Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 23 24 26 27 ... 47
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Svemir, Bog, postanak,... mogu li se naucno objasniti ??  (Pročitano 180367 puta)
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Nokia 
'Ne vjerujem u Boga, ali vjerujem u Božju česticu, sveti gral fizike'


Foto: Ranko Šuvar/Cropix

ZAGREB - Fizičara Briana Coxa (40) sa Sveučilišta Manchester britanski su mediji prozvali rock-zvijezdom fizike. Razlog tomu nije samo činjenica da je godinama svirao u rock-sastavima Dare i D:Ream, nego i izvanredna gledanost BBC-jevih popularno-znanstvenih televizijskih i radijskih emisija putem kojih Cox popularizira fiziku.

Da fundamentalna znanstvena istraživanja iz fizike elementarnih čestica mogu biti zanimljiva, uzbudljiva i zabavna ovdašnjoj publici, pokazalo se na tribini “Božja čestica: Je li znanost nova religija”, koju je u utorak u Zagrebačkom kazalištu lutaka organizirao British Council, a na kojoj su uz dr. Briana Coxa sudjelovali hrvatski fizičar dr. Krešimir Kumerički te filozofi dr. Boran Berčić i dr. Davor Pećnjak.

 S dr. Brianom Coxom razgovarala sam u srijedu kada su do mene, jer nisam bila na tribini, već stigle informacije da je više od dvije stotine gledatelja gotovo dva sata uživalo u izvanrednoj raspravi o “Božjoj čestici”, istraživanjima u CERN-u, ali i odnosu znanosti i religije. Pitala sam ga kako objedinjuje svoje različite interese: istraživanja u fizici, rock-glazbu i popularizaciju znanosti.

Putovanje kroz vrijeme

Mislim da to nije vjerojatno, iako moji kolege u CERN-u planiraju stvoriti minijaturnu svemirsku crvotočinu koja bi nas vratila u prošlost
- Oduvijek me zanimala fizika. Sjećam se da sam, kad sam imao pet ili šest godina, znao da ću biti fizičar. Kad sam imao 16-17 godina, počeo sam otkrivati djevojke i glazbu, a sa 18 godina pridružio sam se bendu.  No, nakon studija ponovno sam se vratio fizici - rekao je Cox koji smatra da su najveći fizičari u povijesti bili Einstein, Newton i Galileo, dok je u novije vrijeme “istu razinu genijalnosti posjedovao Richard Feynman”.


 Brian Cox član je skupine za Fiziku visokih energija na Sveučilištu Manchester, a surađuje i u Europskom centru za nuklearna istraživanja (CERN) blizu Ženeve. - CERN je jedinstveno mjesto globalne komunikacije u svijetu u znanosti jer tamo rade znanstvenici iz cijelog svijeta. Uz europske, tu su i američki, pakistanski, izraelski, ruski te fizičari iz niza drugih zemalja - naglasio je Brian Cox.

Nakon 20 godina iščekivanja, planiranja i konstrukcije u CERN-u će ovoga ljeta naposljetku početi eksperimenti na Velikom hadronskom sudaraču (LHC) čiji je cilj “uloviti” Higgsov bozon, poznat i po imenu “Božja čestica” jer se smatra da ostalim česticama daje masu.

- Da, ta su istraživanja uzbudljiva jer očekujemo da ćemo naći Higgsov bozon. Ako naš stroj bude radio onako kako smo zamislili, mi se nadamo da ćemo ga otkriti. No, mi ne možemo garantirati da ćemo naći Higgsov bozon, ne možemo jamčiti da ćemo išta naći. Možda ćemo otkriti nešto drugo, a to bi tek bilo uzbudljivo. Uostalom, dosadašnja istraživanja u fizici elementarnih čestica pokazala su da je često otkriveno nešto drugo, a ne ono za što je taj akcelerator bio napravljen.

Mnogi kažu da je Higgsov bozon Sveti gral fizike. Je li to i najveće pitanje moderne fizike?

Projekt LHC

Može li se novac bolje potrošiti? Svakog Britanca on košta kao pinta piva. Mislim da to nije visoka cijena za otkrivanje istina o svemiru
- Može se reći da je Higgsov bozon neka vrsta Svetog grala. Mislim da je stoga naziv Božja čestica, kako je Higgsov bozon nazvao veliki fizičar Leon Lederman, jako dobar. Mi želimo otkriti odakle česticama dolazi masa, kakvo je porijeklo mase u svemiru. No, tu su i mnogi drugi zanimljivi problemi poput pitanja od čega se sastoji 95 posto svemira. Nedavno je otkriveno da je 25 posto svemira tamna tvar, a 70 posto tamna energija. Imamo neke ideje o tome što bi mogla biti tamna tvar, a što tamna energija, i to je po meni čak i uzbudljivije od Higgsova bozona - rekao je Brian Cox.


