Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 17:49:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li uopšte postoji "Bosanac" ?  (Pročitano 18081 puta)
Ucesnik diskusija


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 167
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
mob
Samsung D600
Mala digresija - Slovenci kao pleme nikada nisu postojali. Postojao je deo Slovena koje mi danas nazivamo Slovenci, prema zbirnom imenu celog naroda od koga svi potičemo. Isti je slučaj sa Slovacima. Pojam "Slovenac" je nastao tek 1834. godine u knjizi ruskog istoričara Jurija Venelina, a politički pojam "Slovenija" tek 1945. godine.

Takođe, u vremenu nastanka prvih država, nacionalno pitanje nije bilo definisano na način na koji je to danas slučaj, pa su često države nazivane prema nekom geografskom pojmu. Imajte na umu da su u početku, tj. pri dolasku na Balkan, nacionalno nešto definisaniji bili samo Srbi i Hrvati (dakle, nosili su ime sa sobom), dok je ostatak većeg slovensklog plemena uzimao mahom imena prema oblasti, planini, reci kraj koje se naseljavao.Tu leži i odgovor zašto Srbija i Bosna nisu bile jedna država, taman kao što neko vreme posavska Hrvatska (Slavonija) i Dalmacija nisu bile jedna država, iako su pri dolasku Slovena na Balkan, u te oblasti odlazili i naseljavali ih mahom hrvatski Sloveni.

Uzmite u obzir i to da je do crkvenog raskola došlo 1054. godine, i da je pre toga bilo manje bitno (kao i makar 100-150 godina potom) da li se orbitira više ka Rimu ili ka Carigradu.

Dakle, sve do 19. veka, nacionalno pitanje je bilo potpuno drugačije definisano nego danas, što govori i to da su osim Srba i Hrvata (i jedni i drugi su se naseljavali na teritoriji današnje BiH, istine radi), praktično svi drugi nosili imena geografskog pojma koji su zatekli.

Makedonci kao slovenski narod nisu postojali pod tim imenom sve do, suštinski, 20. veka. Crnogorci su bili samo teritorijalno nazivani tako, a zna se da su se nacionalno izjašnjavali kao Srbi. Šta će kome bolji dokaz od njihove tradicionalne kape. Konačni dizajn, onaj koji se koristi danas, po legendi, napravio je vladika Petar II Petrović Njegoš, koji je izrazio simbolizam boja, npr. crvena boja tepelaka simbolizuje krv ljudi koji su poginuli 1389. na Kosovu, crni rub predstavlja korotu tj. žal za njima, a pet zlatnih niti simbolizuje vjekove koje su Srbi proveli pod turskom vlašću.

Dakle, i Bosanci su tako nazvani zato što su preuzeli zatečeni toponim, a današnji "Bošnjak" je izmišljeni pojam, iako naravno verujem da svako ima pravo da se naziva onako kako hoće, iako nas istorija uči šta su činjenice iz zajedničke prošlosti.
IP sačuvana
social share








Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 
@ Slims
Ne mucis me nista, to sto te zanima pitaj a ja cu pokusati da ti odgovorim onoliko koliko znam.
Pitanje koje si ti postavio "Da li postoji Bosanac?" moze imati jednostavan odgovor, a on glasi da Bosanci kao nacija ne postoje. To je moje skromno misljenje a i misljenje ogromne vecine ucenih ljudi, istoricara, lingvista,... A isto tako taj odgovor moze da se zakomplikuje.
Zbog cega srednjevekovna Srbija i Bosna nisu bile u jednoj drzavi je komplikovano pitanje. Isto tako ni danas Srbija i Republika Srpska nisu u istoj drzavi iako zelja za zajednickom drzavom postoji. Ocigledno je da nije tako jednostavno da uvek jedan narod zivi u jednoj drzavi. Slican je primer Nemacke i Austrije, koje su gotovo stalno bile odvojene drzave, ali se nikad nije dovodilo u pitanje cinjenica da su i jedni i drugi nemci.
Citat
Pleme se podjelilo na dvije države ili zajednice.
Podelilo se na mnogo vise drzava iz jednostavnog razloga jer kada su Srbi dosli na Balkan oni nisu imali svog vodju, nisu bilo organizovani na taj nacin. Duklja, Travunija, Zahumlje, Paganija, Raska, Bosna sve te zemlje se mogu smatrati srpskim zemljama. Kasnije dolaskom Nemanjica Srbi pocinju da se ujedinjavaju i da prihvataju Nemanjice za vladare i onda imamo samo dve Srpske drzave Bosnu i Srbiju i tako je sve do 19 veka kada Crna Gora i Srbija odvojeno dobijaju samostalnost i onda opet dobijamo dve srpske drzave.

