Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 11:30:04
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Epiduralna anestezija  (Pročitano 29498 puta)
18. Sep 2007, 19:45:42
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Definicija

Epiduralna anestezija je jedan od načina umanjenja bolova prilikom porođaja prilikom kojeg se anestezira samo dio tijela, dok je žena budna i svjesna svega. Kao i većina drugim medicinskih zahvata, ima svoje prednosti i nedostatke. Njih treba dobro odvagnuti prije odluke.


Izvođenje

Kod epiduralne anestezije ponavljano se unosi lokalni anestetik u područje oko kralješničke moždine. To prekida podražaje koji se prenose živcima maternice i porođaj prolazi bez zaustavljanja. Uspješna epiduralna anestezija pruža bezbolno svjesno stanje tijekom cijelog porođaja.
Epiduralnu anesteziju provodi anesteziolog. Ne daje se dok ne počnu trudovi. Prije početka zahvata, daje se 1-2 litre infuzijske tekućine koja se nastavlja i tijekom poroda. Žena se treba smjestiti na lijevi bok ili u sjedeći položaj s bradom na prsima i koljenima blizu trbuha. Položaj je neudoban za većinu žena.
U razini struka, na leđima, očisti se dio kože, anestezira i zatim se veća igla uvodi kroz anesteziranu kožu u epiduralni prostor kralješničke moždine (epiduralni prostor je prostor iznad dure, tvrde ovojnice kralješničke moždine). Mala cijev, kateter, uvlači se kroz tu iglu dok vrh katetera ne dosegne epiduralni prostor. Igla se zatim pažljivo izvlači, a kateter ostaje u epiduralnom prostoru tako da se može dati još anestetika. Test doza anestetika se injicira u kateter za provjeru pravilnog smještaja katetera. Ukoliko je dobro smješten, primjenjuje se prva doza anestetika. Kateter se pričvrsti za leđa i ne ometa pomicanje u krevetu niti se osjeća na leđima. Bol koja se osjeća tijekom ovog postavljanja je kratkotrajna ubodna bol ili može trajati par minuta.
3-5 minuta nakon prve doze, živci maternice postaju neosjetljivi. Nakon deset minuta to se osjeća. Kada početna doza prestaje djelovati, daje se druga doza kroz kateter. Dodatne doze daju se svakih sat do dva, ovisno o lijeku i pojedinim dozama.
Kad se dijete rodi, kateter se uklanja. Učinak anestezije obično nestaje nakon sat do dva. Nakon što prestane djelovanje anestetika, žena osjeća neugodno peckanje oko porodnog kanala.


Je li epiduralna sigurna?


Epiduralna anestezija smatra se sigurnom za majku i dijete. Postoje rizici, međutim. Porođaj se za vrijeme ove anestezije često treba dovršiti porodnim forcepsom ili drugim pomoćnim sredstvima što je dodatni rizik. Najčešća neželjena nuspojava je iznenadan pad majčinog krvnog tlaka. Pojavljuje se u 1-2% slučajeva i može biti opasan za majku i dijete.
Kad se to dogodi. Medicinsko će osoblje poduzeti hitne akcije i obično riješiti problem. Često mjerenje tlaka je potrebno nakon svake doze lijeka.


Kad se daje epiduralna anestezija i hoće li naškoditi djetetu?


Epiduralna anestezija daje se kad porođaj počne. Međutim, epiduralna anestezija može porod usporiti i oslabiti trudove. Ukoliko se ovo dogodi, može se dati lijek okistocin koji pojačava trudove. Ukoliko se da oksitocin, žena je pod pojačanim nadzorom jer taj lijek može pretjerano stimulirati maternicu i uzrokovati prejako stezanje.


Je li epiduralna uvijek učinkovita?

Ukoliko liječnik ne može s lakoćom locirati epiduralni prostor, nije moguće koristiti ovu metodu. No, to se rijetko događa. Ponekad je porod tako brz da nema vremena za primjenu epiduralne anestezije. Poneke epiduralne daju "mjestimični" učinak - jedan dio trbuha je osjetljiv, a drugi neosjetljiv.


Može li bilo tko primiti epiduralnu anesteziju?


Većina žena može na ovaj način osigurati sebi bezbolan porod. Ipak, žene koje su imale operacije u području leđa, poremećaje srca ili krvi te alergije na anestetike svakako se trebaju posavjetovati s obiteljskim liječnikom, ginekologom i anesteziologom.


Moram li ostati u krevetu nakon što primim epiduralnu?

