Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:02:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Etimologija ~ Poreklo reči ~ Nastanak  (Pročitano 25633 puta)
25. Sep 2007, 12:54:12
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Nastavnica srpskog je osmacima dala mozda, interesantnu temu za pretragu, ali malo vremena. . . Naime, objasnjavala im je zasto se na selu kaze "banica", a u gradu "pita". . .  objasnjenje je izgledalo otprilike ovako:
"Na selu, banes u podrum po jaja, brasno, mast. . . .  u gradu, za sve to moras da PITAS"
Deci je postavljen zadatak da pronadju sto vise takvih sinonima - sa objasnjenjima.  Setila sam se, npr.  da se u ovom (nishkom) kraju, paradajz, na selu kaze - vrenac, kiselo-civor, tacke - puljke. . . . .  neke boje imaju sledeca imena - turundzasta, prprndjasta i sl. . .  Nisam sigurna da sam pogodila temu, a i za ovo cega sam se setila nemam trazena objasnjenja o postanku, pa mi je potrebna Vasa pomoc.


Edit by Makišon: preformulisan naslov teme
Wink
« Poslednja izmena: 25. Sep 2007, 14:59:58 od Makišon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
Etimologija je nauka o poreklu reči. Koristeći razne metode, etimolozi pokušavaju da utvrde kada je i kako neka reč ušla u jezik, koliko su se i na koji način promenili njen oblik i značenje. Etimologija se uglavnom služi izučavanjem starih rukopisa i drugih pisanih dokumenata; u jezicima u kojima to nije moguće koristi se tzv. komparativni metod. Kao i lingvistika uopšte, mnogo duguje autorima sanskritskih gramatika. Sama reč "etimologija" potiče od starogrčkih reči έτυμος (étymos - istinit, tačan) i λόγος (lógos - reč).

Ne znam da li sam dobro formulisala naslov teme, Euridicat će me ispraviti ako nisam...
Ja samo mogu da konsultujem Vujakliju u slučaju reči pita

Pita - grč. petta, tur. pite, pide
Pita - gibanica, a na jugu Srbije, u Bosni, Hrvatskoj pitu-gibanicu još zovu i banica (banitsa) u makedoniji maznik

Dakle pita - gibanica - banica je jedno te isto jelo samo se u različitim krajevima zove različito zbog uticaja dr. jezika
Tako da mi uopšte nije jasno objašnjenje tvoje nastavnice  Smile

« Poslednja izmena: 25. Sep 2007, 15:26:58 od Makišon »
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Иначе, Арапи сир називају гибан.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 71
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Ето видите: значи гибаница је преко турског ушла из арапског, а пита је вероватно дошла из грчког или турског... или тако нешто... Мислим, ова тема је бесмислена, пошто то уопште није ствар за дискусију. Етимологија је наука. Да ли вам је икад пало на памет да направите тему "медицина", па да "дискутујете" како треба лечити рак дебелог црева?

Да би се бавило етимологијом, потребно је добро познавати многе језике, и то с њихове историјске стране: развоја гласова и облика. Да бисте се бавили етимологијом српских речи, потребно је познавати барем упоредну граматику словенских језика. Да илуструјем то:
У прасловенском језику постојала су два корена pyt- и pit-. Први је значио упитност, други је био везан за храну и пиће. Од првог потиче наш глагол "питати", од другог наш глагол "пити", руски "питаться" - "хранити се". У српском језику су се врло рано оба корена изједначила и сад наша наставница мисли да пита има везе с постављањем питања, док је можда ова реч оригинално словенска и можда је значила просто "храна". Другим речима, ако нисте стручњак, немојте се упуштати у ово.

Ја, на пример, не знам грчки, арапски, турски итд, и њихову историју, тако да не могу да одредим је ли ова реч изворно словенска или потиче из једног од ових језика. Закључак: само велики стручњаци, полиглоте, или, још боље, тимови стручњака од којих је сваки стручњак за своју област, могу успешно да реше овакве проблеме. Стога предлажем да се ова тема једноставно укине.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7
 Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.8
Зашто се каже...

