzivnih bolova u grudima i mučnine koju je imala, njena sestra pozvala je 12. novembra Hitnu pomoć.
- Pregledali su je slušalicama, izmerili su joj pritisak, dali ampulu „bensedina” i rekli da će joj biti bolje kada se smiri - priča porodica preminule.
Međutim, Marina je imala sve jače bolove u grudima i povraćala je nekoliko puta. Porodica je ponovo pozvala Hitnu pomoć.
- Oko ponoći smo opet zvali Hitnu pomoć, a oni su rekli da „ne dolaze na isti teren dva puta”. Rekli su i da krijemo istoriju bolesti, ali mama je do tada bila potpuno zdrava - priča sin preminule, koji je sve vreme bio s njom.
Njen suprug Srđan Jevtić kaže da je posle tog odbijanja Marinina sestra odvezla nesrećnu ženu u Hitnu službu.
- Tamo su zatekle red. Čekala je i povraćala više od deset puta. Kada je pregledana, negde oko jedan sat iza ponoći, dobila je lek za pritisak i protiv mučnine. Vratili su je kući i nisu je uputili u Klinički centar - kaže Marinin suprug.
Međutim, kada se vratila kući, njeno stanje se nije poboljšavalo.
Bolovi koje je Marina imala bili su toliko jaki da ona više nije mogla da govori, pa je porodica po treći put okrenula broj 94. Više od pola sata kasnije lekarska ekipa stigla je u dom Jevtića.
- Tada je došao isti doktor koji je dolazio i prvi put. Porodicu je hrabrio da „nije ništa opasno”. Tražio je da se dete izvede iz sobe. Umrla je tu, u dnevnoj sobi našeg stana, u tri sata ujutru - ogorčeno priča Jevtić.
Porodica Marine Dobrosavljević je u očaju. Kako kažu, ono što su izgubili nikada i niko ne može da im vrati. Pitaju se zašto joj niko nije uradio EKG srca. Zašto je nisu poslali u Urgentni centar, udaljen nepunih 50 metara od zgrade Hitne pomoći, već su je vratili kući. I zašto, na kraju, niko od odgovornih iz Hitne pomoći neće zvanično da kaže šta se dogodilo - da li je kriv lekar i da li je došlo do propusta u radu službe.
On kaže da će preduzeti sve kako bi se utvrdila odgovornost Hitne pomoći, jer u prvoj dijagnozi lekara piše da je Marina Dobrosavljević imala psihičku reakciju koju je tretirao „bensendinom”, a u potvrdi o smrti piše da je neposredni uzrok „institio cardi”, odnosno problemi srca.

 
Direktor bez komentara
Direktor kragujevačke Hitne pomoći Slobodan Kitanović nije želeo da komentariše ovaj slučaj, jer ga je, kako je rekao za Televiziju B92, tako posavetovala pravnica. On je istakao da će reagovati samo u slučaju da bude podneta prijava.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple 15
konačno institucija za kontrolu rada lekara
Slučaj male Anje prvi pred Sudom časti
Autor: S.T. i N.R. | Foto:A.Isaković | 09.12.2008. - 07:58


Građani koji budu imali primedbe na nesavestan rad ili žele da ukažu na greške lekara moći će da se obrate sudovima časti Lekarske komore, koji su, nakon godinu dana zakašnjenja, konačno oformljeni. Rešavanje predmeta počeće krajem decembra kada budu prosleđeni svim regionalnim sudovima časti, a u Beogradu prvi na listi biće slučaj Anje Grahovac, koja je preminula nakon operacije katarakte u privatnoj klinici „Perfekta”.

- Oformljeno je pet sudova časti prvog stepena, i to u Beogradu, Nišu, Novom Sadu, Kragujevcu i Kosovskoj Mitrovici. Izabrani su članovi - i to pet sudija, zamenici i predsednici sudova. Pored prvostepenih, postojaće vrhovni i drugostepeni sud, koji će razmatrati žalbe i osporavanja - kaže za „Blic” dr Tatjana Radosavljević, direktorka Lekarske komore.
Iako će sudije biti lekari, njih će obučavati Centar za medijaciju Ministarstva pravde, tako da, bar prema rečima članova komore, neće biti pristrasni prema svojim kolegama. Za predsednika Vrhovnog suda časti izabran je dr Slobodan Kovačević, profesor sudske medicine na Medicinskom fakultetu u Beogradu i predsednik Udruženja za medicinsko pravo.
Sudovi časti su osnovani da bi pomogli pacijentima u svim situacijama za koje smatraju da im je nanesena nepravda. Tu su problemi kao što su neljubaznost osoblja, nezakonito traženje novca za operacije, sumnja da je lekar napravio grešku...
Sud časti prvog stepena može da preduzme trostepene mere protiv nesavesnih lekara. Prva mera je opomena i stavljanje na sajt Lekarske komore. Drugi korak za krupnije propuste je privremeno oduzimanje licence, a najstroža kazna Suda časti je trajno oduzimanje licence, što tom lekaru oduzima pravo da radi zauvek.
- Nijedan predmet koji je dobila Lekarska komora nije zastareo. Rešavaće se po redosledu kako je koji pristizao u Komoru. Sada treba proslediti sve predmete regionalnim sudovima časti, a kada će oni početi da rade, zavisi od njihove organizovanosti, najverovatnije do kraja meseca. Sudije će moći da angažuju i veštake - objašnjava Radosavljević.
Ima mnogo primera kada je lekarska profesija zakazala i koji moraju da se nađu pred sudom časti. Jedan od poslednjih je slučaj Kragujevčanke Marine Dobrosavljević, koja je u noći između 12. i 13. novembra umrla zbog nemara Hitne pomoći. Nakon tri lekarske intervencije tokom noći, žena je preminula od srčanog udara, dok su je lekari lečili „bensendinima” i tvrdili da bol u grudima oseća zbog stresa.
Stručna komisija Hitne pomoći u Kragujevcu već je izašla sa saopštenjem da su lekari reagovali po propisima i da nisu imali propusta u radu. I direktor Hitne pomoći u Kragujevcu brzo je saopštio da su lekari dali terapiju koja je adekvatna na osnovu simptoma koji su se kod pacijentkinje javili. S druge strane, porodica razmatra da podnese krivičnu prijavu protiv lekara. Ministar zdravlja Tomica Milosavljević prokomentarisao je ovaj slučaj. On je podsetio da je žena imala bolove u kući i da je Hitna pomoć intervenisala tako da joj se stanje pogoršavalo i da je prilikom druge intervencije umrla. Objasnio je da moraju biti poznate sve činjenice kako bi se izveli zaključci.
Ministar je podsetio i na slučaj porodilje u komi koju su lekari iz Urgentnog centra vratili u požarevačku bolnicu. On se nada će biti proces biti pokrenut i u Lekarskoj komori kako bi se razmotrio nivo prekršene lekarske etike, jer je definitivno prekršena, mada stručno gledano, napravljena je proceduralna greška. Tu je i slučaj od pre nekoliko dana kada je žena u devetom mesecu trudnoće vraćena iz porodilišta s konstatacijom upale bešike. Ona se porodila kada je stigla kući, a ministar Milosavljević je ocenio da je reč o pojedinačnom slučaju koji mora da bude precizno razmotren.
Po formiranju sudova časti, građani će, bar kako se godinama unazad najavljivalo, napokon imati mogućnost da nezavisno od lekara komuniciraju sa Lekarskom komorom i brane svoja prava. Istovremeno, i lekari će moći preko sudova časti da dokažu da nisu krivi i da se čuje i njihova strana priče.