Citat
To se desilo i prije nego su Turci došli na Balkan, tj. Bosanci su bili odvojeni od imena "Srbin" i prije njihovog tjeranja na Islam.
Pojam Bosanac i Srbin se ne mogu porediti, zato sto su to babe i zabe. Bosanac mozda moze da se poredi sa pojmom Sumadinac, a ta dva pojma nemaju nikakve veze sa nacijom.
Pojam Bosanac danas isto kao i pre 500 ili 800 godina samo oznacava coveka koji zivi na teritoriji Bosne, a nikako ne oznacava njegovu nacionalnu pripadnost.
marko taj popis ti govori da su nas satarili u drugom svetskom ratu.
Ono sto je mozda jos i gore od fizickog unistenja je to sto su posle Drugog svetskog rata uterali strah svim Srbima katolicima, tako da su preko noci mnogi od Srba postali Hrvati. Te 1921. Svi Makedonci i Crnogorci, gotovo polovina muslimana iz Bosne i jedan deo katolika su se izjasnjavali da govore srpskim jezikom sto je tada znacilo da se smatraju Srbima.
A to falsifikovanje istorije koje Hrvati sad pokusavaju da poture jednostavno nece proci nigde osim kod njih, a verujem da i kod njih oni pravi istoricari vide o kakvim se falsifikatima radi. Ta njihova logika da su svi katolici u stvari Hrvati je vise nego smesna. Mene licno ne bi zacudilo da za 10 godina napisu i da su Nemanjici bili Hrvati zato sto je Stefan Nemanja bio krsten i po katolickim obicajima.

Uvaženi Marko , hvala ti što si mi razbio i raščistio mnoge nedoumice u glavu , konačno sam shvatio da u stvari jedan te isti srpski narod je živo skoro oduvek u bosni i srbiji , iako se srbija zvala srbija i a bosna se opet nije zvala srbija , ali to je sitnica u poređenju sa sledećom stvari , kako to da u potpuno istoj situaciji jedan te isti Albanski narod iako je takože jako podjeljen na tri vjere ( 70 % muslimai , 20 pravoslavci , 10 % katolici ) kao što je jeli podjeljen i srpski narod , kako to da historija nije zabilježila da šiptar udari na šitara niti kamenom a kamoli nekakva etnička čišćenja ili genocidi , a srbi koji su u svjemu superiorniji u odnosu na šiptare poklaše se međusobno srbin na srbina ?
IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.237
mob
Nokia 
Uvaženi Marko , hvala ti što si mi razbio i raščistio mnoge nedoumice u glavu , konačno sam shvatio da u stvari jedan te isti srpski narod je živo skoro oduvek u bosni i srbiji , iako se srbija zvala srbija i a bosna se opet nije zvala srbija , ali to je sitnica u poređenju sa sledećom stvari , kako to da u potpuno istoj situaciji jedan te isti Albanski narod iako je takože jako podjeljen na tri vjere ( 70 % muslimai , 20 pravoslavci , 10 % katolici ) kao što je jeli podjeljen i srpski narod , kako to da historija nije zabilježila da šiptar udari na šitara niti kamenom a kamoli nekakva etnička čišćenja ili genocidi , a srbi koji su u svjemu superiorniji u odnosu na šiptare poklaše se međusobno srbin na srbina ?