Пут

Пођох пућем распућем, нађох ризе и паризе, нит’ су ризе ни паризе, него турске рукавице.

Да сте у неком квизу добили задатак да одгонетнете ову загонетку, коју Вук Караџић у „Српском рјечнику” доноси под одредницом пуће, вероватно бисте одустали од даљег такмичења. Како и не бисте кад у њој има толико необичних и нама данас непознатих речи. Ако вам као помоћ пријатеља дошапнемо да су ризе и паризе (од глагола резати) заправо украсне траке, обично двобојне, од чоје, хартије и слично, да ли ћете се досетити да се овде ради о - маказама? Удубите се мало, замислите да из профила гледате маказе у покрету, и све постаје јасно: затворене маказе изгледају као пут (тачније, као два паралелна пута који се зову збирном именицом пуће), а кад се отворе да секу, оне изгледају као распуће, као рачвање или раскрсница тих истих путева.
Може вам се учинити да је ово мало компликован пут до приче о пореклу речи пут, али то није случајно - она је и сама доста сложена. Јер, временом се мењао и појам пута и изглед онога што је та именица означавала.
Стара словенска реч пут изворно се односила на „пролаз, путању, правац” којим се неко креће, и тек је накнадно, с појавом правих, зиданих путева, попримила конкретно значење грађевинског објекта то јест друма или цесте. На језику старих Словена, прасловенском, та именица је гласила *пот (чита се: понт), јер је коренски самогласник, у средини између сугласника п и т, био такозвано назално о (замислите једно о изговорено кроз нос). Тај нестабилни глас временом су различити Словени почели да изговарају на различите начине: неки као чисто о (отуд словеначко пот), неки као у (отуд српско и хрватско пут, чешко pout, словачко put’, руско и украјинско путм, белоруско пуцм, горњелужичко puж, доњелужичко puљ); неки као а (отуд македонско пат), неки као тврди полуглас (, (отуд бугарско п(т), док се само у пољским дијалектима задржало непромењено п№ћ.
Овај фонетски детаљ заслужује пажњу зато што се помоћу њега препознају сродници ове именице у осталим језицима индоевропске породице, који долазе у истом или врло сличном облику, као и у истом или сличном значењу (оно може бити и различито, али уз очигледан или лако објашњив помак). Тако одговарајуће речи у староиндијском, авестијском и староперсијском све значе „пут” - исто као и у словенским језицима. Међутим, латинско pons значи „мост” (од старијег *ponts то се види из генитива pontis), пошто је мост заправо прелаз, пролаз преко реке, док пак грчко Бж<ЈЖХ значи „море” јер је Грцима, као морепловачком народу, управо море било пут којим су се највише кретали и тако стизали до сваког острвцета или било које тачке на средоземној обали. Има у грчком и друга реч из ове породице, само с вокалом а у корену, која значи скоро исто што и наше пут: то је Б"ЈЖХ „стаза” (отуд глагол Б"ЈгтТ „газити” односно Б"Д4Б"ЈгтТ „ходати тамо-амо, шетати наоколо”, а од његовог партиципа и име Аристотелове филозофске школе, перипатетичари).
У старосрпском је именица пут писмено посведочена од средине 13. века, у облику инструментала путем - баш као што је и ми данас користимо. Затим век касније, у Душановом законику стоји израз по пути и правдМ што значи „исправно и по правди”... Скоро петсто година касније, Вук бележи исто значење у изразу није било пута то чинити „није било право”, као и у данас застарелом придеву путан „прави, исправан”.
Током времена (мереног столећима), из основног значења „пролаз”, поред конкретног „друм”, развила су се још нека апстрактна. На пример, од 16. века забележено је пут као израз множења: двапут „дваред”, трипут „триред”, од Вуковог доба и прилог по пут то јест попут „налик”: попут онога чељадета. Иста реч може бити и предлог с генитивом који значи „према, у правцу”, на пример, Деца су пошла пут школе или Отишао је пут Беча тј. у Беч.