Licencu gube i posle pravosnažne presude
Ukoliko se u procesu pred građanskim sudovima lekar osudi za nesavesno lečenje i protiv zdravlja ljudi, Sud časti Lekarske komore treba da bude obavešten o tome kako bi se i kod njih pokrenuo proces po službenoj dužnosti. Ti lekari neće moći da imaju licencu, kaže dr Tatjana Radosavljević, direktorka Lekarske komore. Za sve ostale slučajeve pacijenti sami moraju da podnesu prijavu sudovima časti. Direktorka komore veruje da će građani ubuduće istovremeno podnositi prijave i njima i građanskim sudovima.


 
Sudski postupak protiv lekara „Decedre”
Suđenje zbog smrti Jelice Radović krajem januara
 


Suđenje protiv lekara Slavka Tomića i Olivere Jeremić i vlasnice klinike „Decedra” Svetlane Sremčević, koji se terete da su odgovorni za smrt pacijentkinje Jelice Radoviæ (19), počeće krajem janura u Trećem opštinskom sudu u Beogradu, saznaje „Blic”.

- Tužilaštvo je sada po nalogu suda uredilo treći put optužnicu. Optuženi i njihovi branioci su uložili prigovore, ali su sada ispunjeni svi nalozi suda, tako da suđenje može da bude zakazano - kaže izvor „Blica” u pravosuđu.
Treće opštinsko tužilaštvo podiglo je prvi put optužnicu 12. decembra prošle godine nakon što su profesori Medicinskog fakulteta u Novom Sadu veštačenjem utvrdili da je Jelica Radović umrla zbog sepse koju je dobila posle operacije čukljeva i nakon što su zaključili da bi imala više od 50 odsto šansi da preživi da su lekari postupali ispravno.
Sudsko veće je odlučilo 18. februara 2008. da tu optužnicu vrati na dopunu. Sud je tada tražio da se u veštačenju odredi za svakog okrivljenog lekara ponaosob šta su bili dužni da urade. Veštaci rade dopunu veštačenja u kome detaljno navode šta su okrivljeni radili. Tužilaštvo ponovo podiže optužnicu 18. avgusta, ali sud posle prigovora 19. novembra, traži da se uredi i tužilaštvo dan kasnije podnosi novu optužnicu, koja će, prema saznanjima „Blica”, biti usvojena.
Nadležni sudija Dragan Milošević kaže za „Blic” da će tokom decembra sud odlučiti o prigovorima na treću urađenu optužnicu.
- Sud je tražio da se uradi ponovo optužnica jer nije bila opredeljena odgovornost svakog lekara ponaosob. Ne postoji medicinski pravilnik ko šta treba tačno da radi od lekara prilikom intervencije i zato smo to tražili. Tužilaštvo je postupilo po nalogu suda - kaže sudija Milošević.
Gordana Čolić, šef Trećeg opštinskog tužilaštva, smatra da je još prva optužnica bila potpuno valjana, u skladu sa zakonom i sa tužilačkim i sudijskim kriterijumima.
- Postupili smo po nalogu suda, jer da nismo to uradili, to bi značilo dodatno odugovlačenje. Optužnice se vraćaju iz razloga koji su mogli biti rešeni na glavnom pretresu - kaže Gordana Čolić.
Optužnica je podignuta protiv lekara Slavka Tomiæa i Olivere Jeremiæ zbog nesavesnog lečenja, dok se Svetlana Sremčević tereti za nesavestan rad u službi. Postupak protiv lekara Miodraga Stojanoviæa je razdvojen, jer on nije dostupan pravosudnim organima. Za nesavesno lečenje kazne su od jedne do osam godina zatvora.

