Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 12:33:09
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: O čitanju  (Pročitano 8550 puta)
06. Jul 2007, 15:55:55
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
...neki, jer ne citaju svi  Smile
na temi Zasto ne citaju pokusali smo da odgonetnemo zasto se ne cita vise od onoga koliko se cita... malko smo istrazivali i sta se cita... a na ovoj temi bi mogli tu tematiku i da produbimo  Smile

ko sve cita? curice, decaci, studenti, djaci, fizikalci... knjige su dostupne svima u manjoj ili vecoj meri, stvar je volje, afiniteta ... vi cete reci cega sve, da bi neko postao, bio i ostao aktivan citalac.

navescu i svetli primer svog komsije:
cova spada u fizikalce, moler je, nema ni srednju skolu kompletiranu, a voli knjige i voli da cita, ima i jako lepu biblioteku...  Smile koja se sastoji od romana, zbirki pesama, monografija, istorijskih knjiga, raznoraznih prirucnika... itd.itd. a tezi vise stotina kg odnosno prostire se na vise m2  Smile
 
« Poslednja izmena: 06. Jul 2007, 18:41:57 od Makishon »
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


The worst vice is advice

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 9076
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.20
Neke knjige sam citao zato sto sam morao....(cuvena lektira)

Neke knjige sam citao zato sto me je interesovao njihov sadrzaj....(preporuka)

Neke knjige sam citao (i citacu) zato sto se sticajem okolnosti u mojoj kuci nasla biblioteka...(miraz)

Mnoge nikada necu procitati jer imam pametnija posla.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Ја читам готово све, од упутстава за употребу, преко романа до монографија.
Волим да читам, то ме опушта, волим и стрипове, лагану литратуру, часописе, дневну штампу, жуту штампу, баш све...а волим и белетристику, великане књижевности...Алан Форда.  
Баш волим да читам, тако сазнајем много о неким, мени недоступним пределима и људима које никада нећу упознати, оштрим свој дар запажања, употпуњујем и проширујем речник и лепоту изражавања.
То је отприлике то.
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Mačak, preduhitrila si me, planirano je da se otvori tema O čitanju...
Pisanje samo o tome zašto ljudi čitaju bi bila kontra onoj temi zašto ljudi ne čitaju i ne bi stigli nikuda.
Uskoro ćemo okačiti smernice kuda vodi ova temica... Smile
Promenila sam naslov teme.

« Poslednja izmena: 06. Jul 2007, 18:49:04 od Makishon »
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung 
vazi, vazi...   Smile

citanje je kompleksna tema: kad, zasto, sta, ko, koliko, koji uzrast (ponovo zasto, sta, koliko...)

tako da Zasto ovo i ono, sasvim lepo moze da se preimenuje u O ovome i onome  Smile

da se ponovo ne bi upleli u jedno zasto i na hiljade zato  Smile

ne da imam protiv, nego naprotiv Smile  slazem se da je adekvatniji naslov, ispravka je na mestu Smile
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Dakle, udrite razgovor o čitanju - tema je neiscrpna... a ja ću se uvek truditi da iskopam neke zanimljive članke na ovu temu ... ukoliko naidjete na neke zanimljive tekstove u vezi čitanja u književnim delima slobodno kopirajte...dakle sve je dozvoljeno  Smile (pa i razgovor na našu popularnu temu žašto ne čitate Smile )

Mačak hvala  Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.00
[b]Na temeljima zivotne stvarnosti i razuma podizite zgradu svoga zivota, ali ostavite uvek jedan prozor u predele umetnosti.

Ona ce svim vasim zivotnim naporima biti podrska i davati im trajnost i dublji smisao.

Neka u vasem zivotu umetnost uvek ima svoje ma i skromno mesto: malo muzike, ili vece u pozoristu, ili slika na zidu, ili nevelika polica knjiga koje volite.
Tek da je ziva vasa i trajna veza izmedju vaseg licnog zivota i umetnosti.
b]


