Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 20:46:53
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 7 8 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Epiduralna anestezija  (Pročitano 29494 puta)
Prijatelj foruma
Poznata licnost


ljubav,cvece,drvece...

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4109
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
doneto je rešenje kojim se upotreba ovog anestetika zabranjuje, osim u slučajevima najtežih porođaja...
 
...- To je previše skupo. Koliko znam većina žena se i dalje porađa bez epiduralne anastezije, jer nije neophodna - komentar je Svetlane Vukajlović, direktorke RZZZO.
 

Jel ima negde objasnjenje za sta sluzi epiduralna,ako vec smatraju da se treba koristiti kod najtezih porodjaja?!
U cemu je poenta epiduralne,ako ne da se zena ne iscrpljuje bolovima?
Mislim,nisu rekli da je rizicna,nego da je nepravilno primenjuju i da je skupa.
Ako je nepravilno primenjuju-zasto bi zene sa najtezim prodjajem bile dodatno stavljene u negativnu poziciju?
Svodi se da su samo pare u pitanju,a ako je samo to,a Fond nece da plati,neka kazu otvoreno-ne damo pare,nije nas briga,a ko ima para-nek uziva bez bolova!
« Poslednja izmena: 04. Okt 2007, 16:01:47 od milosava »
IP sačuvana
social share





Sve sto se jednom desi
ne mora se nikad vise desiti.
Sve sto se desi dva puta,
desice se sigurno i treci put!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 19
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Evo resila sam i ja da se prikljucim ovoj temi. Ne znam koliko mogu da diskutujem o epiduralu jer se nisam sa njim poradjala, ali mogu iskreno da vam kazem da ni prirodan porodjaj nije nkakav bauk. Ja sam se porodila u aprilu 2005 u Zemunskoj bolnici iako sam imala vezu nisam imala mogucnost da biram epidural jer se kod njih ne primenjuje. Doktor mi je ponudio ili prirodno ili carski rez. Naravno nisam luda za carski ako ne moram. I tako sam izabrala prirodni porodjaj.Rodila sam divnu devojcicu 3750 gr. Nije da nije bolelo ali kada sam je videla se sam zaboravila. Ustala sam na noge tri sata posle porodjaja. I eto ne znam sta da vam kazem. Ipak je porojaj nesto sasvim prirodno tako da ako trudnoca normalno tece zasto i porodjaj ne bi bio norman. Mada nasvakome je sam da odluci!!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 292
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
jellena80  Smile  Smile puno pozdrava
Juce sam saznala da se i od moje drugarice sestra poradjala sa epiduralom u Narodnom frontu. Komentari su sasvim pozitivni, ali naravno tu postoje i oni bolovi koji nastaju i posle porodjaja. Znaci na porodjaju nista ne osetis, ali rana  sve ostalonaravno boli.
pozz
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


The worst vice is advice

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 9076
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
Praktikuje se da anestezija ostane sto duze "prikljucena" i nakon porodjaja, upravo zbog tih bolova.
Bolova ima u oba slucaja, ali se ne mogu porediti...
« Poslednja izmena: 05. Okt 2007, 13:06:01 od vrcomm »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 292
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Pa dobro ne moze biti prikljucena narednih 5 dana. Nazalost ti bolovi se ne mogu izbeci. Rana mora da boli, a zna da boli jos dosta. Ipak one koje su se porodile najbolje znaju koliko to traje, mada se razlikuje od slucaja do slucaja
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


ljubav,cvece,drvece...

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4109
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Naravno da se ne mogu izbeci svi bolovi,ali nije ni neophodno da se nista ne oseti kao da smo u kozmetickom salonu.
Sve zene znaju sta ih ceka u sustini kad idu sa trudnocom do kraja,samo postoji razlika u pragu boli.
Recimo,moj prag boli je nizak i ne pada mi napamet da trazim drip ako nije neophodan,a ima zena koje vide drip kao sjajnu opciju,jer smanjuje vreme poroda,ali i pojacava kontrakcije i bolove.
Problem u nasem drustvu je sto se ili odbijaju inovacije (kao da se svi trebaju poradjati na njivi ili iza vrata kao pre 100 godina) ili se preteruje u inovacijama,pa zene masovno traze carski rez,iako nisu upoznate sa mogucim posledicama carskog reza.
IP sačuvana
social share





Sve sto se jednom desi
ne mora se nikad vise desiti.
Sve sto se desi dva puta,
desice se sigurno i treci put!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Sandra mislim da ti mešaš porodjajne bolove sa bolovima koji se osećaju zbog rane - tj. sečenja. Retko koja žena može da se porodi bez da je ''malo seku'' kako bi beba mogla da izadje napolje. Porodjajni bolovi su daleko jači od bolova koje imaš zbog ove spomenute rane.

