Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 23:22:49
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 68
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Buduci odnosi Srbije i Crne Gore  (Pročitano 81799 puta)
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Dinkić: Budžetska inspekcija u kontroli institucija

Ministar finansija Srbije Mladjan Dinkić izjavio je da je budžetskoj inspekciji izdao nalog da pokrene kontrolu u svim institucijama državne zajednice, kako 'imovina iz Srbije ne bi bila prebačena u Crnu Goru'.

'Danas sam radi preventine izdao nalog da budžetska inspekcija pokrene kontrolu svih relevantnih institucija bivše državne zajednice kako bi imali jasan popis zaposlenih, imovine, novčanih sredstava na računu', rekao je Dinkić u Boru.

On je dodao da će popis imovine biti osnov za rebalans budžeta, ali i preventiva da se ne desi da neko novac sa računa iz Srbije prebaci u Crnu Goru.

'Ne sme da se dogodi da se neki stanovi koji su navodno savezni, a u stvari su srpski, podele fukcionerima ili državljanima Crne Gore', rekao je ministar finasija, i dodao da će Srbija zadržati skoro sve ambasade u inostranstvu.

'Srbija će suštinski zadržati skoro sve ambasade, jer podela ambasada nije završena još ni sa bivšim republikama SFRJ. Sa Crnom Gorom biće pregovora oko toga, ali oni nemaju prava na više od 5,5 posto od ukupne imovine SCG u inostranstvu', naveo je Dinkić.


Izvor: Rts
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 258
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Ok. Ode nam Crna gora. Sad moramo menjati ime drzavi! Hoce li se zvati "Srbija i Fruska gora ?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Dinkić: Šta (p)ostaje srpsko      
Beograd -- Mlađan Dinkić izdao budžetskoj inspekciji nalog da pokrene kontrolu kako imovina iz Srbije ne bi bila prebačena u Crnu Goru.

   
"Radi preventive izdao sam nalog da budžetska inspekcija pokrene kontrolu svih relevantnih institucija bivše državne zajednice kako bismo imali jasan popis zaposlenih, imovine, novčanih sredstava na računu", rekao je srpski ministar finansija. Ukupna ušteda Srbije posle razdruživanju sa Crnom Gorom biće više psihološka nego finansijska, ocenjuju stručnjaci.

Budžetska inspekcija poslata je u Ministarstvo spoljnih poslova, Palatu federacije i Upravu za kontrolu leta, jer je bilo prijava da se tamo ovih dana, kako kaže ministar Dinkić, dešavaju neobične stvari. Zato Srbija želi da spreči moguće zloupotrebe do faktičkog razdvajanja.

Dinkić je kazao da će popis imovine biti osnov za rebalans budžeta, ali i preventiva da se ne desi da neko novac sa računa iz Srbije prebaci u Crnu Goru. "Ne sme da se dogodi da se neki stanovi, koji su navodno savezni, a u stvari su srpski, podele fukcionerima ili državljanima Crne Gore", rekao je ministar finansija.

Ministar spoljnih poslova Crne Gore Miodrag Vlahović kaže da je odluka Mlađana Dinkića da u institucije državne zajednice pošalje bužetsku inspekciju legitimna i da ih nije nimalo zabirnula. Vlahović kaže da Crnu Goru naročito zanima kako se delio novac od konzularnih taksi.

U međuvremenu, Direkcija za informisanje Saveta ministara SCG saopštila je da ne postoji način za nezakonit transfer novca sa budžetskih pozicija Saveta ministara na bilo koji račun bilo gde, pa tako i u Crnoj Gori. Oni navode i da je svako potencijalno nezakonito raspolaganje budžetskim sredstvima sistemski predupređeno ranijim zakonitim postupanjem samog Ministarstva finansija Srbije. Sva plaćanja kao osnova obezbeđivanja funkcionisanja Saveta ministara obavljala su se i obavljaju se upravo preko trezora Ministarstva finansija, što je Ministarstvo finansija stalno proveravalo, kaže se u saopštenju.