Ivo Andric  Ostavite uvek jedan prozor u predele umetnosti

Rece Maki da postavim neki tekst.  Smile
« Poslednja izmena: 13. Dec 2008, 12:40:41 od Euridicat »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
Citam, jer mi je usadjeno. U pocetku bese svetlost lampe i prva slova koja sam sricala dok sa citala Mikija I Silju... u stvari, prvo su mi citali, pa sam se odvazila, zainteresovali su me toliko da mi je postalo svakodnevica...
E sad, tempo zivota, preveliki broj obaveza, stres i sve ostalo ne dozvoljama mi da citam kao ranije. I ponekad mi strasno nedostaje. U poslednjih par godina citam sta mi preporuce osobe iz okruzenja koje su aktivni citaci i imamo slican ukus ... desava se da jednu knjigu citam i po dva meseca, a desava se da procitam tri preko vikenda ... sve zavisi koliko vremena imam i koliko sam u mogucnosti da se odreknem drugih stvari i sna.
Moja ljubav je SF, uvek bila i uvek ce biti. Svet koji mi ovaj zanr otkriva je zaista drugi svet. Pored majke astro-fizicara nekako nije ni moglo drugacije. Citam i dosta naucno potkovanih dela, u domenu astronomije i astro-fizike. Jednostavno to mi je ljubav. Naravno citam i druge stvari, sto kaze liv citam sve i svasta, stripove, beletristiku, ozbiljnu knjizevnost, volim poeziju i filozofiju. Jedino od cega sam uvek bezala je istorija. Medjutim i ona mi je bila nametnuta. Pater familias je uvek bio ljubitelj iste, pa tako smo stigli i do toga da mi je on jedno vreme odabirao sta da citam, hmm pa recimo da sam se i na to navikla, ali sam prestala jer me na neki nacin opterecuje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


through stars we will navigate

Zodijak
Pol Žena
Poruke 20552
Zastava On an island in the sun...
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.4
Nasla sam nesto zanimljivo o bebama i citanju Smile

Čitanje i bebe


Sjesti u udobnu fotelju, staviti dijete u krilo i čitati bajku stvara posebnu harmoniju, a istovremeno je velika pomoć za daljnji razvoj dječjeg govora. Svako dijete razvija svoj govor kopirajući osobe iz svoje blizine. Govoriti djetetu, šaputati, pričati priču ili pjevušiti neku slatku pjesmicu najbolji je stimulans za razvoj govora vase bebe. Mogućnost i priliku za razgovor imate svaki put kad ste u blizini djeteta, bilo da se nalazite u domu, u šetnji, na kupanju i slično. Što se više obraćate djetetu, ono će čuti više riječi i imati veću mogućnost da, kada progovori, zna objasniti što želi i koristiti riječi za opis svojih osjećaja i događaja.

Kada započeti s čitanjem bebi?

Dijete ima sluh što znači da možete početi čitati od onog trena kad se rodi. Nema neke određene granice i nikada nije prerano ili prekasno za čitanje. Bebe stare pet mjeseci pozitivno će reagirati na sve pjesmice koje sadrže rimu.

Period oko prve godine

Par mjeseci prije svog prvog rođendana, dijete je shvatilo i naučilo da se komunikacija između njega i ostalih odvija pomoću riječi i sigurno će u tom periodu, izgovarajući razne slogove pričati s vama. U ovom periodu najbolje je djetetu čitati jednostavne i kratke priče te koristiti slikovnice gdje ćete vi pričati i opisivati što je na slici, a ono će prstićem pokazivati na slici sve što ga zanima. Najpraktičnije su tada dječje slikovnice koje slikovito pokazuju neku svakodnevnu radnju poput kupanja, oblačenja, samostalnog hranjenja i slično.

Dvogodišnjaci, trogodišnjaci

Čim dijete počne izgovarati riječ tako da točno zna što ona znači, napredak u govoru će krenuti munjevitom brzinom i vaše će dijete biti poput malog papagaja. Čitanje bajki i priča u ovom periodu je jako važno i sa sve većim i bogatijim znanjem riječi bolje i brže ćete moći komunicirati s djetetom, a i ono s vama. Čitanjem priča razvijat ćete djetetovu maštu, razgovarati ćete i prepričavati o onom što je na slici i u tekstu kojeg ste pročitali.

Kad djeca čitaju

Samim time što dijete koristi veći broj riječi i mogućnost izražavanja, ono će početi prepričavati ono što vidi na slici što bi se u stvari moglo nazvati prvim «čitanjem». Bez obzira što je dijete naučilo čitati, nemojte prestati s glasnim čitanjem. Pustite dijete da samo izabere priču koju želi da pročitate, a nakon čitanja možda će željeti popričati o tome, dati svoj komentar ili zatražiti objašnjenje. Čitajte priče koje potječu iz cijeloga svijeta, upoznajte vaše dijete sa različitim kulturama, običajima i dječjim dogodovštinama.

Pozitivne strane čitanja

Postoji jako puno razloga zašto je dobro čitati djeci. Uz to što se obogaćuje njihov rječnik, stimulira fantazija, povećava koncentracija, pokreće razmišljanje i trenira pamćenje, čitanje i smiruje, uči i stvara zajedništvo. Stvara harmoniju, povjerenje, uči dijete kako slušati, ali i raspravljati, budi inspiraciju i pruža obostrano zadovoljstvo onome tko čita i onome tko sluša.

