Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Kako voziti što ekonomičnije  (Pročitano 34764 puta)
Zvezda u usponu

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1585
Zastava Kruševac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia N93
Citat
Ne zato shto ne dobija gorivo vec zato shto si gashenjem auta iskljuchio mnogo vishe od pukog dovoda goriva,naprimer svu elektriku u autu  Smile

Nisam znao da se elektrika cuje Smile

Dobro sto sad znam moram da nosim monitor kod majstora ne cuju se nikakvi zvuci Smile

Citat
Kao shto sam ti gore napisao,ler gas se automatski ukljuchuje kada je kvachilo pritisnuto,i dok ga polako pushtash on josh uvek daje gorivo i to je razlog zashto ti auto moze krenuti ali samo dok drzish kvachilo "na pola", onog momenta kad ga skroz pustish (ma koliko polako to uradio) auto ce se ugasiti.

 Smile

Proveri sam, ne samo sto mozes da krenes na ler gasu vec mozes i da vozis na njemu, probaj ubaci u drugu brzinu i na ravnom putu i pusti gas, ako je ravno (nije uzbrdica) auto ti se sigurno nece ugasiti, brujace jer je na niskim obrtajima ali se nece ugasiti Smile

Citat
ne bih ni ja da zvuchim grubo ali da znash chemu sluzi ler gas ne bi me to pitao  Smile
Ler gas sluzi da daje odredjenu kolichinu gasa kada auto nije u brzini ,to jest kada je menjach u leru i u momentu kada pritisnesh kvachilo ler gas se automatski pali a ne kada je u brzini  Smile
Ispravno podeshen ler gas ne dodaje gorivo samo kada je auto u brzini,to je moguce razlog zashto ti ne pokazuje potroshnju 0.0 kada dignesh nogu sa gasa u brzini,a i ja sam probao na dva automobila golfu 4 gti i na Rav4-ci,i u golfu je pokazivao 0.0 a u Toyoti 0.2 shto je na nivou statistichke greshke a i sve to nakon shto mi je na tu chinjenicu ukazano vozeci se u Toledu 1.9 tdi gde je takodje pokazivao 0.0
Probaj pa javi shta si ischitao na svom bord kompu,pa da vidimo da li treba da idesh u servis da ti podese ler gas.

Hehe pa ovde se u stvari krije kljuc tvoje zablude: u Golfu i u Toleduti pokazuje 0.0 a u Toyoti a i kod mojih francuza nikad ne pise 0.0. S obzirom na to da je Seat deo VW grupacije postoje dva moguca slucaja:

1) Da oni imaju neku posebnu tehnologiju koja iskljucuje dotok goriva pri koriscenju motornog kocenja

2) Da njihov bord kompjuter pri preracunjavanju potrosnje tu minimalnu potrosnju jednostavno "zaokruzi" na nula

3) Da je to jednostavno marketinski trik, kao nasa vozila trose 0 kad pustis gas Smile

Izvesna kolicina goriva se u svakom slucaju ubacuje u motor. Ako ti ne odgovara primer sa gasenjem kola uzecemo drugi primer. Motor automobila se zagreva u radu, zar ne. Temperatura motora potice od sagorevanja goriva, jer pri sagorevanju smese vazduha i goriva oslobadja se toplota (zagrejani gas se potom siri time stvarajuci pritisak na cilindar i to je u sustini osnovni princip funkcionisanja motora sa unutrasnjim sagorevanjem). E sad, ti si rekao sledece:

Citat
,auto koji je u brzini ako ne pritiskash gas vec ga vuche inercija kao u prethodno opisanom sluchaju ili na nizbrdici troshi 0 (slovima: nula ) goriva
.

Zamisli sad vracas se sa zimovanja na Kopaoniku, strasna hladnoca -200C, mecava po putu, i ti naravno celim putem nizbrdo vozis polako, kocis motorom u kontinuitetu dva sata sve do podnozija. Po tvojoj logici, da motor ne prima nikakvu kolicinu goriva pri kocenju motorom, temperatura motora posle 2 sata takve voznje bi bila oko -15oC ili -10oC (mala razlika potice od mehanickog trenja). Svi znamo da to nije slucaj u stvarnosti Smile

Citat
A o automobilima chini mi se znam vishe od tebe  Smile

Vazi Smile
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


If i was awake,i would think it was a dream!!!