Postupanje sa stambenim fondom Saveta ministara od 2003. godine bilo je potpuno transparentno. U periodu funkcionisanja Saveta ministara nijedan stan nije dodeljen u zakup, a četiri funkcionera iz Srbije i pet funkcionera iz Crne Gore dobilo je na korišćenje službene stanove, sa obavezom da ih oslobode u roku od 30 dana od dana razrešenja. U periodu rada Saveta ministara nije bilo nikakvog raspolaganja nepokretnostima bivše SRJ, imajući u vidu ograničenja propisana Zakonom o sprovođenju Ustavne povelje. Sve aktivnosti u vezi sa imovinom bivše SRJ u ovom periodu bile su predmet rada Komisije za podelu imovine, koju čine predstavnici vlada država članica, Saveta ministara, Centralne banke Crne Gore i Narodne banke Srbije, navode iz Saveta ministara.

A ambasadorska mesta?

Dinkić smatra da bi jedno od spornih pitanja u vezi sa podelom imovine sa Crnom Gorom moglo da bude pitanje ambasada. On kaže da će se o tome pregovarati, ali da Crna Gora nema prava na više od 5,5 odsto od ukupne imovine državne zajednice u inostranstvu. "Srbija će suštinski zadržati skoro sve ambasade jer podela ambasada nije završena još ni sa bivšim republikama SFRJ. Sa Crnom Gorom biće pregovora o tome, ali oni nemaju prava na više od 5,5 posto od ukupne imovine SCG u inostranstvu", kazao je Dinkić.

Veroljub Dugalić, koji je svojevremeno vodio pregovore o sukcesiji sa bivšim jugoslovenskim republikama, smatra da bi se to iskustvo moglo primeniti i u odnosima Srbije i Crne Gore. "To znači podela imovine po teritorijalnom principu. Devizne rezerve će se deliti u momentu kad je Crna Gora istupila iz platnog prometa nekadašnje zajedničke države. Imovina u inostranstvu je obuhvaćena sporazumom o sukcesiji", kaže Dugalić.

Ipak, poreski obveznici Srbije neće mnogo uštedeti zbog razdvajanja sa Crnom Gorom. Ušteda će biti oko pet odsto saveznog budžeta ili oko 2,5 milijade dinara, pošto će i dalje najviše novca ići na vojsku. Ipak, neće se isplaćivati plate i dnevnice saveznim poslanicima i funkcionerima, a uštedeće se i 2.000 prosečnih plata, koliko se godišnje davalo za struju i komunalije u Palati federacije.

Crnogorci čekaju dogovor


U diplomatiji državne zajednice sada radi oko 50 ljudi iz Crne Gore. To su ambasadori, ministri-savetnici, konzuli, niži službenici i funkcioneri u Ministarstvu spoljnih poslova u Beogradu.

Crnogorski ministar Miodrag Vlahović kaže, povodom Dinkićeve izjave da bi većina diplomatskih predstavništava trebalo da pripadne Srbiji, Vlahović kaže da ih tek očekuju razgovori o tome i da treba imati u vidu da još nije završena ni sukcesija SFRJ.

Ambasadori i diplomate iz Crne Gore mogu biti na tim položajima najduže do formalnog proglašenja nezavisnosti u Skupštini Crne Gore, izjavio je pomoćnik crnogorskog ministra inostranih poslova Dragan Sekulović. Dinamika njihovog povlačenja iz ambasada Srbije i Crne Gore zavisiće od dogovora sa Srbijom, rekao je Sekulović u Podgorici. Prema njegovim rečima, jedna od mogućih varijanata jeste da Ministarstvo spoljnih poslova SCG povuče akreditacije diplomata iz Crne Gore.

Crna Gora, rekao je Sekulović, može početi da otvara diplomatska predstavništva u zemljama koje je priznaju i pre njenog formalnog prijema u Ujedinjene nacije, koji se ne može očekivati pre sednice Generalne skupštine UN u septembru. U prvoj fazi, kako je naveo, Crna Gora će imati 20-ak diplomatskih predstavništava, uključujući i konzulate. Prioritet će joj biti susedne zemlje i svetski centri - Brisel, Vašington, Moskva, Berlin, Pariz i London.

Uskoro rekonstrukcija Vlade Srbije


Ministar finansija Mlađan Dinkić jedan je od prvih ministara iz Vlade Srbije koji je najavio da će od ponedeljka krenuti konsulatacije o rekonstrukciji Vlade, s obzirom na to da se Crna Gora na referendumu opredelila za nezavisnost. U glavnoj vladajućoj stranci, DSS-u, barem prema zvaničnim izjavama, za sada ne razmišljaju o rekonstrukciji kabineta Vojislava Koštunice, pošto i dalje čekaju konačne rezultate referenduma.