Miki, na prethodnoj strani je jedan forumaš koji se time bavi napisao sve što bismo trebale da znamo.  Smile Mada si ti već verovatno upoznata kako sve to funkcioniše  Smile

I da, šta sad prave feštu oko tih računa kad se nigde za epidural u bolnicama nije izdavao fiskalni račun??
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 292
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Veceras na Rts u dnevniku je bilo o epiduralu u Visegradskoj, 3 nedelje su bili suspendovani ili sta vec zbog onih problema oko epidurala koji su davali na crno, odnosno nisu izdavali racune. U narodnom frontu je 10.000 kao sto ste vec rekli, samo je i potvrdjeno, ali su zene iz visegradske koje su bile intervjuisane izjavile da je nisu platile. Cak je i saopsteno da taj anestetik koji se daje je na pozitivnoj listi. odnosno da se ne placa
pozz
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia the best
Morala da ozivim temu  Smile

Epiduralna anestezija



Važna je sigurna ruka doktora
U svetu je epiduralna anestezija u porodilištu uobičajena metoda. Kod nas je situacija drugačija. Iako se veliki broj trudnica odlučuje za porođaj u epiduralu, još uvek ima onih koje se toga plaše
 

Dr Miomir Paštar, anesteziolog, jedan od inicijatora primene ove metode na Ginekološko-akušerskoj klinici Narodni front, predočio nam je njene prednosti, ali i ukazao na eventualne slabosti.

Šta je epiduralna anestezija?

- Reč je o ubacivanju lokalnog anestetika putem katetera u epiduralni prostor, čime se omogućava blokada senzornog nerva, odnosno sistem bezbolnog porođaja u porodilištu. Epiduralni kateter je plastični deo debljine vunice - čiji se jedan kraj, kroz epiduralnu iglu, ubacuje u epiduralni prostor, a drugi preko leđa porodilje izvede do levog ili desnog ramena. Zatim se u tako postavljen kateter u određenom trenutku ubacuje anestetik. Epiduralna igla služi da se ubaci kateter u prostor, zatim se prilikom postupka izvadi i baci. Ostaje samo tanka epiduralna cevčica (kateter), tako da pacijentkinja može sasvim normalno da leži na leđima.

Koliko pre porođaja se postavlja epiduralni kateter?

- Njegovo postavljanje nije direktno vezano sa davanjem anestetika. Može da se postavi nekoliko sati ranije, ukoliko pacijentkinja dođe bez kontrakcija u porodilište, a davanje anestetika je strogo povezano sa povoljnim akušerskim nalazom, koji omogućava ovu intervenciju. To nikada ne radi sam anesteziolog, nego u sadejstvu sa ginekologom. Anesteziolog je tu da stavi kateter, da odredi i daje doze anestetika po kilogramu težine i omogući ženi da se na porođajnom stolu opusti bez bolova. Sam  tok porođaja (dilataciju - otvaranje, tonove bebe)  prati akušer. Porođaj u epiduralu podrazumeva besprekornu saradnju anesteziologa i ginekologa. Tu su još anestetičarka (potrebna je prilikom plasiranja katetera) i babica.

Anestetik se daje kada se stekne povoljan akušerski nalaz, kada su kontrakcije jake i sinhronizovano dolaze na dva do tri minuta. Kontrakcije traju 45 sekundi do jednog minuta. Drugi uslov je da je grlić otvoren dva do tri poprečna prsta, odnosno tri do pet centimetara, a treći uslov je prokidanje vodenjaka, ili kada on pukne spontano, kod kuće. Ako izlazi plodova voda, kontrakcije često budu jače, pa se sa davanjem anestetika počinje što je pre  moguće.

Kada porodilja počinje da oseća dejstvo anestetika?

- Nakon deset do petnaest minuta od prve doze anestetika, porodilja počinje da se opušta i da sve slabije oseća bol. Anestetik deluje 60 do 120 minuta. Daje se na svakih sat ipo vremena, i tako do kraja porođaja. Porodilja za to vreme ne oseća kontrakcije, ali oseća napone. Pri dobro vođenom porođaju u epiduralu, jedino «pravo» učestvovanje majke je da dobro koristi napone, kako bi dete došlo na svet. Kada se to dogodi, porodilji se daje završna doza anestetika, da ne bi osetila bol pri daljim intervencijama akušera - kao što su epiziotomija, ušivanje grlića ili revizija materice.

U kojim slučajevima se ne preporučuje epiduralna anestezija?

- Vrlo su retke kontraindikacije, kada žene ne mogu da dobiju epidural. Obično se radi o trudnicama koje su alergične na lokalni anestetik, ako su bilo kada imale anafilaktički šok tokom davanja lokalnog anestetika (pri stomatološkim ili hirurškim intervencijama, na primer). Sa iskustvom od skoro 4.000 porođaja u epiduralu, ja nikad nisam video alergiju na lokalni anestetik, što znači da je potpuno bezbedan i može da se daje trudnicama.