V. Z. Cvijić

Tragični slučajevi u „Decedri”
U Trećem sudu se od 2002. sudi Dragoslavu Vukajloviću, koji je kao lekar „Decedre” operisao Zorana Matića (28), koji je kasnije preminuo. Mladiæ je 10. novembra 2000. otišao na rutinske operacije vena, ali je preminuo četiri dana kasnije. Lekari „Decedre” bili su pod sumnjom i zbog smrti Milojke Trifunović (70), koja je takođe preminula posle njihovog lečenja.

Dijana Radović: Nikada neću odustati

Dijana Radović, Jelicina majka kaže za „Blic” da dosad nije izgubila nadu da će sudski postupak biti sproveden.
- Moje dete niko ne može da vrati, ali zarad drugih, lekari moraju da budu pozvani na odgovornost kada su pogrešili. Koliko će života biti tako izgubljeno da bi neko odgovarao. Postupci za maltretiranje životinja brže se sprovode. Nikada neću odustati - kaže majka pokojne Jelice.


 
Bor: Petrovića poslali kući da umre

Miodrag Petrović (43) iz Bora, koga su 12. novembra pretukla dvojica


kolega, preminuo je usled preloma kostiju lobanje i povreda mozga, saznaje „Blic” u Institutu za sudsku medicinu u Nišu. Ovim nalazom, pored dvojice uhapšenih napadača, otvara se i istraga protiv lekara Zdravstvenog centra Bor koji su povređenog Petrovića nakon pregleda otpustili kući, gde je umro dva sata kasnije.
- Radi se o nasilnoj smrti koja je nastala usled povreda glave - kažu lekari Instituta i navode da je obdukcijski nalaz juče poslat Okružnom sudu u Zaječaru, koji vodi istragu Petrovićeve smrti. U Zdravstvenoj inspekciji u Zaječaru kažu da će tek po dobijanju zapisnika sudske medicine biti jasno da li je u lečenju Petrovića bilo propusta lekara. Zaječarsko tužilaštvo još nije saopštilo da li će zbog sumnje da su počinili propust u lečenju pokrenuti istragu protiv lekara koji su posle napada primili, a zatim otpustili Miodraga.
Petrovićeva udovica Veselka smatra da bi on bio živ da su ga lekari zadržali u bolnici.
- Moj muž je po dolasku kući rekao da su ga pretukli nepoznati mladići maskirani kapuljačama. Zatražio je odelo da se presvuče. Izgledao je užasno i čim sam otišla do druge sobe, on se srušio na krevet. Počeo je da povraća i da gubi svest. Odmah smo pozvali Hitnu pomoć, koja je došla posle pet minuta, ali je doktorka samo konstatovala smrt. Preda mnom je tada mobilnim telefonom pozvala lekara koji je prethodno u bolnici primio Miodraga i rekla mu je da je moj muž umro. Na stolu su ostala dokumenta iz bolnice, lekarski nalaz i rentgenski snimak. Sve to je uzela policija - kaže Veselka. U policiji nezvanično tvrde da su od Veselke uzeli tri rentgenska snimka. Ona, međutim, tvrdi da je Miodrag kobnog 12. novembra iz bolnice doneo samo jedan snimak.
Direktor Zdravstvenog centra u Boru dr Dragan Stojadinović dan nakon tragedije izjavio je za „Blic” da je u slučaju pacijenta Petrovića urađeno sve što nalažu lekarska pravila. Istog dana ministar zdravlja Tomica Milosavljević izjavio je da su u slučaju Petrovića lekari napravili „studentsku grešku”.

B. J. - S. T.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.52
mob
Apple 15
Istraga u borskoj bolnici
Saslušanje lekara zbog smrti pacijenta
Autor: S. Božinović | Foto:S. Trifunović | 13.12.2008. - 05:00


ZAJEČAR - Borsko tužilaštvo pokrenulo je pretkrivični postupak protiv lekara Zdravstvenog centra koji su 12. novembra povređenog Miodraga Petrovića (48) nakon pregleda otpustili kući, gde je umro dva sata kasnije. Kako saznaje „Blic”, lekari odgovornost za Petrovićevu smrt odbacaju pretpostavkom da je on, posle otpuštanja iz bolnice pao na putu do kuće i tako zadobio prelom lobanje, koja je kao uzrok smrti konstatovana obdukcijom.

- Petrović je došao sa rasekotinom na glavi, ali se na snimku nije video prelom lobanje. Ne znam šta se dešavalo na putu do kuću - kaže za „Blic” direktor Zdravstvenog centra doktor Dragan Stojadinovića.
I načelnik Neurohirurgije doktor Siniša Srbulović, koji je kritične noći pregledao Petrovića, tvrdi da on nije zadržan u bolnici jer snimci nisu pokazivali frakturu lobanje.
- Petrović je došao na nogama, nije gubio svest. Urađena su dva snimka glave, u dva pravca, koji nisu pokazivala frakturu lobanje zbog čega nismo predložili opservaciju, odnosno zadržavanje u bolnici - kaže Srbulović.
Direktor Stojadinović navodi i da je u bolnici formirana komisija koja je u slučaju postupanja lekara prema Petroviću zaključila da nema elemenata nesavesnog i nestručnog lečenja.
Obdukcioni nalaz, koji je urađen na Institutu za sudsku medicinu, pokazao je da je Petrović umro nasilno, usled frakture lobanje. Pretkrivični postupak, u kome će biti detaljno ispitan rad lekara, kao i medicinske dokumentacije preminulog Petrovića, pokazaće da li postoji elementi za pokretanje istrage.
Petrović je, inače, kritične večeri u bolnicu došao nakon što su ga na ulici drvenom letvom pretukla dvojica kolega iz firme „Lav”. Sam je otišao i iz bolnice. Dva sata kasnije, lekari istog zdravstvenog centra, koji su kod Petrovića kući otišli na poziv njegove supruge, konstatovali su smrt.
Lekari, koje je u nekoliko bolnica konsultovao „Blic”, kažu da je u ovakvim slučajevima praksa da se urade tri rendgenska snimka glave, iz tri pravca kako bi moglo da se sagleda pravo stanje pacijenta. U broj snimaka koje su lekari napravili nad Petrovićem sumnju unosi i tvrdnja njegove supruge Veselke koja kaže da je on kući doneo samo „jedan manji snimak”, koji je posle uzela policija. Lekari iz drugih bolnica tvrde i da je u slučajevima kada pacijent ima vidne povrede glave pravilo da na odeljenju bude zadržan najmanje dva sata, čak i kada se oseća dobro zbog mogućnosti unutrašnjeg krvarenja u glavi. Ovu tvrdnju u medijima je, posle smrti Petrovića naveo i ministar zdravlja Tomica Milovanović. On je tada izjavio i da su lekari napravili „studentsku grešku”.