Ministar Dinkić nije želeo da kaže koga će G17 plus kandidovati za mesto potpredsednika Vlade, imajući u vidu da to mesto po koalicionom sporazumu pripada G17. On je najavio da će G17 plus u narednih petnaest dana predložiti kandidata za novog potpredsednika, tako da bi Vlada u junu mogla dobiti novog potpredsednika.

Takođe, odlaskom Crne Gore, Srbija mora da popuni mesta ministra inostranih poslova, koje sada vodi Vuk Drašković, i ministra odbrane, na čelu sa Zoranom Stankovićem.

Iako najavljuje razgovore sa Demokratskom strankom, Mlađan Dinkić ipak kaže da nije realno očekivati da DS uđe u rekonstruisani kabinet Vojislava Koštunice: "Ja mislim da od ponedeljka predstoje razgovori sa koalicionim partnerima o predstojećoj neizbeženoj rekonstrukciji Vlade. S druge strane, ja imam nameru da u ime G17 razgovaram ne samo sa našim sadašnjim koalicionim partnerima, nego i sa Borisom Tadićem, predsednikom Demokratske stranke, ne samo o rekonstrukciji Vlade, nego i o budućnosti Srbije. Mislim da treba da skupimo sve snage da idemo napred. Ja sam za to da gradimo odnose poverenja među strankama demokatskog bloka, tako da svakako želim da razgovaramo."

DSS i dalje čeka konačne rezultate referenduma, tako da o rekonstrukciji Vlade, barem prema izjavama stranačkih funkcionera, ne razmišlja. Tako je barem rekao ministar Zoran Stojković, odgovarajući na pitanje novinara da li će Ministarstvo za ljudska i manjinska prava, koje vodi Rasim Ljajić, postati deo Ministarstva pravde.

Zoran Stojiljković, sa Fakulteta političkih nauka, očekuje da će svakako doći do prekomponovanja Vlade Srbije, pre svega dogovorom unutar sadašnjih stranaka. On ne očekuje da bi DS mogao ući u Vladu, ali su pomeranja nekih ministara sasvim moguća. 

"Ako se proceni, recimo, da ministar spoljnih poslova iz SPO-a, gospodin Drašković, ne uživa širu podršku u parlamentu Srbije, koji je bitan za podršku Vladi, onda je moguća recimo neka vrsta balansa - da on dobije potpredsedničko mesto, a da se Ministarstvo spoljnih poslova da nekoj od stožernih stranaka sadašnje vlasti ili DSS-u ili G17. No, ono što je sada već praktično otvoreno, to je priča o promeni vladavinskog parlamentarnog partnera od SPS-a ka DS-u i vrlo je verovatno da je ovo uvod u neki programirani, dogovoreni tok ka vanrednim parlamentarnim izborima, koje treba očekivati početkom iduće godine“, smatra Stojiljković.

On napominje da, i pored konzervativnog stila DSS-a da se o rekonstrukciji kabineta ne izjašnjava do konačnih rezultata, ne treba biti naivan i ne misliti da ta stranka već nije u nekim nezvaničnim konsultacijama.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Чекају одлуку владе

Већ постоји акт просветних власти по коме Срби из суседних земља могу да се школују под истим условима као и грађани Србије

За непун месец дана почеће упис на државне факултете у Србији, а од просветних власти још нема назнака по којим правилима ће конкурисати црногорски академци. Још нема одговора ни на питање шта ће бити са онима који већ имају индекс једног од шест српских универзитета, иако с појединих факултета стижу сигнали да би се могао искористити већ постојећи пропис по којем би њихов статус остао – непромењен.

Већ неколико година постоји одлука Министарства просвете по којој припадници српске националне мањине из суседних земља могу да се школују под истим условима као и грађани Србије. Ова одлука је саставни део и најновијег конкурса за упис студената у прву годину основних студија чији је оснивач Република (тачка 6).

Уколико би се високошколске установе ослониле на ово правило, то би значило да би око 10.000 црногорских академаца и даље имали право на смештај и исхрану у студентским домовима по повлашћеним ценама, а такође би, уколико су добри студенти, могли да наставе школовање о трошку буџета Републике Србије.