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1608
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia N95-2 & 5800
Jao jbt o cemu vi raspravljate...Peugeot 807 2.0 HDi sa chipom na leru pokazuje 0.0,kad pustam kvacilo on krece,kad ga pustim skroz on ide sam,tako isto je i u drugoj brzini! A sad da se manemo sve elektronike kod novijih automobila,Renault 4 GTL isto tako sam krece i isto tako sam ide u prvoj i u drugoj....  Smile Ne vidim tu nikakvu nauku...Vozio sam BRDO automobila i svaki je isto kretao na leru kad pustam kvacilo...
IP sačuvana
social share
If i was awake, i would think it was a dream!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 158
Zastava Sombor
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Samsung S8500 Wave
Ispravno podeshen ler gas ne dodaje gorivo samo kada je auto u brzini,to je moguce razlog zashto ti ne pokazuje potroshnju 0.0 kada dignesh nogu sa gasa u brzini,a i ja sam probao na dva automobila golfu 4 gti i na Rav4-ci,i u golfu je pokazivao 0.0 a u Toyoti 0.2 shto je na nivou statistichke greshke a i sve to nakon shto mi je na tu chinjenicu ukazano vozeci se u Toledu 1.9 tdi gde je takodje pokazivao 0.0
Probaj pa javi shta si ischitao na svom bord kompu,pa da vidimo da li treba da idesh u servis da ti podese ler gas.
Kao shto sam ti gore napisao,ler gas se automatski ukljuchuje kada je kvachilo pritisnuto,i dok ga polako pushtash on josh uvek daje gorivo i to je razlog zashto ti auto moze krenuti ali samo dok drzish kvachilo "na pola", onog momenta kad ga skroz pustish (ma koliko polako to uradio) auto ce se ugasiti.

Meni na Stilu bordkomp. kada stoijim pise -.- sto mu znaci da trosi beskonacno litara na 100km, a u toku voznje pokazuje, u zavisnosti od brzine kojom idem kada pustim gas, 1,6-2,5 l/km. Najlakse ti  je da proveris na bordc. kada stojis i pise da trosi 0.0l/km da li mu se smanjuje range to empty (kilometara da praznog rezervoara).
Svaki dizelas bez ikakvih problema moze da krene bez gasa. Ja sam jednom morao da dovezem auto kuci, a desnam nogom nisam mogao nista da radim. Menjao sa normalno brzine i u 5-oj sam vozio oko 50 km/h bez i malo gasa, tako da iskljucivanje goriva pri pustanju kvacila ne postoji.
I jos nesto motor na leru (bez gasa) ,sa pritisnutim kvacilom ili bez njega,trosi oko 2l na SAT.
« Poslednja izmena: 05. Nov 2008, 14:26:52 od ljbranko »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
LG 4X HD
Automobil stoji, menjac je u leru, motor radi. Po tvojoj logici, on tada ne trosi ni gram goriva. Da li to znaci da mozes da ostavis upaljen motor doveka i da nikada nece nestati goriva?  Smile Ili sam ja nesto pogresno razumeo...  Smile
pogreshno si razumeo...prochitaj opet

Citat
Zamisli sad vracas se sa zimovanja na Kopaoniku, strasna hladnoca -200C, mecava po putu, i ti naravno celim putem nizbrdo vozis polako, kocis motorom u kontinuitetu dva sata sve do podnozija. Po tvojoj logici, da motor ne prima nikakvu kolicinu goriva pri kocenju motorom, temperatura motora posle 2 sata takve voznje bi bila oko -15oC ili -10oC (mala razlika potice od mehanickog trenja). Svi znamo da to nije slucaj u stvarnosti Smile
Motor se ne zagreva samo zato shto se vrshi unutrashnje sagorevanje,tj. troshi gorivo vec i od trenja klipova koji rade,a klipovi rade jer ti je auto u brzini i tochkovi okrecu motor tj. klipove  Smile i zato ti se nece toliko spustiti temperatura ali ce se spustiti znachajno svakako.

Ok,mozda je kod dizelasha drugachije,meni auto,benzinac, ne krece na leru ma koliko polako pushtao kvachilo,istrokira i ugasi se kada ga pustim skroz.
Inache,moj prvi auto je isto bio Reno 4 moguce je da je kretao na leru ali se i gasio u leru,toliko je bio razdeshen tako da iz njegovog ponashanje nije moguce izvuci neke zakljuchke.

Shto se zablude i marketingshkih trikova tiche,hmm,pretpostavljam da je sve moguce,mada sam se setio da sam gledao onog krajnje nesimpatichnog ali interesantnog Engleza iz "top gear"-a da je prichao o tome.

