Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 16:11:44
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Černobilj - "zona smrti" za avanturiste  (Pročitano 21374 puta)
27. Jul 2010, 07:34:26
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.60
Najveća ekološka katastrofa u istoriji korišćenja nuklearne energije dogodila se pre 24 godine. Černobilj je do danas ostao nenaseljen i pod redovnom je kontrolom ukrajinskih državnih službi, ali turisti ne mogu da mu odole. Dana 26. aprila 1986. usled nesigurnosti konstrukcije sovjetskog nuklearnog reaktora i ljudske greške prouzrokovana je eksplozija koja je uništila jedan od četiri reaktora u černobiljskoj nuklearnoj elektrani. Ta eksplozija nije ličila na eksploziju nuklearne bombe, ali je napravila štetu na reaktoru koji je zatim ispustio velike količine radioaktivne prašine u vazduh.

Pre nuklearne nesreće 1986. godine u gradiću Černobilj živelo je oko 14.000 stanovnika. Danas Černobilj nije naseljen i celo okruženje je iz sigurnosnih razloga pod posebnim nadzorom. Ovaj ukrajinski gradić nalazi se u blizini severne ukrajinske granice, otprilike 100 kilometara severno od Kijeva i 15 kilometara od černobiljske nuklearne elektrane. Mnogi turisti odlučuju se za obilazak tog područja.

"Oko osam evra koštaće vas malo drugačiji izlet. Mnogi iz čiste radoznalosti žele da vide zabranjenu zonu oko černobiljskog reaktora", kaže lokalni turistički vodič Jurij Tatarčuk, dok je za druge to avantura uz dozu "strave i užasa". "Naravno da ljude privlači nevidljiva opasnost. Ali, takva putovanja igraju važnu ulogu - informišu ljude o realnim opasnostima koje prete od tehnologije koja se koristi. Kada sopstvenim očima vidite neke stvari, one postaju važne i interesantne", objašnjava Tatarčuk. Broj turista koji posećuju ovu oblast svake godine raste. Prošle godine Černobilj je posetilo 7.000 ljudi. Bili su to mahom Šveđani, Danci i Holanđani.

Vožnja po "zoni smrti" traje sedam sati, a Tatarčuk tvrdi da to nije opasno, jer zračenje nije jače od zračenja koje proizvodi rendgen aparat. Program posete uključuje i oblilazak Pripjata. Taj grad izgrađen je za zaposlene u ovoj nuklearnoj elektrani i članove njihovih porodica, a od reaktora je udaljen samo nekoliko kilometara. Pre katastrofe u njemu je živelo 50.000 ljudi.

Izvor: Krstarica

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

cer1.jpg
(96.82 KB, 650x458)
cer2.jpg
(131.18 KB, 600x405)
cer3.jpg
(139.38 KB, 600x405)
cer4.jpg
(133.43 KB, 600x405)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 323
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.11
ja bih voleo da posetim cernobilj,gledao sam dosta emisija o ovome i toliko mi je jezivo i nezamislivo da udjes u grad koji je prazan,toliko zgrada,kuca,fabrika a nigde "zive duse"...to bih voleo da vidim i dozivim  Smile
« Poslednja izmena: 27. Jul 2010, 11:14:05 od Timbo_W »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Hold your colour

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 1705
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
mob
LG GT350
Ja na primer ne bih zato sto msm da jos tamo ima radioaktivnih supstanci iako ne u smrtnoj dozi ne volim jednostavno to mesto.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Samo Sapun Srbina Spasava.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2430
Zastava USA
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
mob
Samsung Galaxy S5 ACTIVE
Citat
Tatarčuk tvrdi da to nije opasno, jer zračenje nije jače od zračenja koje proizvodi rendgen aparat
Samo što te rengen aparat zrači 5 sekunde a ta oblast par sati koliko je verovatno potrebno za obilazak. Tako da  Smile
IP sačuvana
social share
Od boljeg uvek ima bolje a od goreg gore.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

S.P.Q.R.

Zodijak
Pol
Poruke 1608
OS
MacOS X
Browser
Safari 5.0.1
Kako kuda...po gradu smes da ostanes i duze,bez opasnosti po radijaciju(pismenost  Smile) od radijacije,ali vec u oko elektrane duze od par minuta ne smes,a u nju da udjes - sile nema...

Sad je veoma zajebano posto su veliki pozari po rusiji,i tuda,oko Cernobilja,podigao se nivo radijacije  Smile


Video sam neke slike,ako budem uspeo da ih nadjem postavicu ih,stvarno izgleda...stravicno...i prelepo,u isto vreme...Vidis u skoli necije papuce,neke udzbenike iz 86',novine...sve bih dao da odem da vidim to Smiley
« Poslednja izmena: 14. Avg 2010, 01:15:10 od idispavaj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.8
Kao neko ko ima rendgenologa u kuci,i ko je istovremeno proveo izvesno vreme proucavajuci Zonu,moram da upozorim sve potencijalne turiste prvo da bez obzira sto je kolicina radijacije u oblastima gde se setaju turisti u granicama bezbednog,onima koji imaju sklonost ka raku moze da bude stetna,tj-ne treba rizikovati.i drugo da sam citao da mnogi turisti,uprkos odusevljenosti u pocetku ture,posle 15 minuta provedenih u Pripjatu,pocnu da odlepljuju,tj-vata ih panika,jeza i strah,i zele sto pre da izadju iz njega.