Синоним за пут, а своједобно чак и појам пута, данас је застарела именица друм. Овај грецизам (од грчког *ДЖт:ЖХ „пут”) у средњем веку је означавао праве, камене путеве на главним путним правцима (сетимо се, Марко Краљевић није орао путеве него друмове: Море Марко, не ори друмова · Море Турци, не газ’те орања), који су били у надлежности државе - зато су се често звали царски друмови. Обичан народ више се кретао земљаним стазама, пртинама које су се звале: путак, путац, путић, путељак, путача, путања, путаљка, путина, путинка, путањка... Поред њих су расле биљке путина, путиница, трпутац, а у њима и у другом жбуњу око пута криле су се змије зване путник „млада змија”, путница „отровна змија”, путњача (то због обичаја да се змије, или непоменице, како их не би призвали, не зову својим правим именом већ неким описним као што су ова која се своде на „она која је поред пута”).
Дакле, основна именица пут врло је - како се то стручно каже - продуктивна, што значи да се од ње граде друге речи: изведенице (поред збирних именица пуће, беспуће, распуће или распутница), путник, путнина (и попутнина) „плата путнику (као хонорар од онога ко га шаље на пут)” или сложенице (крстопутина „раскрсница”, странпут или странпутица „погрешан пут”...). Осим именица, то могу бити и друге врсте речи, на пример прилози успут, науспут, за разлику од незгодног снепута, а у дијалектима се срећу необичнији облици, као назлопут, назопут „погрешно”, затим потпут : на пут „горе-доле” на Косову, отпут или од пута „одмах, сместа” у Далмацији.
Од именице пут изведени су и бројни глаголи: данас највише користимо оне на -овати као путовати (допутовати, отпутовати, пропутовати и сличне) који по правилу имају основно, конкретно значење „кретати се по путу, преваљивати пут”. Међутим, још су бројнији и чак старији они на -ити, који најчешће долазе с префиксима и у претежно апстрактним значењима: поред запутити (се) „кренути (уопште), покренути се”, или напутити „усмерити (некога)”, пропутити „послати”, спутити „сазнати, обавестити се”, упутити такође „усмерити; послати” али и „подучити (некога нечему)”, а ту је и сложеница назлопутити се „поћи рђавим путем, прозлити се”.
Именица пут саставни је део многих израза: Пут за уши! или Пут под ноге, штап у руке! што је сликовит начин да се некоме каже „Хајде, крени већ једном!” или ПроЋи пут и распут „бити искусан, од добрих и лоших искустава”.
Није ретка ни у пословицама: Пут исти води и дома и из дома што значи „како си отишао, тако се можеш и вратити”, Боље се и од по пута вратити него рђавим путем до краја ићи „ако нешто не иде како ваља, боље је одустати на време” или Нема пута без распутице „нема правила без изузетка”...
Ако вам загонетка с почетка и није била јасна, сада, пошто сте прочитали овај текст, свакако ћете добро разумети следећу реченицу:
Није упутно да неупућени путник који путује путем скрене на странпутицу - чак и ако му је то успут, а камоли ако му је снепута, али свакако је боље да не бере путину или трпутац да се не би пут њега упутила каква путњача и ујела га - бар једанпут.


* Претпостављени прасловенски облик

Јасна Влајић-Поповић

Izvor: Politikin Zabavnik  Smile
« Poslednja izmena: 21. Okt 2007, 18:02:25 od Makišon »
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2260
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
Sta znace sledece reci:

Insuacija i flagmetican?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Evo jednog zaniljivog sajta pa tu možeš pronaći šta te interesuje Smile

http://www.vokabular.org/?lang=sr-lat

Inače, ove reči gore su pogrešno napisane... možda si mislio na - insinuacija, insultacija...flegmatičan... Smile Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2260
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
insinuacija je Smiley, pogresio sam.
Znam za ovaj sajt i odlican je. Samo sto nisam nikada kliknuo na "pomoc" i video da moram da koristim nasa slova nok nisam video da flegmatičan ima "č" i dobio rezultat  Smile

Hvala  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
Nema na čemu, i dr. put  Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:02:46
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.