Citat
2) Da njihov bord kompjuter pri preracunjavanju potrosnje tu minimalnu potrosnju jednostavno "zaokruzi" na nula
Uostalom,ukoliko je ta potoshnja toliko mala da kompjuter moze da je zaokruzi na nulu onda je to ipak dovoljno dobro da bi se moglo smatrati ogromnom ushtedom u gorivu,zar ne?A to je i bila poenta ove priche.
A evo ovako cu se ispraviti ako ti znachi ,umesto "auto dok je menjach u nekoj brzini a ne pritiskash gas ne troshi ni grama goriva"
prepravicemo na "auto dok je menjach u nekoj brzini a ne pritiskash gas troshi toliko malo goriva da kompjuter tu potroshnju zaokruzi na 0.0 "

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 158
Zastava Sombor
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Samsung S8500 Wave
Uostalom,ukoliko je ta potoshnja toliko mala da kompjuter moze da je zaokruzi na nulu onda je to ipak dovoljno dobro da bi se moglo smatrati ogromnom ushtedom u gorivu,zar ne?A to je i bila poenta ove priche.
A evo ovako cu se ispraviti ako ti znachi ,umesto "auto dok je menjach u nekoj brzini a ne pritiskash gas ne troshi ni grama goriva"
prepravicemo na "auto dok je menjach u nekoj brzini a ne pritiskash gas troshi toliko malo goriva da kompjuter tu potroshnju zaokruzi na 0.0 "
VW bordc. kada napise 0.0 ne znaci da trosi 0 l vec da ne moze da izracuna potrosnju (oo - znak za beskonacno).
Izgleda da Fiat daje najpreciznije podatke.
Recu ti kako kod mene funkcionise: Motor bez dodavanja gasa trosi odredjenu kolicinu goriva (oko 2l na 1 cas).
Ako vozim 150km/h i pustim gas BC mi pokazuje 1l/km zato sto cu za jedan sat preci 150km. Ako pustim gas na 100km/h BC mi pokaze 1,7l i to znaci da auto dok stoji trosi 1,7l na sat. I logicno da kada pustim gas na 60km/h BC pokaze 2,5l/km. Ovo ti je zakon fizike koji niko ne moze da osporava. Sve se ovo moze izracunati i na papiru.
Samo da znas da kada ti je auto izbacen iz brzine i stoji trosi manje nego kada ides 80km/h i pustis gas. To ti je zato sto dolazi do otpora (pokretanja menjaca i tockva) koji se mora savladati i motor da bi radio na 700o/min (ler) mora da doda malo goriva.I ovo ti je jedan zakon fizike koji ne mozes da osporavas.
Ti si izgleda pomesao ovo sa sistemom koji gasi motor na semaforu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1585
Zastava Kruševac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia N93
Citat
A evo ovako cu se ispraviti ako ti znachi ,umesto "auto dok je menjach u nekoj brzini a ne pritiskash gas ne troshi ni grama goriva"
prepravicemo na "auto dok je menjach u nekoj brzini a ne pritiskash gas troshi toliko malo goriva da kompjuter tu potroshnju zaokruzi na 0.0 "

Ono sto je jos vazno je da to sigurno nije tacno u slucaju starih karburatorskih motora i starijih dizela, kao i kod dobrog dela savremenih automobila.

Arlekinov savet, v1.3:

"Ukoliko posedujete novije vozilo iz grupacije VW-Audi, obavezno kocite motorom, jer ce te pored ustede kocnica ustedeti i nesto goriva" Smile
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.17
mob
LG 4X HD
Citat
Samo da znas da kada ti je auto izbacen iz brzine i stoji trosi manje nego kada ides 80km/h i pustis gas. To ti je zato sto dolazi do otpora (pokretanja menjaca i tockva) koji se mora savladati i motor da bi radio na 700o/min (ler) mora da doda malo goriva.I ovo ti je jedan zakon fizike koji ne mozes da osporavas.
Ok,ali zar otpor motora i menjacha ne savladjuje inercija koju si postigao pri brzini od 80km/h i zbog otpora auto ce polako usporiti i na kraju zaustaviti,ako auto dodaje gorivo onda po toj logici ne bi usporio uopshte i nikada ne bi stao?
A ako idesh nizbrdo u brzini a bez gasa auto ne drzi na 700o/min nego na onoliko obrtaja  kolikom brzinom tochkovi obrcu motor a to moze da bude i 2000 - 3000 o/min.Da li to po tebi znachi da u tom momentu auto troshi goriva kao da drzish gas na 2000- 3000
obrtaja?


Citat
Arlekinov savet, v1.3:

"Ukoliko posedujete novije vozilo iz grupacije VW-Audi, obavezno kocite motorom, jer ce te pored ustede kocnica ustedeti i nesto goriva" Smile
bice josh verzija,samo da detaljnije rashchistimo  Smile

@op.bambi

Ako sam dobro razumeo tvoju tvrdnju to bi praktichno znachilo da auto koji zaustavish na semaforu recimo u trecoj brzini a ne pritisnesh kvachilo,nece se ugasiti jer ipak dobija izvesnu kolichinu goriva koja je dovoljna da pokrece motor?Josh cesh morati i da drzish kochnicu da ne bi krenuo?Poshto znamo da to nije sluchaj sem ako ne vozish automatik moracemo josh malo da izbistrimo temu.