Da. Žena može leći na bok i podignuti glavu za 30 stupnjeva. Budući epiduralna anestezija odnosi i osjet iz nogu, žena ne može stajati i nositi svoju težinu. Zbog toga žena ne može ići u toalet ili šetati uokolo. Također, postoji stalna primjena tekućine infuzijama i monitoriranje rada srce djeteta. Praćenje djetetovih otkucaja srca provodi se pomoću dva pojasa na ženinom trbuhu ili žicom koja se uvodi u rodnicu i pričvrsti djetetu na glavu.


Što se još može učiniti?

Zbog neosjetljivosti trbuha, ne postoji kontrola mokrenja. Stoga je potrebno postaviti kateter za odvođenje mokraće. Ovaj postupak povećava mogućnost infekcije mokraćnog sustava za 1-2% svaki put kad se napravi.


Hoću li moći tiskati?


Tijekom ove anestezije, često se ne osjeća stezanje maternice. Ukoliko ih je žena svjesna, može tiskati, ali ukoliko nije - ne može. Tada se dijete uvodi u porođajni kanal pritiskanjem na trbuh i vrh maternice ili uporabom pomoćnih pomagala. Obje metode imaju svoje rizike. Brojni stručnjaci smatraju kako period između dviju injekcija anestetika određuje sposobnost žene da osjeti stezanje i tiska.


Usporava li se ovako porod?

Neki porodi su sporiji zbog uporabe epiduralne. Kod drugih je porod brži jer je žena opuštenija.


Hoće li se za porod upotrijebiti forceps?

Forceps, odnosno porodna kliješta, možda će biti potrebna za dovršavanje poroda. Njihova upotreba zahtijeva rezanje međice (epiziotomija) čime se povećava otvor porođajnog kanala. Upotreba forcepsa zahtijeva veću epiziotomiju, više šavova i potencijalno više boli.


Prednosti epiduralne anestezije

ˇ Nema boli tijekom trudova i poroda
ˇ Za razliku od nekih drugih lijekova, ne čini ženu pospanom
ˇ Vrlo malo lijeka dopire do djeteta
ˇ Pojačan nadzor majke i djeteta daje trudnici veće povjerenje u osoblje


Nedostaci epiduralne anestezije


ˇ Porod se može usporiti jer se majka ne može pokretati i koristiti gravitacijom
ˇ Majka treba ostati u krevetu s glavom na istoj razini tijekom cijelog poroda
ˇ Majci su potrebne neprestane infuzije i praćenje djetetovih otkucaja srca
ˇ Majci se treba učestalo mjeriti krvni tlak
ˇ Potrebna je kateterizacija
ˇ Možda će biti potrebna uporaba forcepsa za dovršenje poroda
ˇ Majka će imati vrlo malo kontrole nad svojim tijelom i vjerojatno neće uopće osjećati proces porođaja. Ovo može poremetiti vezu majka-dijete.
ˇ Majka potpuno ovisi o sestrama i liječnicima za sve svoje potrebe
ˇ Iznimno rijetko, ali ipak, postoje ozbiljni zdravstveni rizici kojih oba partnera trebaju biti svjesna


Što se još, osim epiduralne anestezije, može koristiti za umanjenje bolova?
Postoje i drugi načini smanjenja bolova tijekom poroda. Mnogim ženama pomažu tehnike naučene na tečajevima za trudnice, a koji uključuju vježbanje opuštanja, masažu, smještanje, vizualizaciju, otklanjanje pozornosti, koncentraciju i disanje. Ove vještine koje ne uključuju lijekove koriste se vašom vlastitom snagom i njima vi kontrolirate svoje tijelo.

Zaključak

Epiduralna anestezija je jedna od metoda za olakšavanje boli i neugode tijekom poroda. Kontrola nad porodom prepušta se medicinskom osoblju. Uključuje i određene rizike. No, odluka je vaša. Iscrpnim objašnjavanjem svega što se događa pri ovoj metodi porođaja pomažemo vam da postupak bolje razumijete i da se lakše odlučite.



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Pitala sam majku četvoro dece, koja je tri rodila uz pomoć epidurala a jedno prirodnim putem, za mišljenje u vezi epiduralne anestezije. Pogodite šta je rekla Smiley
Inače epiduralna anestezija se svuda u svetu primenjuje efikasno, samo je kod nas još bauk.
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Pitala sam majku četvoro dece, koja je tri rodila uz pomoć epidurala a jedno prirodnim putem, za mišljenje u vezi epiduralne anestezije. Pogodite šta je rekla Smiley

Sta? Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia the best
bravo za temu bas me ovo zanimalo  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Pitala sam majku četvoro dece, koja je tri rodila uz pomoć epidurala a jedno prirodnim putem, za mišljenje u vezi epiduralne anestezije. Pogodite šta je rekla Smiley
Sta? Smiley

''Nikad više ne bih rodila bez epidurala!''
 Plinira i peto dete Smile
Mislim da bi se na taj način povećao natalitet u Srbiji. Smile

Ako već želite da se porodite uz pomoć epidurala morate još na početku trudnoće to da kažete svom lekaru.
Znam da kod nas košta oko 10 000 dinara! To je nečuveno! Trebala bi da bude za dž.
Na forumu sajta b92 sam čitala zanimljivu raspravu na ovu temu (u forumu)  Smile
« Poslednja izmena: 19. Sep 2007, 21:39:30 od Makišon »
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
 Smile Bravo za temu.

