Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 543 544
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Hapsenje i sudjenje haskom optuzeniku Radovanu Karadzicu  (Pročitano 182033 puta)
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
Бивши припадник полиције БиХ: Гранату на Маркале испалила Армија БиХ по налогу Алије Изетбеговића            
 понедељак, 17. фебруар 2014.

Хаг - Сведочећи у одбрану Караџића, бивши припадник полиције БиХ изјавио да је гранату на сарајевску пијацу Маркале испалила Армија БиХ по налогу Алије Изетбеговића.

Под псеудонимом КW-586, скривеног лика и електронски измењеног гласа, сведок је изјавио да је као припадник специјалне јединице "Бисери", 1992-94, био у обезбеђењу Председништва БиХ које је заседало у згради Народне банке у Сарајеву. Караџић је у судници цитирао документ власти БиХ, као потврду да је сведок заиста био у јединици "Бисери".

КW-568 тврдио је да је имао прилику да чује шта су председник Председништва Изетбеговић, његов син Бакир, поглавар Исламске верске заједнице БиХ реис-ул-улема Мустафа Церић и други званичници говорили на састанцима.

Изетбеговића и остале, сведок је оптужио да су плански изазивали цивилне жртве у Сарајеву, укључујући пијацу Маркале, и у Сребреници, да би оптужили босанске Србе и изнудили војну интервенцију НАТО у корист Муслимана.



"Најснажнији утицај" на Изетбеговића, по сведоку, имао је реис-ул-улема Церић. Изетбеговићев главни циљ била је да се испослује интервенција Запада на страни Муслимана "изазивањем масовне патње" у Сарајеву и Сребреници, провоцирањем Срба да узврате ватру на цивилне објекте, укључујући болнице.

Тадашњи председник Републике Српске и врховни командант њених оружаних снага, Караџић (68) оптужен је за терор над цивилима у Сарајеву дуготрајним гранатирањем и снајперисањем и геноцид над око 7.000 сребреничких Муслимана.

КW-586 посведочио је и да је чуо Изетбеговића и верског поглавара Церића како разматрају "шта би се догодило ако би граната пала на Маркале". После пар дана, 5. фебруара 1994, то се и десило, изјавио је сведок, тврдећи да је АБиХ испалила гранату на Маркале из рејона села Мрковићи и да је то, по наређењу генерала АБиХ Сефера Халиловића, учинила јединица генерала Мустафе Хајрулаховића званог Талијан.



По оптужници против Караџића, у првој експлозији једне минобацачке гранате на Маркалама, 5. фебруара 1994, убијено је 66 особа, а више од 140 грађана је било рањено.

"Алија је рекао (генералу АБиХ) Сеферу (Халиловићу) да то треба урадити, а Сефер се окренуо ка Талијану и рекао: 'Талијан ће то...'". У првом покушају, граната је пала близу пијаце, а затим је, за нови покушај, чекано да на осматрачком положају Унпрофора буде иста посада, са којом је постојао договор да "не броје наше гранате".

У пролеће 1994, по изјави КW-568, Изетбеговић и реис-ул-улема Церић су се сусрели са командантом 28. дивизије АБиХ у Сребреници Насером Орићем и наложили му да организује нападе на околна српска села као би "испровоцирао Србе" да одговоре, нагласивши да "жртве нису битне на путу Свевишњег".

Сведок је, по сопственим речима, ускоро чуо да је Сребреница гранатирана и да је могуће да су гранате испалиле муслиманске снаге.



У унаркрсном испитивању, тужитељка Керолин Еџертон (Carolin Edgerton) назвала је сведоков исказ вишеструком теоријом завере, тврдећи да је он све измислио да да би се додворио "онима који га сада штите".

"Јок, не, можете тумачити како хоћете. Што сам рекао, рекао сам истину", узвратио је сведок. Он је потврдио да није био Изетбеговићев телохранитељ и да није стално био уз њега, али је остао при исказу да је могао чути шта се причало на састанцима Председништва БиХ.

"У подруму банке, они нису то крили од мене, ваљда су имали поверења у мене".

Казао је и да "само зна шта сам видио на састанцима, шта се после дешавало на извршењу тих задатака, ја не знам јер нисам био присутан".

Називајући његову причу "чистом измишљотином", заступница оптужбе подсетила је сведока да је у време прве експлозије на Маркалама генерал Халиловић већ био смењен и "није ни био у АБиХ". КW-586 одговорио је Изетбеговић "под притиском сменио Сефера, али га није избацио из Армије".

Веродостојност сведока, тужитељка Еџертон је рушила и сугеришући да се он није јавио Трибуналу да сведочи на процесима генералу Халиловићу и Насеру Орићу, иако је живео у оближњој Белгији.

КW-586 одговорио је да "о рату није желео да прича", зато што је веровао да је у рату постојала "равнотежа...и они су правили то што су правили - и ми смо правили то што смо правили". Рекао је да је само желео да "дође себи".

Тврдио је да се одлучио да проговори тек кад се вратио у Сарајево и видео да "иста банда влада, као да је још рат", а да "други одговарају" за оно што је та власт учинила.

