Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 03:33:09
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 30
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bravarski pomocnik Joska Broz  (Pročitano 53722 puta)
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
Nokia 
 Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Smile

Katananc bi mogla da stavis na svoje gacice  Smile a tema ostaje jer je u pitanju feljton (dakle sa nastavcima)  Smile
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
Nokia 
Smile

Katananc bi mogla da stavis na svoje gacice  Smile a tema ostaje jer je u pitanju feljton (dakle sa nastavcima)  Smile

i ja sam, to pomislila kad mi je muz predlozio trece dete  Smile Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 27614
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.17


 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


alitur vitium vivitque tegendo

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17042
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
mob
Nokia 3510
Citat
Iza americkih predsednika nisu ostajali lesevi njihovog naroda.

I svog i tuđih naroda..Vijetnam, Korea, Irak, Bosan, Avganistan....

U svim tim ratovima koje si nabrojala( raspon od skoro 50 godina) , stradalo je manje Amerikanaca nego za godinu dana Josipovog terora u "oslobodjenom" Beogradu.

Jesi li svesna toga ?

A i od tog broja, ko je ginuo? Americki crnci i tzv. "white trash" a u Srbiji su streljani domacini, intelektualci, profesori, svestenici, patriote...


Па да су и они имали, домаћине, интелектуалце...додуше имали једног који се звао Ернест Хемингвеј..него он беше оно дезертирао  Smile Smile

Smile

Katananc bi mogla da stavis na svoje gacice  Smile a tema ostaje jer je u pitanju feljton (dakle sa nastavcima)  Smile

i ja sam, to pomislila kad mi je muz predlozio trece dete  Smile Smile

Ти и треба да родиш бар треће - квалитет и кватинтет то је оно што нам треба Smile Smile Smile
« Poslednja izmena: 27. Maj 2011, 13:20:34 od Persona grata »
IP sačuvana
social share
У пороку је слађе: сви порок грде, а сви у њему живе, само што сви крију...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Nepoznat
Browser
Chrome 11.0.696.68
mob
Nokia 
i ja sam, to pomislila kad mi je muz predlozio trece dete  Smile Smile
Citat

Ти и треба да родиш бар треће - квалитет и кватинтет то је оно што нам треба Smile Smile Smile
Citat

Thank you so much  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


alitur vitium vivitque tegendo

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17042
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1
mob
Nokia 3510
Sie begrüßen  Smile
IP sačuvana
social share
У пороку је слађе: сви порок грде, а сви у њему живе, само што сви крију...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Nepoznat
Browser
Mozilla Firefox 4.0.1

I sve to iz Londona, hteo to da priznas ili ne  Smile
Bas takav je plan bio i za Srbiju. Kralj u Londonu, njegov general na terenu i ceka se saveznicko iskrcavanje.
Tako to rade profesionalci Wink ..

Vidim, profesionalno odradjeno, nema sta  Smile

- otimanje vlasti i nametanje komunizma u Srbiji uz pomoc sovjetskih tenkova.

Tih Rusa na tenkovima nikad nestati  Smile

IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
е јбга касно извалих тему ... ал ајд ваљда није касно ...

пљуц, пљуц ...
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
prvi deo feljtona je ovde:
http://forum.burek.com/bravarski-pomocnik-joska-broz-t546933.html

КАКО НАСТАЈЕ ЗЛО: ТИТО (2)

Милослав Самарџић
2011-06-04


Броз је схватио да се на новом послу (плаћени комуниста) од њега тражи ''само'' да лажно оптужује сараднике. Факат да ће они бити мучени и убијени, у његовом систему вредности био је далеко испод факта да га клевете остављају у послу, и то на све вишим положајима

У почетку, руководство Комунистичке партије чинили су интелектуалци, као што је то био случај и код других партија. Али, комунисти су имали обичај да у своја највиша тела уводе раднике. Чак и при крају њихове владавине, најјаче аплаузе на партијским конгресима по правилу су добијали реферати неколицине радника. Често су то заправо били бивши радници, а професионални партијци, као у овом случају Броз. На њихова излагања није се обраћала пажња, нити је све то имало какав значај, сем симболичне ''везе са базом''. Радници су представљали ''свете краве'' комунистичке демагогије, али, с тачке гледишта високих руководилаца, такође и особе са којима је лако манипулисати, због њиховог нижег образовања.

За избор Броза Чижински је имао и један практичан мотив: он је знао руски језик, пошто је као аустроугарски ратни заробљеник пет и по година живео у Русији.

У Москви, фебруара 1935, Коминтерна смешта Броза у Хотел ''Лукс'', који је служио за боравак агената Треће интернационале из целог света. Уследили су дуги разговори са двојицом тзв. кадровика, Јакубовичем и Шпинером. У почетку, Броз није знао да су они агенти тајне полиције НКВД (бивше Чеке), инсталирани у Коминтерну.