Optužnica zbog ubistva
Zaječarsko tužilaštvo će do utorka podići optužnicu protiv Dejana D. (21) i Milana S. (18) zbog sumnje da su 12. novembra pretukli Miodraga Petrovića. Njih dvojica najverovatnije će biti optuženi za nanošenje teških povreda usled kojih je nastupila smrt. Osumnjičeni su na saslušanju priznali da su pretukli Petrovića jer ih je navodno tužio gazdi firme, zbog malverzacija, ali su tvrdili da im nije bila namera da ga ubiju.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Apple 15
Istrage protiv doktora zbog nesavesnog lečenja i primanja mita
Lekari klinike „Decedra“ na sudu zbog smrti devojke
Autor: V. Z. Cvijić | Foto:M. Ilić | 14.01.2009. - 05:00


BEOGRAD - Suđenje protiv dvoje lekara i vlasnice klinike „Decedra” Svetlani Sremčević, koji se terete da su odgovorni za smrt pacijentkinje Jelice Radović (19), zakazano je za 10. februar u Trećem opštinskom sudu u Beogradu, saznaje „Blic”.

- Sudsko Veće odbilo je sve prigovore odbrane na optužnicu i ona je postala pravosnažna prošle nedelje pa sam zakazao početak suđenja za 10. februar - kaže za „Blic” sudija Dragan Milošević.
Na optuženičkoj klupi naći će se lekari Slavko Tomić i Olivera Jeremić, koji su optuženi za nesavesno lečenje, za šta su zaprećene kazne od jedne do osam godina zatvora. Svetlani Sremčević sudiće se zbog nesavesnog rada u službi. Postupak protiv lekara Miodraga Stojanovića je razdvojen jer on nije dostupan pravosudnim organima.
Treće opštinsko tužilaštvo podiglo je prvi put optužnicu 12. decembra 2007, nakon što su profesori Medicinskog fakulteta u Novom Sadu veštačenjem utvrdili da je Jelica Radović umrla zbog sepse koju je dobila posle operacije čukljeva. Veštaci su zaključili da bi Jelica imala više od 50 odsto šansi da preživi da su lekari postupali ispravno.
Sudsko veće odlučilo je 18. februara 2008. da tu optužnicu vrati na dopunu. Sud je tada tražio da se u veštačenju detaljno navede za svakog lekara šta je preduzimao tokom lečenja Jelice Radović, kao šta su bila njihova dužnost. Stručnjaci su uradili dopunu veštačenja u kojoj su utvrdili postupanje okrivljenih lekara.
Tužilaštvo je ponovo podiglo optužnicu 18. avgusta, ali je sud 19. novembra, posle prigovora odbrane, tražio da se optužnica precizira. Dan kasnije tužilaštvo je podnelo novu optužnicu, koja je stupila na snagu prošle nedelje.
Jelica Radović je operisana 5. septembra 2006. Dan posle operacije roditelji su primetili da je devojci loše. Međutim, tek 8. septembra Jelica je prebačena u Urgentni centar, gde su lekari utvrdili da je u kritičnom stanju jer je dobila sepsu. Nažalost, devojka je umrla sledećeg dana.
- Gledala sam kako mi ubijaju dete. Lekari „Decedre” su naša upozorenja primali nonšanlantno i dopustili da Jelica umre - rekla je ranije za „Blic” Dijana Radović, majka preminule devojke.
Ona je rekla da odgovornost lekara mora da se utvrdi.
- Meni moju Jelicu više niko ne može da vrati. Sve ovo što radim, radim zbog druge dve kćerke, zbog druge dece i njihovih roditelja. Samo hoću da podvučemo crtu i da se društvo izbori za ono što je najvrednije, ljudski život - kaže Dijana Radović.
Inače, u Trećem sudu se od 2002. sudi Dragoslavu Vukajlović, koji je kao lekar „Decedre” operisao Zorana Matića (28), koji je kasnije preminuo. Mladić je 10. novembra 2000. otišao na operaciju vena, ali je preminuo četiri dana kasnije. Lekari „Decedre” bili su pod sumnjom i zbog smrti Milojke Trifunović (70), koja je takođe preminula posle njihovog lečenja.

Nalazi obdukcije Svetlane Vučković
Porodilja umrla od kontuzije mozga



BEOGRAD - Svetlana Vučković (34), porodilja koju su posle saobraćajne nesreće kod Smedereva lekari Urgentnog centra, iako je bila u komi, vratili u Požarevac, umrla je od posledica kontuzije mozga, utvrđeno je obdukcijom u Institutu za sudsku medicinu, saznaje „Blic”.