"Врло је тешко нешто рећи против свога, али некада се мора", казао је сведок, додајући да "свако треба да одговара за своје злочине".

КW-586 изјавио је да је 2000. године желео да дође у Хаг и "да изјаву против оне багре тамо" и да се "доста људи" у Сарајеву слаже с њим, али да се "плаше репресије".

Радован Караџић, који је оптужен и за прогон Муслимана и Хрвата широм БиХ, који је у седам општина попримио размере геноцида, одбрану ће наставити сутра.

(Бета)


де сад да чујем шта кажу ћупани  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Sad, prica bila o postavljenom eksplozivu a sad rec o minobacacu  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
увек је била прича о минобацачу и да је испаљена од стране муслимана,сад се само потврђује прича
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 1017
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 27.0
mob
Samsung GALXY S3
Sad, prica bila o postavljenom eksplozivu a sad rec o minobacacu  Smile
увек је била прича о минобацачу и да је испаљена од стране муслимана,сад се само потврђује прича
Mi smo tvrdili da je eksploziv, naši stučnjaci - minobacačka postavljena kao eksploziv, njihovi - minobacač od naših a neutralni minobacač od naših ili njihovih. Jbm li ga. Svima je jasno da su takvi "incidenti" , da ne upotrebim riječ - recepti, dešavali po istom obrascu, ali nikad čvrstih dokaza.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 19.0
увек је била прича о минобацачу и да је испаљена од стране муслимана,сад се само потврђује прича

Znam da je dugo bila prica o eksplozivu postavljenom u nekoj kanti za smece  Smile
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.16
било је стотине нагађања,али главна прича се увек вртела око минобацачке гранате која је испаљена са наше,односно са њихове стране
и коначно задњих година излази истина на видело
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.17
Радован Караџић: Судијама истекао мандат, тражим њихово изузеће            
.

Хаг - Радован Караџић затражио изузеће свих судија задужених за његов случај пред Хашким трибуналом, уз образложење да им је истекао мандат, саопштено је из Хага.

Бивши председник Републике Српске је у јуче уложеном поднеску навео да је Генерална скупштина УН 16. јула 2010. године продужила на четири године мандат председавајућем судији О-Гон Квону, судијама Хауарду Морисону и Мелвилу Берду и резервном судији Флавији Латанци, и тај мандат је, према његовом тумачењу, престао да важи 16. јула ове године.

Савет безбедности УН је, у међувремену, резолуцијом продужио мандат судијама до 31. децембра 2014, али Караџић тврди да за то није имао надлежност, која, према статуту Трибунала, припада искључиво Генералној скупштини.

Караџић је пред Хашким судом оптужен за геноцид, злочине против човечности и кршење закона и обичаја ратовања током сукоба у БиХ 1992-1995.

Ухапшен је у јулу 2008. године, а судјење му је почело у октобру 2009. Изношење завршних речи у првостепеном поступку предвиђено је за септембар и октобар ове године.

(Танјуг)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.17
КАРАЏИЋ: Тражите од мене да не браним српски народ јер није оптужен, а српски народ је - оптужен

„ГОВОРИО САМ ДА МУСЛИМАНИ НИСУ ПОСЕБАН НАРОД (PEOPLE),
А ТУЖИЛАЦ ПОДМЕЋЕ ДА САМ ТВРДИО ДА НИСУ ЉУДИ“

Др Радован Караџић
Први председник Српске одбацио оптужницу и упозорио да тужилац дубоко вређа Србе измишљеном оптужбом о удруженом злочиначком подухвату јер су Срби најтежи народ за лидера, не слушају никога и нису овце да им се може нешто наметнути
Као класичан пример манипулације и фалсификовања његових наступа, Караџић је навео: да је он пред посланицима бранио Овен-Столтенбергов план, при чему је, на примедбу да су нека српска места била предвиђена за Федерацију БиХ, одговорио да су и нека места у којима Срби нису већина предвиђена да буду у Републици Српској, а да је тужилац тај став представио као његово наводно ликовање што су Срби добили територије у којима нису већина...
„Зашто Тужилаштво није ни једном навело да сам молио Изетбеговића да опозове објаву рата и да Република Српска није узвратила на исти начин нити је увела увела ратно стање?“ - упитао је Караџић
Тврдње да српска власт није ништа чинила да спречи злочине - нису тачне, све је бележено, па и данас се у судовима БиХ суди по оптужницама и документацији коју је прикупио тадашњи МУП Републике Српске, рекао је Караџић

        ПРВИ председник Републике Српске Радован Караџић - који је почео да износи своју одбрану - подвукао је да се не сматра кривим и да не види никакав разлог да му се суди, поготово у Хашком трибуналу. И одмах указао: да је све што је против њега изнео у завршној речи тужилац Алан Тигер засновано на „инсинуацијама, гласинама и исказима сарадника хашког тужилаштва“.

        Посебно је нагласио да није имао никакве везе са догађајима у Сребреници из јуна 1995. године.