Pre nego sto odgovorim na ovo pitanje evo par cinjenica.

-ni jedan sukob izmedju Srba i Hrvata ili Srba i muslimana nije bio samo zbog nase nesloge nego su takvi sukobi uvek bili podrzavani sa strane.
-Albanci do skoro nisu bili ozbiljan faktor na Balkanu

U drugom svetskom ratu na primer ustase su imala jaku podrsku Nemacke, cak su bili i pozurivani da sto pre rese srpsko pitanje. Takodje jedan od glavnih ljudi za koga danas Hrvati smatraju da je predvodio takozvani Hrvatski nacionalni preporod uopste nije ni bio Hrvat nego Nemac, zvao se Ljudevit Gaj. A zbog cega se strani faktor mesao u nase odnose, a ne u Albanske? Odgovor je vrlo jednostavan, zato sto su Albanci bili obicno smetalo na Balkanu i onda nikog nisu ni zanimali. Nije nemoguce da sa njihovim jacanjem dodje vreme kada ce i oni imati ovakve medjusobne sukobe. A pritom treba imatu u vidu da izmedju Albanaca sa Kosova i Albanaca iz Albanije uopste ne vlada neka preterana ljubav.
« Poslednja izmena: 20. Jan 2011, 15:17:26 od Marco V »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 
Uvaženi Marko , hvala ti što si mi razbio i raščistio mnoge nedoumice u glavu , konačno sam shvatio da u stvari jedan te isti srpski narod je živo skoro oduvek u bosni i srbiji , iako se srbija zvala srbija i a bosna se opet nije zvala srbija , ali to je sitnica u poređenju sa sledećom stvari , kako to da u potpuno istoj situaciji jedan te isti Albanski narod iako je takože jako podjeljen na tri vjere ( 70 % muslimai , 20 pravoslavci , 10 % katolici ) kao što je jeli podjeljen i srpski narod , kako to da historija nije zabilježila da šiptar udari na šitara niti kamenom a kamoli nekakva etnička čišćenja ili genocidi , a srbi koji su u svjemu superiorniji u odnosu na šiptare poklaše se međusobno srbin na srbina ?

Pre nego sto odgovorim na ovo pitanje evo par cinjenica.

-ni jedan sukob izmedju Srba i Hrvata ili Srba i muslimana nije bio samo zbog nase nesloge nego su takvi sukobi uvek bili podrzavani sa strane.
-Albanci do skoro nisu bili ozbiljan faktor na Balkanu

U drugom svetskom ratu na primer ustase su imala jaku podrsku Nemacke, cak su bili i pozurivani da sto pre rese srpsko pitanje. Takodje jedan od glavnih ljudi za koga danas Hrvati smatraju da je predvodio takozvani Hrvatski nacionalni preporod uopste nije ni bio Hrvat nego Nemac, zvao se Ljudevit Gaj. A zbog cega se strani faktor mesao u nase odnose, a ne u Albanske? Odgovor je vrlo jednostavan, zato sto su Albanci bili obicno smetalo na Balkanu i onda nikog nisu ni zanimali. Nije nemoguce da sa njihovim jacanjem dodje vreme kada ce i oni imati ovakve medjusobne sukobe. A pritom treba imatu u vidu da izmedju Albanaca sa Kosova i Albanaca iz Albanije uopste ne vlada neka preterana ljubav.

Ovo da između ovih na Kosmetu i ovih u Albaniji ne vlada preterana ljubav je tvoj subjektivni stav i njegova vrijednost je otprilike na nivou lanjskog snijega, ali uzmimo za potrebe diskusije i da si u pravu , dali vi pravite razliku između pojmova  " ne vlada preterana ljubav " i " etničko čišćenje i genocid " ?

I ovi pojmovi " smetalo na Balkanu " itd , itd služe ti da pobegneš od jedne gole činjenice , ako si ti u pravu da su i u Bosni i u Srbiji  , srbi samo srbi i ništa osim srba ,  onda su srbi jedini meni poznati narod u Europi koji je u poslednjem milenijumu uradio genocid sam sebi ?