Професор др Бранко Ковачевић, декан Електротехничког факултета у Београду, не очекује да ће се статус будућих студената из Црне Горе променити. Декан сматра да ће они моћи под равноправним условима с колегама из Србије да конкуришу на пријемном испиту, који почиње за мање од месец дана.

– Распад било које државе подразумева одређену процедуру до конституисања нове, стога је нереално очекивати да ће до уписа све то бити завршено. Како ће црногорски студенти убудуће бити третирани одлука је коју ће донети влада, а сви факултети ће је само спроводити. Иначе, у Подгорици постоји Електротехнички факултет, тако да је број студената који долази у Београд на школовање мали – објашњава Ковачевић.

Слободан Вуксановић, министар просвете и спорта, није хтео да прецизира да ли ће се и шта променити у статусу црногорских академаца.

– Одлуку о томе да ли ће и даље из буџета бити финансирани смештај и исхрана црногорских студената не доноси један човек, него извршна власт. Ипак, треба сачекати званичне коначне резултате референдума – рекао је Вуксановић.

Шта предвиђа другачији сценарио? У случају да црногорски академци буду третирани као странци, изгубиће привилегију становања у студентским домовима. По слову закона, страни држављани ни по којем основу не могу становати у студентским домовима у Србији, јер се не школују на рачун буџета.

Из Студентског центра Београд саопштавају да је још рано за процену по овом питању, јер ионако ову одлуку треба да донесе Влада Србије. У овој кући чак немају ни формиран ценовник за овакве ситуације, изузев хостела који ради у летњем периоду, од јула до септембра, кад је могуће ноћити по цени од 14 евра за дан.

Подсетимо, Студентски центар Београд је пре неколико дана саопштио да очекује да ће школовање студената из Црне Горе, поготово плаћање смештаја и исхране, од идуће школске године бити спроведено по принципу реципроцитета. То значи да ће право на буџетску цену смештаја имати онолико студената из Црне Горе колико академаца из Србије оде на школовање у суседну државу.

До сада у студентским домовима нису боравили странци, осим кад је двоје стипендиста Републике Србије прошле године становало у дому „Рифат Бурџовић”. Они су плаћали цену смештаја као и домаћи академци.

Црногорски студенти, као и српски, исхрану у дому тренутно плаћају 109 динара дневно, од чега је 26 динара за доручак, 45 за ручак и 38 динара за вечеру. Смештај у објектима Студентског центра стаје од 700 динара до 1.134 динара за студентске домове прве категорије.

Када је реч о школаринама на факултетима, уколико буде донета одлука да се црногорски студенти школују по страној тарифи, они би могли убудуће да плаћају школарине које важе за странце, а које се крећу и до 3.000 евра.

Тако на Правном факултету, који несумњиво највише привлачи црногорске будуће студенте, цена за странце износи 1.500 евра, а за држављане Србије 50.000 динара. Иста цена школарине је и на Факултету политичких наука, који је такође на листи омиљених високошколских установа студената из Црне Горе. Будући да је недавно у Подгорици отворен ФПН, очекује се да ће интересовање свршених средњошколаца из Црне Горе убудуће бити мање.

Најскупљи је београдски Архитектонски факултет, где страни студенти плаћају школарину од чак 3.000 евра.


Izvor: Politika / И. Лукић - Ј. Кисин
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
Nakon odvajanja i u oružanim snagama biće „prekobrojnih“

Neizvesna sudbina 3.500 pripadnika Vojske SCG

Sudbina 3.500 pripadnika Vojske SCG koji se nalaze na teritoriji Crne Gore, nakon izglasavanja njene nezavisnosti, još uvek je nepoznata. Ništa se ne zna o statusu vojnih lica, državljana Crne Gore na teritoriji Srbije, niti Srba na teritoriji Crne Gore.

Ionako teška situacija 50.000 zaposlenih u Vojsci bivše SCG dodatno se komplikuje. I, premda je referendum bio pripreman mnogo ranije, premijer i Skupština Srbije nisu dali instrukcije Ministarstvu odbrane o statusu njihovih pripadnika u slučaju izglasavanja nezavisnosti Crne Gore.