 Smile


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1585
Zastava Kruševac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia N93
Citat
Ako sam dobro razumeo tvoju tvrdnju to bi praktichno znachilo da auto koji zaustavish na semaforu recimo u trecoj brzini a ne pritisnesh kvachilo,nece se ugasiti jer ipak dobija izvesnu kolichinu goriva koja je dovoljna da pokrece motor?Josh cesh morati i da drzish kochnicu da ne bi krenuo?Poshto znamo da to nije sluchaj sem ako ne vozish automatik moracemo josh malo da izbistrimo temu.

Ne ne ne nisi me lepo shvatio. Naravno da ce se u tom slucaju auto ugasiti jer je sila kocenja veca nego snaga motora na ler gasu. Moj primer se odnosio na ravan put na kome ler gas treba da savlada samo otpor vazduha na toj maloj brzini i trenje kotrljanja... Mada i na uzbrdici je moguce voziti samo na ler gasu kod vozila sa kratkom prvom brzinom npr. dzipovi; licno sam vozio Pajero 2.8 prvom brzinom uz brdo bez ikakvog dodavanja gasa, i to ne malo brdo.

 
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 158
Zastava Sombor
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.51
mob
Samsung S8500 Wave
Ok,ali zar otpor motora i menjacha ne savladjuje inercija koju si postigao pri brzini od 80km/h i zbog otpora auto ce polako usporiti i na kraju zaustaviti,ako auto dodaje gorivo onda po toj logici ne bi usporio uopshte i nikada ne bi stao?
A ako idesh nizbrdo u brzini a bez gasa auto ne drzi na 700o/min nego na onoliko obrtaja  kolikom brzinom tochkovi obrcu motor a to moze da bude i 2000 - 3000 o/min.Da li to po tebi znachi da u tom momentu auto troshi goriva kao da drzish gas na 2000- 3000
obrtaja?

Da moj auto(dizel) nece nikada stati (u petoj ce ici 50km/h).
Ako ides nizbrdo i pustis gas, motor pokusava da radi na leru i dodaje gorivo taman toliko da radi na 700o/min. Posto postoji inercija,otpor... auto polako usporava do jednog trenutka kada ce mu ta kolicina goriva biti dovoljna da pokrece auto nekom konstantnom brzinom na 700 o/min
Ajde probaj ovako da razmisljas. Vozis bicikl i okreces pedale da bi vozio nekom konstantnom brzinom (25km/h) . Naidjes na blagu nizbrdicu i pocnes da se spustas. Okreces pedale samo onoliko koliko ti treba da odrzavas tu brzinu (okreces isto kao i do sada). E sada mi reci kada bi se vise umorio na ravnom ili na nizbrdici?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8705
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
HTC Tattoo
Što se tiče borda,on ne pokazuje potrošnju ispod 1 litar,a kad se stoji na leru,automobil troši oko pola litre na 1 sat.


Al ste zamrsili ovde,svako vrti svoju priču,mešaju se babe i žabe,spominje se neki neverovatni izrazi tipa-Mada i na uzbrdici je moguce voziti samo na ler gasu kod vozila sa kratkom prvom brzinom npr. dzipovi; licno sam vozio Pajero 2.8 prvom brzinom uz brdo bez ikakvog dodavanja gasa, i to ne malo brdo.  Kako manuelni auto da voziš u leru uzbrdo,e,da mi je to znati,kad je auto u leru,ne postoji veza između menjača i motora i nema prenosa snage na točkove.Drugo,kad je auto u brzini,ne može da istovremeno bude i u leru,,ler gas je rad motora u mestu i kad je izbačen iz brzine,kad ubaciš auto u brzinu više nema ler gasa.
« Poslednja izmena: 09. Nov 2008, 11:46:59 od diletant »
IP sačuvana
social share
"Bogu hvala vek i po proživeh u zdravlju i radu,slutim da mi je vreme umirati,te ove reči govorim u pero
prijatelju advokatu Miliću,jer u vas deco sve zajedno nemam ni malo poverenja.Žao mi je što ste moji
a ne deca nekog mog neprijatelja.Ko je vas poznavao,ni pakao mu neće teško pasti.
Što se tiče moje imovine,aaa to vas najviše zanima,mogu vam saopštiti sledeće:Sve što imam ostavljam samom sebi."
                                                                                                        
                                                                                                                          PANTELIJA
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.