Stav konzervativne medicine bi bio:
Porodjaj (partus) racuna se kao normalan i zdrav proces (fiziologija), dakle nije bolest (patologija) te je pitanje da li treba ista primjenjivati.
Neki smatraju da je bol upravo dio refleksa ukljucenih u proces porodjaja, kao sto je za citavo tijelo. Bol se moze smatrati "zdravim" jer je zastitan, jel.

Ali... naravno - ja sam musko  Smile.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.21
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Ja kad pomislim na onu ogromnu iglu koja ulazi u kicmu, ipak bih radije podnela bol  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
mob
Nokia the best
takodje  Smile sve mislim ostau paralizovana pa sta posle.  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Ja bih vam savetovala da se što više raspitate o epiduralnoj anesteziji, naravno, prvo kod stručnih lica a i iskustva žena koje su to prošle  Smile

Evo jedan tekstić.

Iskustvo sa porodjaja uz epiduralnu anesteziju

Sta kazu nase citateljke?

Gordana Višnjić, mama troipomesečne bebe, Nemanje, porodila se primenom epiduralne anestezije i svoje iskustvo je rado poklonila čitateljkama »MOJE TRUDNOĆE«.

Rodila se ideja

Moju trudnoću je od samog početkao vodio dr Dejan Maletić u »Gradskoj bolnici«, a ja sam bila izuzetno zadovoljna odnosom koji smo ostvarili na relaciji doktor-pacijent, priča Gordana. Kako je trudnoća odmicala, počela sam intenzivnije da razmišljam o samom porođaju. Strahovi od bola u toku porođaja, postajali su jači, pa sam došla na ideju da bi čin dolaska bebe mogao biti pravo, iskonsko zadovoljstvo, kad bih se porodila bezbolno.

Priče, pričice...lavirint

Svoja razmišljanja podelila sam sa ženama koje su se već porađale. Njihove reakcije me nisu ohrabrile:

»Nećeš osetiti čari prirodnog porođaja!...«

»Šta ako ti oštete kičmu?...«

»Ceo život će te boleti kičma...«

»Posle porođaja, kad prestane dejstvo anestezije, imaćeš jače bolove od žene, koja se porodila prirodnim putem...«

»Anestezija može da iskomplikuje porođaj!...«

»Slušajući ovakve komentare našla sam se u lavirintu. Želela sam da momenat dolaska moje bebe bude trenutak za pamćenje, koji ni jedan bol neće poremetiti. Želela sam da krenem na porođaj bez osećaja straha i panike.

Ideja o bezbolnom porođaju pratila je moju trudnoću, a komentari koje sam sa strane slušala, činili su me nespokojnom i neodlučnom.«

Posavetovati se sa stručnom osobom

U sedmom mesecu trudnoće otišla sam na redovnu kontrolu. Trudnoća je proticala uredno. Na listi pitanja za mog ginekologa na prvom mestu se našlo pitanje o bezbolnom porođaju. Naravno, otvoreno sam izrazila svoje strahove vezano za iskustva drugih porodilja, koja sam čula.

Dr Dejan Maletić mi je na vrlo razumljiv način objasnio sve što me je interesovalo, ali je pre svega istakao da se stručna pitanja postavljaju isključivo kompetentnom licu, koje bez dileme zna pouzdan odgovor na njih.

Tako sam saznala da se u »Gradskoj bolnici« koristi anestetik švedske proizvodnje. Mesto uboda je međuprostor (slobodan prostor) između kičmenih pršljenova koji apsolutno nije u dodiru sa nervima. Taj prostor se lako nalazi, a kompletna intervencija je pod strogim nadzorom stručne ekipe (anesteziolog, anestetičar, akušer, babice,...). Na mesto davanja anestezije se uvodi tanak kateter kroz koji se u toku porođaja povećava doza anestetika po potrebi. Kateter se vadi jedan dan nakon porođaja, i netačno je da se intenziviraju bolovi po prestanku dejstva anestezije. Cena primene epiduralne anestezije u »Gradskoj bolnici« je 10.000 dinara i plaća se pri otpustu na račun »Gradske bolnice«.