O statusu pripadnika Vojske bivše SCG treba da odluče Skupština, premijer i predsednik Srbije, ali za sada nema nikakvih signala da će to pitanje skoro dobiti odgovor.

Ono što je za sada poznato je da kompletna mornarica ostaje Crnoj Gori. To su ujedno i najznačajnija sredstva koja je Vojska SCG imala na toj teritoriji. Sastav ratne mornarice čine ukupno 42 plovne jedinice, dve raketne fregate, četiri raketne topovnjače, tri džepne podmornice, ostalo su pomoćni brodovi.

Na teritoriji Crne Gore preostala su još manje značajna sredstva. Kopnena vojska već je bila svedena na bataljon u Podgorici, četu u Nikšiću i artiljerijsku brigadu u Danilovgradu. Na podgoričkom aerodromu stacionirana je jedna mešovita eskadrila koju čine „galeb 4“, „utva-75“, i ostalo su helikopteri „Mu-8“.

- Većina tih sredstava zastarela su i teško je proceniti njihovu realnu vrednost na tržištu. U svakom slučaju, to više nije naoružanje ni vojne, ni finansijske značajne vrednosti. A, s obzirom na to da Srbija ostaje bez mornarice i postaje kontinentalna država, sredstva koja ostaju Vojsci Crne Gore ne predstavljaju za nas ništa što bi bilo veliki finansijski gubitak - kaže Aleksandar Radić, vojni analitičar.

Nepoznato je,međutim, šta će biti sa 1.000 pripadnika ratne mornarice. Pitanje nekretnina mahom je rešeno prethodnim zakonom koji daje pravo državnim članicama da raspolažu nepokretnostima samostalno. Kao najveći problem ostaje status zaposlenih i njihova prava iz radno pravnog odnosa.

Kadrovskih izmena u Ministarstvu odbrane svakako će biti. Za sada je poznato da će dosadašnji ministar odbrane SCG, Zoran Stanković biti prvi ministar odbrane Srbije. Ali, čeka se politička odluka za razrešenje njegovih sadašnjih i postavljenje budućih zamenika. Do sada je pomoćnike ministra birao Savet ministara, a visoke vojne starešine postavljao je Vrhovni savet odbrane. Na političkom nivou mora se definisati ko će preuzeti odluke VSO i Saveta ministara, do čijeg ukidanja neminovno dolazi izglasavanjem nezavisnosti Crne Gore.

Lanac komandovanja ostaje isti dok se političke strukture ne dogovore drugačije. Izvršna komanda, postavljenje oficira i odlučivanje o ratu i miru u ingerenciji je predsednika Srbije.

Svetko Kovač, kako saznaje „Blic“, ostaje načelnik Vojne bezbednosne agencije, ali načelnik Vojne obaveštajne agencije, Vesko Malović, kao crnogorski kadar, biće razrešen dužnosti. Mesto načelnika Generalštaba rezervisano je za generala Dragana Ponoša.



Izvor: Blic \ Tanja Nikolić - Đaković
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
Razlaz teži za ekonomiju Crne Gore

Privrede Srbije i Crne Gore jedna drugoj nisu najveći spoljnotrgovinski partneri, ipak, razlaz će teže pasti Crnoj Gori. U ukupnom srpskom uvozu Crna Gora učestvuje sa svega 1,3 a u izvozu sa 7,5 odsto. Što se turizma tiče, iako u Vladi Crne Gore tvrde da će gosti iz Srbije i dalje biti tretirani kao domaći, broj ostvarenih noćenja iz 1990. godine dugo će biti nedostižan.

U godini u kojoj se raspala SFRJ 570.000 turista iz Srbije ostvarilo je u Crnoj Gori pet miliona noćenja, tek nešto manje od broja noćenja koje su prošle godine na Crnogorskom primorju ostvarili svi domaći i strani turisti. Prema zvaničnim podacima Zavoda za statistiku Crne Gore, prošle je godine u ovoj državi boravilo 820.457 turista koji su ostvarili 5,2 miliona noćenja. Stranaca je bilo 272.005 ili 33,15 odsto, a domaćih 548.542 ili 66,85 odsto. Koliko je među njima bilo turista iz Srbije, nismo uspeli da saznamo jer zvaničan podatak o tome nigde nije objavljen. Turistički radnici procenjuju da su u ukupnom broju domaćih turista gosti iz Srbije učestvovali sa 70 odsto, što znači da ih je bilo oko 380.000. Srpski ministar trgovine i turizma Bojan Dimitrijević prognozirao je da će ove godine u Crnoj Gori boraviti oko 300.000 do 500.000 turista iz Srbije. Da li će ishod referenduma uticati da taj broj bude manji, za sada je teško prognozirati. Turističke agencije iz Srbije prvo su tvrdile da je interesovanje za Crnu Goru isto kao prošle godine. Ali, kako se bližio dan D, ankete su pokazivale da je u letnjim planovima građana Srbije Crna Gora tek na četvrtom ili petom mestu.