Zatim, epidural se ne primenjuje kod trudnica koje imaju poremećaj faktora koagulacije, odnosno bilo koje hematološko oboljenje. Njima se prethodno utvrđuje vreme koagulacije, pa ako postoji bilo kakav poremećaj, izuzimaju se od pomenute metode. Međutim, to se prilično retko dešava. Takođe, kontraindikaciju predstavljaju problemi sa kičmom (povreda ili operacija kičmenog stuba), kao i infekcija u predelu gde se postavlja epidural. U knjigama se navodi čak i nizak pritisak, ali ja tvrdim da to nije smetnja, već i da te trudnice mogu da dobiju anesteziju, uz primenu odgovarajućeg slanog rastvora.

Da li epidural skraćuje porođajno vreme?

- Prednost epidurala je da pacijentkinja ne oseća bolove, a druga velika prednost jeste što skraćuje vreme trajanja porođaja: ubrzava fazu dilatacije (otvaranja), omogućava trudnicama da se što pre porode. Porođaj od 12, 14 sati u epiduralu ne postoji. Od momenta davanja anestetika, dobro vođen porođaj može lako da se završi kroz nekoliko sati.

Može li skraćen porođajni tok na neki način da naškodi mami ili bebi?

- Logika govori da je, ako porođaj kraće traje, trauma bebe zbog prolaska kroz porođajni kanal manja. Naučni radovi pokazuju, pa čak i pedijatri to kažu - da su deca rođena uz epidural u daleko boljem stanju. Što kraće traje porođaj, dete se manje zadržava u porođajnom kanalu, što znači da će u boljoj opštoj kondiciji izaći na svet.

Epidural je kod nas još uvek novina, pa su i mišljenja podeljena. Kakva je situacija u svetu?

- U svetu se 80 do 100 odsto porođaja završava epiduralom. Ako žena ne želi epiduralni porođaj, mora da ide kod psihijatra i psihologa, da objašnjava zašto. Moje lično iskustvo govori da su pacijentkinje prezadovoljne, zato trudnicama toplo preporučujem ovu metodu kao savršenu, da u uslovima bez bola postanu majke.

Kada trudnica treba da se prijavi za porođaj u epiduralu?

- Na našoj klinici se prijavljuje posle 36. nedelje, zatim prolazi kroz pripremu koja podrazumeva ultrazvučni pregled  ginekologa, susret i razgovor sa anesteziologom i uzimanje anamneze, kako bi se isključile neke od kontraindikacija. U savetovalištu za trudnice se uradi CTG zapis, uzmu karlične mere - i, ako je sve u redu, uz saglasnost načelnika porodilišta se omogućava trudnici da uz participaciju od 10.000 dinara kupi kateter i anestetike potrebne za porođaj u epiduralu.

Postavljanje epiduralnog katetera je suptilna intervencija. Šta može da se dogodi ako manje iskusnom doktoru zadrhti ruka?

- Ukoliko anesteziolog kvalitetno stavi kateter, i akušer dobro vodi porođaj, u 90 odsto i više slučajeva će sve biti u redu. Kada plasirate kateter (to je slepa metoda), ne vidite gde ulazi, već to činite na osnovu iskustva i svog osećaja. Naravno, ne vidite ni kakav je epiduralni prostor. Ako ima bilo kakvih promena (anatomskih, tipa stenoza ili priraslica), kateter može loše da se postavi, da eventualno dođe do laterizacije (pacijent je bezbedan, ali ga leva ili desna strana boli). Međutim, anesteziolog rešava taj problem i nikakvih posledica nema.

Inače, može da dođe do blage hipofunkcije bešike. Naime, usled anestetika, bešika se ulenji, pa pacijentkinja ne može sama da mokri. Dok je na odeljenju, problem se rešava punkcijom. Ubrzo, kada prestane dejstvo anestetika, bešika uspostavlja svoj normalni tok. Ali, to kratko traje i retko se dešava.

Kada se stavlja kateter, uvek treba proveriti da nije u nekoj epiduralnoj veni, koje su kod trudnica malo proširene. Ukoliko se to ne primeti, anestetik će dospeti u cirkulaciju, umesto u epiduralni prostor, i tu može da dođe do nekih tegoba. Na to upozorava literatura, ali se u praksi ne dešava, jer svaki anesteziolog vodi računa da do toga ne dođe.

Ako doktoru ipak zadrhti ruka, ili se pacijent trgne, igla može da prođe epiduralni prostor i probuši opnu (duru), koja razdvaja epiduralni (prazan) prostor od spinalnog. Najgora stvar koja zbog toga može da se desi jesu jake glavobolje porodilje, koje dobije kroz 48 do 72 sata. Terapija je ležanje, infuzija, analgetici... Za dan, dva, najviše tri do pet, ta rupica će sama da se zatvori, a porodilja će se sećati da je imala jake glavobolje, koje se više neće pojaviti.

Izvor: YuMama
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 330
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Mislim da je super što ovo postoji! Najverovatnije kada budem rađala ću se odlučiti za epidural. Ko već ne trpi bolove zašto se ne bi odlučio za ovu varijantu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 7 8 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 20:46:53
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.