Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 12:39:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Da li uopšte postoji "Bosanac" ?  (Pročitano 17971 puta)
16. Jan 2011, 05:25:35
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 8
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Htio bih nešto da vas priupitam, jer sam čitao mnogo stvari o historiji Balkana na ovom forumu.  Nadam se da ću ovdje dobiti odgovor.  

Ako su nekad bile 3 države, Hrvatska, Srbija i Bosna, kako to da se uvijek spominju Hrvati, Srbi, a Bosanaca nema nigdje.  Da li je to možda zbog toga, što su ljudi koji su živjeli na prostorima Bosne, bili pravoslavci i katolici ili zbog nečeg drugog.  Jel Bosna možda nekad bila Srbija ili Hrvatska.  I ako jeste, zašto onda u Bosni nigdje nema spomenika starog npr: 800 godina, na kojem piše Srbija (ili ja nisam čuo za takav) ?
I zašto neki ljudi vole reći " Nema Bosne, nikad je nije ni bilo"? Pa od kud onda "Bosna" ?

Jel mi može neko odgovoriti ?


*no hate


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora lightsoft (Vreme: 16. Jan 2011, 05:31:38)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Novi nindža kolo vodi.

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 872
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Кратко и јасно: по званичној историји Балкан су населила словенска племена Срба, Хрвата и Словенаца. Прве балканске државе нису имале национална имена већ географска, дакле, Рашка, Дукља (Зета), Травунија, Захумље, Босна ... Босанац је географска одредница као и Херцеговац, Далматинац, Шумадинац.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.237
mob
Nokia 
Bosna je mnogo duze bila nezavnisna drzava nego sto je to bila Hrvatska. U srednjem veku je smatrano i razni vizantijski istoricari su pisali da u Bosni zive Srbi. Bosanci kao slovensko pleme nisu postojali.
Citat
Jel Bosna možda nekad bila Srbija ili Hrvatska.
Bosna nikada nije bila Hrvatska, mada hrvati sada u svojoj istoriji svasta izmisljaju tako da sam ja naleteo i na ovakvu kartu za koju sa mojim skromnim poznavanjem istorije mogu slobodno da kazem da nije tacna. Ono sto je najsmesnije je to sto na ovoj mapi hrvati podrucje prvih srpskih drzava nazivaju Crvena Hrvatska, a to nema veze sa mozgom i samo idijot moze iz ciste zle namere tako nesto da napise. Oni to kapiraju da je Hrvatska verovatno zbog toga sto je jedan deo Srba u tim drzavama prihvatio katolicanstvo, a oni kapiraju da su svi katolici Hrvati. Sa tom logikom mozemo da zakljucimo i da su brazilci hrvati.