- Kontuzija mozga bila je kobna za Svetlanu Vučković, kao i poremećaj centra za disanje koji je nastao kao komplikacija zbog tih povreda - kaže za „Blic” izvor iz Instituta za sudsku medicinu.
On navodi da zbog minulih praznika, laboratorijske analize još nisu gotove, kao i da će rezultati biti poznati tek sledeće nedelje. Tek tada će obdukcioni nalaz biti poslat tužilaštvu koje treba da odluči da li ima elemenata za istragu o eventualnim propustima doktora koji su lečili Svetlanu. Njen suprug Vladan Živković iz Gornjeg Ribnika kaže da ga ne interesuju izveštaji lekara.
- Ja sam tražio živu ženu, a ne rezultate obdukcije i zahtevam da odgovaraju svi koji su lečili moju Svetlanu. Ona je 25 dana pre smrti bila svesna i van životne opasnosti, a onda je 30. decembra umrla. Zašto? Zato što je lekari Urgentnog centra nisu lečili kako treba. Prvo nisu hteli da je zadrže u bolnici, pa su je poslali za Požarevac iako je bila u komi, a onda kada je ponovo vraćena, nije negovana kako treba. Dva puta sam zaticao da joj je infuzija u krilu. Tražio sam od doktora Đurovića da se Svetlana prebaci na VMA. U oči sam mu rekao da sumnjam u njihovu sposobnost, ali on to nije dozvolio i Svetlana je sada mrtva - kaže Živković.
Saobraćajna nesreća u kojoj je Svetlana teško povređena dogodila se 11. novembra u blizini Smedereva. Pet dana posle nesreće, Drugo opštinsko tužilaštvo u Beogradu zatražilo je od MUP-a da se izvrši provera svih činjenica vezanih za prijem i lečenje Svetlane Vučković u Urgentnom centru u Beogradu, kao i da se ispita da li postoje eventualni propusti u radu medicinskog osoblja.
T. M. S.

Istraga protiv doktora uhapšenog zbog primanja mita
Dečak danas na operaciji u Beogradu



BEOGRAD - Dejan M. (11), čiji je otac Žarko prijavio doktora Eugena Slavika koji mu je za lečenje sina tražio mito od 500 evra, biće operisan danas na Institutu za neurohirurgiju Kliničkog centra Srbije.

Dečaka, koji ima tumor u grudnom košu, operisaće direktor Instituta profesor dr Miodrag Rakić. Prema pretpostavkama lekara, tumor najverovatnije nije maligni, ali problem za dečakovo zdravlje predstavlja veliko oštećenje kičmene moždine. Dečaku je, inače, pre osam godina operisan tumor na mozgu. U bolnici kažu da će Dejanu tumor biti izvađen, ali da će hispatološki nalozi biti poznati za sedam, osam dana. Dečakov otac Žarko M. kaže da je stanje njegovog sina stabilno, ali da su svi u porodici zabrinuti.
- Zvali su me sa Instituta da potpišem papire. Dejanova operacija trebalo bi da počne u osam sati ujutru. Lekari su uradili ponovo analize, ali na osnovu njih nisu mogli ništa preciznije da utvrde. Jedva preživljavamo celu situaciju, ali se nadam da će posle operacije sve biti u redu - kaže Žarko.
Vera Đurović-Bojović, branilac dr Slavika, kaže da je njenom klijentu pozlilo u petak na saslušanju, nakon čega je prebačen u bolnicu i danas se oseća bolje.
- Podnela sam zahtev za ukidanje pritvora. Za pritvor nema osnova i očekujem da će to sud uvažiti, odmah ili nakon što sasluša oštećenog - kaže Vera Đurović-Bojović.
Prema njenim rečima, u sud su stigle tri trake snimljenih razgovora između dr Slavika i dečakovog oca Žarka M. Njega je policija ozvučila pre razgovora sa dr Slavikom, tako da će se snimljeni razgovori koristiti kao dokazi.
- Trake su stigle, ali snimljeni razgovori moraju da se prekucaju, nakon čega će biti saslušan oštećeni, kao i medicinska sestra, koju je Slavik pitao da li ima mesta u bolnici - objašnjava branilac osumnjičenog lekara.
Poslednjih dana policiji, tužilaštvu i medijima javljaju se mnogi građani tvrdeći da su davali mito dr Slaviku. Slučajevi korupcije, prema tvrdnjama građana, desili su se pre više godina. U policiji i tužilaštvu kažu da je u slučajevima kada građani naknadno prijavljuju da su dali mito jako teško doći do valjanih dokaza, naročito ako se korupcija prijavi posle nekoliko godina.
- Najbolji dokazi se prikupljaju kada se unapred prijavi mito, kao u slučaju dr Slavika, ali građani se retko odlučuju na to. Naknadne priče nisu dokazi na osnovu kojih neko može da bude osuđen - kaže izvor blizak istrazi.
P. Z. V. - S. T.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Apple 15
Odloženo suđenje za smrt pacijentkinje
Odbegli lekar prijavio se u policiju
Autor: V. Z. Cvijić | Foto:A. I. | 11.02.2009. - 08:00


BEOGRAD - Početak suđenja vlasnici i lekarima ordinacije „Decedra” zbog smrti pacijentkinje Jelice Radović (19) juče je odložen da bi se u postupak uključio optuženi anesteziolog Miodrag Stojanović, koji je do 5. februara bio nedostupan pravosuđu Srbije.