Питали су га о многим особама у КПЈ. О Чижинском, који се први нашао на тапету, Броз је најпре причао лепо. Уосталом, знао је да је ту захваљујући њему. Али, агенти нису желели да слушају похвале. Они су били део огромне бирократске машинерије, која је имала задатак да о свима води евиденцију и да открива што више ''непријатеља народа''. Зато су потпитањима усмеравали Броза ка критици. И он је одмах почео да критикује.

Двојица ''кадровика'' толико су била задовољна Брозовим оговарањем својих другова, да га, после састављања записника, шаљу на једномесечни одмор. Уследило је муњевито напредовање: постављен је за предавача на југословенском сектору Међународне лењинске школе у Москви, па за члана Представништва КПЈ у Коминтерни. Затим му је удовољено молби да присуствује Седмом конгресу Коминтерне, када је први пут видео Стаљина.

После конгреса, Броз је добио задатак да тројици комуниста из Југославије буде водич кроз Совјетски Савез, како би они видели наводна достигнућа социјалистичке пољопривреде. Међутим, сви су били разочарани, јер су у Југославији и села и земљорадничке задруге били развијенији. ''У нашој земљи, колико год је пољопривреда била заостала, ипак је много боље изгледала и стандард је био виши. У многе ствари су се разочарали, само ја сам им рекао да о томе не треба говорити у Југославији'', сведочио је касније Броз.

На дужностима у Коминтерни остаје до марта 1936. године. Брак са Пелагијом Белоусовом раскинуо је 16. априла 1936, у Октобарском полицијском бироу у Москви. На истој адреси, 16. октобра се венчао са двоструко млађом, 22-годишњом немачком комунисткињом Елзом Јоханом Кениг.

Није познато која му је била званична дужност у том периоду, али тада је највише сарађивао са НКВД-ом. Оптуживао је све из своје околине. ''Флајшер је безосјећајан друг, има бирократски однос према људима. Претворио се у правог пијаницу. Немаран је, не води никакав посао'', рекао је, поред осталог, за Ивана Гржетића ''Флајшера'', који му је био први претпостављени у Представништву КПЈ у Коминтерни.

А ово је рекао за Ђуру Цвијића, бившег генералног секретара ЦК КПЈ: ''Има лошу особину да понекад шири разне гласине... Није познато како сазнаје неке ствари... По мом мишљењу, друг Крешић (Цвијић) још није заслужио да се прекине његово посматрање''.

Масовне ликвидације у стаљинистичким чисткама биле су у пуном јеку. Пала је глава и првом високом руководиоцу, бившем председнику Коминтерне Зиновјеву, после првог масовног јавног процеса у Москви. Тајна полиција тражи нове жртве и Јосип Броз јој даје све више изјава о својим друговима.

''Сматрам да се није отарасио својих фракционашких ставова'', пресудио је Цвијићу приликом допуне записника.

Оштрију изјаву дао је и о Адолфу Муку:

''Политички није изграђен. Знам да је дозволио да се догоде грешке јер није могао да се оријентише. Значи да он нема политичку перспективу.''

Ово је била Брозова пресуда Камилу Хорватину:

''Нема прилаз људима. Тај недостатак је имао још у земљи, груб у комуникацији''.

За фракционаштво, групашење, авантуризам, троцкизам, итд, оптужио је и многе друге, а међу осталима и Симу Марковића и Филипа Филиповића. Оптужио је и Антуна Маврака Кербера, који га је једно време, када је остао без посла, са женом и дететом примио у свој стан у Загребу.

Још једну ''белу мрљу'' Брозове биографије представљало је његово учешће у Шпанском грађанском рату. Разлог је једноставан: Брозов боравак у Барселони и Албасети, крајем 1936. године, поклапа се ''са убиствима која су извршили чекисти (агенти совјетске тајне полиције), ликвидирајући главне југословенске комунисте'', а управо ''после тог масакра Тито је постао шеф КПЈ'' - како је то, на основу података француске обавештајне службе, јула 1966. године објавио париски лист ''Орор''.

У Југославији, Броз је негирао одлазак у Шпанију, али није се усудио да то прећути у интервјуу за часопис ''Лајф'' 1952. године. Овај амерички часопис читао се широм света, па би Брозови саборци из Шпаније, међународни револуционари, уочили да он прича неистине. Многи од њих заиста су, у разним приликама, посведочили да су га сретали у Шпанији.

Благодети високог комунистичког функционера Броз је осетио тек после тог првог одласка из Москве, ујесен 1936. године. Наредне две године провео је у европским земљама, највише у Шпанији и Француској, као и у Југославији. На фотографијама се види да тада први пут у животу постаје гојазан. Сви чланови Политбироа КПЈ имали су редовне плате од по 2.000 француских франака месечно (просечна плата квалификованог радника у Француској тада је износила око 1.000 франака месечно). Добијали су новац и преко те суме, али за све исплате није вођена евиденција, тј. радило се и ''на црно''. Перо Симић пише да су управо велика примања и лагодан живот били ''повод за многа трвења у партијском руководству, која су се, да не би била до краја огољена, по правилу називала фракцијским борбама''.