No, za eventualno manji broj gostiju iz Srbije neće biti zaslužna samo crnogorska nezavisnost već i znatno veći broj stranaca, zbog čega su turističke agencije iz Srbije bukirale manji broj mesta nego prošle godine.

U izvozu srpske privrede u Crnu Goru, a koji je protekle godine iznosio 8,5 odsto ukupnog izvoza Srbije, odnosno 28,5 odsto ukupnog uvoza Crne Gore, dominiraju prehrambeni proizvodi. Ali te iste proizvode Crna Gora uvozi i iz drugih država - BiH, Nemačke, Italije, Grčke, Hrvatske... Od oko 400 miliona evra izvoza u 2005. Crna Gora je u Srbiji realizovala 38 odsto. Aluminijum je glavni izvozni proizvod Crne Gore, i kada je reč o Srbiji, ali i o drugim zemljama. To je, međutim, poseban problem crnogorske ekonomije koja kuburi sa rastućim trgovinskim deficitom.



Izvor: Blic \ B. Krivokapić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
Nema rešenja za Palatu federacije

Za koje namene će se koristiti zgrada Palate federacije, biće odlučeno nakon što se objave konačni rezultati referenduma u Crnoj Gori, izjavio je za „Blic“ Srboljub Panić, zamenik direktora Direkcije za imovinu.

Kako je „Blic“ nezvanično saznao, već postoji predlog da Palata federacije bude pretvorena u muzejski i galerijski prostor, ali nije izvesno s kojom konkretnom postavkom, osim da bi u svakom slučaju bio sa istorijskom tematikom.

Palatu federacije, poznatiju kao SIV jedan, projektovao je zagrebački arhitekta Željko Potočnjak, uz izmene koje je uradio arhitektonski studio „Stadion“ iz Beograda. Građena je od 1947. do 1954. godine. Ima oko 65.000 kvadrata. Sama zgrada, kako kažu stručnjaci, vrlo je komplikovana za prenamenu zbog svoje specifične unutrašnjosti.

Osim nepreglednih holova i ministarskih kabineta, u Palati ima šest salona koji se simbolično zovu po bivšim jugoslovenskim republikama, a koje objedinjuje velika sala „Jugoslavija“. Postoje i sale „Beograd“ i „Podgorica“.

Inače, u Palati federacije je trenutno sedište Saveta ministara SCG, odnosno kabineti predsednika Svetozara Marovića i tri ministarstva državne zajednice, Sud SCG, te razne službe i zavodi savezne administracije. Prvobitna namena Palate federacije bila je sedište Saveznog izvršnog veća bivše SFRJ, zbog čega je popularno zovu SIV.



Izvor: Blic \ N. Čaluković
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.1
mob
Apple iPhone SE 2020
DINKIĆ: SVETO, BANDO!

Ministar finansija žestoko optužio Marovića, tvrdi da je on umešan u brojne pljačke, ali da su ga štitili Tadić i Koštunica?!