- On došao u Srbiju 4. februara, a u MUP se javio dan kasnije pa je priveden u sud. Rekao je da je bio na Malti jer ovde nije mogao da nađe posao. Predočio sam mu da će mu biti određen pritvor, ako se ubuduće ne odaziva uredno na pozive suda. Moja lična procena je da će to poštovati. Nisu mu uzete putne isprave, a on je rekao da će otkazati posao na Malti - rekao je sudija Dragan Milošević koji je zakazao novi početak suđenja za 12. mart.
Jelica Radović je 5. septembra 2006. otišla na rutinsku operaciju čukljeva. Dan posle operacije roditelji su primetili da je Jelici loše i insistirali su kod lekara da provere o čemu se radi. Međutim, tek 8. septembra Jelica je prebačena u Urgentni centar, gde je utvrđeno da je u kritičnom stanju jer je dobila sepsu. Umrla je sledećeg dana.
Dijana Radović, majka Jelice, kaže za „Blic” da je njoj važno što će se suditi i anesteziologu Stojanoviću.
- On je moju Jelicu uveo u operaciju, a pojavio se tek treći dan posle hirurškog zahvata. Tada smo se žalili i njemu da joj nije dobro. Teško je disala, a on je rekao, pred svima nama, da misli da je u pitanju jak stres i da treba da se pozove psihijatar. Moje dete niko ne može da vrati, ali zarad drugih lekari moraju da budu pozvani na odgovornost kada pogreše - kaže Dijana Radović.
Za nesavesno lečenje optuženi su lekari Slavko Tomić, Miodrag Stojanović, i Olivera Jeremić. Njima je zaprećena kazna od jedne do osam godina zatvora. Optužena vlasnica klinike Svetlana Sremčević, filolog po struci, tereti se za nesavestan rad u službi, za šta je zaprećena kazna do tri godine zatvora.

Lekar napao kamermana
Prvooptuženi doktor Slavko Tomić nasrnuo je na kamermana RTS Tomislava Magočija, udarajući ga po kačketu. Zatim mu se uneo u lice izgovarajući bujicu psovki i pretnji ukoliko ga bude snimao. Kamerman je mirno odgovorio da, ukoliko ne želi, Tomić neće biti snimljen. Magoči kaže za „Blic” da 30 godina radi u televiziji i da je uvek poštovao kada neko neće da se snima, tako da ova reakcija Tomića uopšte nije bila potrebna.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Apple 15
Krivična prijava protiv lekara iz Bora
Pustio kući čoveka sa naprsnućem lobanje

Autor: S. Božinović | 25.02.2009. - 05:00


BOR - Zdravstvena inspekcija iz Niša podnela je tužilaštvu u Boru krivičnu prijavu protiv neurohirurga Zdravstvenog centra Siniše Srbulovića, osumnjičenog za nesavesno lečenje pacijenta Miodraga Petrovića (43), koji je od povreda glave preminuo 12. novembra.

Nakon inspekcijskog nadzora povodom smrti Petrovića, inspekcija Ministarstva zdravlja došla je do konstatacije koja bi mogla upućivati na ličnu odgovornost lekara, zbog čega je i podneta krivična prijava - potvrđeno je „Blicu” u Ministarstvu zdravlja. U Ministarstvu nisu naveli za koje krivično delo se sumnjiči doktor Srbulović.
Petrovića je sa vidljivim povredama glave, u borsku bolnicu 12. novembra dovezla policijska patrola, nakon što su prolaznici prijavili da je brutalno pretučen nedaleko od stovarišta trgovinskog preduzeća „Lav” u Boru, gde je bio zaposlen. Nakon pregleda kod lekara prijemnog odeljenja, a potom i dežurnog neurohirurga Srbulovića, koji je naložio rendgenski snimak, Petrović je pušten kući sa dijagnozom lakih povreda. Do stana u Ulici Dimitrija Tucovića, udaljenom kilometar od bolnice, Petrović je došao pešice, ali se jedan sat kasnije srušio i ubrzo umro. Intervencija lekara hitne službe nije dala rezultate, već je samo konstatovana smrt.
Lekari borske bolnice, nakon Petrovićeve smrti tvrdili su da su pacijentu urađeni svi neophodni pregledi, da mu je ustanovljena dijagnoza, zakazan kontrolni pregled, kao i da je bio u dobrom stanju. Petrovićeva supruga međutim, tvrdila je da su lekari napravili propust jer ga nisu zadržali na lečenju. Obdukcionim nalazom ubrzo je utvrđeno da je Petrović umro usled kontuzije mozga nastale frakturom lobanje.
Udovica Veselka Petrović, koja je bez prihoda ostala sa maloletnom ćerkom, kaže da se nada da će sud utvrditi da li je neko odgovoran za smrt njenog supruga.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.62
mob
Apple 15
Veštaci utvrdili da je Slađan Stojković umro zbog nemara
Lekari odgovorni za smrt mladića
Autor: S. Božinović | Foto:S. Božinović | 03.03.2009. - 05:00

ZAJEČAR - Borba Milorada Stojkovića za istinom o uzroku smrti njegovog jedinca Slađana (25), koji je 8. jula prošle godine preminuo od upale pluća na odeljenju zaječarske psihijatrije juče je završena nalazom veštaka kojim je konstatovano da je mladić umro zbog neadekvatnog lečenja.
 