Hrvatska je najveca teritorijalno bila nesto pre 1100. godine kada je zauzimala teritorije od reke Drave na severu do Jadranskog mora na jugu do Splita, a istocna granica je bila oko reke Vrbas.
Desno od reke Vrbas, ispod Save, a iznad prvih srpskih drzava Paganije, Zahumlja, Duklje i Travunije se nalazio prestor naseljen Srbima koji neki nazivaju Srbija, ali se u to vreme jos uvek taj prostor nije mogao smatrati drzavom. Kasnije od tog prostora nastaju Bosna i Raska(kasnije Srbija).
Na vrhuncu moci Bosna je bila krajem 14. i pocetkom 15. veka kada su joj granice bile reke Sava, Drina i Una, a na jugu Jadransko more.
Popis stanovnistva iz 1921. sa wikipedije
Citat
Sastav stanovništva na popisu iz 1921. (baziran na govornom jeziku)
srpsko-hrvatski: 8.911.509 (74,36%)
Srbi: 44,57%
Hrvati: 23,50%
Muslimani: 6,29%
slovenački: 1.019.997 (8,51%)
češki: 115.532 (0,96%)
rusinski: 25.615 (0,21%)
poljski: 14.764 (0,12%)
ruski: 20.568 (0,17%)
mađarski: 467.658 (3,90%)
nemački: 505.790 (4,22%)
arnautski [1]: 439.657 (3,67%)
turski: 150.322 (1,26%)
rumunski: 231.068 (1,93%)
italijanski: 12.553 (0,11%)
ostali: 69.878 (0,58%)
Struktura stanovništva po veroispovesti prema popisu iz 1921. godine
pravoslavna: 5.593.057 (46,67%)
rimokatolička: 4.708.657 (39,29%)
grkokatolička: 40.338 (0,34%)
evangelistička: 229.517 (1,91%)
muslimanska: 1.345.271 (11,22%)
jevrejska: 64.746 (0,54%)
ostale: 1.944 (0,02%)
bez konfesije: 1.381 (0,01%)
Iz ovog popisa se moze zakljuciti da se dobar deo katolika i bar polovina muslimana u Bosni te 1921. smatrala za sebe da su Srbi odnosno da govore srpskim jezikom, a to je bilo pre samo 90 godina. Onda nije tesko zakljuciti kako bi taj popis izgledao da je napravljan 1600. recimo.
Dakle, Bosanac postoji, ali isto toliko koliko postoji Sumadinac ili Vojvodjanin ili Crnogorac
« Poslednja izmena: 16. Jan 2011, 15:34:13 od Marco V »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 8
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Hvala MARCO V i samo još da te sad pitam. . .  
A ta plamena slavena štop su doselila na Balkan, kažeš da su to bila tri plemena " Srbi, Hrvati i Slovenci", Jesul se oni i tad zvali tako?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.237
mob
Nokia 
Slovenci kao slovensko pleme su postojali ali je pitanje koliko se oni mogu racunati kao Juzni Sloveni, a isto tako je pitanje dal uopste njih danas mozemo smatrati za Slovene jer su vise od hiljadu godina pod jakim germanskim uticajem.
Srbi i Hrvati su bila dva najveca Slovenska plemena i zbog svoje brojnosti su i zadrzali imena iz postojbine. U prvim godinama naseljavanja na Balkan Sloveni su naselili gotovo celo podrucje Balkana, a mnoga plemena su dobila naziv po teritorijama koje su zauzeli. Tako su npr. postojali Moravci, isto tako je bilo dosta Slovenskih plemana i po Bugarskoj pa su posle dolaska Bugara neka od tih plemana se stopila sa Bugarima dok su drugi bezali na istok . Kolika je veza izmedju Srba i ostalih slovenskih slovenskih plemena je tesko pitanje i iskreno receno nemam pojma. Mada predpostavljam da su bili mnogo blizi Srbima nego Hrvatima koji su naselili samo jedno malo podrucje Balkana. Hrvati su se jedino granicili sa Srbima da se tako izrazim.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 8
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Mislim da sam iz svega shvatio da su Bosanci postojali, ali da su bili manje pleme nego Srbi pa su tako Srbi, mogli da vladaju nad njima. Ili ?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.237
mob
Nokia 
Bosanci kao Slovensko pleme nisu postojali. U srednjevekovnoj Bosni su ziveli Srbi. A odakle taj naziv Bosna mislim da se pouzdano ne zna. Ima prica da Bosna znaci zemlja soli, i da je poreklom ilirska rec.
Postavlja se pitanje zbog cega Bosna nije bila deo srednjevekovne Srbije ako je stvarno istina da su ziveli Srbi. Odgovor na to pitanje je komplikovan. Jedan od razloga je taj sto su Bosanci(Srbi iz Bosne) dugo vremena odbijali hriscanstvo i kada su ga prihvatili pokrstavanje je islo jako sporo zbog nepristupacnog terena. Drugi razlog je taj sto je u srednjem veku gospodar neke zemlje bio maltene isto sto i vlasnik, tako da vodjama Srba u Bosni nije odgovaralo da budu pod krunom Nemanjica.
Evo sta je vizantijski car Porfirogenit(913.-959) pisao o ovim temama
http://sr.wikisource.org/sr/De_administrando_imperio
Ima dosta da se cita pa ako te zanima probaj sam da izvuces zakljucak. Odnos izmedju Srbije i Bosne odnosno Srba iz Srbije i Srba iz Bosne bi mozda mogao da se uporedi sa odnosom Nemacke i Austrije. Nije bas najbolje porediti takve stvari ali tako moze lakse da se shvati.
« Poslednja izmena: 16. Jan 2011, 19:34:51 od Marco V »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 8
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Al opet nikako ne mogu da skontam, kako to ako su i ovi i oni bili Srbi, zašto nisu bili u jednoj državi i zašto nisu bili kao braća i npr. borili se zajedno..
Izvini ako te zamučavam, ali to me toliko zanima, i glava me zaboli od tolikog razmišljanja i čitanja...
Svi pišu neku svoju historiju, i Bosanci i Srbi i Hrvati, pa ne mogu nikako da povežem i da skontam čija je prava.