Napravite svoj obiteljski ritual

 Ono što nas čini drukčijima je običaj koji imamo u svom domu zajedno sa našom malom obitelji, a kojeg ćemo se svi godinama sjećati.
Napravite mali ritual čitanja u vašoj obitelji . Predložite baki i djedu da jednom tjednu dođu kod vas i čitaju djetetu. Ili vikendom ujutro, uz doručak, dan započnite pričom. Nemojte čitanje priča ostaviti samo za večer i uspavljivanje. Čitati možete i na izletu ili za vrijeme posjete djetetovih prijatelja. Osmislite svoje priče gdje čete vi, vaše dijete i djetetovi prijatelji biti glavni junaci. Slikajte digitalnom kamerom radnje, isprintajte i dodajte tekst. Leminatorom plastificirajte stranice koje ćete staviti u fascikl i vaša posebna priča je tu!

Čestitam, uspjeli ste!

 Ako vaše dijete samo uzme slikovnicu ili priču, sjedne i gleda ili zajedno s braćom, sestrama ili prijateljima čita, uspjeli ste! Učinili ste veliku stvar za svoje dijete i ja vam čestitam! Zainteresirali ste ga za magični svijet bajki i pružili avanturu i bogatstvo doživljaja.
Pružili ste svom djetetu ono najbolje, ljubav prema znanju i lijepoj riječi.

Izvor:mama-mami



*Upravo ovako je izgledao moj prvi "dodir" s knjigom. Mama ili tata bi mi citali bajke prije spavanja i tako je valjda pocela moja ljubav prema knjizi. No, jos veci utjecaj od mojih roditelja je na mene imala moja starija sestra. Kada sam ja imala dvije, skoro 3 godine, ona je krenula u skolu, a ja sam tad radila sve da budem ista kao ona Smile. Mama i tata bi meni kupovali iste biljeznice, olovke, blocice, kao i njoj i ja bih onda gledala sta ona radi i oponasala ju. Tako sam naucila pisati, a i citati. Naime, ona me htjela naucit citati, a ja sam rekla da cu sama (tako se prica Smile). Tako sam jedan dan uzela knjizicu s nekom bajkom i pocela citati. Tata je mislio da sam naucila napamet bajku jer su mi je tako cesto procitali, pa me isao "ispitati" i na kraju ispalo da sam stvarno sama naucila citati. A naucila sam, pretpostavljam upravo zato sto su mi oni citali, zato jer sam imala starijeg uora i jer sam bila (i ostala) malko tvrdoglava pa sam htjela sve sama Smile

No, ono sto htjedoh ovom pricicom reci je da mislim kako je za razvoj djeteta vazno da ga se rano dovede u dodir s knjigom. Ne zato da bi ono kasnije postalo knjiski moljac, nego zato da se pocne razvijati, da pocne koristiti svoje mogucnosti, da ga se vec od ranog djetinjstava uopce nauci  kako moze koristiti svoje mogucnosti ( jos pozitivnih strana citanja je navedeno gore u clanku ) jer se na citanje nadovezuje jos mnogo kreativnih aktivnosti.

« Poslednja izmena: 07. Jul 2007, 03:55:03 od nela_1601 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol Žena
Poruke 432
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Nokia 
Volim da citam ,mogu sebe slobodno nazvati knjiskim moljcem.Ceo moj svet gradim citajuci,sa knjigama sanjam,sa njima pricam,sa njima drugujem.Ponekad,kad sam tuzna  vratim se  nekim knjigama u kojima sam nasla smisao nekog svog osecaja nekog dozivljenog trenutka,i dogodi se da ih tada sasvim drugacije razumem i dozivim.Knjige su za mene poseban nacin upoznavanja zivota.Pa kada se u stvarnosti susretnem sa necim sto me moze povrediti,uvek uspem da prepoznam dogadjaj i osecanje...znate tada cak i mirisom i osecanjem pomislim da je sve to vec negde u meni postojalo,jer kad citam citam svim culiima.Mislim da sam zato srecna u zivotu sto umem da zivim sa knjigama u stvarnosti koju su mi one obelezile i koje ce me uvek svojim tumacenjem situacija voditi onome sto je najvaznije sazrevanju da umes da se savladas i da ostanes dosledan sebi ,cak i onda,kada ti je najteze u zivotu.Jer svaka knjiga nosi svoju poruku i obelezje je zivota onoga ko je napisao,i tu je da nas nauci onome cemu trebamo svi teziti da zivot iznesemo sa osmehom na usnama,jer samo tako necemo nicim biti povredjeni,i niko nas nece moci da povrediti
IP sačuvana
social share
**ако журиш можда ћеш освојити свет,
али ћеш успут изгубити душу* *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 12:33:09
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.