U zaječarski Opštinski sud stiglo je mišljenje veštaka niškog Zavoda za sudsku medicinu u kojem, između ostalog, piše: „Nijedan lekar Stojkoviću nije pregledao grlo. Nije utvrđen razlog povišene temperature, niko mu nije poslušao pluća, nisu se zahtevale neophodne laboratorijske analize, antibiotik je propisan proizvoljno...” Nalaz će biti predat Okružnom tužilaštvu, od koga Milorad Stojković očekuje sve zakonske mere.
- Dete mi je mrtvo jer mu nije pregledano grlo, poslušana pluća. Danima se žalio na bol u grudima, goreo je od temperature. Molio sam, preklinjao. U bolničkom hodniku sam klečao ispred jedne doktorke, sklopio ruke i molio, plakao i preklinjao da obrati pažnju na mog Slađana. Želim da odgovorna lekarka izgubi licencu jer je bila zadužena da leči mog sina... - priča Milorad.
Slađan je sa upalom pluća na odeljenju psihijatrije ležao desetak dana, ali to nije otkriveno uprkos visokoj temperaturi.
Tek 14. dana od prijema je odveden na snimanje. Tada je i ustanovljena upala pluća. Dan kasnije Slađan je preminuo.
Otac Milorad je od prvog dana sumnjao u postupanje doktorke. Pokrenuta je istraga, a u nalazu veštaka koji je juče stigao navodi se: „Pacijentu nije poklonjena dovoljna pažnja, posebno od strane doktorke... Antibiotik ‘gentamicin’ je propisan proizvoljno, a da se uključio još neki antibiotik najverovatnije bi se zaustavilo napredovanje zapaljenja pluća, pa samim tim i sprečio smrtni ishod...”.
- Moj sin je izgarao od temperature, a u mišljenju veštaka stoji kako je smrt nastupila usled masivnog gnojnog zapaljenja pluća, sa gnojnom infekcijom u bubregu. Od toga je mom sinu stalo disanje, rad srca, bubrega... Mi smo prosti ljudi, sirotinja, ništa to nismo mogli da znamo, a opet sebe krivim što sam ga ostavio u bolnici... - neutešan je Milorad. On je nakon smrti sina krenuo u policiju, kod direktora Zdravstvenog centra, tužilaštvo, opštinski sud...
- Najgore mi je bilo kada mi je doktorka predložila da o svemu ćutim, a da će zauzvrat da omogući bolničku negu mojoj ćerki koja je tada bila u drugom stanju i prokrvarila od stresa zbog bratovljeve smrti. Nažalost, izgubio sam nerođeno unuče kojim je pokušala da kupi moje ćutanje. Prijatelji su mi govorili da neću uspeti u borbi za istinu, ali ja sam morao dalje, dugovao sam to svom sinu - kaže Milorad.

Direktor bolnice kaznio medicinsko osoblje
Direktor Zdravstvenog centra doktor Mirko Veljković kaže za „Blic” da je nakon Slađanove smrti novčano kaznio medicinsko osoblje koje je učestvovalo u lečenju zbog propusta u vođenju medicinske dokumentacije.
- Jedan od kažnjenih lekara me je zbog toga tužio. Kao direktor poštovaću sve zakonske mere koje odredi sud - kaže Veljković.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Apple 15
Suđenje lekarima klinike „Decedra”
Hirurg optužio kolegu za smrt Jelice Radović

Autor: V. Z. Cvijić | 13.03.2009. - 08:00


BEOGRAD - Hirurg Slavko Tomić, prvooptuženi zbog smrti Jelice Radović (19) koja je preminula nakon operacije čukljeva na klinici „Decedra”, juče je iznoseći svoju odbranu tvrdio da devojka nije umrla od sepse, već zbog pogrešne anestezije optuženog Miodraga Stojanovića.

- U pripremi operacije je izvršena krivična radnja. Iz dokumenata se vidi da je Jelica i neposredno pre operacije imala niži pritisak. Njeni roditelji su izjavili da je inače imala nizak pritisak. Njoj je data anestezija u kičmu, a ona smanjuje pritisak i nikako se ne daje kada pacijent ima nizak pritisak. Od sredine operacije krvni pritisak se smanjivao i Jelici su počeli da otkazuju organi i došlo je prestanka rada svih organa. Organi počinju da otkazuju već posle dva, tri sata u slučaju konstantnog smanjenog pritiska, a njoj je pritisak bio smanjen više od 70 sati - rekao je dr Tomić.
Prema njegovim rečima, najidealnije je da se za operaciju stopala anestezija daje između četvrtog i petog pršljena, a ona je data posle drugog. Dodao je da, što se anestezija daje u viši pršljen, takođe smanjuje pritisak.
- Tokom zahvata su joj sa anestezijom davani lekovi, koji takođe smanjuju pritisak. Posle operacije joj je dat „trodon”. I on isto smanjuje pritisak - naveo Tomić. On je potvrdio da je za Jelicinu anesteziju bio zadužen optuženi Miodrag Stojanović.
Tomić je naveo da je kao hirurg ortoped sve ovo nije znao pre operacije već je naučio u međuvremenu, kada je optužen. On je rekao da je u „Decedri” radio na poziv, a da je bio zaposlen na Institutu za ortopediju na Banjici, tako da nije mogao da bude ni zadužen da posećuje pacijenta posle operacije.
- Ostao sam dva sata posle operacije i sa ranom je bilo sve u redu. Na Institutu, gde radim za pacijente, u šok-sobi zadužen je dežurni anesteziolog. Hirurg se zove samo ako nešto nije u redu sa ranom. Anesteziolog odlučuje kog će specijalistu pozvati. Na primer, ako pacijentu lupa srce, anesteziolog zove kardiologa. Ne znam ko je u „Decedri” dežuran - rekao je Tomić.
On je potvrdio da ga je posle operacije zvao Jeličin otac, jer su se poznavali i da mu je govorio da ćerci nije dobro.
- Odmah sam zvao Miodraga Stojanoviæa i Oliveru Jeremiæ (optužene anesteziologe) i oni su mi govorili da je sve pod kontrolom - rekao je Tomić. Jelica je umrla 9. septembra 2006, četiri dana nakon operacije.
Tomić je naveo da je Jelica tri dana posle operacije prebačena u Urgentni centar, i da su prilikom prijema sumnjali na sepsu,a da se u zapisniku o smrti te ustanove ne navodi da je sepsa uzrok.
- Za njenog života niko nije uradio hemokulturu (analiza prisutnosti bakterija) i antibiogram (analiza koji je antibiotik potreban), što je obavezno, ako se sumnja na sepsu. U slučaju sumnje da se radi o sepsi, obdukciju treba da se obaviti u roku od šest sati od smrti, a u ovde je obavljena 46 sati kasnije. U obdukcijskom zapisniku piše da su tečnosti u organizmu bistre i da nema gnojnih čvorova, što nije slučaj da je sepsa u pitanju - kazao je Tomić.
On je naveo da pronađena bakterija acinetobakter mogla da se nađe u organizmu zbog više razloga, truljenja tela, ili prilikom stanja agonije, ili ako instrumenti za obdukciju nisu bili sterilni. Tomić je naveo i da je i obdukcijom utvrđeno da Jeličina operativna rana nije bila zatrovana i dodao da, čak i da je sepsa bila u pitanju, ona nije hirurški izazvana.
Na pitanje sudije Dragana Miloševića šta je moglo da se učini da Jelica preživi, Tomić je odgovorio da je već prvog dana posle operacije krvni pritisak mogao da joj se podiže. Inače, optuženi Tomić nije angažovao advokata i brani se sam. Sudija Milošević je nastavak suđenja zakazao za 24. april.