Kakav je to narod koji sam sebe genocidiše ?
IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Al opet nikako ne mogu da skontam, kako to ako su i ovi i oni bili Srbi, zašto nisu bili u jednoj državi i zašto nisu bili kao braća i npr. borili se zajedno..

Zato jer tada nisu postojale drzave u danasnjem obliku. Postojao je jezik ali ne i narod kakav danas znamo. "Narod" su bili kmetovi koje niko nije pitao za zdravlje niti je koga interesovalo kojim jezikom pricaju niti kako se izjasnjavaju, bilo je bitno da rade.
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.237
mob
Nokia 
Kakav je to narod koji sam sebe genocidiše ?
Smile  Mnogo glup i naivan nazalost. I narod koji je mnogo propatio pa je svasta pokusavao ne bi li se spasao bede.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 19849
Zastava Šabac , Srbija
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.237
mob
Sony 
Bosanac ti je samo geografska odrednica , kao recimo Šumadinac.... Takođe i Crnogorac je geografska odrednica pa eto imaju i svoju državu , sad su i jezik izmislili.... Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 
Kakav je to narod koji sam sebe genocidiše ?
Smile  Mnogo glup i naivan nazalost. I narod koji je mnogo propatio pa je svasta pokusavao ne bi li se spasao bede.

U pravu si , ovo su argumeti kojima ćeš osvojiti svijet  , priskrbiti sebi puno prijetalje i postati velika nacija u svakom poglijedu !  A ja ću biti i ostati ostati glup i naivan samo zato jer ti tako kažeš .
IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.237
rekao je da je narod mnogo glup i naivan a ne ti Smile doduse i da je rekao za tebe ne bi omano Smile
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.237
mob
Nokia 
Kakav je to narod koji sam sebe genocidiše ?
Smile  Mnogo glup i naivan nazalost. I narod koji je mnogo propatio pa je svasta pokusavao ne bi li se spasao bede.

U pravu si , ovo su argumeti kojima ćeš osvojiti svijet  , priskrbiti sebi puno prijetalje i postati velika nacija u svakom poglijedu !  A ja ću biti i ostati ostati glup i naivan samo zato jer ti tako kažeš .
Nisi me nesto razumeo, a sada ni ja tebe. Ne znam sta drugo moze da se zakljuci o narodu koji ubija sam sebe osim da je u najmanju ruku naivan. I ja sam deo tog naroda i cenim da je uvek bolje kad znas da si glup nego kad ne znas.
Do rata izmedju muslimana i Srba u Bosni je doslo iz dva razloga.
Prvi je taj sto su se Srbi na celu sa SPC odrekli Srba muslimanske veroispovesti i tako odbcili jedan deo svog naroda. Taj odbaceni narod je ostao bez identiteta, a siguno nije lep osecaj kad ne znas ni ko si ni sta si. Zbog toga su muslimani u Bosni postali izgubljeni na neki nacin.
Drugi razlog je taj sto su muslimani dozvolili da budu izmanipulisani, sto nije samo njihova krivica nego i nasa(Srba pravoslavaca), jer smo mi ti koji smo im oduzeli ime.
Sa druge strane ako gledamo ljude koje se danas izjasnjavaju kao Hrvati medju njima ima jedan deo pravih Hrvata, a ima gomila ljudi kojima su se pradede i cukundede izjasnjavale kao Srbi. Bas pre neki dan gledam onog njihovog borca Mirko Crocop, covek se zove Mirko Filipovic, pa moze li imati srpskije ime i prezime, jos i govori istim jezikom kao i ja. To je isti narod u to nema sumnje. A mogu ja za sebe da govorim i da sam Marsovac ali to nikad necu biti.

« Poslednja izmena: 21. Jan 2011, 22:22:59 od Marco V »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 18. Apr 2024, 17:49:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.