BEOGRAD - Ministar finansija Mlađan Dinkić optužio je juče Svetozara Marovića, predsednika SCG u odlasku, za silne zloupotrebe službenog položaja! Dinkić je Marovića povezao sa aferama "Satelit" i "Pancir". Takođe, ministar finansija tvrdi da je Marović godinama koristio državne privilegije da bi promovisao Crnu Goru po svetu.
- Marović je sa čitavim svitama putovao po raznim zemljama sa kojima nemamo nikakvu ekonomsku razmenu. Dakle, čovek se provodio! I te kako je učestvovao u aferama "Satelit" i "Pancir", ali je izbegao ruku pravde samo zato što je državljanin Crne Gore. Konsultovao sam pravnike i oni su mi rekli da Marović sada ne bi mogao biti krivično gonjen u Srbiji, jer je Crnogorac. Na kraju je sve prelomljeno preko bivšeg ministra odbrane Prvoslava Davinića, koji je takođe učestvovao u tim zloupotrebama... - istakao je Dinkić u razgovoru sa novinarom B92. On takođe tvrdi da je o ponašanju Svetozara Marovića ranije upozoravao predsednika Srbije Borisa Tadića i premijera Vojislava Koštunicu, ali da to kod njih nije nailazilo na "odgovarajuću reakciju".
- Upozoravao sam Tadića i Koštunicu da Marović koristi državne resurse za promociju Crne Gore po svetu. Međutim, oni su imali nekakvu iluziju da je Marović spona između bratskog srpskog i crnogorskog naroda, da se zalaže za zajedničku državu i da treba biti strpljiv prema njemu... - naveo je Dinkić.
Ove njegove reči juče nisu hteli da komentarišu ni u Predsedništvu, ni u Vladi Srbije. Ni sam Dinkić nije odgovarao na pozive Pressa da pojasni i konkretizuje svoje optužbe na račun Marovića.

DPS: Dinkić je smešan!

S druge strane, saradnici i partijske kolege iz DPS-a brane Svetozara Marovića. Njegov šef kabineta Vule Tomašević u izjavi za Press Dinkićeve optužbe naziva "smešnim".
- Smešna je svaka rečenica ministra finansija! Čak mi je smešno da sve to komentarišem! Predsednik Marović je svoje delovanje apsolutno podredio interesima državne zajednice - kratko je rekao Tomašević, izbegavši da odgovori na pitanje kako je onda moguće da se Marović otvoreno uključio u kampanju za nezavisnu Crnu Goru, što je u direktnoj suprotnosti sa opstankom državne zajednice?!?
Predrag Sekulić, portparol DPS-a, vladajuće crnogorske partije, u kojoj Marović zauzima potpredsedničko mesto, za Press iznosi "argumentaciju" u prilog odbrani svog stranačkog kolege.
- Dinkić dobro zna, ili bi bar trebalo da zna, da nije u pravu. Marović je na funkciji predsednika SCG delovao u najboljoj nameri i sve što je radio proteklih godina bilo je u cilju promocije državne zajednice (!?). Ove Dinkićeve paušalne ocene pre mi liče na stranačku promociju. Podsećam vas da je taj čovek pokrenuo niz afera, ali nijednu nije doveo do kraja. On očigledno ne bira sredstva u obračunu sa onima koji mu se ne sviđaju... - smatra Sekulić.
Na ponovljenu konstataciju da bi Svetozar Marović, kao komandant vrhovnih snaga i predsednik Saveta ministara, morao da snosi odgovornost za sumnjivu nabavku vojne opreme od Mileta Dragića, odnosno za nabavku vojnog satelita od Izraela za čitavih 45 miliona dolara, portparol DPS-a kaže da su to "priče za malu decu".
- Ako zaista ima nešto konkretno protiv Marovića, Dinkiću bi pametnije bilo da sa tim ode kod tužioca. Ovako, priče o tome da Marović nije procesuiran u Srbiji samo zato što je Crnogorac deluju otužno. Ne znam da li i sam Dinkić veruje u njih... - kaže Sekulić.

DHSS: Licemerni Dinkić!

Konačno, funkcioner DHSS-a Milan St. Protić upozorava da odgovornost za trpljenje Marovića na čelu SCG treba tražiti isključivo na srpskoj strani!
- Licemerno je sada blebetati kada više nije moguće procesuiranje Marovića! Zašto Dinkić do juče nije bio tako hrabar?! Zato što je, kao i većina stranaka u Srbiji, očekivao da će državna zajednica opstati, pa nije hteo da ljuti "braću" Crnogorce... Za nas je karakteristična ta naknadna pamet još od vremena kada se Stipe Mesić hvalio da je uspešno razbio Jugoslaviju. Ako je Marović za nešto kriv, zašto Dinkić sa dokazima nije ranije otišao u tužilaštvo, nego sada svima soli pamet? A zapravo je njegova i krivica njegovih partnera iz vlasti najveća - zaključuje Protić.
S. M. STAJIĆ

Crnogorci neće dobiti stanove!