Ali ovo sam uspio da skontam. "Srbi" su bili slavensko pleme koje je naselilo balkan. Pleme se podjelilo na dvije države ili zajednice. Jedni su bili i dalje Srbi, dok su drugi postali Bosanci.(možda su primili ime i običaje naroda koji su tada živjeli na prostorima današnje BiH?) Srbi koji su ostali Srbi su primili pravoslavlje kao svoju vjeru, dok je sa Bosancima(srbima) bilo teže. Ali da su na kraju ipak i oni prihvatili tu istu vjeru. I predpostavimo da su obje strane znale ko su i šta su, i da su svi pleme "Srba" ali opet nisu htjeli biti u istoj drzavi, kraljevini, zajednici. Zašto to ? To se desilo i prije nego su Turci došli na Balkan, tj. Bosanci su bili odvojeni od imena "Srbin" i prije njihovog tjeranja na Islam.
Izvini, opet što te mučim, ovo sam napiso i neću više... jednostavno dodje preopterećenje u glavi, jer nikako ne mogu skontat ko je u pravu a ko nije. Izgleda da su u pravu oni koji imaju više napisanih knjiga.

Hvala ti prijatelju, na dosadašnjim odgovorima.
Pozdrav.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


valar dohaeris

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 51282
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.237
marko taj popis ti govori da su nas satarili u drugom svetskom ratu.
IP sačuvana
social share
Soy un hombre muy honrado
Que me gusta lo mejor
Las mujeres no me faltan, ni el dinero, ni el amor
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Chrome 8.0.552.237
mob
Nokia 
@ Slims
Ne mucis me nista, to sto te zanima pitaj a ja cu pokusati da ti odgovorim onoliko koliko znam.
Pitanje koje si ti postavio "Da li postoji Bosanac?" moze imati jednostavan odgovor, a on glasi da Bosanci kao nacija ne postoje. To je moje skromno misljenje a i misljenje ogromne vecine ucenih ljudi, istoricara, lingvista,... A isto tako taj odgovor moze da se zakomplikuje.
Zbog cega srednjevekovna Srbija i Bosna nisu bile u jednoj drzavi je komplikovano pitanje. Isto tako ni danas Srbija i Republika Srpska nisu u istoj drzavi iako zelja za zajednickom drzavom postoji. Ocigledno je da nije tako jednostavno da uvek jedan narod zivi u jednoj drzavi. Slican je primer Nemacke i Austrije, koje su gotovo stalno bile odvojene drzave, ali se nikad nije dovodilo u pitanje cinjenica da su i jedni i drugi nemci.
Citat
Pleme se podjelilo na dvije države ili zajednice.
Podelilo se na mnogo vise drzava iz jednostavnog razloga jer kada su Srbi dosli na Balkan oni nisu imali svog vodju, nisu bilo organizovani na taj nacin. Duklja, Travunija, Zahumlje, Paganija, Raska, Bosna sve te zemlje se mogu smatrati srpskim zemljama. Kasnije dolaskom Nemanjica Srbi pocinju da se ujedinjavaju i da prihvataju Nemanjice za vladare i onda imamo samo dve Srpske drzave Bosnu i Srbiju i tako je sve do 19 veka kada Crna Gora i Srbija odvojeno dobijaju samostalnost i onda opet dobijamo dve srpske drzave.

Citat
To se desilo i prije nego su Turci došli na Balkan, tj. Bosanci su bili odvojeni od imena "Srbin" i prije njihovog tjeranja na Islam.
Pojam Bosanac i Srbin se ne mogu porediti, zato sto su to babe i zabe. Bosanac mozda moze da se poredi sa pojmom Sumadinac, a ta dva pojma nemaju nikakve veze sa nacijom.
Pojam Bosanac danas isto kao i pre 500 ili 800 godina samo oznacava coveka koji zivi na teritoriji Bosne, a nikako ne oznacava njegovu nacionalnu pripadnost.
marko taj popis ti govori da su nas satarili u drugom svetskom ratu.
Ono sto je mozda jos i gore od fizickog unistenja je to sto su posle Drugog svetskog rata uterali strah svim Srbima katolicima, tako da su preko noci mnogi od Srba postali Hrvati. Te 1921. Svi Makedonci i Crnogorci, gotovo polovina muslimana iz Bosne i jedan deo katolika su se izjasnjavali da govore srpskim jezikom sto je tada znacilo da se smatraju Srbima.
A to falsifikovanje istorije koje Hrvati sad pokusavaju da poture jednostavno nece proci nigde osim kod njih, a verujem da i kod njih oni pravi istoricari vide o kakvim se falsifikatima radi. Ta njihova logika da su svi katolici u stvari Hrvati je vise nego smesna. Mene licno ne bi zacudilo da za 10 godina napisu i da su Nemanjici bili Hrvati zato sto je Stefan Nemanja bio krsten i po katolickim obicajima.
« Poslednja izmena: 16. Jan 2011, 23:39:06 od Marco V »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 12:39:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.