Prilikom ove posete dobila sam sve odgovore na postavljena pitanja i prostor za donošenje konačne odluke, do ulaska u deveti mesec trudnoće.

Dogovor

Osmi mesec trudnoće je protrčao. Moj suprug je podržao ideju o bezbolnom porođaju. Bližila se poslednja ginekološka kontrola, a ja sam isčekivala željeni dan i svoju bebu, bez negativnih misli i straha od bola. Ultrazvučnni nalaz pokazao je da beba brzo napreduje i da je već prilično krupna (3,6kg), pa je dr Dejan Maletić zakazao porođaj nešto pre termine, vodeći računa o bebinoj težini i mojoj krhkoj građi.

Ćaskanje u »svemirskoj stanici«... i bebin plač

Tog dogovorenog jutra sve je počelo. Prošla sam kroz proceduru pripreme za porođaj. »Gradska bolnica« je dobro organizavana, pa je boravak u pretporođajnoj sali vremenski doveden na minimum. U momentu klistiranja (čišćenja) osetila sam blagi bol. Data mi je vaginaleta (za brže otvaranje) i ušla sam u porođajnu salu. To je mesto koje je više ličilo na svemirsku stanicu, opremljeno najsavremenijim aparatima. Dočekao me je tim stručnjaka. Anesteziju je vodio prim. dr

med. Milorad Miladinović- spec. anesteziologije sa reanimatologijom, a porođaj načelnik ginekologije dr Dejan Maletić.

Pre davanja epiduralne anestezije postavljena sam u specifičan položaj koji podseća na položaj fetusa, zovu ga i troslojni položaj. Telo je zgrčeno, bočno, kolena su prislonjena na donji zid stomaka, a brada naleže na stomak. Kičmeni stub je u tom položaju idealno postavljen za aplikaciju anestezije. Iskreno, momenat uboda nisam osetila, a po davanju anestezije su me spokojnu, smestili u leđni položaj, na udobnu porođajnu stolicu, koja pritiskom na taster menja pozicije. Uvođenje infuzionog sistema sam više osetila. Zatim sam priključena na monitor (digitalni aparat) koji iz sekunde u sekund brojevima, krivuljama i zvukom, pokazuje vitalne funkcije mame, bebe i nivo rasta bola (koji se ne oseća,ali ukazuje na potrebu dodavanja anestetika).

U toku porođaja sam jedino osećala pritisak bebe, koji sam uz sugestiju doktora potpomagala svojim napinjanjem.

Tih nekoliko sati, koliko je moj porođaj trajao, mogu opisati kao uspešnu zabavu. Anesteziolog mi je pričao viceve, a ja sam se slatko smejala, u momentu kada je krivulja pokazala najviši nivo bola. Atmosfera ispunjena dobrim raspoloženjem, prijatnim ćaskanjem i tihom muzikom. Mislim da sam u nekim momentima vodila glavnu reč. Bolove nisam uopšte osetila. Usledio je na kraju zabave moj poslednji napon i pojavila se zvezdica dana koja je ubrzo i zaplakala. Moj sin Nemanja. Ubrzo sam ga srećna i blažena držala na grudima. Trenutak, nestvaran.

Baby- friends-box

Prebačena sam u svoju sobu, koju sam delila sa još jednom porodiljom. Dva sata po dolasku na odeljenje, ustala sam iz kreveta i prošetala. Bola ni u nagoveštaju. Sledećeg jutra došao je moj anesteziolog da bi mi odstranio epiduralni-kateter. Mesto uboda me nije bolelo.

Provela sam četiri dana u »Gradskoj bolnici« u sobi sa svojom bebom, a stručno osoblje me je edukovalo i osposobilo da krenem u samostalnu brigu o Nemanji.

Epilog

Prošla su tri i po meseca. Moj sin raste, a ja se osećam odlično. Svog porođaja se rado sećam, zahvaljujući dejstvu epiduralne anestezije.

O budućoj trudnoći razmišljam optimistično, a porođaj ne vezujem za bol.

Želim da svim budućim porodiljama porođaj protekne uz prijatno ćaskanje bez bola.

Tanja Kovačević

yumama.com  Smile
« Poslednja izmena: 20. Sep 2007, 17:06:03 od Makišon »
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Јесте ли већ чули да...
  ••• уколико је мушкарац шест година старији од жене, највећа је вероватноћа да ће имати здрав пород, закључили су шведски научници после вишегодишњих истраживања. То је разлог због кога је еволуција „подучила” мушкарца да бира себи млађу животну сапутницу.

http://www.politikin-zabavnik.co.yu/
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 11:30:04
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.127 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.