 Ako fizičari otkriju da Higgsov bozon postoji, to će biti dokaz Standardnog modela, fizikalne teorije za koju većina fizičara misli da na najbolji način opisuje materijalni svijet. - Standardni model jest fizikalna teorija koja opisuje kako 12 elementarnih čestica gradi materiju i kako se drže zajedno pomoću tri sile: elektromagnetskog, jakog i slabog nuklearnog međudjelovanja.

Problem je što u tom Standardnom modelu treba jedan ekstrasastojak, jasni mehanizam koji će česticama dati masu, a to je Higgsov bozon - pojasnio je Brian Cox.

No, u CERN-u bi moglo biti još uzbuđenja. Sudeći prema nedavno objavljenim predviđanjima ruskih matematičara Irine Arefeve i Igora Voloviča, ova bi godina mogla postati i prekretnica u povijesti jer bi se u LHC-u mogli stvoriti uvjeti za stvaranje minijaturne svemirske crvotočine, što bi subatomskim česticama moglo omogućiti put kroz vrijeme.

- Prema Einsteinovoj teoriji prostora i vremena, Specijalnoj teoriji relativnosti, ne možete putovati nazad u prošlost. Dakle, nije moguć paradoks da otputujete u prošlost prije nego što su se sreli vaši roditelji. Međutim, Opća teorija relativnosti, koja je zapravo teorija gravitacije, naizgled ipak dopušta putovanje kroz vrijeme.  No, većina fizičara, uključujući i Stephena Hawkinga, smatra da gravitaciju ne razumijemo dovoljno i da će buduća teorija kvantne gravitacije pokazati da put kroz vrijeme nije moguć. Ja mislim da putovanje kroz vrijeme nije vjerojatno i bit ću jako iznenađen ako se to dogodi u LHC-u - istaknuo je Brian Cox. 

Projekt LHC, čija je cijena pet milijardi eura, jedan je od intelektualno najambicioznijih, ali i najskupljih znanstvenih stremljenja današnjice. Budući da je svijet elementarnih čestica i fundamentalnih fizikalnih spoznaja većini ljudi zamršen i nerazumljv, mnogi se, a među njima i političari, pitaju ne bismo li novac uložen u CERN mogli korisnije upotrijebiti.

- Prvo, to nije skupo jer LHC nije samo projekt jedne zemlje. Primjerice, jedan od velikih pridonositelja LHC-u jest Velika Britanija. Svakog građanina Velike Britanije LHC godišnje košta kao pinta piva. Mislim da jedna čaša piva godišnje po građaninu koja se tako donira nije visoka cijena kako bismo otkrivali fundamentalne stvari o svemiru. Naravno, mogli biste reći da vas to ne zanima. Ali, osvrnite se oko sebe; sve što vidite, i mobilni telefoni i medicinska tehnologija, i električna energija, sve to dolazi iz te vrste fundamentalnih istraživanja. Zaustaviti istraživanja bilo bi ne samo glupo, nego i opasno. Fundamentalne spoznaje o svemiru važne su i za budućnost našeg opstanka u njemu. Kao što je rekao Carl Sagan, da su dinosauri imali svemirski program, oni bi i dalje bili oko nas - odlučno je naglasio Brian Cox.


Razgovor smo nastavili o odnosima religije i znanosti.

Briane, jeste li religiozni? Vjerujete li u Boga?

- Ne.

Volite li Dawkinsa?Jeste li čitali njegovu posljednju knjigu “Iluzija o Bogu”?


- Dawkins je dobar znanstvenik, ali nisam poklonik njegovih ideja. No, mislim da je ta knjiga dobra. Ja nisam antireligiozan. Mene zanima što je to što ljude čini religioznima. Mislim da je u osnovi ista motivacija koja ih potiče da budu znanstvenici. Kada pogledate u svemir i spoznate da je lijep i zanimljiv, želite saznati što više o njemu, zašto je takav kakav jest. To je važno, a kako bih to shvatio, i ja sam počeo raditi eksperimente. Primjerice, možete nagađati zašto postoji 12 elementarnih čestica i kako je postao svemir. Kako nemate odgovor, počnete raditi eksperimente kako biste spoznali više. Biti spreman reći ‘Ja ne znam’ vrlo je moćna stvar u znanosti. Recimo, reći ‘Ja ne znam kako je svemir nastao’. Kada se kaže ‘Bog je to napravio’, to je nagađanje koje nije kompatibilno sa znanstvenim načinom razmišljanja. No, motivacija je ista - ustvrdio je Brian Cox.