Када је и Чижински (Горкић) убијен у Москви, 1937. године, Броз почиње да се намеће за функцију генералног секретара ЦК КПЈ. Тактика му је била једноставна: поред уобичајених оптужби, супарнике је проглашавао и ''Горкићевим људима''. Ипак, није добио функцију, па чак ни дозволу да се врати у Москву, све до августа 1938. године. Тада је тражио нове чистке у КПЈ - иако је она спала на мање од 2.000 чланова - али узалуд. Коминтерна је већ више од годину дана држала своју југословенску секцију без генералног секретара.

У међувремену, и други су њему радили о глави, а пре свих Иван Марић и Камил Хорватин. Замерали су му што је због пропуста у организацији на југословенској обали ухапшен пун брод добровољаца послатих у Шпански грађански рат, затим чињеницу да није побегао из Лепоглаве, иако је био ''слободњак'', подношење лажних извештаја о стању у партији, нуђење сарадње свим ''покретима и странкама који се данас боре за слободу хрватског народа'', итд.

У међусобним оптужбама победио је Броз. Убијени су Марић и Хорватин, мада су они њега основано оптуживали.

Међутим, Броз и даље није добијао функцију. Зато следећег месеца, септембра 1938, исписује оштру оптужницу за деветорицу својих другова, од којих су седморица већ били убијени. Ивана Гржетића ''Флајшера'' оптуживао је по четврти пут. Он је био мртав већ годину дана, а убијен је после треће Брозове оптужнице. Са овог списка, из септембра 1939, у животу су били још само Симо Миљуш и Сима Марковић. На крају извештаја, Броз даје следећу напомену агентима НКВД-а: ''Уколико су потребни подаци о некоме кога овдје нисам поменуо, молим да ми се то напомене''.

Рекли су му да није поменуо своје две венчане жене. Он је одмах и о једној и о другој написао све најгоре. Пелагију је окарактерисао као особу без ''материнских осјећаја'', која је била ''туђинац'' њиховом сину Жарку, док је за Елзу ''мислио да је она провјерена'', пошто је била ''ћерка биједног радника'' и ''жена истакнутог политичког радника њемачког комсомола, који је био кажњен са 15 година затвора''. (Елза се удала за Броза после развода са тим комсомолцем, Ернстом Вабром.) У вези обадве супруге закључује:

''Сматрам да сам овдје био недовољно будан и да је то у мојој партијској каријери велика мрља. Мислим да то могу да искористе разни саботери наше партије у борби против мене''.

И оне су се већ налазиле у армији ухапшених. Броз вероватно није знао да је Елза убијена, а да је Пелагија још жива. Елзин први супруг после рата је постао министар у влади Источне Немачке. На његов захтев она је рехабилитована 1958, као невина жртва стаљинистичких чистки. Пелагија - једина особа која је преживела Брозове клевете - пуштена је из затвора на почетку рата, али је поново ухапшена у време Резолуције Информбироа, 1948. године, иако се у међувремену удала и добила још једно дете. Ослобођена је после Стаљинове смрти.

Одрастајући без родитеља, Жарко Броз је постао преступник, па је доста времена проводио у московским казнено-поправним домовима.

А Јосип Броз је и даље гледао како да напредује у партијској хијерархији.

Према томе, комунистички систем је протежирао особе попут Броза, док је он целог живота тражио управо такво ''радно место'': комунистички партијац. После безброј промењених радних места, ово ће му постати стално занимање. Схватио је да се на том послу од њега тражи ''само'' да лажно оптужује друге. Факат да ће они бити мучени и убијени, у његовом систему вредности био је далеко испод факта да га клевете остављају у послу, и то на све вишим положајима.

То што су му неке жртве помагале да напредује у партији, попут Чижинског, што су му давале хлеб и кров над главом када је био гладан и без ичега, попут Маврака, што су се старале о заједничком детету, попут Пелагије, или што ће дете препустити улици - ни то за њега није значило ништа.

Речју, Броз је био идеалан комуниста: без савести, необразован и ''син биједног сељака''. Његов ход ка врху партије био је логична последица тих чињеница, али је ипак, због природе комунистичког система, био пун страхова. Тако, када је ухапшен и његов близак сарадник Владимир Ћопић, о коме је такође дао ''изјаву'', ујесен 1938, Броз је оседео за једну ноћ. Веровао је да ће те ноћи тајна полиција на пут без повратка одвести и њега.

На врху ће се, међутим, тражити војнички и државнички квалитети. Њих није било и следила је катастрофа за катастрофом: најпре огромни губици у рату, а потом уништење државне економије. За време Брозове владавине први пут у историји земље створиле су се милионске колоне економских избеглица из богатих области, које су до тада биле мека за сиротињу из пасивних крајева, али и за квалификовану радну снагу из развијених европских земаља.

Такви као Броз, разуме се, не долазе на власт у демократским системима. Али, испоставило се да их велике демократске државе ипак подржавају у другим земљама, када то одговара њиховим империјалним интересима. Дуг је списак особа Брозовог карактера које су западне земље довеле на власт у многим државама широм света.

Наставиће се
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3 5 6 ... 30
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 03:33:09
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.