        Упозорио је да Тужилаштво Хашког трибунала дубоко вређа Србе измишљањем оптужбе о удруженом злочиначком подухвату.

        Срби су најтежи народ за лидера, јер не слушају и нису овце да им се може нешто наметнути.

         „Тужилаштво својим слабашним алузијама без правог доказа покушава увести Судско веће у заблуду да из необавезних реченица извлачи закључке“, рекао је Караџић.

        Он је навео да је намера Срба била да оно што имају у БиХ - заштите, те да се од аустроугарских процеса није догодило ништа погрешније од рата који је наметнут, као и суђења након њега.

        Караџић је оценио да је много пристојних људи, углавном Срба, осуђено на велике казне, а, истовремено, ослобођени су непосредни злочинци над Србима.

         „Ценио сам упозорења Судског већа да не браним српски народ, него да се браним сам, јер српски народ није оптужен. Али, српски народ јесте оптужен.

        Нисам имао личних разлога да се бавим политиком, имао сам лепу каријеру и добро развијену социјалну мрежу, укључујући и велик број муслимана и Хрвата који су ми били и остали пријатељи.

        С мојим образовањем могао сам да радим било где у свету, нисам се кандидовао ни за једну функцију. Ако сам ја луд, је ли лудо милион и по Срба који су давали синове у ровове да бране домове“ - упитао је Караџић.

        Караџић је - таксативно наводећи оригиналне цитате из својих предратних и ратних наступа - демантовао тврдње тужилаштва о наводним ратнохушкачким наредбама.

        Као класичан пример манипулације и фалсификовања његових наступа, Караџић је навео: да је он пред посланицима бранио Овен-Столтенбергов план, при чему је, на примедбу да су нека српска места била предвиђена за Федерацију БиХ, одговорио да су и нека места у којима Срби нису већина предвиђена да буду у Републици Српској, а да је тужилац тај став представио као његово наводно ликовање што су Срби добили територије у којима нису већина...



        Шта би дало тужилаштво да је нашло макар једну моју двоструку наредбу - да сам јавно тражио мир, а тајно наређивао нападе, као што је то случај са списима муслиманске стране, упитао је Караџић, указујући да су сукоби на западу БиХ, у Приједору, почели након напада муслиманских снага.

        Све до пред крај маја није било сукоба, Срби су понудили муслиманима да направе своје општине и своје полицијске станице, што је тужилаштво протумачило као неку врсту протеривања и отпуштања.

        Али, тадашњи муслимански војни лидер Сефер Халиловић инсистирао је да се не преговара са Србима већ да се крене са нападима, рекао је Караџић и цитирао Халиловићев документ.

        Он је објаснио како је дошло до отварања тзв. логора у тој области, појаснио да у обичним затворима није било довољно места за хиљаде заробљених припадника „зелених беретки“и „патриотске лиге“.

        Караџић је указао да је након испитивања 60 одсто људи пуштено и подсетио да је лично позвао стране новинаре да обиђу та места.

        Он је навео да је било злочина које су чинили појединци, припадници избегличке популације којима су домови спаљени, или криминалци, али да они нису имали никакве везе са институцијама Српске.

        Караџић истиче да је одбрана у интегралној форми изнела низ наредби и докумената, за разлику од Тужилаштва које је узимало делове текстова и мењало смисао докумената.

         „Зашто Тужилаштво није ни једном навело да сам молио Изетбеговића да опозове објаву рата и да Република Српска није узвратила на исти начин нити је увела увела ратно стање“ - упитао је Караџић.

        Он је детаљно објашњавао начин на који је почео рат, позивајући се на низ докумената које је сам објавио и оне који су припадали српској, али и муслиманској страни.

        Караџић је цитирао докумете из којих се види да разне добровољачке јединице нису биле у добрим односима са регуларним војним снагама и доказивао да су нпр. „жуте осе“ избачене из Републике Српске и протеране у Србију, где им је судила тадашња власт Републике Србије.

        Он је цитирао документе и сведочења из којих се види да су припадници тих снага били груби према министрима Владе Републике Српске и официрима, нпр. у Зворнику, јер су знали да их власт ту не жели.

         „Обични и слободни говори посланика који нису ушли у скупштинске акте, полуфабриковани документи, истргнуте реченице у недостатку оптужујуће документације... све су то наводни аргументи оптужнице“, рекао је Караџић.

        Као један од многобројних примера злоупотребе, Караџић је навео тврдњу Тужилаштва да је својевремено рекао да „муслиману нису људи“... Ради се о термину (people) на енглеском језику који у контексту изјаве означава - народ.

        Значи, рекао сам да муслимани нису „посебан народ“, јер Срби сматрају да су они по националном пореклу Срби муслиманске вероисповести и у томе је велика разлика у односу на закључак оптужнице, рекао је Караџић, наводећи низ сличних цитата којима је демантовао тврдње Тужилаштва.

        Тврдње да српска власт није ништа чинила да спречи злочине - нису тачне, све је бележено, па и данас се у судовима БиХ суди по оптужницама и документацији коју је прикупио тадашњи МУП Републике Српске, рекао је Караџић.

факти
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 543 544
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.