Pitala sam ga naposljetku može li u budućnosti znanost postati nova religija.

- Ne znam, no mogla bi postati. Naime, znanost bi mogla ponuditi odgovore na sva pitanja i oko toga se slažem s Dawkinsom. Na svako pitanje možete ponuditi odgovor ako napravite neki eksperiment ili istraživanje. Naravno, pitanje kako je svemir postao jest znanstveno. Mogao bih reći da je sve što je otkriveno u svemiru definirano znanošću - ustvrdio je Brian Cox.

 Piše: Tanja Rudež
Jutarnji list
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
Zašto ljudi vjeruju u Boga? 


Znanstvenici s Oxforda potrošit će oko 1,9 milijuna funti kako bi otkrili je li vjera u Boga urođena ili naučena

Znanstvenci sa Sveučilišta Oxford potrošit će oko 1,9 milijuna funti za projekt kojemu je cilj otkriti zašto ljudi vjeruju u Boga i je li vjera u Stvoritelja čovjeku urođena ili je samo naučena, kao jedan od mnogobrojnih vidova socijalizacije, objavile su novinske agencije.

Oxfordski istraživači pojasnili su da nemaju namjeru pokušati otkriti postoji li Bog, nego će se fokusirati na dokaze koji bi trebali utvrditi je li vjera postala svojevrsnim evolucijskim postignućem za ljudski rod, nužnim za njegovo preživljavanje. Istodobno, istraživanje će ozbiljno razmotriti mogućnost da je vjera tek nusprodukt nekih drugih ljudskih psiholoških karakteristika, poput potrebe za socijalizacijom.

Istraživački projekt temeljit će se na metodologijama kognitivnih znanosti, evolucijske biologije, neurologije, lingvistike i kompjutorske znanosti, a psiholog Justin Barett pojasnio je njegove zadaće:

- Zanima nas otkriti u kojoj mjeri i na koji je način vjera u Boga prirodna. Smatramo da je ona to u puno većoj mjeri nego što mnogi smatraju - izjavio je Barett, inače kršćanin po vjerskom uvjerenju.

Barett je vjernike usporedio s trogodišnjom djecom “koja pretpostavljaju da drugi ljudi znaju sve što se treba znati”. Dječja tendencija da vjeruju u “sveznanje drugih”, koju Barett ocjenjuje kao važnom za socijalizaciju i produktivnu suradnju među ljudima, vremenom se smanjuje, ali se potom, prema riječima psihologa, ponovno javlja kod odraslog čovjeka, i to kroz vjeru u Boga.

Piše: Goran Andrijanić
Jutarnji list
Naučeno-naravno.E našta troše pare  Smile
 Kad sam bio klinja nisu mi govorili o tome-neki su nosili lančiće sa krstovima a neki su imali mindjuše sa krstovima(vreme šminkera i pankera  Smile)..Pričali zaludjenici o božjim kaznama pa sam još kao mali počeo da se plašim tamo nekog svevidećeg baje sa bradom koji ume da kažnjava kad zatreba..Onda sam mu se molio kad sam bio uplašen.Uglavnom iz straha..
  To je takva prevara da nemam reči.Toliko.
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Sony xperia
Da se nadovezem na Liv-in post.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
Ledermen_Lion_-_Bo... (2070.02 KB)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Sony xperia
Jos jedna knjiga, koju vredi procitati.


Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
D.Zohar_I.Marshall... (1011.28 KB)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Sony xperia
Knjiga koju ne bi trebalo zaobici.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
DonMiguelRuiz-Mudr... (398.39 KB)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Sony xperia
Samo ime govori.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
Tibetanska knjiga ... (602.38 KB)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Sony xperia
Kremansko prorocanstvo.

P.S. Potrebno je skinuti oba dela kako bi se moglo raspakovati.

Prvi deo

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
Kremansko prorocan... (1953.13 KB)
« Poslednja izmena: 08. Mar 2008, 15:16:12 od lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Sony xperia
Drugi deo


Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
Kremansko prorocan... (1151.29 KB)
« Poslednja izmena: 08. Mar 2008, 15:21:13 od lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Sony xperia
Jeromonax Serafim Rouz-Dusha-poslije-smrti

Tumacenje sa Pravoslavnog gledista.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
Jeromonax Serafim ... (1103.75 KB)
« Poslednja izmena: 08. Mar 2008, 16:16:13 od lightsoft »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.12
mob
Sony xperia
Sam naslov knjige govori.

Mojsije

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

*
Mojsije.rar (335.76 KB)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 23 24 26 27 ... 47
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.556 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.