Razdvojen postupak
Advokat Milan Vujin, branilac anesteziologa Miodraga Stojanovića, juče se nije pojavio na suđenju. Stojanović je izjavio da ne želi da daje odbranu bez prisustva branioca pa je sudija Dragan Milošević privremeno razdvojio postupak protiv njega. Sudija Milošević je upozorio Stojanovića da je dužan da za sledeći pretres obezbedi branioca jer će mu u suprotnom sud odrediti advokata po službenoj dužnosti.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
mob
Apple 15
Majka Jelice Radović o suđenju lekarima
Za smrt mog deteta kriv ceo lekarski tim

Autor: V. Z. Cvijić | 14.03.2009. - 05:00


BEOGRAD - Država u postupku za smrt Jelice Radović (19), koja je preminula posle operacije čukljeva na klinici „Decedra”, mora da promeni dosadašnju praksu i pokaže da je sposobna da sudi lekarima za nesavesno lečenje.

- Bitno je da se sudskim postupkom pokaže i da lekari podležu zakonu. Lekarska greška i nesavesno lečenje se teško dokazuju, ali ipak dosadašnja praksa mora da se promeni - kaže Dijana Radović, Jeličina majka.
Ona povodom jučerašnje odbrane prvooptuženog hirurga Slavka Tomića, koji je tvrdio da je za smrt Jelice kriv optuženi anesteziolog Miodrag Stojanović, kaže da smatra da svako u lekarskom timu nosi deo odgovornosti.
- Ne mislim da je samo jedan čovek kriv. Svako u lekarskom timu ima svoj deo odgovornosti i verujem da će ona i biti utvrđena u sudskom postupku - kaže Dijana Radović.
Ona navodi da je suđenje počelo korektno i da se nada da će do kraja biti tako, u pogledu trajanja i izvođenja dokaza. Dijana Radović kaže da jako teško doživljava sudski postupak.
- Znam da to moram da izdržim. To su ciljevi koje sam postavila sebi zarad druge dece. Ljudski život mora da se poštuje i svako mora da odgovara za grešku - objašnjava Dijana Radović.
Za nesavesno lečenje se terete hirurg Slavko Tomić i anesteziolozi Miodrag Stojanović i Olivera Jeremić i zaprećena im je kazna od jedne do osam godina zatvora. Optužena vlasnica klinike Svetlana Sremčević, filolog po struci, tereti se za nesavestan rad u službi, za šta je zaprećena kazna do tri godine zatvora.
Jelica Radović je 5. septembra 2006. otišla na rutinsku operaciju čukljeva u „Decedru”, koju su njeni roditelji platili 1.600 evra. Dan posle operacije roditelji su primetili da je Jelici loše. Tek 8. septembra Jelica je prebačena u Urgentni centar, gde su lekari utvrdili da je u kritičnom stanju. Nažalost, devojka je umrla sledećeg dana.
U veštačenju lekara Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, koje je sprovedeno tokom istrage i nalazi se među dokazima, konstatuje se da je Jelica umrla zbog sepse i zaključuje se da bi imala 50 odsto šansi više da preživi da je sepsa otkrivena na vreme. Zdravstvena inspekcija Ministarstva zdravlja je nakon smrti Jelice Radović zabranila rad klinici. Interna istraga u tom ministarstvu potvrdila je da je devojka umrla zbog nesavesnog lečenja.

Sumnjive tri smrti
Lečenje na klinici „Decedra” u Šumatovačkoj ulici, broj 78-80, nije bilo kobno samo za Jelicu Radović. U Trećem sudu se od 2002. sudi Dragoslavu Vukajlović, koji je kao lekar „Decedre” operisao Zorana Matića (28), koji je kasnije preminuo. Mladić je 10. novembra 2000. otišao na rutinske operacije vena, ali je preminuo četiri dana kasnije. Lekari „Decedre” bili su pod sumnjom i zbog smrti Milojke Trifunović (70), koja je takođe preminula posle njihovog lečenja.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5 7 8 ... 11
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Jul 2025, 07:56:29
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.