Ministar finansija Mlađan Dinkić potvrdio je juče da je izdao nalog budžetskim inspekcijama da "pročešljaju" institucije državne zajednice, kako bi se sprečilo da imovina iz Srbije na sumnjiv način bude prebačena u Crnu Goru.
- Na osnovu prijava da se u pojedinim institucijama državne zajednice, na čijem su čelu kadrovi iz Crne Gore, dešavaju neobične stvari, izdao sam nalog da budžetska inspekcija napravi jasan popis zaposlenih, imovine i novčanih sredstava. Ne sme da se dogodi da neki stanovi koji su navodno savezni, a u stvari su srpski, podele funkcioneri ili državljani Crne Gore - upozorio je Dinkić.
Kada je reč o podeli imovine državne zajednice, ministar je rekao da bi predmet eventualnog spora Srbije i Crne Gore mogla biti samo imovina u inostranstvu i podsetio da će zajednička imovina u zemlji biti podeljena po teritorijalnom principu.
- Srbija će suštinski zadržati skoro sve ambasade, jer njihova podela nije završena još ni sa bivšim republikama SFRJ. Sa Crnom Gorom će biti pregovora oko toga, ali oni nemaju prava na više od 5,5 odsto od ukupne imovine SCG u inostranstvu - istakao je Dinkić.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 166
Zastava Crna Gora
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia e 65
sad je dinkic nasao da laje  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
Inspektori u palati SCG      
Beograd -- Grupa budžetskih inspektora Ministarstva finansija Srbije došla je u nenajavljenu posetu službama u Palati Državne zajednice SCG.


Inspektori su, nešto posle 14.00 časova, u grupama ušli na ulaze svih krila Palate SCG. Zaposleni u službama Državne zajednice predusretljivo su dočekali 12 inspektora sa obaveštenjem da su crnogorski kadrovi otišli za vikend kućama i da "nisu iznosili nikakve papire", nezvanično saznaje FoNet u Palati SCG.

Finansijski inspektori pokazali su posebno interesovanje za stanove, a naredne nedelje nastaviće kontrolu.

"Da se sutra niko ne stidi današnjih poteza"

Na prekjučerašnju najavu ministra finansija Mlađana Dinkića da će sprovesti nadzor trošenja budžetskih sredstava u organima i službama Saveta ministara, iz Direkcije za informisanje Srbije i Crne Gore saopšteno je da su sva ministarstva, organi i službe otvoreni za to, kao i da su ingerencije Ministarstva finansija Srbije u kontroli i nadzoru nad trošenjem budžetskih sredstava nesporne. U saopštenju se ističe da ne postoji način za nezakonit transfer novca sa budžetskih pozicija Saveta ministara na bilo koji račun, bilo gde, pa tako i u Crnoj Gori.

Predsednik državne zajednice Svetozar Marović za B92 kaže da nema potreba da iko strahuje od takve kontrole: "Svako može da proveri i da stekne uvid u sva poslovanja, sve aktivnosti svakog organa i institucije državne zajednice. To je bilo sasvim lako raditi sa pozicija Ministarstva finansija, jer je najveći deo finansijskog prometa išao preko trezora Vlade Srbije, koji kontroliše Ministarstvo finansija. To što bilo ko danas radi u ovom danu, mora da zna da to može imati posledice za sutra. Ja ne bih voleo da se iko stidi tih današnjih poteza zbog onog što je sutra neophodno, a to je da živimo i da budemo dobar primer regionalnih, evropskih odnosa u prostoru jugoistočne Evrope."

Marović je, ujedno, pozvao vlade Srbije i Crne Gore da se pripreme za razgovore koji treba da uslede: "Ono što je veoma bitno sada jeste da će se, po prirodi stvari, izglasavanjem nezavisnosti u parlamentu Crne Gore stvoriti jedna politička i pravna situacija koja stvara uslove da i naše funkcije u Beogradu prestanu, a da u međuvremenu ministarstva i nadležni organi rade, kako bi omogućili da do prenošenja tih nadležnosti na nivo država članica, odnosno budućih država, nijedan posao ne bi bio ugrožen."


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 68
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 23:22:49
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.104 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.