dal se radi o slucajnosti,ili cemu,al,evo,bas sam veceras,posle nekolko godina,opet pricao o tome,sa jednim Hrvatom preko neta,koji je razmisljao o odlasku tamo,pa me pitao za misljenje.
razmisljao sam i ja o tome,pogotovu u vreme kad sam bio fasciniran Cernobiljom i Zonom,ali,cak i da se ne predomisljam zbog radijacije(hvala Bogu,pa niko u porodici nije imao rak,tako da nije zbog toga,ali ipak ne zelim da se izlazem i rizikujem),ne znam dal bih otisao,jer znam da ma kolko to super deluje kroz slike,u stvari je veoma neprijatno.a onda sam citao i to za Pripjat i turiste,i uopste se ne cudim da ljudi odlepe od jeze i straha.
sem toga,objekti,pored ovih koji se obilaze(Cernobilj,sravnjena sela,CAEZ,Pripjat),ja bih u Zoni zeleo da posetim i jos neke druge objekte,poput preko-okeanskog radara Duga-3,vojnog otpada,fabrike radija,kasarne i PVO baterija,a,naravno,sve je to zabranjeno i strogo cuvano,tako da nije bas ono sto bih zeleo.doduse,radar se vidi i ovako,jer je ogroman,ali samo pravougaona celicna mreza(antena) kako strci iz sume,al to je sve.
tako da ako neko razmislja o tome-pamet u glavu.i ako nekoga zanimaju jos neke informacije,neka pita slobodno.proslo je par godina otkako me je prosla fasciniranost svim tim,ali jos se secam mnogih stvari koje sam citao i gledao.imam i dosta raznovrsnih slika,pa ako neko oce,mogu da okacim.
Citat
Tatarčuk tvrdi da to nije opasno, jer zračenje nije jače od zračenja koje proizvodi rendgen aparat
Samo što te rengen aparat zrači 5 sekunde a ta oblast par sati koliko je verovatno potrebno za obilazak. Tako da  Smile
ne,on je verovatno mislio da ukupno iskustvo je kao rendgen pregled.
jer je zracenje manje,ali traje duze,te kad se sabere,dodje mu kao jedan rendgen pregled od par sekundi.
ima tu gomila faktora,ne secam se sad svega,davno sam citao o tome,ali ima tu svakakve mere i jedinice.
duzina izlaganja,kolicina izglaganja,po satu,po ovome,po onome...ima i nekoliko jedinica.
uglavnom-nije stetnije od jednog malo duzeg rendgenskog pregleda,ali mnogi zaboravljaju da je i to jedna solidna kolicina ozracenosti(cije se ponavljanje izbegava nekoliko godina upravo zbog stetnosti i rizika).tako da ni ja ne bih isao.


p.s.-tekst nije sasvim tacan(klasicno novinarsko-forumsko nabadanje(mislim na izvore)).
grad Cernobilj jeste i danas naseljen,samo sto je broj stanovnika svega 1000,ali jeste funkcionalan,iako je izolovan,jer se u njemu izmedju ostalog nalazi Muzej vatrogasne i vojne opreme i spomenik svim likvidatorima(ljudima koji su ucestvovali u zatrpavanju havarisane hale),autobuska stanica i Uprava cernobiljskog rejona,koja je takodje zaduzena i za organizaciju i nadzor svega unutar Zone,sto ukljucuje jos nekih 1000 drugih ljudi unutar Zone koji zive i rade u njoj.
i ne zove se "Zona smrti",nego "Zona alijenacije",ili najpopularnije-samo "Zona".a radnici u CAEZu(elektrani),pripadnici MVDa,vojnici i svi drugi koji tamo rade nekad sebe iz sale nazivaju stalkerima,po uzoru na istoimenu popularnu Ukrajinsku igricu gde se sve vrti oko stalkera,placenih ratnika,koji cesljaju Zonu u potrazi za vrednim artefaktima i anomalijama.
« Poslednja izmena: 14. Avg 2010, 03:00:15 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.11
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu

S.P.Q.R.

Zodijak
Pol
Poruke 1608
OS
MacOS X
Browser
Safari 5.0.1
Citat
ja bih u Zoni zeleo da posetim i jos neke druge objekte,poput preko-okeanskog radara Duga-3,vojnog otpada,fabrike radija,kasarne i PVO baterija,a,naravno,sve je to zabranjeno i strogo cuvano,tako da nije bas ono sto bih zeleo.
Smile
« Poslednja izmena: 14. Avg 2010, 10:34:28 od idispavaj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 323
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.18
uprkos odusevljenosti u pocetku ture,posle 15 minuta provedenih u Pripjatu,pocnu da odlepljuju,tj-vata ih panika,jeza i strah,i zele sto pre da izadju iz njega.[/b]

dal se radi o slucajnosti,ili cemu

mislim da nije u pitanju uticaj zracenja ili slucajnosti ili bilo cega...kad malo bolje razmislis nije svejedeno se naci u gradu gde je mnogo ljudi stradalo,gde su se radjala deformisana deca a gde danas ne zivi niko (mislim na obicne gradjane) zamisli taj trip jbt,okolo tebe zgrade,skole,lokali,fabrike i sve je prazno sa tom jezivom mrtvackom tisinom  Smile Smile Smile mislim da je to razlog njihove panike i ostalog...sto se tice obilaska,znas kako,da imam 70 i kusur godina i da recimo bolujem od neke neizlecive bolesti prikupio bih sve dozvole i usao u samo srce reaktora tj tamo gde je sve pocelo,kad vec umirem onda da umrem k'o covek  Smile Smile Smile voleo bih obici cernobilj ali naravno da je to koliko toliko bezbedno...

btw imam rodjaka koji je radio tamo i koji se nalazio u tom susednom valjda gradicu kad se dogodila eksplozija,kad je dosao ovamo svi su ocekivali da dobije rak ali evo i dan danas je ziv i zdrav tako da... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.60
mob
Nokia 
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 16:11:44
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.22 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.